Rapid....iubire fara de sfarsit (o repriza magica la Bruxelles)......

Forum dedicat echipei Rapid si fanilor acesteia.

Rapid....iubire fara de sfarsit (o repriza magica la Bruxelles)......

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 07, 2003 6:10 am

.....si un nou forum pe http://www.fanclub.ro


Dupa meci eram in coma alcoolica , asa ca nu mi-am putut spune parerea despre partida....desi tot ii spuneam lu Aliosha : "fa ma forum pt. Rapid. ce daca nu s-au calificat ? au fost mari de tot ! ". Vad ca bunul meu prieten m-a ascultat. Acum dimineatza , cand capul imi vajaie .....dau si eu nastere acestui subiect....fiind placut marcat de prima repriza a meciului Anderlecht - Rapid Bucuresti din turul II preliminar Champhions League.

Pentru o seara...si eu si Aliosha am fost cu suflete visini. Rapid nu mai erau "tiganii borati" sau "ciorile" ...era echipa noastra de suflet. Era reprezentanta Romaniei in cea mai prestigioasa competitie inter-cluburi din lume. Era Romania.
Si in ce atmosfera juca. Si cat de frumos juca. Si au terminat repriza cu un avantaj de 2-0. Si cum s-au bucurat la goluri....de parca erau Senegalul la mondialul asiatic.
"Domne....ce echipa mare" .....imi ziceam cu Aliosha. Aliosha a facut chiar si un cantecel : "haide Rapid CFR....7 ani ai stat in B....si'acum ai venit in A.....sa castigi Champhions League " .
Sau : "am avut si vom avea mereu....boala pe Anderlecht....ne pishem pe ei la infinit....muie Anderlecht ! " .

Am urlat la cele doua goluri giulestene....mai ceva ca la golul Romaniei din prelungirile meciului cu Suedia de la mondialul din 1994. A fost ceva special. Oare cine isi mai inchipuia ca belgienii vor da 3 goluri ?

Exact dupa terminarea reprizei I ....a cazut cablul la Aliosha....si nu a mai revenit. Am ascultat repriza a II a la radio...dar nu intelegeam de ce e 2-2. Mi-am inchipuit ca este de vina whisky-ul 100 Pipers...din care bausem 400 ml. Dar din pacate nu era asa.
Pana la urma ne-au batut....iar eu am izbugnit in plans.

Asta e. A fost frumos. Pentru cateva minute am trait cu iluzia ca vom juca cu niste polonezi din cetatea Krakoviei. Nu a fost sa fie.

O sa ma duc pe stadion la Rapid-Steaua ,daca-i pe 23. Si o sa stau in galeria Rapidului. Uite asa....ca m-a impresionat meciul de aseara.

Defapt asta isi dorea sa fie subiect de inceput al noului forum. Nu stiu de ce m-am lungit atat. Nu doream decat sa urez distractie placuta....fanilor giulesteni.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Mar Aug 12, 2003 5:40 pm

Snif-snif. Io sunt cam rapidista de felul meu si sper ca nu va suparati ca mi-am facut aparitia din senin pe aici.

Sfarsitul primei reprize din meciul cu belgienii mi-a taiat pur si simplu respiratia. Nu puteam sa cred, era practic versiunea moderna a basmului cu Cenusareasa ... fotbalului european, o echipa romaneasca. S-a intamplat atat de repede si de neasteptat, dupa ce ca il mai si injurasem pe bietul Ilies o repriza intreaga ... Godfrois a aratat ca totusi in tur ar fi fost nevoie de el pe teren, ar fi facut diferenta. Nu ca ar fi chiar un fel de Nedved al Rapidului, dar, pastrand proportiile ... Iar goul lui Bratu a fost intr-adevar un 'golazzo', dupa cum l-a calificat comentatorul.

Sa-mi aduci si mie putin gazon daca mergi la derby ;)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 18, 2003 12:27 am

Am mers la derby , dar nu am putut ajunge la gazon sa-ti iau o bucata din el pentru ca era cordon de gabori.

Atmosfera din tribune a fost superba. Vreo 4000 de ultrasi stelisti si vreo 3000 de giulesteni. Am stat la peluza ocupata de Armata Ultra , pentru ca este peluza dinspre casa mea. Nu simpatizez cu Steaua mai mult decat simpatizez cu Rapidul....dar asa s-a nimerit.

Suporterii Stelei si-au facut pe deplin datoria. 80 % din repertoriul lor a constat in injuratori la adresa adversarilor..dar au cantat frumos. Au aruncat chiar si cu torte in teren , s-au batut si cu gaborii ("muie garda , muie garda , muie , muie"). La inceputul reprizei a doua au fost impecabili. O coregrafie superba. Mii de cartoane colorate....in alb,roshu,albastru si galben au fost ridicate deasupra capului. Mi s-a facut pielea gaina.
Si rapid a facut coregrafie frumoasa....la inceputul meciului arborand un imens baner cu stema Rapidului si anul 1923. De asemenea de sus pana jos...fiecare sector a fost impodobit cu doua panglici enorme...una alba , cealalta violeta.
La inceputul reprizei a doua...au aruncat cu suluri multe...aidoma suporterilor argentinieni de la meciurile cu Boca sau River Plata.

Meciu a fost foarte bun. Demult nu am mai asistat pe viu la o partida asa frumoasa. Cele doua echipe pregatite foarte bine din punct de vedere tehnic si tactic. Steaua a dominat cam 65 % din joc...Rapidul aparandu-se si iesind perfect din aparare. Si Steaua iesea frumos din aparare....dar mai greu cu finalizarea.

M-a lasat masca...ratarea din minutul 2 a Stelei....mi-a placut mult golul lui Badoi....pana la urma 1-1 este un rezultat cat se poate de echitabil.
Am inteles ca Rapidului i s-a anulat pe nedrept un gol. Din peluza nu am avut cum sa vad daca a fost off side sau nu.

Dupa meci am stat la Fanutza cu Aliosha si cu un suporter rapidist in varsta de 41 de ani. Foarte prietenos omul..am baut o bere cu el...am vorbit de fotbal , ne-a povestit ce a facut prin concediu....etc.

Bravo ambelor echipe pentru spectacolul de azi. Saptamana viitoare probabil ma duc in Cotroceni..sa vad National - Rapid.


PS : am dat 80 000 lei pe bilet. (cumparat de la un tigan) la oficial era 100 000 lei
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Lun Aug 18, 2003 2:52 pm

Ce n-as fi dat sa merg si eu pe stadion ... Alta data probabil :)

Am sa incerc niste comentarii "tehnice" asupra meciului, desi tare ma tem ca nu o sa reuseasca, dar, incercarea moarte n-are.

Prima mea bucurie, desi cam timpurie, a fost introducerea lui Nita ca titular. Eu cred foarte mult in el, dar aseara nu a parut in forma sa maxima. Sper sa isi revina curand.

Apoi, mi-a placut Badoi, si doar pentru ca ar fi inscris, cat mai ales pentru ca s-a zbatut mult si pe recuperari, iar sutul de 1-0 a fost foarte reusit.

Bratu mi s-a parut cam ametit in prima parte a jocului, ma tot intrebam de ce aluneca sau se impiedica mereu. Probabil nu o fi fost obisnuit cu stadionul :D. I-a trecut repede.

Dossey a avut cateva interventii reusite, dar, se pare tipic pentru portarii nostri, a luat gol din faza fixa. Sper sa mai capete incredere pe parcurs.

Am remarcat o faza superba, creata la un moment dat de Niculae, care a driblat 3 adversari, ajungand sa il tarasca pe unul dupa el.
Baiatul asta chiar are clasa, daca vrea :). Pacat ca s-a trezit la sfarsit.

Ca de obicei, unele probleme cu arbitrajul, dar as zice minore fata de altele. Un gol anulat, dar oare ne-ar fi adus victoria ?

Per total, un meci frumos, cu plasamente cune in teren, dueluri destul de oneste, cu unele exceptii, multa alergatura si niste faze de gol interesante, dar cam rarute.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gizzo » Mar Aug 19, 2003 2:55 am

O sa imi spun si eu parerea despre meciul cu steaua din perspectiva omului care a fost pe stadion si a stat la peluza 1.
Am intrat in stadion cu 5 min inainte de inceputul meciului si am fost surprins de numarul destul de mare de ocupanti ai peluzei opuse fata de a noastra. Pana la urma galeria noastra a fost intr'un numar onorabil tinand cont ca rapidisti erau raspanditi si la tribuna a II-a si datorita imbecilitatii jandarmeriei romane multi rapidisti erau in galeria celeilate echipe. La fel sa intamplat si cu unii suporteri ai stelei. La golul lor erau 3 puradei in fata mea care se bucurau, se pupau de zici ca au dat gol lui Real Madrid. Norocul lor ca nu aveau mai mult de 7 ani ca altfel privirile care le'au atras s'ar fi transformat in alte chestii.

Despre meci acum....ce m'a surprins de la inceput a fost titularizarea lui Nita. Am avut ceva emotii stiut fiind ca el este arma secreta, da goluri doar cand intra ca rezerva. Totusi, alaturi de Badoi a fost cel mai bun om al meciului. A alergat, a avut ocazii, a dat pase.
Prima repriza a fost foarte tensionata, intrari "barbatesti", ocazii mari (mai multe de partea Rapidului..4-1 de fapt), accidentari, schimbari....o repriza destul de interesanta, sau cel putin asa s'a vazut de pe stadion.
Repriza a doua a fost salvata de (cu un nod in gat o spun) de coregrafia galeriei echipei adverse si de cele "3" goluri. A fost si golul anulat a lui Bratu la care, pentru ca nu se vedea prea bine, nu a protestat nimeni, insa peste 5 min s'a facut dreptate. Eu tin minte doar ca am vazut mingea la Badoi si in momentul urmator m'am trezit cu un prieten in spate care m'a aruncat pe jos si a inceput sa ma pupe, si'a aruncat si un adidas...a fost frumos:)). Bineinteles, ca in ultimul timp bucuria a tinut foarte putin...iar n'am fost in stare sa tinem un avantaj, desi doar de un gol de data asta. A dat si steaua un gol si cam asta a fost tot meciul. Meci destul de frumos, mai mult crancen decat specatculos. Am plecat cu un gust amar pentru ca nu am castigat 1 pct ci am pierdut doua.
Avatar utilizator
gizzo
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Vin Apr 18, 2003 11:00 pm

:

Mesajde Ayrton » Mar Aug 19, 2003 8:17 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Saptamana viitoare probabil ma duc in Cotroceni..sa vad National - Rapid.


S-a amanat meciul, cel mai probabil pentru miercuri 27 august.
Oricum, chiar daca Nationalul nu mai e echipa din ultimele doua sezoane le va fi foarte greu rapidistilor sa obtina prima victorie din campionat...
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde BloodOnMoral » Mar Aug 19, 2003 9:42 am

Iti multumesc pentru comentarii, gizzo, inseamna ca si de pe stadion s-a vazut la fel ca de la televizor :)

Cat despre meciul cu National, este programat intr-adevar miercuri, dar nu stiu cauza.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Rapid...mon amour !

Mesajde PATTEU » Mar Aug 19, 2003 1:51 pm

am fost si eu la meciul cu steaua,ce pot sa spun ,m-a deranjat foarte mult atitudinea gaborilor,"ori stati in peluzxa asta ori va amendam cu 20de mil.." minte de tarani ,stelistii au fost grupati si pareau mai multi dar sa nu uitam ca tr II erau cel putin 3-4000 de giulesteni plus vreu 1000 la tr I ,in peluza e drept am fost mai putini ca de obicei dar fondul sonor l-am dominat !
cat despre coregrafii e simplu atata timp cat aurolacii sunt sponzorizati la fiecare derby e normal sa faca ceva frumos,la noi nefiind decat forza demnitatii noastre.....
dar sunt sigur ca ne vom revansa in retur cand vom fi 7-8000 de giulesteni in ghencea !

forza campionii !!!
Avatar utilizator
PATTEU
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:00 am

Mesajde gizzo » Mar Aug 19, 2003 2:23 pm

Meciul cu National se va juca miercuri 27 august din cauza meciului amical cu Milan, pe care National il va disputa sambata. S'a apreciat ca un amical cu campioana europei este mai imoprtant decat un banal meci de campionat asa ca s'a amanat meciul pentru cateva zile.
Avatar utilizator
gizzo
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Vin Apr 18, 2003 11:00 pm

Mesajde subzero » Mie Aug 20, 2003 12:27 am

In locul meciului cu national se va face sedinta cu suporterii RAPIDULUI in care sa isi spuna ofurile. Aceasta sedinta nu a fost ceruta de conducere ci de noi deoarece este inpotriva conducerii mai exact zotta! Vineri am sa comunic si ora.
"Natura se infioara de placere atunci cand spiritul se inclina prin omagiu in fata fumusetii."
Avatar utilizator
subzero
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 19, 2003 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Mie Aug 20, 2003 8:28 am

gizzo, asta ar putea fu un avantaj pentru noi. Nationalul va veni obosit dupa amicalul cu Milan, iar noi vom avea mai multe zile de odihna. Cred ca managerul lor exagereaza, le va fi greu sa reziste in ritmul asta. Avantaj noi. :)
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde subzero » Mie Aug 20, 2003 9:39 pm

Intalnirea(sedinta), suporterilor RAPIDISTI va avea loc sambata 23.08.2003 ora 17.00 in fata FanShopRapid(magazin). Va asteptam pe toti RAPIDISTII carora le-a ajuns cutitul la os!
"Natura se infioara de placere atunci cand spiritul se inclina prin omagiu in fata fumusetii."
Avatar utilizator
subzero
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 19, 2003 11:00 pm

2863

Mesajde baixinho© » Sâm Aug 23, 2003 1:34 pm

nu mai selecta foca, ca cine stie ce dreac mai selectezi
sa va spun cum am ajuns sa tin cu Rapidul. era printr-un anumit an, cand aveam sase anisori mari si lati. intr-una dintre zile, eram in vizita la nasul meu, el fiind rapidist. in timp ce statea el de vorba cu ai mei, m-a intrebat: Cu ce echipa tii? eu nu i-am raspuns nimic, ca nu tineam cu nimeni (adevarul este ca habar nu aveam cu se se mananca fotbalul). cand a vazut cam care este treaba cu mine, a scos dintr-un dulap un tricou cu rapid (de fapt, era alb, cu celebra sigla a CFR-ului si pe care scria cu litere de-o schioapa Rapid). m-a imbracat cu el si mi-a spus: "De azi, cand te intreaba cineva cu tine tii, spui cu Rapid. altfel, iti iau tricoul. a fost un fel de santaj sentimental, pentru ca atunci, ca si acum, tin enorm la lucrurile pe care le primesc, indiferent despre ce este vorba. e, si de atunci tin cu Rapid. la cateva luni distanta am fost pentru prima data pe un stadion sa vad cum joaca Rapidul, dar despre aceasta intamplare am scris pe un alt thread.

evident, multumex pentru atentie ©
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

ce incepe prost...

Mesajde haifi » Sâm Aug 23, 2003 3:13 pm

..se termina mai intotdeauna prost sau catastrofal.
Pacat de titlul thread-ului...daca tot discutam despre campionatul recent incheiat sau despre meciurile din acest sezon, Rapidul n-a convins si parca nici nu doreste sa convinga,joc batranesc, oboseala (acum la inceput de sezon ; vis a vis de meciul cu Steaua, stelistii cu meci jucat joi si cu deplasare in "afara" au fost mai proaspeti decat ai nostri, care ,ca si anul trecut in meciul cu Steaua, au parut coplesiti si intimidati-De ce fratilor?) si o blazare neobisnuita.
Poate ca prea multi mercenari strica...iar adevaratii rapidisti,nascuti,crescuti si "adevarati" sunt prea putini in lotul actual...asa ceva nu poate dura la nesfarsit...si mai ales cand(parerea mea) echipa de anul trecut a castigat cel mai frumos campionat si intr-o maniera (mai ales turul....returul,O...doamne!) de neegalat...
Poate ca ne vom trezi si...pre multi vom popi!
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

"Danemarca" noastra

Mesajde haifi » Sâm Sep 13, 2003 8:02 am

a fost o mica sirena in comparatie cu ce s-a intamplat pe 10.09...
sa fie destinul nostru assa de blestemat?
aceeasi repriza a doua ,insa pe dos ne-a fost si extaz si fatalitate...
ajunge!
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Re: Rapid....iubire fara de sfarsit (o repriza magica la Bruxelles)......

Mesajde eddymutu7 » Joi Noi 13, 2003 9:36 pm

foarte frumos din partea voastra numai ca din pacate un meci tine din 2 reprize...si aici savazut mentalitatea noastra,de invinsi,,intradevar a fost o repriza superba...nici 9 rominilor nu ne venea sa kredem...numai regrete
eddymutu7
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 2:53 am
Localitate: romania


Înapoi la FanClub Rapid

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron