Ce parere aveti despre Karate??

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Ce parere aveti despre Karate??

Mesajde Andreea D » Lun Ian 28, 2002 1:55 pm

???
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Ian 29, 2002 1:30 am

Pentru inceput cred ca ar fi frumos ...sa itzi spui tu prima parerea...daca tot ai deschis acest subiect.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Ian 29, 2002 10:06 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Pentru inceput cred ca ar fi frumos ...sa itzi spui tu prima parerea...daca tot ai deschis acest subiect.


sorry,moshule,but that's one of my favourite things in the whole world...so i'm gonna go 1st...

pai,nu sunt eu o adevarata karateka,dar imi place la nebunie sa practic (de putin timp,ce-i drept)si kenpo si taekowndo...
artele martiale sunt mai mult decat un sport,sunt un stil de viata pentru cine stie cu adevarat sa se dedice lor...
majoritatea stilurilor provin dintr-o insulita de pe coasta Chinei--intre China si Japonia,de fapt,si nici pana azi istoricii nu sunt de acord carei tari ii apartine.pe scurt,aceasta arta a fost inventata cu cateva secole i.hr.,si a fost adoptata de civilizatia estica ca singura tactica de lupta demna de un adevarat invingator.chinezilor de pe insula nu le placea lupta cu armele,deoarece diminua contactul cu adversarul--ori numai prin contact direct se pot observa si folosi slabiciunile si punctele forte ale adversarului...sau,mai pe romaneshte,asa "SE FURA MESERIA".....

cand i-au cucerit europenii,au vrut sa stie si ei "secretul",asa ca au luat lectii de karate.dar chinezii--oameni destepti,normal!!-au introdus cateva trucuri care sa le serveasca propriilor scopuri(adica eliberarea).....bla bla,poveste lunga,karatele a fost introdus ca Sport in toata lumea,si ca(,)competitie la nivel international......popularitatea i-a crescut odata cu celebrele filme cu van Damme,Chuck Norris etc etc.si acum...every single kid out-there dreams to kick the world's but in the most outstanding way...

cu toate astea,repet!!,pentru cine stie,pentru cine indrazneste si pentru cine crede in filozofia orientala,artele martiale sunt viata insasi--"the life of the spirit and of the glorious warrior inside"(asta a spus-o un mare teoretician al shotokanului,dar nu imi mai aduc aminte cum il cheama)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Ian 30, 2002 10:05 am

Mirela cateva cuvinte despre kung-fu daca stii ca m-ar interesa.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

hmmm...

Mesajde Aragorn » Mie Ian 30, 2002 11:26 am

Am practicat si eu 4 ani SoKaDo, si nu mi s-a parut ceva special, mai putin faptu ca am castigat vreo cateva medalii la lupta...
Dar din pacate nimik mai mult ca nu m-a atras precum FOTBALUL !!! :D ;) :D
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Andreea D » Mie Ian 30, 2002 2:18 pm

Initial trimis de mirela2001


sorry,moshule,but that's one of my favourite things in the whole world...so i'm gonna go 1st...

pai,nu sunt eu o adevarata karateka,dar imi place la nebunie sa practic (de putin timp,ce-i drept)si kenpo si taekowndo...
artele martiale sunt mai mult decat un sport,sunt un stil de viata pentru cine stie cu adevarat sa se dedice lor...
majoritatea stilurilor provin dintr-o insulita de pe coasta Chinei--intre China si Japonia,de fapt,si nici pana azi istoricii nu sunt de acord carei tari ii apartine.pe scurt,aceasta arta a fost inventata cu cateva secole i.hr.,si a fost adoptata de civilizatia estica ca singura tactica de lupta demna de un adevarat invingator.chinezilor de pe insula nu le placea lupta cu armele,deoarece diminua contactul cu adversarul--ori numai prin contact direct se pot observa si folosi slabiciunile si punctele forte ale adversarului...sau,mai pe romaneshte,asa "SE FURA MESERIA".....





Vreau sa te intreb ce centura ai???

Eu a doua albastra

cand i-au cucerit europenii,au vrut sa stie si ei "secretul",asa ca au luat lectii de karate.dar chinezii--oameni destepti,normal!!-au introdus cateva trucuri care sa le serveasca propriilor scopuri(adica eliberarea).....bla bla,poveste lunga,karatele a fost introdus ca Sport in toata lumea,si ca(,)competitie la nivel international......popularitatea i-a crescut odata cu celebrele filme cu van Damme,Chuck Norris etc etc.si acum...every single kid out-there dreams to kick the world's but in the most outstanding way...

cu toate astea,repet!!,pentru cine stie,pentru cine indrazneste si pentru cine crede in filozofia orientala,artele martiale sunt viata insasi--"the life of the spirit and of the glorious warrior inside"(asta a spus-o un mare teoretician al shotokanului,dar nu imi mai aduc aminte cum il cheama)
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 30, 2002 4:04 pm

Acum sa isi spuna si moderatorul acestui forum parerea despre karate :

Si eu sunt un mare karateka la randul meu ! In copilarie ma duceam la celebrele filme chinezesti si japoneze cu mari luptatori. Nici nu se compara cu Van Damme si Chuck Norris. Alea sunt adevaratele filme cu batausi....facute in China anilor 70-80. Imi placea la nebunie ce salturi faceau aia...cum sareau pe case de 20 m...sau prin copaci.
Filmele care mi-au marcat copilaria au fost..Sora 13 si Sarpele in umbra tigrului (sau asa ceva).
Si am spus la inceput ca sunt un mare karateka..pentru ca....cand veneam de la film...exersam figurile invatate..,cu copiii din fatza blocului. Noi totzi ne alegeam cate un stil in care luptam....eu luptam in stilul sarpelui.
Chiar exista acest stil in realitate ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Super sportul!!!!!!!!!!!

Mesajde Andreea D » Mie Ian 30, 2002 4:30 pm

Acum o sa aflati parerea mea:

Eu practic acest sport de 5 ani si imi place foarte mult,stilul pe care-l practic se numeste Shotokan si vreau sa-i spun Oribilului Mosh ca acest sport nu inseamna sa sari pe case si pe pereti,e auto apararae si in zilele noastre fiecare avem nevoie de prgatire fizica.

Eu am centura a doua albastra si nu ma voi lasa nici cand voi ajunge la neagra,atunci voi continua cu danii

In vara inainte de vacanta voi da examen pt cenyura maro

Sunt sigura ca o voi lua caci m-am pregatit un an intreg

Asta e parerea mea: karatele este un sport super!!!!!!!!!!
Incercati
Eu sunt din Fagaras
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

pentru Andreea D.

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 30, 2002 4:41 pm

Stiu..ca nu insemana sa sari pe case ! Eu am si glumit in mesajul anterior..facand referire la celebrele filme cu karateka.
Cred ca este un sport frumos....nu atat de frumos ca boxul....dar frumos,oricum !

Mult succes in cucerirea centurilor !
........................
Nu mai da cu reply la mesaj...pentru ca ocupi degeaba spatiul in pagina,prin afiseara textului mesajului anterior.Pentru a posta apasa doar butonul NEW Reply ! Multumesc pentru intelegere !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: pentru Andreea D.

Mesajde Mirela » Joi Ian 31, 2002 12:11 am

eu sunt abia la inceput de drum-practic Kenpo de un an de zile,dar asta nu inseamna ca nu m-am "documentat"in prealabil.....ai dreptate andreea,avem nevoie de "pregatire fizica",dar si de oarecare pregatire "sufleteasca".instructorul meu are un talent de a combina cele 2.si eu sunt hotarata sa ajung pana la centura neagra si mai departe cu danii,pentru ca imi place si ma atrage Kenpo-ul si nu as putea sa renunt acum ca am inceput...

Aliosha,ce anume ai vrea sa stii despre kung-fu?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Feb 02, 2002 11:01 pm

O comparatie cu karate, niste detalii daca stie cineva.
Stiu ca in majoritate se da cu picioru sau ceva de genu asta.
M-am dus odata sa ma inscriu la niste cursuri si nu am mai putut sa continui pentru ca mi-am rupt piciorul la ski.
Pe urma mi-a trecut cheful.
Asa ca am lasat-o cu sporturile nobile si am ales " bataia mitocaneasca" :)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

cam putini

Mesajde Andreea D » Joi Feb 14, 2002 6:30 pm

Vad ca suntem cam putini care iubim acest sport
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

Re: cam putini

Mesajde Mirela » Joi Feb 14, 2002 9:22 pm

e greu sa vorbesti despre acest subiect in 2/3...

aaah,aliosha iti sunt datoare.
sa nu-mi iei spusele 100% de bune,dar din cate stiu eu kung-fu-ul nu a inceput ca un stil de sine statator,ci ca o imbinare de stiluri.mai tarziu,a degenerat intr-un anume stil de karate...
loviturile cu piciorul sunt mult mai abundente si oarecum mai diversificate decat la celelalte stiluri si ai mult mai multa libertate si initiativa in kata(daca nu stii ce sunt kata,sunt tehnicile pe care fiecare stil le are.o serie de miscari care se imbina armonios si care se vor modelul perfect de contracarare al unui anumit tip de atac.)

din nou,sa nu crezi ca am perfecta dreptate,tot ce iti spun aici e din propriile mele cunostinte si nu dintr-o carte de specialitate...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Andrei Oltean » Lun Feb 18, 2002 11:46 pm

Cred ca ai dreptate ...dar pentru acest sport trebuie sa ai si indemanare...
Andrei Oltean
 

Mesajde Mirela » Lun Feb 18, 2002 11:59 pm

Initial trimis de Andrei Oltean
Cred ca ai dreptate ...dar pentru acest sport trebuie sa ai si indemanare...


nu neaparat indemanare,trebuie sa ai o oarecare pasiune.....si sa vrei sa perseverezi....indemanarea vine pe parcurs
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

ma pregatesc

Mesajde Andreea D » Mar Feb 19, 2002 9:29 am

Oricum eu acum muncesc din greu ma pregatesc sa dau in vara examen pt centura maro,urmeaza inca una maro si apoi neagra
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

ptr. AndreeaD

Mesajde lucianus » Dum Mar 03, 2002 5:19 am

Esti la Karate?
Avatar utilizator
lucianus
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Da

Mesajde Andreea D » Dum Mar 03, 2002 8:17 am

Da sunt la Karate
;a
Andreea D
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 25, 2002 12:15 am
Localitate: Fagaras

good kicks,bad kicks

Mesajde Mirela » Lun Mar 04, 2002 9:36 pm

m-am gandit sa va rog pe toti care mai intrati pe acilea,sa dati exemple din filme celebre de loviturile(fazele) voastre preferate(sau opusul,of course.da sa aiba o baza cat de cat reala,pls!!!

uite,de ex.faza mea preferata e din "Demolition Man",cand Wesley Snipes loveste geamul unui muzeu--e o lovitura aparent simpla,dar superba!!!(i sooooooo wish i could do it like that!!...)

Bad kick--una dintr-un film cu Bruce Lee,o am si pe un ditamai posteru,mi se pare batatoare la ochi.but then again,who am i to judge???

acu'e randul vostru...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 04, 2002 9:46 pm

Mie imi plac mareii maestrii chineji din filmele de acum 2 decenii....aia care se bat in stilul sarpelui..si sar pe case ! Nume sa itzi dau,nu stiu !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Mar 04, 2002 10:12 pm

Nume sa itzi dau,nu stiu ! [/B][/QUOTE]

nu vreau nume,ci doar sa-mi zici faza si din ce film iashte(if possible)....

ps:profu'meu de kenpo are o poza cu ambasadoru'chinei,acu'cativa ani.vorbea nenea(cam mosneag nenea,btw)cu un pustan despre karate si ca sa-si demonstreze spusele o sarit in aer fo'10 metri si o zguduit usa dintr-o lovitura,dupa care o "zburat" inapoi si a continuat conversatia de parca nimic nu s-ar fi intamplat.toata scena o durat doar cateva secunde...:) cool,hah?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Mar 05, 2002 10:54 am

Initial trimis de Aliosha
Mirela cateva cuvinte despre kung-fu daca stii ca m-ar interesa.


Intrind prima oara aici raspund la intrebarea asta care se pare ca e mai veche.

Din cite stiu (90% sigur e asa), kung-fu inseamna in chineza un fel de maestru desavirsit. Poti sa fi bucatar kung-fu sau miniaturist kung-fu, in sensul ca stapinesti meseria respectiva la perfectie. Referitor la arte martiale, kung-fu este numele dat de occidentali stilului wushu, care este mult mai complex decit karate, de fapt am impresia ca e cea mai complexa arta martiala. Nu e in nici un caz un stil de karate. Din cite stiu, karate au 4 stiluri, dintre care taekwondoo e cel mai cunoscut.

Wushu se imparte in primul rind in stiluri legate de familiile practicante, de manastirile unde se practica si de zona geografica. De ex wushu-ul din sudul Chinei este cu miscari mai scurte si mai rapide, cu pozitii joase, chiar spre ghemuite, influentate fiind de geografia locului: mlastini, plantatii de orez, unde oamenii prin natura muncilor agricole stau aplecati si sunt mai mici de statura. Wushu din zona muntilor este cu miscari mai ample, cu pozitii ale trupului ridicate. Mai sunt si stiluri care imita sau se inspira din miscari ale maimutelor sau alte animale.

In al doilea rind in wushu se folosesc si arme, deci sunt si stiluri pentru sabii, bite, nunchak etc..., spre deosebire de karate, unde se lupta numai cu miinile goale.

Mai multe nu prea mai stiu, dar wushu e, dupa stiinta mea, cea mai cunoscuta arta martiala si care apare cel mai des in filme, numai ca de obicei se numeste kung-fu sau nu se numeste deloc. Dar cind se bat doi in filme de obicei e vorba de wushu (de asta sunt sigur intr-o masura mai mica, deoarece nu prea recunosc stilurile si loviturile ca sa imi dau seama). Se folosesc si picioarele, si miinile, si armele, oarecum in egala masura, dar asta nu inseamna ca orice practicant de wushu stie si cu arme. Majoritatea lupta cu miinile si picioarele doar.

Cam atit. Poate am timp sa ma uit si pe net.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Mar Mar 05, 2002 3:20 pm

cei interesati sa stie mai multe despre
kung-fu...visitati
http://www.kungfu.org/templehistory2.shtml
sau/si
http://www.intkungfu.com
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mar Mar 05, 2002 3:57 pm

M-am lamurit mai clar Wushu inseamna arte martiale chineze. http://www.nwsign.com/ckfa/wushu/index.htm Si mult mai multe. Dati wushu kung fu in google, multe linkuri bune.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rosu Oana » Mie Mar 06, 2002 8:35 pm

Salutare tuturor!

Si mie de asemenea imi place chiar foarte mult karate .
Am practicat cateva luni stilul Ashihara,daca ati auzit de
el.Mi se pare foarte frumos ,dar trebuie sa ai vointa si sa
te tii de el odata ce te-ai apucat,sa te antrenezi mereu,
daca nu ,sa o iei de la inceput e foarte greu,am simtit-o pe
pielea mea.Am intrerupt si acum regret acest lucru,dar ma
voi apuca serios de karate.
Daca se poate as dori cateva info despre fudokan,daca se poate.
Multumesc.Va pup!Ciao!
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 12:53 pm

Stiatzi ca...astazi (10 martie) Chuck Norris ....implineste 62 de ani ???!! Eu ,eram convins ca are in jur de 38-40 ! :)

Este de 6 ori campion mondial la karate !
Mie imi place foarte mult cum se bate in filme. Am vazut o gramada de filme cu el (cu subiect usor...dar cu batai grele :D) ....si bineinteles nu puteam saratez serialul Walker Politist Texan ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mar 10, 2002 4:00 pm

cat ai zis ca are?60?:eek:
chiar aseara ma uitam la un film cu el...facut pe la inceputul anilor '90...io aveam impresia ca are in jur de 45!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Karate-sportul celior intelepti si iuti?

Mesajde T.Alexandru » Dum Mar 10, 2002 5:53 pm

cine poate sa comenteze putin aceste cuvinte?
cine practica cu adevarat karate?
cum va dati seama?
cine crede ca acest sport este numai pentru Chinezi?
Sunt int-o mare dilema?

Help!

with love alex

alex24you@yahoo.com
T.Alexandru
 

Re: Karate-sportul celior intelepti si iuti?

Mesajde Rosu Oana » Dum Mar 10, 2002 6:21 pm

Sportul celor intelepti si iuti...Aceste cuvinte,dupa mine
uneori,nu prea sunt adevarate...Exista 2 tipuri de
practicanti de karate:unii cu cap-care gandesc inainte
sa loveasca si altii care nu au cap-care lovesc ca niste
chiori...Spun asta din proprie experienta ca am
cunoscut astfel de persoane...
Cred ca in toata lumea exista persoane talentate,nu
numai chinezii sunt cei cu talent.
Rosu Oana
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Dum Ian 27, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 6:40 pm

Vedetzi ca am unit subiectele ! Ce-tzi veni Alexandre sa mai deschizi un subiect de karate..din moment ce era unul deja deschis ????
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori