Aphex Twin

Forumul asociat fanclubului Aphex Twin

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 2:23 pm

aphex, cred ca... cine cauta gaseste :y so shut the fuck up !

aliosha, si io cred ca eddie e mai gigea decat lemiotu', io l-as fi pus si pe Vic Rattlehead inaintea lui Lemmy desi n-are ochi, urechi sau gura...
Fişiere ataşate
vic2.jpg
vic2.jpg (14.71 KiB) Vizualizat de 8998 ori
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Vin Ian 18, 2002 2:34 pm

Vic e preferatul meu. Am avut 2 tricouri cu el. Este mult mai frumos decat Lemmy. De fapt, toata lumea este mai frumoasa deact Lemmy...mai putin Georgia.
Mai era parca Ziggy Stardust...creatia aia oribila a lui David Bowie..
Mai zi si tu, strangem voturile si facem un top :)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 3:07 pm

Stai ca mai am... mai era cainele ala betziv care aparea pe copertile Tankard (trupa de care nu-si aminteste nimeni se pare), cu fatza de extraterestru. Io zic sa-mi trimitetzi poze (sau sa atasezi ca potzi si tu aliosha) si facem topu', io n-am decat doua tricouri cu Vic din cele 3 cu Megadeth (unu e vechi thanx to Rockeru'Shomer pt. el)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Ian 18, 2002 7:33 pm

Initial trimis de DANA
Stai ca mai am... mai era cainele ala betziv care aparea pe copertile Tankard (trupa de care nu-si aminteste nimeni se pare), cu fatza de extraterestru. Io zic sa-mi trimitetzi poze (sau sa atasezi ca potzi si tu aliosha) si facem topu', io n-am decat doua tricouri cu Vic din cele 3 cu Megadeth (unu e vechi thanx to Rockeru'Shomer pt. el)


cainele ala betiv era scarpinat parca in cap de un urat verde (parca hair of the dog ii zicea albumului), dar astia aveau tot felu de chestii pe coperti, pe una parca era un porc imbracat in nush ce toale pe o scena

dano, cine cauta mah? sau ai tu experienta?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Ian 18, 2002 8:10 pm

Da era un porc punker, asha e . Da mah, am experientza la chestii urate de cand te-am vazut pe tine odata. Noroc ca era demult si aproape s-a sters din memorie, thanx god!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Vin Ian 18, 2002 9:53 pm

aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Dum Ian 20, 2002 9:57 am

Lemmy
Fişiere ataşate
lemmy.jpg
lemmy.jpg (47.69 KiB) Vizualizat de 8996 ori
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Ian 21, 2002 3:06 pm

aphex eshti boolanjiu... mare boolanjiu!:(


but first:

APHEXTWIN APASA AICI !

:y ;f
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Ian 21, 2002 4:25 pm

semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

the supermod, ha!

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 21, 2002 6:39 pm

DA mah esti tare!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Ian 22, 2002 3:15 pm

btw, ca tot ne-am aberat offtopic shi clipul Aphex Twin a devenit la moda (come to daddy), care naiba e videoclipul de la windowlicker ca io nu-mi amintesc? :confused:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Ian 22, 2002 10:18 pm

thanx to aphextwinz uitati o poza: (da' clipul tot nu-l stiu)
Fişiere ataşate
aphexcover.jpg
aphexcover.jpg (7.73 KiB) Vizualizat de 9011 ori
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Aliosha » Mar Ian 22, 2002 11:29 pm

Videoclipul de la windowlicker ( daca nu ma insel) este ala care incepe cu 2 negrii in masina care vorbesc in slang ( discuta intre ei vre-o n minute) si pe urma incearca sa agate 2 gagici. ( aici incearca sa faca misto de videocipurile rap pline de clisee)
Alea ii iau la misto apare o limuzina ele se transforma( vezi poza pusa de tine) etc.
Fişiere ataşate
aphex.jpg
aphex.jpg (8.42 KiB) Vizualizat de 9018 ori
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 23, 2002 3:37 pm

Aliosha, daca ala e clipul io nu l-am vazut, in schimb poza atasata de tine seamana cu cineva :rolleyes: si nu stiu cu cine ;)
(LOOL)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sublime_gwen » Mar Noi 18, 2003 7:35 pm

aphex twin a.k.a richard d. james e un baiat foarte inteligent si care freaca muzica electronica de foarte mult timp.
si daca ti-a placut aphex, iti recomand autechre, care e oarecum urmatorul nivel.
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Mar Noi 25, 2003 3:14 pm

nenea Richard D.James face o muzica ce variaza de la ambient la hardcore industrial, intr-un specru complet al sonoritatilor electronice. Ca tipul n-o fi tocmai intreg la minte e o cu totul alta chestiune; citisem undeva ca o invitase pe Madonna sa realizeze o colaborare in cadrul careia tipa ar fi trebuit (scuzati expresia) sa "faca asemeni unui porc". :D Iar despre interviurile pe care le acorda, mai bine nu mai zic nimic. Eventual puteti accesa site-ul Warp Records daca va impinge curiozitatea....
Oricum ce e important e ca multe dintre piese sunt aproape geniale. Cat despre clipuri, unele sunt chiar f misto.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Noi 25, 2003 3:23 pm

sublime_gwen, nu ash putea spune ca m-a gadilat tocmai placut la ciocan, nicovala si scaritza dar trebuie sa recunosc: este original, chiar unic. pt. a-ti place ar trebui sa haleshti si niscaiva minimalisti si sa accepti un pic ideea de non-melodie. parerea mea ...
clipurile insa sunt mishto si gagiul e mishto :rolleyes:

edit: clipurile aici
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sublime_gwen » Mar Noi 25, 2003 5:51 pm

e mai greu, asta e clar...
mie imi place, dar iti spun sincer ca nu pot sa ascult un album intreg..doar cate o melodie...
e ceva...elegant.
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Noi 26, 2003 12:32 pm

De unde pot face rost de albume Aphex Twin? Imi place f. mult, dar n-am ascultat decat piesele alea doua!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Noi 26, 2003 1:29 pm

poi daca asculti albume s-ar putea sa nu iti mai placa :D
daca nu ai gasit pe net poate reusim sa facem ceva in acest sens ... rabdare
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mie Noi 26, 2003 3:04 pm

Chiar te rog! Multzu!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Mie Noi 26, 2003 5:46 pm

Hehe Aphex Twin..de mult n-am mai ascultat muzica astuia...

Tipu este fara indoiala un artist adevarat care a influentat o gramada de muzicieni cu stilul sau inconfundabil, ritmurile pieselor sale sunt revolutionare...piesa care mi-a gadilat cel mai mult urechea este "girl/boy song" o capodopera...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde sublime_gwen » Joi Noi 27, 2003 1:08 pm

subscriu la girl/boy song, e si preferata mea.
si bucephalus bouncing ball e tare de tot.
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

ce ar trebui sa se stie despre aphex twin si intelligent dance music ( IDM )

Mesajde IDM » Sâm Dec 13, 2003 7:50 pm

dragii mei ... pentru asta m-am logat pe forumul asta ...
ma consider unul dinre cei mai mari fani ai lui richard d. james din romania .... aici nu se stye nimic despre el din pacate ... a fost uitat acum cativa ani prin arhivele mtv-ului si se pare ca datorita chestiei asta e "wierd" pt majoritate ... mi se pare firesc sa fie asa , cand acum e pop-ul , new-metal-ul , hip-hop si altele sunt la putere si old-school-ul s-a uitat ... am auzit in discutie pana aici ... "e un tip original" asta e o problema mult mai complexa .. ei bine , pt cine nu stya richard d james e considerat "musical genius" pe acolo pe la el , in londra . atata vreme cat si-a inceput cariera de la 14 ani( a debutat cu "selected ambient works 85-92" si s-a nascut in 71) si cunoscut sub felurite nume ( power-pill , GAK,AFX,Polygon window,Caustic Window) , lucrand cu diferiti mcs ( universal indicator,Bochum Welt, mike paladinas(u-ziq) , robert milles) a reusit sa creeze stilul ppropriu , revolutionand prin Drukqs din oct 2001 . avand in vedere videoclipurile sale .... nu cred ca exista altele pe mtv (exceptie cateva de metal) mai abstracte ca ageispolis , nannou(drukqs),on,ventolin ; in toate concertele sale a prezentat melodiile remixate si multe nelansate pana atunci , deci va dati seama ce concert .... merita vazut videoclipul donkey rhubarb si ascultat toate albumele sale ( sunt extraordinare ) .ultimul , 26 mixes for cash , e uluitor ... sunt "26 mixes" acolo dar nu se va observa aproape nici o simiitudine intre melodia originala si remixul facut de richard d james.... pe internet nu veti gasi discografia sa intreaga( nici pe site-ul oficial am observat) ... de aceea mi-a fost f greu sa fac rost de ce am eu de la el ( cred ca vreo 30 albume daca nu ma insel)
astept sa imi spuna cineva ce artist a mai creat un nou stil de muzica in ultimii 2 ani , cunoscut ...
oricum nu putem vorbi de aphex twin si de muzica comerciala ... e foarte bine ce face el acolo , in anglia ...
am observat ca toate formatiile tari de IDM provin din UK probabil si din cauza mentalitatii ... cred ca ei nu prea s-au grabit sa fie snobi ca "the continent" .
µ-Ziq altul exceptional , bun prieten cu james .
plaid , fsol , squarepusher , autechre , the orb, etc
Asta e muzica la care se munceste si multi nu styu chestia asta ...
Avatar utilizator
IDM
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 12:00 am

Mesajde Aphex Twin » Sâm Dec 27, 2003 7:44 am

Intelligent Dance Music iti multumesc pt. cuvintele frumoase! :D
daca te intereseaza am cam 4gb muzcia afx plus calendarul orignal windowlicker, drucks vinil (4 bucati), 17 cd-uri originale,toat eclipurile si reclamele(20 la numar) plus un interviu cu el pe mtv in 97!mai am multe alte chestii. trimite-mi mail sa stam de vorba!
videoclipurile la come to daddy si windowlicker sunt de chris cunningam cel care a regiszat si frozen a lu madona.sun tpreiteni buni...e si normal...doi nebuni.pe lanag ce a spus idm si sper sa nu fie tot ce stie puteti sa am intrebati cam orice despre el. nu e din londra ci din cornwall un oras mititic in anglia. are un tanc, la nastere fratele lui geman a murit(asa apatit si elvis). are o pritena stabila de 5 ani parca.e foarte modes,poti sa dai mana cu el fara probele. jarvis cocker (pulp) e cel mai infocat fan al lui,i-a eregizat clipul la donkey rhubarb! figurile alea din clipuri sunt din ceara si sunt niste masti.este fatza lui distorsionat. totu pleaca de la un autoportret de pe i car ebecause you do.are o casa de discuri intitulata rephlex cu care promoveaza numai muzica de acest gen (braindance, idm, xltronic).mari muzicieni ca david bowie(remix la heroes), phlip glass( i-a orchestrat melodiea icct hdral de pe i care because you do) il apreciaza foarte mult. placebo au de asemena o realtie foarte buna cu el. etc....pot sa scriu pana maine!
....a...ceva interesant...pe druqs, cd-ul 2, melodia lornaderek, sunt parintii lui care-i canta la multi ani la tel in ziua in care implineste 32 de ani :D
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde IDM » Dum Ian 04, 2004 12:39 am

ar mai fi multe alte chestii interesante ....
aphex twin ! tzi-am trimes mesaj personal , daca nu l-ai primit , ma gasesti la biketrialz@biketrials.com
Avatar utilizator
IDM
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 12:00 am

http://www.drownedinsound.com/bands.php?id=1040

Mesajde IDM » Dum Ian 04, 2004 12:53 am

With a major hand in Rephlex Records, plus past and present work under the guises of Caustic Window, Polygon Window and AFX, the story of Richard D James could (and probably should) fill a book. A living legend.


:D convingator nu ?
Avatar utilizator
IDM
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Ian 04, 2004 1:35 am

Bai am si io o intrebare pt voi astia cu Haphex Tuinu...mai exista vrea melodie in al carei videoclip sa apara fetele alea hidoase cu fata lu R.D.James in afara de Come to daddy sau windowlicker? ca parca tin minte ca am vazut mai dem mult pe teveu o piesa interesanta tot asa cu fetele alea...

10X
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde IDM » Dum Ian 04, 2004 7:21 pm

fetele din come to daddy nu-s aceleasi din windowlicker

alea din ctd is mici , alea din w is gajishi ;)
eu styu ca mai e o fetita , da nu are fata aia cool , in square big ... in rest , dupa cate styu eu nu a mai folosit :) fetitele :) in nici un alt vid.
Avatar utilizator
IDM
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 12:00 am

Mesajde Aphex Twin » Mar Ian 06, 2004 7:38 am

nu , nu mai heste. hafecs tuin asta nu mai are.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Anterior

Înapoi la Aphex Twin

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron