violentza parintzilor asupra odraslelor

violentza parintzilor asupra odraslelor

Mesajde goni_q » Mie Iun 23, 2004 10:15 am

:T
am fost shokata sa aud ca o gagika de 25 de ani, fakulta, servici, dragutza, deshteapta, este periodik batuta/"abtziguita" de parintzi ca nu iese cu cine vor ei ?!?!?!! ;a ha????

personalitate super inhibata..tendintze aproape sigure de nebunie!!1

heeeeeeeeeelp .......da-tzii un sfat si voi si am sa-i dau mesajele voastre sa le citeasca......

eu i-am propus fugi fata de akol' si vezi-tzi de viatza.....how about u??
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde Weet-weet » Mie Iun 23, 2004 11:18 am

Nu e singura in stuatia asta , mai cunosc eu cateva .. Solutii ? Prieten nu are ? Ca sa se rasteasca ala la parinti .. asa un pic , poate merge , sau .. sa plece de-acolo , cea mai buna solutie .

Mi se pare o idiotenie " eu te-am facut eu te omor " .. le-ash spune " tu ai facut kktul ala , tu il mananci " pai nu ?

Serios acum .. Parintii care fac asa ceva , nu sunt normali si ar fi cazul sa fie educati .. La 25 de ani ? Multa bafta , in orice caz si sa plece cat mai repede de acolo , sa vada ce se cumintesc parintii ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Iun 23, 2004 11:34 am

goni_q scrie::T
este periodik batuta/"abtziguita" de parintzi


pentru informatzia lu matale, afla ca "abtziguita" inseamna "bauta" nu batuta. adica, beata, pilita, facuta pula, muci, varza.. etc.

care ma duce cu gandu la urmatuarea vorba: daca ai spus dupa cum tea invatzat careva, pai sa shtii ca prost tea invatzat. iar daca ai spus dupe capu tau, pai prost cap ai avut.

shi ca sa revin la sujet, in cazu in care respectiva fata era vro izabela, conportamentu parintzilor este intrucatva de intzeles. o fi avand shi oaminii aia o limita.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Izabela » Mie Iun 23, 2004 11:56 am

Pe mine nu m-au batut parintii niciodata,nici macar o palma.M-au rasfatat si m-au cocolosit toata viata de-mi vine rau cand ma gandesc.E numai vina lor ca sunt asa cum sunt.Totul a culminat mi-aduc aminte in clasa a opta cand i-am dat mamei o palma zdravana.S-a si asezat jos sa planga.Dar dupa aceea au continuat sa ma rasfete pana in ziua de azi.Iar acuma ma lovesc de tot felul de greutati.Cred c-ar trebui totusi sa-i asculte si pe parinti(apropo de povestea lui love2fly)
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Mie Iun 23, 2004 12:24 pm

goni q, ia citeshte postu de mai sus si vezi ce concluzii potzi sa tragi.

Te ajut putzin, solutzia care ni se arata e simpla, un upercut mamei, un sut in coaie lu tata si s-a rezolvat problema.

Bine apoi te pui si deschizi subiect separat " Violentza in familie incotro - odrasle care isi bat parintzii de la varste fragede "

Pacat ca se pierde abtziguirea periodica, de acum ca o fata mare isi va cumpara singura o bere macsim doo.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde neatza » Mie Iun 23, 2004 12:33 pm

uite asha ma opresat shi pe mine maica-mea laomomendat cand sa interpus in calea fericirii mele cand iam facut o vizita pe la orele 3 nuaptea cun preten in scop ca sam inprumute un carnat sho bucata de branza ca sa plec in germania shi ia a avut violentza de tupeu sam zica "unde dracu vrei tu sa pleci in halu in care iesht ca o satz ryupi gatu shi nici macar la parter nu ajungi." shi nu mia dat nici carnatu, nici bucata de branza, ba ma tzinut cu fortza in casa in sensu ca na vrut sa ma ajute sa ma ridic de pe canapea.


a doa zi mam razbunat shi eo shi am facut greva foamii sham mancat numa aspirina cu algocalmin shi fanta de lamaie. ashai trebe daca sa pus cu mine !


deci cum am patzit eo sint sigur ca a patzit shi altz copii nevinovatz ca mine shi parintzii lor violentz lea curmat fericirea care eo zic ca asemenea bestii nu ne merita dom'le !
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iun 23, 2004 12:37 pm

Mi se pare mult mai serioasa problema parintilor care isi violenteaza odraslele de virste mai fragede. Adica, daca te scandalizeaza faza cu aia de 25 de ani, unde e in mare parte si vina ei, e de neconceput cind intra in discutie copii de 1 an, unde e numa vina parintilor. Si din pacate sunt multi dezaxati pe toate meridianele, fie parinti care nu dau doi bani pe propriul copil, ba cauta sa si ia (ii vind inclusiv pedofililor, la orice virsta, pe un mizilic), fie parinti care sunt violenti si irascilbili prin natura lor, fie satrapi din astia, care cer de la odrasle numai note de zece si alte aberatii, orice abatere fiind pusa la punct dur, cica pentru mentinerea disciplinei si a unei educatii sanatoase. Io i-as bate numa-n gura pe de-alde d'astia.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde goni_q » Mie Iun 23, 2004 12:49 pm

[quote="neatza"]pentru informatzia lu matale, afla ca "abtziguita" inseamna "bauta" nu batuta.

ba da bien ca shi tu eshti deshtept!!! da eu cu ce-s de vina ca aici are intzelesul de a fii batut/a ??? poate vrei tu sa schimbi regionalismele , da-i drumu' ca nu m a deranjeaza......

sincer eu i-as kilari pe parintzii aia,
faza cu "nu are prieten" nu cred ca e solutzia ideala...ce draqu angajezi pe unu sa-tzi cafteasca parintzii shi apoi ce mai ashteptzi sa urmezi tu sa te cafteasca? sa nu-si piarda antrenamentul?? ;j

fata e dominata mental , deci cred ca inmomentul in care ar pleka de acasa ar scapa de sub control.......cred ca ar fi victima la alte faze....
probabil ar prinde vreunu care s-ar comporta la fel de execrabil, ar domina-o..
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde Necko » Mie Iun 23, 2004 12:57 pm

goni_q scrie::T
este periodik batuta/"abtziguita" de parintzi ca nu iese cu cine vor ei


io totusi n-am inteles. cum fac parintii astia? intii o bat si pe urma o-mbata, sau intii o-mbata si pe urma o bat sa iasa cu cine vor ei? si pina la urma iese sau nu? ca si 25 de ani si batuta si-nbatata si iesita cu altu... e tragic, zau asa !


gonic, vezi ca abtziguita inseamna "bauta" nu "batuta", indiferent de zona.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Mie Iun 23, 2004 12:57 pm

goniq scrie:heeeeeeeeeelp .......da-tzii un sfat si voi si am sa-i dau mesajele voastre sa le citeasca......

Viitorul acestei fetize de nici 25 de anishori atarna de nisjte sfaturi prieteneshti de pe un forum oarecare de pe net. Sa o luam soldatzeshte asa:

Abtziguirea nu-i asa de rea, dar tre sa te dregi a doua zi asa ca fii pregatit : minim cateva algocalmine, suc de lamaie, de rosii , ciorba de burta. O bere doo ajuta, depinde de personalitate si studii.

Dupa aia tre sa-si jure ca nu mai bea deloc, dupa cateva ore jura din nou ca nu mai bea saptamana asta, dupa inca vreo juma de ora jura ca nu mai bea azi, dupa 5 minute injura si bea.

Asta sa ma ocup de parte be a problemei.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde memetshot » Mie Iun 23, 2004 1:02 pm

bre daca arata bine, sa aduca niste bere pentru clasa a 3-a....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Iun 23, 2004 1:07 pm

bre, abtiguirea pe langa a te-mbata ca aiu mai inseamna ce-i drept si o batuta usoara si in plus si modificare de text sau chiar falsificare. si nu ie regionalism (asta ie din dex) :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 23, 2004 2:39 pm

ABTZIGUIT, -A, abtziguitzi, -te, adj. (Fam.) 1. Beat. 2. Modificat; p.ext. falsificat. – V. abtzigui. Sursa: DEX '98


regionalismul este separat in dictionarul de regionalisme. cati ani ziceai ca ai gonichiu? sau si matale acasa, fara ocupatzie si liberprofesionista?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde goni_q » Vin Iun 25, 2004 9:01 am

exista ceva fundatii care se ocupa de acest tip de abuz, ca pana la urma E ABUZ, nu?
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde moldofunker » Sâm Iun 26, 2004 4:39 am

Da, exista POLITIA. Mai nou se face inchisoare pt violenta impotriva odraslelor. Nu stiu si in cazul in care odrasla are 25 de ani.. acolo violenta e mai mult psihica.. deja fizicu nu cred ca mai simte ceva si daca simt nu mai da importanta.

Nu are solutii din pacate, asta-i partea proasta. Va fi marcata pe viatza si tot ce poate sa faca e sa ia ce-i mai bun din ce i-a ramas. (:|
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde proXtu » Sâm Iun 26, 2004 2:38 pm

goni_q are ceva dreptate, in ardeal cand iti bati copilu' se mai zice si abtziguiala, adica cand il batzi ushor, nu cand il lashi in sange :D
io zic ca daca iubitu' ei e cauza abgtziguielii atunci el ar trebui, daca'i barbat, sa ia oleaca de atitudine, impreuna cu ea, of course. numa' ca daca ea e dependenta financiar de parintzi shi iubitu' nu o poate ajuta in privintza asta e nasol, ca pana la urma totu' se reduce la papa shi la un loc unde sa poti dormi :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde goni_q » Lun Iun 28, 2004 8:57 am

sincer........nu mai stiu ce sa cred.....
am tot vorbit cu ea si incerc sa ii scot in evidenta ca deocamdata nu relatia ei este o problema, ci faptul ca parintii pun mana pe ea.....cu cat va pricepe mai repede ca nu au dreptul sa o atinga cu atat are sanse sa fie ceva de ea......
dar dupa cum zicea aici mai sus..moldofunker...cred ca va ramane marcata pe viata.....
ideal este sa se mute singura si sa o taie de tot o perioada atat cu parintii cat si cu prietenii plini de sfaturi....
m-am convins ca oamenii nu sunt normali...auzi, umbla cu bata dupa baiat sa il "pa'fuge"= sa-l alunge, pt necunoscatorii zonei :)........
deci no chance sa "nu mai puna laba pe ea"..............eu i-as cafti pe ashtia....
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde Addianna » Joi Iul 15, 2004 12:10 pm

Pai nu cred ca parintzii aia sunt normali la cap asa ca nu ai ce sa le faci...Mai degraba fata aia sa fie constienta sa faca tot ce se poate ca sa fie independenta, sa locuiasca in alta parte etc.
Addianna
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 14, 2004 2:57 pm
Localitate: @Bucuresti

Mesajde DeathBride » Joi Iul 15, 2004 1:20 pm

dude cea mai simpla solutie este sa vorbesti cu ea si sa o convingi ca nimeni nu iti poate face rau daca tu nu ai chef.Eu sincer nu am avut niciodata probleme cu parintii ,dar uite cand aveam vro 4 ani la gradinita era o educatoare care era psihoapta rau ,era rautacioasa si dadea pedepse fara sa se gandeasca daca copiii aia au vro vina sau nu ,si intr-o zi a vrut sa ma pedepseasca sa stau pe coji de nuci si de nervi m-am agatat de halatul ei si am inceput sa dau cu picioarele in ea,si de atunci nu ma mai pedepsit niciodata ...de ce nu incearca ea sa aplice asta pe parinti .nu?
Eu sunt copilul rebel din tine
Sunt nebunul care stie ce-i bine
Pentru tine, pentru mine, mai ales pentru tine .
Avatar utilizator
DeathBride
Junior Member
 
Mesaje: 98
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

yap yap ..I`m agree with ya !

Mesajde miss_love » Joi Iul 15, 2004 6:01 pm

Weet-weet scrie:Nu e singura in stuatia asta , mai cunosc eu cateva .. Solutii ? Prieten nu are ? Ca sa se rasteasca ala la parinti .. asa un pic , poate merge , sau .. sa plece de-acolo , cea mai buna solutie .

Mi se pare o idiotenie " eu te-am facut eu te omor " .. le-ash spune " tu ai facut kktul ala , tu il mananci " pai nu ?

Serios acum .. Parintii care fac asa ceva , nu sunt normali si ar fi cazul sa fie educati .. La 25 de ani ? Multa bafta , in orice caz si sa plece cat mai repede de acolo , sa vada ce se cumintesc parintii ..



Yap...si eu sunth de akord cu tine ...! Best e ca tipa sa plece de acasa..doar are 25 de ani ...:) eu inka`s minora ...si nu`mi permith akuma..dar abia astept sa fac si eu 18 ani sa plek d acas , ca m`am saturat de ai mei ...huh..;( cate batai am mai luat si eu la viatza mea ..numai eu stiu ..si cu nasu spart ..si cu buza sparta ..si si etc etc ..nici nu mai vreau sa`mi amintesk ca`mi dau lacrimile...:(( asta e..viatza merge inainte..eu nu stiu ce`i in mintea parintzilor !! tare ash vrea sa aflu ..oare de ce se poarta asha ?? Am auzit si eu vorba..."Eu te`am facuth,eu te omor!!" de multe ori la ai mei :( Off..dar asta e...nu fitzi dezamagitzi ..ca trec toate ...trebuie numai sa invatzam sa avem rabdare ....bye bye .o zi buna ! Miss_Love :a
miss_love
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 15, 2004 4:13 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde proXtu » Dum Iul 18, 2004 8:05 am

totushi, inainte de toate, cel mai bine ar fi sa vada un psiholog cu care sa vorbeasca, sa ii prezinte situatzia. ala o poate evalua, poate stabili in ce masura este afectata psihic si in ce masura este in stare sa traiasca pe picioarele ei. daca nu e in stare, degeaba scapa de parintzi shi nimereshte cine shtie unde, cum o zis shi goni_q. din cate am intzeles io, daca se poarta asha cu ea acuma, cand ea are 25 de ani, nici nu veau sa'mi inkipui cum s'o purtat cu ea cand o fost mai mica shi efectele asupra psihicului au fost mai puternice.
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Nanuka » Dum Iul 18, 2004 8:20 am

eko scrie:.Totul a culminat mi-aduc aminte in clasa a opta cand i-am dat mamei o palma zdravana.S-a si asezat jos sa planga

Sa dai intr-un parinte e pacat de la Dumnezeu. N-a fost frumos din partea ta. Oricat de rau te mushtruluieste un parinte si iti da una la fund, niciodata sa nu ii intorci palma.


Revenind la subiect, fata are 25 de ani, cu serviciu, cu studii...intrebarea este....De ce nu incearca sa fie pe picioarele ei?...sa locuiesca singura.

Vina a fost si este numai a ei, pt ca le-a acceptat acest lucru....sa fie persecutata si batuta.

Nu ea ar trebui sa consulte un psiholog ci acesti oameni care dau dovada de nebunie....e aberant sa-ti bati copilul care la o adik e om in toata firea...
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Iul 18, 2004 8:56 am

eko, cred ca daca eram tatal tau, la faza aia cred ca te bateam de si acum te mai durea.

pe mine tata m-a batut o singura data. eram in clasa a 2-a, pe 2 noiembrie (cum sa uit ziua in care am mancat singura bataie de la Baro?). se facea ca era frig rau afara, si n-aveam ce face duminica pe la pranz, motiv pentru care m-am dus sa ma joc pe lacul IOR cu o barcuta facuta de mine. ideea este ca s-a s-a rupt sfoara cu care era legata barcuta, am incercat sa dau cu pietre sa fac valuri sa aduc barcuta la mal, dar am cazut in apa. alor mei le-am spus ca m-a aruncat unu in apa, dar au aflat adevarul. e, m-a batut tata de m-a snopit nu ca am cazut in apa, ci pentru ca am mintit. altfel, nici nu s-a atins de mine.
mama ma mai altoia din cand in cand cand nu-i spuneam de cine ce nota proasta, dar atat. tata niciodata nu a ridicat mana la mama si nici nu i-a vorbit urat.

cam asta.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Iul 18, 2004 4:10 pm

Ciudat... faptul ca ea continua sa locuiasca la parintzi deshi este tratata asha are un singur nume
PROSTIE
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde proXtu » Dum Iul 18, 2004 6:09 pm

lasa ca eshti tu deshtept, supermouse :D daca asha te cresc parintii de mic, intr'un regim de batai shi supunere fara cracneala, cand ajungi mare e greu sa mai priveshti viatza obiectiv si normal, asha cum o privim noi, care am avut o copilarie normala. vorba aia, satulul nu crede flamandului. e ushor sa judeci o fata fara sa shtii ce viatza o dus shi ce sechele i'au ramas din cauza "tratamentelor" administrate de parintzi shi sa spui ca'i proasta. keep up the good work !!! mai vrem sfaturi ca ale tale :D

nanuka, in romania sa ai serviciu nu inseamna sa potzi trai pe picioarele tale. potzi avea un salariu de 4-5 milioane net, dar ca sa traieshti pe cont propriu itzi trebuie 100E pentru kirie (daca ai norocul sa gaseshti asha ieftin), inca vreo 50E pentru intretzinere, curent, telefon, etc, pentru mancare si alte keltuieli inca vreo 100-150E. deci ca sa stai singur in bucureshti ai nevoie de minim 250 - 300 E. nu totzi au salarii asha de mari. shi tu faci ca shi supermouse, dai vina pe fata ca accepta sa fie batuta si persecutata. mai stai shi mai judeca shi tu umpic, nu da repede cu bata'n balta :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Dum Iul 18, 2004 6:24 pm

ok, sa zicem ca nu poate sa se mute
ce poate face este o reclamatzie la politzie. dea semenea, daca este studenta poate incerca sa stea la camin.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Necko » Dum Iul 18, 2004 6:38 pm

nu va face nici reclamatie la politie. nu va face nimic. va suporta toata aceasta situatie in continuare si nu va avea niciodata curajul sa ia singura o decizie care sa-i schimbe viata. fereasca Dumnezeu de mai rau. de o iesire nervoasa care sa duca la o tragedie. chiar nu stiu ce ar putea face aceasta fata. poate doar un psiholog ar putea sa o ajute, asa cum a spus proXtu. problema e insa cum sa ajunga la acel psiholog.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde proXtu » Dum Iul 18, 2004 8:11 pm

daca esti student si ai domiciliul in Bucureshti nu te cazeaza nimeni in caminele studentesti :p cu politzia e cam greu, putzini sunt cei care cheama politzia impotriva rudelor, mai ales parintzi, fratzi, etc, kiar daca sunt cazuri serioase. am cunoscut un astfel de caz... deci cam greu. la psiholog poate ajunge daca are macar un prieten adevarat care sa vrea sa o ajute shi daca are ea atata incredere in el incat sa il asculte shi sa se lase ajutata.
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Lun Iul 19, 2004 12:31 am

banuiesc ca la faza asta legislatzia din Romania e principala vinovata.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde proXtu » Lun Iul 19, 2004 9:12 am

legislatzie cred ca s'ar mai gasi, nu prea sunt organe care s'o puna in practica :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron