Calorii

Calorii

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 6:21 am

Buna ziua! Am citit foarte multe despre diete si calorii si voi incerca sa am o alimentatie sanatoasa. Pentru asta am nevoie insa de o lista completa a caloriilor fiecarui aliment si de componenta sa nutritiva. Unde as putea gasi o astfel de lista (provenienta sa fie o sursa de incredere) ?
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde dirklady » Dum Iun 08, 2003 11:50 pm

Deci...calorii pentru 100 grame de produs......:biscuitii obisnuiti au 352 calorii; orezul -353; fasolea-144; pastaile-18; mazarea-93; morcovi-32; castraveti-23; ceapa-14; ciuperci proaspete- 42; ciuperci uscate-316; salata verde-20; vinetele-18; cartofi-168; ardei grasi-18; rosii-24; spanac-36; caise-35; portocale-33; banane-91; cirese-42; pepene-14; capusuni-36; lamai(sucul)-8; mere-50; zamos-30; nuci-495; pere-51; piersici-74; struguri-74; carne de miel-103; carne de porc(fara gras)-148; carne de pui-198; carne de curcan-179; carne de vitel(fara gras)-89; lapte de vaca-65; unt-767; margarina-765; ulei de masline-901; ulei din seminte(arahide)-910; berea-12; ciocolata-555; mierea de albine-309; vinul-6; zaharul-410;


Cam atat...........ti-as mai scrie si cate calorii arzi facand diverse activitati dar nu mai am chef.........ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Re: Calorii

Mesajde Superba Oana » Mie Iun 11, 2003 1:22 am

Initial trimis de loran_raul
Buna ziua! Am citit foarte multe despre diete si calorii si voi incerca sa am o alimentatie sanatoasa. Pentru asta am nevoie insa de o lista completa a caloriilor fiecarui aliment si de componenta sa nutritiva. Unde as putea gasi o astfel de lista (provenienta sa fie o sursa de incredere) ?

eu am la inceputul cartii de bucate asa ca poti incerca sa te uiti pe-acasa daca ai una
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

calorii

Mesajde eli73 » Sâm Iul 26, 2003 12:46 pm

Pentru a avea o alimentatie sanatoase am nevoie si de o lista cu numarul de calorii la 100 grame aliment.
Unde pot gasi o asemenea lista?
eli73
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 12:35 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Maitreyi » Sâm Mai 29, 2004 8:51 am

De ce nu mergi in Google si dai Search "table food calories". Vei gasi o multime de pagini cu sute de alimente (de obicei in engleza) cu valoarea energetica impartita in cate grasimi, cati carbohidrati, lipide, sodiu, etc. F util! De ex am cautat acum pt tine niste paginii:
http://www.fourmilab.ch/hackdiet/www/chapter1_4_3.html
http://www.diet-i.com/calorie_chart/ (f fain)

Atentie exista si alimente cu calorii negative (poti cauta pe net mai multe info despre asta sau iti poti cumpara o carte ca sunt o gramada!)

Succes la mancat sanatos!
"I can only judge by what I understand."
Orson Scott Card
Maitreyi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 23, 2004 2:04 pm
Localitate: Spain

zen macrobiotic

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 29, 2004 12:48 pm

Ar mai fi interesant de studiat in viziunea teoriei yin-yang, in care alimentele au calitati yin sau yang, exista un tabel de referinta. Georges Oshawa a condus o clinica in Franta, unde trata boli relativ grave doar prin regim alimentar, in unele cazuri cu adaosuri de plante. In acest sens, alimentele yang sunt cele care produc energie (in mare, sunt si exceptii), iar cele yin produc masa (tot cu unele exceptii). Pentru documentare 'Zen macrobiotic', de Georges Oshawa. Mai sunt si alte surse, de aceeasi orientare, dar ti-l recomand pe Oshawa, deoarece are o superba motivatie pentru integrarea actului, destul de profan astazi, de a manca.. . succes!
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

caloriile

Mesajde thesoulline » Mie Iun 02, 2004 12:02 am

Pentru o precizare, consider importanta, caloriile pot fi un indiciu destul de nestiintific in dieta, ca exemplu va ofer aspartamul, fara calorii, dar cu un impact distructiv asupra nervului optic (coca cola, pepsi, guma de mestecat) si ficatului. In fond, hrana trebuie sa sustina energetic activitatea corpului, asa ca regimul alimentar trebuie sa se plieze la necesitatile obiective ale organismului si tinand cont de particularitatile acestuia. Echilibrul hormonal este influentat direct de hrana, iar metabolismul depinde direct de echilibrul hormonal, asa ca o persoana (spre ex) cu probleme de tiroida are o aparenta obeza, desi dieta este redusa, iar peroane cu un foc digestiv puternic consuma cantitati mari de hrana, fara sa se ingrase. Deci, daca analizam strict pe baza caloriilor, cam cetoasa procedura... Orientativ, doar. :cry:
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home


Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron