da' cradle of filth va place ??

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

da' cradle of filth va place ??

Mesajde LouCypher » Sâm Mai 17, 2003 7:05 pm

m-am tot uitat peste opiniile voastre shi nu am gasit pe nicaieri cradle of filth ... io unu am ascultat din intamplare o melodie de la ei ... sau nu .. mai bine zis am vazut un videoclip pe mtv la super rock ... shi de atunci "m-am indragostit" :)
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde SatyR » Dum Mai 18, 2003 11:04 pm

Am si eu vreo 3 albume cu ei daca nu ma insel...dar sincer sa fiu nu prea ma pasioneaza..in afara de 2-3 melodii ma lasa rece,e genu de black pe care de regula il ignor.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

da' cradle of filth va place ??

Mesajde cubu » Lun Mai 19, 2003 3:00 am

Si muzica unde e?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Lun Mai 19, 2003 7:55 am

Io am ascultat o mare parte din ce au scos pana acum, am vazut aproximativ toate clipurile + interviuri + raritati cu ei de la inceputuri, cand se vopseau pe fata + filmul "Cradle Of Fear" (cel mai prost film ever). Nu pot sa zic ca imi place foarte mult stilul lor, dar "Dusk and Her Embrance", si mai ales "Funeral in Carpathia", inca ma mai "lovesc", poate pentru ca se numara printre primele mele contacte cu black-ul.

Pt. Satyr: daca stilul lor te lasa rece, ce zici atunci de un Mayhem, Immortal sau Emperor. Sau tocmai astia iti plac?
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Lun Mai 19, 2003 2:18 pm

Initial trimis de Necuratu'

Pt. Satyr: daca stilul lor te lasa rece, ce zici atunci de un Mayhem, Immortal sau Emperor. Sau tocmai astia iti plac? [/B]



Aia nici atat lol..cand vine vorba de black prefer un Burzum,un Negura Bunget un Empyrium(care depasesc aria black totusi) sau ceva vechi Agathodaimon...

Oricum parca astia canta totusi mai bine ca Dimmu Borgir...aia chiar ma streseaza,zici ca vocalu e Duffy Duck,acum poate vorbesc eu in necunostinta de cauza...nu am ascultta mai mult de un album de la ei..dar albumu ala a fost naspa rau..
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Lun Mai 19, 2003 2:50 pm

Era o vreme cand nici nu vroiam sa aud de Dimmu Borgir si Cradle of Filth, pe primii nu-i suport nici acum, dar fata de CoF mi-am mai schimbat oarecum atitudinea. In ce priveste vocea, la Cradle of Fear mi se pare ca seamana ma imult cu o voce de desene animate, dar asta e tot farmecul, modul in care trece instantaneu de la grunting la screaming.

Si cum de preferi un Burzum, care e mult mai primitiv decat COF si mai putin tehnic decat Emperor sau Immortal?
Despre Agathodaimon, numai dezamagiri, cel putin in ultimul timp...
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde g.uster » Lun Mai 19, 2003 4:32 pm

nu ma omor dupa black, dar mi'a fost trezit interesul suficient de tare ca sa downloadez niste mp3 dimmu borgir, si mi s'a parut ultra rezonabil. plus ca la serviciu, colegii mei au rezistat eroic 3 minute din piesa "in death's embrace", ceea ce spune multe despre muzicalitatea si ascultabilitatea respectivei trupe.
si ma gandesc ca tobaru' de la cradle of filth nu s'ar fi mutat la ei la dracu'n praznic in norvegia daca nu ar fi considerat'o ca un fel de avansare in stil si / sau spirit.
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde LouCypher » Lun Mai 19, 2003 4:50 pm

hmz .... observ k nu ii prea iubitzi asha ..in fine .. nu conteaza .... e o chestie de gusturi :)) dar poate stitzi cumva din intamplare o adresa de unde pot sa downloadez melodii sau videoclipuri de la cradle .. sau ICED EARTH ... care, apropo shi aia canta super ...
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde cubu » Lun Mai 19, 2003 7:34 pm

Iced Earth sunt foarte buni... Si se gasesc foarte greu... Dar cum ai ajuns de la CoF la Iced Earth? Nu vad nici o legatura...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde LouCypher » Lun Mai 19, 2003 9:40 pm

Initial trimis de Portnoy
Iced Earth sunt foarte buni... Si se gasesc foarte greu... Dar cum ai ajuns de la CoF la Iced Earth? Nu vad nici o legatura...


errrrrrrrrrrrrrrrrrr ... sincer sa fiu intai a fost Iced Earth ... shi apoi a fost CoF ... nici io nu shtiu cum se face k imi plac ambele formatzii .. la fel k multe altele .. dar ... pur shi simplu imi plac .... deci de obicei ascult gotic ... dar se pare k mai exista shi exceptzi .. nu ? cum le zice? a, da, d'alea care confirma regula ... de asemenea banuiesc k vei fi surprins daca itzi zic k la fel de bine ascult shi anumite pasaje din muzica clasica ... lolza ... shi cu toate astea sunt imi place sa ma numesc rockar :D
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde cubu » Lun Mai 19, 2003 10:07 pm

M-ai inteles gresit... Ma refeream la subiectul thread-ului... De la CoF la Iced Earth... (Ma rog, sunt si eu acum offtopic, sa ma scuze dragii forumisti si moderatori...) Eu nu ma pot numi "rocker", consider ca cel care "face" muzica rock este rocker... Si pe langa rock ascult si eu clasica, si altele gen Enya etc... E bine sa nu te limitezi la un anume stil... parerea mea...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde LouCypher » Lun Mai 19, 2003 11:06 pm

Initial trimis de Portnoy
Eu nu ma pot numi "rocker"rocker... Si pe langa rock ascult si eu clasica, si

u nu te potzi numi .. da' ... altzii asha te considera in momentul cand le zici .. domne .. ascult rock ... deci .. eshti rockar :o
LouCypher
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 17, 2003 6:59 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde SatyR » Mie Mai 21, 2003 5:27 pm

Initial trimis de Necuratu'

Si cum de preferi un Burzum, care e mult mai primitiv decat COF si mai putin tehnic decat Emperor sau Immortal?
Despre Agathodaimon, numai dezamagiri, cel putin in ultimul timp... [/B]


Burzum imi place ca are o muzica rece,mai din topor si cu toate astea reuseste sa fie si atmosferica plus ca nu imi place black-ul prea ritmat/acela cu vocalu pus pe ritm ci prefer ca partea vocala sa fie "vorbita" daca intelegi ce vreau sa spun.

In leg cu Agatho....da pacat de ei...de cand nu mai e Andrei Rusu/Vlad Dracul la ei s-au dat pe braza rau de tot...oricum Blacken the Angel a dat cateva melodii absolut superbe ca Near dark,Treisteatea vehementa precum si Banner of blasphemy/Stindardul blasfemiei.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Joi Mai 22, 2003 8:28 am

Ai dreptate, daca iti place ca partea vocala sa fie "vorbita" , Burzum se potriveste perfect. In plus, cred ca ai descris cat se poate de bine muzica Burzum
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde endo » Sâm Mai 31, 2003 10:19 pm

huh, cradle of filth este genul de muzica.. buna. Sunt buni in tot ceea ce fac. Parerea mea.. :)
Immortal are great also.. totusi, nu sunt genul meu. Si Emperor sunt buni, eu nu ascult.. si bloodbath.. bloodbath imi par funny.. voua cum vi se par?
endo
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 02, 2003 10:44 am
Localitate: Kathariaa (.Ro, Ialomita, Slobozia)

cd-uri

Mesajde jaxtheripper » Sâm Iun 07, 2003 1:37 am

vand cd-uri cu orice muzica (aproape tot ce inseamna metal, black, death, thrash, grindcore, heavy, industrial, hardcore, punk etc), videoclipuri, concerte, filme, discografii complete la peste 100 de formatii etc.. pretzurile sunt in functzie de nr. de cd-uri comandate!
pt mai multe detalii si pt lista trimiteti e-mail la florinjax@hotmail.com. vand de asemenea tricouri cu orice formatzie, logo, sau imprimeu (200 mii/triocu alb), si imprim tricouri la comanda.
jaxtheripper
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 07, 2003 1:29 am
Localitate: wherever

Mesajde sephiroth » Mar Iun 24, 2003 8:07 am

Am "Damnation and a day"
Vi-l recomand
e bestial
Blasphemy laughs at thee
Jesus you've been deceived
Struggling on the cross
Gagging to breathe
Despise your god, question why
You were retrieved by the angel of light
Once upon a cross
sephiroth
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 24, 2003 7:28 am
Localitate: brasov

Dau albume moca (Daniel Davey aka Filth RULZ)

Mesajde gopohotdate » Lun Sep 08, 2003 11:38 am

Am toate albumele Cradle Of Filth (17 in total) inclusiv cele live. Cele mai marfa albume sunt Cruelty And The Beast (normal), Damnation And A Day, Dusk And Her Embrace si I Raped The Virgin Mary And Hung The Bastard Christ. Am zeci de postere, articole si tricouri cu ei. Mi se zice Gopo, numarul meu de telefon este 0724419509 si sunt din Dambovita. Daca cineva vrea vreun album... just call. (Fara bani, trebuie doar sa-ti placa.) Mai am si filmul Cradle Of Fear si toate videoclipurile.
Fişiere ataşate
danibg.jpg
danibg.jpg (6.43 KiB) Vizualizat de 28139 ori
gopohotdate
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 08, 2003 11:15 am
Localitate: Romania

Mesajde Abaddon » Dum Sep 14, 2003 9:16 pm

Imi place rau de tot Cradle ... sunt marfa rau... si chestia cara ma atrage la ei mult este schimbarea de voce , aceasta realizandu-se foarte des... va spun 2 melodii Her Ghost In The Fog si Castlevania si va cer parerea...
Noma Flactis Xombuxer
Avatar utilizator
Abaddon
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 11:00 pm

Cradle...hmm

Mesajde Belph3g0r » Lun Oct 06, 2003 11:11 pm

bai deci..Cradle sunt cam comerciali pentru gusturile mele desi sunt talentati ... in studip..live sunt varza baietii... dar in studio fac treaba buna...sunt atmosferici...sunt buni... cu multe exceptii totusi... eu raman la Megiddo...Macatus...Dimmu Borgir...desi black`ul meu cu Cradle a inceput...asa ca am respect pentru baieti...
Belph3g0r
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 06, 2003 8:46 pm
Localitate: Romania,Iasi

Mesajde Elenush » Mie Oct 08, 2003 4:28 pm

Parca mi-e si frica sa raspund la intrebarea ta ...
Dar daca tot ai intrebat... nu , nu prea imi place Cradle of Filth.
Am ascultat si eu Midian , iar piesa aia (daca pot sa ii zic asa ) Satanic Mambra ( sau ceva de genul asta ) mi s-a parut patetica cu "Black angel, dark angel, send me the light..." cam asa ceva.
Cine mai invoca ingerii intunericului azi ?
Oricum, mi-a placut partea instrumentala, daca gasesc versurile pe vreundeva s-ar putea sa imi placa... sunt deschisa provocarilor. Dar stiu sigur ca vocea / vocile nu mi-au placut deloc pentru ca nu prea am inteles cuvintele.
Concluzia pentru cei care nu m-au inteles : vreau si eu versurile , daca stiti vreun link , vreau sa ascult CoF pentru ca nu ma iau dupa prima impresie.
Mai stiti? Poate dupa ceva timp o sa scriu aici ca sunt cea mai mare fana. Tot ce e posibil.
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

Mesajde stefan » Vin Oct 10, 2003 12:05 pm

LOL, e asa misto recenzia de pe allmusic la "Midian" al baietilor de la CoF ca nu ma pot abtine sa n-o citez:

"Cradle of Filth, like a lot of black metal bands, seem to have never heard of a chorus or a verse. Perhaps, pure evil doesn't need hooks to sell itself. But as Midian gets messier and goes on interminably, even their young satanic fans will want to turn it off in favor of torturing the family cat."
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

da' craddle of filth va place??

Mesajde usualflow » Vin Oct 10, 2003 12:48 pm

Nu.

Am vazut intr-o zi un videoclip de-al lor si mi-a venit sa plang.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

rectificare

Mesajde Elenush » Joi Oct 30, 2003 4:44 pm

Scuzati , era vorba despre Satanic Mantra , nu Satanic Mambra, cum am scris prima oara...
Cat despre Cradle... nu prea inteleg versurile, adica deloc.
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

versurile

Mesajde wednesday » Vin Noi 14, 2003 9:56 pm

ma... acu versurile daca n-ai dictzionaru langa tine is slabe shansele sa le intzelegi... majoritatea au o poveste care se cam invarte in jurul unei tipe...da-s scrise super adevarat... danni e chiar poet:-)... de pe midian versurile care mi-au placut cel mai mult au fost cele de la her ghost in the fog... (superba piesa, colosala, mirifca...) shi pe care le-am shi invatzat... shi dc. vrei versuri shi poze and stuff intra pe...http://www.saunalahti.fi/muittari/chome.htm
ca sa-tzi faci o parere despre cradle asc. dusk and her embrace albumul cel mai adevarat din punctul meu de vedere...
keep the flame burning!
shi saltare restului de pe forum ca-s noua pe aci...:)
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Re: versurile

Mesajde Ahtumus » Dum Noi 16, 2003 3:32 am

sa cada tzak si pak din pat daca intzleg ceva din ce urla behaie si rage vocalul ala..... in afara instrumental nimik de ei .... vocalul strica ce fac cei din spate ...pe onoarea lui Hector... ala din troia... singura melodie care imi place cu adevara de la ei este Venus In Fear ... si atat... si un motiv stong ... este ca nu are vocal.... e doar instrumentala... si atat tot.... see un hell:con:
Ahtumus
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 16, 2003 3:10 am

Re: Re: versurile

Mesajde wednesday » Joi Noi 20, 2003 1:58 pm

Initial trimis de Ahtumus
sa cada tzak si pak din pat daca intzleg ceva din ce urla behaie si rage vocalul ala..... in afara instrumental nimik de ei .... vocalul strica ce fac cei din spate ...pe onoarea lui Hector... ala din troia... singura melodie care imi place cu adevara de la ei este Venus In Fear ... si atat... si un motiv stong ... este ca nu are vocal.... e doar instrumentala... si atat tot.... see un hell:con:



hey... tu crezi ca intzelege careva versurile alea...dar asta nu inseamna ca nu exista....shi venus in fear are o anumita voce... shi nu-i singura piesa instrumentala a lor...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Re: da' cradle of filth va place ??

Mesajde pure_evil » Vin Noi 21, 2003 4:58 pm

prima data cand am asculta cradle of filth am fost atat de marcata incat 2 zile nu am fost in stare de nimic... oricum, sunt niste oameni foarte simpatici, adevarate genii... e imposibil ca versurile lor sa nu te miste macar de-o carja lesinata
"As I walk all my life drifts before me
And though the end is near, I'm not sorry
Catch my soul 'cause it's willing to fly away"
pure_evil
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 21, 2003 4:26 pm
Localitate: Romania, Iasi

pe scurt

Mesajde UnSlayne » Dum Dec 14, 2003 11:31 pm

1. cradle of filth nu e black
2. cradle of filth e mult mai mult decat black, stilul lor e epic (in versuri) shi teatral (in idei). problema e ca au fani exaltatzi care ii iau prea in serios.
dezvoltari la 2. :
3. versurile sunt printre cele mai bune pe care le potzi gasit la o trupa rock. asta pentru ca dani filth e englez, shi are talentul de a face cu engleza ceea ce numai un englez poate.
4. temele lor sunt inchegate, sunt, cum am mai zis, epice, nu e muzica teribilist-satanica gen deicide (ma rog, ala e death, dar...). e un fel de dark fantasy, shi chiar au surse de inspiratzie din literatura pre-horror sau horror.
5. muzica e mai degraba simphonic black, daca exista asha ceva. totul e gandit pentru a da veridicitate poveshtii shi atmosferei.
6. acum numerotez din plictiseala. daca ai impresia ca aia de la cradle of filth invoca pe cineva in versurile alea, ca vorbesc serios cand zi 'we have eaten shit until we're close to addicts', sau ca prezentarea de la biography de pe http://www.theorderofthedragon.com e pe bune, atunci asculta altceva
7. pe scurt, cradle of filth sunt artishti adevaratzi, shi muzica lor, mai ales de la midian incoace, este, ca shi clipurile, unul din acele lucruri de valoare incontestabila shi care nu necesita explicatzii.
nici eu nu intzeleg decat o parte din versuri. dar asculta midian pe intuneric, cu versurile downloadate de pe http://www.darklyrics.com pe monitor, de la un capat la altul, fara prejudecatzi in minte, shi spune-mi ca nu-tzi place cradle of filth...
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Re: pe scurt

Mesajde UnSlayne » Dum Dec 14, 2003 11:35 pm

specificatzie:
cand am zis ca 'nu intzeleg decat o parte din versuri' m-am referit la a le intzelege cand le aud. ca daca le citesc le intzeleg. shi pentru ce nu intzeleg (cuvinte) am longman dictionary of contemporary english, pe care vi-l recomand cu caldura.
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori