ce este gothic-ul ?

ce-a fost pe Muzici o data

ce este gothic-ul ?

Mesajde Elenush » Mar Iul 08, 2003 12:47 pm

Salutare tuturor !

Sunt un fan al unor formatii ca Metallica, Nirvana, HIM, LP si uneori Sepultura, Slayer si alte ciudatenii. Am auzit din vant de la persoane mult mai experimentate decat mine despre gothic. Stiu ca au mai fost discutii despre genul acesta de muzica , insa ii rog pe toti cei care sunt in tema sa imi spuna ce stiu ei despre gothic, exemple de formatii, pareri si tot asa :)

Multzam tuturor !

bye :)
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde SatyR » Mar Iul 08, 2003 1:37 pm

Daca ai timp sa citesti articolul asta te vei lamuri care e faza cu gothicul.

http://www.funprox.com/history/history.asp
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iul 09, 2003 12:03 pm

satyre, e tot o varza in linku expus de tine. :o
cre'ca ai lamurit omul si asa bulversat, mai mult decat bustean, si l-ai pus si pe fuga. :D n-am avut nici timp si nici rabdare sa citesc tot, da' din ce am vizionat, linku te plimba obositor de la originea cuvantului si inapoi. booring!

iaca aici un site mai de doamne ajuta, cu o gramada de linkuri interesante:
dark romania
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde drak_01 » Mie Iul 09, 2003 12:54 pm

Gothic1 sau Gothic2?

Este un joc RPG...
Un pesimist este un optimist bine informat...
drak_01
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Iul 08, 2003 1:59 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SatyR » Mie Iul 09, 2003 2:03 pm

[quote]Initial trimis de Nightwish
[B]satyre, e tot o varza in linku expus de tine. :o

Mie mi se pare ca totul este destul de clar acolo, poate ar fi trebuit sa citesti tot articolul....singurul lucru la care nu face referire este metalul gothic articolul axandu-se poate ceva mai mult pe sonoritati ca industrialul, dark-ambientul sau darkwave-ul care desigur au elemente ce corespund curentului gothic.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iul 09, 2003 11:12 pm

Initial trimis de SatyR
singurul lucru la care nu face referire este metalul gothic

taman ce era mai important si mai interesant. credeam ca doar n-am dat eu de el.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Vuori » Joi Iul 10, 2003 11:38 am

Eu zic sa lasi teoria. Mai bine asculta ceva gothic (recomand Nightwish) si o sa-ti dai seama singur.
Vuori
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:52 am
Localitate: Brasov

Mesajde Elenush » Joi Iul 10, 2003 4:13 pm

Multam celor care mi-au raspuns.
Chiar ma interesa metal gothic ( gothic metal :) ) , asta cautam. Daca se poate sa imi spuneti si alte formatii in afara de Nighwish de care auzisem si eu. O sa ascult , sper sa imi placa. Voua va place Dream Theatre ? Am inteles ca tot gothic sunt. Pentru ala care mi-a zis despre rpg-uri : ai aterizat de pe alta planeta.

ps : Mersi Nightwish ,pentru link.Se pare ca esti singurul care s-a prins despre ce intrebam eu. Despre black ce stii ?

Daca stie cineva : puteti sa-mi spuneti ceva despre caracteristicile genului , adica tempo, instrumente samd ?

bye
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde cubu » Joi Iul 10, 2003 4:45 pm

Dream Theater nu canta gothic, in nici un caz... Aia sunt metal progresiv...

Nici Nightwish nu sunt gothic, mai degraba power metal... Si ca sa ma credeti, am cautat si exemplficari sa vedeti ca nu sunt singurul care gandeste asa... Iacata ce spun unii oarecare Winterelf si Bobbo pe forumul Nightwish...

http://www.aspdesign.no/nightwish/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8718
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde thor » Joi Iul 10, 2003 6:54 pm

foarte mult gothic nu am ascultat nici eu, dar ce stiu si imi plac mult (descoperiti de curand de mine) sunt Lake of Tears. Incearca-i....
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iul 10, 2003 11:12 pm

Initial trimis de Elenush
Mersi Nightwish ,pentru link.Se pare ca esti singurul care s-a prins despre ce intrebam eu. Despre black ce stii ?

of. sunt singura, nu singurul. :D
black metal nu prea se gaseste in sfera gusturilor mele, deci nu prea ma intereseaza.

nu mai spuneti prostii de genu: DT-gothic, Nightwish-gothic, ca rad si curcile de noi. :o

portnoy, eu personal, forumul Nightwish l-am gasit cam plictisitor si oleaca aberant.

Lake Of Tears (care trupa din pacate s-a si destramat, din cate stiu eu) sunt un gothic mai aparte, ies din tipare. au fost asemanati un pic cu Tiamat, fiind originari tot din Suedia, dar sunt mult mai potoliti decat Tiamat.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

cateva trupe catalogate drept metal gotihic...

Mesajde SatyR » Joi Iul 10, 2003 11:46 pm

Ar fi asa..sau cel putin asa vorbeste lumea :

My Dying Bride
Theatre of tragedy
The sins of thy beloved
Lacrimosa
Therion
Lake of tears
Crematory
Paradise lost
Type 0 Negative
Etc..

Acum e destul de greu de spus care sunt trupele care canta un goth curat si care sunt trasaturile acelui goth curat oricum sunt f multe trupe care au emelente caracteristice curentului in cauza...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Iul 11, 2003 10:19 am

+ The Gathering, Moonspell, The 69 Eyes (o gluma de formatie, ce-mi aduce brutal aminte de HIM :D

satyre, chestia e ca unele formatii incep cu un stil, dupa care se 'reprofileaza'. de exemplu Therion a inceput ca o formatie de death metal, dupa care gothic, iar in prezent 'lumea vorbeste' ca ar fi doar doar metal symphonic.

e relativ sa te iei dupa ce 'vorbeste lumea', deoarece parerile sunt mai mult decat impartite: in unele scrieri my dying bride figureaza ca fiind doom, si tot aceleasi scrieri plaseaza Anathema (??), The Gathering si Tiamat la categoria doom.

la gothic mai figureaza: Lacuna Coil, Within Temptation, Sentenced (??), To/Die/For.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Iul 11, 2003 10:21 am

Initial trimis de Nightwish
69 Eyes

auzi? acu nu ma da in gat la tot forumu...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Elenush » Vin Iul 11, 2003 1:58 pm

Initial trimis de eyewitness

auzi? acu nu ma da in gat la tot forumu...


Eyewitness , poti sa-ti discuti secretele cu direct respectiva persoana , nu neaparat pe forum. Daca vrei, incearca sa-mi raspunzi la intrebare ca sa ne lamurim unii pe altii.

In rest multam pentru raspunsuri.
Singura formatie pe care am ascultat-o din cele expuse de voi a fost Within Temptation si cred ca mi-am dat seama despre ce este vorba. I-as ruga pe cei care folosesc termeni mai "sofisticati" :) sa ii si explice. Si prin asta fac referire la chestii de genul "metal symphonic ", "doom ", "metal progresiv " si toate celelalte.
Se pare ca forumurile astea sunt chiar folositoare si mai afla lumea cate ceva.

thanx
:a
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde aphextwinz » Vin Iul 11, 2003 2:40 pm

mah satyre, intre gothic metal shi goth este o destul de mare diferentza zic io. numa' gandeshte-te la geneza gothic metalului shi itzi dai seama legaturile intre acesta shi goth sunt destul de precare, ca dupa aia s-a facut o varza de stiluri, asta ii alta poveste, muzica moderna = fusion ;)

gothic metal este ceea ce a inceput Paradise Lost de la al doilea album. acu' va putetzi voi certa mult shi bine ce e gothic shi ce nu e, dar ascultatzi PL, albumele Gothic shi Shades of God shi comparatzi formatzia in discutzie cu respectivele etaloane, cu cat seamana mai mult, cu atat e mai probabil sa fie gothic :D


edit: Satyre, in cateva pagini am dat de destule gogomanii incat sa ma impiedice sa termin de citit articolul. mai bine cautatzi pe google dupa "gothic music/rock/metal", eventual adaugatzi un "history" sau ceva asemanator shi gasitzi zeci de articole asemanatoare, chiar mai la obiect decat asta. cititzi shi voi vreo zece shi facetzi media. pentru industrial sau alte genuri care sunt amestecate in articolul de mai sus se poate executa un query asemanator ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SatyR » Sâm Iul 12, 2003 12:37 am

Mda..imi recunosc greseala, omu a cerut despre goth si io m-am grabit sa-i dau un link cu goth neluand in seama faptul ca suntem pe rock strain si era logic ca omu era interesat de metalul gothic...cred ca am facut asta si pentru ca de fiecare data cand vine vorba de gothic mie imi vine in minte metalul gothic si mereu mi s-a reprosat asta, asa ca acum am dat un link despre goth la modul general...numai ca din pacate era omis metalul.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Ce canta Nightwish?

Mesajde NEmessIS » Vin Aug 15, 2003 9:53 pm

Daca tot s-a ajuns sa se vb aici despre Nightwish (desi nu sunt sigura ca au ce cauta...) va pun si eu o intrebare: in ce gen de muzica se incadreaza, ca toti pe care i-am intrebat si toate siteurile in care am intrat ii categoriseau altfel: ba metal, ba gothic, ba rock simfonic, etc etc.... si pana la urma tot nu m-am lamurit.:confused:
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

daca nu e nici alba nici neagra o fii gri...

Mesajde SatyR » Sâm Aug 16, 2003 1:43 am

Presupun ca stilul este o combinatie intre genurile mentionate de tin, balanta inclinandu-se clar spre rock simfonic...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Dum Aug 17, 2003 10:49 pm

Satyr, ori e alba, ori e neagra!...sau poate bate oleaca spre violet.

NEmessIS, bag seama ca n-ai cautat unde trebe. si nu e bine nici sa calatoresti pe prea multe site-uri, ca ajungi chiar sa gasesti ca nightwish bate usor spre disco, cum zicea un nene mai demult p'aici. :D
totusi, pan' se incarca urmatoarea pagina, verdictu e: power metal. (un hint: parerea solistei e usor alta) iar unii vorbeau chiar de heavy, totusi io nu-ndraznesc sa merg intr-atat de departe ca-i terenu' nesigur.
oricum, nici poveste de gothic (iar revine obsesivu asta de gothic) si nici macar o urma de simfonic. Haggard e metal simfonic in stare aproape pura si nealterata, care s-a interesat si a ascultat, care nu, sa nu dispere ca mai are timp.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde NEmessIS » Sâm Aug 30, 2003 2:30 pm

Danke shoshon pt lamuriri... citit si bagat la cutiutza:o
Apropo de calatoritul pe siteuri aberante, ia ascultati voi ce kestiune "interesanta" am mai gasit: cica naituisu' canta... MovieMetal:p , pentru ca deoarece si fiindca nenea Tuomas se inspiratzioneaza din muzica de film...
nice, huh?
:A
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde nocturna » Dum Aug 31, 2003 1:16 am

e drept ca se 'inspirationeaza' el din ost-uri, da' pana acum n-auzisem de movie metal. mai auzisem de metal melodic, da' de movie metal nu. ceea ce ne demonstreaza ca aberatzia nu cunoaste limite.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: ce este gothic-ul ?

Mesajde ulise2 » Lun Sep 01, 2003 11:04 pm

pai se pare ca te-au lamurit baietii in privinta gothicului!sau nu?in orice caz dc o sa asculti din formatiile pe care ti le-au scris ei,cu siguranta o sa-ti faci o idee.ceea ce m-a mirat a fost faptul ca nimeni nu a mentionat de HAGARD,formatia care m-a facut sa indragesc gothicul(si sa nu spuneti ca nu canta gothic ca va faceti de cacao)!sa asculti ca este super!
pt nemessis:io bag mana'n foc,ca nightwish canta gothic,dar de dragul polemicii sunt atat de multe pareri.
...va intreb si io ceva,sa nu ma injurati,dar care puteti sa-mi spuneti cum imi pun avatar caci nu apare nimic in lista aia?thx!
ulise2
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 01, 2003 10:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Re: ce este gothic-ul ?

Mesajde cubu » Lun Sep 01, 2003 11:19 pm

Initial trimis de ulise2
io bag mana'n foc,ca nightwish canta gothic

Hai ca am o bricheta la mine... Te risti?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

m-am prins !

Mesajde Elenush » Joi Oct 30, 2003 5:03 pm

Ca tot era vorba despre mine si despre nelamurirea mea... am ascultat si eu Nightwish, Therion, Haggard... si am venit cu alta nedumerire : de ce ii spune gothic si nu ii spune medieval ?
Ma rog , nu stiu cati dintre voi veti fi dispusi sa imi raspundeti la intrebare dupa ce v-am tot intrebat despre gothic.
De la Nightwish ma asteptam sa semene cu Evanescence ( am auzit pe VH1, despre ei cum ca ar fi "gothrockers" ) , doar sa aiba o voce mai buna, versuri mai bune si instrumentatie mai buna, dar nu-i asa. Therion, ca Therion, mi-am luat 3 albume dar nu ma omor dupa ele. Cat despre Haggard, greu se mai gaseste ...
Concluzia : gothicul nu e chiar genul meu.


Multzam tuturor care s-au deranjat sa-mi raspunda la intrebare ! :)
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

m-am razgandit

Mesajde Elenush » Mar Noi 11, 2003 5:05 pm

M-am razgandit ! Nightwish chiar rocks. Poate trebuie sa le mai ascult si pe celelalte ca sa imi placa.
Aveam o intrebare , oricum. Stie careva vreun site de unde as putea sa iau partituri pentru chiatara sau alt instrument, dar nu de la orice formatie, de la astea care va plac si voua.
M-ar interesa Nightwish - Angels Fall First pentru ca prima bucata la cele chitara(ma rog, sunt doua ) e chiar super.
thnx
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde gaga » Mar Noi 11, 2003 5:16 pm

ai aici mai multe site-uri unde poti gasi partituri:

http://www.walhello.info/cgi-bin/search?key=nightwish&gif=on
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Elenush » Mar Noi 11, 2003 5:29 pm

Initial trimis de dana
ai aici mai multe site-uri unde poti gasi partituri:

http://www.walhello.info/cgi-bin/search?key=nightwish&gif=on


Mersi , repede mai raspunzi.
Dar fac click pe link si nu-mi deschide NIMIC.
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde gaga » Mie Noi 12, 2003 11:50 am

ciudat, la mine merge ... da un search pe google dupa numele trupei si tabulaturi sau partituri ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

hello...

Mesajde wednesday » Joi Noi 13, 2003 9:23 pm

hey sltare tututror de pe aci... mi s-a parut interesanta ideea de a explica ce este gothicul... shi ziceam ca pot sa contribui shi io...
itzi recomand sa asc. la inceput sisters of mercy... care este una din primele formatzii de goth... cu mult inaintea metalului gothic...
poate o sa tzi se para putzin ciudata shi nu oa sa-tzi placa... dar pot sa-tzi spun ca intradevar cuprinde cam toate ideile gothicului... intuneric, erotism, felul acela intunecat de a trai...
e sentimentul acela lugubru care te cuprinde at. cand asc, shi atmosfera aceea psihedelica...
o sa vezi tu...
cat despre nightwish... e tare formatzia dar e de sympho-power...
deshi unii zic ca-i gothic... nu au cine shtie ce partzi de chitara... la ei clapele domina...(chestia asta se petrece de obicei cu formatzile de gothic shi power-vezi crematory)
o sa mai sciru io...
keep the flame burning!
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron