Exista bine si rau ?

subiecte clasice

Exista bine si rau ?

Mesajde silviuc » Vin Ian 02, 2004 11:15 pm

Exista bine ?
Exista rau ?
Cat rau facem in numele binelui ?
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

bine vs rau

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 02, 2004 11:22 pm

In lumea asta totul trebuie definit in legatura cu anumite concepte de exemplu miscarea se defineste in relatie cu ceva ce aparent sta pe loc tot asa si binele se defineste in legatura cu raul.
Cineva zicea mai demult ca trebuie sa fie o parte opusa la orice lucru deci daca sau inventat cuvintele astea sau inventat pt ca unul e opusul celuilalt.
In lume se fac in fiecare zi milioane de cazuri de rau si bine.
Il ajuti pe unu sa treaca strada(faci un bine), ii dai la un sarac niste bani(faci un bine), il mituiesti pe un politist(faci un rau).
Astea cu raul si binele depind si de valorile morale ale societatii.
Eu cred ca unele societati daca ar vrea ar putea sa elimine complet notiunea de bine si cea de rau si sa le numeasca simplu lucruri care se intampla in viata de zi cu zi.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

societati perfecte sau societati care asta vor sa faca

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 02, 2004 11:32 pm

Eu ziceam ca e posibil ca o societate sa faca asta dar nu stiu de nici una care pana in ziua de astazi sa fi facut asa ceva. Notiunea de bine si rau e destul de bagata in mintile oamenilor si va trece ceva timp daca asa este sa fie pentru ea sa dispara.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Re: societati perfecte sau societati care asta vor sa faca

Mesajde silviuc » Sâm Ian 03, 2004 12:30 am

Initial trimis de dornea
Eu ziceam ca e posibil ca o societate sa faca asta dar nu stiu de nici una care pana in ziua de astazi sa fi facut asa ceva. Notiunea de bine si rau e destul de bagata in mintile oamenilor si va trece ceva timp daca asa este sa fie pentru ea sa dispara.

Eu nu vreau sa dispara... notiunea, poate, dar ar fi pacat. N-as vrea sa traiesc atunci. Nu stiu care societati, dar stiu niste desene animate care relativizeaza puternic notiunile de bine si rau, le consider foarte daunatoare (desenele acelea, doar acelea, n-am nimic cu Bugs Bunny) .
Cand spui ca ar fi bine sa dispara candva din mintea oamenilor notiunile de bine si rau spui ca ar fi bine sa fie asa. Bine, ai ales binele, "binele" pe care il crezi tu bun. Raul nu poate exista fara bine, binele poate fara rau, dar ce exista dincolo de bine ? Ce e intre ?
silviuc
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 6:41 pm
Localitate: Iasi

intre rau si bine zic ca e mediocritatea

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 03, 2004 12:32 am

sau mai bine zis indifirenta.
Gandestete si tu daca nu nimiti ceva rau sau ceva bun fie comiti ceva care nare nici o importanta fie nu faci absolut nimic.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

mi-a placut intrebarea "cat rau facem pentru a face bine?"

Mesajde primal8sin » Sâm Ian 03, 2004 4:34 pm

... sau ceva de genul asta... pai daca facem rau ca sa facem bine... eu zic ca e mai bine sa nu facem nimic... sa stam sa privim in jur... sa ne plictisim...

in alta orine de idei: nu cred ca aceste notiuni pot fi definite pe baza exemplelor... de ce? pentru ca ele depind de valorile morale individuale... eu de exemplu... consider ca nu e chiar atat de rau sa mituiesc un politist... avand in vedere ca asta ma scapa de anumite consecinte... el face un lucru rau primind mita... eu... eu ma feresc de a ispasi pedepse... (a se consemna ca nu am mituit pe nimeni pana acum... pentru ca nu vad cum as putea ridica problema "recompensei"...)

"bine", "rau" sunt esente ale naturii umane... cu totii avem cate putin din fiecare, unii in cantitati egale, altii nu. nu cred ca se poate "scoate" din constiinta unei societati notiunea de "rau" sau cea de "bine" cu ele ne nastem cu ele murim...
The very worse part of you is me!
primal8sin
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 01, 2004 11:50 pm
Localitate: Iasi

Dada...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 08, 2004 1:28 am

Binele shi raul ar trebuii sa existe ca societatea umana sa continue ca sa functzioneze. Indiferentza e cea mai mare pacoste dupa mine care se poate intampla. Sa nu iti pese daca inseli un adolescent shi il lasi fara bani de mancare in timp ce tu iti umflii buzunarul. Sa nu iti pese cand imprumutzi bani de la un om nevoiash cu suflet bun, shi mai tarziu aflandu-te intr-o oarecare buna stare, sa nu ii mai dai inapoi?
Probabilca sunt oameni care nu sunt de acord cu ce am zis, shi nu ii invinuiesc shi nici nu vreau sa ii convertesc, vreau doar sa imi exprim ceea ce cred eu.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

oare

Mesajde primal8sin » Joi Ian 08, 2004 10:27 pm

indiferenta nu poate fi incadrata la categoria "RAU" ? subscriu la post-ul de mai sus... mai mult cred ca indiferenta, ignoranta, impertinenta, nesimtirea, nerusinarea sunt cu toate cauze ale raului. daca nu ar fi ele nu s-ar putea vorbi despre rau. Raul este un efect si nu o cauza si cred ca pentru ca diminua amploarea pe care a luat-o in ziua de azi ar trebui sa eliminam cauzele!
The very worse part of you is me!
primal8sin
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 01, 2004 11:50 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Weet-weet » Sâm Ian 10, 2004 3:19 pm

Da , exista bine si rau , cum exista zi si noapte , alb si negru .
Diferenta intre bine si rau tine de perceptie ... Sa dau un exemplu ... exista pe forum " avortul "
Pentru unii e bine sa faci avort , din x motive , pentru altii e rau .. din y motive ....
A da spaga e rau .. dar cand este vorba despre viata copilului tau , e bine , ai facut-o spre binele lui ...
Nu exista cale de mijloc ; a impaca si capra si varza nu e decat o expresie .. intotdeauna daca cineva face un anumit lucru , pt mine e bine , dar poate pentru altcineva e rau .. tine doar de ... omul in sine .. atata tot
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Re: Exista bine si rau ?

Mesajde dany_70 » Joi Ian 15, 2004 4:22 pm

In fiecare dintre noi exista binele si raul mai mult sau mai putin.Important este distingem binele de rau si invers.Sa constientizam atunci cand facem un bine sau un rau,pt ca multi nu stiu sa faca asta.Da in ziua de azi e o vb"Scopul scuza mijloacele"si atunci cand e bine si cand e rau?
Invatatura crestina spune asa 'Daca primesti o palma,intoarce si celalalt obraz"si atunci ma intreb este bine sau e rau.Binele si raul sunt ca minciuna si adevarul ,parerea mea e ca exista si binele si raul noua ne ramane optiunea de a alege....:confused: :con:
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Re: Re: Exista bine si rau ?

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 12:43 am

Initial trimis de dany_70
Binele si raul sunt ca minciuna si adevarul


Da, precum ce e adevarat poate fi shi o minciuna, asa ce e rau poate fi shi bine.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

bai voi nu credeti ca e cam epuizat subiectul asta?

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 1:10 am

eu zic ca sar fi zis majoritatea punctelor de vedere si ca asta e o chestie despre care poti vorbi la nesfarsit aproximativ aceleasi lucruri numai in alta forma...
De ce sa facem asta in un subiect absolut plictisitor?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Pei...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:18 am

Poate pentru unii nu e plictisitor.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

eu nam nimica cu nimeni

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 1:23 am

daca nu e plictisitor hai sa discutam in continuare de bine si rau.
Ce ar mai fi de zis totusi sa ne apucam sa discutam despre bine si rau in filme, in eroi de benzi desenate.
Unde in viata ar fi mai relevant(si nu am vorbit inca) despre ideea de bine si rau caci de existat exista.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Concluzia......

Mesajde dany_70 » Vin Ian 16, 2004 3:42 pm

Initial trimis de Aurolacul


Da, precum ce e adevarat poate fi shi o minciuna, asa ce e rau poate fi shi bine.
:) :)

:)
Lumea nu poate exista fara ele:E rau cu rau,dar mai rau e fara rau......
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Truman Show

Mesajde primal8sin » Vin Ian 16, 2004 8:08 pm

ma gandesc ca singurul mod de impune unui om conceptiile tale despre bine si despre rau este acela de al supune la experimentul prezentat in filmul "Truman Show"... mi s-a parut cutremurator filmul... si sunt momente in care ma intreb daca se va face asta vreodata... la scara la care este prezentat in film...
The very worse part of you is me!
primal8sin
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 01, 2004 11:50 pm
Localitate: Iasi

Re: Truman Show

Mesajde dany_70 » Vin Ian 16, 2004 8:22 pm

Nu incerc si nici nu am incercat vreodata sa impun cuiva sa accepte conceptiile mele.Eu doar mi-am spus parerea si atata tot.Fara a incerca sa jignesc pe cineva........
Incerc sa fiu cat mai realista pt a face fata realitatilor vietii.....:)
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Re: Concluzia......

Mesajde Aurolacul » Sâm Ian 17, 2004 2:59 am

Initial trimis de dany_70
:) :)

:)
Lumea nu poate exista fara ele:E rau cu rau,dar mai rau e fara rau......


Da, trebuie ca sa existe un echilibru intre aceste 2 fortze. Precum Yin-Yang

Pei raul din filme: In Star Wars, "The dark side of the Force" vrea sa reprezinte un rau care corupe Jedi shi ii transforma in oameni care nu mai au nici o compasiune pentru civilizatiile care ei trebuiau sa le protejeze shi sunt temptati de putere shi de furie absoluta.

Desi e numai o poveste, raul din Star Wars relateaza despre cum oamenii prin acte de egoism pot aduce prea mult rau lumii shi un imbalans este creat. La fel se intampla cand Jedii, prea numerosi, au total control asupra galaxiei, shi din cauza asta oamenii incep sa ii vada ca fiind prea blanzi in a rezolva dispute, de unde se ridica extremisti care pun in pericol vechea republica shi o surmena. Asa shi in lumea, ce se intampla acuma este ca deja avem prea mult bine, shi mai avem nevoie de rau ca sa justificam ca ceea ce de fapt avem e bine.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Re: Lumina si Ituneric.......

Mesajde dany_70 » Dum Ian 18, 2004 12:35 pm

Filmele unele sunt fictiune altele sunt facute dupa realitate,oricum toate ne invata atat rau cat si bine.In filme vedem de multe ori un personaj care vrea bine si iese rau,asa e si in viata faci bine si astepti de cele mai multe ori rau.Si viceversa.Mai e o vb"Daca nu poti face bine,de ce sa faci rau"
Binele si raul poate fi asemanat si cu lumina si intunericul.Se inlocuiesc una pe cealalta.........:con:
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Da...

Mesajde Aurolacul » Dum Ian 18, 2004 1:27 pm

De acord.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Re: Da...Da...

Mesajde dany_70 » Dum Ian 18, 2004 1:39 pm

Cineva mi-a spus ca incerc sa imi impun conceptiile altora.Sincer nu mi-a picat bine,dar ca peste tot in lume parerile sunt impartite,eu incerc doar sa vad viata asa cum e ea in realitate.......
Se pare ca pe altii i-au suparat parerile mele despre bine si rau......
Dar ma bucur totusi ca cineva e deacord cu mine:o
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Mesajde aleinada » Vin Feb 06, 2004 9:54 pm

Constiinta este Judecatorul nostru! Este important sa luptam fiecare sa avem un Judecator incoruptibil. Este dureros sa anihilezi constiinta. Trebuie sa avem putere sa punem limita intre bine shi rau.
Raul este durere, mizerie , minciuna shi egoism. Desfigureaza suflete!
aleinada
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 04, 2004 12:24 pm
Localitate: bucuresti

de acord.....

Mesajde dany_70 » Vin Feb 06, 2004 10:09 pm

Da! si binele vindeca sufletele......
Si asta face diferenta dintre bine si rau......
"Sa iubesti e bine,dar sa stii pe cine..."
Avatar utilizator
dany_70
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 am

Mesajde tzache » Vin Iul 29, 2005 3:04 pm

Nu e bine sa fii mereu bun. Tre sa poti sa combini. Se impune cateodata sa mai fii si rau, important e sa te poti controla. Cand si cat de rau. Dar daca "esti rau din nastere", nu ai ce sa faci! Atunci nu ai ce controla. E imposibil sa iti schimbi matritza. Pentru ca asa esti "plamadit" (cum zice bunica). Dupa parerea mea, unii oameni nu sint vinovati ca sint rai.
Dar de ce sint rai unii oameni? Ce le alimenteaza rautatea? Si in ce consta ea? Unde e "samanta"?
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde pacha » Mar Sep 20, 2005 2:14 pm

Exista numai bine.Nasol este faptul ca el poate fi facut si rau.
Va rog sa remarcati profunzimea si sa nu ma luati la "misto"
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Dum Oct 09, 2005 3:35 am

pacha scrie:Exista numai bine... el poate fi facut si rau."


Exact. Cu cuvantul ori cu fapta, cu promisiunea, cu omisiunea, cu stiinta ori cu nestiinta, din lene, din lasitate... din intamplarea care doar din intamplare nu se intampla for a reason.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde que » Sâm Apr 01, 2006 1:40 pm

Bine nu cred ca exista, dar rau sunt convins si se cheama "ignoranta".
Filozofic vorbind, e ridicol sa vorbesti de bine si rau in sens crestin, si e extraordinar de dificil de fundamentat o morala care sa se poata aplica global. Intotdeauna au existat diferente de la regiune la regiune, iar fiecare persoana incepe prin a accepta valorile familiei, cu timpul ale societatii, iar in tarile occidentale mereu este pus in fata cate un fenomen pe care toti trebuie sa-l accepte. (unul din cele mai recente este cel al "tolerantei", in special fata de homosexuali, dar e amuzant sa-i vad pe spanioli ofensati cand ii intreb daca sunt rasisti; amuzant pentru ca ei nu sunt rasisti nu dintr-un simtamant profund, ci pentru ca asa li se spune la televizor, iar spaniolii batrani recunosc pe fata ca sunt rasisti, asa cum exista diferenta intre romanii mai in varsta care urasc homosexualii si cei tineri care ii accepta) In legatura cu avortul, nu stiu, eu zic sa-l intrebati pe copilul omorat daca e bun sau nu. In orice caz, e o greseala enorma din punct de vedere spiritual (nu doar crestin), la fel ca manipularea genetica.
Leer perjudica gravemente su estupidez.
que
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 30, 2006 3:45 pm
Localitate: Murcia

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 01, 2006 2:44 pm

Filozofic vorbind, e ridicol sa vorbesti de bine si rau in sens crestin


poti sa dezvolti? am nijte nedumeriri vis a vis de "ridicol" si de "vorbind filosofic" si vorbind crejtinejte.

iar in tarile occidentale mereu este pus in fata cate un fenomen pe care toti trebuie sa-l accepte. (unul din cele mai recente este cel al "tolerantei", in special fata de homosexuali,


toleranta il consideri fenomen? si "fenomenu" asta este si recent? mai sa fie...


asa cum exista diferenta intre romanii mai in varsta care urasc homosexualii si cei tineri care ii accepta


cin' ti-a povestit asta? paradoxal, da in romania si nu numai este exact invers

In legatura cu avortul, nu stiu, eu zic sa-l intrebati pe copilul omorat daca e bun sau nu


afirmatia asta ai facut-o din punct de vedere filosofic sau crejtinesc?
incearca pentru 5 minute sa sa te consideri femeie si pentru alte 5 minute sa-ti repeti propozitia: "mi cuerpo es mio". vezi ce iese

stimabile, intr-un post de 10 randuri ataci o droaie de probleme intr-un mod incoerent de care pana si kante miru s-ar jena si nu ne spui absolut nimic despre bine sau rau.
io zic sa te reculeji si sa mai faci o incercare
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde que » Sâm Apr 01, 2006 3:26 pm

Slabut. Ma asteptam la mai mult de la un carcotash elitist. Nu am gresit deloc in postul de pe acest thread, dar e dreptul tau sa critici cat vrei.
Discutia despre bine si rau, dupa parerea mea, se rezuma la acceptarea sau nu a valorilor crestine. Paganii aveau o viziune diferita, credeau intr-un echilibru necesar intre lumea fizica si cea spirituala, in yin si yang (in forme mai mult sau mai putin primitive), erau mai aproape de Natura si ceea ce e cel mai important, paganii aveau Inocenta. Dupa parerea mea, crestinismul e precum comunismul, a fost raspandit in toata lumea, dar n-a fost niciodata aplicat cu adevarat. Eu nu sunt de acord cu frica unor crestini in fata unei autoritati supreme, cu dorinta unora de rasplata si cu credinta in dogmele bisericii catolice sau ortodoxe, in rest "Noul Testament" este una dintre cartile mele preferate. Omul superior nu crede in bine si rau, chiar daca exista, (dupa parerea mea nu exista) isi construieste propriile valori si are intotdeauna o viziune existentialista asupra lumii, judecand inainte de a vorbi sau actiona. Mai multe despre bine si rau nu prea stiu, ma scuzati ca am postat
Leer perjudica gravemente su estupidez.
que
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 30, 2006 3:45 pm
Localitate: Murcia

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 01, 2006 5:53 pm

1/ n-am criticat ci ti-am cerut sa esplici, n-am fost carcotash ci dinpotriva ti-am oferit sansa detaliilor

2/ spui asa : Filozofic vorbind, e ridicol sa vorbesti de bine si rau in sens crestin
dupa care spui :Discutia despre bine si rau, dupa parerea mea, se rezuma la acceptarea sau nu a valorilor crestine

deci in prima faza e ridicol si p-orma e esenta. plm, tu inteleji ce-ai frut sa spui?

3/ ce pula lu gaga baji fengshuiu, yin si yang, in discutia dintre bine si rau. bah nene esti dus rau cu pluta sa muara gingirica, pentru ca la nivel uman yin reprezinta feminitatea si yang masculinitatea. ti-a placut cum suna yin si yang si tz-ai zis ca ne iei fata daca le pleznejti pe forum sau esti pe deplin idiot incat sa nu-ntelegi fengshuiu? stimabile, aspectele energiilor negative cu cele pozitive la nivel uman n-au nici o legatura cu binele si raul de care vorbim noi pe tredu asta.

4/
Omul superior nu crede in bine si rau, chiar daca exista, (dupa parerea mea nu exista) isi construieste propriile valori si are intotdeauna o viziune existentialista asupra lumii, judecand inainte de a vorbi sau actiona


omu superior din viziunea ta este un idiot la fel ca si tine atata tinp cat nu vede ce-i in juru lui, insa nu ma mira atata tinp cat pe un tred de rock ai inserat ca singuru sistem viabil in lume este comuniszmu si singura cultura viabila este cea musulmana

deci, amice, nu mai incerca sa epatezi pe un forum pleznind la intanplare titluri, nume proprii sau termeni pe care nu-i intelegi ci incearca sa espui sinplu si la obiect parerea ta , daca o ai bineinteles. daca n-o ai, lasa-ne asa in icnoranta nuastra.

hai bajti
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori