Iaurturile Danone

Iaurturile Danone

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 06, 2004 8:20 pm

Cam ce parere avetzi despre ele ?
Pe eticheta scrie mare ca nu contin conservantzi, ca sunt naturale 100 % . Peste tot vedem in reclame...ca sunt foarte sanatoase.

Dar eu am patit doua lucruri cu iaurturile danone.
1. am uitat afara la o temeperatura de 25 grade un iaur pe jumatate mancat. a stat afara 3 zile. dupa 3 zile l-am mancat si avea acelasi gust. nimic schimbat.
2.am uitat in frigider un iaurt multa vreme...si l-am mancat la 2 saptamani dupa data de expirare. parca era proaspat.

Ma gandesc ca nu au cum sa reziste asemenea conditii daca nu sunt full de conservantzi. Nu lasa apa, nu lasa nimic. Da-o draq de treaba.

Dupa parerea mea...cred ca sunt nocive...nicidecum sanatoase.
Iar alea cu fructe mai contin si vopsele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Mai 06, 2004 8:50 pm

Eu nu am tinut nici un iaurt mai mult decat trebuia ... nu am chef sa am probleme ... si nici nu vreau sa fac experimente :p
Nu stiu cat de sanatoase sunt .. de cand sunt aici , nu am mancat din-alea cu fructe , am mancat din-ala " natur " cum zic ei .. si nu e ca iaurtul ala din tara , acrisor .. In Franta mancam din-alea cu fructe si nu am avut niciodata probleme ( nu vizibile cel putin :p ) si mi se par chiar bune ...
Nu am auzit pe nimeni sa se planga ... mie imi plac , mai ales " Recette crémeuse " ...
Deci .. cred ca au conservanti , ca in mod normal nu poti tine un iaurt( fara aditivi ) multa vreme , fara ca sa se strice ... Consider , totusi , ca iaurturile Danone sunt mai bune decat alte iaurturi ... asa ca o sa continui sa mananc ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 06, 2004 9:08 pm

Weet-weet , de bune sunt bune. Insa nu stiu cat de sanatoase sunt. Adica in nici un caz nu cred ca sunt atat de sanatoase cum pretind ei.
Asa si slanina de porc e buna. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde 7vies » Joi Mai 06, 2004 11:32 pm

zici ca iaurtul a stat afara 3 zile si era la fel?...mda, natural 100%...:)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Mai 06, 2004 11:58 pm

Danone sux.Cel mai bun ie Fruttis-u.Shi la faza cu conservantzii,nu jtiu da io am amncat un eaurt iecspirat de vreo luna shi n-avea nimica:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

catre Mosh

Mesajde thesoulline » Vin Mai 07, 2004 4:19 am

De oribil ,ma indoiesc, dar cu iaurturile, ai ghicit-o! Materia prima vine din mama Ungaria, la cisterna, cu coloranti cam periculoshi de altfel, roz shi roshu (E 120-127, cam pe la numerele astea!), stabilizatori sigur (cum vecinii sunt economi, poti spera la un benzoat de sodiu!). Termenul "natural" este diferit de "ecologic", adica in viziunea capitalista, shi produsele de sinteza (adaosurile alimentare sau E-uri) sunt naturale, dar produsele ecologice sunt cele in care omul nu-shi baga ..coada, cele care sunt de la mamik Natura. In economia de piatza, asta inseamna 30-60% pret mai mare, cel putzin.
DAk ai timp, vezi ca cel mai mare scandal cu adaosuri alimentare a fost in Germania, cu multe procese impotriva companiilor producatoare de alimente pe care nu au specificat "adaos alimentar...". IAr acum, ai vazut ce ieftina e GAllina cu ingrediente de import, ca ashtia, cum crezi shi tu, au inchis fabricile shi elimina stocurile! Unde, oare ? ;e
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 07, 2004 5:50 am

De ce te indoiesti de mine ? :)
Cum draq vine materia prima din Ungaria la cisterna ? Nu am vazut niciodata cisternele Danone. Si plus de asta avem noi fabruica noastra, care este aproape de Europa, prin Colentina la grnitza cu Voluntari. Cred ca se produce acolo tot..si probabil pe cale chimica, nu din lapte.
Oricum...n-o sa mai mananc Danone. Trec pe Napolact. thesoulline, ala o fi bun ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Mai 07, 2004 6:19 am

Am vrut sa scriu de aseara aici, dar mi-a fost prea somn si am renuntat. Scriu acum.

Ca o mincatoare la greu de iaurt cu fructe ce sunt, trebuie sa recunosc ca maninc foarte mult iaurt Danone. Maninc zilnic cite doua cutii mari, as minca si mai mult dar e prea scump totusi. De ce maninc Danone? pentru ca Fruttis (da Migule, e mai bun) nu gasesc tot timpul iar alte copanii producatoare nu fac iaurt cu fructe. Am incercat sa maninc iaurt obisnuit in care am adaugat eu ceva dulceata de mure, zmeura, smochine dar nu-i tot una. Stiu de mult ca Danone e departe de a fi un iaurt sanatos, dar pina voi gasi altceva mai bun, n-am ce face. Nu ma pot abtine.

Si daca tot vorbim de iaurt, cel mai mult imi place "Vitessa" - yogurt cremoso cu fructe de padure, la cutii de 1000 g. Se gaseste la italieni si nu numai.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

to' pen' mosh

Mesajde thesoulline » Sâm Mai 08, 2004 5:37 am

Napolact are produse net superioare, chiar shi variante cu fructe (recomand milli sau napolact). Mai putin kefir-ul (amidon la greu), de regula mai au produse bune Bistrita, Mures, Brasov (produse lactate din zonele amintite), cel mai bine verifici dupa consistenta, adica un iaurt bun este initial inchegat, daca il agiti se omogenizeaza si lasat mai mult de 24 de ore separa zer deasupra. Vezi si la retetar, de obicei trec "stabilizatori", sau "E ...cifrele lui de eeeuu!).
Imi pastrez parerea ca oribil nu-mi pari, numai bine...
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde Black Eyes » Sâm Mai 15, 2004 6:47 pm

Pai...eu nu mananc iaurt, pentru ca nu imi place. Dar am gustat Cremoso de la Danone, so chiar mi-a placut. Nush cat de sanatos e, dar are gust bun.
Cele cu fructe nu-mi plac de nici o culoare!
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

glutamat de sodiu

Mesajde thesoulline » Lun Mai 17, 2004 11:09 am

Pai gustu' poa' sa fie bun, nu zic ba, ar fi chiar culmea sa-l faca nashpa (cine il mai ia ??) si la gust. Dar in timp, efectele sunt greu de corectat. Zaharul determina eliminarea accentuata a calciului din corp, sunt afectate oasele, dantura, parul (calciul se absoarbe in prima parte a vietii, apoi el este eliminat gradat pana la moarte). Majoritatea adaosurilor alimentare (numiti in general cu E urmat de un numar din trei cifre) au efecte secundare, fapt care a determinat retragerea lor din industria alimentara in multe tari, in care sunt interzise !!! Se considera ca sunt factori agravanti in dezvoltarea cancerului, toxici prin acumulare, alteranti ai echilibrului psihic.
http://curcubeu.ro/index.php?artid=46
Se pot consulta pe adresa de sus ceva date. Succes!
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde emona » Sâm Iun 12, 2004 9:38 pm

imi plac cele de la napolact.poate nu sunt la fel de fine ca cele de la danone,
dar sunt mult mai naturale.
am incercat odata de la campina(ramasesera fara napolact la alimentara ~) )yuck!!! :bleah: o chestie rozalie,ultracleioasa,nici pisica nu a vrut s-o manance :nope:
emona
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 11, 2004 4:44 pm
Localitate: Cluj

napolact

Mesajde thesoulline » Dum Noi 28, 2004 9:18 pm

Revin cu o precizare: Napolact nu mai utilizeaza mai nou lapte in fabricile proprii, inlocuit cu amidon, asa ca,... mancati ce se mai poate... :T
thesoulline
Junior Member
 
Mesaje: 238
Membru din: Lun Apr 26, 2004 12:21 am
Localitate: home

Mesajde eyewitness » Lun Noi 29, 2004 8:15 am

thesoulline scrie:Napolact nu mai utilizeaza mai nou lapte


sau
mai nou, Napolact nu mai utilizeaza lapte
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Iri » Dum Ian 09, 2005 9:03 pm

iaurt natural..:..sana...este cel mai bun.... ! si totusi cel mai bun iaurt e ala pe care`l faci u acasa,,,,!

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde ROXANA » Mar Feb 01, 2005 6:04 pm

cele de Napolact sunt cele mai bune si macar sunt naturale.
cele Danone sunt pline cu E-uri si nu sunt sanatoase
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde miana_75 » Mie Apr 06, 2005 1:25 pm

Eu prefer produsele lactate de la Prodlacta (Brasov) ; kefir, sana, iaurt gras sau dietetic. Sunt mai acrisoare si au un termen de valabilitate redus, cam 5 zile. Spre deosebire de ele, cele de marca Danone au cam trei saptamani valabilitate, deci este sigur ca au conservanti. In general, nu-mi plac iaurturile cu fructe, le prefer pe cele simple.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde somebody » Vin Mai 19, 2006 11:35 pm

[quote="miana_75"]Eu prefer produsele lactate de la Prodlacta (Brasov) ] i-a sa te uitzi un pic mai atent la datele alea..confunzi iaurtul cu laptele.. nu o sa gaseshti niciodata iaurt cu termen de 5 zile....
somebody
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 19, 2006 11:22 pm
Localitate: acasa

Mesajde somebody » Vin Mai 19, 2006 11:46 pm

fratele meu!! tu chiar te crezi cand spui ca ai lasat iaurtul ala la 25grade si k dupa 3 zile era la fel de proaspat si de bun ? hai mai.. ce naiba? e coca cola ? e apa .. ce naiba.. e iaurt frate! si ce va mai pronuntzatzi voi ca materia prina e adusa din ungaria si ca e rozalie..dar de unde stitzi voi fratzilor? i-atzi cautat voi?
o tzinetzi sus si tare cu E-urile.. pai dak e sa ne luam dupa ele.. nici paine nu putem manca .. ca nu sunt sanatoase..vax! pe langa napolact,canpina milli s.a ---> danonele e parfum!
somebody
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 19, 2006 11:22 pm
Localitate: acasa

Mesajde nbm » Sâm Mai 20, 2006 1:25 am

danonele e parfum!

... si eu care credeam ca e iaurt!
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde HABEEB » Sâm Mai 20, 2006 12:47 pm

milli e peste danone.. si mai ieftin
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde maxima » Lun Sep 18, 2006 10:25 am

parca a fost odata un scandal cu danone?... :ham:
Avatar utilizator
maxima
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 17, 2006 11:00 pm


Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron