Facultatea-opinii si marturii

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Facultatea-opinii si marturii

Mesajde Cezarine » Mie Ian 14, 2004 7:02 pm

Fiecare facultate are o istorie nescrisa,are legile ei pe care studentii din anii terminali au grija sa le transmita bobocilor iar acestia,poate uimiti la inceput,vor trebui sa se acomodeze cu ele si, la randul lor,sa le faca cunoscute generatiilor ce vor urma.Cei care nu au trecut printr-o facultate anume au o parere asupra ei,parere pe care eu as numi-o chiar prejudecata:"La ASE merg in general fetele prostute si baietii care <nu pot mai mult>","La politehnica intra cine vrea dar iese ori cel cu adevarat destept,ori cel cu pile,ori cel cu bani."As dori sa aflu parerile voastre in legatura cu anumite facultati,fie ca le-ati urmat,fie ca v-ati format o parere doar din cele auzite.Ma refer la ceea ce presupune respectiva facultate in ansamblul ei,nu doar viata de student sau cursurile mai mult sau mai putin stressante.
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii...
Cezarine
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 13, 2003 4:17 pm
Localitate: Over the rainbow...

Mesajde Anna|s » Joi Ian 15, 2004 12:14 am

sunt la ase (rei) si imi place sa cred ca nu sunt o fata "prostutza"! :) pana astazi la ora 19.45 mi-a placut facultatea: era foarte haios si interesant, iar dupa ora mai sus mentionata, am incaput sa detest institutia in care ma aflam deoarece proful de eco mi-a dat inapoi mirobolanta mea lucrare pe care scria mare cu markerul 2! nu m-as fi sup atat de tare dak nu as fi scris jumatate de probl pe care, bineintes, nu a punctat-o... trebuie sa ma obisnuiesc, nu?
aucun art ne peut egaler la vie!
Avatar utilizator
Anna|s
Junior Member
 
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Ian 15, 2004 1:53 am

Mdeah.....eu sunt in Politehnica....
Ce pot sa spun? Politehnica e o facultate in care intra oricine si ies doar "mintile luminate"... si cei cu bani...
ASE-ul? ...am vreo 2 cunostiintze acolo si pot sa declar cu mana pe inima ca nu e facultate (mai degraba o post-liceala cu titlu pompos). Adica...in conditiile in care ai o zi libera pe saptamana si celelalte zile contin undeva intre 3-4 ore....deja ne punem semne de intrebare.
As vrea sa remarc o stare.
Baietii (in marea lor majoritate) din Politehnica nu sufera fetele din A.S.E pe motiv ca sunt prea libere ca program si ca niciodata un politehnist nu va avea timp sa iasa cu o fata din ase de fiecare data cand ea va vrea. In schimb fetele din ASE nu sufera baietii din poli pe motiv ca sunt "cam ciudati"...
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Ian 15, 2004 12:07 pm

bah iubescdoo, tu-tz shi citesht posturile sau doar le arunci la plesneala? sa mor io daca nu semeni din ce in ce mai mult cu o lutza. cum o fi posibil sa te preconcepi in atatea idei tampite, nushtu.

una la mana: mai nou, potzi sa termini o facultate fara sa fi vizitat vreodat' tzara sau orashul unde se afla amplasata respectiva institutzie. incredibil, ah? cica-i model occidental, in curand va fi implementat chiar shi la targovishte. :D

doi la mana: politehnica nu-nseamna doar tu shi cercul tau de prieteni, asha cum nici ase-ul nu-nseamna doar fetele alea de v-au tras voo clapa. personal, cunosc absolventzi de cibernetica ce dau clasa unor absoventzi de automatica (cu alea 5-6 ore pe saptamana cat sunt prezentz la facultate), electronishti cu bogate cunoshtintze in materie de economii shi economishti cu diploma care nu shtiu sa calculeze o dobanda. sunt studentzi in ase ce au o minte sclipitoare shi se afla la un nivel 'telectual la care tu nu vei ajunge nici de-ar fi sa mai ingineresht fo 30 de ani d'acum inainte. ce spui tu acolo e o generalizare aberanta shi e un vax, ca de obicei. peste tot exista shi bun shi rau, e un echilibru firesc shi normal.

shi trei la mana:
In schimb fetele din ASE nu sufera baietii din poli pe motiv ca sunt "cam ciudati"...

ca studenta in ase ce sunt shi din tot ce am cunoscut io din poli, tu eshti singurul despre care pot spune, 'cu mana pe inima', eshti tare cam ciudat. :D

peseu: am amintit ca facultatea nu te face nici mai frumos, nici mai deshtept, nici mai special daca nu vii tu cu potentzialul? eh, v-am zis acum.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Ian 15, 2004 12:31 pm

ISE din cluj e destul de sax. tre sa o contrazic pe naituish, e plin de imbecili. fetele sunt genu care umbla cu paltoane cu blanitze la maneci shi cu acelashi tip de pantaloni(de stofa, mulatzi, spre trapez). In toata facultatea + master am avut ocazia sa cunosc doar vreo 10 oameni faini(din mai multe sectii).
Profesorii sunt destul de plictisiti. O tin minte pe o seminarista de marketing, care spunea ce avea de spus, nu accepta explicatii shi zicea, trimitandu-ne cu o ora mai repede acasa, : "La banii pe care-i primesc, nu merita sa stau mai mult!"
Revin.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 15, 2004 12:46 pm

baietii care < nu pot mai mult>"
io poate puteam da n-am avut chief
Initial trimis de IubescDouaMuste
Ce pot sa spun? Politehnica e o facultate in care intra oricine si ies doar "mintile luminate"... si cei cu bani...
ASE-ul? ...am vreo 2 cunostiintze acolo si pot sa declar cu mana pe inima ca nu e facultate (mai degraba o post-liceala cu titlu pompos). Adica...in conditiile in care ai o zi libera pe saptamana si celelalte zile contin undeva intre 3-4 ore....deja ne punem semne de intrebare.


da mai dar noi nu ne puneam probleme de genul: n-avem tunele aerodinamice..

Si pe mine m-a stresat facultatea. se pune mult prea mult accentul pe teorie si cand e vorba de practica e cam nasol . Ce mi-a placut in schimb in acest postliceu e faptul ca aveam o baza materiala calumea: sali de internet, laboratoare de info calumea, biblioteci destul de dotate - unde am fost si eu rareori, dar am fost...
ce nu-mi place la ase: ca tre sa alerg ca prostu cu o foaie dupa semnaturi de la biblioteci/camine ca sa imi iau si io diploma..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Ian 15, 2004 12:49 pm

Initial trimis de Nightwish
cum o fi posibil sa te preconcepi in atatea idei tampite, nushtu.

bre la unii ie din lipsa proteinelor, la altii(inclusiv la mine si neatza) ie din lipsa alcualelor iar la altii din lipsa tunelelor aerodinamice. deci nu poti judeca ce si cum...

si on topic
pe vremea lu mua fetele din ase apelau fuarte des la baietii din politehnica pt ca noi ase-istii nu puteam face fata la tuata masa aia de pizda ce gemea nesatisfacuta.
totusi pe vremea aia se intra destul de greu la aseu da se iesea mai usor. la poli ierea invers, se intra relativ usor si se iesea mai greu. problema pe-atunci ierea ca la terminare ierea cu repartitii si in general aseistii beneficiau de posturi mai rasarite si din punct de vedere al promovarilor aveau mai multa sansa decat injinerii. acu ie bulibasheala totala ca si injinerii si aseistii de valuare se autorepartizeaza in...canada:D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Joi Ian 15, 2004 1:09 pm

Facultatea: ISE
Opinii: da dom'le
Marturii: marturisesc ca n-a fost greu.

ASE-ul iti deschide orizonturile.... ca de invatat nu te invata prea multe.
Injineria te invata multe... da dupa ce o gati esti cam incuiat (asta daca nu ereai dinainte)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Decrypter » Joi Ian 15, 2004 1:11 pm

Prejudecata confirmata de studenti si absolventi ~onorabili:

Politehnica e plina de arhaisme si atavisme ceausiste... Nu pomenesc aici facultatile gen "Inginerie economica in germana", carora nimeni nu le poate gasi un scop, in afara de a asigura o facultate celor care au luat bacul cu 5.01 sau care au impresia ca salvarea e in Germania, ci de cele mai titrate: Automatica si Calculatoare. Ce cauta materia numita "automatica", in forma actuala, acolo? O facultate care se presupune ca e varful de lance al politehnicii are o materie care face referiri la echipamente ultimul racnet in 1960 ca fiind cuceriri ale tehnicii, si care are, cel putin la "Dispozitive si circuite", tabele cu formule de 20x15... sute, mii de formule pentru chestii de genul "Transformatorului de mare eficienta Balalaika Vodka 150 RX". Chestii de mult clar stabilite, si mult mai usor de utilizat in proiectarea unor astfel de chestiuni,exista, dar nu in cursurile Politehnicii. Practic, pregatim cu o materie consumatoare de timp, care neaga orice se poate face bine in fac. respectiva, pentru a da o paine cohortelor de maistri deveniti profi universitari (apropo, multi studenti jura ca la materia in cauza, taxa de trecut examenul e cam 500 000) studenti obositi, suprasolicitati, amarati si dezamagiti.
Si totusi cei mai slabi cu duhul politehnisti, pretinsi programatori, protesteaza DOAR cand vine vorba de matematica... Cum poti sa le explici ca, in afara de crearea unui mod corect de gandire, matematica are implicatii adanci in orice programare care presupune mai mult de desenarea unui buton in Visual Foxpro?
O fi vorba de poleiala de "aristocratie" pe care o mai au inca Universitatile, de aversiunea creata de marile mase de ingineri pre 1990, pentru o abjecta universitate "teoretica, fara valoare in viata"? Oricare ar fi motivul, ei se plang de matematica si cer eliminarea ei din Politehnica, unde este unul dintre putinele lucruri bune.


ASE-ul este un animal ciudat, prin sperantele pe care le da absolventilor... avem deja sute de mii de absolventi someri, insa concurenta, si vorbim de elevi buni, este cam peste tot de 10 pe loc. Sansele de a face ceva cu facultatea respectiva infime, iar varietatea de facultati mi se pare absurda. Nici integrarea europeana nu va absorbi mai mult de jumatate din forta de munca libera. Totusi, n-am nimic cu ASE-ul...: e... simpatic si plin de fete frumoase.

Universitatile mi se par romantice,si in ele mai ales facultatile cu profil matematic... o fi si varsta, dar nu va atrage mai mult imaginea unui tanar cu chipul incadrat de bucle, privind incruntat si visator un tratat al lui Galois decat imaginea unui biet restantier A/C repetand cu voce tare "cand impedanta este mai mare decat...", stiind ca iar va trebui sa ceara bani de-acasa sa treaca si examenul asta? In plus, cred ca numarul mai mic de studenti inseamna o rigurozitate si o apropiere de studenti mai mari, chiar tinand cont de salariile mici.

Cat despre chestiunile non-matematice/non ASE/non Poli... ce sa zic, eventual la filosofie sau la istorie m-as duce..., desi mi se par cam terne si cu materie cam inchisa... Istoria cel putin inca se scrie, dar cine mai are timp de filosofie stiintifica?

P.S. Mentionez ca nu am rezultate fantastice la matematica, ci doar o usoara afinitate cu materia in cauza.
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Mesajde vali » Joi Ian 15, 2004 1:13 pm

Initial trimis de Anna|s
proful de eco mi-a dat inapoi mirobolanta mea lucrare

nu e mirabolanta?

eu am terminat facultatea, cel putin asha cred.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Ian 15, 2004 1:25 pm

Decrypter, tu cautz sa te integrezi intr-o facultate shi nu shtii ce sa alegi? pentru orgoliul tau propriu shi personal de atz vedea diploma intr-o rama frumoasa pe perete, langa carpeta cu rapirea din serai, potzi s-o faci, pentru un loc de munca insa, itzi vor trebui intotdeauna intariri, indiferent de facultatea aleasa.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Ian 15, 2004 1:35 pm

Initial trimis de Anna|s
sunt la ase (rei) si imi place sa cred ca nu sunt o fata "prostutza"!


shi mie imi place sa cred ca sunt intrun shezlong pe o plaja linishtita cu un pahar de uischian. cu toate astea, realitatea imi arata contrariul.


shi ca sa nu fiu total mente oftopic: pe mine facultatea ma invatzat ca contrar celor spuse de diferitzoamini rai, se poate profunda materile shi in carciuma inainte de ezamene.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Decrypter » Sâm Ian 17, 2004 10:06 pm

Nightwish: eu m-am hotarat deja unde dau, si ce inseamna "intariri"? Vrei sa spui ca e inevitabil sa dau spaga?
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

university of alaska fairbanks

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 10:18 pm

E una din cele mai buni facultati la domeniul stiinta de pe toata coasta de vest a SUA.
E facultatea cea mai friguroasa din toata America:D .
Aici sunt profi care mai de care veniti din toate colturile lumii si la fel si elevii.
Avem in departamentul de mate 5 din 8 profesori rusi iar la departamentu de stiinte geologice avem o gramada de japonezi.
Facultatea in sine e faina mai ales ca desi nu e o facultate tare totusi sunt destui de multi care iau note bune si daca chiar vrei poti sa te iei la competitie cu careva.
Per total zic cai fain dar nu recomand celor din alta tara sa vina aici deoarece daca eu platesc cam 4000 pe an fiind rezident voi ati plati cam 15000.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Sâm Ian 17, 2004 10:41 pm

Decrypter, cred ca esti prost informat, din colegii mei mai nimeni nu s-a plans de matematica (desi folosea la alte cursuri care nu foloseau la nimic), in general algebra, analiza si matematicile speciale le-am facut ok, nu aveam senzatia ca-s "limbi straine". Mare parte se plang de electronice (DCE, SCD, CIL) sau de fizica, de exemplu, desi fizica e mai usor de trecut (nu stiu la Iordache).

Nu cred ca tine faza cu "crearea unui mod corect de gandire"; daca dai la A&C se presupune ca ai facut matematica destul de multa in liceu, oricum mai multa decat faci in facultate.

Mie personal matematica de facultate mi s-a parut interesanta, nu si utila in mod direct, decat poate ca material pentru unele teme din anul 5.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

matematica de facultate

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 10:44 pm

Depinde si de ce matematica e vorba.
Aici sunt cursuri de mate de la gradinita pana la analize reale in spatiu si algebra lineara si chestii ca mate-fizica cu rachete si alte prostii.
Eu atata timp cat nu e matematica mai grea dea 12 a ma descurc dupa aia zic ca mate e cam grea.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Decrypter » Sâm Ian 17, 2004 10:45 pm

"Nu cred ca tine faza cu "crearea unui mod corect de gandire"; daca dai la A&C se presupune ca ai facut matematica destul de multa in liceu, oricum mai multa decat faci in facultate."

Una din doua: ori v-au scos aproape toata matematica din facultate, ori sunt mult mai grele subiectele la admitere. Ultima data era ceva de genu limita cand n tinde la infinit din n/2. Jenante, dar probabil isi scot parleala la proba obligatorie de fizica.
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

ar fi bine sa se schimbe admiterea in Romania la facultate

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 10:50 pm

Vad ca multi sau plans si nu stiu ce.
Aici admiterea la facultate se face pe baza urmatoarelor criterii: notele din liceu, notele de la un examen standard(gen bac), activitati extracuriculare facute in liceu(ca sa dovedesti ca poti rezista la ore trebuie sa iti faci mai mult decat temele mai trebuie si ceva constructiv), scrisori de recomandare de la profesori si uneori si un eseu personal+ interviu din partea unei comisii.
E mai usor asa?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Sâm Ian 17, 2004 10:53 pm

Nu, subiectele sunt aceleasi pe toata Politehnica, de-aia sunt asa banale. Bine, nu stiu care mai e nivelul, de cand cu subiectele tip grila.

Totusi, sunt banale pentru cineva care stie cat de cat matematica; nu vad un umanist dand la A&C.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Decrypter » Sâm Ian 17, 2004 11:06 pm

La grila nivelul e exact ala de care vorbesc eu... mi-ar fi jena sa dau asa ceva si la o lucrare de liceu. Dupa mine, politehnica actuala e total depasita, din toate punctele de vedere, cel mai revoltator fiind prezenta unor materii care studiaza suruburi si piulite la o facultate ce se numeste "Calculatoare". De ce nu baga si carcase si vopsirea lor, daca tot vor aiureli?
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Mesajde stefan » Sâm Ian 17, 2004 11:40 pm

Decrypter, e exagerata afirmatia ta. Nu poti sa judeci o facultate din punctul de vedere al unor materii puse de umplutura, mai ales ca materiile de umplutura sunt destul de intalnite, si nu numai in Politehnica. Poti sa ai materii foarte misto predate ca dracu', la asta te-ai gandit?

Pe de alta parte, de unde ai auzit tu de suruburi si piulite? Eu n-am facut asa ceva in facultate.

In ASE am auzit ca se fac "Tehnici agrare", totusi nu asta e problema principala.

Si btw, vad ca de Universitate n-ai zis nimic, sa fie aleasa inimii tale?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Decrypter » Dum Ian 18, 2004 12:22 am

"Umplutura"? 2 ani de zile e 50% din total si tu ii zici umplutura?

Suruburi si Piulite, Dispozitive si Circuite, tot aia.

NO FLAME, doar parerea unui om ofticat:

Universitatea nu e tocmai aleasa inimii mele, pentru ca fondurile, granturile, etc. se duc spre politehnica sa aveti voi fludor, cositor, si alte materiale necesare la informatica si materii conexe . Dar... cat de saraca e, nu vezi student de la Univ. pe forum sau aiurea sa se planga de altceva, pe cand aia de la poli umplu netu' si mediul inconjurator cu plangeri, cereri, etc.


In alta ordine de idei... da, la Universitate vreau sa intru... macar stiu ca pic cu 6 la subiecte grele, nu cu 9,5 pentru neatentie la un calcul.
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Mesajde stefan » Dum Ian 18, 2004 11:28 pm

In primul rand 2 ani nu-s 50%. In al doilea rand nu-s 2 ani intregi de materii de umplutura. In al treilea rand, repet, exista si materii interesante predate prost sau foarte prost, care pot fi mai rau decat materiile de umplutura.

Unde la Universitate, daca nu-s indiscret?

Si btw, dai la o facultate de dragul admiterii? Hm...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Decrypter » Lun Ian 19, 2004 11:48 am

Cum sa nu fie 50%? Ca numar de pagini sunt.
Nu imi aleg facultatea dupa stilul admiterii, dar e o tampenie in plus ala de la poli. O admitere tre' sa arate cat gandesti, nu cat de bun esti la calcul.

Unde dau? Unde gasesc mai prosti decat mine in cantitate rezonabila :) . Eu as vrea la Bucuresti, locul II Timisoara, III Cluj, si in caz ca sunt batut in cap si nu-mi dau seama acum, oi intra si eu penultimu' la Brasov (sunt din BV). Da-ma naibii... ultima medie o fo' 5.15 la subiecte ca la poli :)
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Mesajde stefan » Lun Ian 19, 2004 12:06 pm

Intrebarea se referea la ce facultate in Universitate, am presupus fara sa intreb ca esti din Bucuresti, my mistake.

Chestia cu ce tre sa arate admiterea e wishful thinking.

Nu mai fa si tu afirmatii categorice despre facultati pe care nu le-ai facut, please.

Nu cred ca umplutirile-s 50% ca numar de pagini, le-ai numarat tu? Plus ca numarul de pagini nu e relevant, ci cat accent se pune pe materiile respective.

Btw, referitor la postul tau de dinainte, "dispozitive si circuite" nu e totuna cu "suruburi si piulite". De exemplu, la "structura circuitelor digitale" inveti cum arata un circuit de memorie, cum arata niste porti logice, chestii care se leaga de hardwareul unui computer. Daca stii "Arhitectura sistemelor de calcul" a lui Tanenbaum, primul capitol, daca nu ma-nsel, se refera la tranzistoare si porti logice.

Acu depinde si de ce consideri umplutura, vezi ca e unu' pe forum aphextwinz, zi-i lui ca DCE-ul e de umplutura, dar dup-aia nu te vad prea bine :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Decrypter » Lun Ian 19, 2004 10:30 pm

In cadrul materiei mai sus mentionate, nu se pune accent pe porti logice, memorii si altele asemenea, altfel m-as arunca cu capul inainte la asa o facultate desteapta si interesanta.SI nu e vorba numai de DCE; la asta am avut timp sa rasfoiesc cursul mai atent... sunt niste chestii la automatica de te apuca groaza. Condensatorii electrolitici stii ce sunt, dar v-a invatat cineva cum se folosesc pe o placa de baza, cam in ce numar, etc.? Ma indoiesc.

Ca tot ziceai de memorii... pun pariu ca va arata d-alea de tip "arici" de erau pe PC/AT :). DDR si QDR ... din cate am vazut, doar ceva lucruri de baza legate de frontul de semnal, nici pomeneala aplicatii practice in memorii.

Accent se cam pune pe DCE si materii inrudite... nu pica la Flondor in 5 ani cati pica la DCE intr-un an... nu ca ar fi Flondor tolerantul tolerantilor.

La info as vrea sa intru. Info s-atat. Sa nu-mi spui ca e facultate pentru aia nedemni de poli :) .
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Mesajde Love2Fly » Mar Ian 20, 2004 12:14 am

Initial trimis de Nightwish
bah iubescdoo, tu-tz shi citesht posturile sau doar le arunci la plesneala? sa mor io daca nu semeni din ce in ce mai mult cu o lutza. cum o fi posibil sa te preconcepi in atatea idei tampite, nushtu.
doi la mana: politehnica nu-nseamna doar tu shi cercul tau de prieteni, asha cum nici ase-ul nu-nseamna doar fetele alea de v-au tras voo clapa. personal, cunosc absolventzi de cibernetica ce dau clasa unor absoventzi de automatica (cu alea 5-6 ore pe saptamana cat sunt prezentz la facultate), electronishti cu bogate cunoshtintze in materie de economii shi economishti cu diploma care nu shtiu sa calculeze o dobanda. sunt studentzi in ase ce au o minte sclipitoare shi se afla la un nivel 'telectual la care tu nu vei ajunge nici de-ar fi sa mai ingineresht fo 30 de ani d'acum inainte. ce spui tu acolo e o generalizare aberanta shi e un vax, ca de obicei. peste tot exista shi bun shi rau, e un echilibru firesc shi normal.[...]


Epatezi ca deobicei Nocturno...esti extrem de subiectiva pt ca esti ase-ista si te simti cu musca pe caciula. a propos...limbajul "persiflant" l-ai aprofundat in facultate?
In alta ordine de idei, trecand peste imbecilitati nocturne si alte digresiuni produse de putzul gandirii (care vede ciudati in altii inainte sa arunce un ochi in propria ograda) si iti spun ca:
1. Starea Scolii Economice Romanesti se reflecta pe deplin in starea economica actuala a Roamaniei (a propos, aia 50.000 de specialisti in economie ce trebuiau sa recontruiasca economia romaniei erau din ASE?)
2. Niciodata un cibernist cu o medie de, sa zicem, 9 nu va fi = cu un automatist cu o medie de 9. PUNCT!
3. Despre fetele "dornice de distractie" si cu program liber nu mi-am zis eu....mi-au zis chiar studenti din ASE ba chiar am avut si eu ocazia....cand eram mai mic....sa vad cum sta treaba cu "salamul in agronomie si tinerele "deschise la minte" de acolo.
4. Daca politehnistii ar face schimb de locuri cu ase-isti macar 2 saptamani de cursuri ai vedea ca nu ASE-ul e facultatea aia mare si tare.
sunt studentzi in ase ce au o minte sclipitoare shi se afla la un nivel 'telectual la care tu nu vei ajunge nici de-ar fi sa mai ingineresht fo 30 de ani d'acum inainte.

La fel cum in politehnica sunt studente cu mult peste nivelul tau intelectual (daca exista asha ceva caci tot ceea ce mi-a ramas in minte legat de userul nocturn e decat o kterinca de tot kktul si altceva nimic)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Ian 20, 2004 11:06 am

cumva musca dupe caciula mea era aia pe care o iubesht tu? :D

esti extrem de subiectiva

adica eu spun ca exista studentzi buni shi de o parte shi de alta shi de cealalta, tu spui ca aseishti e mult tampitzi fatza de politehnishti shi eu sunt subiectiva. cre'ca ai cam lipsit la lectziile de logica, este?

1. Starea Scolii Economice Romanesti se reflecta pe deplin in starea economica actuala a Roamaniei (a propos, aia 50.000 de specialisti in economie ce trebuiau sa recontruiasca economia romaniei erau din ASE?)

cand este vizibil ca habar ai de conceptul de economie shi de ce presupune functzionarea ei (ne-ai demonstrat din plin pe P&S) de ce te dai priceput shi ai pretentzia ca afirmatziile tale sunt lege? asta-i un complex intalnit uneori la injineri.

2. Niciodata un cibernist cu o medie de, sa zicem, 9 nu va fi = cu un automatist cu o medie de 9. PUNCT!

sa moara musca? :D vasta ta experientza de viatza shi in calitate de student politehnist nu-tz da' dreptul sa spui 'niciodata' shi cu atat mai putzin 'punct'.

4. Daca politehnistii ar face schimb de locuri cu ase-isti macar 2 saptamani de cursuri ai vedea ca nu ASE-ul e facultatea aia mare si tare.

dar de ce sa nu faci schimb cu medicina? politehnica shi medicina, aseu shi politehnica, peshtele shi bicicleta, tot aia e. vezi ca vorbesht ca o lutza?

trecand peste imbecilitati nocturne

asta se cheama jignire 'neinteligenta', buna de sanctionat. shi totushi, subtilitatea ta ma lasa rece shi ai circumstantze atenuante. (vezi semnatura)

ash mai fi scris da' mi s-a rupt pixu de tot. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Ian 20, 2004 11:14 am

Decrypter, e foarte bine ca ai apucat sa te uiti pe cursuri. Poate ai cunostinte de hardware avansate si nu te intereseaza sa afli chestii de baza (btw, ma refeream la SCD, la DCE faci circuite analogice mostly), dar nu cred ca prea multa lume are idee de porti logice and stuff inainte de facultate; legatura cu calculatoarele am facut-o; ca informatia nu e up-to-date, de acord, dar oricum iti da o idee de plecare. Ai discutat si cu cineva din anii mai mari sa vezi ce se face? Din ce zici tu deduc ca ai vorbit cu cineva din anul II.

Nu stiu ce intelegi prin Automatica, poate sectia de Automatizari? E alta mancare de peste.

Daca te referi la sectia Informatica de la Matematica (si nu Matematica-Informatica), da-mi voie sa rad un pic :j. Gata. Eh, acu serios, depinde. Daca nu stii programare si nu esti prea silitor, n-o sa inveti in facultate. Am facut teme pentru o gagica de era la Informatica (nu Mate-Info), era varza, si din ce povestea si colegii ei erau la fel. Pai aveau proiect de semestru sa faca un applet cu niste checkbox-uri, un editbox, tampenii d-astea, si care sa scoata un pop-up in functie de ce checkbox e setat, ce pui in editbox, etc. Proiect de semestru pentru patru persoane!! Looolz, asta da facultate. Iar materia pe care eu o facusem cu un an in urma o stiam mai bine decat ea, care o facea in semestrul respectiv, ba chiar nu intelesese o iota.

Recent a venit la noi un tip care facuse Informatica, lucrarea lui de diploma era o aplicatie Java cu semnaturi digitale, ne-am uitat pe ea si ne-am cracanat de ras - omu' habar n-avea cum se construieste o semnatura! L-am chemat la test, i-am dat o chestie usoara, similara cu diploma lui. Dupa 2 ore si 40 de minute scrisese 67 de linii de cod!

In concluzie, daca esti foarte bun, pasionat de soft, n-ai chef de electronica si d-astea si nici sa te bata cineva la cap, iar daca la programare esti autodidact, presupun ca mai degraba ai interesul sa dai la Informatica, dar nu vad rostul de a face facultatea daca desi ii aloci patru ani, daca ea nu te ajuta.

Daca esti mai lenes, nu esti foarte bun la programare si te astepti facultatea sa te invete una-alta, forget it. Asta e parerea mea. Sa pierzi patru ani ca sa nu fii in stare sa scrii un programel simplu si sa trebuiasca sa te reprofilezi (am doi cunoscuti care au facut, ce-i drept, Matematica-Informatica, nici unul nu s-a orientat pe programare).

Cred ca o sa vezi in facultate, chiar daca programa e bine facuta, chiar daca materiile nu-s tocmai de umplutura (desi cred ca la Informatica se face si ceva matematica), facultatea poate sa lase de dorit.

Love2Fly, ti-a cam zis-o nocturna, insisti spre propria pierzanie :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Decrypter » Mar Ian 20, 2004 12:19 pm

Nu-mi veni acum cu exemple gen ultimii doi de la Mate-Info si o fufa tocilara intrata pe locul 3 din coada. Scursori exista oriunde, si ... o chestie. Tip cu note bune, printre primii din a doua grupa de la Calculatoare... arde 3 placi de baza nou noute, doar pentru ca nu ma crede, desi ii arat, ca placa da baza sta cu o portiune neizolata pe un suport metalic. Face masa, poof placa 1,poof placa 2, la placa 3 ma lasa sa scot suportul :). Anul II la Calculatoare; pe ala nu l-as lasa nici sa-mi porneasca calculatorul.


La Calculatoare se fac materii care intra in aria Automatica. La alea ma refer, nu la facultatea de Automatizari, care e unanim recunoscuta ca fiind varza (din cate stiu s-am auzit, poate voi stiti altceva).

Si daca dupa tine matematica e de umplutura, da-mi voie sa ;a . Cine nu e de acord cu faptul ca matematica e jumate din programarea adevarata, mana sus. Si sa mai zici ca am prejudecati... Inca ceva, facultatile de informatica din Bucuresti, Timisoara, Iasi faceau informatica serioasa (pe hartie dar in 60 ce ai fi vrut?) pe cand la poli nu se descoperise pistolul de lipit. Calculatoare aia a voastra e inventie recenta ( 1990?) si inca nu prea cizelata. Singura chestie buna e ca decanul are pile la ROEDU, da' las ca trag io fir de net din nodurile voastre :D
E relativ usor sa inmultesti doua numere prime si mai maricele... distractia incepe abia cand trebuie sa descompui rezultatul :)
Decrypter
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Sep 18, 2003 10:11 pm
Localitate: somewhere in a TCP packet

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator