medicina neconventionala

Coltul studiosilor

medicina neconventionala

Mesajde SOD » Lun Feb 24, 2003 2:50 am

de multa vreme ma intreb daca exista sau nu diversi oameni ce sustin ca au puteri paranormale,ca vindeca orice,samd.chiar daca m-am lovit personal de aceasta problema,tot nu-s lamurit pe deplin.bioenergie,raze de nu stiu de care,aura de nu stiu cum,chiar exista sau e pur si simplu autosugestie.
la mine in familie a fost un caz pe care nu-l povestesc inca,care ar demonstra ca da!

pareri!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde La Bella » Joi Mar 13, 2003 12:14 am

Sincera sa fiu, nu stiu daca intr--adevar exista capacitatea asta de a vindeca pe altcineva, datorita bioenergiei, dar am citit de curand despre Qi gong- se citeste ci kung, si este un stil traditional, care are ca subramuri stilurile taoist, confucianist, budist si inca vreo 3000 de alte stiluri, si care este folosit de chinezi de mai multe sute de ani, daca nu mii.
In fine, stilul Qi gong, foloseste autosugestia, controlarea si constientizarea tuturor lucrurilor care se petrec in organism, in special respiratia. Lucrul asta a ajutat la obtinerea energiei zilnice, refacerea sau inatarirea sanatatii, intinerire, impotriva obezitatii si multe alte cele. Chestia este ca m-a pus pe ganduri!
Deci, mai mult ca sigur ca putem sa controlam ceva cu ajutorul mintii- cum probabil am observat din propria experienta!
Tot ce ne mai ramane e sa ne documentam si sa incercam pe propria piele.
Daca fiecare ar incerca sa fie bun macar o zi, probabil multe s-ar schimba!
La Bella
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Mar 12, 2003 7:53 pm
Localitate: München

BIOENERGIE

Mesajde marian jan » Vin Mar 14, 2003 8:13 pm

in momentul in care citesti cateva carti de specialitate ti se pare ceva ciudat!sa crezi,sa nu crezi... dar cand vezi ca un om ridica cu palma in fata ta un scaun (ce-i drept,unul mai mic),o carte groasa,cand vorbesti cu atatia oameni care au fost vindecati,incepi sa crezi.in momentul in care esti tu vindecat nu mai e nici o indoiala.mai ales daca umbli din doctor in doctor,realizezi multe chestii.sunt multi impostori,dar sunt si multi oameni cu aceste capacitati.
in romania nu e cunoscut aproape deloc acest fenomen.a inceput sa miste ceva cu reflexoterapia,dar totusi,prea putin.

a-pro-pos,ati fost hipnotizati vreodata?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

neconventionale

Mesajde thesoulline » Mie Mai 05, 2004 1:38 am

ai ales un subiect foarte vast, poate ar fi bine sa faci o minima precizare...
Cred ca vrei sa stii despre formele de tratament naturist si traditional. Unul dintre cele mai vechi sisteme este Ajurveda, una dintre cele patru vede pastrate in traditia indiana, care trateaza in mod exhaustiv clasificarea tipologiilor umane si a energiilor constitutive, diagnosticarea, aplicarea remediilor specifice si indicate (de la minerale la extracte animale, inclusiv tratament energetic prin utilizarea energiilor proprii fiintei umane- masaj, modalitati de mentalizare, etc). Scopul initial al acestei vede este obiectivarea fiintei, iar orientarea sa finala coincide cu revelarea adevarurilor fundamentale ale fiintei (omogen integrate in structura celorlalte trei vede, respectiv descifrarea cauzelor ultime ale renasterii, indepartarea definitiva a suferintei, cunoasterea naturii universului). Pe NET, nu stiu adrese utile, dar pentru informare cred ca dai un GOOGLE cu numele si gasesti. Aprecierea mea, este cel mai unitar si profund sistem accesibil in viziunea medicinei traditionale. Aspecte de tip terapeutic se regasesc in yoga (mai ales in HATHA).
Spre China, din ramura traditionala, acupunctura & presopunctura (include tratamentul cu plante, moxibustia), chi-qong-ul, tai-chi-ul, ramuri care includ tratamente prin cristale. Au la baza cunoasterea interactiunii celor cinci elemente in jocul yin-yang (cele doua energii fundamentale) si integrarea meridianelor bioenergetice.
Japonia, foarte aproape de orientarea filozofica si cognitiva a Chinei, adauga tehnicilor asemanatoare celor continentale shiatsu, medicina traditionala proprie do-urilor razboinice, de recuperare rapida a celor afectati in lupte.
Foarte mediatizata, practica de tip reiki, are la baza pase energetice, relativ simple. Alaturi de aceasta, in zona polineziana si microneziana se practica si operarea cu mana libera, la fel -spectaculoasa.
Europa are trimiteri de gen din alchimie, folosirea plantelor, masaje si forme de magie specifica (raspandite, de altfel, pe tot globul)- descantece, pase, vraji. Africa exceleaza in practica de tip magic, uluind ocupantii europeni cu retete pe baza de plante si extracte animale.
America de sud exprima o relatie asemanatoare, intre cunoasterea tainelor naturii vegetale si animale impletite cu practici de tip magico-religios. In general, medicina moderna a asimilat retete traditionale si a sintetizat produsi naturali identificati in acestea, cu observatia ca 70-80% din medicamentele existente conduc la efecte secundare.
Mai merita sa-ti scriu ca 40% dintre speciile endemice ale Europei se afla in Romania, iar culegerea plantelor a fost tot aici corelata intim cu o atenta cunoastere a ciclurilor cosmice, determinand astfel perioadele optime pentru recoltare, preparare si administrare a leacurilor. (ceea ce apropie traditia populara romana foarte mult de Ajurveda si svara).
Daca vrei sa studiezi pe net, cred ca ai toate sansele, succes !
Cu bine, :sal:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde zircon » Vin Mai 07, 2004 10:48 am

Mmda, sunt de acord ca Aiurveda si Hatha sunt excelente in prevenirea si combaterea maladiilor in mentinerea unui tonus general foarte bun.

Off topic. Uite de asta imi pare mie rau soulline ca nu mai practic. Dar cine stie!
Avatar utilizator
zircon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Sâm Feb 21, 2004 12:00 am

o shansa mai ramane mereu, zircon

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 08, 2004 4:27 am

fii optimist, viata e mereu plina de surprize! (putin offtopic)
unul dintre secretele medicinei traditionale este chiar optimismul, ca forma de rezonanta cu energiile benefice din univers! IAr de perseverat in ayurveda, se poate shi fara cursuri de yoga, ori prin eforturi autodidactice (tratate gasesti!), ori prin eforturi de cautare a unei scoli traditionale indiene, succes, deci..! Tzinem legatura...
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Rikedom » Mie Apr 06, 2005 10:28 am

Unul dintre cele mai vechi sisteme este Ajurveda


sunt de acord ca Aiurveda


Hahhh ...adica cu ayurveda :fuck: !
I'm a natural blue
Avatar utilizator
Rikedom
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 05, 2005 11:00 pm

Reiki e altceva!

Mesajde tenshi » Joi Ian 19, 2006 12:15 am

Imi pare rau, trebuie sa te contrazic. Spuneai ca practica de tip reiki, are la baza pase energetice, relativ simple.
Nu pasele conteaza, cum nici in Chi Kong, Qi Kung sau cum doriti sa-l scriem, nu conteaza miscarile, ci energiile cu care se lucreza constient.
In Reiki se fac si tratamente la distanta, fara sa fie necesara nici macar o miscare, daramite o pasa energetica, simpla sau nu.
Avatar utilizator
tenshi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am


Înapoi la de sortat: Stiinte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori