Segovia

Forumul asociat fanclubului Andres Segovia

Segovia

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 8:26 pm

In mod normal stiu ca threadu asta nu ar avea ce cauta aci (creca deja mi-am facut un obicei prost sa pun thread-uri aiurea :D).
Mai inainte de-a ma impusca, vin si io si va intreb umil: de ce dracu nu se face disctinctie intre stiluri si genuri ?! De ce totul incepand de la muzica pre-renascentista si terminand cu aia simfonica e luata drept clasica ?! E, iaca de aia scriu io de Segovia aci, sac :P
No, deci, uitati care e treaba... am cautat in sus si-n jos ceva material video cu baiatu asta, insa nu am gasit decat audio. Daca cineva e mai iscusit si stie vreo adresa unde se vind DVD-uri cu el, va rog sa-mi dea si mie de stire, v-am tzucat !

P.S. M-as foarte bucura daca ar avea cineva o adresa cu "discografia" lui completa (transpuneri pe chitara + compozitii proprii). BTW, cum vi se pare ca si compozitor ?!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Re: Segovia

Mesajde g.uster » Joi Oct 09, 2003 10:20 am

Initial trimis de alinmihai
BTW, cum vi se pare ca si compozitor ?! [/B]


:con:
compozitor?!

however, celebru a ramas pentru interpretare. este absolut fascinant. am ascultat diverse piese atat in interpretarea lui cat si in a altora. diferenta este imensa. este atat de mare, incat practic nu se poate face comparatie. este, de exemplu, ca si cum l'ai compara pe hendrix cu alti chitaristi.
segovia nu reda o partitura. nici nu gasesc un cuvant care sa exprime ce simt in legatura cu stilul lui de a se juca cu chitara. :a


most preffered tunes: recuerdos de la alhambra (tarrega), leyenda (albeniz), + alte tarrega.

pt. diverse informatii & stuff, ask google
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Re: Segovia

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 10:46 am

Initial trimis de alinmihai
de ce dracu nu se face disctinctie intre stiluri si genuri ?! De ce totul incepand de la muzica pre-renascentista si terminand cu aia simfonica e luata drept clasica ?!

BTW, cum vi se pare ca si compozitor ?!


buei ESTI VARAZA (fara carne) ... cine pixu mielului sa faca distinctie? matale? nerealizat ca muzician dar un fin cunoscator? mah, tu nu eshti costasilviu? sa mori tu?

ia zi o muzica prerenascentista = clasica shi una simfonica - clasica.
ce intelegi matale prin muzica simfonica?
io zic ca esti tatal epatantzilor de pe net (desi te cam banui de costasilvism, daca erai mai agresiv puteai fi chiar m-sux)

tati, daca andres segovia canta la "chitara clasica" = muzica clasica, or what? segovia interpreteaza (cum zise gushteru), e ca pianistu' ... mah tu le stii pe toate fara a stii nica, sa moara tzak si pak.

mai stii pariul cu partitura de manele? vezi ca am gasit o partitura (mai multe) de manele, asa ca ai cina asigurata in seara asta...

fara jigniri si riscand ban de ban: TU ESTI PROST SAU COSTASILVIU?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Segovia

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 11:12 am

Trecand peste injurii de prost gust, am sa va reasigur ca Segovia a si compus (chiar daca e mult mai cunoscut ca interpret). Cunoscut este si prin celebrele adaptari pentru chitara, avandu-i ca "subiecti" atat pe Albeniz ( per. romantica ---> Asturias, Sevilla) cat si pe Bach ( per. Baroc --> "Air on a G string", "Minuet in Gm", Bouree, Sarabande si preferata mea Gavotte en roundeau).

Muzica simfonica inseamna, dupa umila mea parere (spus intr-un mod barbar) toate simfoniile compuse de pe la 1900 incoace (perioada "moderna"). Prin urmare nici Enescu, nici Dvorak si nici Gershwin n-au compus muzica clasica (asa cum am mai zis p-aci), ci doar simfonica.
Cineva voia exemple de muzica pre-renascentista (din cate stiu io muzica pe atunci era preponderent clerica iar autorul trebuia sa ramana anonim, si in plus extrem de putine lucrari s-au pastrat).
In fine, cateva titluri renascentiste: Romance Anonimo, Greensleeves, Packington's Pound ;)

P.S. (offtopic, raspuns pentru Dana) Analogii de genu "canta la chitara clasica deci a compus muzica clasica" arata cat de bine stau unii cu logica (aici nu mai e vorba de cunostinte muzicale :o
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 11:42 am

am inteles ... a si compus ... ce?

dupa umila dvs parere beethoven nu a scris muzica simfonica? deci dupa umila dvs parere simfoniile beethoveniene e caca?

de muzica pre-renascentista dvs ati spus: e luata drept clasica, de aia intrebai. hopa, clerica? deci muzica clerica nu este clasica? bine mai mishu, defineste muzica clasica ca vaz ca ai mari brobleme (prerenascentism & baroc se cheama broblema matale).

ps1: nu ti-am cerut titluri renascentiste, iar raspunzi la ce-ti convine?
ps2 la offtopicu tau, faceam mishto de tine, nu ai acas dictzionat de "dana face mishto de mishu?"
ps3: nu-s injurii, tati esti varaza si epatant, da-mi voie sa-mi exprim parerea, ata ete.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 12:06 pm

1. daca as fi stiut ce a compus Segovia, nu intrebam aici :-S
2. nu stiu de unde ai tras concluzia mareatza cum ca Beethoven si simfoniile lui e... nushce... io doar ziceam ca exista muzica clasica care nu-i simfonica (sonate, minuete de ex. :D) si muzica simfonica care nu-i clasica ( ce spuneam io mai devreme de simfoniile secolului trecut) ;)
3.Vrei sa-ti definesc muzica clasica ?! a urmat dupa baroc si-a precedat romantismul. Ca intindere e undeva intre 1750 si moartea lui Beethoven (considerat daca nu ma insel ultimu mare clasic)
4. nu raspund la ce-mi convine, aia esti tu !!! nu ti-am dat exemplu de muzica pre-renascentista pentru ca s-a pastrat f. putin si pentru ca nu cunosc (inafara cantarilor greogoriene), si astfel ti-am dat 3 exemple din perioada ce-a urmat. Ai tu sugetii mai bune (fara google, din propria memorie/cultura) ?
5. Ti-as ruga mult sa-ti pastrezi invectivele pentru prietenii tai si pentru cei ce-ti permit sa "ii iei la misto asa". Io nu-ti permit ! Luatu' asta "la misto" in limbaj de cartier ma lasa rece. Pass me by !

Scuze pentru off-topic, imi poate cineva recomanda o adresa cu Andres Segovia cu ceea ce-am cerut ?! :)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 09, 2003 12:15 pm

Muzica simfonica inseamna, dupa umila mea parere (spus intr-un mod barbar) toate simfoniile compuse de pe la 1900 incoace (perioada "moderna").

:eek: :rolleyes: :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Segovia

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 12:19 pm

Initial trimis de alinmihai
Muzica simfonica inseamna, dupa umila mea parere (spus intr-un mod barbar) toate simfoniile compuse de pe la 1900 incoace (perioada "moderna").


repet, beethoven nu a compus simfonii? bah vezi ca te faci mai de caca decat cacaoa ....


a urmat dupa baroc si-a precedat romantismul


sie insashi? :eek:

pentru ca s-a pastrat f. putin si pentru ca nu cunosc (inafara cantarilor greogoriene)


daca nu cunosti de ce dai ca exemplu?

Ti-as ruga mult sa-ti pastrezi invectivele pentru prietenii tai


ti-as ruga sa imi dai voie sa te consider prietenu mieu si o sa iti dedic si o poiezie (cu accent pe primul e) - da' nu acum ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Joi Oct 09, 2003 12:24 pm

Initial trimis de alinmihai
Beethoven si simfoniile lui e... nushce...


care este... ash adaoga eo.

mii de scuze pentru offtopic, da nu mam putut abtzine. promit sa nu mai fac.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 12:24 pm

rectific afirmatia cu muzica simfonica... ;a stiu ca sunt simfonii si in perioada clasica (si chiar romantica), m-a luat gura pe dinainte si m-am referit la muzica simfonica care nu apartine perioadei clasice ,multumitzi pipl ?! :yD
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 12:42 pm

Initial trimis de alinmihai
multumitzi pipl ?! :yD


NU

si io scuze de offtopic breh alexei, da' nea asta imprashtie mai rau ca popoul diareea si mai si vorbeste despre frustrari pe pemeie, acu' pe bune.
idem neatza: promit sa nu mai fac ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Segovia

Mesajde nocturna » Joi Oct 09, 2003 12:44 pm

Initial trimis de alinmihai
Prin urmare nici Enescu, nici Dvorak si nici Gershwin n-au compus muzica clasica (asa cum am mai zis p-aci), ci doar simfonica.

si asta ce-a vrut sa fie? care ai mai si zis-o p'aici. spune repede unde. :D
1. daca as fi stiut ce a compus Segovia, nu intrebam aici

pai tu intrebai sau afirmai ca a compus?

nu-nteleg nimica, incoerentzele tale depasesc limite ce nici macar tu n-ai fi crezut ca exista.

pacat ca nu-i hyde onlain, ai fi avut parte de un tacam complet. :o
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 09, 2003 1:35 pm

Initial trimis de alinmihai
rectific afirmatia cu muzica simfonica... ;a stiu ca sunt simfonii si in perioada clasica (si chiar romantica), m-a luat gura pe dinainte si m-am referit la muzica simfonica care nu apartine perioadei clasice ,multumitzi pipl ?! :yD


sa dau, sa nu dau, sa dau, hai ca dau :)

din spusele tale, exista muzica simfonica in perioada romantica, pe care tot tu ai ashezat-o pe la 182shiamuitat - cand a murit Beethoven. shi sa tot fie vreo shaptezeci shi ceva de ani pana la 1900 :D. Ceea ce incepe in jurul anului 1900 e perioada moderna (in muzica) shi ce ai fi putut tu defini, este muzica simfonica in perioada moderna, insa atat Dvorak, cat shi Gershwin shi Enescu au compus shi altceva decat simfonii, de exemplu totzi trei au cel putzin cate o opera la activ. Ii potzi incadra exclusiv in muzica simfonica? Nu.

Ai cam facut harcea parcea istoria muzicii :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 1:52 pm

:silly: ;e
ba oameni, trezirea !!! aici nu se pun decat mesaje off-topic ?! Bre, am zis io acilea sau altundeva ca aia 3 au compus doar simfonii ?! a ? am zis ca nici unul nu apartin curentului clasic.
Pana una alta intrebasem de:
1. un site unde se pun la vanazare DVD-uri cu Segovia
2. un site cu "opere complete" ( nu neaparat mp3, macar titluri)

Aveti, stiti, bine, nu buna ziua !
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 1:57 pm

Initial trimis de alinmihai
Bre, am zis io acilea sau altundeva ca aia 3 au compus doar simfonii ?!


DA ...

Prin urmare nici Enescu, nici Dvorak si nici Gershwin n-au compus muzica clasica (asa cum am mai zis p-aci), ci doar simfonica.


tu ejti real sau te prefaci? pi buni, macar din bunu simtz categoria musca ar fi trebuit sa-ti tii mana (nu, nu gura)...
sau ai "bundita netica"? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 2:01 pm

Scuze de off-topic Cucoana :yD , matale ori nu pricepi decat bucati de fraza, ori faci pe niznaiu, ori te faci ca nu stii ce-i aia sa scoti din context ceva :con:

On-topic : Segovia info pending...
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 2:04 pm

offtopic:

io zic ca daca-ti zic mai multi ca esti beat sa te duci sa te culci (sau da ctrl alt del de mai multe ori)...
chiar nu vezi mai sus ce ai zis?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Joi Oct 09, 2003 2:28 pm

costasilviu? neaah, io zic ca-i maistru tampu (pardon) hampu. bag mana-n shemineu ca el e! :D

domnu' tampuandercoverd, pentru ca nu ca pot sa reproduc pemeul pe post, te provoc: vino aicisa si argumenteaza matale, cu [] cuvintele ce le ai in dotare, cum Enescu, Dvorak si Gershwin n-au compus muzica clasica, in situatia in care singur ti-ai rectificat imbecila afirmatie: Muzica simfonica inseamna, dupa umila mea parere (spus intr-un mod barbar) toate simfoniile compuse de pe la 1900 incoace (perioada "moderna")! sa auzim.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 2:33 pm

Am rectificat aceasta informatie cerandu-mi si scuze (cu un cap de perete:D). Vezi mai sus si citeste bine !

Rog moderatorii ca la primul post pe acest subiect care nu face referire la Segovia sa ia masuri... eventual cu inchiderea subiectului si eliminarea threadului daca e nevoie !

Din nou, astept info Segovia
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde eyewitness » Joi Oct 09, 2003 2:39 pm

Initial trimis de alinmihai
... eventual cu inchiderea subiectului si eliminarea threadului daca e nevoie !

ti-ar conveni nu? ti-e si tie jena de propriile-ti ineptii...nu?

la hollywood music gasesti cat cuprinde daca in realitate chiar asta vrei . io de-acolo mi-am luat...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Oct 09, 2003 2:40 pm

rog asistentzii de la spitalul noo sa nu-ti mai dea voie la net! :D

da un search pe gugal segovia, ia doo-trei calmante cu apa plata si du-te de te culca. pe bune.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 2:54 pm

Initial trimis de eyewitness

ti-ar conveni nu? ti-e si tie jena de propriile-ti ineptii...nu?



NU, m-am saturat de imbecilitati si off-topic. NU s-a luat nimeni de faptul ca Segovia n-a cantat la inceput pe nylon ?! :yD ma mir cum de le-a scapat unora :-? ... probabil n-au stiut
Initial trimis de eyewitness


la hollywood music gasesti cat cuprinde daca in realitate chiar asta vrei . io de-acolo mi-am luat...
... era vorba, repet, de DVD uri si de "opere complete"... nu de-a gasi un site care sa contina orice despre Segovia (:|
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Joi Oct 09, 2003 3:03 pm

Initial trimis de Nightwish
pentru ca nu ca pot sa reproduc pemeul pe post, te provoc:


si tie PM-uri? mah costasilviutamputhegreat, tu vrei sa te insori pe net? te gonira de pe fun mirc?
da acu pe bune, cand sa ascultzi segovia? ziua eshti (cica) la munca si iti etalezi incultura, noaptea .... a, da, noaptea!

nu poate sa ia de la holiud pe motiv ca nu e la romanica (nopticico, tampu e local, itz zic io ca e costas :D sau frac'su)

ontopic (ca sa nu se supere aliosha): ce inseamna opere complete ale lui segovia? daca nu raspunzi in 30 secunde ai gugalit :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Oct 09, 2003 3:04 pm

Initial trimis de alinmihai
... era vorba, repet, de DVD uri si de "opere complete"... nu de-a gasi un site care sa contina orice despre Segovia (:|


aliosho imi cer mii de scuze pt off topic-promit ca nu mai fac (c.neatza)

amice esti idiot si faci aceiasi tampenie ca si cu "fyg"
fyg, hollywood music sunt neshte magazine cu muzici, unu ie la scala si altu pe moshilor. or mai fi si altele da nu le stiu io. de la scala mi-am cumparat io...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Oct 09, 2003 4:37 pm

alinmihai: mi-ai dat 7 emailuri si 2 Pm uri ca sa iau masuri... probabil ai facut abstractie de faptul ca In America e noapte

Nu stiu de ce ati luat foc asa si ti-au sarit toti in cap cu atat inversunare (dispute mai vechi de pe alte subforumuri ?). Oricum, am incercat sa citesc threadu asta care a fost mutat de altundeva (Hyde ?) si discutia mi s-a parut in limitele bunului simt (lasti-o si voi mai moale cu offtopicurile).

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=CASS70310091031&sql=B76220rnar48i


Pentru reclamatii ulterioare adreseaza-te Oribilului Mosh. Chestorul Sef al forumului care are mult mai mult timp liber decat mine.
Apeleaza-l si pe yahoo ca lui ii plac chestiile astea.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

multumesc !

Mesajde svengali » Joi Oct 09, 2003 11:01 pm

Multam fain de adresa \:/ ... in sfarsit ceva la obiect ;)
Cat despre restul... sa zicem ca ma abtin (si nici nu mai conteaza)... creca am io un limbaj prea pretentios sau poate ureche prea fina :-? ;D
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

hi

Mesajde onefriend » Sâm Dec 25, 2004 3:15 pm

hi
how are you
i like to speak with you
onefriend
 


Înapoi la Andres Segovia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori