A face un copil la o varsta frageda

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Mesajde Weet-weet » Joi Noi 27, 2003 9:55 pm

Initial trimis de Jasmine
respectiva a facut avort ..


E trista situatia .. la 15 ani sa treci prin asta .. e ceva ce poti regreta toata viata .. dar cred ca a fost cea mai buna solutie ... o sa isi revina intr-un an , doi .. o sa treaca peste asta si o sa isi vada de viata ei , macar acum stie ce sa faca , in ce se baga si cred ca a crescut in timpul asta mai mult decat ar fi crescut intr-un an ... Trist :(
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Necko » Joi Noi 27, 2003 10:39 pm

In sinea mea, parca imi pare rau. Parca mi-as fi dorit ca acest copil sa se nasca. Intr-un fel parca era al nostru, al tuturor. Dar oricum, recunosc ca avortul a fost cea mai inteleapta decizie. Dea Domnul sa nu ramina cu urmari. Nici fizice nici psihice. Totusi, la 15 ani ...........
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

hmmm...

Mesajde proXtu » Vin Noi 28, 2003 3:21 pm

cam exagerezi cu acest "ntr-un fel parca era al nostru, al tuturor." :D nici macar pe parintzi nu ii cunoashtem ... ce sa mai zic de copil :p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Cruela » Mar Dec 02, 2003 5:19 pm

Pana acum toti spuneati ca avortul e cea mai buna solutie si acum, ca ea a facut acel avort, toti sau aproape toti spuneti ca parca va pare rau ca a facut avort. Ea a inceput sa treaca peste chestia asta si sa se distreze, iar de tatic... nici macar nu mai stie unde se afla, atat de responsabil era.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

coool

Mesajde proXtu » Mar Dec 02, 2003 6:42 pm

ofofofofooffffffff, iubireeeaaa astaaaa !!! :p cum vine asha se duce...
cre' ca de durere o disparut taticu' ala responsabil shi cu bani :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde I`m With You » Joi Dec 04, 2003 6:37 pm

Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat,dar avortul a fost cea mai buna solutie.Amandoi in timpul actului sexual au fost vinovati ca nu s-au protejat! :rolleyes:

Dar un copil la 15 ani este....ceva super NASOL mai bine avortat dar...si mai bine...decat sa-l pastrezi.La 15 ani banuiesc ca mai are si ea obligatii,scoala,etc.Sper sa nu ramana cu urmari!
I'm Slim Shady, yes I'm the real Shady
All you other Slim Shadys are just imitating
So won't the real Slim Shady please stand up,
please stand up, please stand up?
Avatar utilizator
I`m With You
Junior Member
 
Mesaje: 534
Membru din: Vin Sep 26, 2003 11:00 pm

Re: A face un copil la o varsta frageda

Mesajde MARIA MAGDALENA » Dum Ian 04, 2004 3:58 pm

Initial trimis de Cruela
Deschid subiectul acesta pentru ca am o prietena care are doar 16 anisori, este insarcinata si are de gand sa pastreze copilul pentru ca este facut cu cel pe care il iubeste. Ce parere aveti??
Cunoscand situatia, parerea mea este ca ea face foarte bine pentru ca el isi vga asuma responsabilitatea si ea isi va aranja viata intr-un fel... Care este parerea voastra?


Eu cred ca si la venerabila mea varsta e prea devreme sa am un copil si totusi am 29 de ani!
Ideea este ca fiica mea are un 1 si 2 luni si tot nu ma simt multumita de ceea ce ii ofer si cum o ingrijesc.
In al doilea rand, conteaza mult si partenerul, care inainte sa faci copilul e lapte si miere: "Da draga imi doresc mult copilul" si apoi iti face un car de nervi cand nu te ajuta deloc.
Si asa ajungi sa te enerveze si sa te gandesti la un viitor de mama singura.
Si in aceste cazuri, singura persoana pe care trebuie sa te bazezi esti tu insuti. De aceea, parerea mea e ca trebuie sa te realizezi inainte de a face un pas atat de mare.
Iar de contraceptive ce sa mai zic, la varsta voastra eram mama lor, pentru ca aveam o frica patologica sa nu raman.
Eu stiu ca dragostea e mare, dar nu stii ce intorsaturi are viata, azi e, maine nu mai e.
Asa ca mai gandeste-te.
Poate fi si un happy-end de ce sa nu luam in calcul si varianta acesta, sa fim optimisti.
Bafta!
MARIA MAGDALENA
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Ian 04, 2004 3:24 pm
Localitate: tara

prietena ta ar trebui sa se mai gandeasca

Mesajde zapacita » Lun Ian 24, 2005 3:18 pm

dupa parerea mea nu ar trebui sa pastreze copilul. asa este e un sentiment foarte frumos cand te gandesti ca acel copil este facut cu cineva pe care-l iubesti, cand il simti in pantecele tau, dar din pacate esti egoist daca te gandesti numai la tine, la faptul ca acel copil este facut cu persoana iubita. ar trebui sa se gandeasca la faptul ca acel copil are nevoie de dragostea ambilor parinti nu numai de dragostea unuia singur.ea nu se gandeste ca atunci cand copilul va creste si o va intreba despre tatal lui ea ce-i va raspunde?si eu am fost insarcinata, il iubeam pe respectiv, dar el nu a vrut sa tin copilul. eu eram hotarata sa-l pastrez, bineinteles ca de el ma despartisem, dar ma gandeam ca daca tin copilul il voi lega si pe el de mine.intr-o zi am stat si m-am gandit mai bine la acel copil care prindea viata in mine, ma gandeam la ce ii voi puta oferi,o pensie alimentara de la taica-su?nu asa ceva este de neconceput, am meditat mai bine si m-am gandit ca nu area rost sa-l pastrez pentru ca as fi suferit si eu si copilul. Prietena ta este tanara, are toata viata inainte, poate sa fac un copil mult mai tarziu. nu se gandeste ca un copil o leaga si de maini si de picioare?daca era cu el se schimba situatia , dar si asa ea este un copil.pune-i sa mai mediteze si astept un raspuns
zapacita
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 24, 2005 12:00 pm
Localitate: Romania

prietena ta ar trebui sa se mai gandeasca

Mesajde zapacita » Lun Ian 24, 2005 3:19 pm

dupa parerea mea nu ar trebui sa pastreze copilul. asa este e un sentiment foarte frumos cand te gandesti ca acel copil este facut cu cineva pe care-l iubesti, cand il simti in pantecele tau, dar din pacate esti egoist daca te gandesti numai la tine, la faptul ca acel copil este facut cu persoana iubita. ar trebui sa se gandeasca la faptul ca acel copil are nevoie de dragostea ambilor parinti nu numai de dragostea unuia singur.ea nu se gandeste ca atunci cand copilul va creste si o va intreba despre tatal lui ea ce-i va raspunde?si eu am fost insarcinata, il iubeam pe respectiv, dar el nu a vrut sa tin copilul. eu eram hotarata sa-l pastrez, bineinteles ca de el ma despartisem, dar ma gandeam ca daca tin copilul il voi lega si pe el de mine.intr-o zi am stat si m-am gandit mai bine la acel copil care prindea viata in mine, ma gandeam la ce ii voi putea oferi,o pensie alimentara de la taica-su?nu, asa ceva este de neconceput, am meditat mai bine si m-am gandit ca nu area rost sa-l pastrez pentru ca as fi suferit si eu si copilul. Prietena ta este tanara, are toata viata inainte, poate sa fac un copil mult mai tarziu. nu se gandeste ca un copil o leaga si de maini si de picioare?daca era cu el se schimba situatia , dar si asa ea este un copil.spune-i sa mai mediteze si astept un raspuns
zapacita
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 24, 2005 12:00 pm
Localitate: Romania

Mesajde HotSweetMilk » Lun Ian 24, 2005 5:02 pm

Si eu dak sunt gravida pastrez copilul.Pt k asa a fost sa fie.Si chiar dak Tatal nu isi va asuma responsabilitatea(desi sunt 100% ca o va face)o sa ii fac eu o situatie copilului.si nu am decat 17ani.dar nu as avorta din acelasi motiv:e copilul singurului barbat (baiat)p care l-am iubit.
HotSweetMilk
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Ian 16, 2005 11:23 pm
Localitate: acasa

Mesajde piskeshu » Lun Ian 24, 2005 6:03 pm

Meet the fockers! ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde proXtu » Mar Ian 25, 2005 2:33 pm

HotSweetMilk scrie:Si eu dak sunt gravida pastrez copilul.Pt k asa a fost sa fie.Si chiar dak Tatal nu isi va asuma responsabilitatea(desi sunt 100% ca o va face)o sa ii fac eu o situatie copilului.si nu am decat 17ani.dar nu as avorta din acelasi motiv:e copilul singurului barbat (baiat)p care l-am iubit.


adevaru'i ca ai si trait o vesnicie pana la 17 ani si ai avut ocazia sa cunosti si sa iubesti multi barbati (baieti :D) :ham: slabe shanse sa mai iubeshti de'acuma incolo, avand in vedere varsta'tzi inaintata si blazarea care vine odata cu ea ;n deci pastreaza'l.... si dumnezeu sa'l aiba in paza :p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

bine zis!

Mesajde cicik*a » Sâm Ian 29, 2005 6:05 pm

sunt de aceeasi parere.mai ales ca am si eu o prietena care a facut un copil in conditiile astea.chiar ma intreb ce educatie va primi!
see the good things in your life!
cicik*a
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Ian 29, 2005 4:18 pm
Localitate: mangalia

Mesajde cicik*a » Sâm Ian 29, 2005 6:09 pm

draga cruela,atunci sunt ei intr-o dilema:al cui e copilul?
see the good things in your life!
cicik*a
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Ian 29, 2005 4:18 pm
Localitate: mangalia

Mesajde viper2style » Joi Aug 10, 2006 9:56 am

M-am indragostit de o fata care are deja un copil.Amandoi avem 20 de ani.La 18 ani ea a plecat la un botez cu prietenul ei de atunci si acolo prietenul ei l-a lasat pe altul sa-si bata joc de ea.Fiind singura nu a avut ce sa faca decat sa tipe si sa planga.
Povestea ei e mai lunga dar as vrea sa va prezint problema mea.
Ea a ales sa pastreze copilul si l-a dat in plasament la o matusa de a ei pana ce va termina ea facultatea.Tine mult la copil si-l viziteaza zilnic.
Problema mea este ca sunt deja de 3 luni cu ea si am inceput sa tin la ea foarte mult.Pot sa spun ca eu am avut decat alte doua relatii mai serioase care au durat foarte mult si deci pentru un baiat ma consider destul de cuminte pentru ca nu am inselat niciodata si tin la prietena mea.Provin dintr-o familie destul de instarita si deseori ma tem ca prietenei mele sa nu-i placa doar lucrul asta.
Avatar utilizator
viper2style
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 09, 2006 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Aug 10, 2006 10:13 am

aaaa, si care e problema, totusi?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Joi Aug 10, 2006 12:03 pm

Nu ne-ai spus insa daca esti dispus sa si accepti pe termen lung situatia, ea avand deja un copil. Daca ai de gand sa ramai cu ea, sa va casatoriti, rezulta automat ca si tu vei avea un copil si va trebui sa-ti asumi intreaga responsabilitate. Acum, ca aveti deja 20 de ani, nu mai e o varsta chiar asa de frageda, desi dpdv-ul educatiei actuale nu este optima.

Problema pe care ti-o pui, si anume ca starea ta financiara ar putea face ca fetele sa profite de tine doar, poate fi valabila oricand. Sau mai precis oricand pana cand iti faci o prietena de aceeasi conditie sau chiar mai buna. Atentie, nu spun ca toate fetele se uita la bani, dar situatia financiara poate fi, in subconstient, o motivatie buna pentru oricine.

In concluzie, dupa parerea mea, atat timp cat sunteti fericiti impreuna, nu cred ca are rost sa o suspectezi de altceva... pentru ca pe oricine ai putea suspecta in acelasi fel. Just enjoy it!
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Aug 10, 2006 12:17 pm

Amandoi avem 20 de ani [...] Pot sa spun ca eu am avut decat alte doua relatii mai serioase care au durat foarte mult



Foarte cat de mult?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Nanuka » Vin Aug 25, 2006 7:08 am

Da' toantele astea n-au auzit niciodata de un chiuretaj??..deci chiar nu le inteleg.

Ramai bortoasa aiurea si te decizi sa pastrezi un bastard. Foarte trist..
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Aug 25, 2006 8:16 am

Nanuka, ce urat vorbesti de un copil care n-are absolut nici o vina! Iara iti dai cu firma-n cap!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Sâm Aug 26, 2006 2:57 am

Nu am vorbit deloc urat...bastard inseamna un copil facut din flori..fara tata. El nu are nici o vina..saracutu.. :(
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

copil la 15 ani?!

Mesajde carmina » Sâm Aug 26, 2006 10:37 am

Asta inseamna copil cu copil. La virsta asta abia ai terminat sa te joci cu papusile (cred eu , dar poate sint naiva).
Oricum, n-as face-o pentru nimic in lume, se duce dracului tot viitorul fetii, abia a invatat sa-si sufle ea nasul, daramite sa creasca un bebe. Si nu vorbesc aiurea, ca stiu ce inseamna sa ai copil si ce implica cresterea lui.
As opta categoric pt ciuretaj, daca tot as ramine gravida (si iar vorbesc in cunostinta de cauza). Si "sechele" psihice dupa avort? Sa fim seriosi, o sa se simta usurata ca a scapat de "problema" mult mai mult decit eventualele regrete. Si apoi, nu poti sa regreti ceva ce n-ai avut niciodata, ci doar incepi sa iti inchipui cum ar fi fost "daca...."
In ziua de azi nu faci copii pt ca s-a "intimplat si asta e", ii faci atunci cind esti pregatit psihic si fizic sa-l cresti.

parerea mea...
carmina
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 25, 2006 9:23 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necko » Sâm Aug 26, 2006 10:43 am

carmina, si daca dupa chiuretaj risti sa nu mai poti face niciodata copii? ( si eu vorbesc in cunostinta de cauza).

in rest, cu totul si cu totul de acord cu tine.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde carmina » Sâm Aug 26, 2006 11:25 am

e adevarat ca exista si riscul asta, dar cind trebuie sa aleg in situatia data, as alege chiuretajul fara ezitare. Daca n-as mai putea face copii mai tirziu, si mi-as dori foarte mult unul, cred ca as infia. Exista o multime de copii nefericiti care au nevoie de o familie. ( mama mea a fost infiata cind avea trei ani si bunicii mei au iubit-o mai mult decit ar fi fost copilul lor natural )
carmina
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 25, 2006 9:23 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necko » Sâm Aug 26, 2006 11:55 am

e o solutie.

dar sa feresca Dumnezeu pe toata lumea sa-si doreasca un copil si sa nu-l poata face.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde carmina » Sâm Aug 26, 2006 12:01 pm

De acord cu tine, asa ca cel mai bine este sa te feresti sa ajungi in situatia asta.
carmina
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 25, 2006 9:23 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde The_FrozenLord » Sâm Aug 26, 2006 5:46 pm

deci voi nu sunteti normali... :x

numai cand ma uit la parintii mei si la mine, nu vreau sa aud de copii, doamne fereste sa am unu inainte de 30. vorba cuiva de aici, exista calendaru, date in care nu exista 'probleme cu copii' sau prezervative, wtf...

sa ai 16 ani si sa iti doresti un copil fiindca il ai cu persoana iubita.. deci ori eu, ori persoana in cauza are o problema. :x
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Lun Aug 28, 2006 2:22 am

Calendarul nu e sigur The Frozen.

Necko, nu inteleg ceva. De ce poti ramane sterila dupa un chiuretaj??..Eu stiu ca poti ramane, atunci cand iti perforeaza din greseala uterul sau apar complicatii din cauza unui chiuretaj nefacut bine, care degenereaza in infectii, hemoragii si alte probleme. Mai exista si alte riscuri??..
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Lun Aug 28, 2006 9:22 am

Pai Nanuka, nu-ti ajunge cate riscuri ai enumerat deja?!

In fine, nu sunt fata si din fericire nu ma voi confrunta niciodata pe pielea mea cu asa ceva. Dar si eu sunt convins ca un avort este solutia pentru situatiile dificile. Si in nici un caz nu mi se pare o crima, asa cum incearca diversi sa ne convinga (mai ales biserica catolica). Ma uit ingrozit cate cazuri sunt raportate numai in Romania cu mame de 13-14-15 ani... e complet aberant, educatia sexuala nu exista catusi de putin in mediul rural (mai ales).
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 5:00 pm

wooow,ok...mult de spus..in primul rand daca mai are timp si nu a depasit 3 luni, AVORT de urgenta. stiu,e dureros (nu am facut.dar am vazut..), e greu,dar e mult mai bine. atat pt ea cat si pt copil. are un viitor in fata,mai are de crescut,de invatat,de copilarit chiar.

daca-l face,va avea o mare responsabilitate,nu va fi doar pt o zi sau cat va avea ea chef,va simti ca nu mai poate si faorte posibil s-o dea in depresie. si ati pus-o..

faza cu dragostea,nu zic nu,poate-l iubeste ok,dar aici vorbim de un copil fratilor,nu daca ma mai iubesti maine sau nu!!!

poate sa-l iubeasca si invesr,fara sa faca acest copil...

insa,daca a depasit acele 3 luni,si tipa chiar il face atunci....multa tarie-i doresc,sper sa gaseasca acel echilibru si sa fie puternica pt ca nu va fi deloc usor...va fi foarte frumos,va simti ceva unic,inegalabil si va invata foarte multe de la acel copil. o va face mai buna...

dar astea nu conteaza,ce dracu vorbim aici...e grav.va avea nevoie de sprijinul familiei,prietenilor. traim intr-o societate limitata, si va avea de tras de pe urma asta mult timp.

daca are parte de sprijin sa faca in asa fel incat sa-si continue scoala...sa aibe o viata normala cat de cat. sa mai iasa din casa ...

nu stiu...avea timp pentru toate astea.plus ca va afecta relatia ei cu cel mic...

orcum,multa bafta,sa aibe grija de ea, sa nu se uite in gura lumii... stii cum e,spun multe.. crede-ma stiu ce vorbesc si nu-mi doresc sub nici o forma sa ajunga acolo... dar va fi inevitabil... :(((

fratilor,are 16 ani.e cea mai tampita varsta,perioada... e adolescenta. dar e minora, parintii ei nu stiu,nu? sau daca stiu , CE FAC????? ia-o frate si du-o cu forta daca e nevoie. nu incurajez avortul dar in cazuri de genu asta sunt de preferat. da,cum ati zis si voi,exista foarte multe riscuri...... dar...e o dilema. oricum o dai nu e bine .dar macar sa alegi raul cel mai mic.

isi va asuma raspunderea? scuza-ma dar nu stiu cat de mult o poate iubi odata ce face asta. aici e vorba de viitorul ei !! ce o sa faca?o sa ste la cratita??o sa munceasca el pt ea si copil?pt ca daca ea nu-si continua studiile cum se angajeaza? cum va face fata? el la ce dracu s-a gandit?? e MINORA!! isi bate joc de viitorul ei si de experientele frumoase pe care trebuia sa le cunoasca pana la a face un copil.EA E UN COPIL !! nu conteaza cat de matura e ! mai are de trait multe in viata asta !! un copil nu-l faci de dragul de-al face !! nu vorbim de bomboane ....
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron