Zapp - Merita sa te abonezi ?

Totul despre telefonia mobila, noutati, pareri si sfaturi

Zapp - Merita sa te abonezi ?

Mesajde MarianCristian » Mar Oct 22, 2002 1:19 am

Zapp a lansat o campanie foarte agresiva pe piata romaneasca garantand o viteza de 15 ori mai mare decat o conexiune dial-up, dar din ce am testat eu merge foarte prost aproape ca un dial-up. Merita deci sa te abonezi la ei ? Nu cumva iei teapa?
MarianCristian
 

Mesajde Mr Hyde » Mar Oct 22, 2002 1:45 am

Dpdv al connexiunii la Internet si eu am auzit ca e cam varza!Misto mi se pare Zapp 500, da' cum nimeni nu prea a abonat la ei, n-are rost!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Mie Oct 23, 2002 12:00 am

am auzit de la un prieten ca nu se deconecteaza precum toate celelalte incercate de el, dar conexiunea asta zapp nu are deloc viteza pe care o garanteaza.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Daca nu esti persoana juridica, nu merita

Mesajde Pirtea Sorin » Joi Oct 24, 2002 9:06 am

Nu merita sa te abonezi la Zapp. Iar cel mai idiot motiv este acela ca, in primul an de folosire, mobilu' nu-ti apartine. Daca in acest interval de timp ti se-ntampla unul din urmatoarele ghinioane:
1) ti se fura;
2) se rupe antena;
3) se zgarie ecranu';
4) se defecteaza bateria;
5) etc.
atunci esti bun de plata. Marturisesc ca treaba asta m-a lasat perplex. Peste tot in lume ti se ofera reparatie gratuita-n termen de garantie, numai aici nu.
Primul motiv, dupa cel idiot mentionat, este ca aria de acoperire este vai mama ei. Si pana acum nu s-au straduit sa faca ceva-n sensu-asta, pe cand toti ceilalti operatori si-au extins-o.
Acum, nu sunt sigur, dar am auzit ca-n momentul abonarii ti se percepe un depozit in $. Iar majoritatea dintre noi suntem platiti in lei. Iarasi un motiv pentru care nu merita sa te-abonezi.
Un alt motiv este acela ca telefoanele lor nu merg cu cartela SIM si nu se pot utiliza si-n alte retele.
Un alt motiv este si acela ca telefoanele lor sunt intrecute cu mult, ca performante si dotari, de multe din telefoanele GSM existente, chiar mai vechi decat cele de la Zapp.
It all seems so stupid / It makes me want to give up / But why should I give up / When it all seems so stupid
Adevãrul absolut este cã totul e relativ
Pirtea Sorin
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Sep 13, 2002 4:58 pm
Localitate: Bucuresti

Hmm, in concluzie nu se merita ....

Mesajde MarianCristian » Dum Dec 01, 2002 3:37 pm

Am fost si eu in Mall sa testez un telefon Zapp, eu acasa printre altele am si o conexiune dial-up gratuita la Xnet, si pot sa va zic ca ii da clasa la Zapp, pai am dat de acasa un ping la kappa.ro si este in jur de 0.098 milisecunde, si am dat un ping de la Zapp tot la kappa.ro si este de 0.300 de milisecunde, si asa este cu majoritatea site-urilor romanesti, iar download-ul de pe dial-up este in jur de 4 kilobiti pe secunda pe cand la Zapp in jur de 5-6 kilobiti, pai asta inseamna de 15 X mai rapid ?!?, nici macar de 2 ori mai rapida conexiunea .... astept sa scrie aici si cineva care are un Zapp sa-si spuna parerea ...
MarianCristian
 

Re: Hmm, in concluzie nu se merita ....

Mesajde sweety4u » Dum Dec 08, 2002 1:34 pm

Ai perfecta dreptate, sunt abonat la Zapp si nici macar dusmanilor mei nu asi recomanda sa se faca abonat la Zapp, sper sa dispara la fel ca Suntelul .... Au preturi mari, internetul merge ca o roaba semnalul e nasol .... Nu va luati dupa reclamele alea enervante !!!
sweety4u
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Dec 08, 2002 1:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: Hmm, in concluzie nu se merita ....

Mesajde Masterboy » Mar Mar 25, 2003 1:48 am

Initial trimis de sweety4u
Ai perfecta dreptate, sunt abonat la Zapp si nici macar dusmanilor mei nu asi recomanda sa se faca abonat la Zapp, sper sa dispara la fel ca Suntelul .... Au preturi mari, internetul merge ca o roaba semnalul e nasol .... Nu va luati dupa reclamele alea enervante !!!


swetyy se vede ca esti high...
Zapul acopera acum 87% din populatie, viteza pe internet
este mai mare decit si cea de la Astral prin cablu.
iar tariful este de doar 2c/min. Connex si Orange sint pa la fazele astea...
Iar Suntel-ul, a fost bun la viata lui, pacat ca reteaua a fost inchisa in decembrie pt a face loc Zapp-ului. ;P
Plus in ce alta retea mai ai 500 min anytime pt doar 10$/luna?
Masterboy
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mar 22, 2003 10:41 am
Localitate: New York

Re: Hmm, in concluzie nu se merita ....

Mesajde Unregistered » Mar Mar 25, 2003 8:13 pm

Initial trimis de MarianCristian
Am fost si eu in Mall sa testez un telefon Zapp, eu acasa printre altele am si o conexiune dial-up gratuita la Xnet, si pot sa va zic ca ii da clasa la Zapp, pai am dat de acasa un ping la kappa.ro si este in jur de 0.098 milisecunde, si am dat un ping de la Zapp tot la kappa.ro si este de 0.300 de milisecunde, si asa este cu majoritatea site-urilor romanesti, iar download-ul de pe dial-up este in jur de 4 kilobiti pe secunda pe cand la Zapp in jur de 5-6 kilobiti, pai asta inseamna de 15 X mai rapid ?!?, nici macar de 2 ori mai rapida conexiunea .... astept sa scrie aici si cineva care are un Zapp sa-si spuna parerea ...


Eu am avut ocazia sa vad un zapp pe USB si iti spun ca esti depasit de situatie.Daca tu crezi ca 12-14 Kb/s, constant, este putin, pai...ce te astepti sa ai, T1...
Chestia cu acoperirea am auzit ca s-a remediat.Acum au acoperire buna.
Unregistered
 

Mesajde Unregistered » Mar Apr 01, 2003 7:20 pm

Va aberati la greu cu Zapp. Acum Zapp merge nu bine ci super-binemai ales la download, in medie 17-20kb/sec.
Iar acoperirea este acum foarte buna. Telemobil a reusit sa
extinda acoperirea pt Zapp la 85% in doar un an, in timp ce lui Connex si Orange le-a trebuit peste 3 ani sa ajunga abia la 80%.
Iar ca tarife, si aici ma refer la parerea unanima a majoritaii consumatorilor, Zapp are cele mai mici tarife de pe piatza si cea mai avansata tehnologie wireless(CDMA) din Europa.
Unregistered
 

Parerea mea

Mesajde Adrian C. » Joi Apr 10, 2003 12:01 pm

Am Zapp Online din noiembrie si pot sa spun ca in momentul actual merge excelent. Pot face frecvent download cu 15-16Kb/s si, mai ales, nu stau ca la X-Net o ora sa ma conectez (daca reusesc). Este adevarat ca nu au inca acoperire nationala, dar ce vreti? Nu au decat un an de la lansare. Mai prost stau la capitolul drivere si compatibilitate, mai ales cu Windows XP. Modemul nu e plug-and-play si din aceasta cauza, daca schimbi mufa USB se duce dracului totul si tre' sa reinstalezi driverele din nou. Pentru cei care nu se pricep este o adevarata pacoste pt. ca tre' sa stergi toate urmele de drivere si apoi sa le instalezi din nou. Poate vad mesajul acesta si cei de la Zapp si vin cu drivere noi atat pentru adaptorul USB Prolific, cat si pentru modem.
Adrian C.
 

Mesajde Nightmare » Lun Apr 14, 2003 9:19 pm

Eu cred ca nu merita. Sunt foarte putini abonati la zapp. Chiar nu are rost.
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

zapp...?!?! ce e aia ?!?

Mesajde alfy » Joi Iul 10, 2003 9:18 am

Salut
Sunt (nefericitul) posesor al unui Hyundai H 150. Nu stiu ce abonament am deoarece e un telefon oferit de firma la care lucrez. Nu am semnal in cladirea in care lucrez, desi aceasta se afla in centrul Bucurestiului...si uneori nici acasa...Asa ca acoperirea este cel putin din punctul meu de vedere slaba. O alta problema pe care o am este ca telefonul imi afiseaza, dupa doar doua saptamani uin numar absolut fabulos de ore de convorbire (mai exact 30) desi eu a mvorbit doar vreo 10 minute. Calitatea audio lasa de dorit... In plus am descoperit ca desi deblocarea tastelor ar trebui sa se faca apasnad tastele 1, 2, 3, pot sa imi deblochez telefonul si apasand pe tastele 1, 5, 6, 7, 2, 3....deci practic e posibil ca el sa se deblocheze singur in ruxac sau buzunar... Cam atat... Accesul la net nu l-am testat inca
alfy
 

Mesajde Andreea Pisoi » Joi Iul 10, 2003 11:44 am

Heh... Nuh merita deloc! :( Are tata un telefon pe Zapp [Nu stiu c model e, da` arata ingrozitor] si m-am chinuit 3 ore sa scriu un mesaj!! E super najpa.. Si se blocheaza automat tastele.. Ingrozitor! :( Si nici n-are acoperire p 'drumurile de tara' dak pot sa le zic aja..
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Iul 16, 2003 9:22 am

Telefoanele sunt naspa (cel putin la ora asta). nu prea are acoperire la tara.

Cu toate astea nu cred ca se poate indoi cineva ca astia de la Zapp is bunicei. Au prins bine piata si nu la cei care vor un telefon simpatic ci la cei care vor sa vorbeasca mult, sau la cei care au nevoie de internet. Nu este chiar asa de varza in momentul in care ai un transfer (la download) de 20 k si nu esti restrictionat de zona...adica daca stai in camin/ mergi la tara (unde ai semnal) si ai un laptop poti sa ai internet fara probleme.

Si asa ca o chestie am auzit ca or sa-si scoata un nou tip de telefon, care seamana cu ultimele Samsung-uri....
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Plimbati URSUL!!!

Mesajde Unregistered » Mar Iul 22, 2003 9:10 am

Initial trimis de Unregistered
Va aberati la greu cu Zapp. Acum Zapp merge nu bine ci super-binemai ales la download, in medie 17-20kb/sec.
Iar acoperirea este acum foarte buna. Telemobil a reusit sa
extinda acoperirea pt Zapp la 85% in doar un an, in timp ce lui Connex si Orange le-a trebuit peste 3 ani sa ajunga abia la 80%.
Iar ca tarife, si aici ma refer la parerea unanima a majoritaii consumatorilor, Zapp are cele mai mici tarife de pe piatza si cea mai avansata tehnologie wireless(CDMA) din Europa.


BAi vanzatorilor, ia cantati la alte mese. Chiar acum sunt pe o nenorocita de conexiune Zapp care MERGE PROST, exact cum spun celelalte posturi. Nu de azi-de ieri, dintotdeauna. Alterneaza perioade de cateva secunde in care merge repede (150-200 kbps) cu perioade in care nu merge DE LOC. Media este 40-60 kbps = exact ca un dialup. Iar acum o vreme am fost la Turnu Magurele si NU ERA ACOPERIT de Zapp.

Deci: mergeti si turnati propaganda in alta parte.
Unregistered
 

Mesajde monk » Mar Iul 22, 2003 9:15 am

titina are zapp ... iar la inceput se misca comparabil cu cablul astral pe care il am io ... dar in ultima vreme (de cand s-au abonat multi si s-a incarcat reteaua) ii tot cade si se misca ca un cur
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Un simplu abonat Zapp » Lun Iul 28, 2003 8:53 pm

Initial trimis de monk
titina are zapp ... iar la inceput se misca comparabil cu cablul astral pe care il am io ... dar in ultima vreme (de cand s-au abonat multi si s-a incarcat reteaua) ii tot cade si se misca ca un cur


Eu am Synertek s-200 iar prin cablu USB si cu Zapp turbo
instalat pe laptop am o viteza medie de 360-385 kbps, deci cu mult peste ceea ce ofera de la Astral si alti provideri de internet prin cablu.
Iar la 2 centi pe minut este super ieftin.
Iar semnalul la Zapp este f bun, mai ales in munti. Am fost acum
doua luni in Paring, pe Transalpina la 2200 m altitudine , unde pe Zapp aveam 2 liniiiar pe GSM iesisem din aria de acoperire de vreo 30 km :)
Pt necunoscatori, o antena Zapp pe 450 mhz bate la peste 60km, in timp ce pe Connex si Orange bate maxim 25-30km. :)
Un simplu abonat Zapp
 

Mesajde Unregistered » Mie Aug 06, 2003 11:36 pm

Nu stie nimeni cum e acoperirea la Zapp? E mai buna ca la Orange si Connex?
Unregistered
 

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 12:04 am

Un simplu abonat Zapp ... sa nu imi zici tu mie ca iti dwl mai bine ca in poza din atasament ... (recte viteza de dwl cu care dwl astralul meu)

Acoperire : Compara si tu :

http://www.zapp.ro/coverage/ <-- Zapp
http://www.orange.ro/coverage-new-ro.html <-- Orange
http://www.connex.ro/personal/produse_si_servicii/acoperire/index.jsp?locale=ro <-- Connex
http://www.cosmorom.com/sitero/acoperirea.html <-- Cosmorom
Fişiere ataşate
asta e.jpg
asta e.jpg (118.14 KiB) Vizualizat de 8326 ori
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Zapp e cel mai tare!

Mesajde Unregistered » Vin Aug 08, 2003 8:01 pm

Auziti!
Daca da e bine pt ca tocmai vorbesc de pe ZAPP si se aude ff bine!
Cine zice ca nu se aude bine ori nu a ascultat niciodata, ori nu s-a spalat in urechi de vreo 2 ani!

Va spun eu care folosesc Zapp zilnic ca se aude de 5 ori mai bine decat pe GSM!!! (pt nestiutori Zapp este o alta tehnologie CDMA - mai invatati)!

Netul nu il folosesc pt ca am la serviciu fibra si asta nu se poate compara cu nimic!

Dar va rog sa mai reflectati la Zapp!
p.s: Stiti statiunea SOVEJA?
Ei bine acolo DOAR ZAPP AVEA ACOPERIE! cei drept doar o liniuta la semnal dar am putut vorbi!!
Connex si Orange nu avea semnal pe o raza de 30 Km.

Astept contre la misterc_12345@yahoo.com
Unregistered
 

Mesajde Kitten}{ » Dum Aug 10, 2003 10:58 pm

...apropo de mesaju de mai sus,am fost si eu aku 2 ani la SOVEJA si nu aveam semnal nici pe CNX,nici pe DIALOG...desi localitatea respectiva nu e un sat uitat de Dumnezeu,a trebuit sa stau o sapt fara sa pot da un apel...
Referitor la ZAPP,sistemul lor de operare-CDMA reprezinta tehnologia de maine ..iar dupa cate se pare,castiga din ce in ce mai mult teren in sectorul bussiness:o
Kitten}{
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 10:39 pm
Localitate: Craiova

Mesajde Unregistered » Mie Aug 13, 2003 6:44 pm

Cred ca muti dintre cei care au scris aici vorbesc din auzite! Tocmai m-am intors dintr-un turneu in care am facut toata partea de vest a Romaniei si am fost mai mult decat multumit de zapp... Am fost prin niste canioane de connex si dialog nu prea mirosisera pe acolo... Poate ati auzit de pestera Scarisoara (aia cu ghetaru'): pa drumul pana acolo printre 2 munti aveam semnal beton, iar internetu mergea tapan... sa nu mai zic ca erau localitati intregi unde nu aveam semnal pe connex sau dialo\g, da' vorbeam de pe zapp... In materie de internet zapp e beton; singura problema e ca e f sensibil telefonul in zonele cu acoperire de kk. In cazuri d'astea ar trebui tinut in mana si nu asezat pe obiecte (in special metalice)!
Per total cel mai tare la acoperire a fost dialogu, dar de... date pe gprs sau hsckk nu merita de nici o culoare...trafic naspa, intarzieri de te iei de par...
Hai s-auzim de bine!
Unregistered
 

Mesajde Unregistered » Sâm Aug 16, 2003 11:13 pm

In comunicatele de presa ale Telemobil, astia spun ca Zapp va
acoperi 98% din teritoriul tarii pina la sfirsitul anului. Asadar, in citeva luni Zapp va avea cea mai marea acoperire din RO.
Unregistered
 

Mesajde Unregistered » Joi Aug 21, 2003 6:42 pm

Initial trimis de Mr Hyde
Dpdv al connexiunii la Internet si eu am auzit ca e cam varza!Misto mi se pare Zapp 500, da' cum nimeni nu prea a abonat la ei, n-are rost!


mahhh io lucrez la un magazin zapp......shi am shi internet......dar vreau sa va spun ca viteza este pinr cablu serial = 153kbps ( 19,12 k /s) shi usb 253 kbps (31,62 k/s).....shi vreau sa va mai spun ca zapp a lansat Turbo care mareste viteza cu cel putin 5k.....cam atat .....shi mai invatati sa vorbiti
Unregistered
 

Re: Hmm, in concluzie nu se merita ....

Mesajde Unregistered » Joi Aug 21, 2003 6:45 pm

Initial trimis de MarianCristian
Am fost si eu in Mall sa testez un telefon Zapp, eu acasa printre altele am si o conexiune dial-up gratuita la Xnet, si pot sa va zic ca ii da clasa la Zapp, pai am dat de acasa un ping la kappa.ro si este in jur de 0.098 milisecunde, si am dat un ping de la Zapp tot la kappa.ro si este de 0.300 de milisecunde, si asa este cu majoritatea site-urilor romanesti, iar download-ul de pe dial-up este in jur de 4 kilobiti pe secunda pe cand la Zapp in jur de 5-6 kilobiti, pai asta inseamna de 15 X mai rapid ?!?, nici macar de 2 ori mai rapida conexiunea .... astept sa scrie aici si cineva care are un Zapp sa-si spuna parerea ...




baiii tuh shtiai ca suntelu a fost cumparat de Telemoil(zapp) shi nu mai tot spuneti ca nu merge bine internetul...... puneti shi voi un accelerator sa vedeti ce minuni face.....nu mai tot huiduiti zappul
Unregistered
 

Mesajde Unregistered » Mar Aug 26, 2003 12:50 am

Stie cineva ceva despre noile terminale de la Zapp. Cica ar fi supercool si cu ecran color?!
Unregistered
 

Da, se merita

Mesajde Unregistered » Joi Aug 28, 2003 9:27 pm

500 de minute oricand gratis pt doar $10/luna eu zica ca se merita. De fapt e cea mai buna oferta de pe piata la ora actuala.
Unregistered
 

Mesajde deadraiser » Sâm Aug 30, 2003 9:56 am

Bah da' se abereaza la greu p-aici!
Cum draq are zappu' acoperire aproape 90% cand am fost de nush cate ori cu prieteni (abonati la zapp) prin tara si cum ieseai din oras cum pauza semnal, de fapt nici in oras nu-i beton peste tot. Apropo, 87% inseamna din POPULATIE nu din teritoriul geografic.

Internet? O gluma, poate or mai fi scapari de mai merge si bine da' eu de cate ori am incercat pe la prieteni sau la vreun dealer zapp sa vad conexiunea era cam ca dial-up Xnet.

In plus, nu vad ce businessman isi ia un telefon cu care nu poate sa iasa din tara pentru motivul stupid ca nu are roaming !?!?
Asta e!
deadraiser
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:00 am
Localitate: Don't know exactly !?!

Mesajde Hampu The Great » Mie Sep 03, 2003 12:17 pm

Este sigur ca personajul Unregistred, este angajat Zapp...
Mi-au dat si mie unul de la firma, si tot ce au spus ceilaltzi, aici , se confirma= Aparatul e rudimentar, sunetul catastrofal, semnalul apare si dispare in mod misterios, iar acoperirea vai de ea.....Intre colegi am stabilit, ca in cazul Zapp nici nu poate fi vorba de telefonie mobila...Mai degraba un fel walky-talky ceva...
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Mie Sep 03, 2003 4:48 pm

preiau legatura ...

Zappul are acoperire mai mult in orase asa ca daca vrei sa mergi undeva ai putine sanse sa ai semnal full ,iar acolo unde e se aude ca un cacat .

PS : Asta se intampla si daca pui amplificator la S200 asa ca tot de baza raman CNX si ORG ... poate peste cativa ani se vor putea compara intre ele .


pentru dumneavoastra ,
trimisul special in teren , monk


... Andreea ?
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la GSM Land

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori