Toparceanu

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Toparceanu

Mesajde gaga » Mie Feb 27, 2002 12:47 pm

La ideea lui Rolf deschid un nou subiect pe care il incep cu o scurta prezentare a autorului admirat de noi:


(1886-1937)

Poetul umoristic indragit de copii si studiat in scoala este muntean de obarsie, dar a devenit moldovean convins, vietuind la Iasi. S-a nascut la Bucuresti, unde incepe scoala primara, pe care o continua pe Valea Topologului (Suici-Arges). Nu termina Facultatea de Litere din Bucuresti. In 1911, vine la Iasi, ca secretar de redactie la "Viata Romaneasca" (conferinta "Cum am devenit iesean"). In 1912, s-a casatorit cu invatatoarea Victoria Iuga, nascandu-se unicul fiu, Gheorghe. Dar casnicia se va destrama. In primul razboi, cade prizonier la bulgari si sta doi ani intr-un lagar (1916-1918). Apoi, isi va publica in volume amintirile din razboi. In 1926, obtine Premiul National de poezie.

Text reprodus din albumul scolar "Galeria scriitorilor - 50 de portrete color" de Boris Craciun, Ed. Portile Orientului Iasi
===
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Toparceanu

Mesajde Shrek » Mie Feb 27, 2002 1:36 pm

Initial trimis de DANA
La ideea lui Rolf deschid un nou subiect pe care il incep cu o scurta prezentare a autorului admirat de noi



E de apreciat aceasta initiativa insa subiectul in discutie comporta o varietate de discutii.

Despre ce anume sa se discute sau asupra caror lucrari sa ne oprim cu concluziile?

Anyway...parerea mea este ca ar trebui sa se faca (macar) cate un topic si pentru ceilalti scriitori de marca...de exemplu anul Caragiale nu are nici un corespondent pe siteul asta...cum nu au nici M. Eminescu, E. Cioran ori cel mai sclipitor filosof al nostru
- Vasile Conta.
Ar trebui facuta o revizie la acest topic fiindca merita.

Bye.
It's a question of mind over matter.
If you don't mind it don't matter.
Shrek
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Feb 08, 2002 3:04 pm
Localitate: Pe scaun, de obicei

Mesajde gaga » Mie Feb 27, 2002 1:43 pm

Dragutz, cum era la Nietzsche? Ziceti si voi ceva despre el, yada yada. O sa vina inspiratia, de nu... asta e.

Cat despre alti scriitori, nu te opreste nimeni sa deschizi subiecte noi, ai o invitatie mare si-ti urez succes.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 27, 2002 7:22 pm

Chiar si semidoctul de mine l-a citit pe Toparceanu. Cel mai mult imi place aia cu : 'ce sa fie ? nu-i nimic..a trecut acceleratul ! " :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Mie Feb 27, 2002 10:23 pm

"Acceleratul" este (in opinia mea) una din cele mai inbecile poezii romanesti. Depaseste in stupiditate pana si seria cu Arpagic. Din ce-am auzit de la Rolf, aia cu Sisoie e chiar amuzanta. Sa vad ce gasesc.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 28, 2002 11:29 am

Kickass inbecil esti tu. De cand ai intrat dai cu rahat fara sa argumentezi. E proasta ca asa ai decretat tu, sau pur si simplu nu ai ce face si postezi in toate threadurile? Ia ciripeste cu glas mic de pitulic daca ai ceva de spus. Seria cu Arpagic a avut farmec la un moment dat (adicatalea cand era interzisa), dar ce ma chinui io sa-ti explic tie? ca le stii pe toate.

in opinia mea my ass... si cum ziceai ca se argumenteaza crizele astea de pseudopersonalitate comunista?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Vin Mar 01, 2002 3:19 pm

Aia cu Sisoie cred ca ar fi iesit ceva gen soldatu Svejk, o epopee a Sf Sisoie prin lume.

In alta ordine de idei, uite ceva linkuri cu (putine) versuri:

http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/toparceanu.html

http://www.dumitrescu.com/me/countries/romania/encyclopedia/romania/culture/literatura/l_toparceanu.html - nu-s versuri, de fapt e f. putin despre Toparceanu, da vreau sa remarc siteul acesta - dumitrescu - unde am gasit si ieri pozele din Campulung, si care se pare ca e un fel de enciclopedie a Romaniei

http://perso.wanadoo.fr/arbres.palabres/toparceanu.htm - 2 poezii in franceza

http://www.e-altfel.ro/pepe/PP/Poezie/toparceanu.htm
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Vin Mar 01, 2002 3:34 pm

merci de linkuri. poate luni cand o sa mearga netu' ca acum ma umple de draci
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Tumtin » Mar Mar 05, 2002 4:05 pm

Am ascultat Sorin Talosh - Toamna in parc, evident pe versurile lui Toparceanu, shi suna chiar bine. Cunoashtetzi shi alte astfel de "incidente"?
Despre unele si despre altele sau, mai precis, despre una, despre alta.
Tumtin
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 05, 2002 3:25 pm

Mesajde Rolf » Mie Mar 06, 2002 11:23 am

Incidentu Baniciu-Colibri (Tristeti, Locuinta mea de vara, Din tren etc...). Incidentu Mondial (parca) - Primavara (de-acu nu ne mai ingheata nasu si picioarele).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Tumtin » Mie Mar 06, 2002 2:22 pm

Ai dreptate. Trebuie sa fi restrans mai mult sfera raspunsului, dar mi s-a parut ca Baniciu/Toparceanu e deja "shtiut". ;)
Despre unele si despre altele sau, mai precis, despre una, despre alta.
Tumtin
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 05, 2002 3:25 pm

Mesajde Rolf » Mie Mar 06, 2002 4:40 pm

A, tu ziceai de raritati mai putin cunoscute (pleonasm, ma rog...), si care sa si sune bine. Acuma, toate cele zise de mine suna, da nu extraordinar, nu's fo capodopera. Da sunt piese de fredonat.

Baniciu e cam de notorietate. Altii nu mai stiu in afara de el si Mondial (daca).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Tumtin » Joi Mar 07, 2002 6:11 pm

Raritate nu inseamna mai putzin cunoscut. Desemneaza, mai curand, o coordonata cantitativa decat una calitativa. :rolleyes:

Baniciu e cam de notorietate.


My point too. ;D
Despre unele si despre altele sau, mai precis, despre una, despre alta.
Tumtin
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 05, 2002 3:25 pm

Mesajde Rolf » Joi Mar 07, 2002 6:15 pm

Stiu tata cam ce vrea sa zica raritate...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Tumtin » Joi Mar 07, 2002 9:38 pm

Oare? :)

Oricum, cum spunea batranul Nichita:

Poeziile foarte bune care sunt compuse
pe o linie melodicí£ proastí£ se uití£ iute
odatí£ cu linia melodicí£. Pe cand o
poezie proastí£ pe o linie melodicí£ buní£
rí£mane in memorie.



Sa auzim de bine.
Despre unele si despre altele sau, mai precis, despre una, despre alta.
Tumtin
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 05, 2002 3:25 pm

Mesajde Rolf » Vin Mar 08, 2002 10:42 am

Zicea bine batrinul Nichita...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mie Mar 20, 2002 12:03 pm

Dupa o informatie dintr-o sursa sigura ( Rolf ii zice ) azi ar fi ziua lui Toparceanu, de nastere bineanteles si daca e asa ii urez sa fie comemorat maestrului (mai mult pentru mine ca lui sigur nu-i pasa) azi cand ar fi implinit 116 ani.

bah, era sa zic "la multi ani"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Toparceanu? yess!

Mesajde costasilviu » Vin Mar 22, 2002 5:17 pm

putem discuta desrpre un geniu al facilului? Uite ca exact asta facem! "ramai sanatoasa cucoana, ca-mi iau geamantanul si plec!" sau "doamne, tu te tii de glume, nu ne vezi mizeria?" , cine poate afirma ca sunt versuri dintr-o poezie sau exclamatii auzite pe scara de bloc? Singura lui problema e ca, atunci cand incepe sa fie grav, e jalnic!
Insa proza lui umoristica e de-a dreptul grozava, pana nu l-am citit pe Grosan, nu credeam ca mai poate cineva asa lucru mare!
costasilviu
 

Mesajde gaga » Lun Mar 25, 2002 10:08 am

costas, la Toparceanu nu trebuie neaparat sa urmaresti (zic eu) sclipiri geniale in sensul de "supercult" ci mai degraba versurile stralucitoare si ideile care pe mine ma fac sa-mi dau o palma pe frunte cum e " eu cat de cat socot c-o da"; genialitatea nu e neaparat o reflexie a lucrurilor grave; la Toparceanu razbate fior vesel, imagini din versuri si optimism fecund. Daca esti pesimist din natura nu-l poti gusta.

Cat despre proza umorista, nuvele mai ales, eu l-as plasa in top pe Baiesu (top personal) cu nuvela (adevarat umor cam negru) Acceleratorul.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Dana, m-ai citit!

Mesajde costasilviu » Vin Mar 29, 2002 2:15 pm

De data asta ai dreptate, sunt un sumbru! Dar numai atunci cand vad incremenire in proiect, altfel sunt chiar suspect de vesel.
Ceea ce doream se dorea un omagiu adus lui Toparceanu a iesit altceva.
Cand ma refeream la proza umoristica a lui Toparceanu sau a lui Grosan ma refeream la aceeasi genialitate a facilului. Autori ce nu ii coitesti incruntat, mereu atent la "dedesupturi". Asta e ideal la cei doi nu trebuie "sa urmaresti" absolut nimic, nu e nimic abscons, totul e pe fata.
PS ma uit la icoana ta, aia cu cap da mort si imi imaginez ca nici tu nu esti o voioasa din natura, corect?
costasilviu
 

hihihhihi!!!!

Mesajde curly » Mar Apr 02, 2002 12:27 am

\ii coitesti incruntat, mereu atent la "dedesupturi




da-mi voie sa rad? :D



de ce crezi ca ar interesa pe cineva pe cine,cum si de ce "coitesti" tu?......si mie mi-au iesit gogomanii din taste dar parca asta a ta .......................oricum,Toparceanu nu cred ca e bun la pat,cel putin din cauza faptului ca e mort,dar nu ma bag......take your shot!

p.s.:Dana,cer scuze ca m-am bagat,daca cerzzi necesar,sterge !
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde curly » Mar Apr 02, 2002 12:29 am

ah,ce aiurea am tastat chiar cand voiam sa fac misto de chestia asta!
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Mar Apr 02, 2002 7:44 am

curly, stop joc:

- mai intai ca in anumite cazuri (daca nu esti profi ca shtoarfa ta) toti tastam nashpa. mai ales tu si frati-tu, remember varaza?

- as cam sterge bibi, da' mi-e ca ti-o furi si-n masochismul meu vreau sa vad asta :j

===

costas, genialitatea (tot pe scara mea) e in general a facilului, aduc in sprijin o anecdota care mi-a traznit acum, o chestie mai veche: Chaplin se intalneste cu Einstein. Einstein: "Domnule chaplin sunteti genial, tot globul va urmareste filmele, rade la ele, le intelege". Chaplin: " Mr. Einstein, eu zic ca dvs. sunteti genial. Nimeni nu intelege teoria relativitatii dar tot globul va respecta"

(scuze daca nu e chiar asa, e veche si io-s la munca)

despicand, genialitatea are cam doua cai previzibile: cea inteleasa si acceptata de masele culte sau semi, nu iau in calcul vulgul acceptat da noi ca vulg (da kickule, da-mi in cap) sau cea care aduce o descoperire importanta pt. omenire (cum ar fi tzigarile :D - glumesc). Aici e iar de despicat, sunt oamenii de geniu care au in sange scanteia si o revarsa prin simplitate (Baiesu, Toparceanu) si cei care trebuie sa invete spre a crea ceva genial (coanda, bla bla). Asta ca o baza de sustinere a ideilor pe viitor argumentatie cum zic unii.

p.s. e coperta ultimului album megadeth si io-s fan si megadeth si vic (maimutzoiul sumbru). la viitorul album o schimb.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

masochism?

Mesajde curly » Joi Apr 04, 2002 3:38 pm

...tu speri ca o sa vina cineva din venetia sau de unde dracu e si o sa-mi traga un bocanc in coaie.In afara de faptul ca tipul are simtul umorului,deci n-o sa fie nimic indarjit,mai faci o greseala!
masochism=placerea de a simti durere.........ce sa inteleg?!te doare canda ma bate cineva,am devenit noi doi aceeasi entitae si ai uitat sa-mi zici si mie?
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Joi Apr 04, 2002 3:59 pm

olala cretzule, lectii despre perversiuni pe forumul de literatura?
era o declaratie mah, tin la tine shi ma doare cand vad ca o iei, intzelegi?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Joi Apr 04, 2002 4:29 pm

tii la mine!asa o fi daca zici tu,dar partea care e sub semnul intrebarii e ca mi-as lua-o!deci,domnisoara moderator,ai putintica rabdare pana da un semn costa!
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Vin Apr 05, 2002 9:03 am

oho cretzule, rabdare cat cuprinde; asteptam episodul " ilviu se intoarce pe threadul Toparceanu" shi promit sa nu ma bag ci sa stau si sa privesc, eu mi-am luat niste "fa" sa vedem cu ce te alegi dumitale.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Sâm Ian 22, 2005 1:17 am

Din 2002 nu s-a mai "elaborat" pe aici, drept pt care contribuim :
Toparceanu si-a mascat emotiile cu o fina ironie, dupa cum fina i-a fost intreaga existenta (nu doar cea literara). Adevarat, n-a lasat in urma POEZIA cea adanca si cutremuratoare, insa delicatetea cu care si-a slefuit versurile (fara indoiala, a fost un perfectionist) si sensibilitatea discreta fac din G T un scriitor demn de toata stima. Cu "Sisoe" ne-a cam explicat cum sta treaba cu credinta "din gura-n gura" (ironia blanda, dar cu limite largi; despre sfinti numai bine!), iar cu amintirile din razboi a reusit sa fie mai mult decat convingator, desi, consecvent abordarii vesnic ironice, prizonieratul a primit un aspect (cel putin in parte) de excursie plina de peripetii, atenuand drama libertatii confiscate si a traiului barbar (infometare, lipsa igienei, etc).
Cred ca Toparceanu ar trebui luat in serios (cunosc situatia unei facultati de LITERE - de stat, fireste, unde G T nu era nici macar AMINTIT, nicidecum studiat), simplitatea n-are a face cu facilul. Scrierile sale nu se adreseaza doar "tineretului muncitor" ori de mahala (versuri usor de memorat - in primul rand asta, auzi !), ci, gandesc eu, s-ar mai gasi ceva "primitori".
Daca mi s-ar cere sa-l definesc in vorbe putine, n-as putea sa-l numesc "mare poet" or smth, insa cu mana pe inima l-as numi "intelectual subtire" - asta a fost un citat din floriiiiiiiiiincalinescuuuuuu, ori scriitor (adica nu neaparat poet, cu toate ca a avut si trairea poetica) "de rasa".
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 24, 2005 10:19 am

regret ca ma-ntrerupi din cale
cu interviul dumitale
dar iata, ma opresc o clipa
sa-ti dau raspunsul meu in pripa


Nu stiu de unde ai informatiile din comentariul de mai sus vis a vis de imaginea lui toparceanu, eu personal nu stiu pe nimeni care sa il ia in deradere sau sa se apropie macar de imaginea faurita de tine mai sus.

Au contraire ... eu il cunosc pe toparceanu de la profesori sau din recenzii ca pe un fin observator al naturii, un maestru al epitetelor care are nativ o usurinta in limbaj, o lipsa de fortare falsa in alcatuirea constructiei unei strofe.

Usor de retinut zici? Sa stii ca mai sunt si alte poezii ale lui in afara de balada unui greier mic, ia de aici o mostra:

Cuvinte shterse peste-o clipa, fantome de idei defuncte,
o ploaie miniaturala de-accente, virgule shi puncte -
shi-acele negre arabescuri pe care-o vaga fantezie
Sau numai mana mea distrata le zugraveshte pe hartie.


Imi pare rau daca intr-adevar ce ai scris mai sus este real, desi nu prea pot sa cred.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Lun Ian 24, 2005 11:17 am

Da-da-da, cometa la interviu. Despre respectiva catalogare - cu regret, dar este destul de raspandita aceasta mentalitate. Spre exemplu Facultatea de Filologie din Iasi (asa se numea atunci, era sfarsitul anilor 80 si Toparceanu era ignorat - poate nu de catre toti profii, nu am de unde sa stiu asta - desi casa memoriala era in apropierea Universitatii - asta asa, de un memento !)
un fin observator al naturii, un maestru al epitetelor care are nativ o usurinta in limbaj, o lipsa de fortare falsa in alcatuirea constructiei unei strofe. ti se pare ca eu sunt de alta parere ? (am vrut sa initiez un thread, in urma citarii aproape involuntare - tot pe aici, pe undeva - dar l-am gasit pe asta, vechi si prafuit)
Cred ca ar putea folosi de model, - pe bietul nostru glob de lut - intru instruirea viitorilor posibili poeti, care (presupunand ca ar avea ce spune) sa se instruiasca asupra modului in care spun. Rafinamentul este aproape o conditie (dar "merge si-asa", nu?) cand vine vb de arta in general si despre poezie in special
Ramai sanatoasa, cucoana !
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron