Barci

forumul mincinosilor

Barci

Mesajde as xxl » Mie Aug 07, 2002 1:13 pm

Eu zic ca are legatura cu pescuitul. Daca nu, imi cer anticipat scuze.
Ii invit pe posesori sau cei care doresc sa detina o abarcatiune sa posteze aici.

Pentru cei care doresc sa isi construieasca singuri o barca, va stau la dispozitie gratuit cu planuri si know-how.

Acum lucrez la prima mea barca adevarata (adaptare dupa Buzz - barca usora de viteza si agrement). Dupa modificari succesive ale planurilor, au rezultat urmatoarele dimensiuni:
L= 296; lmax =142; hmin = 36; hmax = 60.

momentan ma desparte de o croaziera cu barca mea un mizilic de 4 milioane.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Re: Barci

Mesajde Game Over » Lun Aug 12, 2002 3:09 pm

Shi sa inteleg ca pe 24/25 mergem cu barca la Dunare ?! :o
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

nop

Mesajde as xxl » Mar Aug 13, 2002 12:27 pm

din pacate nu. poate cu alta ocazie.

ca fapt divers, cand m-am apucat de lucru (in februarie) am dus-o intr-un ritm atat de rapid incat imi era frica ca o termin si va trebui sa astept sa se topeasca sloiurile de gheata ca sa o pun la apa.
intre timp s-au terminat banii, mi s-au stricat si monitoru' si hard discu' in acelas timp basca telefonu' mobil care putea fi folosit doar daca era bagat in priza. de aici a rezultat o cheltuiala de aproape 10 mil, bani care erau programati barcii.

chiar daca as termina-o pentru a iesi cu barca pe dunare avand motoru' (pe care inca nu il am) atasat imi trebuie un certificat de navigator care in afara ca mai si costa nici nu il poti lua cand vrea muschiu'. plus alta dandana si anume actele de agrementare pe proiectu' si executia ambarcatiunii.

e o vorba: te legi la cap si nu te doare. cam asa sunt eo, da sa fiu al dracu daca nu o scot eo la capat!
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Aug 13, 2002 1:05 pm

Cu care seamana?

CU ASTEA?

SAU CU ASTEA?

SAU CU ASTEA?

(de curiozitate, nu le am cu pescuitul dar imi place apa)

Mai am poze cu barci...
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

as xxl a scris:

Mesajde as xxl » Vin Aug 16, 2002 7:59 am

adaptare dupa Buzz - barca usora de viteza si agrement

.. deci cam in genul ultimelor - dar fara cabina.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Re: Barci cu motor

Mesajde Adila » Mie Sep 10, 2003 5:49 pm

salut ! Sunt
Am descoperit (cu bucurie ) ca nu sunt singurul care s-a apucat de construit o barca de viteza . Si eu am facut una BETON -zic eu-si am aceleasi probleme ...ma lupt cu RNR-ul sa-mi avizeze proiectul de anul trecut ! Cica ,,nu e barca NORMALA "...nici nu am vrut sa fie o barca normala -...Barcile normale se cumpara de obicei la niste preturi imense (direct proportionale cu greutatea lor ) Barca am dat-o la apa acum doua saptamani si alearga peste asteptari ! Am luat aproape 70/ora cu un motor de 25 de cai vechi de 30 de ani !!! E foarte stabila si nu bubuie pe valuri ! Azi m-am logat in forum ...cautand un club sau ceva asemanator al ,,barcagiilor cu motor " Am constatat ca la noi nu exista asa ceva ! Atasez niste poze ....De fapt sunt capturi video de pe caseta facuta la lansarea la apa !!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Mesajde Adila » Mie Sep 10, 2003 6:02 pm

Sunt ,,junior" in forum ....si sunt ,,putin bolnav" de barcile cu motor ! Am vazut pozele atasate de tine ...mi-au placut (la culoare).Cel putin...peisajul cu lotcile e superb ! dar acelea nu sunt barci de viteza !!! Am facut si eu o barca (manual) -dar de viteza , si nu se face usor ... Daca tot ai colectie de poze ...am atasat poza barcii mele ! si imi cer scuze ca m-am bagat in discutia voastra (dar tipul cu barca -model Buzz merita tot respectul !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

vorba reclamei...BEEETON

Mesajde liviu77 » Sâm Oct 04, 2003 10:59 pm

ma intrebam daca o sa-i treaca cuiva prin cap sa faca asa ceva...toata stima si respectul...noroc si cu motoarele(nu de barci) astea de cautare...tineti-o tot asa!!!NU va lasati!
liviu77
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 26, 2003 6:28 pm
Localitate: romania-sibiu

Mesajde RALLYMAN » Mar Feb 03, 2004 9:22 pm

Pentru cei care doresc sa isi construieasca singuri o barca, va stau la dispozitie gratuit cu planuri si know-how.

Acum lucrez la prima mea barca adevarata (adaptare dupa Buzz - barca usora de viteza si agrement). Dupa modificari succesive ale planurilor, au rezultat urmatoarele dimensiuni:
L= 296; lmax =142; hmin = 36; hmax = 60.

M-ar interesa pe mine planuri pentru construirea unei barci deoarece nu am bani sa cumpar una.Poti sa trimiti pe mail ?
Stii cumva site-uri cu barci si motoare noi si second-hand ?
Multumesc anticipat !
rallyman1972@yahoo.com
RALLYMAN
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 03, 2004 9:03 pm
Localitate: Constanta

Mesajde danu » Dum Feb 08, 2004 12:13 am

Am intrat si eu in "trupa" cu doua barci la activ.Nu este foarte complicat,depinde cum abordezi problema.Daca doriti lamuriri scrieti-mi
danu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 07, 2004 12:14 am
Localitate: romania

Mesajde ssx » Joi Mar 11, 2004 1:36 pm

Sunt nevinovat in ce priveste barcile, dar incerc sa ma luminez. Poate cineva sa-mi aprinda un bec apropo de modul de "inregimentare" in Romanica a barcilor second-hand aduse de afara. Un link, un sfat,ceva...
Multumesc anticipat!
ssx
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 11, 2004 1:25 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gabibe » Dum Mar 28, 2004 1:12 pm

[quote="as xxl"]Eu zic ca are legatura cu pescuitul. Daca nu, imi cer anticipat scuze.
Ii invit pe posesori sau cei care doresc sa detina o abarcatiune sa posteze aici.

Efectiv jos palaria!!!! Sunt foarte interesat si curios in acelasi timp daca este un proiect abordabil(costuri+materiale).Urmaresc foarte des ebay la americani,care cred ca au cele mai bune preţuri,dar daca se adauga transport si alte taxe,ieşi la pepeni.Deci,daca se poate,astept cateva amanunte de la tine.Mulţumesc anticipat.
gabibe
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:23 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gabibe » Dum Mar 28, 2004 1:19 pm

[quote="ssx"]Sunt nevinovat in ce priveste barcile, dar incerc sa ma luminez. Poate cineva sa-mi aprinda un bec apropo de modul de "inregimentare" in Romanica a barcilor second-hand aduse de afara. Un link, un sfat,ceva...
Multumesc anticipat![/Q


Nu sunt incă f bine documentat,dar in principiu trebuie sa faci o cerere la capitania unde vrei sa inscrii barca,la care sa ataşezi o factura de provenienta.In principiu nu este mare problema(trăim in Rom,ce naiba!).Keep in touch,lol.
gabibe
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:23 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde levier8500 » Mie Mar 09, 2005 3:51 am

Salut!!!!!!!! Vreu si eu o schita de barca pt Dunare dar unamai mare cu cabina ceva gen iacht.
Adresa mea de mail este levier8500@yahoo.com
levier8500
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 09, 2005 12:01 am
Localitate: Calarasi

Mesajde jeorj » Mie Mar 09, 2005 12:11 pm

Si pe mine m-ar interesa niste planuri de constructie pentru un caiac sau canoe sau chiar barca de viteza. Daca ma poate ajuta cineva sa ma contacteze pe mail-ul gigiell@lycos.com
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Bogi » Mar Apr 12, 2005 1:29 pm

Salutari!
Si eu sunt interesat in a construi o barca micuta... Cine doreste sa ma ajute cu niste planuri, ii multumesc anticipat. Adresa mea este
bboieru@yahoo.com
Bogi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 12, 2005 1:00 pm
Localitate: la munca

Mesajde STIN » Mar Aug 23, 2005 7:32 am

Mai,as xxl,vreau si eu planurile pt.barca!adresa de email:STIN7@HOTMAIL.COM
Multumiri anticipate.STIN
STIN
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 09, 2005 7:42 am
Localitate: BUCURESTI

Mesajde BROASCA » Mar Oct 25, 2005 12:14 pm

hai noroc! caut de mult asa ceva te rog sa mi
trimiti si mie planurile daca se poate constantin1573@yahoo.com
BROASCA
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 25, 2005 11:53 am
Localitate: CONSTANTA

Mesajde cristi_car » Vin Oct 28, 2005 1:06 pm

as dori si eu niste planuri pentru o barca de agrement (pe dunare). va multumesc!!!
cristi_car@yahoo.com
cristi_car
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 28, 2005 12:54 pm
Localitate: galati

am mai facut una ...

Mesajde Adila » Vin Feb 10, 2006 5:09 pm

Ce faci? Ai terminat barca? Te-ai dat cu ea ? vad ca baietii iti cer ,,planuri" !
Am mai facut una de-atunci ...si-am ajuns la 92 km/ora cu 25 de cai ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Mesajde SOD » Lun Feb 13, 2006 3:39 pm

de unde se pot cumpara second hand barci bune si motoare de barci?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Lun Feb 27, 2006 4:30 pm

Adila scrie:Ce faci? Ai terminat barca? Te-ai dat cu ea ? vad ca baietii iti cer ,,planuri" !
Am mai facut una de-atunci...
tu nu ai ceva planuri dupa care ti-ai construit barcile? as fi interesat, ca arata excelent
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

planuri...

Mesajde Adila » Vin Mar 24, 2006 1:28 pm

gigiell scrie:tu nu ai ceva planuri dupa care ti-ai construit barcile? as fi interesat, ca arata excelent

Bineanteles ca am si planuri !!! sunt facute de mine ..si refacute..si modificate ...in vreo 5 ani de munca,teste,modificari...studiu,carti, nopti piedute cautand pe net...E o boala si asta. M-am lasat si de pescuit...din lipsa de timp.Acum cumpar peste din Carrefour!
Cu prima barca luam 48 km/ora...cu a 2-a 75km/h...si cu asta am ajuns la 92 cu motor nemodificat. Motor de serie!
Recordul de viteza la 25 de cai in Europa este de 95 km/h ...dar cu motor modificat -in limitele UIM -homologation-race rules. Motorul ala merge la 7000-7200 de rotatii pe minut. Este o informatie ...greu de obtinut.
Eu nu-mi permit sa cumpar un motor pe sezon...il las asa cum l-a facut fabricantul ...6100 maxim. In domeniul asta nu-ti spune nimeni -nimic.Cu motorul modificat as putea trece lejer de suta...dar fiecare km/h in plus are un pret foarte mare...In privinta ,,planurilor"...sper ca m-ai inteles...! Nici nu poate fi vorba! Dupa omologare...as putea ,,produce" cateva bucati.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Mesajde jeorj » Vin Mar 24, 2006 4:17 pm

as xxl scrie:Pentru cei care doresc sa isi construieasca singuri o barca, va stau la dispozitie gratuit cu planuri si know-how
Adila, asta e motivul pentru care te-am intrebat de planuri. Am crezut ca ai facut rost de ceva de pe net pentru care sa nu te doara capu daca dai si la altii.
Nefiind cazul imi retrag cuvintele cu precizarea ca te felicit pentru realizari (nu oricine are curajul sa inceapa asa ceva si tenacitatea sa duca la bun sfarsit) si iti doresc succes pe viitor. sper sa ajung si eu sa ma pot lauda cu o ambarcatiune facuta de mine (chiar si dupa planurile altora) pentru mine(nu ca lucrator la vreun patron)
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Eu nu sunt AS XXL !!!

Mesajde Adila » Vin Mar 24, 2006 8:03 pm

,,Originally Posted by as xxl- Pentru cei care doresc sa isi construieasca singuri o barca, va stau la dispozitie gratuit cu planuri si know-how..."
AS XXL scria asta prin 2004 ...
Eu NU sunt AS XXL si NU pun planuri la dispozitie.Barca e facuta de mine si pentru mine (e pasiune pe banii mei -nu munca de zi cu zi).Nu trebuie sa te scuzi,multzumesc pentru..felicitare" ...dar altcineva din forumul asta ,,pune planuri la dispozitie...".Pe net gasesti orice ..cu bani sau free.Numai ca trebuie sa stii ce sa cauti si ce sa iei.
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Mesajde esox lucius » Mie Mar 29, 2006 4:24 pm

salutare!
...si felicitari pt realizare.Si eu sunt interesat sa construiesc un hidroglisor si inca oscilez in alegerea materialelor, fibra de sticla sau lemn si tego . Tu din ce ai realizat-o?
esox lucius
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 29, 2006 4:00 pm
Localitate: constanta

Mesajde esox lucius » Mie Mar 29, 2006 4:36 pm

pentru cei ce vor planuri de ambarcatiuni free incercati :http://www.svenson.com
esox lucius
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 29, 2006 4:00 pm
Localitate: constanta

material

Mesajde Adila » Mie Apr 05, 2006 6:47 pm

Eu am facut-o din fibra de sticla.Nici o bucatica de lemn.
Nu sunt adeptul lemnului...si nici a hidroglisoarelor...Lemnul putrezeste ..oricat de bine l-ai proteja, necesita reparatii an de an, lucreaza in timp si la umiditate...
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Mesajde jeorj » Vin Apr 07, 2006 2:07 pm

Adila, poti sa-mi spui macar de unde iei materiale (fibra, rasina, intaritori) ca am facut rost de niste planuri de caiac si de canoe si vreau sa ma apuc de lucru.
multam.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Materiale

Mesajde Adila » Joi Apr 13, 2006 3:08 pm

gigiell scrie:Adila, poti sa-mi spui macar de unde iei materiale (fibra, rasina, intaritori) ca am facut rost de niste planuri de caiac si de canoe si vreau sa ma apuc de lucru.
multam.


Eu am cumparat de la PAFS-Bucuresti. Este undeva pe centura ..intre Chitila si Carefour Militari.Au un birou de desfacere,platesti si iei ce-ti trebuie.
Rasina,gelcoat,fibra stratimat si tesatura, intaritor = metil etil cetona si accelerator=naftenat de cobalt. Preturile erau cam de 90000 Kg pt rasina si fibra+tva. Intaritorul ,ceara demolanta (sau alcool-demolant) si gelcoatul cam la 160000 litrul. Nu stiu preturile actuale ca nu am cumparat nimic anul asta .
Adila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Sep 10, 2003 4:57 pm
Localitate: Romania Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron