Jimi Hendrix uitat?

Forumul asociat fanclubului Jimi Hendrix

Jimi Hendrix uitat?

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 7:44 pm

Oare am uitat de cel ce practic a creat rockul?

Deseori cand spun Jimi Hendrix aud "ala ce a murit drogat". Oare ascultatorii de rock (mai mult sau mai putin metalic) au uitat ca rockul ii datoreaza enorm?
A fost epoca sportului pe chitara (Satriani, Malmsteen, Vai) dar macar atunci era respectat.
Acum e epoca "fuck you". Copii astia au fost invatati sa nu mai respecte nimic.
Iar o iau pe ulei... nu ma pot abtine
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 05, 2003 8:09 pm

Eu nu cred ca Jimi Hendrix a fost uitat. Lumea cunoscatoare de muzica il apreciaza chiar si acum , in anii 2000. Acum oare ce oi vrea tu ? Sa-l aprecieze fanii Animal X sau fanii O-Zone ?

Si chiar nu vad ce importantza are cum a murit. Eu ii apreciez muzica ,nicidecum nu ii judec viatza. La fel cum nu ma intereseaza de ce a murit Freddy Mercury. Viatza lor.

Nu ma pot declara un mare ascultator de Hendrix. Am ascultat doar cateva hituri de ale sale si pot spune ca mi-au placut. (Foxy Lady,Voodoo Child , Maniac depresion). Intr'adevar...un sunet original si probabil nemaintalnit al chitarii sale. Pe buna dreptate este considerat un magician al chitarii . Un vrajitor.

Insa...inegalabila mi se pare piesa sa ...All Along the Watchtower . Cine a compus-o , Aliosha ? Bob Dylan ? .....ca tu mi-ai vorbit ore intregi despre aceasta piesa.

In atasament...Jimi cantand cu dintzii la chitara
Fişiere ataşate
jimi hendrix playing with teeth.jpg
jimi hendrix playing with teeth.jpg (19.62 KiB) Vizualizat de 7514 ori
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Jimi Hendrix-Larger than life

Mesajde nocturna » Mie Feb 12, 2003 1:53 pm

nu a fost deloc uitat, si nici nu va fi. este si va ramane o legenda. o veritabila legenda. Iar faza cu "ala care a murit drogat" n-are absolut nici o relevanta, sunt mult prea multi muzicieni care au murit in acest fel. Nu conteaza cum mori, conteaza ce lasi in urma ta. si el, slava Domnuluii, ca a lasat destule.
si Oribilul Mosh are dreptate, nu putem avea pretentia ca fanii Animal X etc. sa-si 'aduca aminte' de Jimi Hendrix. cum ar fi sa-si aduca aminte de ceva ce nu au habar!?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: Jimi Hendrix uitat?

Mesajde eyewitness » Mie Feb 12, 2003 5:29 pm

Initial trimis de Bassplayer
Oare am uitat de cel ce practic a creat rockul?

practic rocku l-a creat little richard (richard wayne penniman) . good golly miss molly sau long tall sally sau lucille , ring a bell?
pe vremea aia jimi hendrix ii era chitarist la numa 18 ani , billy preston organist la 15 ani si james brown si tina turner vocalisti. in cateva randuri la deschideri de concerte , pentru incalzirea publicului, ii avea pe beatles si mick jagger.

deci sa-i dam cezarului adica"micutului" richard, ce-i al cezarului...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: Re: Jimi Hendrix uitat?

Mesajde basstard » Vin Feb 14, 2003 12:16 am

Nu sunt de acord cu tine. Little Richard are un sound perfect rock'n'roll (sound "deschis" de Bo Diddley).
Hendrix a fost primul care a folosit pe chitara un ton murdar la modul distorsionat cu sustain - ton care defineste rockul - si A FOST PRIMUL MUZICIAN CARE A FOLOSIT WAH-WAH-ul - (efect de chitara). Wah-ul a fost inventat de un inginer din studioul in care inregistra Hendrix iar acesta l-a folosit "uimind multimea".
La little richard nu auzi ton fuzz-at, deci il putem considera tributar rock'n'roll-ului (tot respectu pt el, a facut istorie in rock'n'roll dar n-a "facut" el rockul)
Citeste cartea despre viata lui Hendrix scrisa de sunetistul lui, Eddie Kramer si inca 2, merita!
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

monument Jimi Hendrix

Mesajde nocturna » Vin Feb 14, 2003 2:44 pm

se pare ca in curand (prin aprilie) va fi gata un monument (primul) al lui Jimi Hendrix in orasul natal Seattle.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 14, 2003 4:23 pm

basistule este doar parerea ta. instrumentul central ce defineste muzica rock este chitara electrica. atat. si asta e o parere general acceptata. pt ca daca vorbim de primele efecte dupa care mai multi chitaristi s-au ghidat ulterior atunci asta-i chuck berry. ah ca dupa asta hendrix , clapton ,santana au venit cu alte imbunatatiri ale sound-ului nu neg. dar prima forma de rock a fost rock n roll-u si little richard a fost taticu. acu multi au incercat sa faca o istorie a rockului si s-au scris tomuri despre acest subiect totusi foarte putini au atribuit cu mana pe inima unuia sau altuia "creatia" rockului. repet foarte multi il apreciaza ca "inventator" al rockului pe little richard altii pe chuck berry altii merg chiar mai departe si-l considera pe cel care a amplificat prima oara sunetul de chitara prin anii 30, altii pe cel care prin 40 a facut prima inregistrare cu o chitara amplificata ,tu il consideri pe hendrix s.a.m.d. acu nu stiu cata notorietate are in domeniu sunetistu lu hendrix dar foarte bine si sunetistu lui clapton poa sa spuna cam acelasi lucru despre clapton.
si uite asa putem vorbi discutii pana la adanci batraneti :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: eyewitness

Mesajde basstard » Sâm Feb 15, 2003 6:33 am

Stii de ce m-am bagat in seama (nu ti-am dat dreptate)?
Pt ca io il consider pe Little Richard (si pe Chuck Berry) rock'n'roll. Ei au pus bazele rockului dar nu l-au creat. Argument: ritmul si gama. Ei n-au iesit din cele 12 masuri ale bluesului si rock'n'roll-ului si nici din celebrul minor pentatonic (care inca e folosit mult si in rock, dar mai alterneaza cu altele - sau mai altereaza :) )
Hendrix a fost primul care a iesit din tiparele astea.
Eu aici vad ruptura. Tu se pare ca o vezi la Richard.
Fiecare am ramas cu parerea lui dar am auzit si argumentele celeilalte parti. De aia e forum, nu?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde rux » Dum Mar 16, 2003 7:21 am

......peste 10 ani nimeni nu o sa-si ai aduca aminte de neterminatii astia minune....Hendrix, insa, a fost,este si va fii un NUME....chiar daca in cercuri restranse lumea inca il mai asculta...:)
rux
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mar 16, 2003 6:06 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde jiji » Vin Apr 25, 2003 1:43 pm

Mosule ai nimerit-o
"All along the watchtower" imi face pielea de gaina cand o ascult.
evident in sens pozitiv.
da mai sunt nenumarate piese care se apropie
Crosstown traffic
Voodoo Child - da pe asta ai pus-o si tu
Catfish blues
Little wing
Remember
Red house
The Wind Cries Mary

etc

Apropo, piesa se cheama "Manic depression"
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Apr 25, 2003 9:19 pm

jiji, nu ai facut decat sa expui niste piese pe care le stie toata lumea

e ca si cum ai spune ca piesa ta favorita de la metallica e nothing else matters.

manic depression?
love or confusion?
wait untill tomorrow?
castle made of sand?
purple haze?

unde sunt adevaratele piese hendrix?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde jiji » Vin Apr 25, 2003 11:30 pm

da, si astea is la fel de cunoscute.
piesa mea e All along the watchtower, cum spuneam si mai sus.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Dum Apr 27, 2003 1:52 pm

Initial trimis de jiji
All along the watchtower


Care e de fapt scrisa de Bob Dylan




Cu Experience : Spanish Castle Magic
Little Miss Lover

Cu Band Of Gipsies: Astro Man (de pe Cry of Love)...genial inceputul piesei.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde jiji » Sâm Mai 03, 2003 6:18 pm

Nu stiam ca e scrisa de Dylan, nu am ascultat varianta lui, da nu stiu de ce, cred ca interpretarea lui Hendrix e mai buna :)

Nu am toate albumele, dar din cele pe care le am Electric Ladyland imi place mai mult.

Ce ma enerveaza e ca sunt o infinitate de albume bootleg si in concert si nu stii daca se merita sau nu sa le iei de pe net. Am cateva piese live care sunt extraordinare si cateva care suna extrem de prost...
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Mai 03, 2003 9:25 pm

pai hai sa iti fac o lista cu albumele si bootlegurile oficiale sau care merita

1967 - are u experienced
1968 - axxis, blod as love
1968 - bbc sessions
1968 - electric ladyland
1969 - live at filmore east
1969 - smash hits
1971 - in the west


restu ori is ff varza, ori is neoficiale, ori is varza
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde jiji » Sâm Mai 03, 2003 9:42 pm

danke

cred ca ma voi apuca sa le iau pe rand, ma refer la alea live, ca albumele le cam stiu.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Mai 03, 2003 9:48 pm

cea mai mare tzeapa este "get that feeling", o chestie foarte neoficiala si mai ales penala, desi nu s-a putut face nimic in acest sens. in 66, cand hendrix era necunoscut, a participat la niste inregistrari, alaturi de alti muzicieni, inregistrari pe care va pune mana un rechin din industrie. el va remiza si va revinde chestia cu titlul "curtis knight sings, jimi hendirx plays" cu numele lu jimi scris mare si cu o poza a acestuia de la monterey. se vor judeca ani de-a randul degeaba.
albumul a mai fost lansat o data cu titlul "get that feeling" in 1968 si contine urmatoarele piese
http://www.collectable-records.ru/groups/hendrix/lp/curtis%20knight/get_feel_full.htm

Get That Feeling
How Would You Feel
Hush Now
No Business
Simon Says
Gotta Have A New Dress
Strange Thing
Welcome Home
Love Love
Day Tripper
Gloomy Monday
Fool For You Baby
Don't Accuse Me
Hornet's Nest
Flashing
Oddball
Happy Birthday

jumate din piesele astea se gaseau pe cd-urile bulgaresti cu Best of Hendrix :( si multi isi luau tzeapa, in necunostinta de cauza

---------------------

pentru cei interesati, va recomand cartea "Setting the Record Straight", scrisa de Eddie Kramer (sunetistu si "tatal" lui hendrix)
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Lun Mai 05, 2003 3:08 pm

Initial trimis de vali

1971 - in the west


restu ori is ff varza, ori is neoficiale, ori is varza


1970 - Cry of Love
Singurul album oficial cu Band of Gypsies (cu Billy Cox la bass).
Mie imi place... mai ales Astro Man (ma repet)
Hai ma vali,..... nu poti sa zici ca e varza.... suna putin altfel decat Experience da e fain. Billy Cox si alalalt is negrotei asa ca e mai spre Rythm & Blues.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Mie Mai 07, 2003 6:28 am

hai sa fim seriosi
jendrix=experience. cand s-a despartit de mitchell si redding, hendrix a incetat sa mai existe. geniul lui nu se putea manifesta decat in aceasta formula
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Dum Mai 11, 2003 10:48 am

Si io m-am trezit tot cu melodia asta.... Nu cred totusi ca Hendrix e uitat....
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Dum Mai 11, 2003 2:07 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Ma intrebam ...cine oare a compus versurile melodiilor lui Hendrix. Singur si le-o fi compus ?


Piesa "Hey Joe" nu e compusa de Hendrix. NU stiu numele compozitorului dar au lansat-o o trupa necunoscuta: The Leaves.
Hendrix s-a lansat - culmea - cu un cover..acest Hey Joe.
In afara de cele cateva coveruri Hendrix isi compunea singur piesele si versurile. Pe Axis Bold as Love e o piesa scrisa de Mitchell... She's so fine parca ii zice in rest Hendrix a facut piesele.
Din cate am citit (in biografia lui Hendrix scrisa de Kramer) managerul lui, Chas Chandler (fost basist la Animals) i-a cam faultat pe ceilalti 2 membri ai trupei:Noel Redding( basistul) si Mitch Mitchell (tobarul) aveau statut de angajati in The Jimi Hendrix Experience, nu primeau procente din vanzari si alea alea.

M-au impresionat ultimele versuri scrise de Hendrix, gasite in camera lui de hotel in dimineata in care a murit:
" The story of life i quicker
Than the wink of an eye
The story of love is
Hello and goodbye
Until we meet again"
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde jiji » Lun Mai 12, 2003 5:42 pm

"Hey Joe", a traditional song performed by many artists. Sometimes credited to Billy Roberts. Sometimes credited to Chet (or Chester) Powers a.k.a. Jesse Oris Farrow, née Dino Valente
who became the lead singer of Quicksilver Messenger Service.
The first group to record "Hey Joe" was the Surfaris in 1965. In 1965 "Hey Joe" was recorded by The Leaves as well. In 1966 they recorded it again with a fuzztone guitar sound. Also the Byrds, Love, Shadows of Night, Warlocks and many other bands recorded the song in 1966.
A Japanese group called the Golden Cups recorded a version in 1966 that adapted the song to different cultural standards.
Tim Rose recorded "Hey Joe" in 1966, one month before the Leaves' version entered the charts. Rose played the song at less than half the tempo. He changed the key of the song to E instead of A. Rose also roared out the verses, and added his own variant on their structure.
Jimi Hendrix picked up this version of "Hey Joe" and made a European hit out of it in 1967.

Daca vreti mai multe: clic
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Mai 16, 2003 3:52 am

in urma unor diferente de opinii cu oribilul, nu voi mai scrie aici
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 7:45 pm

Hehe... good old Jimi, n-o sa moara el niciodata !!! Imi pare rau ca la numai 10 zile inainte de-a muri a fost huiduit pe scena ... se pare ca lumea nu putea depasi momentul "Are you experienced" ... ce sa-i faci :(
Iaca cateva piese care mi-au placut si mie (inafara de Hey Joe, bineinteles ;))... Purple Haze, I don't live today, Crosstown traffic, Voodoo chile, Red house.
Cu toata interdictia de inainte de '89, Electrecordul a scos pe piata un album live destul de reusit (pe vinil). Il (mai) aveti ?!
Probabil ca a fost cel care a reinventat modul de a canta la chitara electrica, dar nu l-as putea numi chiar inventatorul rockului... asta pentru ca s-a zis aici...
Deasemeni, nu cred ca muzica rock inseamna tot ce e legat de chitara electrica... cat se poate de inexact... Django Reinhardt canta rock in anii 20-30 ?! ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde vali » Mar Oct 14, 2003 3:09 pm

pai tu nu l-ai fi huiduit pe blackmoire daca in 82 scotea blackmore's night la 3 zile dupa ce incheia rainbow?
hendrix fara experience (mitchell si redding) nu era mare lucru. era un geniu, dar avea nevoie de acompaniatori
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 14, 2003 4:47 pm

Vrei sa explici mai pe larg pararela intre situatia cu Hendrix si aia cu Blackmore ?! Chiar as fi curios sa aud ce anume justifica huiduirea lui Hendrix.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde vali » Mie Oct 15, 2003 3:50 pm

din PMul tau reiese ca stii la ce ma refer
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde K-gula » Mie Oct 15, 2003 4:51 pm

nu am stat sa citesc toate review-urile, dar raspunzand la subiect nu sunt chiar convins ca Jimi poate fi uitat vreodata. probabil de aceia ce nu l-au ascultat cu adevarat, sau nu au auzit de el. din punctul meu de vedere este cel ce a revolutionat chitara (poate spun aberatii), insa eu asa il privesc. era un "dement". cand intra pe scena si il apucau pandaliile, se vedea o clasa aparte. so..... cine stie si cunoaste nu are cum sa il uite.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde tatianad » Dum Iun 20, 2004 11:20 am

Oribilul Mosh scrie: Maniac depresion


corect: "Manic depression". insa ai o scuza, ai spus ca nu asculti mult hendrix.
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ARISTONA » Mar Iul 20, 2004 1:08 pm

VAND VYNIL JIMI HENDRIX LIVE IN LOS ANGELES 20 APRIL 1969 contact mike_mareen@yahoo.com
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati

Următorul

Înapoi la Jimi Hendrix

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori