De ce exista manele

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

De ce exista manele

Mesajde SJ_Static » Vin Feb 15, 2002 11:50 pm

Mai Fratilor eu unul nu fa recomnand acest gen de muzica este ingrozitor
SJ_Static
 

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Feb 16, 2002 5:55 pm

sa mori tu?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Hai ca te lamuresc eu

Mesajde Zgubilici » Sâm Feb 16, 2002 9:07 pm

Manelele exista pentru ca exista oameni care vin seara transpirati de la sapat cartofi pe camp, au si ei chef de o tzuiculitza, si langa asta merge perfect unu' care sa-ti cante de femei....
Cam asa stiu eu ca s-a nascut genul asta de muzica.
Intre timp omul ala i-a facut si pe cei din jurul lui asemeni personalitatii lui "marcante" si sate intregi au inceput sa asculte genula sta de muzica.
Taranii au migrat usor usor spre oras si astfel s-a ajuns ca muzica asta sa se cante in dicoteci.
E jalnica, patetica, stupida si fara sens. Daca exista persoane care se regasesc in muzica asta, ele sunt mai prejos decat orice.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: Hai ca te lamuresc eu

Mesajde MissBugMafia » Sâm Feb 16, 2002 11:43 pm

Initial trimis de Zgubilici
Manelele exista pentru ca exista oameni care vin seara transpirati de la sapat cartofi pe camp, au si ei chef de o tzuiculitza, si langa asta merge perfect unu' care sa-ti cante de femei....
Cam asa stiu eu ca s-a nascut genul asta de muzica.
Intre timp omul ala i-a facut si pe cei din jurul lui asemeni personalitatii lui "marcante" si sate intregi au inceput sa asculte genula sta de muzica.
Taranii au migrat usor usor spre oras si astfel s-a ajuns ca muzica asta sa se cante in dicoteci.
E jalnica, patetica, stupida si fara sens. Daca exista persoane care se regasesc in muzica asta, ele sunt mai prejos decat orice.


Barvo!!!Esti bun! Ce coincidenta....exact asta ii si parerea mea.
Si din pacate asta ii adevaru. Da cat timp tara ii plina de inculti si tarani cu 2 clase, va exista si acest gen de muzica.
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Adik!

Mesajde MissBugMafia » Sâm Feb 16, 2002 11:54 pm

Initial trimis de Sopra Tutt1
sa mori tu?


Tu vrei sa zici ca-ti place genu' asta de "muzica"?
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Re: Re: Hai ca te lamuresc eu

Mesajde Mirela » Dum Feb 17, 2002 12:14 am

Da cat timp tara ii plina de inculti si tarani cu 2 clase, va exista si acest gen de muzica. [/B][/QUOTE]

eu urasc manelele,dar ce ai spus tu chiar ma deranjeaza....adica taranii astia cu doua clase ne dau noua painea pe care o mnacam zilnic...si nu cred ca e corect sa-i insulti.
si apoi...acu'pe bune....si acel gen de oameni care "vine obosit de la sapat,sta la o tzuiculitza etc"are nevoie de un gen de muzica pe care sa o asculte....doar n-ai vrea sa le pui IRIS sau Cargo sau Parazitii etc--in primul rand nu ar putea intelege acest gen de muzica....am si eu bunicii mei,care muncesc toata ziua o bucata de pamant,vad de animale etc.pentru ei muzica rock si rap e ceva "prea tare,de nepriceput,nu merge sa o fluieri la munca",iar sa le pui dance...hai sa fim seriosi!!!
si in al doilea rand NU SE POTRIVESTE CU ATMOSFERA,cu "lumea"lor.asta e...

iar muzica populara,multi dintre ei o asculta inca...desi e mult mai la indemana sa gasesti o caseta cu "muzica de petrecere"--si ieftina,si la tanc-mai vesela,mai trista,mai despre femei si bautura etc.dupa cum se simte omu'...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Feb 17, 2002 6:11 am

Am mai mult rescpect pemtru taranii care vin transpirati de la camp si asculta manele si tiganesti decat pentru cei care au posibilitatea sa asculte muzica de toate felurile si au niste gusturi jalnice : stiti foarte bine la ce ma refer. Macar aia care canta manele si tiganesti nu au tupeul sa bage Cd-ul si sa mimeze la nunti, botezuri sau onomastici...

E treaba lor si ii asculta cine vrea. Nu se baga cu japca pe gatul nimanui. Atunci cand deschizi Tv- ul pe atomic si pe MCM vezi mereu aceiasi avortoni care sunt dati obesesiv de mai multe ori pe zi ca doar s-o gandi cineva sa le cumpere caseta.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Feb 17, 2002 6:20 am

Bai incultzilor...taranii care vin obositzi de la munca nu asculta manele. Asculta muzica populara...nu kkturi gen Adrian Copilu Minune sau Vali Vijelie.
Manele...asculta generatia degenerata din ziua de azi...nu saracu' tataia de la tzara.

Si nu care cumva sa confundatzi...muzica neaosa lautareasca cu manelele. Am un mare respect pentru lautari...foarte buni instrumentisti. Credetzi ca este usor sa cantzi la vioara ,acordeon sau tambal ?
Jafurile de manelisti....guitza despre femei si mertane pe o muzica jalnica de fundal.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

da...am gresit putin, e adevarat

Mesajde Zgubilici » Dum Feb 17, 2002 9:33 am

OK, ma scuzati!
Eu vroiam sa spun ca manelele se pottrivesc in situatii cum ar fi exemplul cu tzaranii in bodegi de doi legi, nu in discoteci, sau rasunand dintr-un BMW Z3, sau intr-un magazin, e pur si simplu de prost-gust.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: Hai ca te lamuresc eu

Mesajde MissBugMafia » Dum Feb 17, 2002 6:59 pm

Initial trimis de mirela2001
Da cat timp tara ii plina de inculti si tarani cu 2 clase, va exista si acest gen de muzica.


eu urasc manelele,dar ce ai spus tu chiar ma deranjeaza....adica taranii astia cu doua clase ne dau noua painea pe care o mnacam zilnic...si nu cred ca e corect sa-i insulti.
si apoi...acu'pe bune....si acel gen de oameni care "vine obosit de la sapat,sta la o tzuiculitza etc"are nevoie de un gen de muzica pe care sa o asculte....doar n-ai vrea sa le pui IRIS sau Cargo sau Parazitii etc--in primul rand nu ar putea intelege acest gen de muzica....am si eu bunicii mei,care muncesc toata ziua o bucata de pamant,vad de animale etc.pentru ei muzica rock si rap e ceva "prea tare,de nepriceput,nu merge sa o fluieri la munca",iar sa le pui dance...hai sa fim seriosi!!!
si in al doilea rand NU SE POTRIVESTE CU ATMOSFERA,cu "lumea"lor.asta e...

iar muzica populara,multi dintre ei o asculta inca...desi e mult mai la indemana sa gasesti o caseta cu "muzica de petrecere"--si ieftina,si la tanc-mai vesela,mai trista,mai despre femei si bautura etc.dupa cum se simte omu'... [/B][/QUOTE]


NO COMMENT! Intr-un fel ai drpetate.....
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Figutu' mah!

Mesajde MissBugMafia » Dum Feb 17, 2002 7:07 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Bai incultzilor...taranii care vin obositzi de la munca nu asculta manele. Asculta muzica populara...nu kkturi gen Adrian Copilu Minune sau Vali Vijelie.
Manele...asculta generatia degenerata din ziua de azi...nu saracu' tataia de la tzara.

Si nu care cumva sa confundatzi...muzica neaosa lautareasca cu manelele. Am un mare respect pentru lautari...foarte buni instrumentisti. Credetzi ca este usor sa cantzi la vioara ,acordeon sau tambal ?
Jafurile de manelisti....guitza despre femei si mertane pe o muzica jalnica de fundal.


Incult esti tu! Poate eu am refeream la sensu figurat al cuvantului. Adica "tarani" de la oras. Care o venit cu milioanele. Bizonii oraselor~!
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 18, 2002 12:22 am

Auzi Codrutza ? Lasa-ma cu subtilitatile tale lipsite de consistentza,coerentza si sens !
Mai ai mult pana sa ajungi la nivelul meu de cultura in muzica !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

they suck!! big time!!

Mesajde Sweet_Selena » Lun Feb 18, 2002 12:48 pm

de ce xista manele?
1. k sa ne dispere pe noi :(
2. ptr k sunt super multzi oameni 'incultzi' din punct de vedere muzical (k sa nu sar klu') :)
sweet kisses
Sweet_Selena
 

antimanele

Mesajde Sweet_Selena » Lun Feb 18, 2002 12:57 pm

ptr totzi 'haterii' de manele,
scietzi-ne la: antimanele@hotmail.com
sweet kisses :)
Sweet_Selena
 

Cancer

Mesajde MerlinTheWizard » Joi Feb 28, 2002 2:06 pm

Manele existau si acum 7-8 ani. De ce s-au extins asa mult in ultimii ani????
MerlinTheWizard
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 22, 2002 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cancer

Mesajde Kryszti » Joi Feb 28, 2002 5:34 pm

Initial trimis de MerlinTheWizard
Manele existau si acum 7-8 ani. De ce s-au extins asa mult in ultimii ani????


Eh, asta da intrebare. Au iesit la suprafata incet-incet fara sa ne mai dam seama! De ce?!
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Zgubilici » Joi Feb 28, 2002 6:00 pm

Pentru ca lumea s-a prostit ... de cand e democratie, tot omu' e liber sa faca/zica/asculte ce vrea.
Majoritatea au renuntat la cultura asta "inutila".
E greu sa apreciezi calitatea, dar e extrem de usor sa te lasi atras de spiritul de turma, de prost-gust si de imbecilitate prin urmare si afluxul mare de adepti ai "muzicii" cocktail-balcano...
Totusi, nu vi se pare? In ultima vreme parca nu mai auzi chiar peste tot manele...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde LMG » Joi Feb 28, 2002 10:06 pm

:con: Eu nu inteleg sensul intrebarii.
E ceva de genul: "de ce existam?"; "de ce viata e nedreapta?"; "de ce murim?" numai ca nu se pot scrie carti , eseuri s.a.m.d. filosofice pe tema "existentei manelelor".Sau mai stii, ai putea sa scrii daca ai vrea neaparat, dar cine ar vrea neaparat?!?!?
Totusi, in ideea ca nu exista publicitate negativa sau pozitiva, ci doar publicitate, ar trebui sa abandonam subiectul!
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde Zgubilici » Vin Mar 01, 2002 7:41 am

Pai tie ti se pare firesc sa fie manele si la un grad asa mare de popularitate ca vara trecuta? mie nu!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde badboy » Sâm Mar 02, 2002 12:57 am

vad ca toata lumea s-a grabit aici sa condamne in fel si chip manelele si pe cei care le asculta. si desi raspunsul ar putea fi simplu: daca nu iti place nu asculta, totusi nu e chiar asa.
in primul rand mi se pare normal ca fiecarui om sa ii placa un anumit gen de muzica. unora le place rock-ul si urasc hiphop-ul, altora invers. fiecare om cu preferintele si gusturile lui. asta nu inseamna ca daca mie nu imi place acelasi lucru ca si persoanei de langa mine trebuie sa incep sa injur persoana respectiva pana ma plictisesc.
era si o vorba mai veche: gusturile nu se discuta.
iar de aici si pana la a iti forma o impresie despre un om doar bazandu-te pe ce gen de muzica asculta mi se pare cea mai mare tampenie pe care am auzit-o vreodata.
de exemplu, mie (si stiu ca o sa fiu injurat pe treaba asta :) ) imi plac manelele. merg excelent la o petrecere mai spre dimineata cand lumea este sub influenta alcoolului, pentru ca de fapt asta reprezinta: muzica de petrecere. imi plac si alte genuri de muzica. de fapt, imi place cate putin din orice gen de muzica si fiecare isi are rostul sau, fiecare se potriveste bine la un anumit moment din viata.
badboy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 12:41 am
Localitate: romania

Mesajde Kryszti » Sâm Mar 02, 2002 7:27 pm

Initial trimis de badboy
vad ca toata lumea s-a grabit aici sa condamne in fel si chip manelele si pe cei care le asculta. si desi raspunsul ar putea fi simplu: daca nu iti place nu asculta, totusi nu e chiar asa.
in primul rand mi se pare normal ca fiecarui om sa ii placa un anumit gen de muzica. unora le place rock-ul si urasc hiphop-ul, altora invers. fiecare om cu preferintele si gusturile lui. asta nu inseamna ca daca mie nu imi place acelasi lucru ca si persoanei de langa mine trebuie sa incep sa injur persoana respectiva pana ma plictisesc.
era si o vorba mai veche: gusturile nu se discuta.
iar de aici si pana la a iti forma o impresie despre un om doar bazandu-te pe ce gen de muzica asculta mi se pare cea mai mare tampenie pe care am auzit-o vreodata.
de exemplu, mie (si stiu ca o sa fiu injurat pe treaba asta :) ) imi plac manelele. merg excelent la o petrecere mai spre dimineata cand lumea este sub influenta alcoolului, pentru ca de fapt asta reprezinta: muzica de petrecere. imi plac si alte genuri de muzica. de fapt, imi place cate putin din orice gen de muzica si fiecare isi are rostul sau, fiecare se potriveste bine la un anumit moment din viata.



Nu e vorba sa nu placa nimanui, dar nici sa fie la orice pas la orice ora in orice loc
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde badboy » Dum Mar 03, 2002 2:22 am

pai atata timp cat va exista cerere pentru ele nu o sa poti sa scapi de ele. asa incat...
si oricum, cam ce-ar fi de facut? cand auzi ca trece unul cu masina pe langa tine cu manele la maxim te duci dupa el si ii faci morala ca nu e bine si frumos ce asculta? sa fim seriosi.
probabil singura metoda eficienta ar fi promovarea altor genuri de muzica. uite, de exemplu, cunosc cativa oameni care erau manelisti convinsi. s-a infiintat de curand un club super in oras si acuma respectivii asculta doar house-club si nici nu vor sa mai auda de manele.
deci, daca vor fi promovate alte genuri de muzica, probabil pana la urma veti reusi sa scapati de manele. dar daca e sa ne uitam la muzica romaneasca actuala, mai degraba il ascult pe Adrian decat formatii tipice cum ar fi Akcent sau Andre ( si iar stiu ca o sa ma injure multi pe treaba asta :) ).
badboy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 12:41 am
Localitate: romania

Mesajde Kryszti » Dum Mar 03, 2002 9:10 pm

Tu chiar crezi ca romanii sunt asa de selctivi incat trebuie sa le propui si gata, ei decid ce e bun si ce nu?!

Sweet dreams!
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde badboy » Dum Mar 03, 2002 9:25 pm

Initial trimis de Kryszti
Tu chiar crezi ca romanii sunt asa de selctivi incat trebuie sa le propui si gata, ei decid ce e bun si ce nu?!

Sweet dreams!


eu zic ca daca e propui o alternativa mai buna o vor urma. si oricum, stii tu vreo alta solutie minunata in afara de o eventuala re-educare din radacini a intregii natiuni? :)
I love living single, drinking double, and sleeping triple.
badboy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 12:41 am
Localitate: romania

Mesajde Kryszti » Dum Mar 03, 2002 9:34 pm

Initial trimis de badboy


eu zic ca daca e propui o alternativa mai buna o vor urma. si oricum, stii tu vreo alta solutie minunata in afara de o eventuala re-educare din radacini a intregii natiuni? :)


Du-te pe tts.ro/eurovision si daca ai ascultat si piesele, o sa imi dai dreptate cand spun ca nu mai e nimic de facut, nici o reeducare, nici o reforma, nimic... Se baga in fata doar gunoaie... Si desi tie iti plac manelele, eu raman la ideea mea ca manelele au fost tot niste gunoaie bagate pe gat de unii-altii!
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Zgubilici » Dum Mar 03, 2002 9:53 pm

Cum adica domnule? Sa lasam manelele in pace ca oricum o sa vina alt stil care sa fure toata suflarea si sute de oameni sa asculte fara sa stie de ce.
Manelel imi inspira un tigan cu burta care canta peste o clapa pe care sunt programate "negativele" cu niste versuri care te jignesc de aici reiese ca oamenii nu au prea mult respect pentru ei insisi...
Este cea mai mare dovada de prostie in masa. Pentru ca toti oamenii astia le asculta si nu stiu de ce, dar arata penibil!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde badboy » Lun Mar 04, 2002 12:02 am

Initial trimis de Kryszti


Si desi tie iti plac manelele, eu raman la ideea mea ca manelele au fost tot niste gunoaie bagate pe gat de unii-altii!


Pe ideea asta cam toata muzica romaneasca din ultima vreme cade in categoria asta dupa parerea mea, asa incat...
si, intr-un fel mi se pare cat de cat normal pentru tara noastra sa fim intoxicati la orice pas cu muzica din ce in ce mai proasta. trebuie sa faca si "artistii" un ban nu? daca toata lumea ar asculta numai muzica de calitate, atunci n-ar mai exista decat cativa artisti pe care ai putea sa ii numeri pe degete. ce-ar mai face Andre atunci (ca sa dau un exemplu) ?
Ori chestia asta e valabila in orice domeniu si in orice tara, intr-o masura mai mica sau mai mare. peste tot ti se baga pe gat lucruri de proasta calitate de care nu ai absolut nici cea mai mica nevoie. alegerea apartine doar consumatorului. ori, din punctul asta de vedere se pare ca mai avem un drum foarte lung de parcurs.
dar cum nu putem toti sa plecam in "tarile calde"...
I love living single, drinking double, and sleeping triple.
badboy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 12:41 am
Localitate: romania

Mesajde Kryszti » Lun Mar 04, 2002 2:59 pm

Initial trimis de badboy
Pe ideea asta cam toata muzica romaneasca din ultima vreme cade in categoria asta dupa parerea mea, asa incat...
si, intr-un fel mi se pare cat de cat normal pentru tara noastra sa fim intoxicati la orice pas cu muzica din ce in ce mai proasta. trebuie sa faca si "artistii" un ban nu? daca toata lumea ar asculta numai muzica de calitate, atunci n-ar mai exista decat cativa artisti pe care ai putea sa ii numeri pe degete. ce-ar mai face Andre atunci (ca sa dau un exemplu) ?



Andre s-ar duce dracului, acolo unde e locul. LA fel toti cei ce n-au ce cauta la televizorul meu, in urechile mele sau a oamenilor de rand. Daca tot e pe "hai sa facem un ban", se duce dracului tot si raman manelele care iti plac tie, andre s.a.m.d Exista muzica "usoara" (adica de distractie, de atmosfera, de dans etc, nu capodopera muzicala) de calitate. Si aici, iote exemple: stigma, bosquito, v***j ( :) zgubilici! ) s.a.
CAt despre comparatia tipic romaneasca"lasa ca si la altii e asa, chiar mai rau", nu cred ca s-a mers atat de departe prin alte tari!
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Zgubilici » Lun Mar 04, 2002 7:31 pm

popularitatea mult prea ridicata a acestui gen (de muzica cica) e alarmanta (sau era ca a cam inceput sa scada) si asta reflecta gradul nostru "inalt" de culturalizare.
nu e nevoie plecam in tarile calde, avem si noi o gramda de trupe bune, trebuie doar sa le acordam mai multa atentie si sa invatam publicul sa aleaga ceva mai de soi nu primul jeg ce i se arunca in fata.
cu vreo 10-15 ani in urma daca cineva ar fi ascultat ceva ca Wonder kid, ar fi primit o gramda de pumni si injuraturi, atunci muzica insemna ceva mult mai profund si mai plin de mesaj, asta e semn ca lumea s-a prostit, nu ca s-a modernizat!
Asa ca tot nu mi se pare normala existenta menelelor!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde badboy » Lun Mar 04, 2002 10:35 pm

se pare ca pana la urma am cam fost inteles gresit in incercarea mea de a lua cat-de-cat apararea manelelor.
in primul rand, nu vreau sa se inteleaga ca sunt un fan inrait al acestora, ci doar ca le consider mai mult decat acceptabile in peisajul muzicii romanesti contemporane. sincer, nu exista mai mult de 3 trupe/cantareti romanesti care sa mi se para ca au intr-adevar ceva de spus si o mai si spun macar binisor.
de ce le-am luat apararea? pur si simplu pentru ca mi se pare cea mai mare tampenie faptul ca, daca este intrebata, toata lumea este impotriva lor, dar totusi se vand cel mai bine si sunt cele mai cautate melodii. pana la urma (si e doar o parere personala) isi au un loc bine stabilit in muzica noastra (muzica de petrecere), si oricand le-as aseza inaintea trupelor gen Andre, Akcent, etc, etc, etc.
cu alte cuvinte, ca sa inchei, nu mi se par mai rele decat alte realizari romanesti ale ultimelor vremuri.
I love living single, drinking double, and sleeping triple.
badboy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 12:41 am
Localitate: romania

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori