Voci masculine deosebite din rock.

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Voci masculine deosebite din rock.

Mesajde gabuba » Mar Dec 02, 2003 1:19 pm

Pentru ca sunt fan declarat al vocilor feminine, cunosc destul de putine voci masculine care sa-mi si placa. spuneti-mi voi mie ce voci va ung la suflet... care sunt cu adevarat deosebite.
Mie imi place Osbourne f tare.

multi zic ca vocile ragusite sunt speciale, eu sunt plictisit de ele. Voi?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Dec 02, 2003 1:53 pm

:con: care osbourne? tatal, fiul, kelly sau shoul? si cam cand iti place tzie osbourne? cam cand e el batran acuma sau cam cand era mai tanar si nu-l ascultai?
naspa ragushitzii astia, si adevarul e ca Ozzy are asa un timbru dulce si suav. :D

gabitzule, spune drept: osbourne e singurul vocalist masculin pe care-l cunosti? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Dec 02, 2003 2:00 pm

sau singurul masculin vocal pe care-l cunoaste ...
si nici nu ie gajait ozzy, nuuuuuuuuu io am auzit ca exista posibilitatea sa ia tot atatea octave cate lua pianu' inventat in 1800 :rolleyes:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mar Dec 02, 2003 2:04 pm

carei ala bre? ala cu 5 octave in general sau in particular?

are cineva ceva impotriva lu roger waters? stiuuuuuuu sunt f subiectiv :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Dec 02, 2003 2:15 pm

aiule probabil ca cu 5 octavi in colonel

nenea Jon Oliva imi gadila mie urechile intr-un mod placut la actual si in general
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Mortisha_Adam » Mar Dec 02, 2003 6:21 pm

mie-mi plce vocea lui villi valo
p.s- nu mai deviati bah de la subiect
The wind howles through the empty block
Looking for home
But i run through the empty stone
Because i'm alone
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde Tiamat » Mar Dec 02, 2003 6:56 pm

Mie imi place vocea solistului de la System of a Down.....super voce......dar pot sa spun si de Marilyn Manson acelasi lucru....
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde thor » Mie Dec 03, 2003 8:42 am

Mie personal imi place ca timbru si gravitate vocea lui Morrison... iar ca performante vocale, Freddie de departe....
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde rocketman » Mie Dec 03, 2003 10:13 am

Mie imi place vocea solistului de la System of a Down.....super voce......dar pot sa spun si de Marilyn Manson acelasi lucru....
si adaug Jonathan Davis.
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Dec 03, 2003 10:28 am

Dio, Halford, Mercury ...

Manson are voce? LOL
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Dec 03, 2003 10:42 am

Sa amintesc shi io catziva:
James Hatefield - Metallica
Bruce Dickinson - Iron Maiden
Rob Halford - Judas Priest
King Diamond - King Diamond/Mercyful Fate
Axel Rose - Guns'n Roses
Dave Mustaine - Megadeth
Bonn Scot - AC/DC
Udo Dirkshneider - Accept
Andi Deris,Michael Kiske - Helloween
.... ......
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Dec 03, 2003 11:55 am

James Hatefield



LOL Hetfield maybe :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SatyR » Mie Dec 03, 2003 12:45 pm

La capitolu Rock vocea care imi place cel mai mult estea cea a lui Fernando Ribeiro, vocalistul trupei Moonspell..are un timbru deosebit care ti se intipareste numaidecat in minte...alta voce buna mi se mai pare cea a vocalistului de la Empyrium, vocea astuia fiind oricum asemanatoare cu cea de la moonspell.

De cealalta parte , vocea care ma ataca cel mai mult este cea a lui King Diamond, mi se are mega penala...presupun ca o sa-mi sariti in cap cum ca tipu e super tare , face si drege...ma rog poate sunt subiectiv...ideea e ca urasc tipetele alea penale, asta fiind si unul din motivele pentru care nu imi place heavy-ul.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Mie Dec 03, 2003 4:53 pm

Daca King Diamond canta heavy ,inseamna ca Bon Jovi canta house sau ceva apropiat.
Shi, cum ai spus shi tu,King Diamond face shi drege,tzinand cont ca all vocals shi backing vocals au aceiashi semnatura :King Diamond.Una peste alta,cuvantul "penala"mi se pare exagerat in ceea ce priveshte vocea lui King,dar este parerea ta shi o respect.
No ofence!(nushtu dac-am scris bine)!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Tiamat » Mie Dec 03, 2003 10:25 pm

Danutza......Danutza.....mereu eshti Gica Contra .......normal ca Manson are voce (LOL) ca daca nu ar avea ar fi mut..........(glumeam si io) .....uite cum facem........Manson are un timbru vocal cred ca unic: e stilul lui asa cum il recunosti usor pe Freddie Mercur.........Manson poate sa zbiere, sa cante calm , foarte calm , foarte dur, cred ca poate orice in afara sa cante cum canta Deicide, Canibal Corpse etc...........(ma refer la voce nu la formatie sau gen muzical)
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde nocturna » Mie Dec 03, 2003 11:30 pm

valo? manson? mama lor de unici :(
Freddie Mercur

si ni s-or impletecit si degetele de la atata manson.

Freddie Mercury, perfect, si era un fumator. deci nu e adevarat ca fumatul dauneaza grav corzilor vocale (masculine), totusi prea multe dezalcoolizari dauneaza, vezi Hetfield, care mai are pe deasupra si accentul ala de texan, cantator de country.

Ribeiro, bun, dar inainte ca drogurile sa puna definitiv stapanire pe el, in ultimele aparitii Moonspell d'abia se mai putea tzine pe picioare.

in alta ordine de idei ma oblig sa zic si de Morrison pen'ca am o slabiciune pentru The Doors si Roy Orbison pen'ca e obsesia mea.
solistii care au fost si mai sunt pe la Savatage, Helloween, e si ei notati, de asemenea, solistul de la Iced Earth, Matthew Barlow.

Kempes? nimic, ah?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Dec 03, 2003 11:34 pm

exceptand posturile lui nightwish... (nightwish.. la ce sa te astepti?) multzam pt raspunsuri.
Stiu o multime de vocali, dar nu ii stiu dupa nume... unii imi plac, altii nu.
Si ma refeream la Ozzy :rolleyes: :rolleyes:
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

cu siguranta

Mesajde Zgubilici » Mie Dec 03, 2003 11:45 pm

Coiot - Trooper
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Dec 03, 2003 11:47 pm

gabitzule, ce dracu o avea postu meu de mai sus de al tau, nustu. :con: or te-a deranjat fun domn de l-am amintit, la urechea ta muzicala ca pianu cu 2 octave ca trenu, or si tzie itzi place manson si valo, da' nu stiai sa le zici pe nume. o fi. atunci sa ma scuzatzi.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Voci masculine din rock

Mesajde RebelSoul » Joi Dec 04, 2003 5:04 am

Fara discutie , primul nume ce mi-a venit in cap cum am vazut subiectul a fost Freddie Mercury.Greu , foarte greu de detronat de pe aceasta pozitie.De la Bohemian Rhapsody la Innuendo ... nu am cuvinte.El le-a avut.A avut cu ce :)

Dar se face ca am ascultat 3 piese ... Numb de la U 2 Break on through de la The Doors (varianta live) si Since I've been loving you de la Led Zeppelin...

Asa ca nu pot sa nu amintesc aici de puterea si starea de Otherside ce o da vocea lui Morrison.Citeam undeva ca la inceput canta cu spatele la scena undeva intr-un colt , datorita emotiilor.Cunoscatorii cred ca stiu ca i-au trecut cu timpul ...
Despre Bono ce sa spun.Cand e mai calm decat o adiere, cand repede isi gaseste exact momentul potrivit cand sa isi ridice tonul de ma face sa ma ridic din pat la 5 dimineatza :) sa deschid geamurile si sa caut si eu locul ala in care strazile nu au nume.
Si iata-ne ajunsi la Robert Plant.Poate nu e cea mai tare voce din rock ,dar are un efect ... oau ! Defapt eu pe asta pun mare accent.Ce efect are vocea asupra mea , se potriveste cu instrumentalul s.a.m.d. Si cat iubesc interpretarea lui pe finalul piesei (Working from seven ,seven to 11 every night .... ) .

Cat scriam a intrat o alta piesa la urechiushe : Mother. Si m-am gandit repede ca si el ar trebui mentionat.E tare omul.Roger Waters caci despre el este vorba , reuseste sa treaca foarte repede de la un ton la altul.Ganditi va la penultima piesa de pe The Wall - The Trial.
Bine ca ar fi multe voci de mentionat ... dar daca las sa curga tot playlistu' mie ca fac aici roman :) Nu de alta dar vad ca urmeaza Nirvana , Helloween , Ozzie Osbourne ....
The story of life,
Is quicker than the blink of an eye.
The story of love,
Is kiss and say good-bye.
Until we meet again.
RebelSoul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 17, 2003 12:57 pm
Localitate: Romania - Buzau

Mesajde Aliosha » Joi Dec 04, 2003 7:01 am

Nick Cave
Eddie Vedder
Jim Morrison




what about the voice of Geddy Lee ? :)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Dec 04, 2003 9:35 am

Initial trimis de Aliosha

what about the voice of Geddy Lee ? :)


sweet memories? inceputurile googletalkerilor? o bere pe care o ai de dat de doi ani? what about? :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Dec 04, 2003 9:40 am

naiti are dreptate...sa nu-l uitam pe Kempes (io nu-l mentionasem ca iera la rock strain). da la ce muzica se face in romania iel chiar era strain
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde SatyR » Joi Dec 04, 2003 12:09 pm

Initial trimis de The Spider
Daca King Diamond canta heavy ,inseamna ca Bon Jovi canta house sau ceva apropiat.
Shi, cum ai spus shi tu,King Diamond face shi drege,tzinand cont ca all vocals shi backing vocals au aceiashi semnatura :King Diamond.Una peste alta,cuvantul "penala"mi se pare exagerat in ceea ce priveshte vocea lui King,dar este parerea ta shi o respect.
No ofence!(nushtu dac-am scris bine)!



Nu am spus ca Diamond ar fi heavy, desi s-ar putea intelege si asta, am spus doar ca urasc tipetele alea(vocalizele) care sunt nelipsite in heavy metal de exemplu..cat despre calitatile lui de mare interpret nu comentez, o putea ridica el vocea pana pe turnu eiffel dar nu asta e importan, mai conteaza si ce canti..iar io la ala n-am auzit nimik klumea..am si eu un album, Voo Doo si nu pot sa-l ascult cap coada..nu spune nimik muzica aia...

Era normal sa sa-mi sari in cap din moment ce tu asculti numai muzici dastea..alde iron maiden si altii, ma rog fiecare cu ale lui dupa cum ai spus si tu parerile trebuiesc respectate...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Joi Dec 04, 2003 1:16 pm

Cu riscul de a fi offtopic,itzi spun ca nu tzi-ai ales bine albumul pentru a asculta King Diamond.Asculta albumul The Graveyard sau House Of God shi o sa-tzi schimbi parerea despre King Diamond.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Dec 04, 2003 2:01 pm

gand la gand spider, asta voiam sa ii spun si eu (desi in general persoanele fixate pe ce asculta satyr nu prea pot fi deturnate)

king diamond (ex mercyful fate), e mai degraba metal progresiv decat heavy (daca nu ma contrazice si de data asta b0nechina :D si imi zice ca e si thrash )

personal mi-a placut "The eye" si "Abigail" - albumele. voodoo l-am ascultat cel mult de doua ori si e slabutz. in fapt nici house of god nu-mi amintesc sa imi fi atras atentia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SatyR » Joi Dec 04, 2003 2:49 pm

Adika ce vrei sa spui mai Dana cu "persoanele fixate pe ce asculta satyr nu pot fi deturnate"?

Te pomenesti ca stii cam tot ce ascult eu...

Nu sunt deloc exclusivist doar ca nu suport vocalizele alea a la heavy metal, nu poate sa-ti placa chiar orice, desi ma straduiesc sa ma impac cu tot ce inseamna sunet.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Dec 04, 2003 3:09 pm

doamne fereste sa ma dau omniscienta in domeniul cunostintzelor si placerile muzicale ale altora, dar te orientezi destul de clar spre "dark side of the rock" :D dupa propriile-ti trupe enumerate, moonspell, wolfsheim, afextuin, deine lakaien ... dispretzuitor de dickinson sau diamond, cum voiai sa-ti spun, snob muzical? :p

lasand shtoul la o parte, m-am referit numai la ce ai scris pe fanclub pe unde am dat peste tine ... si nimic mai mult, nici eu nu o sa inghit vreodata lacrimosa si nu moare nimeni din asta ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SatyR » Joi Dec 04, 2003 3:27 pm

LOL, hai ma Dana chiar nici o piesa Lacrimosa nu-ti gadila urechea?..presupun ca din cauza vocalului care e cam aiurea sau poate nu-ti place germana...una peste alta are vreo 2-3 piese care imi plac.

P.s. sa nu aud ca sunt off-topic ca doar am vorbit de vocea aluia de la Lacrimosa :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Dec 04, 2003 3:42 pm

in genere am un pitic cu gotzii ashtia, adica ma cam plictisesc
nu cred ca germana e o buba ca rammstein sau nina hagen imi plac, is prea tristi pentru mine ... cred
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron