Raku, Ad Litteram

ce-a fost pe Muzici o data

Raku, Ad Litteram

Mesajde muffinass » Lun Aug 11, 2003 5:44 pm

Pun aici thread-ul ca la Underground rareori lumea se uita. Asa...
Eu unul am ascultat si re-ascultat In Mediu Vitreg a lui Raku, si spun, cu mana la inima ca e cel mai bun album care a iesit in ultimii doi ani. Adica este un album PERFECT. Nu este nici macar o meldiie care sa nu-mi placa, productia este nemaipomenita, negativele sunt dementiale (si ne-furate din cate stiu eu). Iar lirica e pe gustul fiecaruia (fie est, vest).
Acum, eu stau in toronto, si am facut rost de albumul asta de la varu-miu, insa vroiam sa stiu daca in Romania a avut acelasi efect albumul.
La fel pot sa zic si de Ad Litteram - Procesul Creatiei.
La ce vreau sa aduc este ca foarte multe melodii/albume sunt produse in mod ultra-simplistic. Ia un negativ, si baga o rima. Suna bine, nu ca nu-mi place, insa Raku si Ad Litteram adauga alte efecte/sample-uri, schimba canalele (stanga/dreapta), scratchurile bine deplasate, nu in stil parazitii in care parca fdd e pus pe contract sa dea scratch in mijlocul fiecarei melodii.
Eh, trebuia si eu sa-i ridic in slavi pe cei de sus, asa ca inchei aici...ceva opinii?
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Lun Aug 11, 2003 11:48 pm

In legatura cu albumul lui Raku pot sa zic da...e foarte reusit.
Ca succes insa nu pot sa zic ca a rupt tot.
A fost ascultat doar de cei interesati.


Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde TheSmoker » Mar Aug 12, 2003 9:51 pm

A fost ascultat doar de cei interesatzi, adica aia care chiar l-au vrut si s-au chinuit sa-l obtzina!Cat despre AdLitteram-Procesu Creatziei, ce sa zici ma, albumu e prea tare, da in acelasi timp foarte dur, oricum nu lumii nu va placea! :con: :-?
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde underego » Joi Aug 14, 2003 10:30 pm

bai, ce sa zic amandoua sunt super, mai ales a lu' raku, dar cum la romanica tot ce e bun nu e bagat in seama, ce crezi, multa lume nici nu a auzit de el.normal ca daca te intereseaza catusi de putin poti sa afli ce mai iese nou, dar tot tre' sa ai pe cineva care sa se invarta prin cercurile lor.io pe a lu' raku l-am luat chiar de la vd.
in fine sunt tari dar lumea nu a auzit de ele (din pacate).asta e.stam pe baricade in continuare.
underego
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 14, 2003 9:59 pm
Localitate: BWUKHALE

Mesajde muffinass » Sâm Aug 16, 2003 9:38 am

mda...cam trist adevarul, da' asta e.
Ceea ce e si mai dezamagitor este faptul ca normal ar fi ca o persoana care lucreaza pentru label-uri sa caute artisti buni, si sa intinda urechile la ce iese din underground (adica sa se uite dupa artisti noi) sa ia veste despre cei mentionati mai sus (raku, scanteie) si sa-i puna pe casa lor de discuri. Insa cum muzica in Romania e bazata pe vanzari si nu calitate, (adica pe decolteuri si pasarici) nu vad cum se poate avansa tara in domeniul muzicii.
Pacat, desi e placut sa vezi ca artistii se ajuta unii pe altii (din cate am legat impreuna, FDD a facut scratch-urile de pe Mediu Vitreg, si acum raku e la Rebel music).
Oricum, stau cu sufletul la gura asteptand noul raku si ad literam.
Din cate stiu nici un negativ de pe Mediu Vitreg a fost furat, nu?
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde rady » Dum Aug 17, 2003 4:36 pm

chestia mai nasoala e ca lumea nu a auzit de ele pentru ca s-a vandut pe net si e mai greu de procurat.
sper totusi sa gasesc albumul care o sa iasa la noua casa de discuri
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde deianira » Mie Sep 10, 2003 11:47 am

Bah l-atzi vazut pa Raku in concertu de lansare a lu Pacha man de la timisoara? Fratilor, l-a facut pe Ombladon! Nu-mi venea sa cred!

Si inca ceva despre in mediu vitreg, mi-a dat si mie cineva vreo 10 casete sa distribui prin timisoara! Mai, nene, prosti n-am vazut atunci a fost prima oara! Daca nu e bug sau la familia se uita totzi chioras la tine! Noroc cu cunoscatorii desi am auzit vorbe cum ca: a! noua nu ne place morometzii. Ce sa zic!
deep in thoughts, deep in trouble
Avatar utilizator
deianira
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

Mesajde TheSmoker » Mie Sep 10, 2003 2:26 pm

Mah e bine, macar se mai trezeste lumea, raku oricum e mult peste asa zisii deja consacratzi de la noi, si sa asteptam ce o sa mai vina, probabil si mai si! numa bine!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Sep 10, 2003 9:41 pm

Am ascultat si eu "In mediu vitreg" e un super album... Ce pot sa spun decat ca nu valoarea conteaza in muzica romaneasca... si nici la UEFA nu conteaza valoarea fotbalului, ci banii din turism... nu e doar in Romania...
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Tiger49 » Vin Sep 12, 2003 9:03 am

stiti voi care-i problema, eu probabil as fi ascultat si eu akuma raku, da' in orasul meu, iesi la pensie pana gasesti o muzika de kalitate.
in schimb de-al' de candy si restu' apar imediat dupa lansare
what da' fuck's up wit that ?
ALTER EGO
Avatar utilizator
Tiger49
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 11, 2003 11:00 pm

tava si cuptor

Mesajde profund » Vin Sep 12, 2003 10:42 pm

ai grija cum se fac afirmatii de genu :"ati vazut lansarea pacha man ,raku l-a facut pe ombladon" de parca era battle si raku a castigat..asculta piesa si o sa vezi ca nimeni nu a facut pe nimeni...sunt doar strofe si stiluri diferite..de ce p...mea avem tendinta de a spuneal al-a facut pe al..si ce tare a ela ca l-a facut pew ala...nu ati invatat?exista tz stiluri in hiphop ////
profund
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

tava si cuptor

Mesajde profund » Vin Sep 12, 2003 10:43 pm

ai grija cum se fac afirmatii de genu :"ati vazut lansarea pacha man ,raku l-a facut pe ombladon" de parca era battle si raku a castigat..asculta piesa si o sa vezi ca nimeni nu a facut pe nimeni...sunt doar strofe si stiluri diferite..de ce p...mea avem tendinta de a spuneal al-a facut pe al..si ce tare a ela ca l-a facut pew ala...nu ati invatat?exista tz stiluri in hiphop ////
profund
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

tava si cuptor

Mesajde profund » Vin Sep 12, 2003 10:44 pm

ai grija cum se fac afirmatii de genu :"ati vazut lansarea pacha man ,raku l-a facut pe ombladon" de parca era battle si raku a castigat..asculta piesa si o sa vezi ca nimeni nu a facut pe nimeni...sunt doar strofe si stiluri diferite..de ce p...mea avem tendinta de a spuneal al-a facut pe al..si ce tare a ela ca l-a facut pew ala...nu ati invatat?exista tz stiluri in hiphop ////
profund
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

heh,dapz:)

Mesajde sadox » Dum Sep 14, 2003 2:07 am

Ce pot sa mai zic la threadu cu raku shi ad litteram(de ei n-am prea auzit nush de ce probabil n-am yo acces aici in coltzu' asta uitat de lumea hh-ului.).Comentarii filozafale shi extraintelectuale despre raku ash putea tot sa spun da ma pretez mai bine zis ma rezum la un o singura propozitzie (restu-i de prisos,restuh shtiu de ce:)):e super ultra-mega-tare albumu lui.).Cred ca s-ar putea lua la intecere la freestyleuri dissuri shi battleuri cu vexu(da din cate shtiu vexu nu mai ai p-aici a intins-o in Japonia,nush sigur) shi cred ca (acumah o zik cuh manah sus la inima:)) s-ar putea shi mai mult k sigur sa-l combata pe vexu.Yo unuh al consider pah raku modest shi pah treaba lui.Tocika:)

P.S. PAna la urma nu m-am putut abtzine shi am zis putzin mai mult decat am zis ca spun da nu-i nik m-a luat valu' verbal.:))
Singur cu mine
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Re: heh,dapz:)

Mesajde AdevaRapper » Dum Sep 14, 2003 9:19 pm

Initial trimis de sadox
Cred ca s-ar putea lua la intecere la freestyleuri dissuri shi battleuri cu vexu(da din cate shtiu vexu nu mai ai p-aici a intins-o in Japonia,nush sigur) shi cred ca (acumah o zik cuh manah sus la inima:)) s-ar putea shi mai mult k sigur sa-l combata pe vexu.Yo unuh al consider pah raku modest shi pah treaba lui.Tocika:)

Acum nu stiu daca poti, ascultand un album, sa-ti dai seama cat de bun sau de rau e artistul respectiv la freestyle... Asta depinde... Si de unde ideea ca Vexx ar fi cel mai tare din tara la battleuri? Eu am "auzit" (de) altii cel putin la fel de buni...
E posibil ca si Raku sa o dea bine free, dar nu dupa versurile sale iti dai seama...
Hai pace!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator