Faith No More

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Faith No More

Mesajde whatever » Dum Mar 28, 2004 3:13 am

Sunt foarte curios de mai exista lume ce isi aminteste de una dintre cele mai originale formatii ale ultimilor 20 de ani, si de uluitorul solist Mike Patton. As vrea sa stiu ce pareri aveti despre "era" Chuck Mosley, albumele scoase cu Patton, conflictul cu Jim Martin, proiectele solo ale membrilor trupei, sau de ce nu, doar despre muzica facuta de Faith No More.

waiting for anwers
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuma » Mar Mar 30, 2004 11:43 pm

Ciao babacule... :) mai despre Faith no More nu am ce sa spun pentru ca din pacate nu am ascultat decat 3 piese...dar da dupa piesele acelea sunt o formatie buna si daca mi s-ar oferi ocazia sa ascult mai mult as face-o...din piesele pe care le detin as the worm turns e super faina...nah c ya
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Corny » Mie Mar 31, 2004 9:50 pm

How predictable :), dude,they are an ok band but let`s just face it, they are NOT heavy metal and they are not a very popular band and they don`t have any reason to be IMO
Corny
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mar 31, 2004 9:15 pm
Localitate: Bunghole

Mesajde whatever » Mie Mar 31, 2004 9:59 pm

did i ever say that they are heavy metal ?

anyhow...albumele scoase cu Patton nici nu se compara cu cele scoase cu Mosley(parerea mea) si cel mai bun imi pare Angel Dust. Ca piese as alege Kindergarten, si pentru versuri.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Mar 31, 2004 10:07 pm

Cel mai bun chiar ie Angel Dust,macar pentru Easy...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mar 31, 2004 10:35 pm

mah, Easy nici macar nu e a lor :) si ca fapt divers nu imi place prea mult. Dar Jim Martin are un solo de chitara foarte fain in ea asa ca ... Dar Angel Dust,da, cel mai bun. Al doilea as zice ca e King for a Day. The Real Thing imi place instrumental, dar vocea lui Patton inca nu era destul de matura.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Mar 31, 2004 10:45 pm

Easy stiu shi io ca ie preluare,da suna de mii de ori mai bine ca originalu....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mar 31, 2004 11:08 pm

da, agreed, suna mult mai bine. E vocea lui Patton, ce naiba :) Ce zici de ultimul album cu Mosley ? (introduce yourself) Mie chiar imi place foarte mult, vocea lui chiar daca nu prea exista :) macar avea putere si oarece personalitate. Oricum, Billy Gould e un bassist bun de tot, iubesc ce face in The Crab Song
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuma » Mie Mar 31, 2004 11:40 pm

nu mai vorbiti de ozn-uri pe aici...si eu ce sa fac daca doar atatea piese am ? mie unu` am mai zis-o si o mai zic...imi plac...daca as putea sa ascult mai mult as face-o pentru ca sunt o trupa frumoasa si imi place vocea lui patton c yas
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mersi

Mesajde LeeRoy » Mie Apr 14, 2004 9:52 am

Am citit si eu posturile de aici si avand doar 2 piese de la Faith No More (Easy si Malpractice) care imi plac mult am zis ca merita sa caut un album intreg. Am luat Angel Dust si chiar merita. Primele 2 piese de pe album m-au lovit! (Land Of Sunshine si Caffeine)
Avatar utilizator
LeeRoy
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Apr 14, 2004 9:24 pm

albumul Angel Dust pare a fi apogeul atins de cei 5, desi multa lume sustine ca albumul urmator (kfad...) este cel mai bun. Oricum, piesele de care zici sunt superbe, uite, Land Of Sunshine a fost scrisa de Patton cand urma un soi de experiment.Mai concret, a stat treaz 3 nopti la rand si a urmarit emisiunile televizate noaptea tarziu, punand apoi citate si impresii in versuri. Tot pentru LOS Patton a apelat la celebrele "fortune cookies" cu citate gen "sing and rejoice" sau "you are an angel headed for a land of sunshine", restul de piesa(versuri adica) find luate din biblia scientologica ("does emotional music have quite an effect on you?") Si Caffeine a fost scrisa pentru ca asa cum declara Billy "caffeine is the only drug Mike(Patton) still does" [ se cam aplica si in cazul meu, sunt dependent de cafea". Oricum de pe Angel Dust alte piese de rezistenta zic eu ca ar fi Smaller and Smaller, Kindergarten, Jizzlobber(ce voce are acolo, incredibil) sau Midlife Crisis(piesa despre Madonna)

Anyhow....voi ati apucat sa ascultati Mr. Bungle ? Daca da, ce parere aveti ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Ilinca_ » Joi Apr 22, 2004 5:44 pm

daada, eu a ascultat niste mr bungle si mi-a placut destul de mult. e faina aia "air conditioned nightmare". n-avea cum sa nu fie misto, doar e vocea lui patton ;b
mie faith no more imi plac foarte mult, albumu cel mai fain io zic ca e king for a day, fool for a lifetime, iar ca piesa mie imi place stripsearch zamoust
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Apr 29, 2004 10:05 pm

;) heh, da...mister Patton rules. Oricum, stilul muzical adoptat de mr. bungle e total diferit de faith no more, si de fantomas, si de toate celelalte proiecte pattoniene(ceea ce e foarte bine zic eu). KFAD imi place si mie enorm, are pe el una din piesele mele preferate de la fnm-ricochet.

nu stiu de ce, dar album of the year nu prea imi place...are piese bune, stiu, uite, stripsearch care ai zis-o e tare reusita, ashes to ashes iar, naked..., home sick home, dar per ansamblu nu prea ma incanta, nu stiu..nu imi pare asa inchegat, parca se observa ca baietii urmau sa se desparta.

oricum...stiu ca e fnm nu patton, dar care din voi a pus mana pe cele 2 albume solo ale lui Patton(eu ma numar afara pentru ca le am). Daca ati auzit ce parere aveti ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde vicious » Dum Iun 20, 2004 2:58 am

:hi:
ce ii weird(sau poate nu) ii ca sunt o formatie relativ necunoscuta.. si chiar nu inteleg de ce . i dunno.. facand muzica pretty great .. ar fi tb sa fi iesit cumva mai in fata .. mai in evidenta..
well .. the real thing,albumul, mi se pare pretty cute.. i like it.. dar nu prea sunt in masura sa comentez de fnm prea mult deoarece nu am ascultat nush cat de mult.. :U
and im also curious y did they split up.. :-? de ce nu mai exista?
vicious
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:23 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde whatever » Dum Iun 20, 2004 6:33 pm

"After 15 long and fruitful years, Faith No More have decided to put an end to speculation regarding their imminent break up... by breaking up"

Citatul de mai sus ii apartine lui Billy Gould, bassist la Faith No More intre 1982 si 1998, unul dintre cei 3 fondatori ai formatiei. Practic de ce s-au destramat. Nici azi nu sunt prea clare motivele. Dar cel mai plauzibil ar fi faptul ca proiectele solo ale celor 5 le acaparau tot timpul si nici nu mai tineau asa de mult la fnm. Patton la momentul despartirii avea deja o cariera solo, si o trupa (mr. bungle), plus ca mai canta si cu Naked City. Mike Bordin era noul tobosar pentru Ozzy Osbourne si intrase oficial in Black Sabbath, Billy canta cu Brujeria si isi facuse casa de discuri, Roddy avea trupa sa Imperial Teen cu care cunoscuse succesul comercial, si Jon Hudson canta in System Collapse.

Si era clar deja faptul ca ceva nu mai mergea cum trebuie in cadrul trupei. Schimbasera pe Jim Martin cu Trey Spruance, care a rezistat doar pentru KFAD, apoi a venit Dean Menta care a rezistat turneul KFAD, si nu a putut sa lucreze bine in studio, apoi a venit Jon Hudson care a rezistat si el 2 ani, si apoi totul s-a terminat.

Deci se pare ca pana urma destramarea formatiei a avut loc pentru ca erau prea multe proiecte pentru fiecare membru si pentru ca interesul in Faith No More scazuse considerabil.

Ultimul concert Faith No More a avut loc pe 7 aprilie 1998 la Lisabona.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde vicious » Mar Iun 22, 2004 10:34 pm

tenx de info..
it bites... ce sa zic..
vicious
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:23 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde whatever » Joi Iul 01, 2004 1:59 am

da, e cam nasol...ma rog, hai sa va zic ceva interesant. Piesa Underwater Love de pe albumul The Real Thing are o povestioara scurta tare ciudata. In ea e vorba despre un tip care isi ineaca sotia ca ea sa nu il paraseasca niciodata. Patton era cam nebun de felul lui :D Si in Edge Of The World vorbeste despre el fiind pedofil "give me your smile, let me see those pearlies, i`d do anything for those little girlies"
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde betiandrei » Vin Iul 02, 2004 9:33 pm

We care a lot, Introduce yourself, The real thing, Angel Dust, KFAD, Album of the year....cam astea-s toate albumele FNM pe care le detin si cre'ca-s cam toate. Ce sa spun...?! Baietii canta extraordinar. Eu ii ascult din 1999, iar vocea si versurile pattoniene sunt criminal de bune. Cel mai bun album mi se pare Angel Dust...N-ar fi prea multe informatii de oferit pt ca gasesti tot ce vrei pe fnm.com...Am cautat albumele solo ale lui Patton si nu-s de gasit...AJUTOR!!!
Pt "vicious": FNM nu-i o formatie asa cunoscuta, pt ca nu-s multi oameni care sa-i placa. Multi stiu plac melodia Easy, da' la fel de multi nu cunosc numele trupei. Ca sa nu mai zic de From out of nowhere, care-i o melodie foarte cunoscuta, dar nu si numele sau autorii, si faina - a fost fundalul muzical al unui promo de TV, in plus, apocalyptica are un cover dupa ea...
Nu m-am gandit ca mai exista oameni zdranganiti la cap cu muzichii faine, p-aici prin Romanioara....Bravos, whatever!
You're perfect yes it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two
betiandrei
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Apr 30, 2004 9:23 am
Localitate: paris

Mesajde whatever » Vin Iul 02, 2004 10:20 pm

Andrei, ai uitat live at Brixton academy care e considerat album :) Despre albumele lui Patton cum sta treaba. El are 2 scoase in 96 si 97, Adult Themes For Voices si Pranzo Oltranazista care NU le vei gasi in magazine la noi oricat cauti. Daca ai noroc poti sa gasesti pe net, dar slabe sanse si acolo, sau sa incerci sa comanzi de undeva dar si aici iti trebuie noroc si cunostiinte. Eu am avut sansa sa pot sa ies din tara de cateva ori, si am facut rost de muzica de prin Irlanda/Ungaria/Germania, etc(si tot ceea ce tine de FNM am luat de acolo) Daca esti chiar curios de albumele lui Patton da-mi un pm si mai vorbim. Oricum sunt efecte vocale (el si microfonul sau) inregistrate undeva in camere de hotel prin perioada 1992-1995 parca.

Faza cu Easy e adevarata, si e adevarat si zvonul ca ea a fost lansata pentru ca FNM sa scape de armata de "mettalheads" care ii divinizau dupa piese ca si Surprise! Your Dead sau Epic. Oricum numai pe pressingurile din Europa se gaseste piesa Easy, albumul Angel Dust are de fapt 13 melodii si se termina cu Midnight Cowboy a lui Berry. Pe alte pressinguri se gaseste si varianta reluata "As The Worm Turns" care e inclusa si pe Midlife Crisis Maxi-Single.

Mie imi par o trupa relativ cunoscuta dar de generatia veche. Cu mare greutate vei gasi tineri care sa fi auzit sau sa fi si ascultat Faith no More(trupa care 100% a influentat toate trupele pe care le asculta ei gen System of A Down, Korn, Incubus, etc) Mie imi plac cam din 1995, anul acela a aparut KFAD, l`am cumparat(si azi mai am caseta aceea veche din piata) si m-am indragostit de ei. Prima piesa ce mi-a placut cred ca a fost Ugly In The Morning pentru balbaielile lui Patton.

Nici eu nu credeam sa mai dau de oameni care apreciaza FNM`ul, bravo si tie andrei :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde souR_JaNe » Sâm Iul 03, 2004 10:01 pm

Faith No More sunt o trupa grozava, originala. Si e pacat ca putini au auzit de ei, dar ce e bun nu e vazut sau auzit de toata lumea, de oricine...(numai de genii pustii ca noi). Cel mai bun album dupa parerea mea e Angel Dust si melodia mea preferata Jizzlobber. Patton rocks! He's a God! tschüíŸ
Avatar utilizator
souR_JaNe
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 22, 2003 11:00 pm

Mesajde souR_JaNe » Dum Iul 04, 2004 1:04 am

Ummm... am o intrebare... Videoclipul de la Ashes To Ashes sau doar melodia, are vreo semnificatie?? Imi amintesc ca am dat la o persoana sa asculte piesa asta si primul lucru pe care l-a zis a fost "Ce tare, tipu' are voce de doom" .
Avatar utilizator
souR_JaNe
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 22, 2003 11:00 pm

Last Cup Of Sorrow

Mesajde whatever » Dum Iul 04, 2004 6:16 pm

Patton poate canta cu usurinta diverse stiluri muzicale, si implicit doom. Ca fapt divers, prin 1985 cand abia infiintase Mr. Bungle stilul abordat de ei era death metal si Patton se descurca de minune si la asa ceva.

Ashes to ashes nu are nici o semnificatie ascunsa sau asa ceva. Este pur si simplu un videoclip foarte bine realizat. Poate surprinde aparitia la costum a formatiei, dar e un fapt bine cunoscut(sau nu :D ) ca in ultimul an fnm facusera o traditie in a aparea de regula costumati elegant la concerte.

Ca tot veni vorba de videoclipuri, cel mai bun de la ei imi pare "A Small Victory" Last cup of sorrow este iarasi foarte bine realizat si are o poveste foarte interesanta pe care incerc sa o mentionez pe scurt. In primul rand tot conceptul clipului se bazeaza pe un film de Alfred Hitchcock numit Vertigo(in rolurile principale joaca James Stewart si Kim Novak). Nu voi relata subiectul filmului, si ma voi margini la videoclip.

In film personajul principal (Stewart) sufera de acrophobie (frica de inaltimi), iar in clip Patton sufera de aceeasi fobie. Patton joaca acelasi rol ca si Stewart, adica un ofiter de politie fortat sa se retraga din cauza bolii pana nu gaseste leacul. Prietenul personajului principal (Novak) il roaga pe el sa o urmareasca pe sotia sa Madeline despre care el zice ca are tendinte de sinucidere. Scott(Patton) e atras de femeie, si ii si salveaza viata la San Francisco Bay. Ei incep o relatie, dar obsesia ei despre moarte devine tot mai puternica, si pe langa asta Madeline tot vede o imagine ciudata (in clip fiind Billy Gould). Avand o viziune cu casa veche el o duce acolo sa scape de obsesie (crezand ca asta e solutia) dar cand Madeline ajunge acolo incearca din nou sa se sinucida. Din cauza acrophobiei el nu o poate salva si de data aceasta, iar femeia moare aruncandu-se de la fereastra (se poate observa usor si in clip secventa aceasta)

Clipul se incheie cand Patton o cunoaste pe posibila sora geamana a lui Madeline de care se indragosteste dar ramane prins intre realitate si iluzie neputand sa inteleaga ce se intampla cu el si cu toata povestea in care e implicat.

Sper ca v-a placut rezumatul :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Ian 27, 2005 11:12 pm

si azi e ziua lui Patton, face 37 de ani, si eu ii urez un "la multi ani" care probabil niciodata nu o sa fie vazut de el.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuma » Sâm Mar 05, 2005 3:10 pm

cine sunt faith no more astia ma ? :))
All i've got is insane
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Mar 06, 2005 2:38 am

bine Dragos
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde betiandrei » Dum Iul 10, 2005 3:12 pm

azi am ascultat FNM de mi-au plesnit creierasii:axe:... nu reusesc sa ma decid:tigara: care album de-al lor e mai bun.. :O AD sau KFAD?
help! :D
You're perfect yes it's true
But without me you're only you
Your menstruating heart
It ain't bleedin' enough for two
betiandrei
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Apr 30, 2004 9:23 am
Localitate: paris

Mesajde whatever » Dum Iul 10, 2005 7:52 pm

eu as opta pentru Angel Dust. Mie imi pare ca versurile de pe AD sunt mult mai bune decat cele de pe KFAD, piesele curg mult mai bine una dupa cealalta, pana si clipurile sunt realizate mai fain ... In schimb KFAD compenseaza cu Trey la chitara si cu un art work genial. In orice caz KFAD e cel mai subestimat album de la Faith No More.

Si mai cunosc lume care considera Album Of The Year ca fiind cel mai bun de la ei ... :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde tzache » Mar Iul 19, 2005 8:41 am

From out of Nowhere am ascultat in NHL 2005 (si am ramas uimit ca e o piesa veche de 15 ani). Bateristu "Puffy" Bordin mi se pare cel mai tare dintre toti pe instrumentu asta, am vazut asta cand i-a tinut locu cu David Silveria din Korn, cand si-a rupt mana.

Songs To Make Love To imi place (ca are Easy like Sunday Morning pe ea ;) )
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde whatever » Mar Iul 19, 2005 10:35 pm

16 ani chiar.

Puffy e stangaci si a studiat ritmuri africane, si da, a cantat si cu Korn, pe timpul Summer Sanitarium Tour.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde tzache » Joi Iul 21, 2005 1:16 pm

whatever da si mie un mepe3 cu ceva interesant de la ei, ce-ti place tie
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori