Led Zeppelin – fascinatia unui sound genial

Forumul asociat fanclubului Led Zeppelin

Led Zepplelin

Mesajde flowerpower » Sâm Aug 09, 2003 9:30 pm

terapie cateva luni, de mai multe ori pe zi, cat sa ajunga, cu Stairway to Haven... apoi curiozitatea... altceva ce?? Kashmir, Black Dog? da... dupa asta placerea, cautarea de mai mult, alte melodii, clasificari pe albume... pe urma postere, informatii...
si gata mania pentru alta formatie a anilor '70, si anume Led Zeppelin... din pacate, in tot Bucurestiul eu n-am gasit tricou imprimat cu Led Zep...

"All Of My Love",

flowerpower
flowerpower
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:15 pm
Localitate: Bucuresti

Led Zeppelin – fascinatia unui sound genial

Mesajde usualflow » Dum Aug 17, 2003 6:14 pm

Initiez acest thread avand un sentiment usor stangaci....Am cautat in forum si nu am gasit un subiect dedicat exclusiv trupei Led Zeppelin (am gasit ceva discutii despre ei, dar pe alte thread-uri).... si sper nici sa nu fie altul :D .

Cu totii sunteti invitati sa va spuneti parerile in legatura cu acest grup. Eu am facut doar primul pas... :)

Led Zeppelin este un grup infailibil...cel putin din punctul meu de vedere. Imi place foarte mult ca au folosit, pe langa chitara magica a lui nenea Page, multiple instrumente cu clape, melotron, sintetizator, orgi. Sunetele sunt incredibile... Iar tobele suna divin; nenea Bonham, Dumnezeu sa-l odihneasca, stia el ce stia!

Imi amintesc cum am luat eu contact cu muzica lor...eram mica, treceam in clasa a 2-a si, mergand in vacanta la mare, in trenul care avea sa ne duca la destinatie am cunoscut cativa tineri care ascultau Led Zeppelin la walkman.... asa ca mai apoi, foarte curioasa, ca orice copil, l-am rugat pe tata sa imi dea si mie sa ascult ceva semnat Led Zeppelin...si prima piesa auzita de mine a fost „Kashmirâ€Â
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Aug 17, 2003 6:41 pm

da, s-a discutat despre zeppelin pe aici, din fericire pentru mine, in cunostinta de cauza si pe subiect

valoarea lor nu poate fi contestata

m-am uitat zilele trecute la dvd-ul ala lansat recent si am avut un orgazm minunat
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Aug 18, 2003 5:11 pm

Intr-adevar, s-a mai vorbit despre ei pe aici, parerile le stim toti... Un vocal exceptional, un chitarist cu o abordare originala, diferita de majoritatea, un baterist cu imaginatie si un bassist care se incadreaza perfect cu acesta din urma... Asa ca sa dau si eu cu bla bla-ul un pic...

Albumul meu preferat e "Presence", mi se pare cel mai matur, apoi ar veni "Physical Grafitti" si "IV"...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde thor » Lun Aug 18, 2003 6:57 pm

Intr-adevar sunt monstri sacri...
Albumul meu preferat este totusi I. Celelalte mi s-a parut ca nu mai suna la fel.... recunosc ca pe toate albumele sunt piese care imi plac, dar I este un album de pe care imi plac TOATE cantecele.... Preferata mea este Dazed and Confuzed. (i wonder why :o))
Am si o melodie pe care nu o suport de la ei : Dye Maker... si numai pe asta o pun in Cub A de la ei :)
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Aug 25, 2003 4:32 pm

Initial trimis de thor
Dye Maker... si numai

cantata de catalin arabu probabil

jamaica sau ai obligat-o???

mai invatati mah

m-ai dezamagit cu "presence" portnoy
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Monolith » Lun Aug 25, 2003 6:19 pm

de mult astept acest subiect...

zilele trecute a dat pe Vh1 la story tellers pe Plant cu ultimul album Dreamland plus cateva zepp-uri (Four Sticks, Going To California); Dreamland suna bine poate si datorita unui extraordinar chitarist, f. tehnic si inventiv. Insa altceva mi-a atras atentia...cand, din primele acorduri am recunoscut melodiile zepp si asteptam sa intre vocea lui plant...dar...dezamagire...corzile vocale se chinuie sa atinga sunete inalte care dadeau atata energie pieselor precum Black Dog, Immigrant Song... Communication Breakdown...va trebui sa ma obisnuiesc(sau nu)

fara indoiala Led Zepp e trupa mea preferata iar primul album(Thor :)) e unul din cele mai bune albume(nu neaparat rock) din istorie si poate cel mai bun album de debut; poate il depaseste primul King Crimson...cred ca albumul ii reprezinta pe baieti...
Piese precum Dazed sau Babe...

Cat depre Presence... trebuie sa recunosc ca e un album greu de digerat...poate de aceea nu prea place... dar intr-adevar e un album excelent. Nu pot sa-l compar cu nici unul. Fiecare album Led Zepp ar trebui luat in parte, fiindca difera foarte mult...

un alt lucru care da valoare trupei este concertul...sunt uimit de capacitatea de a improviza in jurul unei teme, mai ales JP si JB, desi cred ca JPJ e la fel de bun, dar el nu prea avea ocazia (No Quarter). Cred ca live sunt egalati doar de Purple(din cate am ascultat eu :))

gata...ca nu mai am bani...

scrieti cei care aveti HTWWW sau Dvd cum suna...


P.S. o trupa interesanta sunt The White Stripes -sunt prima trupa contemporana care seamana a Led Zeppelin; ce parere aveti de albumul Elephant
Zoso's back to rock'n'roll
Monolith
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mai 09, 2003 5:35 pm
Localitate: deep beneath the rolling waves

Mesajde stefan » Joi Aug 28, 2003 11:16 am

Si mie imi place "Presence", mi se pare ca "suna" mult mai aproape de primele albume decat "Physical Graffiti", un album pe care nu l-am pus niciodata la acelasi nivel cu "II" sau "IV". "Graffiti" mi se pare ca e mizerabil produs, multe melodii suna aiurea, nu mai e sound-ul acela atat de misto de pe "II", de exemplu, si unele melodii sunt chiar slabe. A fost primul album ascultat de la Led Zep si nu-l recomand nimanui ca prima ascultare, a fost o dezamagire ce mi-a scazut entuziasmul pentru formatie, entuziasm ce nu a fost reinviat decat de albumele mentionate mai sus. Melodii ca "Wanton Song" (prima melodie din recitalul Page/Plant, multi asa-zisi fani Led Zep habar n-aveau de ea), "Bron-Yr-Aur", "Night Flight" si altele de pe partea a doua a albumului nu mi-au spus niciodata mare lucru (nici "Houses of the Holy" de pe partea I). Imi plac ce-i drept foarte mult "Ten Years Gone", "Black Country Woman", "Boogie with Stu", pe langa restul de pe prima parte, dar nu stiu, parca nu e destul. Si sound-ul, sound-ul dom'le...

Albumul meu preferat este "II" de departe, pentru "Whole Lotta Love", pentru "Heartbreaker", pentru "Ramble On", pentru "Bring It On Home" (partea cea mai misto e a lor), si "Presence" reuseste sa regaseasca partial sound-ul respectiv. Melodiile nu sunt asa de reusite, dar daca stau sa ma gandesc "For Your Life", "Nobody's Fault But Mine", "Candy Store Rock" sunt chiar melodii misto. As zice ca e un pic sub nivelul albumelor initiale, poate si pentru ca "Tea for One" e o reciclare a lui "Since I've Been Loving You", dar nu mult.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Sâm Aug 30, 2003 2:20 pm

"Presence" si "Coda" sunt singurele albume Led Zeppelin in care imi plac toate piesele, in rest, fiecare album are cateva melodii care ma enerveaza... De asemenea, "Presence" mi se pare "cel mai progresiv" album al lor (daca pot sa spun asa)...

"Phyical Graffiti" are si el niste piese care ma enerveaza, cum ar fi prima de pe album, "Custard Pie", mai mult decat "Wanton Song" sau "Bron-Yr-Aur"... La ultima din urma am cautat vreo legatura cu "Bron-Y-Aur Stomp" si n-am gasit-o, poate ma lamureste cineva... Dar pe ansamblu, celelate melodii compenseaza, ceea ce face sa-mi placa mult albumul asta... De exemplu "In My Time of Dying", "Sick Again", "The Houses of the Holy" (!), "Kashmir", "Down by the Seaside", "In the Light"...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Sâm Sep 20, 2003 1:06 pm

daca prindeti dvd-ul lor lansoat recent, sa stiti ca merita

l-am vazut de 2 ori si parca l-as mai vedea de vreo 4
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 22, 2003 1:17 am

Tzin minte shi acuma cand am ascultat prima oara ZeppelinEram prin clasa a 6-a shi eram inebunit dupa pop-u de atunci(2 brothers on the 4 th floor,20for7,dr.alban,Capitan hollywood project,shi alte balarii) shi taicamiu saracu,exasperat mi-a dat o caseta cu Best Of a lu LZ.Prima melodie era Black Dog,care mi-a placut cat de cat,a doua (Immigrant Song)la fel,da la a treia(Rock`n Roll) eram disperat shi i-am zis lu tata k ie o porcarie.Acuma Rock`n Roll e melodia mea preferata all time.alaturi de Good Times Bad Times shi Wholla Lotta Love:).Nu prea shtiu ce as putea sa zic despre Zeppelin,da as vrea sa ii multzumesc lu stefan k m-a luminat mai demult la o melodie(Bron Yr Aur Stomp pe care nu shtiam de un s-o iau)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Oct 22, 2003 1:45 pm

Monolith, din partea mea White Stripes ar merita un subiect separat, Led Zeppelin sunt doar una din influentele lor. "The Elephant" e superb.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Eufrosin Poteca » Lun Ian 05, 2004 11:49 pm

A fost odata ca niciodata Led Zeppelin.Patru cavaleri decorati cu Ordinul Sunetului Patrunzator au devastat (muzical) sufletele a milioane de oameni.John "Bonzo" Bonham, cu ale sale ritmuri salbatice, iti face sa vibreze fiecare fibra a corpului, sangele alearga haotic cautand sa sparga inima - acel muschi inutil.James Patrick Page, alchimistul ce distileaza sunete cu chitarile lui magice, te face sa aluneci usor, usor intr-o transa ce te poarta catre un taram misterios din care nu vei mai putea pleca vreodata.Robert Anthony Plant, vocea ce provoaca orgasm instantaneu femeilor, debordeaza de energie si sexualitate.John Baldwin (John Paul Jones), vizitul magic ce tine in frau cei trei cai naravasi, iti asterne linistea si pacea peste sufleul zbuciumat.
Cand Dumnezeu a zamislit Sunetul nu a prevazut aparitia celor de la Led Zeppelin - forta ce avea sa-i dea un nou sens.Modificand putin cuvintele lui V. I. Lenin v-as sfatui: Ascultati!Ascultati!Ascultati!
Intr-o zi, voi pleca intr-o mare calatorie catre Est.Voi merge atat de repede incat cu fiecare pas ce-l voi face am sa castig cate o zi.Astfel ma voi intoarce in timp.Am sa incerc sa nu ratez nici unul din concertele sustinute de aceasta mare formatie.Iar din marea mea calatorie nu ma voi opri pana nu voi ajunge la facerea lumii, acolo unde ma asteapta sarpele si Dumnezeu cu o cana de vin si o tigara de foi ca sa mai stam si noi putin de vorba despre Led Zeppelin.
Franturi de ganduri fara rost
Copil ce sunt, copil ce-am fost.
Avatar utilizator
Eufrosin Poteca
Junior Member
 
Mesaje: 81
Membru din: Lun Iun 16, 2003 11:00 pm

Oh yes

Mesajde Sandman » Joi Ian 08, 2004 10:30 am

Led Zeppelin ascult de cand sunt mic datorita lu' taica-miu care are toata discografia pe viniluri si benzi de magnetofon, ascultam de cand aveam 7-8 ani (desigur ca nu stiam cine si ce canta pana l-am luat pe taica-miu la intrebari) si de atunci nu ma mai satur :). Melodiile preferate: Bonzo's Montreux, Babe I'm Gonna Leave You (melodia asta ma deprima :confused: ) , Stairway To Heaven, Black Dog, Battle Of Evermore...
- Father?
- Yes, son?
- I want to kill you.
Sandman
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 30, 2003 5:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necko » Joi Ian 08, 2004 1:33 pm

vali,
daca prindeti dvd-ul lor lansoat recent, sa stiti ca merita


pe dvd este concertul de la New York - Madison Square Garden?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde SunMan » Vin Ian 09, 2004 9:18 pm

ce mai, sunt adevarati baietii... :) eu ascult de ceva timp LedZep, ca si multi altii, datorita lui taica-meu, care asculta la greu chestii de genu'... si mi-au placut destul de mult. evident ar fi banal sa spun ca piesa mea preferata e stairway to heaven, dar asta e prima care mi-a placut. am inceput sa-i ascult mai atent si am 'descoperit' chestii super pe la ei. Preferata mea? nu stiu, sunt prea multe misto.... cred ca going to california, desi pentru unii poate parea banala... de asemeni, kashmir, custard pie, si muuulte altele :)
pacat ca ii ascultam doar noi... si majoritatea ii dau tot cu manele si dance de prost gust :( ...
oricum, zeppelin vor ramane ce au fost... niste genii
SunMan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 09, 2004 8:29 pm
Localitate: Dark side of the moon

Mesajde vali » Vin Ian 09, 2004 9:50 pm

Initial trimis de Necko
vali,
pe dvd este concertul de la New York - Madison Square Garden?

da, 1/4 din dvd e acel concert
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Iul 08, 2005 9:27 pm

eu am vazut la cineva adus din ungaria
sunt pe allposters.com, dar sunt destul de scumpe
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde shiona » Dum Iul 10, 2005 10:02 pm

incearca pe http://www.bestial.ro, trebuie sa aiba si nu sunt nici foarte scumpe
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm


Înapoi la Led Zeppelin

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori