Elvis !!!

Forumul asociat fanclubului Elvis Presley

Elvis !!!

Mesajde svengali » Mie Oct 08, 2003 2:37 pm

Iata ca da... sper ca de data asta macar am nimerit un topic acolo une ii era locu ;)
Creca baiatu asta (Elvis), plecat dintre noi acu vreo 26 de ani (R.I.P.) a fost una din cele mai controversate personalitati muzicale ale secolului trecut. Pe bune daca a fost cineva mai injurat si iubit in acelasi timp :)
N-o sa incep prin a-i aduce 'jdemii de osanale, relax :D, si nici n-o sa zic ca a inventat rock'n'rollu ca asa o afirmatie ne-ar sgaria pe ureche ( au zis unii foarte mumos cum ca "actul de nastere al rock'n'roll-ului a fo Rock around the clock a lui Bill Halley", da' sa lasam).
As incepe prin a aminti ca au fost vreo 4 perioada mari si late in cariera lui:
1. perioada de inceput ( '54 pana la intoarcerea din armata in '60). Multi considera perioada asta ca fiind singura in care Elvis a contat in muzica, inclusiv John Lennon care a marturisit chiar in ziua mortii lui Elvis "pentru mine a murit cand a plecat in armata". N-a fost prea frumos din partea lu' John da mai videm noi mai incolo. Piese care-mi plac din perioada asta ar fi: That's allright mama, Heartbreak Hotel, That's when your heartaches begin, Loving you (i-a cantat-o Priscillei in seara cand s-au cunoscut), Jailhouse Rock, Love me tender, Blue Suede Shoes, Shake, Rattle and Roll, I got a woman. Inafara de mult pomenitele influente negro-spirituals de care s-au vorbit, Elvis i-a admirat mult pe Frank Sinatra si pe tenorul Mario Lanza, ceea ce se va observa ulterior in repertoriul sau. In perioada armatei (2 ani) nu apare in nici un film si nici nu inregistreaza. Tot in armata va face pentru prima data karate (sub indrumarea lui Harry Slemansky) si o va cunoaste pe Priscilla (ea 14 el 25), viitoare lui sotie.
2. (cca '60 -'68) perioada filmelor.... in care abandoneaza treptat rock'n'roll-ul trecand spre balade si alte genuri cum ar fi cantoneta ... as incepe cu Are you lonesome tonight, mai apoi Fame amd fortune, It's now or never ( O sole mio), Surrender (Torna a surriento). Tot in aceasta perioada se incadreaza si Can't help falling in love.
Face 32 de filme care din pacate nu se ridica peste nivelul mediocritatii (desi toate ii aduc milionul de dolari), cu exceptia ultimului film (documentar) "Elvis:That's the way it is" (MGM, 1970). Erau, daca mai tineti minte, acele genuri de filme in care in scena 1 iei un picior in gura iar in scena 2 te ridici si canti (genul filmelor indiene tampite care vad ca incep sa fie redifuzate la noi acum). S-a vorbit mult si despre treaba asta, si tind sa cred ca vina principala a avut-o managerul lui "Colonelul" (Tom Parker). Singurul film mai serios in care a fost solicitat "James Dean Story" (Elvis trebuia sa-l interpreteze pe James Dean) nu avea sa fie facut niciodata pentru ca Tom Parker nu a admis ca numele altui actor sa apara pe generic inaintea numelui lui Elvis. Treptat si muzica lui are de suferit, rezumandu-se la coloana sonora a filmelor. Din '61 nu mai are nici un No 1 si nici nu mai concerteaza. Incepe sa iasa din atentia publicului, singura data in care mai este mentionat in anale fiind atunci cand Beatles l-au vizitat cu ocazia primei serii de turnee in state ('64). Anii trec fara ca Elvis sa mai fie constient de ce se intampla in muzica: hippies, rock, etc
3. Reintoarcerea la public ('69-'74) dupa aproape 8 ani de hiatus, de filme slabutze, de orgii la Bel Air si Graceland, Elvis se trezeste intr-o buna zi fara sa-si aminteasca prea clar ce s-a intamplat cu ultimii lui ani din viata. Colonelul face o ultima miscare desteapta aducandu-l intr-un show televizat la NBC intitulat Elvis Comeback Special inainte de Craciunul din '68. In plina forma, cu o voce usor guturala, rebela si puternica, Elvis reuseste sa-si castige "coroana" si sa arate showbizului ca interpretii de rock'n'roll mai aveau ceva de spus (cel putin unii dintre ei). ---> cateva melodii : guitar man, trouble, memories si If I can dream ... o melodie nu foarte valoroasa, dar care a mers la suflet in atmosfera sarbatorilor de iarna (cu atat mai mult cu cat America era in plin razboi cu Vietnamul ).
Urmeaza o perioada in care Elvis e in cautari, inceteaza sa mai filmeze (si bine face :D). Inspirat de succesul lui Tom Jones la hotelul International din Las Vegas (Hilton cel de azi), Elvis deschide o serie de concerte la Hilton incepand din vara lui '69. Materialul prezentat era o compilatie intre succese mai vechi de-ale lui, piese noi si piese ale altora ... dintre piesele de succes de atunci: Don't cry daddy, in the ghetto, suspicious minds, kentucky rain, polk salad annie (remake dupa Tony Joe white), walk a mile in my shoes ( ?), sweet caroline ( Neil Diamond) si Proud Mary (CCR). Concertele se tin "cu casa inchisa", rezervarile facandu-se pe 6 luni inainte ca la avion :). Totodata Elvis revine la country, soul si chiar blues (desi n-a fost vreodata catalogat drept cantaret de blues sau contry).
Urmeaza apoi o serie de concerte, mai putin apreciate ( " Elvis On Tour" precum si Elvis Live at Madison Square Garden ( unde printre auditoriu se numara John Lennon, Ringo Starr si Bob Dylan).
Cu redobandirea succesului incepe sa piarda pe plan afectiv. Tot mai desele certuri cu Priscilla devin cunoscute publicului iar din '73 cand ea intenteaza divort, Elvis are o cadere din care nu-si va mai reveni pe deplin niciodata. Intr-un mod aproape miraculos reuseste sa se repuna pe picioare pentru ultimul mare concert al vietii sale Aloha from Hawaii via satellite, difuzat in direct in Asia si America, si a doua zi in Europa. A fost difuzat (partial) si la noi, si inca detine recordul ca numar de telespectatori.
Melodii din aceasta perioada sunt vadit legate de turnura din viata sa: Separate ways, I'll remember you, What now my love, Always on my mind.
4. ('75-'77) Dupa momentul "Elvis in Hawaii", cariera lui Elvis are din de in ce mai mult de suferit. Incep problemele cu sanatatea, dependenta de stimulante ( si droguri ?!?!?!). Ajunge sa-si inverseze complet ritmul somn-veghe, stand treaz noaptea si dormind aproape in intregime ziua. Nimic nu mai aducea aminte de Elvis de odinioara (cu numai 4-5 ani inainte !!!) nici macar vocea. Melodii din aceasta perioada: It's midnight, Unchained Melody, My Way ( remake Frank Sinatra), It's easy for you si... ultima inregistrare Way Down. Moare trist si singur la numai 42 de ani in ziua de 16 aug 1977 (by the way, s-a nascut pe 8 ian 1935 la Tupello, langa Memphis). Cu numai 2 zile inainte de-a muri ii marturisea unui prieten: am 40 de ani, ca maine mor si nu se mai uita nimeni la mine...
Ma bucur ca cel putin in unele privinte s-a inselat :)
Totusi nu inteleg de ce se promoveaza constant (mai ales la noi) imaginea lui Elvis gras si drogat, de parca s-ar dori exploatarea la nesfarsit a slabiciunilor unui om... Deasemeni nu inteleg de ce se prefera difuzarea filmelor lui (si a muzicii respective), cand perioada de cel mai mare rafinament este '68-'74...
Poate ma ajutati voi sa gasesc raspunsul la aceste intrebari ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde PET » Vin Noi 07, 2003 1:28 am

melodii cunosc multe...daca le aud...dar 1 singura melodie mi-a placut in mod special. Vazuse-m pe VH1 acea reclama cu...ELVIS CD-s...blabla...si era o melodie...care suna foarte misto :)

Suspicious Minds se chema...am si luat-o de pe net :)
NO MA.AM
PET
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Noi 06, 2003 12:00 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 11, 2003 12:42 pm

Cind eram mica si-i cintam cintecele prin casa sau prin parc, putin ma interesa care era din perioada de care a zis toasu’ Lennon ca e muzica adevarata, sau care fusese lansat cind Elvis era deja gras si drogat. Dupa fiecare film cu el vazut la cinematograf aveam sound track-ul inregistrat prin aer din sala de cinematograf si toate cintecele invatate, fie ca in film urmau dupa picioare in gura sau dupa pupaturi.
La fel de putin ma intereseaza si acum in ce context au aparut cintecele respective. Aproape toate au fost hituri pentru ca sint geniale si cintate divin. Indiferent ce s-ar zice despre Elvis, uite ca inca se zice si nimeni nu-l uita, pentru ca este inca prezent peste tot. De-aia ii e si asa usor pustimii de azi sa-l redescopere si sa-l admire mereu si mereu.
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde svengali » Joi Noi 13, 2003 9:51 pm

Pentru PET ---> Suspicious Minds e intr-adevar una din piesele lui de rezistenta de dupa reintoarcerea la public din '68. A fost preluata printre altii de Fine young cannibals si U2. Daca ai ocazia sa asculti varianta de concert ( '69-'70 la Las Vegas), s-ar putea sa-ti placa mai mult... e mai dinamica si are un aranjament orchestral "de zile mari" ;)

Pentru bad bad annie ---> Problema nu e asta. In general iti formezi o parere despre un artist in functie de ce ti se "serveste" la tv, radio si pe compilatiile din comert. Majoritatea casetelor ce le-am vazut rareori includ melodii lansate in perioada 68-74, care, repet, mi se pare cea mai rafinata din cariera lui Elvis (era mai matur decat in anii 50 dar inca in forma). Cam asta am vrut sa spun mai sus :)
Oricat as vrea sa-ti dau dreptate mi-e greu sa pun pe-acelasi calapod "There's No Room to Rhumba in a Sports Car", "Queenie Wahine's Papaya" sau "The Bullfighter Was A Lady" cu "Polk Salad Annie", "Suspicius Minds" sau "Mary in the morning".
Tu zici ca n-are a face cand era in forma si cand era drogat... tind sa cred ca starea de spirit a unui artist (de fapt mai general modul cum traieste, cum simte) isi pune amprenta asupra cantecelor sale (chiar daca Elvis nu-si compunea cantecele). Oricum... discutia ramane deschisa :)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 18, 2003 3:33 pm

Am inteles care e problema, si raspunsul meu, dedus din context, este ca, indiferent ce produse „Elvis“ mi-a servit media de-a lungul timpului, nimic nu m-a impiedicat sa-l apreciez si sa-mi aleg ce-mi placea din ce mi se oferea. Treaba mass-mediei e sa-si faca scandalurile si sa-si ia banii. Nu i-am aranjat perioadele in ordinea finetii, desi stilurile difera, intr-adevar, mult, si sint si foarte multe cintece care nu-mi plac sau consider ca nu-l „prind“ pe el. E normal sa mai aiba si piese fortate, din atitea sute! Are cintece pe care le cinta fara chef, asa cum pe altele le cinta cu mare placere, fara a avea vreo legatura cu perioada de interpretare.
Ce vreau sa exprim este ca aici nu veti gasi parerea mea de critic, ci de fan, adica blinda si foarte subiectiva!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde svengali » Mie Noi 19, 2003 2:27 am

Intr-adevar, cand inregistrezi aproape 600 de cantece, e greu sa fie toate bune sau sa-ti placa :o Auzisem cum ca la anumite repetitii orchestra incepea o melodie iar Elvis continua cu versurile de la alta, intrerupand apoi si cerandu-si scuze, ce sa-i faci :hehe:
E clar ca dincolo de starea lui de moment Elvis detesta anumite piese pe care le-a inregistrat si anumite posturi in care a fost pus (mai ales prin intermediul filmelor). "M-am saturat sa cant la pasarele" declara el unui ziarist intrebat fiind ce l-a facut sa renunte la filme comerciale si sa se reintoarca la cantat si la public :)
Într-o baltă neagră,
Patru ochi luceste.
Ce să fie oare?!
Cred că ie doi peste.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

elvis e inca mare aici in usa

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 11:09 pm

sunt multi care merg in fiecare an sai viziteze fosta casa, sunt zeci de showuri cu personaje carel imita si sunt si mai multi fani.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Elvis era homo !

Mesajde zalmoxe » Joi Mar 11, 2004 3:30 pm

dovada ?

Number forty-seven said to number three:
"You're the cutest jailbird I ever did see.
I sure would be delighted with your company,
come on and do the Jailhouse Rock with me."

Elvis is not the king, he´s the queen
zalmoxe
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Mar 11, 2004 3:25 pm
Localitate: Vascauti

Mesajde Sandman » Joi Mar 18, 2004 4:40 pm

Gay sau nu, regele sau regina, nu imi place muzica lui sub nici o forma.
- Father?
- Yes, son?
- I want to kill you.
Sandman
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Dec 30, 2003 5:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vincent » Mie Mai 26, 2004 9:54 am

Mie imi plac melodiile din anii '50. De ce? Pentru ca sunt mai rebele!
Din perdioada de dupa 1960 merg: Viva Las Vegas (cred ca asta a fost ultimul lui film bun), Suspicious Minds, In The Ghetto, Fame & Fortune.
vincent
 

Mesajde sapte » Mie Iul 07, 2004 10:45 am

Hmm ... nu pot sa spun ca-mi plac absolut toate melodiile, imi plac, sa zicem, majoritatea. Chiar pot sa spun ca ocupa unul din cele mai inalte locuri in topul cantaretilor adevarati pe care-i apreciez eu personal. Orientarea sexuala a unu om, nu mai zic a unui cantaret, NU-SI are locul in nici un context, este o problema personala si nu vad cum l-ar putea afecta pe plan profesional daca are talentul si dedicatia cuvenita unui plan de activitate.

Bottom line, Elvis rules. Inca mai cuceresc cu melodiile lui! :)
Avatar utilizator
sapte
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde ciresar1988 » Dum Noi 14, 2004 1:06 pm

Nu ma voi apuca acum sa fac recomandari tinand cont de perioade, de stiluri, eventual de variantele live ale aceleiasi melodii in diferite perioade. Asa ca voi posta playlist-ul pe care il folosesc atunci cand vin pe la mine "laici"care vor sa asculte ceva Elvis.

1. Elvis Presley - And The Grass Won't Pay No Min (3:10)
2. Elvis Presley - I Don't Care If The Sun Don't (2:29)
3. Elvis Presley - Heartbreak Hotel (2:09)
4. Elvis Presley - I Forgot To Remember To Forget (2:29)
5. Elvis Presley - I'm Gonna Sit Right Down And C (2:02)
6. Elvis Presley - Money Honey (2:36)
7. Elvis Presley - Mystery Train (2:26)
8. Elvis Presley - One-Sided Love Affair (2:11)
9. Elvis Presley - Trying To Get To You (2:32)
10. Elvis Presley - When It Rains, It Really Pours (2:03)
11. Elvis Presley - Got A Lot O' Livin' To Do! (2:33)
12. Elvis Presley - All Shook Up (1:58 )
13. Elvis Presley - Lawdy, Miss Clawdy (2:09)
14. Elvis Presley - Paralyzed (2:25)
15. Elvis Presley - Rip It Up (1:54)
16. Elvis Presley - Too Much (2:32)
17. Elvis Presley - When My Blue Moon Turns To Gol (2:22)
18. Elvis Presley - Baby I Don't Care (1:52)
19. Elvis Presley - Jailhouse Rock (2:28 )
20. Elvis Presley - Dixieland Rock (1:47)
21. Elvis Presley - A Big Hunk O' Love (2:14)
22. Elvis Presley - Hard Headed Woman (1:54)
23. Elvis Presley - I Got Stung (1:54)
24. Elvis Presley - King Creole (2:09)
25. Elvis Presley - Treat Me Nice (2:12)
26. Elvis Presley - Blue Moon Of Kentucky (1:04)
27. Elvis Presley - A Mess Of Blues (2:40)
28. Elvis Presley - Return To Sender (2:08 )
29. Elvis Presley - Make The World Go Away (3:36)
30. Elvis Presley - Faded Love (4:07)
31. Elvis Presley - I Was Born About Ten Thousand Years Ago.mp3
32. Elvis Presley - It's Your Baby, You Rock It.mp3
33. Elvis Presley - Just Pretend.mp3
34. Elvis Presley - (That's What You Get) For Lovin' Me.mp3
35. Elvis Presley - Tomorrow Never Comes.mp3
36. Elvis Presley - Whole Lotta Shakin' Goin' On.mp3
37. Elvis Presley - Don't Cry Daddy (2:48 )
38. Elvis Presley - And The Grass Won't Pay No Min (3:10)
39. Elvis Presley - From A Jack To A King (2:25)
40. Elvis Presley - Gentle On My Mind (3:22)
41. Elvis Presley - I'll Hold You In My Heart (4:33)
42. Elvis Presley - In The Ghetto (2:47)
43. Elvis Presley - Inherit The Wind (2:57)
44. Elvis Presley - Mama Liked The Roses (2:48 )
45. Elvis Presley - Power Of My Love (2:34)
46. Elvis Presley - Suspicious Minds (4:30)
47. Elvis Presley - This Is The Story (2:29)
48. Elvis Presley - True Love Travels On A Gravel (2:39)
49. Elvis Presley - Wearin' That Loved On Look (2:45)
50. Elvis Presley - Without Love (There Is Nothing (2:53)
51. Elvis Presley - (It's A) Long Lonely Highway (2:22)
52. Elvis Presley - Big Boss Man (2:52)
53. Elvis Presley - Indescribably Blue (2:48 )
54. Elvis Presley - It Hurts Me (2:29)
55. Elvis Presley - Memphis Tennessee (2:10)
56. Elvis Presley - Too Much Monkey Business (2:32)
57. Elvis Presley - His Latest Flame (2:08 )
58. Elvis Presley - Anything That's Part Of You (2:06)
59. Elvis Presley - Just Tell Her Jim Said Hello (1:53)
60. Elvis Presley - What Now, What Next, Where To (1:57)
61. Elvis Presley - Stuck On You (2:20)
62. Elvis Presley - Such A Night (3:00)
63. Elvis Presley - Down In The Alley (3:12)
64. Elvis Presley - His Latest Flame (2:01)
65. Elvis Presley - After Loving You (3:07)
66. Elvis Presley - If I Can Dream (3:08 )
67. Elvis Presley - In The Ghetto (2:48 )
68. Elvis Presley - It Keeps Right On A-Hurtin' (2:38 )
69. Elvis Presley - Kentucky Rain (3:11)
70. Elvis Presley - Only The Strong Survive (2:42)
71. Elvis Presley - For The Heart (3:24)
72. Elvis Presley - Bringing It Back (3:02)
73. Elvis Presley - For Ol' Times Sake (3:38 )
74. Elvis Presley - Always On My Mind (3:40)
75. Elvis Presley - Hurt (2:08 )
76. Elvis Presley - It's Midnight (3:23)
77. Elvis Presley - Moody Blue (2:51)
78. Elvis Presley - Mr Songman (2:08 )
79. Elvis Presley - My Boy (3:20)
80. Elvis Presley - Pieces Of My Life (4:04)
81. Elvis Presley - Pledging My Love (2:50)
82. Elvis Presley - She Thinks I Still Care (3:52)
83. Elvis Presley - Steamroller Blues (3:05)
84. Elvis Presley - T-R-O-U-B-L-E (3:03)
85. Elvis Presley - The Twelfth Of Never (2:39)
86. Elvis Presley - Polk Salad Annie.mp3
87. Elvis Presley - You Gave Me A Mountain.mp3
88. Elvis Presley - Way Down (2:39)
89. Elvis Presley - For The Good Times.mp3
90. Elvis Presley - Don't Think Twice, It's All Right.mp3
91. Elvis Presley - Just A Little Bit.mp3
92. Elvis Presley - Shake A Hand.mp3
93. Elvis Presley - She Thinks I Still Care.mp3
94. Elvis Presley - Susan When She Tried.mp3
95. Elvis Presley - Talk About The Good Times.mp3
Avatar utilizator
ciresar1988
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 11:00 pm

Mesajde ciresar1988 » Dum Noi 14, 2004 1:17 pm

Nu ma voi apuca acum sa fac recomandari tinand cont de perioade, de stiluri, eventual de variantele live ale aceleiasi melodii in diferite perioade. Asa ca voi posta playlist-ul pe care il folosesc atunci cand vin pe la mine "laici"care vor sa asculte ceva Elvis.

1. Elvis Presley - And The Grass Won't Pay No Min (3:10)
2. Elvis Presley - I Don't Care If The Sun Don't (2:29)
3. Elvis Presley - Heartbreak Hotel (2:09)
4. Elvis Presley - I Forgot To Remember To Forget (2:29)
5. Elvis Presley - I'm Gonna Sit Right Down And C (2:02)
6. Elvis Presley - Money Honey (2:36)
7. Elvis Presley - Mystery Train (2:26)
8. Elvis Presley - One-Sided Love Affair (2:11)
9. Elvis Presley - Trying To Get To You (2:32)
10. Elvis Presley - When It Rains, It Really Pours (2:03)
11. Elvis Presley - Got A Lot O' Livin' To Do! (2:33)
12. Elvis Presley - All Shook Up (1:58 )
13. Elvis Presley - Lawdy, Miss Clawdy (2:09)
14. Elvis Presley - Paralyzed (2:25)
15. Elvis Presley - Rip It Up (1:54)
16. Elvis Presley - Too Much (2:32)
17. Elvis Presley - When My Blue Moon Turns To Gol (2:22)
18. Elvis Presley - Baby I Don't Care (1:52)
19. Elvis Presley - Jailhouse Rock (2:28 )
20. Elvis Presley - Dixieland Rock (1:47)
21. Elvis Presley - A Big Hunk O' Love (2:14)
22. Elvis Presley - Hard Headed Woman (1:54)
23. Elvis Presley - I Got Stung (1:54)
24. Elvis Presley - King Creole (2:09)
25. Elvis Presley - Treat Me Nice (2:12)
26. Elvis Presley - Blue Moon Of Kentucky (1:04)
27. Elvis Presley - A Mess Of Blues (2:40)
28. Elvis Presley - Return To Sender (2:08 )
29. Elvis Presley - Make The World Go Away (3:36)
30. Elvis Presley - Faded Love (4:07)
31. Elvis Presley - I Was Born About Ten Thousand Years Ago.mp3
32. Elvis Presley - It's Your Baby, You Rock It.mp3
33. Elvis Presley - Just Pretend.mp3
34. Elvis Presley - (That's What You Get) For Lovin' Me.mp3
35. Elvis Presley - Tomorrow Never Comes.mp3
36. Elvis Presley - Whole Lotta Shakin' Goin' On.mp3
37. Elvis Presley - Don't Cry Daddy (2:48 )
38. Elvis Presley - And The Grass Won't Pay No Min (3:10)
39. Elvis Presley - From A Jack To A King (2:25)
40. Elvis Presley - Gentle On My Mind (3:22)
41. Elvis Presley - I'll Hold You In My Heart (4:33)
42. Elvis Presley - In The Ghetto (2:47)
43. Elvis Presley - Inherit The Wind (2:57)
44. Elvis Presley - Mama Liked The Roses (2:48 )
45. Elvis Presley - Power Of My Love (2:34)
46. Elvis Presley - Suspicious Minds (4:30)
47. Elvis Presley - This Is The Story (2:29)
48. Elvis Presley - True Love Travels On A Gravel (2:39)
49. Elvis Presley - Wearin' That Loved On Look (2:45)
50. Elvis Presley - Without Love (There Is Nothing (2:53)
51. Elvis Presley - (It's A) Long Lonely Highway (2:22)
52. Elvis Presley - Big Boss Man (2:52)
53. Elvis Presley - Indescribably Blue (2:48 )
54. Elvis Presley - It Hurts Me (2:29)
55. Elvis Presley - Memphis Tennessee (2:10)
56. Elvis Presley - Too Much Monkey Business (2:32)
57. Elvis Presley - His Latest Flame (2:08 )
58. Elvis Presley - Anything That's Part Of You (2:06)
59. Elvis Presley - Just Tell Her Jim Said Hello (1:53)
60. Elvis Presley - What Now, What Next, Where To (1:57)
61. Elvis Presley - Stuck On You (2:20)
62. Elvis Presley - Such A Night (3:00)
63. Elvis Presley - Down In The Alley (3:12)
64. Elvis Presley - His Latest Flame (2:01)
65. Elvis Presley - After Loving You (3:07)
66. Elvis Presley - If I Can Dream (3:08 )
67. Elvis Presley - In The Ghetto (2:48 )
68. Elvis Presley - It Keeps Right On A-Hurtin' (2:38 )
69. Elvis Presley - Kentucky Rain (3:11)
70. Elvis Presley - Only The Strong Survive (2:42)
71. Elvis Presley - For The Heart (3:24)
72. Elvis Presley - Bringing It Back (3:02)
73. Elvis Presley - For Ol' Times Sake (3:38 )
74. Elvis Presley - Always On My Mind (3:40)
75. Elvis Presley - Hurt (2:08 )
76. Elvis Presley - It's Midnight (3:23)
77. Elvis Presley - Moody Blue (2:51)
78. Elvis Presley - Mr Songman (2:08 )
79. Elvis Presley - My Boy (3:20)
80. Elvis Presley - Pieces Of My Life (4:04)
81. Elvis Presley - Pledging My Love (2:50)
82. Elvis Presley - She Thinks I Still Care (3:52)
83. Elvis Presley - Steamroller Blues (3:05)
84. Elvis Presley - T-R-O-U-B-L-E (3:03)
85. Elvis Presley - The Twelfth Of Never (2:39)
86. Elvis Presley - Polk Salad Annie.mp3
87. Elvis Presley - You Gave Me A Mountain.mp3
88. Elvis Presley - Way Down (2:39)
89. Elvis Presley - For The Good Times.mp3
90. Elvis Presley - Don't Think Twice, It's All Right.mp3
91. Elvis Presley - Just A Little Bit.mp3
92. Elvis Presley - Shake A Hand.mp3
93. Elvis Presley - She Thinks I Still Care.mp3
94. Elvis Presley - Susan When She Tried.mp3
95. Elvis Presley - Talk About The Good Times.mp3
Avatar utilizator
ciresar1988
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Gadgetman » Lun Mar 21, 2005 11:35 am

Uite aici ceva pentru fanii Elvis Presley A-)


http://www.actionfigures.ro/index.php?cmd=show_product&id=7
Avatar utilizator
Gadgetman
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mar 05, 2005 12:00 am

Elvis Presley

Mesajde Blood_contess » Dum Sep 11, 2005 6:33 pm

Va mai exista vreodata un Elvis Presley sau nu il va putea egala nimeni?
Blood_contess
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 08, 2005 8:45 pm
Localitate: In Hell

Mesajde stefan » Dum Sep 11, 2005 7:58 pm

Un Elvis nush daca va mai exista vreodata, dar un subiect despre Elvis exista deja, pe forumul adecvat ("Oldies but goldies"):

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=9081
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Sep 12, 2005 9:26 am

Il duce gaga acolo sa il undeasca mozii. Contesino vezi ca la ce varaza faceti mi-e ca o sa luatii o pauza pe aici.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde b0nechina » Mar Sep 13, 2005 2:35 pm

Hrrrr, ptiu!!! L-am lipit.
Sar'na de ajutor, da... aaaa, gaga si fane!
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde nokia2010 » Joi Sep 15, 2005 9:52 pm

Am fost atat de fascinat de Rock'n'Roll incat purtam o frizura Elvis style (cu perciunii de rigoare).!
Avatar utilizator
nokia2010
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Fan Club Elvis

Mesajde ciresar1988 » Lun Oct 24, 2005 12:44 pm

Suntem inca multi absolut fascinati de Elvis. Exista chiar si un fan club , Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania care organizeaza periodic evenimente in memoria artistului. Si asta nu inseamna 3 nebuni cu gulere ridicate si zambete strambe care se aduna la un colt de strada, ci concerte prin cluburi, cu trupe live si concursuri cu premii. La cel mai recent dintre ele au cantat The Teachers (singura trupa din Ro cu repertoriu majoritar Elvis si care s-a ocupat si de organizare), si au avut invitati pe Daniel Iordachioaie (omul care l-a facut cunoscut pe Elvis generatiei de dupa revolutie) si Lucky 13.
Atmosfera a fost incredibila. Trepida clubul din temelii. Multi din cei veniti acolo nu au mai avut locuri la mese.Si erau oameni cu varste intre 16 si 60 de ani.
In august, aceiasi oameni au organizat un memorial Elvis Presley, care s-a mediatizat in ziare si la stirile TV.
Daca e cineva interesat de activitatea acestui fan club, daca vreti sa participati la un astfel de eveniment, puteti urmari anunturile lor pe forumul clubului la adresa Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania
Site-ul clubului este in lucru deocamdata, dar tot ce e de aflat se poate afla de pe forum.
Avatar utilizator
ciresar1988
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Elvis_Romania » Joi Dec 22, 2005 9:02 pm

Aici gasiti multi fani Elvis Presley, intrati si vedeti Click aici sau aici For Elvis Fans
Avatar utilizator
Elvis_Romania
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 22, 2005 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Elvis_Romania » Sâm Dec 24, 2005 11:09 am

ciresar 1988 a scris:
In august, aceiasi oameni au organizat un memorial Elvis Presley, care s-a mediatizat in ziare si la stirile TV.


Oare aceiasi oameni sa fi fost?
Ciudat aici apare altcineva http://www.expres.ro/divertisment/?news_id=191206
sau aici: http://www.gardianul.ro/index.php?a=mediamonden2005072804.xml

Nu ai invatat la scoala ca nu-i frumos sa minti, o sa-ti creasca nasul ca a lui Pinochio!!!!~r
Te rog eu nu mai inventa fan cluburi peste noapte si nu mai pacalii lumea ca organizati mari evenimente, stie toata lumea cat de mare e clubul acela in care va adunati 10 oameni, beti o bere si ziceti ca ati organizat Festival Elvis. ~p
Avatar utilizator
Elvis_Romania
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 22, 2005 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ciresar1988 » Dum Ian 08, 2006 12:59 am

Articolul la care faci trimitere a stat la baza conflictului iscat intre voi si The Teachers Orchestra datorita informatiilor gresite furnizate presei la acel moment.
Factorul comun al acestor manifestari se numeste The Teachers Orchestra, lucru evident la o simpla lectura a articolului la care chiar tu faci referire.
Memorial Elvis Presley,September Elvis Festival si Elvis Day au acelasi numitor comun: The Teachers Orchestra. Ca la momentul respectiv nu ati reusit sa pastrati langa voi aceasta trupa ne-a facilitat noua, Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania, colaborarea cu aceasta trupa organizatoare de asemenea evenimente.
Nu dorim o polemica, nici nu-i vedem rostul, si nici n-am avea motive de a continua un conflict care, in fapt, nu exista.
Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania are ca scop exclusiv promovarea imaginii ELVIS in Romania, formarea unei culturi ELVIS si, in ceea ce ne priveste, existenta unor alte organizatii similare nu poate fi decat benefica scopului pe care ni l-am propus si asupra caruia nu revendicam vreun anumit tip de monopol.
Intentia acestui post are la baza informarea corecta a fanilor Elvis din Romania.
Cu aceasta ocazie va facem cunoscut faptul ca trilogia evenimentelor Elvis din Romania se completeaza prin organizarea de catre Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania si The Teachers Orchestra in Club Big Mamou (Splaiul Independentei 2A) a spectacolului aniversar ELVIS DAY, duminica, 8 ianuarie 2006, de la orele 20:00.
Cei care doresc sa participe sunt rugati sa vina in jurul orelor 19:00, deoarece si acest eveniment se bucura de mediatizare in presa scrisa si televiziune.
Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania, The Teachers Orchestra si Club Big Mamou va multumesc si va asteapta !
Avatar utilizator
ciresar1988
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Elvis_Romania » Mar Ian 10, 2006 2:01 pm

Avem aceasi tinta, Elvis Aaron Presley, ma bucur ca ne zbatem sa-l facem pe Elvis mai cunoscut in Romania.
*Pe 8 Ianuarie 2006 in Cafeneaua Actorilor, "Presley" a fost ascultat de la orele 17:00 la 21:30 (Meetup Elvis "From a Jack to a King")
*In Big Mamou a cantat trupa The Teachers live din repertoriul lui Elvis de la orele 20:00 la 00:20 (Elvis Day "Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania")
La Multi Ani Elvis!
p.s. In viitorul apropiat va mai avea loc evenimente organizate de cei mentionati mai sus.....:)
Avatar utilizator
Elvis_Romania
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 22, 2005 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Elvis_Romania » Sâm Ian 28, 2006 12:12 pm

Din pacate fan club-ul Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania nu exista, este un fan club neoficial si nu are aprobare de la Elvis Presley Enterprises Inc. sa functioneze...
Avatar utilizator
Elvis_Romania
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 22, 2005 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Pampalau » Mie Mai 03, 2006 1:51 am

ciresar1988 scrie:Daniel Iordachioaie (omul care l-a facut cunoscut pe Elvis generatiei de dupa revolutie) .


Nu te supara, da tu de unu Stefan Banica ai auzit? Macar Iordachioaie e nevinovat saracul. S-a scremut si el prin 87 cu un disc de mana a doua (deci inainte de revolutie) si pe urma s-a potolit. Banica si acu face bani (barfele zic ca mai mult de 5000$ pe concert) imitand penibil, bolnavicios si aproape obsesiv un om care si-a trait traiu si si-a mancat malaiu acu 30-50 ani. De la interventii vocale cool si costum de piele negru (vezi Comeback Special aka ultimu concert a lu banica de craciun), pana la sters de transpiatie cu servetele aruncate in public (concertele de la Hilton).
Daca intr-adevar tanara generatie ar sti lucrurile astea Banica ar ajunge sa cante in crasma sau ar trebui sa devina pentru prima data original. Din pacate culturalizarea (daca popularizarea lui Elvis se poate numi culturalizare) nu vine de la Iordachioaie si nici de la imitatori ciudati. Pot sa-ti spun ca interesul mass-mediei de-al promova si redescoperi pe Elvis la noi e la fel de ridicat ca si inainte de revolutie, adica zero. Pana si in Taiwan e mai popular, fara pic de bascalie.
Pampalau
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 03, 2006 1:29 am
Localitate: Pampas

penibil

Mesajde memphis » Sâm Iul 08, 2006 12:42 pm

Pampalau scrie:Nu te supara, da tu de unu Stefan Banica ai auzit? Macar Iordachioaie e nevinovat saracul. S-a scremut si el prin 87 cu un disc de mana a doua (deci inainte de revolutie) si pe urma s-a potolit. Banica si acu face bani (barfele zic ca mai mult de 5000$ pe concert) imitand penibil, bolnavicios si aproape obsesiv un om care si-a trait traiu si si-a mancat malaiu acu 30-50 ani. De la interventii vocale cool si costum de piele negru (vezi Comeback Special aka ultimu concert a lu banica de craciun), pana la sters de transpiatie cu servetele aruncate in public (concertele de la Hilton).
Daca intr-adevar tanara generatie ar sti lucrurile astea Banica ar ajunge sa cante in crasma sau ar trebui sa devina pentru prima data original. Din pacate culturalizarea (daca popularizarea lui Elvis se poate numi culturalizare) nu vine de la Iordachioaie si nici de la imitatori ciudati. Pot sa-ti spun ca interesul mass-mediei de-al promova si redescoperi pe Elvis la noi e la fel de ridicat ca si inainte de revolutie, adica zero. Pana si in Taiwan e mai popular, fara pic de bascalie.
Inainte de a deschide gura incearca sa te informezi. Ce ai spus aici e trist si denota incultura. Mai bine stranutai decat sa scoti asa niste tampenii. Sa spui despre Elvis ca si-a trait traiu, si-a mancat malaiu iti trebuie ignoranta maxima. In rest comentariile despre Banica Jr.... omu castiga o paine,oricare ar face asta daca ar putea,ca e bine ,ca e rau...publicul decide si in cazul lui a cam decis.Faptul ca "tanara generatie" de care vb nu stie ca ce face Banica e copiat de la Elvis...e treaba "tinerei generatii" ca nu se informeaza,ca habar n-are pe ce lume e,insa in nici un caz nu e Banica vinovat.Da, el speculeaza treaba asta si la fel ar face oricare dintre contestatari, insa carcoteala e mai importanta...De Daniel Iordachioaie iar habar n-ai ce spui. Cati ani aveai prin 90? Inainte de a deschide gura sa vb,cauta informatiile necesare subiectului pe care il deschizi sau comentezi,altfel s-ar putea sa-ti iasa numa broscute pe gurita...ca acum :ban:

[b scrie:Elvis_Romania[/b]]
Avem aceasi tinta, Elvis Aaron Presley, ma bucur ca ne zbatem sa-l facem pe Elvis mai cunoscut in Romania.
*Pe 8 Ianuarie 2006 in Cafeneaua Actorilor, "Presley" a fost ascultat de la orele 17:00 la 21:30 (Meetup Elvis "From a Jack to a King")
*In Big Mamou a cantat trupa The Teachers live din repertoriul lui Elvis de la orele 20:00 la 00:20 (Elvis Day "Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania")
La Multi Ani Elvis!
p.s. In viitorul apropiat va mai avea loc evenimente organizate de cei mentionati mai sus.....:)


Mult zgomot pentru ce? Elvis Presley nu apartine vreunui club care sta degeaba mutumit de sine ca ...e fun club.Si atunci si dupa, The Teachers Orchestra a realizat evenimentele importante legate de Elvis si daca in acest proces au fost ajutati de terte persoane ...cu atat mai bine!! Memoriale Elvis, Festivaluri Elvis au fost facute de The Teachers Orchestra si Club Big Mamou. Si in acest an The Teachers Orchestra organizeaza alaturi de Club Big Mamou
MEMORIAL ELVIS 2006! Sambata 19 August de la ora 22.00.Dincolo de dispute fara sens numitorul comun este Elvis...asa ca
veniti la 2 ore de rock'n roll,la o seara de neuitat in amintirea lui Elvis Presley!
memphis
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 05, 2006 1:30 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memphis » Sâm Iul 08, 2006 1:00 pm

Elvis_Romania scrie:Avem aceasi tinta, Elvis Aaron Presley, ma bucur ca ne zbatem sa-l facem pe Elvis mai cunoscut in Romania.
*Pe 8 Ianuarie 2006 in Cafeneaua Actorilor, "Presley" a fost ascultat de la orele 17:00 la 21:30 (Meetup Elvis "From a Jack to a King")
*In Big Mamou a cantat trupa The Teachers live din repertoriul lui Elvis de la orele 20:00 la 00:20 (Elvis Day "Elvis Presley Memories Fan Club Of Romania")
La Multi Ani Elvis!
p.s. In viitorul apropiat va mai avea loc evenimente organizate de cei mentionati mai sus.....:)


Mult zgomot pentru ce? Elvis Presley nu apartine vreunui club care sta degeaba mutumit de sine ca ...e fun club.Si atunci si dupa, The Teachers Orchestra a realizat evenimentele importante legate de Elvis si daca in acest proces au fost ajutati de terte persoane ...cu atat mai bine!! Memoriale Elvis, Festivaluri Elvis au fost facute de The Teachers Orchestra si Club Big Mamou. Si in acest an The Teachers Orchestra organizeaza alaturi de Club Big Mamou
MEMORIAL ELVIS 2006! Sambata 19 August de la ora 22.00.Dincolo de dispute fara sens numitorul comun este Elvis...asa ca
veniti la 2 ore de rock'n roll,la o seara de neuitat in amintirea lui Elvis Presley!
memphis
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 05, 2006 1:30 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Sâm Iul 08, 2006 6:41 pm

memphis scrie:[...] insa in nici un caz nu e Banica vinovat.Da, el speculeaza treaba asta si la fel ar face oricare dintre contestatari [...]

Pacat ca nu esti si tu unul dintre contestatari, nu? Oricum, dupa logica ta de fier, sa inteleg ca Stoica, Vlas, Vantu si, hai sa ramanem pe tarlaua muzicii, Guta si Adi de Vita sunt nevinovati, doar dobitocii care pun botu poarta intreaga vina?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Iul 08, 2006 10:52 pm

memphis, ai grija cu postatu consecutiv, k altfel tu :ban:

in rest, sunt de acord cu tine, daca voiai sa spui k alaturari de genu elvis - banica / iordachioaie sunt cam trase de par...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Elvis Presley

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron