Pepsi Max?

Pepsi Max?

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 7:35 am

Pe eticheta scrie ca nu are zahar si este indulcit artificial, deci nu ar trebui sa aiba calorii, nu? Voi credeti asta?
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde Shaki » Lun Iun 09, 2003 11:48 am

Sigur are... si mie nici nu-mi place Pepsi, imi place Cola, nu stiu de ce, ca doar se zice ca e cam acelasi lucru...Poate e efectul campaniei de publicitate
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Superba Oana » Mie Iun 11, 2003 1:20 am

shaki , cola are o campanie mai buna dar este mult mai proasta din punct de vedere al calitatii.am un vecin la protectia consumatorului sau ceva de genul asta si mi-a zis trei lucruri sa nu mananc/beau: mac'donald's , danone , cola.la restul mi-a dat liber...
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Crystalized » Mie Iun 11, 2003 6:51 pm

Imi place Pepsi Max.Nu are calorii multe,dar te umfla 'cat ai zice peste'.E bine ca s-a inventat si aceasta varianta Pepsi pentru bautorii care tin dieta.
Crystalized
 

Mesajde Shaki » Vin Iun 13, 2003 3:04 pm

Nu te contrazic, Oana, dar nu-mi place gustul Pepsi deloc. Oricum vreau sa renunt si sa trec pe sucuri neacidulate, ca nu vreau sa-mi fac stomacul prastie
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde joecocker » Joi Mar 18, 2004 11:12 pm

ati facut vroeodata teste cu, cola in general? pepsi si coca
puneti cola intro cescuta (mai multe) si puneti in fiecare: o bucata de carne cruda, un os, un cui.
Dupa 2-3 zile carnea e mancata complet, 5-6 zile si osul, 10-11 zile si cuiul e mancat partial.
Incercati...
Ganditi-va ce efect are asupra noastra
Coca e mai dura decat Pepsi
Avatar utilizator
joecocker
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 18, 2004 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Lun Mar 29, 2004 12:42 am

pai toate sucurile acidulate au calorii multe cam 170 de cutie... degeaba scriu ei ca zero calorii sau 1 calorie ala pepsi one...
eu am trecut numai pe sucurile neacidulate gen powerade, gatorade si v8... din motive ca ma ingras super repede... acuma orice mananc se depune si trebuie sa fiu foarte atenta
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mar Mar 30, 2004 1:42 pm

De cind am parasit Romania am scapat de tot tam-tam-ul asta cu Pepsi, dar mai ales cu comparatia Pepsi Cola-Coca Cola (dupa cum vezi, Shaki, amindoua sint Cola, nu doar Coca). O prietena care m-a vizitat de curind m-a facut constienta de lucrul asta, pe care nici macar nu-l remarcasem; eram la un centru de sport si ne-am asezat seara la o masa sa bem ceva. Ea s-a dus sa-si aleaga si a venit cu o bautura minerala pentru fitness, si cu o expresie cam dezorientata; -stii, zice, astia nu au nici Pepsi, nici Fanta, de ce, nu cere nimeni? Haha, nu cerea nimeni pentru ca pe-aici nimeni nu bea asa ceva, exista atitea mii de sucuri de fructe (care trebuie tinute in frigider sa nu fermenteze, deci chiar din fructe), atitea bauturi vitaminizate si mineralizate care fac bine organismului, si se face o asemenea campanie pro-sanatate, incit nimanui nu-i mai pasa de o zeama maro, dulce si cofeinizata (sau nu), care nu-ti aduce nici un beneficiu. Se bea totusi, rar, Coca si Pepsi light (max nu exista), pe care nu ar fi permis sa scrie 1 calorie daca n-ar avea chiar o calorie. Poti opta de asemenea pentru variantele decofeinizate. Nu-ti mai ramine decit gustul, care si el e usor de intrecut...Si acidul...
Testele lui Joecocker au si ele adevarul lor. Chiar saptamina trecuta am vazut la o emisiune de stiinta si informare cum poti curata piatra si petele galbene din interiorul veceului turnind in el 1/4 de litru de Cola si lasind un timp sa actioneze. Nu era anticampanie la Cola, ci doar un sfat practic pentru curatenia de primavara, insa totusi...Te face sa te gindesti!...
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Joi Mai 06, 2004 8:14 pm

Io nu stiu in ce tara locuiesti(parca Franta?), dar te asigur ca, Coca-Cola si Pepsi se consuma in cantitati impresionante pe aici si prin alta parte.

Ca nu consuma neaparat adultii aia e alta treaba, dar tineretul si copiii inghit cantitati impresionante din "zeama maro..." cum o prezentai tu mai sus.

Si testele ale sunt sigur ca se aplica si la Pepsi si la alte mii de bauturi acidulate etc.
slava domnului ca o pisam si nu-i dam timp sa actioneze.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

cola si pepsi

Mesajde thesoulline » Vin Mai 07, 2004 4:33 am

Provin dintr-o unica intreprindere industriala, iar la separare au adoptat shi retzetare diferite, unde adaosul initial de extract cola natural a fost inlocuit cu aspartam, acid fosforic, benzoat de sodiu, coloranti, CO2, ceea ce explica si proprietatile de albire, indepartare a ruginei, stralucire la vopseaua auto, destzepenit shuruburi, dizolvat masa organica, atentie!- aspartamul ataca nervul optic!
se recomanda apa minerala, shi aceea fara nitritzi shi nitratzi... :B
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

ieri

Mesajde thesoulline » Mar Mai 11, 2004 6:57 am

Au publicat un articol despre pepsi blue , dak vretzi in plus date atestate de medicii romani... ;e
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Black Eyes » Sâm Mai 15, 2004 6:37 pm

joecocker scrie:ati facut vroeodata teste cu, cola in general? pepsi si coca
puneti cola intro cescuta (mai multe) si puneti in fiecare: o bucata de carne cruda, un os, un cui.
Dupa 2-3 zile carnea e mancata complet, 5-6 zile si osul, 10-11 zile si cuiul e mancat partial.
Incercati...
Ganditi-va ce efect are asupra noastra
Coca e mai dura decat Pepsi


Am incercat si eu acest experiment anul trecut(cu o bucata de ficat).De atunci beau numai sucuri naturale, si recomand asta tuturor. Daca nu suc natural, atunci apa. Orice e mai bun decat Cola si Pepsi.
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

blackeye

Mesajde thesoulline » Lun Mai 17, 2004 10:53 am

Ochiule, bine zici, vezi ca si iaurturile au tot felu' in ele, bine ca te-ai convins cu cola, macar!
Altfel, retine ca cel mai puternic este afectat chiar nervul optic, din cauza de aspartam, sau nutrasweet, de gasit si in altele: guma de mestecat, sucuri, dulciuri!!! ;M
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Shaki » Lun Mai 17, 2004 11:09 am

Am o mica curiozitate, pentru cine stie: Pepsi contine mai multa cofeina decat Coca-Cola? Pentru ca incepusem sa beau Pepsi intr-o perioada, si-mi facea mult mai rau decat Cola, si presupun ca are mai multa cofeina... Oricum, m-am lecuit dupa ce am vazut ca nu mai pot sa dorm...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Mai 17, 2004 11:22 am

In primu rand ca topicu asta pleaca la drum aiurea.Adica Pepsi Maxu are calorii,doar ca nu are zahar.Pepsi Light e varianta cu putine calorii.Sunt doo produse diferite totushi...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

cofeina e scumpa

Mesajde thesoulline » Mar Mai 18, 2004 6:21 am

retetele mai vechi aveau la baza extract natural de cola, dar cred ca nu trebuie sa va argumentez ca la cantitatile fabricate acum nici nu poate fi vorba despre extracte naturale. Caloriile, la reteta veche, erau oricum 'arse' de efectul tipic plantei de cola, originare din America de Sud. Retetele noi, chiar daca nu au zahar (chiar prin asta sunt periculoase!), afecteaza inclusiv ficatul, care sintetizeaza mult mai greu, deci in raport energie/produs consumatorul are de pierdut, deoarece bea un lichid miraculos, fara calorii, dar care determina ingrasarea prin efectele sale secundare ( stiti ca in fabricile de 'cole' se lucreaza cu masca pe fata la prepararea amestecurilor de baza?) . Adica bei 200 ml fara zahar si aparatul tau digestiv isi incetineste activitatea pe ansamblu.
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde razvy » Joi Oct 06, 2005 5:00 am

Nici Pepsi nici Coca nu e buna char cu 0 calori .
razvy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 06, 2005 4:54 am
Localitate: USA

Mesajde Crist1na » Joi Oct 06, 2005 4:00 pm

Pepsi Max nu e bun, chiar daca nu are zahar, e doar un substituent pt. cei dependenti de Cola care doresc sa tina regim sau sa nu fie afectati de continutul imens de calorii al unei Cola sau Pepsi normal.
Crist1na
Junior Member
 
Mesaje: 198
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 am
Localitate: .

Mesajde Sică » Joi Oct 06, 2005 7:54 pm

nu conteaza daca are sau nu are eu beau doar: bere, vin si apa plata care o beau dupa betie sau cand nu am bani mai multi sa imi iau o bere sau un vin atat.
nici apa minerala nu beau :) doar ce am scris mai sus
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Oct 26, 2005 3:12 pm

Am pus un cui intr-un pahar de tzuica;am pus carne intr-un pahar de tzuica;am pus un os intr-un pahar cu tzuica....................................

Eu sunt bautor de pepsi dar maxul e de rahat.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde helga » Vin Iul 03, 2009 11:52 pm

joecocker scrie:ati facut vroeodata teste cu, cola in general? pepsi si coca
puneti cola intro cescuta (mai multe) si puneti in fiecare: o bucata de carne cruda, un os, un cui.
Dupa 2-3 zile carnea e mancata complet, 5-6 zile si osul, 10-11 zile si cuiul e mancat partial.
Incercati...
Ganditi-va ce efect are asupra noastra
Coca e mai dura decat Pepsi


probabil obtii aceleasi rezultate si daca pui cuiul sau carnea in apa minerala sau otet.:) asta face in mod normal un acid. nu asta e raul cel mare ci restul chimicalelor din sucuri.
helga
 
Mesaje: 305
Membru din: Mie Mai 07, 2008 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iul 04, 2009 2:14 am

asta e antireclama facuta de cei ce fac sucuri nongazoase. un stomatolog iti spune ca nociv este cantitatea mare de zahar din suc :).

a facut cineva esperienta de mai sus? nimeni? eram sigur!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Invincible » Sâm Iul 04, 2009 5:56 am

au facut aia de la mythbusters
la min 12 arata rezultatul in cazul carnii. adica 0.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron