Prietenie

subiecte clasice

Mesajde Shaki » Joi Mai 20, 2004 3:50 pm

Daca ai trei prieteni adevarati, nu mi se pare putin... Daca vrei sa-ti faci prieteni dupa parerea mea trebuie sa fii o fire deschisa, si daca vrei sa-i pastrezi, in primul rand sa nu-i minti.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Mai 20, 2004 10:05 pm

Crystalized scrie:1.care sunt sfaturile pt.a-ti prieteni rapid?eu am doar 3.

2.Cum sa mentii prieteni?

3.Ce sa eviti intr-o prietenie?

Nu cred ca exista nici o reteta pentru a avea prieteni ..
Ma uit la surioara mea : nu are nici o prietena adevarata .. toate fetele cu care s-a imprietenit pana acum erau prea ocupate pentru ea , o barfeau .. se certau din chestii prostesti .. Si uite asa a ajuns sora-mea , la 18 ani , sa nu aiba prietene ... De ce ? Poate ca gaseste ea mereu persoanele gresite , pentru ca ea o persoana destul de deschisa si poate un pic prea sufletista . Are o multime de amici , dar eu sunt singura careia ii spune absolut tot , numai ca eu sunt un pic cam departe . Poate cu timpul o sa se schimbe situatia ( dar si mama e la fel .. o fi genetic .. )
Ca sa iti faci prieteni .. poate trebuie sa fii un pic deschis , prietenos ( in sensul de a accepta oricine sa iti fie prieten .. ) si cred ca trebuie sa fii si un pic amuzant .. si sa stii sa asculti . Multi oameni au nevoia de a vorbi cu cineva , deci cred ca asta e cel mai important .

Cum sa mentii ? Fii sincer ; dar nu-ti da sufletul de la inceput .. nu te implica prea mult de la inceputul prieteniei .. ia-o incet ... ca in orice relatie . O sa fie si certuri , suparari , dar o sa treaca . Si tine legatura cu persoana in cauza , chiar daca esti departe , incearca sa fii langa ea .. cu gandul macar .

Evita sa barfesti .. pe oricine .. cel putin , nu de la inceput .. Evita sa faci comentarii referitoare la familia prietenului/prietenei ...

Nu stiu ce as putea sa zic .. asta cred eu .. Nu stiu sigur cum mi-am facut atatia prieteni , am incercat sa gasesc motivele .. sper ca o sa functioneze ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 9:17 pm

"NIMENI NU TINE LA NIMENI....NIMENI NU VA IERTA'' (dupa criteriul asta privesc eu oameni si prietenia" :eat:
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Joi Mai 27, 2004 3:30 pm

Profesoara mea de germana a spus un lucru la o ora acum cateva saptamani, si anume ca uni prieten adevarat trebuie sa ii poti spune totul, sa ai incredere deplina in el si sa il cunosti ca pe tine insuti. Ori, pentru mine, singura persoana care corespunde descrierii este prietenul meu, care imi este oglindirea masculina si impreuna cu care formez un nucleu inseparabil :). Ar putea parea o exprimare ciudata si nu aveti decat sa radeti, m-am obisnuit cu scepticisme si cu rasete indulgente in jurul meu :) In afara de el, mai o prietena foarte bune, pe care o cunosc de 8 ani de zile, si niciodata nu pot spune ca ne-am certat serios din vreun motiv anume. In ea am incredere, si chiar daca nu prea semanam ca stil de viata sau atitudine, asta nu mai conteaza.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde covergirl^^^ » Sâm Iul 31, 2004 2:58 pm

genicon scrie:Deja tu nu prea mai vorbesti despre prietenie aici. Gandeste-te putin - te contrazici! Prietenie adevarata = greseli mari, probleme?
Niciodata! Stiu ca totusi in viata reala nu este asa cum zic eu, dar prietenia adevarata inseamna totul, prietenul adevarat inseamna totul. Este imposibil de imaginat un prieten adevarat care tot greseste in fatza ta... Prietenie adevarata = perfectiune. Insa, se stie - nimeni nu e perfect (din pacate)

Am zis


Prietenia adevarata nu inseamna perfectiune. Unui prieten trebuie sa-i accepti defectele si greselile, sa incerci sa-i intelegi punctul de vedere si sa-i dai un sfat atunci cand are nevoie.
You think I'll cry? I won't cry!
My heart will break before I cry!
I will go mad.
Avatar utilizator
covergirl^^^
Junior Member
 
Mesaje: 383
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde IrC » Dum Sep 12, 2004 12:51 am

[quote="Black Eyes"]Pai..la varsta mea prietenia mi se pare o mare prostie. Cei de varsta mea nu sunt cu fetele decat pentru cateva ore. Dar, dupa cum se zice, baietii se maturizeaza mai greu decat fetele. Oricum, eu una prefer sa stau singura decat sa am relatii din-astea de cateva zile, care sa fie doar de ochii lumii.
Prietenia la varsta mea e tare plictisitoare si nu vad nici un avantaj in ea. Relatiile serioase de mai tarziu sunt cu totul altceva, pt. ca majoritatea se bazeaza pe sinceritate si intelegere, care sunt necesare pt. o relatie de lunga durata.
Cel putin la mine in scoala nu poti sa gasesyi un baiat serios, care sa aiba intentii bune. Toti sunt smecherasi care se cred mari frumuseti de baieti, cu tone de fitze si asa mai departe. Astia de 14-15-16 ani nu stiu sa aprecieze o fata!
In concluzie...prietenia la varste din-astea mici e de kkt]

Poate unii baieti de 14-15-16 ani, stiu sa aprecieze o fata.Nu cred k i-ai cunoscut tu pe toti.Si nu cred k "prietenia la varste din-astea mici e de kkt."Poate unii, nu stiu cum sa mentina o relatie vie,sau nu sunt sinceri unul cu altul, dar asta nu inseamna k nu poti avea o relatie frumoasa la varste de 14-15-16 ani.Acum depinde dak esti destul de responsabil/a k sa ai o relatie frumoasa si de durata.
Pana acum n-am avut parte de prieteni adevarati, doar de amici, si prieteni din interese.O singura persona o consider prieten adevarat si ea, este prietena mea.Avem incredere unul in celalalt, suntem sinceri unul cu altul si am face orice unul pt.altul.Asta consider eu o prietenie.Si relatia noastra nu e de ochii lumii, k nu stie nimeni k suntem impreuna.Deci, Black Eyes, ti-am demonstrat k poti avea o relatie adevarata si la varsta de 14 ani.
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Lun Sep 20, 2004 1:17 pm

Poti sa ai orice varsta si sa fi implicat intr-o relatie de cacat. Cum zicea si Black Eyes, la varsta aia majoritatea relatiilor is de kkt. E un fel de joaca a unor copii ce se vor maturi. Depinde insa ce vrei in viata.
Io pot sa spun ca am ajuns la 19 ani sa imi placa sa ma joc. Si nu e ce credeti voi, nu ma joc cu oameni in sensul rau...pur si simplu ma joc, am trecut prin 2 relatii serioase(ultima a fost o relatie cu adevarat puternica, care inca mai exista dar sub forma de prietenie) si am invatat ceva din asta.
Depsre prieteni, io am avut prieteni adevarati, cu adevarat adevarati daca imi permiteti jocu asta de cuvinte...Sper ca inca ii mai am ...cine stie, timpul le va dezvalui pe toate.
peace
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Asassinu » Vin Sep 24, 2004 2:59 am

Gata!
Revin cu postul asta si neg tot ce am spus de prieteni pana acum.
Nu exista prieteni adevarati, niciodata nu vor exista. Oricat de mult ati crede asta, nu e asa. Odata si-odata tot o sa se termine orice relatie de prietenie.
Au existat in viata mea persoane in care am avut incredere....si am ajuns sa imi para rau de asta.
Cacat. Omul e o fiinta care cel mai bine stie sa dezamageasca.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Lun Iun 20, 2005 11:21 pm

Bun si frumos lucru prietenia. Desi topicul s-a cam prafuit, nu cred ca o sa se supere nimeni daca il aducem iar la lumina.
Am citit ieri-alaltaieri tot ce s-a scris pe aici : s-au spus multe, fiecare avand o parere conforma cu ... persoana care se ascunde dupa nick. Increderea generoasa ca "aproape" oricine poate deveni prieten apropiat, neincrederea "bosumflata" ca asa ceva nu "se egzista", confesiuni, tentative de definire a "fenomenului", etc etc.
Parerea mea:
Pe langa realitatea ca in "aproape oricine" zace un potential prieten, as spune ca prietenul este persoana la care te gandesti cu dragoste si cu respect, niciodata doar una sau celalta.
Dragoste - pentru ca o relatie lipsita de bucuria dezinteresata a revederii/reintalnirii (ori chiar simpla bucurie de a sti ca prietenul exista) este o relatie de (sa zicem asa, intre noi) colaborare.
Respect - pentru ca dragostea lipsita de respect este prea simpla si prea trecatoare. Ne iubim fratii, parintii, etc, pentru ca ne-am nascut cu ei si fac parte din viata noastra (greu de imaginat altfel !), iubitii/iubitele - pentru ca ne-a "lovit" (asta trece si se vindeca). Daca acestia enumerati ne mai castiga si respectul, situatia se schimba: nu raman simpli apropiati, ne sunt prieteni. Nu poti sa-ti imparti bucuriile si tristetile cu rudele (oricat de apropiate ar fi ele) decat pana la un punct, dincolo de care e nevoie de mai mult.
Prietenii mei? Adevarati si "pseudo"/"cvasi", am avut si am. Adevarati - oameni in care am crezut (pe buna dreptate), oameni care mi-au "luminat" viata, oameni cu care am putut impartasi bucuria (thx G 4 them). "Pseudo" - oameni in care m-am pripit sa cred, ori oameni care au evoluat intr-un mod care ne-a instrainat; n-am regretat niciodata "investitia" sufleteasca, concluzia trista a venit ca un "asta e, macar am incercat". "Cvasi" - aici treaba este grozav de interesanta: oameni cu care, in mod obisnuit, n-am nimic de "share", in situatii speciale mi-au devenit foarte apropiati. Ex: serveam patria - la oaste, ca la oaste. Momentele dificile aveau darul sa ne apropie (ei, nu chiar "toata lumea cu toata lumea"), constiinta unora ca greul ne apasa si doar pazindu-ne reciproc "spatele" putem depasi "crizele" era mai mult decat "spirit de echipa", era o veritabila prietenie "de moment". Imi amintesc cu placere de acei oameni, constient fiind ca, daca m-as reintalni cu ei, n-am avea mare lucru sa ne spunem sau sa facem impreuna. Tot in categoria "cvasi" as pune oamenii cu care am putut comunica foarte bine in situatii/domenii restranse - colegi de munca/scoli/etc: oameni cu o "structura" foarte diferita de a mea, dar onesti si apti sa colaboreze, lasand deoparte diferentele cele evidente.
Ar mai fi cazul particular (destul de rarutz intalnit) al partenerului de viata. De cele mai multe ori, casatoria uneste (legalizeaza) un cuplu de amorezi, un cuplu de "ametiti" care nu prea stiu ce fac, ori un cuplu in care unul "vrea" iar celalat "accepta" (or mai fi si alte variante). Rezultatul este o viata seaca/plictisita (ori intervine corectia - divortul) daca nu de-a dreptu' chinuitoare (cel putin pentru unul dintre soti). In situatiunea in care exista si respect (pe langa amorul cel turbat), putem descoperi un cuplu realizat: prieteni.
Internetul - o minunata oportunitate (un "izvor" de oportunitati) de a intalni/cunoaste oameni. Ca-n viata reala, doar ca mult mai usor. Am gasit (ca sa vezi ce "pervers", omul poate ca nici nu stie ca exist, dar eu ii citesc posturile, imi formez o parere despre gandurile/vorbele sale - de acum, de anu' trecut, chiar si de... - si-l stampilez: PRIETEN !; poate vom comunica, poate nu, conteaza asa mult?) "useri" de toate categoriile: destepti, instruiti, informati, sensibili, simpatici etc.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde une helene » Mar Iun 21, 2005 1:29 am

Prafuit, neprafuit...e de bine k exista...prietenia trebuie construita indelung si cu grija...uneori nu stim ce zace in noi, darmite in altii...
Frumoase cuvinte...dragoste, respect...as mai adauga si rabdare...si intelegere...
La fel ca in orice relatie interumana care trebuie intretinuta in cazul prieteniei e nevoie de multa "tactica": trebuie sa ai rabdare sa asculti, sa iti dai osteneala sa intelegi, sa ajuti...
Dak oamenii te cauta dupa ceva vreme asa k sa mai schimbati o vorba, sau pt k ti-au simtit lipsa...pai atunci ai un punct de plecare...inseamna k te-au stampilat :) "prieten" sau "posibil prieten" si asta e ceva, nu?
Oameni cu care ai impartit si bune si rele, cu care te-ai bucurat sau cu care ai plans...care te-au ajutat etc...astia sunt prietenii. si in viata ai parte de putini. dar trebuie sa multumim pentru ei. nu?
une helene
 

Mesajde kant emir » Mie Iun 22, 2005 5:25 am

...dragoste, respect...as mai adauga si rabdare...si intelegere... - nu mai poti "adauga" nimic, vin toate la pachet.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Karina » Lun Sep 26, 2005 3:23 am

Am avut colegi in liceu care au ramas prieteni pana dupa terminarea facultatii si chiar unii dintre ei s-au casatorit. Trebuie sa iti cunosti aproapele, daca il vezi ca se poarta bine cu tine si te apreciaza , nu te va da niciodata la o parte. Trebuie doar sa iti cunosti colegii mai bine si apoi vezi daca e bine sa ii fi prieten/a.
Avatar utilizator
Karina
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 25, 2005 11:00 pm

Mesajde Karina » Lun Sep 26, 2005 3:30 am

Chiar daca in liceu unii colegi au preferat sa fim ca niste "bisericutze", in facultate a disparut si am devenit ca adevaratii prieteni. Cand avea cineva ajutor ii ofeream cu mult drag, chiar si dupa absolvirea facultatii.
Avatar utilizator
Karina
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 25, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Aici e Scoala Veche

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron