"Melodiile revolutiei din 89"

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

"Melodiile revolutiei din 89"

Mesajde ConteleDrakula » Vin Apr 16, 2004 1:35 am

Caut si eu de ceva vreme melodii aparute in perioada revolutiei din 1989 ... una dintre ele se numea , cred , "Timisoara" , dar nu stiu cine o interpreteaza , iar celeilalte nu ii stiu nici titlul, nicic interpretul, stiu doar ca unul dintre versuri spune "ooo...unde sunt colindatorii...." stiti despre cine este vorba ?? Va mulutmesc anticipat.
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 8:14 am

am eu "Imnul golanilor"...daca te ajuta cu ceva;)
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Imnul Golanilor

Mesajde ConteleDrakula » Lun Apr 26, 2004 12:43 am

Il am si eu , l-am downloadat cu DC++ ... mersi mult, oricum. Insa nicaieri nu gasesc piesele enumerate mai sus ! :cry:
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde river » Lun Apr 26, 2004 5:33 am

In ceea ce priveste piesa "Timisoara" cred ca este vorba despre Phoenix. Si e usor de gasit. :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Apr 26, 2004 10:16 am

Au aparut la scurt timp dupa '90 niste discuri, "Din cantecele golanilor", erau mai multe si cred ca aveau si nume diferite; in general erau chestii care se cantau in Piata Universitatii in '90. Cred ca mai am si eu unu pe-acasa, restul le-am dat cuiva si mi le-a pierdut.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 26, 2004 10:24 am

Am eu discurile de care zice Stefan. Parintii mei mergeau zilnic la Universitate in perioada mai-iunie 1990 si evident nu au ratat ocazia de a cumpara discurile.
Discurile le-am tot ascultat si eu si le-am gasit deosebite. Chiar invatasem pe de'rost versurile. "Golan post-mortem" era preferata mea.
Unele melodii au aparut ulterior perioadei de atunci. Cum scrie si pe disc..in 1991..."Eu plang, tu plangi (nibelungii) ...o melodie de mare sensibilitate.

Mai e un disc care se numete "Colinde din sufletul golanilor" .

Si mai am si Valeriu Sterian ...albumul "Vino Doamne ! " ....care nu stiu daca are legatura cu evenimentele de atunci.

Le-as transpune in mp3, dar nu stiu cum sa fac conexiunea cu pick-up-ul.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

rev 89

Mesajde ConteleDrakula » Lun Apr 26, 2004 12:37 pm

Piesa Timisoara trupei Phoenix o am si eu , dar nu e cea pe care o caut... am rascolit netul , am innebunit Kazaa, DC++ , etc. si tot degeaba...
Cu imnul golanilor am si eu un disc de vinyl ... si unele le-am gasit cu DC++ . Dar restul... By the way, piesa Timisoara tot o trupa rock o canta.
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde bklee » Lun Apr 26, 2004 1:04 pm

E vorba de Pro Musica-Timisoara cred...Refrenul mi-a ramas in cap, versurile nu prea le mai tin minte.Cred ca Tic petrosel se numea solistul lor vocal.E scoasa chiar dupa revolutie da nu stiu sa fie editata pe vre-un disc.
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

89

Mesajde ConteleDrakula » Mar Apr 27, 2004 9:16 pm

Thanks ! Am sa incerc din nou sa caut , desi pana acum nu am reusit ...
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Pro Musica - Timisoara

Mesajde Anacronic » Vin Iun 18, 2004 9:33 pm

ConteleDrakula scrie:Thanks ! Am sa incerc din nou sa caut , desi pana acum nu am reusit ...


Anunta-ne PLIIIIZ si pe noi daca il gasesti. Caut cantecul ala ca disperatul de cativa ani buni de zile...Am cautat si pe la astia care vand viniluri mai vechi...nimic...niente de nada :|
So...B good si fie-ti mila si de sufletul meu daca gasesti Promusica - Timisoara.
Multam fain.
EugenH.
Anacronic
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 18, 2004 9:28 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde ConteleDrakula » Dum Iun 20, 2004 1:27 am

Din pacate, desi am continuat cautarile, nu am dat de nimic... bag de seama ca baietii nu au scos nicaieri piesa, altfel nu imi explic de ce nu poate fi gasita. Totusi, daca voi gasi piesa am sa postez aici un link spre ea, sau am sa o uploadez eu undeva...
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde alexxed » Lun Iul 12, 2004 12:37 pm

Oribilul Mosh scrie:Am eu discurile de care zice Stefan. Parintii mei mergeau zilnic la Universitate in perioada mai-iunie 1990 si evident nu au ratat ocazia de a cumpara discurile.
Discurile le-am tot ascultat si eu si le-am gasit deosebite. Chiar invatasem pe de'rost versurile. "Golan post-mortem" era preferata mea.
Unele melodii au aparut ulterior perioadei de atunci. Cum scrie si pe disc..in 1991..."Eu plang, tu plangi (nibelungii) ...o melodie de mare sensibilitate.

Mai e un disc care se numete "Colinde din sufletul golanilor" .

Si mai am si Valeriu Sterian ...albumul "Vino Doamne ! " ....care nu stiu daca are legatura cu evenimentele de atunci.

Le-as transpune in mp3, dar nu stiu cum sa fac conexiunea cu pick-up-ul.


E simplu, faci o legatura de la boxe catre un deck (nu uita sa dai foarte incet), sau casetofon care are intrare audio. Exista insa si cablu direct de la ac, insa are o mufa mai rara si e greu de manevrat semnalul (e foarte slab, 1mv)
alexxed
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 12, 2004 12:20 pm
Localitate: Home

Mesajde alexxed » Mie Sep 22, 2004 10:32 am

bklee scrie:E vorba de Pro Musica-Timisoara cred...Refrenul mi-a ramas in cap, versurile nu prea le mai tin minte.Cred ca Tic petrosel se numea solistul lor vocal.E scoasa chiar dupa revolutie da nu stiu sa fie editata pe vre-un disc.


Melodia e cantată de formaţia rock timişoreana Pro Musica şi se numeşte Timişoara.
Nu a fost lansată din cate ştiu, dar s-ar putea să fi fost lansată la o casă de discuri care a dispărut intre timp ...

O am, cine are nevoie de ea poate să mă contacteze
alexxed
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 12, 2004 12:20 pm
Localitate: Home

Mesajde alexxed » Vin Sep 24, 2004 9:17 am

Pentru cei care caută piesa Pro Musica - Timişoara iată un link de unde o pot lua in format mp3

Pro Musica - Timişoara
alexxed
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 12, 2004 12:20 pm
Localitate: Home

Mesajde ConteleDrakula » Lun Sep 27, 2004 3:02 am

Inca o data, mii de multumiri pentru piesa!
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde Raspopitu » Dum Dec 19, 2004 6:26 pm

Mie nu-mi merge linkul....Desi am piesa,nu e cea originala,iar si eu o caut pe aia de ceva timp.Daca poate careva sa puna un alt link ar fi frumos din partea lui.


Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalánul » Dum Dec 19, 2004 6:54 pm

@raspopitu uite aici alt link cu melodia pe care o cauti http://www.cvucs.ro/files/promusica.mp3 ;-)
Avatar utilizator
Catalánul
 
Mesaje: 625
Membru din: Mar Dec 07, 2004 12:00 am

Mesajde boromir » Vin Dec 31, 2004 5:03 pm

cealalta piesa (cea cu "unde sunt colindatorii") cred ca e "Craciun insangerat" - Rosu si Negru
boromir
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Dec 07, 2004 4:53 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde john_john » Vin Dec 31, 2004 6:40 pm

sigur e rosu si negru- avea si un videoclip
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde ConteleDrakula » Joi Feb 17, 2005 12:57 am

Da , dar nu e de gasit nicaieri !! Nici pe retea, nici pe net, absolut nicaieri ! O are cineva ? Va multumesc inca de pe acum .
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde ConteleDrakula » Lun Feb 21, 2005 1:02 pm

Cat despre PROMUSICA - Timisoara - astept un mail de la doritori .
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Versuri

Mesajde Dada » Mar Mai 31, 2005 8:50 pm

Dar versurile pieselor care se cantau in Piata le are cineva? Eu n-am gasit pe net decat Imnul Golanilor. Macar titlurile...
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Piata Universitatii

Mesajde maria » Sâm Iun 18, 2005 6:29 pm

Buna ,
Am urmarit zilele trecute documentarul Piata Universitatii si am fost f impresionata. Noi traim in USA de multa vreme, insa cu sufletul tot acasa sint.
Mi-ar face mare placere sa ascult din melodiile vremii. Ai reusit cumva sa le transpui?
Maria
QUOTE=Oribilul Mosh]Am eu discurile de care zice Stefan. Parintii mei mergeau zilnic la Universitate in perioada mai-iunie 1990 si evident nu au ratat ocazia de a cumpara discurile.
Discurile le-am tot ascultat si eu si le-am gasit deosebite. Chiar invatasem pe de'rost versurile. "Golan post-mortem" era preferata mea.
Unele melodii au aparut ulterior perioadei de atunci. Cum scrie si pe disc..in 1991..."Eu plang, tu plangi (nibelungii) ...o melodie de mare sensibilitate.

Mai e un disc care se numete "Colinde din sufletul golanilor" .

Si mai am si Valeriu Sterian ...albumul "Vino Doamne ! " ....care nu stiu daca are legatura cu evenimentele de atunci.

Le-as transpune in mp3, dar nu stiu cum sa fac conexiunea cu pick-up-ul.[/QUOTE]
maria
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 18, 2005 2:32 pm
Localitate: Florida

Pro Musica Timisoara !

Mesajde ConteleDrakula » Mar Iul 26, 2005 12:34 pm

Dragi prieteni ! Melodia PRO MUSICA - TIMISOARA o puteti gasi AICI . In fereastra care se va deschide asteptati cateva secunde dupa care apasati pe butonul CLICK HERE TO DOWNLOAD ! Auditie placuta !

PRO MUSICA - TIMISOARA mp3 Download
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde ConteleDrakula » Sâm Ian 14, 2006 5:20 pm

Pentru toti cei care cauta melodiile lui Cristian Paturca sau Valeriu Sterian - ele pot fi gasite cu DC++ sau oDC , unele chiar la o calitate foarte buna (cred ca au fost reimprimate) .Din pacate nu am vazut nicaieri in magazinele de specialitate cd-uri cu Paturca. Speranta ramane internetul.
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde RedBaronn » Mar Apr 11, 2006 5:52 am

[quote="Catalánul"]@raspopitu uite aici alt link cu melodia pe care o cauti http://www.cvucs.ro/files/promusica.mp3 ]

si eu caut melodia asta de mult dar nu mai merge nici unul din linkuri
pe odc am restrictie din cauza administratorului de retea..(proxy tampit) si nu pot intra

cine ma poate ajuta, va rog? [-o
RedBaronn
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 11, 2006 5:48 am
Localitate: Craiova

Ole, ole!?

Mesajde Max Him » Mar Oct 24, 2006 11:47 am

...Si mai exista o melodie dance internationala FOARTE la moda, promovata daca nu ma insel , cu ocazia mondialelor de fotbal din ultima decada a anilor '80. melodie pe care romanii(foarte inventivi!) au adaptat-o in romaneste in ton cu evenimentele din decembrie '89, tocmai in primele ore ale revolutiei. In romaneste versurile spuneau cam asa: "Ole, ole , ole, Ceusescu nu mai e!..." Va amintiti? ==D
In original piesa este interpretata de
THE FANS ==D
iar piesa se numeste simplu: OLE, ole , ole! ==D
vezi si:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=10082&page=49&pp=20
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Rosu si Negru

Mesajde bklee » Lun Oct 30, 2006 6:21 pm

Aveau si ei o bucata, ceva gen "craciun insangerat" da nu's sigur.Stiu ca era un clip cu ei noaptea in nishte ruine in jurul unui foc.Isi mai aduce aminte careva?
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Mesajde kant emir » Mar Oct 31, 2006 1:07 am

Isi mai aduce aminte careva?

da bre, eu imi amintesc, incepea asa:
"e seara lui Craciun din obzejnooo
blablablabla.................."
ca mai mult nu stiu, decat linia melodica, numa ca mi-i greu sa tzo gesticulez
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Rosu si Negru

Mesajde john_john » Mie Iun 01, 2011 5:49 pm

bklee scrie:Aveau si ei o bucata, ceva gen "craciun insangerat" da nu's sigur.Stiu ca era un clip cu ei noaptea in nishte ruine in jurul unui foc.Isi mai aduce aminte careva?

am gasit:
http://youtu.be/vj9wS2lQWA4
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron