Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Mie Feb 11, 2004 9:15 am

da, asta este, o corcodusha acra si verde, dar se folosete ca si otetul, zeama de varza, etc, la acritul diverselor mancaruri, parca in moldova mai des.

nu stiu daca bulion e cel mai bun cuvant, poate o fi un regionalism, se face fierband fructele acre intr-o cantitate de apa, apoi zeama obtinuta se strecoara de samburi si se pastreaza pana la intrebuintare, in vase sterilizate, eventual.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Feb 11, 2004 9:45 am

Ca sa intaresc cele spuse de danone,zic atat: corcodushe = zarzare.Daca vretzi sa obtzinetzi un bulion de acrit mancarurile foarte concentrat,va sfatuiesc sa-l facetzi din zarzare verzi.Daca vretzi sa-l facetzi mai putzin concentrat shi mai aromat il facetzi din zarzare coapte(logic nu?).Cel mai gustos este cel din zarzare roshii coapte foarte bine.Pentru preparare urmatzi pashii lui danone.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Feb 11, 2004 10:50 pm

N-am incercat niciodata,de fapt mai bine zis n-am auzit niciodata de asa ceva,da suna bine shi cred ca poa sa fie bun.O sa`ncerc.Mersi pentru recomandari...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Feb 12, 2004 3:18 pm

N-ai pentru cine 29!Numai sa nu consumi in loc de magiun ,ca nu te vad bine!Potzi lasa samburii in contzinut,nu-i nici o problema,doar sa fii atent cand serveshti mancarea la care ai folosit bulionul de zarzare,sa nu ramai shtirb:D
In alta ordine de idei...
...Am vazut mai demult un documentar pe Discovery despre preparatele chinezeshti care sunt considerate delicatese,shi,printre multitudinea de mancaruri care erau afishate,se afla shi un preparat pe baza de sharpe.Chestia bizara insa, era ca itzi alegeai reptila pe care o vroiai ,dintr-un "acvariu"(un bol).Intrebarea mea este: a mancat cineva asha ceva? sau poate sa dea mai multe detalii?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Feb 16, 2004 11:13 am

spaidare: la chestia cu sarpele exista variante si mai misto. pe langa faptul ca ti-l alegi viu din acvariu mai ai si ocazia sa consumi inima lui cruda pusa intr-un paharel cu oaresce alcool.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Feb 17, 2004 5:37 pm

Daca e alcool , e bine!Dar,daca(doo virgule) chinezii aia stau sa caute inima la sharpe,inseamna ca e prosti rau de tot!E mult mai simplu cu maslina la alcool decat cu inima de sharpe!Ar fi culmea sa se zbata shi de peretzii paharului cu alcool!:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 10:30 am

tot s-a amestecat berea cu mancarea pe threadul asta, e o reteta, foarte raspandita in lume, de origine belgiana care se cheama carbonada flamanda si e foarte buna:

se face asa: un kil de carne de vaca taiata cuburi se caleste in doua linguri de ulei (de masline daca se poate). dupa ce s-a facut se pun patru cepe taiate mai mare si se lasa pana prinde si ceapa ceva culoare in obraji.
se pune sare si piper si o lingurita de faina, si acum vine chestiunea interesanta:
se unge o felie de paine pe ambele fetze cu mustar, se pune peste preparat si se adauga o sticla de bere neagra, busuioc, foi de dafin.
se pune cratitza acoperita la foc mic, cam 90 de minute. dupa acest timp se pun doua linguri de zahar si se mai lasa inca jumatate de ora. se mai pun doua trei lingurite de otet de vin si, daca e facuta carnea se poate consuma cu garnitura la alegere si pofta pe masura.

o varianta simpla si inventata la bloc: se pun intr-un vas (de jena sa zicem) uns cu ulei, pulpe de pui, cate incap, se condimenteaza (sare, piper, busuioc, foi de dafin), se acopera cu bere neagra si se dau la cuptor 45 de minute - o ora.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Feb 24, 2004 11:17 am

Dana, am o intrebare. Nu se poate face si cu aripi de pui, ca-s mai ieftine? Daca nu baga o reteta ieftina cu aripi de pui, te rog!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 11:46 am

ba se puate si cu aripi, da' nu-s mai ieftine decat aparent, pt ca is mai descarnate.
poi depinde ce intelegi prin reteta ieftena, cea mai ieftena ie sa iei aripile si sa le prajesht in ulei si sa le dai cu sare.
zi ezapt ce te intereseaza.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mar Feb 24, 2004 11:52 am

Iete una simpla rau de tot Mr. P.:

Aripioare cu smantana

aripioare de pui, 250 g smantana, verdeta, 50 g unt, sare, zeama de carne.

Se inabuse in unt aripioarele se toarna putina zeama de carne, se sareaza si se lasa sa fiarba incet pina se fragezeste carnea. Atunci se adauga smintina amestecata cu faina si verdeata tocata fin. Se lasa sa mai dea in cateva clocote.

...mare lucru!!!
Berea se bea dup-aia!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Feb 24, 2004 11:55 am

Ma , io vreau sa cumpar neste aripi. P-acasa am ceva cartofi, morcovi, ceapa, condimente si numai stiu ce dracu mai am prin frigider. Cam astea ar fi materiile prime de care dispun. Io stiu un loc unde punga de aripi(si nu-s de-alea belite si urate) ii la fo 40 de mii.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 12:00 pm

poi tot ar mai fi nishte variante cu ce ai tu, vrei mancare, ciorba/supa sau junk food? sau sa iti dau din toate cate o varianta? (vezi la bucataria popoarelor o varianta, potzi pune in loc de ciuperci aripile vietzii)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Feb 24, 2004 12:18 pm

Cat mai junk sa fie!! Si fara unt daca se poate, ca-i fuarte scump!
Spider, ce-i aia zeama de carne? Cum se obtine?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Feb 24, 2004 12:49 pm

Daca ai aripi(de pui),cartofi shi ceapa,ia draq shi o cutiutza de pasta de tomate(8000lei) shi fa in halul urmator:
Bagi aripioarele la cuptor sa se rumeneasca.Pui shi nishte cartofi necuratzatzi in acelashi cuptor(vezi ca doo virgule cartofii se coc mai greu decat aripioarele).Toci ceapa marunt,o caleshti in ulei, adaugi nishte piper shi sare,pasta de tomate diluata cu putzina apa shi o mai lashi sa fiarba umpic. scotzi cartofii de la cuptor,ii curetzi de coaja(catzi potzi sa mananci),ii tranteshti in farfurie,ii spargi shi-i amesteci cu unt(sau in cazul tau margarina),dupa care adaugi aripioare shi sos dupa pofta lu matale.Brusc, incepi sa mananci.

P.S. - zeama de carne se numeshte chestia aia lichida care se depune in castron(farfurie) dupa ce s-au spalat aripioarele.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 12:50 pm

LOL zeama de carne se optzine fierband carnea...

poi sa vedem, mai simplu si mai junk: iei un tub de checiap iute d'ala ieftin, bagi aripioarele in iel inpreuna cu niscaiva ulei si ce condimente ai tu prin casa (delikat, piper, etc). le lasi macar o ora, le stergi de chestia aia si le prajesti in ulei si le servesti cu cartofi prajitz si betzisoare de morcovi prajite crocant langa cartofi.

mai potz daca ai fun ou sa le faci pane, bagand in faina nejte piper si in ou neshte checiap.

jhsgfd: merge si ce zice paianjenu cu ceva adnotari pe margine... breh spidere, vez ca confuzezi lumea, in limbaj culinar zeama de carne/oase se zice la o supa care se foloseshte ca baza :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Feb 24, 2004 1:11 pm

Va multumasc! Va anunt io ce-am facut, dac-am facut!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 19, 2004 1:40 pm

Am primit de ziua mea o sticla de liqueur. Are pe ea sigla de Duty Free. E facut in Irlanda. Se numeste Carolans. Pe eticheta are link catre siteul oficial care este http://www.carolans.ie
Acolo zic ei ca sunt locu 2 in productia mondiala de liqueur.

Nu prea sunt familiarziat cu aceasta bautura...si cer si eu niste sfaturi. Ce fel de bautura este ? Pentru marii domni ? Pentru femei ? In ce conditii se bea ? Alaturi de tort ? Alaturi de icre ?
Are 17 % alcool.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde 7vies » Sâm Mar 20, 2004 6:47 pm

acum citiva ani aveau bunicii mei un vecin care gatea orice...cu ROM (era f. apreciat)
...stie careva acest procedeu?
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Mar 22, 2004 9:30 am

DA (nu chiar orice)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Mar 23, 2004 11:40 am

Oribilul Mosh scrie:Am primit de ziua mea o sticla de liqueur. Are pe ea sigla de Duty Free. E facut in Irlanda. Se numeste Carolans.
[...]
Nu prea sunt familiarziat cu aceasta bautura...si cer si eu niste sfaturi. .


E la fel ca Bailey's, crema de whisky, cum se mai zice, adica whisky, ciocolata si frisca (smintina). O bei cind ai chef, dupa parerea mea. Nevasta-mea, cel putin, asa face. Asta nu inseamna ca e 'pentru femei'. Daca o bei la masa, poti sa o bei si ca desert, ca e dulce, dar si ca aperitiv, ca e tare (dupa cum se bea si visinata la aperitiv).

Sigla de duty free n-are legatura... se gaseste in orice pravalie, de ani de zile.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 23, 2004 12:29 pm

Pai macar am certitudinea ca e original daca e de la duty-free, nu ? Si cam cat costa o sticla ?

10x pt. explicatii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Mar 23, 2004 1:52 pm

La Mega e cam 700.000, daca imi aduc bine aminte, dar s-ar putea sa gresesc. N-am mai luat demult, si oricum cam incurc preturile.

La duty free cred ca aduc marfa aceleasi firme care aduc si in tara, numai ca fara taxe. Deci e probabil aceeasi marfa.

Cu placere!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Malko » Mar Mar 23, 2004 7:16 pm

De haleala: cartofi pai cu cabanos si oua ochiuri;
De sete: Silva neagra.
Avatar utilizator
Malko
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Mai 04, 2004 8:42 am

De la Maggi citire:
Piept de pui shi galushte de cartofi
-patru portzii piept de pui
-maggi secretul gustului de legume
-sos: 2 linguri de ulei,suc de lamaie,1 galbenush crud
-galushcutze: 200g branza de vaci dulce(ceretzi de la neaion cu vaca:D),200g cashcaval ras,4 cartofi fiertzi rashi,4 oo
-sos alb: 6 linguri iaurt(smantana),1 ardei gras taiat bucatzi mici

Ungetzi carnea cu un sos din ulei amestecat cu 1 galbenush crud,1 lingura de maggi secretul gustului de legume shi suc de lamaie,lasatzi-o sa respire o juma de ora,apoi punetzi-o pe gratarul bine incins.
Trecetzi la galushcutze: intai amestecatzi bine branzeturile de vaca shi cashcaval ras.Batetzi bine oole shi albushul ramas.Amestecatzi ushor branza cu oole batute shi plamaditzi un aluat dens adaugand piureul de cartofi(fiertzi bine-ntzeles in apa imbogatzita cu maggi secretul gustului de legume:D).Rotunjitzi pe palma galushtele,datzi-le prin faina shi prajitzile bine in ulei incins.Se serveshte cu un sos gros shi spumos de iaurt(sau smantana),inviorat cu maggi secretul gustului de legume shi presarat cu bucatzele de ardei gras.
P.S.- Daca n-atzi intzeles nimic,sa-i injuratzi pe aia de la Maggi.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mai 14, 2004 8:47 am

am gasit o reteta simpla si fuarte mijto

gratar de porc cu caise

cateva cotlete de porc se pipereaza. se amesteca 3 linguri de gem de caise cu 5 linguri de mustar (dulce sau normal) si o juma de linguritza de sare. se ung cotletele si se fac pe gratar, intorcandu-se des si ungandu-se cu pasta de caise.

dupa parerea mea treaba asta merge cu garnitura de orez (eventual orez cu ciuperci sau legume) si un vin sau o bere mai dulcege.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iun 22, 2004 1:34 pm

am gasit o reteta de mare angajament pe un site, si pt ca e scrisa foarte bine si mi se pare o combinatie interesanta, v-o dau si voua exact ca acolo:

Oua pane
Pentru a duce la bun sfarsit aceasta operatie in mai multi timpi, dupa canoane, incepi prin a face din doua oua o maioneza in care adaugi o jumatate de lingurita de otet, albus fiert si patrunjel verde (si albusul si patrunjelul foarte bine tocate). Pui sosul de o parte, la racoare, si pregatesti faina (o lingura), un ou batut si pesmet pisat, intocmai ca pentru snitel, precum si foarte multe frunzulite de patrunjel, fara cotor (cam patru legaturi pentru sase oua).

Aceste pregatiri facute, treci la adevarata preparatie:

Pui vreo 6 oua la fiert pana ce clocotesc, astfel incat albusul sa se intareasca si galbenusul sa ramaie o idee moale. Cand le scoti de la fiert, le arunci o secunda in apa rece, le cojesti in palma si le pui in farfurie. Tavalesti apoi ouale fierte prin faina, ou batut si pesmet. Intr-o craticioara incingi untura sau untdelemn ca pentru friptane. In momentul in care grasimea se incinge, arunci in ea ouale, care se prajesc imediat. Le scoti cu lingura de spuma si le asezi pe o farfurie. In aceeasi grasime arunci patrunjelul si-l lasi sa se prajeasca putin, sa crontaie in dinti. íŽl scoti, il scurgi de grasime si-l pui peste oua. Ajuns aici, nu-ti mai ramane decat sa torni maioneza rece peste ouale fierbinti. Combinatia de rece si cald contribuie mult la savoarea acestei mancari delicioase. Acel ce n-o cunoaste, va exclama poate: "Si ce, ma rog, atata bataie de cap pentru niste oua?". Nu ma indoiesc insa ca, gustand-o, se va convinge usor ca merita osteneala.

semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde baixinho© » Dum Iun 27, 2004 10:33 am

nu stiu daca aicishea isi are locu, da ma risc (scuze anticipat, amice). aiule, nu citi ca sa nu-tz dai afara ce-ai pe dinlauntru.

deci am consumat eri conopida gratinata. cand am vazut in farfurie amalgamu ala ma uitam pe unde e un cos de gunoi mai aproape de mine. m-am riscat sa gust un varf de furculita din treaba aia din farfurie, am mai gustat inca unul si tot asa pana s-a terminat ce era acolo. la fel si cu a doua portie. a treia nu, ca nu a mai intrat. in timp ce tot gustam eu cate un varf de furculita, o intreb pe mama:

- e: ce este in aceasta farfurie?
- m: conopida gratinata!
- e: aha. si in ce consta?
- m: conopida fiarta putin, pusa intr-o tigaie cu ulei, tinuta acolo o perioada de timp cat sa nu se prajeasca, adaugat pesmet suficient de mult, iar la final, cand o pui in farfurie (completarea mea: despre conopida gratinata era vorba), adaugi iaurt sau smantana.

- e: aha. pai are gust bun.
- m: cum adica? ti-am dat eu vreodata mancare care sa nu fie buna la gust?
- e: da, cand m-ai fericit cu mancarea aia de urzici.
imediat, mama si-a facut de treaba prin bucatarie.

cam asta este.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 28, 2004 8:25 am

adaugi iaurt sau smantana.


ofcors, danone

conpletare la ce zice jiji, varianta mai aspectuoasa a conopizii gratinate ie ca dupa ce o oparesti (daca ferbi conopida iese terci mah jiji, mama ta stie, da tu ce sa stii), o pui in tava, o stropejti bine cu pezmet rumenit in unt, o acoperi cu cashcaval ras si o dai la cuptor pana se rumeneste, apoi o halesti cu sau fara danone. asa sa stii.

ah, sa nu uit, baicsiniu: bine ai venit pe forumu nehalitzilor :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 01, 2004 9:26 pm

Buna ziua !

Am si eu o intrebare catre cunoscatori. In dorintza de a reconstitui meniul de la Phileas Fogg (pulpe de pui cu garnitura de porumb) mi-am cumparat din Cora o conserva de porumb boabe. E facuta in Thailanda (oare noi nu avem porumb ? ) . Intrebare : boabele alea trebuiesc fierte inainte de a le consuma ...sau se consuma ca atare ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 07, 2004 1:09 pm

cel din conserva este un soi de porumb special (porumb dulce) care doar recent s-a introdus si pe campurile noastre, cu rezultate nu prea fericite. ca si conservele de baby corn, cele de sweet corn se gasesc la noi deja tratate termic, trebuiesc doar scurse de apa si apoi folosite.

reteta simpla si usoara pt genul de mancare phileas phogg: varza alba tocata fin si scursa bine, amestecata cu morcov ras, porumb si maioneza si lasata la rece inainte de consum.

am uitat:

http://www.ampro.co.th/babyc.jpg

deasupra este baby corn, intalnit mai des in preparatele asiatice
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron