4 Motion

Forumul asociat fanclubului Iris

4 Motion

Mesajde Floriris » Sâm Oct 25, 2003 5:44 pm

Un super album, bine gandit, si facut cu suflet, cu cap, si pentru fani.Jos palaria.
Numai cuvinte de lauda.Toti cei patru membrii, si-au aratat valoarea pe care o au, de la balade, pana la piese hard&hevy.

IRIS RULZZ!!!!!
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

mai era nevoie??

Mesajde calatorul » Mar Oct 28, 2003 10:13 pm

Un album mare... din toate punctele de vedere si in toate detaliile!

Albumul lui Cristi mi-a placut foarte mult... il reprezinta! Este extraordinar. Un album pentru toti cei romantici, pentru toti cei carora le place Cristi Minculescu si in special pentru toti cei care mai aveau nevoie de confirmari de la el!

Un album mare! Totusi nu sunt de acord cu politica trupei sau a casei de discuri, ma rog, de a da pe post ca melodie-pilot o piesa care nu este reprezentativa pentru album sau care nu este printre punctele forte ale proiectului.

Ce parere aveti de 'De ce oare ai plecat?' cu tipu de la Sfera la voce? Intrebare pentru cei care au ascultat varianta IRIS, adica pe vocea lui Cristi!

Oricum... in 2 cuvinte: nota 10!
calatorul
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 28, 2003 10:01 pm

Cumparati albumul! Merita!

Mesajde calatorul » Mar Oct 28, 2003 10:22 pm

Daca mai aveti dubii in privinta unei investitii in 4Motion, nu mai stati pe ganduri!

33 de piese...
albumul lui Cristi este inregistrat live...
piesele lui Valter, Boro sau Nelu sunt f. bine lucrate...
piese vechi reorchestrate...

un lucru e sigur: merita!!
calatorul
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 28, 2003 10:01 pm

4 motion 4 ever

Mesajde Iriss » Dum Noi 02, 2003 12:21 am

Iris a fost si va ramane mereu ceva deosebit, aparte, prin tot ceea ce fac, si mai ales prin cum o fac... Concertul a fost asa cum ne-au obisnuit - atmosfera & everything.
Le doresc tot binele din lume, pentru tot ce ne-au dat!
IRIS 4 ever 4 Motion!
Iriss
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:15 am
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde lovin'iris » Dum Noi 02, 2003 7:16 pm

ca la toate concertele iris am plans din nou de emotie...ii iubesc mult de tot pe cei 4 care chiar au un loc special in inima mea...mi-as dori numai sa fie cu totii sanatosi sa mai cante cel putin 20 de ani de acum inainte
dpdv tehnic insa mi s-a parut ca sonorizarea a fost mai naspa k de obicei
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

superb

Mesajde Arhanghell » Dum Noi 02, 2003 9:30 pm

concertul a fost superb, toata atmosfera grozava, insa intr-adevar sonorizarea a lasat mult de dorit. in prima parte a concertului, cand am stat langa scena "solo-urilor" sonorul era aproape absent. imi inchipui ca pentru aceia care se aflau in spatele acestei amplasari scenice era cam nasol... din punct de vedere fonic...
partea a doua pentru mine a fost perfecta intrucat m-am mutat chiar in fata boxelor si a noii scene... imi mai pare rau doar ca nu s-a cantat baby si vis pierdut... doar atat...
I hold you in my arms, yeah that's when it starts
I seek faith in your kiss, and comfort in your heart
I taste the seed upon your lips, lay my tongue upon your scars
But when I look into your eyes, we stand worlds apart
Arhanghell
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 8:57 pm
Localitate: Bukarest

Mesajde lovin'iris » Lun Noi 03, 2003 9:04 am

mda, si eu a stat langa scena solo-urilor si din pacate abia intelegeam versurile...ce sa mai zic de momentele in care se vorbea la microfon...l-am inteles bine doar pe boro...in rest am dedus....basul ala acoperea tot si ingloba vocea lu MINCULESCU si restul instrumentelor...
mi s-a parut prea scurt, mult prea scurt. Pe ceas au fost, e drept 3h, dar in "timpul iris" au fost doar cateva clipe...au lipsit, intr-adevar multe piese dragi publicului, balade si piese mai "heavy" deopotriva.
si nu mi-a mai placut faza cu pretul biletelor...150mii mi se pare prea mult...ati vazut si voi probabil pe afise k in tara au fost 100mii, respectiv 60mii elevi&stud...IRIS merita insa oricat, de aia am si dat banii
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Noi 04, 2003 3:51 pm

o fi albumu'bun da' la 550 mii e exagerat de mult...
parerea mea...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

mp3

Mesajde Arhanghell » Mar Noi 04, 2003 9:47 pm

Initial trimis de Rockeru'Somer
o fi albumu'bun da' la 550 mii e exagerat de mult...
parerea mea...


pai fa si tu ca tot romanu si ia-ti mp3-urile...
I hold you in my arms, yeah that's when it starts
I seek faith in your kiss, and comfort in your heart
I taste the seed upon your lips, lay my tongue upon your scars
But when I look into your eyes, we stand worlds apart
Arhanghell
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 8:57 pm
Localitate: Bukarest

Mesajde lovin'iris » Mie Noi 05, 2003 6:21 pm

550k? pai la concert il promovau cu 450 si pe net, pe la nu's ce adresa il vazusem cu 499.
E a naibii de mult, nu zic, da oricum, un CD ar fi vreo150, ori 4...600...tot e bine!
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Floriris » Mie Noi 05, 2003 8:08 pm

Eu zic ca a meritat sa dau atatia bani.Nu este un album ca oricare altul, si 500 k pt. un album IRIS foarte bine realizat, cred ca mi se pare mai mult decat rezonabil.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde lovin'iris » Mie Noi 05, 2003 9:27 pm

Cu parere de rau pt cei ce au apukt sa dea 500k...la http://www.dol.ro il gasiti cu 399k
Eu acum am vazut pretul nou...poate sunt utila cuiva!
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde curly » Lun Noi 10, 2003 10:31 am

n-am fost la concert,da' am vazut ceva ieri la tv.....ca shi melodia de promovare albumului,mi-a placut ce am vazut/auzit.deshi credeam dupa "Matase alba"(care,btw,e un eshec!) ca Iris nu mai paote face ceva bun,trebe sa zic ca acu' catziva ani:IRIS rulz!
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Noi 28, 2003 5:11 pm

pe http://www.vmm.ro e 350 parca... mai lejer...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

4 motion

Mesajde catilina » Lun Dec 29, 2003 10:58 pm

cine nu e convins ca 4motion isi merita banii... pai, eu, care am fost cuminte, am primit de la mosu (dupa o perioada de strans cureaua, ce-i drept) noul; album... si nu ne putem desparti, deocamdata... cel putin, cd-ul lui cristi e... imposibil de apreciat in cuvinte!!!!
catilina
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:45 pm
Localitate: brasov

Mesajde DorDeVara » Mie Ian 21, 2004 8:23 am

iar ma simt in urma... lasa ca trece... mai, la tm la concert era 600... iar acum in magazine nu-l gasesti sub 780... si sa nu injuri budetul de student in conditiile astea :(
apropo, mp3-uri de unde se pot procura? ca google-ul m-a aiurit detot.
de aer esti, de aer sunt...
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde lovin'iris » Mie Ian 21, 2004 9:13 pm

pai cu google-ul vrei tu sa iei mp3-uri? lol !
instaleaza-ti, daca nu ai, si incearca si tu cu dc++ ... e la sigur...eu una am gasit inclusiv piese de pe primele albume, desigur, nu la cea mai buna calitate audio, da suficient cat sa imi dea fiori vocea lu Minculescu.
780k in TM zici? wow!
eu le-am luat cu 400 in buc, de la diverta (http://www.dol.ro)
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde DorDeVara » Joi Ian 22, 2004 1:17 am

Initial trimis de lovin'iris
pai cu google-ul vrei tu sa iei mp3-uri? lol !
instaleaza-ti, daca nu ai, si incearca si tu cu dc++ ... e la sigur...eu una am gasit inclusiv piese de pe primele albume, desigur, nu la cea mai buna calitate audio, da suficient cat sa imi dea fiori vocea lu Minculescu.
780k in TM zici? wow!
eu le-am luat cu 400 in buc, de la diverta (http://www.dol.ro)



mai, cu dc++ nu m-am descurcat sa-l instalez... :( si cu google caut site-uri pe care sa fie ... dar vad ca mai am de lucrat :) ... oricum n-am ce face noaptea pe net, asa ca daca ma descurc, dau o bere lovin'iris... sau mai multe :))
de aer esti, de aer sunt...
DorDeVara
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 21, 2004 7:49 am
Localitate: de peste tot si de nicunde

Mesajde Sunny Morning » Lun Sep 20, 2004 3:51 pm

Ca s-o spun indulgent, ca un fost fan Iris ce ma aflu, ascultind CDurile-astea mi-a fost cam rusine pentru tataii astia care tot mai insira povesti de pe vremea Led Zep-urilor, la fel in 2003 ca si atunci cind imi tiram ghiozdanelul in clasa intii fredonind «cine ma striga in noapte». Practic, am impresia ca nu mai au nimic de spus si repeta mereu si mereu aceleasi replici prafuite. Orice fel de muzica de dupa ’80 care s-ar intimpla sa li se invirta prin playere i-ar ajuta sa-si dea seama ca in intreaga tehnica instrumentala, vocala, orchestrala si chiar armonica, au avut loc o gramada de progrese de care s-ar putea folosi sa-si mai innoiasca ideile muzicale, sunetele instrumentelor si intregul sound al albumului. Serios vorbind, cu fiecare an au ajuns atit de plictisitori incit eu una nu voi mai continua sa-i ascult doar de dragul amintirilor de altadata.
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Matase Alba » Lun Dec 06, 2004 10:29 am

Sunny Morning si ce muzica asculti tu acum?
Ma refer la cea romaneasca?Da-mi si mie un exemplus sa-mi fac o parere!
Pai "tataii "astia au facut muzica !

FANI ADEVARATI IRIS,UNITI-VA impotriva muzicii de proasta calitate care ne terorizeaza urechile zi de zi!
Matase Alba
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:25 am
Localitate: Around the world

Mesajde Sunny Morning » Dum Ian 09, 2005 4:29 pm

Pai normal ca au facut muzica, nu ti-am spus ca fredonam "cine ma striga in noapte" cind imi tiram ghiozdanelul la scoala?! Numai ca m-am saturat de acelasi "ma striga-n noapte" all over again, cu alte cuvinte si-aceleasi acorduri. Pina si bosorogu' de J.J. Cale si-a schimbat soundu' si suna ca-n anii 2000, e o chestie care se cheama evolutie. De ce n-ar putea si ei...
Muzica romaneasca, as fi renuntat de mult sa cumpar daca n-ar fi fost o meserie de trupa pe nume Nightlosers care mai salveaza onoarea muzicii nationale. De ascultat ascult tot ce se face, e un obiect de studiu pentru mine. Ma deprima insa profund. Chiar n-ai de unde alege!
Tu de exemplu ce asculti in afara de Iris?
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Matase Alba » Mie Ian 26, 2005 9:44 am

Pai tu crezi ca asta e muzica :
VOCE SI MELODII lucrate in sintetizator ?
Fara un pic de contributie din partea factorului uman?Apare un smecher care freaca clapele unui sintetizator ,doua rate care nu au alta treaba, se schelambaie aproape goale si gretos pe linga el si iaca ii gata melodie.
Mai apare al treilea care vorbeste in loc a cinta.....oauuu...ce muzica buna!

S-avem pardon,dar mie muzica de azi nu-mi inspira nimic decit o mare greata!
Eu ascult numai "tatai":IRIS,HOLOGRAF,EUROPE,WHITESNAKE,VAN HALEN,BON JOVI,
ABBA,SANTANA,si mai am o sumedenie,dar acu scriu pe graba si nu am timp sa-ti scriu lista completa!
Matase Alba
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 06, 2004 10:25 am
Localitate: Around the world

Mesajde mirageiris » Joi Mar 24, 2005 3:22 pm

Sunny morning dupa parerea ta tot ce merita ascultat trebuie sa fie nou? Si cand spun nou ma refer la house si ce mai e prin discoteci .Daca IRIS sunt "tatai" atunci ce spui de Ozzy Osbourne? Probabil el o fi vreo chestie de pe vremea dinozaurilor sau o fi primul om care a existat pe Pamant?
mirageiris
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 30, 2004 4:10 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Sunny Morning » Dum Iun 12, 2005 8:42 pm

Ati interpretat gresit afirmatiile mele. Departe, foarte foarte departe de mine sa fi generalizat ca muzica veche e proasta sau ca muzica noua e buna! Sau opusul...Si de unde deductia ca as prefera muzica pe sintetizator?! Dimpotriva, am spus ca tinjesc dupa o anumita complexitate ARMONICA, chiar si LIRICA, tehnica INSTRUMENTALA si nu numai, laturi care-n ultimele decenii aproape c-au schimbat gindirea muzicala in totalitate, daca nu doar au imbogatit-o enorm...(poate nu si-n Romania, din pacate).



Reformulez ce-am spus, prefer ca un album pe care un artist il scoate in anul 2004 sa sune ca-n 2004 (macar ca sound, daca nu ca material audio propriu-zis).



Iris are pentru eternitate si fara griji devotamentul si aprecierea mea de mare trupa de odinioara.
Dar nu e un motiv suficient sa lesin dupa noile lor albume! 4Motion e un chec vechi si tare si n-o sa-l maninc maninc doar din ideea ca l-a pregatit draga bunicuta Iris... Nu ca m-ar durea burta, dar prefer sa dau banii pe ceva proaspat si aromat! Cu alte cuvinte, nu pot sa ma declar entuziasmata numai pentru ca scrie Iris pe coperta! Trebuie sa mi se si ofere ceva pe masura asteptarilor mele, o gindire muzicala captivanta, acorduri noi (poate si game...? ei, sa nu ma lacomesc), teme interesante, solouri si efecte ca-n anii 2000 (nu sariti, efecte noi inseamna orice altceva decit â€Â
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm


Înapoi la Iris

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron