Stephen King

sub lumina lanternei magice

Stephen King

Mesajde krossfire » Sâm Aug 23, 2003 10:29 am

Probabil ca cei ce nu au auzit de Stephen King,ori nu se uita la tv,ori au vazut prea multe telenovele.
Ideea e ca persoana mea crede ca Stephen este cel mai mare regizor de horror in viatza(sau cine shtie???).Are shi nishte cartzi super...el shi cu Clive Barker...


Deci,cui ii place Stephen sa scrie shi sa scrie shi care este filmul preferat al acestui geniu al macabrului...
Preferatul meu este Rose Red...


P.S:Nu dau spoilere dar in primavara va mai iesi un film al maestrului...




Aici merge shi cu seriale tv(ma refer la threaduri)???
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde rebelul » Mie Sep 17, 2003 5:50 pm

Hmmm ... :P
Da , asa este , Stephen King este cel mai bun regizor de filme horror .. la ora actuala are peste 80 de filme .. nice :D
http://www.imdb.com/name/nm0000175/ <--- biografia lui ..
Apropo , fillmul meu preferat este " The Shining " .. cand l`am vazut la 10 ani ... era sa mor .. super film :)
rebelul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 23, 2003 9:09 pm
Localitate: fluffly mountains

stephen king rules

Mesajde irinutza011 » Lun Dec 22, 2003 10:39 pm

Ma bucur ca am gasit in sfarsit altii ca mine! Sunt o mare admiratoare a romanelor lui Stephen King si dintre filme cel mai mult mi-a placut Rose Red.Tocmai am terminat de citit Cimitirul Anumalelor si mi s-a parut grozav(chilling),si cautand pe net am descoperit ca sa facut si un film dupa carte.L-a vazut cineva dintre voi?
irinutza011
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 22, 2003 10:15 pm
Localitate: timisoara

Mesajde wwritza » Mar Dec 23, 2003 7:31 pm

Mie sincera mi-au placut mai mult cartile decat filmele.
Christine, care a fost prima carte Stephen King citita. Aveam vreo 14 ani atunci, si incepuse sa-mi fie teama de masini...:). Interesanta lista melodiilor din carte....
apoi si Shining mi-a placut. si filmul a fost destul de bun, pustiul facand un rol bun.....Carrie, Apocalipsa
Misery, Chinga......
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Mar Dec 23, 2003 8:30 pm

din cate vad eu (si am bat ceva pana la ora asta) s king a regizat un singur film, la restul a SCRIS scenariile
e o mare diferenta
deci posturile voastre sunt nule
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde mint_rubbing » Vin Ian 09, 2004 12:34 am

Uaaau ce inceput in forta pentru acest subiect :D Cred ca Stephen King e un scriitor nitzel nedreptatit.Daca intrebi "cu ce se mananca" ti se raspunde invariabil:horror.Ma intreb cati stiu ca scenariile a 2 filme excelente(The Green Mile si The Shawshank Redemption)sunt facute dupa povestirile lui(in afara de vali:) )
Avatar utilizator
mint_rubbing
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 16, 2003 12:00 am

Mesajde candyman4u » Sâm Ian 10, 2004 12:52 am

1. The Shining
2. Rose Red
3. The Stand
4. It

aici puteti gasi mai multe informatii despre filmele lui
http://www.carfax-abbey.com
Avatar utilizator
candyman4u
Junior Member
 
Mesaje: 172
Membru din: Dum Iul 07, 2002 11:00 pm

Mesajde RoLaNd2 » Mie Ian 14, 2004 10:42 pm

I.T mio plakut si mie sau Red Rose sau "The Shninng"
Sa mor io am vazut primu` The shining ala din 1979
lati vazut?
ai de capu` meu
RoLaNd2
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 10:53 am
Localitate: ...Cluj...

filmul meu preferat care are legatura cu stephen king e the langoliers.

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 7:09 am

Filmul e fainut si tot dar zic ca ideile propagate sunt mai mult catre o poveste de copii sau ceva ce inventeaza cineva in pauza de pranz.
Totusi nu stiu de ce , dar pot zice ca mia placut.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Am citit...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:23 pm

Cand aveam vreo 8 ani, am citit "The Shinning", shi dupa aia mi-era cam frica sa ma duc la baie. Filmele mele preferate de Stephen King sunt: Tommy Knockers, Thinner, The Shining shi Misery.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde rebelul » Joi Iul 08, 2004 10:28 pm

avand probleme cu capul , revin ;D
yeah my bad .. el a scris cartile ele apoi fiind ecranizate ... yeah :)
top 5 SK
1) It
2) Rose Red
3) The Shining
4) The Dead Zone
5) Sleepwalkers ;)
rebelul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 23, 2003 9:09 pm
Localitate: fluffly mountains

Mesajde Cristy » Vin Iul 09, 2004 3:41 pm

ps .. caut si eu cartile : 'Salem's Lot & It * evident scrise de Stephen King ;) * .. ma poate ajuta cineva ? ca in Cta nu am reusit sa le gasesc pe nicaieri ..
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Sâm Iul 10, 2004 1:44 am

Problema cu Stephen King este ca i se ecranizeaza tot ce scrie. Problema si mai mai mare este ca celem ai de succes carti ale lui au parte de niste ecranizari proaste, pe cand cele mai de succes filme facute dupa Stephen King nu sunt prea relevante pentru el ca scriitor. "The Shawshank Redemption" are 2 ore si se bazeaza pe o nuvela, iar in "Shining" Kubrick a modificat suficient ca sa fie mai important ce a facut el decat ce a scris King. "Green Mile" e singurul film bun facut dupa King care respecta cartea.

Cu ultimele 2 productii a dat gres rau de tot. "Dreamcatcher" e o porcarie sinistra, desi incepe superpromitzator, in timp ce "Secret Window" are noroc cu Johnny Depp, ca in rest e stupid si previzibil.

Iar ca regizor, a dat gres o data si cel putzin s-a linistit :D
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde To Mega Therion » Joi Iul 22, 2004 10:44 pm

Am vazut eu "Pet Semetary" (sic) cand eram la vreo 12 ani si mai recent acum cateva luni, pe comp, efectul fiind surprinzator la fel de chilling ... ;S
Hail to the speaker and him who listens !
May whoever learns these words prosper
because of them ! Hail to those who listen !
Avatar utilizator
To Mega Therion
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Iul 18, 2004 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mie Sep 01, 2004 12:18 am

Am un raft tixit cu cartile lui, care-mi plac mai mult decit filmele, caci in ele e numai mintea lui bolnava 100 de procente, pe cind in filme vezi tot felul de interpretari mai mult sau mai putin potrivite si sugestive. Mai ales nuvelele-mi plac, concentreaza mai multe idei timpite, chiar acum mi se ridica parul maciuca cind imi amintesc de povestea aia cu degetul care iesea din chiuveta, poate as fi dezamagita daca as vedea un film dupa asta, inchipuirea poate fi un regizor de neintrecut.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Cristy » Joi Sep 02, 2004 9:50 am

abia astept sa vad Ridding The Bullet .. am citit cartea prin iunie .. mi s'a parut interesanta .. filmul in SUA va fi lansat luna asta ..
"The story is set back in 1969. Alan (Jonathan Jackson) is a college student who learns that his mother (Barbara Hershey) has been hospitalized after a stroke. He must hitchhike across the state over the course of one night to be with her. Along the way he confronts his past, his future, his demons and fears - and a terrifying personification of death. "

abia astept .. s'a anuntat un re-make la "It" .. care e filmul meu preferat de groaza ..
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Mar Sep 14, 2004 9:37 am

Stephen King este singurul autor de tip horror care imi place si ale carui opere le-am citit aproape in intregime.

Favoritul meu ramane IT sau Orasul Bantuit. De asemenea, The Long Walk si The Langoliers (eu le-am citit in engleza) mi s-au parut ceva nou si interesant.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde one » Joi Sep 16, 2004 2:14 am

Mihai-MOF scrie:Problema cu Stephen King este ca i se ecranizeaza tot ce scrie. Problema si mai mai mare este ca celem ai de succes carti ale lui au parte de niste ecranizari proaste, pe cand cele mai de succes filme facute dupa Stephen King nu sunt prea relevante pentru el ca scriitor. "The Shawshank Redemption" are 2 ore si se bazeaza pe o nuvela, iar in "Shining" Kubrick a modificat suficient ca sa fie mai important ce a facut el decat ce a scris King. "Green Mile" e singurul film bun facut dupa King care respecta cartea.

Cu ultimele 2 productii a dat gres rau de tot. "Dreamcatcher" e o porcarie sinistra, desi incepe superpromitzator, in timp ce "Secret Window" are noroc cu Johnny Depp, ca in rest e stupid si previzibil.

Iar ca regizor, a dat gres o data si cel putzin s-a linistit :D


Sunt de acord cu tine, de fapt esti printre putinii care au emis o parere care confirma faptul ca au citit romanele lui Stephen King si au vazut si cea mai mare parte a filmelor. Nici un regizor si nici actori (cu exceptia lui Jack Nicholson si Tom Hanks) nu au reusit sa reproduca atmosfera romanelor si nici trairile personajelor. Filmele IT, CUJO, CARRIE,CHRISTINE sunt mizerabile. Sunt curios daca se avanta cineva sa produca un film dupa GERALD'S GAME!
"Secret Window" abordeaza o tema de moment comerciala, dar prafuita si uzata, conflictele generate de personalitatea multipla in conditiile in care daca s-ar fi ecranizat "Talismanul" sau "Salem's Lot" ar fi avut mai mare succes de casa pentru ca abordeaza subiecte apropiate si adiacente ciclului Lord of the Ring!
Oricum farmecul cartilor lui Stephen King nu poate fi descoperit in filme, chiar daca sunt genul pe care le citesti in tren, tramvai sau in vacantele de vara din liceu pe care le petreci exilat la tara la bunici!
E original, dar pe gustul proletariatului capitalist, la nivel primar.
one
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 16, 2004 12:59 am
Localitate: on air

stephen king

Mesajde Myrthe » Vin Iul 28, 2006 11:50 am

Hey...eu abia am intrat pe forum..caut de zile intregi un film, adik titlul unui film de stephen king.l am vazut in bucatzele acum vreo 6 ani si n am retinut cum se cheama,iar in engleza se traduce altfel,.. era cu o casa in care intra un grup de oameni si incep sa se intample lucruri ciudate..mobila era asezata invers parca.. iar in curtea casei era o statuie cu o femeie..apare si o fetita sinistra...nu sunt sigura oricum.nu e shining asta stiu sigur ca l am vazut.poate putetzi sa ma ajutati,vreau neaparat sa l gasesc.era la tv pe tvr1 sau tvr2, nu mai tin minte exact.

Myrthe
Avatar utilizator
Myrthe
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 27, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Iul 28, 2006 12:24 pm

Myrthe scrie:apare si o fetita sinistra...


o fetitza sinistra... hmm... s-ar putea sa fie carrie
ia vezi aici:
http://www.imdb.com/title/tt0074285/
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Vin Iul 28, 2006 12:37 pm

Fetita sinistra era atat de blonda incat parul parea alb? Daca da, si tinand seama ca in casa se intamplau tot felul de lucruri ciudate, poate sa fie vorba de Poltergeist. Dar nu este un film dupa Stephen King.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Cristy » Vin Iul 28, 2006 1:09 pm

Rose Red include toate elementele mentionate, dar problema este ca filmul a aparut in 2002, deci nu avea cum sa-l vada in 2000. Poltergeist ar fi o varianta (chiar daca nu era nicio statuie in curtea casei), dar el nu a fost dat pe TVR1 sau TVR2 de multa vreme. Rose Red insa, a fost dat si vara trecuta si acum 2 veri pe TVR1. Sigur n-ai incurcat tu detaliile din film sau data cand l-ai vazut?
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Rose Red

Mesajde madeleine » Lun Iul 09, 2007 11:15 am

Myrthe scrie:Hey...eu abia am intrat pe forum..caut de zile intregi un film, adik titlul unui film de stephen king.l am vazut in bucatzele acum vreo 6 ani si n am retinut cum se cheama,iar in engleza se traduce altfel,.. era cu o casa in care intra un grup de oameni si incep sa se intample lucruri ciudate..mobila era asezata invers parca.. iar in curtea casei era o statuie cu o femeie..apare si o fetita sinistra...nu sunt sigura oricum.nu e shining asta stiu sigur ca l am vazut.poate putetzi sa ma ajutati,vreau neaparat sa l gasesc.era la tv pe tvr1 sau tvr2, nu mai tin minte exact.

Myrthe



Ello, filmul se numeste Rose Red si este ecranizarea romanului lui SK " Rose Madder". A fost intr-adevar pe tvr2 trei duminici la rand, pentru ca este lung si a fost structurat in trei parti.
madeleine
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 09, 2007 10:40 am
Localitate: bucuresti

bookstore

Mesajde madeleine » Lun Iul 09, 2007 11:22 am

As vrea sa existe in Romania o librarie unde sa gasesc daca nu toate romanele si nuvelele scrise de S.King, macar o parte dintre ele; insa in Romania trebuie sa le cauti foarte mult, si cand le gasesti topai de bucurie.

Daca printr-o minune, ar aparea un loc magic, unde sa intru si sa gasesc tot ce a scris vreodata Stephen King, nu as mai iesi de acolo decat dupa cateva ore...

Ce parere aveti?
madeleine
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 09, 2007 10:40 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Inuyasha » Mie Noi 07, 2007 11:09 am

Carrie si Shining
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Stephen King

Mesajde Brianna » Lun Iun 03, 2013 11:50 pm

Stephen King, întradevăr,inegalabil în ce priveşte genul horror dar prefer cărţile în locul filmelor.Culmea,cea mai bună ecranizare după romanele sale este The Shawshank Redemption şi nu este un horror dar dacă răman în temă, eu zic că The Shining este cel mai bine realizat.
Avatar utilizator
Brianna
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Iun 01, 2013 10:14 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator