Ce parere aveti despre Paula Seling?

Forumul asociat fanclubului Paula Seling

Mesajde dinu » Joi Ian 31, 2002 2:57 am

CE URMEAZA CA RASPUNS LA ULTIMU MSG A LUI RORO: dupa cum vezi, nu tot ce zboara se mananca... si nu tre sa pui botu la tot ce scriu ziarele... sper ca acuma te-ai lamurit ca argumentele tale sunt cam subtzirele...

Asta asa, ca sa nu ai TU ultimu cuvant :)


(initzial postat pe 'the real stuff' vedeti si topicu ala)
the real stuff !
azi in drum spre "ale mele" in ziarul London Evening Standard , mare pe prima pagina , un articol despre tiganii din Romania ; nu ca ar fii ceva ieshit din comun , insa de asta ar trebui sa fim mandrii.

"Johnny's gipsy night out in Hackney

by Tim Cooper
It is not every day you find a Hollywood superstar slumming it in the East End. But last night Johnny Depp came to deepest Hackney (o zona nashpa, rau famata a Londrei)to present his favourite band with a trophy at BBC Radio 3's inaugural World Music Awards
The actor, soon to be seen as Jack the Ripper in From Hell, flew in from his Paris home to hand a prize to an obscure Romanian folk group who usually play weddings and funerals.

He first met the members of Taraf de Haidouks (Band of Outlaws) two years ago when they were cast as his gipsy family in The Man Who Couldn't Cry, by British film-maker Sally Potter. He has become such a fan that he flew them to Los Angeles to play at his club, The Viper Room, to mark the release of his hit film Sleepy Hollow.
Last night at the Ocean nightspot he described them as "the greatest musicians I know" and danced with his girlfriend, actress Vanessa Paradis, as the group gave an impromptu performance at the after-show party. "These guys can play a music which expresses the most intense joy," said Depp.

The band, whose members range in age from mid-20s to late-70s, remain almost unknown in Romania because of their gipsy blood. But, said Depp: "They have this gift to make you feel alive. They are among the most extraordinary people I've ever met."

Joining him were fellow presenters Damon Albarn of Blur and Gorillaz, Joe Strummer of The Clash and ambient pioneer Brian Eno.

Albarn presented an award to double-bass player Orlando "Cachaito" Lopez, of the Buena Vista Social Club, the Cuban musicians' collective.

Senegalese star Baaba Maal won the critics' award for album of the year and other winners included Anglo-Indian composer Nitin Sawhney, London-born Susheela Raman, veteran Mali musician Djelimady Toukara and Afro-Celt Sound System."


so much for the so called "amazingly good concert " in London of our dearest and shittiest manelist ; Cristi Ionitza de care n-a auzit nici dracu' , nevertheless a newspaper.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Vizitator » Joi Ian 31, 2002 11:16 am

Cred ca te agitzi de pomana, intr-un mare fel. Fatuca e total pe dinafara. E leit altor vaci proaste care mai treceau pe-aici. Alde Sendy, Exotique sau Gil. Nu shtiu daca treceai pe aici atunci...Numa baliverne shi idoetzenii inshirau...
Vizitator
 

Mesajde the radical » Joi Ian 31, 2002 10:32 pm

Initial trimis de roro
Paula e singura care ne poate face mandri de muzica romaneasc
Restul...


Paula Seling va cinta pentru publicul britanic
3 ianuarie 2002

Paula Seling a inceput sa lucreze inca din primele zile ale noului an la un proiect care ar putea sa o faca celebra si in Anglia. Compozitorul britanic Tony Hawks a venit in vacanta de sarbatori in Romania special pentru a putea realiza primele inregistrari pentru piesele pe care i le-a compus Paulei.

Paula Seling si trupa ei au inregistrat miercuri, la Casa Eliad citeva piese noi si variante cu versuri in limba engleza pe orchestratii mai vechi. Pentru inceput, inregistrarile au fost realizate pe video pentru documentarul "One Hit Wonderland" care va fi difuzat pe Discovery Channel in vara acestui an.

Insa colaborarea dintre compozitorul britanic si Paula nu se opreste aici. Tony Hawks spera ca Paula Seling sa ii aduca piesele in topul muzical din U.K.. "Cred ca Paula are toate sansele sa cucereasca publicul britanic. Are tot ce-i trebuie pentru asta. Are o voce foarte buna si este foarte hotarita si ambitioasa", a declarat Tony Hawks pentru MEDIAFAX.

La rindul ei, Paula Seling spera ca aceasta colaborare sa fie fructuoasa. "Mi-as dori foarte mult sa scoatem niste piese care sa aiba succes. íŽmi doresc sa se intimple acest lucru, dar niciodata nu zic «hop» pina nu sar. Mi-ar placea sa fim cu totii surprinsi placut de ce va intimpla decit sa fac tam-tam si sa nu se intimple nimic."

Paula va avea o prima intilnire cu publicul britanic, la sfirsitul lunii ianuarie, in cadrul unui show transmis de postul Channel 5, unde va aparea impreuna cu trupa "7th Heaven".


Sursa: Mediafax



de fapt lucrurile stau putin diferit ; Paula selling va canta exact maine 1 feb pt publicul roman din Londra si nu in Wembley Arena sau Brixton Academy ci pt centrul cultural roman , o fundatie oarecum cu pretentii culturale "patronata" de casa ratiu.
Biletele sunt la un maxim de £12 parca , eu personal voi fi acolo sa vad de ce e in stare live , pt ca la tv am vazut-o si atat cat mi-a placut uneori , au fost ocazii cand mi-a displacut total.

Cat despre Tom Hawks , am mai auzit , el e de vina pt cele cateva manufactured pop icons around .Daca Paula Selling se complace la asa ceva .. :bleah:
Altfel mie personal imi placea pt ca parea oarecum cu mai multa educatie si bun simtz decat restul vedetelor de la noi . Mutandu-se in Bucuresti , ultima oara cand am vazut-o in roamnia fiind mi s-a parut mai comerciala , mai alterata , mai corupta de tot ce se cheama influentza mediei din capitala.Pacat.

revin cu pareri dupa ce o vad live (sper) maine in Londra.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

all she needs is Jules Holland

Mesajde the radical » Sâm Feb 02, 2002 4:42 pm

deci concertul Paulei Selling de aseara ; intr-un cuvant placut.
Lasand la o parte gafele facute ( de dictie prezentand fiecare melodie in romana sau engleza ) , tracul , scena de exact doi bani si nu in ultimul rand trupa din spatele ei ; fata si-a facut meresia ca un adevarat profesionist .N-am vazut-o niciodata live pana acum , si ma bucur ca nu m-a dezamagit ; vocea ei chiar daca nu cu un timbru aparte , din punct de vedere al corectitudinii nu prea am ce-i reprosha.Timp de 2 ore si ceva a cantat de la blues la jazz ,din repertoriul international ( Withney Huston , Beatles , Janis Joplin etc) si destul de putin din al ei propriu , mai ales dupa noul album , fara gafaiturile si distornantele atat de intalnite la alti artisti (ca o comparatie , am venit acasa si ma uitam la tv , la concertul de la Redding unde era in momentul ala Travis ,live normal ; omuletul ala pe cat de simpatic , pe atat de slab in concert live , calitativ vorbind vocea lui e groaznica asa cum mai tarziu am remarcat si la Nelly Furtado - pacat ).Insa presupun ca asta-i diferenta intre talentul dus la nivel de profesionalism , scolit -daca vreti , si pur si simplu "accidental luck" - un exemplu clar e Madonna care si dupa mai bine de 20 de ani pe scena e imposibil de ascultat live - cu toate lectiile de canto luate pt Evita.

Singura mea intrebare ar fi de ce au prezentat-o pe P Selling cei de aici pe afish ca "cea mai mare artista pop din Romania" ; pt ca ce canta ea e orice altceva in afara de pop ; blues , jazz cam asta e genul la care o poti incadra si mie personal mi-ar placea sa ramana acolo .
E insa adevarat ca numai dupa ce atingi o anume securitate financiara iti poti permite sa faci doar muzica ce-ti place , fara compromisuri ; it's called "show biz".Asa ca e foarte probabil ca Paula Selling sa ajunga la genul de muzica comerciala care se vinde in Romania si nu numai.
In Londra in schimb , in fata unui public nu foarte numeros a facut impresie buna ,(btw a fost si nea ambasadorul acolo) chiar daca in jur se mai auzeau pareri impartite , pt ca multa lume de acolo din sala nu a prea auzit de ea si venise cu gandul ca vor asculta pop ,gen Andre probabil ; au fost oarecum dezamagiti ca ea canta numai "lalaiala" adica blues si jazz.
Deci ei nota 10. Trupa cu care a venit .. destul de slaba si asta s-a vazut in cateva randuri ; nu trebuie sa fii un critic muzical sa-ti dai seama unde se fac gafe si unde se iese din tune .Si au mult de lucrat la virtuozitate , la un momentdat imi suna a muzica pe care o auzeai pe vremuri in restaurante pe litoral .

Eu sper ca Paula Selling sa ramana la jazz/blues ; she's good and all she needs is a good team behind her , manager , producer , composer , orchestra etc. Se needs Jules Holland to discover her .
Comparatia cu asa zisele artiste in voga din Romania e inutila.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde IsteriK » Sâm Feb 02, 2002 4:58 pm

Q: Shtitzi cum o sa-i zica daca se formeaza o tupa cu 3-SE shi Paula Seling???
A: 3 Se Ling.......

Sper sa nu-l shtie nimeni....:o)
I'm realy crazy!....!Realy I am....
IsteriK
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 02, 2002 2:59 pm
Localitate: Pa zona....

Mesajde SatyR » Joi Oct 10, 2002 6:49 pm

Nu cred ca avem ce s-i reprosam Paulei,in primu rand ca are o prestatie in comparatie cu alti artisti romani si......mai este si dragutza.
Parerea mea este ca este o fata de nota 10,pare sa aiba un suflet deosebit si pare si modesta ,nu pare genul de femeie cu aere,este f feminina si nu te determina sa schimbi postu daca o vezi invitata la o emisiune la tv sau ceva de genul asta.
Sa nu credeti ca sunt indragostit de ea,dar trebuie sa recunoastem ca e de nota 10,ar insemna sa fim rautaciosi sa s-o vobim de rau zic eu.
SatyR
 

Mesajde Chrissie » Vin Oct 11, 2002 12:32 pm

Paula are intr-adevar o prezenta scenica placuta, nu deosebita dar placuta. Din cam toate interviurile in care am vazut-o mi s-a parut o tipa rafinata, cu ceva bun gust, cu ceva bun simtz (lucruri f rare in Romania), de asemena mi s-a parut sensibila desi poate ca uneori este putin cam prefacuta. Voce buna are dar nu extraordinara, are un gen de voce destul de plangaciosa (cum se exprima cineva intr-un mod plastic 'fata asta parca-i bolnava de anexita') Dpdv tehnic vocea ei nu acopera prea multe octave. Dar este o voce curata, clara si se vede ca este si lucrata pe ici pe 'colo. Dar marea ei problema sunt piesele, cum bine au remarcat majoritatea care au postat aici...nu are melodii si mai mult nici nu isi gaseste un stil anume: acum canta pop (cica) acum jazz acum blues...oscileaza intre stiluri muzicale si asta nu-i aduce nimic bun: lumea o stie dar habar are cu ce muzica sa o asocieze. Poate o sa ajunga la un moemnt dat sa se stabileasca la ceva, cat de cat, anume...oricum genul Pop nu i s-ar potrivii deloc.
Chrissie
 

PAULA

Mesajde Unregistered » Mar Oct 15, 2002 11:36 am

CE POT SPUNE DESPRE PAULA ?
1.FIZIC-PLACUT
2. VOCE-PLACUTA
3.PREZENTA SCENICA-NOTA 10
4.MELODII- F. BUNE UNELE DINTRE ELE.
FELICITARI PENTRU CERB-IL MERITA.
Unregistered
 

Mesajde LiquidSky » Sâm Oct 19, 2002 3:08 am

faina gagica. arata fain, are un par fain, corpul ei fain also. ah? ce? da?.. am deviat de la subiect? pai ... aa.. da. are voce faina si canta fain! :)
[ How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood? ]
[url]fara link in semnatura[/url]
Avatar utilizator
LiquidSky
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Aug 09, 2002 11:00 pm

Mesajde Unregistered » Sâm Oct 19, 2002 9:33 am

daca chiar iti place de tipatoarea aia inseamna ca esti dus rau de tot
Unregistered
 

paula-n sus sin jos,ce draq?

Mesajde MORRI » Sâm Oct 26, 2002 2:36 am

Bah da ce-a facut fata asta asa sa merite nu stiu ce premii nationale si internationale ad e adevarat are voce misto dar despre repertoriu...;f ia intrebati pe strada stie careva vreo melodie de-a ei in afara de aia cu luna lu marte care nici macar bu-i a ei
Si mai nou din cate mi-am dat seama da bir cu fugitii in America ca cica romaniae cam limitata da din partea mea sa se duca si la mamicutza ei ca deja ma dispera,voi chiar nu vedeti ce fandosita e? are asa un aer de unocenta si lasa asa o impresie de modestie ..bullshit
MORRI
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 24, 2002 6:00 pm

Mesajde Unregistered » Dum Aug 10, 2003 5:04 am

Paula Seling ....Te iubesc.Ma faci mindra sa fiu rominca
Keep up the good work
Unregistered
 

sal

Mesajde rallucca » Dum Aug 10, 2003 5:50 pm

e buna in ceea ce face dar eu cred ca e cam urata nu stiu ce parere aveti voi
rallucca
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Mai 27, 2003 5:03 pm
Localitate: undeva in sufletul tau

Mesajde usualflow » Dum Feb 13, 2005 1:58 pm

Nu o cunosc personal pe Paula, deci nu ma pot exprima decat cu privire la muzica ei. In mare, am o parere pozitiva. Are voce f buna, piese frumoase, imagine ok, stie si pian... acusi se lanseaza si in Europa... that's good.

O solista foarte talentata Punct
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Trinnity » Dum Feb 13, 2005 8:35 pm

are voce,da ma enerveaza fata ei!cere pumni!
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde DarkWings » Lun Feb 14, 2005 5:51 am

Imi place mult "In luna lui Marte" chit ca nu se poate compara cu versiunea lui Nicu Alifantis....
"Daca te doare mana vindec-o cu ajutorul unui cutit" Virgil Teodorescu
"Timpul e moarte- spatiul e lupta si miscarea e suferinta" M. Eminescu
I can please only one person per day. Today is not your day. Tomorrow isn't looking good, either
Common Sense Is Not So Common
Avatar utilizator
DarkWings
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Feb 13, 2005 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre Paula Seling?

Mesajde Autumn » Lun Feb 28, 2011 11:56 pm

Cea mai buna voce feminina din Romania!
Vreau link în semnătură!
Avatar utilizator
Autumn
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Feb 28, 2011 11:26 pm

Anterior

Înapoi la Paula Seling

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron