pentru bassistii interesati

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

pentru bassistii interesati

Mesajde danjazzbass » Dum Mar 07, 2004 7:57 pm

Salut, Florin ti-am urmat sfatul de a coresponda pe forum si cred ca e o idee interesanta pentru ca orice basist interesat sa poata sa schimbe opinii alaturi de noi.Mi-ar placea sa povestesti despre ceea ce preferi sa folosesti la cantari(ce statie,procesor,preamp). De la cine ai "furat"tehnica de slap"? Raul kusak te-a laudat foarte mult.
Eu am un bass ce seamana mult cu Music Man-ul tau dar ca si ton difera.Apropo povesteste cate ceva si dspre tonul tau.Bassul meu este un Fender American Deluxe Precision de 5 corzi.Cum ti se pare?
Sa auzim numai de bine,Dan
danjazzbass
 

Mesajde Florin » Lun Mar 08, 2004 2:17 am

Bine ai venit pe forum Dan :-)

In momentul de fata, eu folosesc urmatoarele :

Music Man Stingray5, (1993)
Head Ampeg SVT III Pro
Boxa Ampeg 410 hlf
Sans Amp bass driver DI
BBE Sonic Maximizer
Electro Harmonix Q-Tron+ (momentan incerc sa il recuperez, mi-a fost furat :-( )

Am invatat slap studiind din carti pe Tony Oppenheimer, Abe Laboriel, Stu Hammm, si alti multi altii. Cel mai mult am invatat insa de la "taticii" mei din Timisoara - Dixie Krauser si Christian Podratzky. Utu Pascu (cel care m-a inlocuit la Blazzaj) a fost de asemenea un imbold pentru mine.

Despre tonul meu este greu sa povestesc, pur si simplu este :-) Tonul vine in primul rand din atitudine, din mana. Ma sfatuiesc de asemenea mult cu sunetistul nostru Razvan "Bebe" Vandra, care contribuie destul de mult la "ambalaj".
Bassul tau este mai mult ca sigur un instrument foarte bun :-) Povesteste despre tine, ce canti, cu cine canti, ce studiezi?
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut bassistilor interesa(n)ti

Mesajde danjazzbass » Mar Mar 09, 2004 12:28 am

Re#salut,Florine ma bucur ca mi-ai raspuns atat de repede.Sa sti ca si mie imi place foarte mult Abe Laboriel pentru ca mai intai de un bun slapar e si un muzician super comlex.Tot in genul asta, dar ceva mai 'agresiv' este Victor Wooten.Imi place la nebunie.Ai incercat ceva de la el? Mie ce imi mai place tare mult este Patitucci,Pastorius,Miller(asta ii criminal),dar si stu hamm,Billy Sheahen sau Myung(Dream Theater).
Fenderul meu sa sti ca este cu adevarat foarte bun.Mi l-am dorit de mult si anul trecut am avut sansa de a mi-l aduce fratele meu din s.u.a
Eu cant cu Shekinah o trupa clujeana de rock.Vocal este Andy fostul vocalist de le Altar(probabil ca ai auzit de el).Sa sti ca pe aici prin Cj este destul de mare criza de trupe bune.Majoritatea sunt compuse din "Greuceni" cu care nu prea iti permiti sa schimbi doua vorbe.asa ca, cu cantatul este destul de greu(banuiesc ca ai avut si tu motivele tale cand te-ai mutat la Buc.) A si in Shekinah doar inlocuiesc vreo cateva luni bassistul care este bolnav acum.Daca imi gasesti vreo trupa nu ezita sa ma anunti(asta mai in gluma mai in serios).Am o pagina pe web daca vrei sa ma vezi(http://www.shekinah.ro/prepe)
p.s. Am un concert beton cu Wooten(Live at Bass Day'98).Facem cumva sa-l primesti daca vrei sa-l vezi. Sa auzim de bine,Dan
danjazzbass
 

Mesajde Florin » Mar Mar 09, 2004 1:33 pm

Motivele mutarii mele la Buc. te asigur, nu au fost de natura umana, majoritatea colegilor din timisoara au fost si mi-au ramas buni prieteni. Impreuna cu cei de la Blazzaj, am fost o perioada trupa lui A.G. Weinberger, acesta a fost motivul mutarii mele. Eu am ramas, ceilalti s-au intors. Avem o tara mare si frumoasa, si "acasa" poate fi oriunde, cel putin pentru mine.
Cat despre trupa, aici nu te poate ajuta nimeni. Pot sa iti vand cateva ponturi :
Telefon
Email
Guestbook
Tren
Ai prins ideea?
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mar Mar 09, 2004 4:23 pm

salut florin.Nu faceam nici un fel de referire la faptul ca nu ai fi avut relatii, de natura socio-umana, bune cu cei de acasa de la tine(Timisoara) spuneam doar ca in afara Bucurestiului este mai greu cu cantatu'(despre asa ceva vorbeam eu si nimic mai mult) si nu cred ca nu imi dai dreptate la acest capitol.Ce fel de corzi folosesti? Eu am incercat tot felul si pana acum singurele care mi se par adevarate sunt Elixir.Dac mai citesti odata ultimul meu mesaj cred ca mi-ai ramas dator cu cateva raspunsuri.
Te salut,Dan
danjazzbass
 

Mesajde <carina> » Mar Mar 09, 2004 7:17 pm

ma scuzati ca intervin dar visez la discutii de genul asta din primul moment cand am intrat pe forumul asta.de ce ti-o fi trebuit atata timp sa apari ,mai, dane?.hai incercati sa explicati si celorlalti anumiti termeni pe care ii folositi.de ex "slap".ce inseamna si de ce ar trebui sa fiu pro slapping(sa presupunem ca as fi un basist interesat(nici o sansa,but who cares?).ce parere aveti despre basistii care nu folosesc tehnica asta?am sa revin,este cel mai adevarat subiect de pana acum.ar fi super sa raspundeti amandoi,poate aveti pareri diferite.florin,pare rau de tot pt ce ti s-a furat dar despre ce e vorba ca n-am cum sa-mi dau seama.
<carina>
 

Mesajde Florin » Mar Mar 09, 2004 10:28 pm

danjazzbass scrie:....in afara Bucurestiului este mai greu cu cantatu'...

....Ce fel de corzi folosesti? ....


Dan, eu cred ca se poate face muzica oriunde. Dovada stau trupele (si am sa amestec putin stilurile si varstele) : Cargo, Bosquito, Hara, Pro Musica, Phoenix, Neurotica, semnal M, Celelalte Cuvinte si mai sunt multe. Daca vii cu un produs "profi" si interesant, nu conteaza unde locuiesti.

Folosesc GHS Bass Boomers.


Pt Carina "slap" este o tehnica folosita de basisti pentru a avea un sunet mai agresiv, si a se putea exprima intr-o forma mai ritmica (asa cam ca tobosarul)
Eu folosesc slap aproape exclusiv la solo.

Florin
Florin
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Mar 09, 2004 10:36 pm

De fapt, carina, adevarul e ca Florin barbu foloseste slapul doar ca sa se dea mare in fata audientei care ramane cu gurile cascate. Audienta nu e ea prea cultivata, da' slap a vazut ca nu prea face oricine si ca e greu de facut si ca suna bine. Iar ca sa fac un slap corect, mie mi-ar trebui 10 degete si cateva luni de practica. Sau un sintetizator.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Mie Mar 10, 2004 9:13 am

Hop shi eu basist interesat

Butule, Florin nu mai prea are de ce sa se dea mare, a fost recunoscut de mult ca basist de exceptzie (a fost votat cel mai bun basist din Ro).

Danjazzbass, daca tot ne-ai scris atatea poate ne spui si ce echipamente folosesti impreuna cu jazz bassul ala.

Sa bag si io CV acilea:
nume: Bucur
trupa: Buricul Pamantului (stil: un fel de alternative, oras: Sibiu)
bass: Aria Pro II Avante AVB45-5 (5 corzi, activ)
procesor: Boss ME-6B
amplif: Schaller Bassmaster (sau ce prind la fatza locului)
corzi: GHS Bass Boomers (am urmat sfatul lui Florin si nu imi pare rau. Dupa ce m-am ars cu un set de D'Addario cumparate de la Barock - de la basistul bolnav al Shekinah-ilor - pe care le-am folosit o saptamana si mi s-a rupt SOL-ul in concert... am jurat ca nu mai iau corzi din Romania)

Dan, succes in gasirea/formarea unei trupe.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Florin » Mie Mar 10, 2004 1:18 pm

Votul (voturile,pentru ca s-a intamplat de mai multe ori), desi ma onoreaza, nu inseamna mai nimic. Mi se pare aberant sa faci clasificari de genul acesta, si oricum, mai sunt cativa pe care eu personal i-as vota inaintea mea :-) Totusi Bassplayer are dreptate, nu incerc sa ma dau mare, pur si simplu incerc sa transmit ceva oamenilor care ma asculta, sa ii fac sa se simta bine. As avea curaj sa fac asta si fara slap. Cred ca si fara bass.

Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, dar de cand nu mai folosesc D'adario (cam de 8 ani) nu am mai rupt corzi.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut la toti

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 10, 2004 2:24 pm

Mare este bucuria sa vad ca mai sunt si altii interesati de subiecte bassistice.Salutari la Carina(este placuta si o prezenta printre atatia bass boys),Bhuttu,Bassplyer si Florin.
Carina slap-ul este doar o forma de exprimare muzicala la fel ca si o alta tehnica doar ca poate este ceva mai spectaculoasa(a nu se confunda cu datul in spectacol;asta este altceva).Exista bassisti extraordinari si fara sa abordeze aceasta tehnica(Billy Shehen-Mr.Big,John Myung-Dream Theater etc).Slapul a fost 'inventat' de Larry Graham in momentul in care canta cu mama lui inntr-un bar si neavand tobosar facea elemente de percutie pe bass.Slap=a plezni(corzile) Pull=a trage(tot corzile).
Florin, Semnal M sunt clujeni si nu am mai auzit mai nimic de ei nici pe aici ce sa spun de alte parti,de Pro Musica sincer nu stiu,Neurotica mai canta?,iar pe cei de la Celelalte Cuvinte ii stiu bine,iar Calin se plangea ca de un an se chinuie sa scoata pe piata un album cu o casa de productie cu care contractul era deja semnat.Doar Cargo se abat de la regula.Subscriu la capitolul D'adario?Ai incercat Rotosound?(daca da cum ti se par?) Care ar fi ceilalti bassisti pe care tu i-ai vota inaintea ta? Crezi ca la imaginea ta contribuie si 'nebuniile' pe care le faci pe scena? De ce crezi ca majoritatea bassistilor sunt asa de crispati pe scena?Parca le sunt lipite talpile cu Poxipol.
Bhuttu pentru un slap corect iti trebuie doar un deget care sa loveasca o coarda la momentul potrivit(momentul si-l alege fiecare =>bunul simt transferat in muzica)
Bassplayer eu cant pe un Fender American Deluxe Precision de 5(http://www.fender.com).Am un korg Tone works(ax1b) pe care il marit.Folosesc corzi S.I.T(cu care am si un contract de endorser) nu sunt rele deloc(oricum peste D'adario).Tot o chestie de genul asta am patit si eu cu Barock doar ca E-ul era infundat la mine.
Ziceti-mi si mie cum pot sa-mi pun face-ul (poza) in stanga mesajului.
danjazzbass
 

Mesajde Florin » Mie Mar 10, 2004 2:44 pm

Sunt trupe care au reusit si care mai apoi au decazut (temporar sau definitiv). La fel au fost multe trupe din Bucuresti. Important este ca acele trupe au reusit. Deci se poate.
Rotosound sunt corzi foarte bune, eu folosesc GHS :-)

Basisti? Dixie Krauser, Christian Podratzky, Vrabete, Burete, Bortun, Borobeica, Karcsi, Kiba, Shebi, Miclaus, Utu Pascu,... si lista e lunga.


Omul mai bine vede decat aude. Eu arat exact asa cum cant...
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

sal'tare

Mesajde camitza1 » Mie Mar 10, 2004 4:35 pm

Celelalte Cuvinte au si scos albumul. Se chema NOS si e misto, mie imi place. Am mai zis undeva, pe forum, ca ideea albumului este ca exista efecte negative datorate utilizarii excesive a mijloacelor de comunicare electronice, ajungandu-se pană la izolarea individului.
Poza, daca esti inregistrat ca membru pe forum, intri la profilul tau de Utilizator CP si apoi la Modifica avatar. De acolo te descurci cu indicatiile.
Hai pa, si mai povestiti de bas ca mai invatam si noi cate ceva!
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde danjazzbass » Joi Mar 11, 2004 9:56 am

Salutari la toti!
Mersi mult pentru indicatii Camitza.
Ma bucur Florin ca gandesti cu atata pozitivism,dar totusi nu crezi ca starea ta, usor euforica, se datoreaza si succesului pe care il ai cu Proconsul? Ce zici? Gandeai la fel inainte de a canta in Proconsul?
Ce alt bass ti-ai alege sa canti in afara de Music Man?
Tu ce studiezi? Cam cat (pe zi)?De ce nu folosesti pe solo-uri si tehnica clasica?
Ca si o paranteza vreau sa-ti spun ca noi doi ne-am intalnit acum vreo trei ani la Bucuresti (la Mall),tu erai cu sotia ta, iar eu eram cu Raul Kusak.Iti cautai trupa pe vremea aia si sincer sa fiu nu imi aduc aminte ca tu sa fi avut aceeasi stare (pozitivista) pe care o ai acum.
Salutari de bine
danjazzbass
 

Mesajde <carina> » Joi Mar 11, 2004 10:19 am

ok,pai si eu incerc sa inteleg anumite lucruri,dar s-au spus atatea.te salut si eu ,dan,sper sa-ti gasesti trupa cat de repede.tot ce pot sa spun vizavi de ce s-a scris este ca eu consider ca un om are tot dreptul sa fie mandru de munca lui. am impresia ca florin incearca sa ne convinga ca nu e un basist valoros si nu-nteleg de ce.altceva,v-ati gandit vreodata sa incercati si pe ...contrabas?
<carina>
 

Mesajde basstard » Joi Mar 11, 2004 11:09 am

danjazzbass:
Ca sa iti poti pune poza sub nume trebuie sa te inregistrezi pe acest forum (vezi ca noi suntem USERI iar tu esti GUEST).
Intra aici: http://www.fanclub.ro/register.php?
De acolo te descurci, iti trebuie o casutza de mail valida si cam atat. Nu te teme, nu primesti spam, webmasterul de aici e foarte serios.
Dupa aia daca mai ai nelamuriri te putem indruma prin mesaje private (odata ce te-ai inregistrat poti primi/trimite mesaje private), - nu are rost sa umplem paginile de pe forum cu discutii care in afara de noi 2 nu intereseaza pe nimeni.

Florine, dupa ce se inregistreeaza Dan te rog sterge postul asta ca nu isi are locul pe o discutie despre bass. Merci
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Joi Mar 11, 2004 11:55 am

Bassplayer mersi pentru info.Cred ca acuma m-am inregistrat si eu.Daca tu doresti sa ne scriem prin mesaje private eu nu am nimic impotriva dar totusi cred ca e mai bine sa povestim aici pentru ca oricine daca se plictiseste la un moment dat de acest subiect o sa renunte.Nimeni nu scrie de dragul de a scrie.Cred totusi ca lumea e interesata.
Salut si tie Carina.Mi-am cumparat anul trecut un contrabass dar eu sunt la Cluj si nu am unde sa-l aduc aici.Cand ma duc pe acasa mai cant doar ca nu are nici o legatura cu bassul.Este total altceva.De aceea ca sa ma apuc acuma de studiat pe contrabass mi-ar lua prea mult timp asa ca va ramane doar la stadiul de hobby.Am mai incercat pe bass acustic si fretless si imi place mult.Sper sa imi iau cat mai repede.
Va saluta one more time,Dan
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Mar 11, 2004 12:50 pm

Florin nu mai prea are de ce sa se dea mare, a fost recunoscut de mult ca basist de exceptzie (a fost votat cel mai bun basist din Ro).


cine, cand, unde?

pur si simplu incerc sa transmit ceva oamenilor care ma asculta, sa ii fac sa se simta bine. As avea curaj sa fac asta si fara slap. Cred ca si fara bass.

:D

Omul mai bine vede decat aude. Eu arat exact asa cum cant...

Asta mi se pare umflatura grupa mare :p

dane, nu ma intelege gresit, io sunt un profan. Nu cant la nimic si sunt cam afon. Doar ca-mi place muzica. :)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mar 11, 2004 2:59 pm

danzazzbass, pe Billy Shehen il cheama de fapt Billy Shehan. (doar o marunta observatzie, e bassistul meu favorit dupa Geddy Lee si Les Claypool)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde basstard » Joi Mar 11, 2004 3:02 pm

bhuttu scrie:cine, cand, unde?


Conteaza? de mai multe ori, de mai multi oameni/organizatii/reviste.


Dane, ce a patzit Zoli (basistul bolnav de la Shekinah)?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Joi Mar 11, 2004 6:32 pm

Danone ,fara sa te superi pe mine cred ca nu poti spune ca pe Billy Shehen il cheama de fapt Billy Shehan pentru ca de fapt primul nici nu exista.Nu?!
Bassplayer, Zoly s-a imbonavit acum vreo noua luni si cred ca isi va relua activitatea undeva prin mai,iunie impreuna cu Shekinah.Pana atunci eu ma bucur ca pot sa-l inlocuiesc.Sa-i uram cu totii insanatosire grabnica!
Salutari si revin.
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde <carina> » Vin Mar 12, 2004 4:38 pm

iarta-ma,Dan,basistul de la Mr Big se numeste Billy Sheehan,deci,nici al doilea nu exista:)ai fost supersimpatic.
<carina>
 

Mesajde Florin » Sâm Mar 13, 2004 3:57 pm

danjazzbass scrie:Ma bucur Florin ca gandesti cu atata pozitivism,dar totusi nu crezi ca starea ta, usor euforica, se datoreaza si succesului pe care il ai cu Proconsul? Ce zici? Gandeai la fel inainte de a canta in Proconsul?
Ce alt bass ti-ai alege sa canti in afara de Music Man?
Tu ce studiezi? Cam cat (pe zi)?De ce nu folosesti pe solo-uri si tehnica clasica?
Ca si o paranteza vreau sa-ti spun ca noi doi ne-am intalnit acum vreo trei ani la Bucuresti (la Mall),tu erai cu sotia ta, iar eu eram cu Raul Kusak.Iti cautai trupa pe vremea aia si sincer sa fiu nu imi aduc aminte ca tu sa fi avut aceeasi stare (pozitivista) pe care o ai acum.
Salutari de bine


Nu confunda te rog starea data de problemele cotidiene, cu atitudinea generala vis a vis de profesie, vocatie, viata. Raul iti poate confirma - asa am fost tot timpul. Era o perioada mai grea, tocmai pentru ca in loc sa stau in timisoara la Crossroads cu prietenii mei, eu eram la bucuresti. Daca era acum 3 ani tine cont ca totusi trecusem deja pe la Timpuri Noi, Partizan, A.G. Weinberger, si eram inca la Blazzaj si Big Mamou. Era in regula, as zice
:-)
Am cantat pe warwick, fender, si altele. Fiecare instrument are personalitatea lui, este mai intelept sa le tratezi pe fiecare in parte, nu sa le imparti pe firme.

Cu studiul depinde. La inceput am avut perioade de 8-10-12 ore pe zi. Am avut si perioade in care nu am studiat, si am lasat informatiile sa se aseze. Acum studiez 2-3 ore, repet 3-4 ore, si adun destule ore si pe scena :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Florin » Sâm Mar 13, 2004 4:20 pm

bhuttu scrie:
Asta mi se pare umflatura grupa mare :p



Bhuttule, era raspunsul la intrebarea daca miscarea mea scenica ajuta la imaginea mea. Raspunsul corect este ca miscarea mea scenica este ceea ce se vede din ceea ce cant (ceea ce se aude) Cand vorbim de haine, freza, cercei, tatuaje, da, tin de ambalaj, completeaza imaginea mea.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Dum Mar 14, 2004 10:37 pm

Florine din partea carei trupe ar trebui sa primesti oferta pentru a renunta la Proconsul? (intrebare valabila pt toti cei care au trupa)
Nu mi-ai raspuns la o intrabare:De ce nu folosesti la solouri si tehnica clasica?
Pe cand la CJ?
Cu Raul ai mai ai mai cantat?Cum ti se pare grasu?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Dum Mar 14, 2004 11:27 pm

La prima intrebare este foarte greu de dat un raspuns. Eu nu cred in juraminte de credinta vesnica. Frumusetea in dragoste este ca alegi in fiecare zi sa fii alaturi de persoana iubita. Decizi acest lucru zi de zi. La fel este si cu formatia.

Una peste alta, la solouri folosesc si "tehnica clasica". Imi place totusi mai mult slap-ul la solo, e mai dinamic, mai muzant :-)

Cu Raul am cantat de putin timp, la Backstage la un session. Imi place la nebunie!
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Mar 15, 2004 10:10 am

dane, departe de a ma supara pe tine, sa muara pic shi poc daca am intzeles ce ai vrut a zice.

oricum am mancat si eu un "e" (acum am vazut) :D p[e basistul de la mr big il cheama Billy Sheehan si gata si e un favorit de-al meu din vremile in care, alaturi de Steve Vai baga cu Dave Lee Roth, gagiul a avut mereu superchitaristi prin preajma (vezi Richie Kotzen si betzivanu' de Gilbert)

eniuei daca chiar vrei sa ma dau mica, am cantat si io in tineretzi la bass pe un reghin janghinos preparat de je sa arate a uarece :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

salutari

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 17, 2004 3:09 pm

Am o intrebare pentru un conoscator de teorie.Cand cant pe instrument modul ton-ton de pe C(do) de exemplu, voi avea in mod normal urmatoarele note:C D E F# G# A# B#. B#-ul va fi practic C pe bass.Intrebarea este de fapt:Ce se intampla cand vreau sa fac modul pe doua octave? Cum il gandesc? In continuarea lui B# adica:B# C## D## E#.......sau de la bun inceput va fi in felul urmator:C D E F# G# A# si direct C.
In speranta ca am fost destul de clar, va rog luminati-ma si pe mine.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mie Mar 17, 2004 6:38 pm

Nu exista note false, exista doar decizii neinspirate. Peste orice acord se pot folosi (in teorie) toate notele, dar nu oricum si nu oricand. Stiu ca nu ti-am raspuns la intrebare, mesajul meu este: relaxealaza-te :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 17, 2004 7:04 pm

Sa inteleg ca a canta bine inseamna a cunoaste raspunsurile la:Cum? si Cand?
Acest raspuns l-am primit si de la altii mai experimentati decat mine(Raul) si cred ca aveti dreptate, dar totusi s-ar putea sa mai treca putin timp pana sa ma 'relaxez' (5-10 ani).Tu cum erai la 20!?
Am gasit un site misto: http://www.activebass.com (instrumente,amplifuri,lectii etc).Daca stiti si voi ceva site-uri in genul acesta dati un anunt. A si http://www.bassplaza.com este destul de ok.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori