terase 2003-2004-2005

terase 2003-2004-2005

Mesajde marian jan » Joi Mai 15, 2003 10:14 am

fiind intr-o continua cautare de nou si frumos :D (adica de terase),vreau sa aud pe unde umblati si voi.daca ati fost pe la vreo terasa si v-a lasat o impresie buna,v-ati dus si a doua oara si tot la fel a fost,scrieti aici sa afle lumea.
eu recomand:la ruine(vis-a-vis de backstage),club 21-regie-preturi mici,pizza buna,aranjata(minusul ar fi mesele de plastic) si binenteles,terasa din fata blocului meu,unde suta de vodka e 20.000. :D
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 15, 2003 10:33 am

Eu recomand terasa de la Izvor. Din spatele statiei de autobuz (104,123...) . Dupa meciul National-Steaua ..m-am retras acolo cu SOD...si mi s-a parut marfa terasa. E linistita si cizelata. Umbroasa si racoroasa. Aminsteste parca de celebrele cafenele pariziene din anii 30. In mijloc are un havuz care confera o nota aparte.
Ursusul costa 30 000 lei. Eu o sa ma mai duc pe acolo...daca o sa fiu in zona.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

La Tantza

Mesajde Love2Fly » Mar Iul 29, 2003 12:38 am

La minunata intersectie dintre bd Basarabia cu Socului mai precis vis a vis de biserica Diham se afla un lantz de terase printre care si "la tantza" bodega nenorocita unde ma duc eu in serile toride de vara. Am amintiri placute de acolo...prima voma intr-o terasa...cel mai mult lichid galben varsat intr-o toaleta publica si altele. Berea e vreo 20.000 URSUS-ul. E nashpa ca se asculta manele in rest merge sa faci o bauta crunta acolo...mai ales ca poti sa-ti comanzi si semintze ca sa stingi berea!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Terase

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 3:53 pm

Azi am fost la o terasa care e cunoscuta sub numele de Biblioteka in Cismigiu ... super locu ... umbra si bineinteles berea la rece ... exact ce iti trebuie intr-o zi de vara .
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde KoRn_bitch » Joi Aug 07, 2003 4:11 pm

He he ... monkule ... cred ca din asta 3 ani cat au trecut de cand am intrat la liceu ... mai mult de trei sferturi din timp l`am petrecut la 'cafenea' .. locul in care in timpul anului gasesti o groaza de lazaristi si mai putin elevi din Sava... La fiecare sfarsit de semestru sarbatorim acolo ... Localul in sine e naspa ... unele banci stau sa cada ... si iarna ingheti acolo (stai si te incalzesti la niste nenorocite de resouri) ... da orice ar fi noi tot ne intoarcem. Am descoperit si eu de curand ca se cheama 'La Biblioteca' dar pt noi o sa ramana 4ever ' La cafenea' :)) ... Of cate amintiri ... :rolleyes:


Alta terasa care mie personal imi place e 'Tosca' ... Nu am mai fost de mult deci nu prea pot sa va informez de preturi da atmosfera e dragutza si o salata de fructe foarte buna :) ... Terasa se afla fata in fata cu Facultatea de Drept.
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 4:15 pm

cand ai berea in fata si femeia langa tine ... cred ca si o piatra pe care sa stai e buna :D
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Matrashita » Joi Aug 07, 2003 4:18 pm

Monk & Korn_bitch,cunosc si eu f bine terasa aia careia eu ii zic tot Biblioteca pt ca am auzit ca mai demult,elevii din Lazar mergeau acolo si le erau puse la dispozitie carti bune,acum s-a stricat chestia asta.
In fine,eu am fost la inceputul primaverii acolo si era un frig infernal afara si la fel de frig inauntru si imi inghetasera mainile.
Nu e un local select si nu arata cine stie ce da` e bun cand vrei sa te racoresti la un suc rece in parc(Cismigiu).
Ah ,si daca va e foame stiam k au si pizza acolo!:p
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 4:23 pm

ma io cred ca confundati terasa ... asta e in aer liber ..
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde KoRn_bitch » Joi Aug 07, 2003 4:39 pm

monk nu stiu despre care vb tu .. dar asta despre care vb eu ... are si mese afara dar si inauntru ... cum spunea si Regina Matrashita inainte puteai sa citesti carti bune acolo ... bine ca acum mai sunt doar cateva si nu se atinge nimeni de ele .... Si intr`adevar au si pizza :) ... da nu va recomand .
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde Matrashita » Joi Aug 07, 2003 4:42 pm

Nu confundam terasa Monk,stai linsitit ca vb despre aceeashi terasa,se afla in parcul Cismigiu si are mese si afara si inauntru dar pe frig nu poti sta afara,nu?
Pizza mi se paruse OK mai demult,acum cateva luni...
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Postul cu nr. 600

Mesajde monk » Joi Aug 07, 2003 4:55 pm

acilea unde am fost io erau mese numa afara ... nici nu aveau un "inaintru" :D
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde KoRn_bitch » Joi Aug 07, 2003 5:01 pm

Da iarna nu exista locuri afara ... insa cum da caldura, ies si mesele :)) ...ah si vara scot si geamurile ... Cat despre pizza mie nu mi s`a parut buna ... bine ca nici nu e multa lume care comanda asta ... mai mult se bea acolo ...

Ah si am uitat sa spun despre terasa mea preferata in timpul vacantelor ... "La motoare" ... situata la TNB .. undeva sus ... super atmosfera ... preturi acceptabile ... personal super simpatic (numai baieti :))). In unele seri se proiecteaza si filme.
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mar Mai 11, 2004 9:28 pm

Vad ca subiectu' asta a fost abandonat de tot... Da' poate ca lucrurile se vor schimba odata cu venirea verii..
Oricum, in Bucuresti va recomand La Ruine (vis-a-vis de Backstage) si La Motoare (teatru' national)..
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mai 12, 2004 11:27 am

Mie unu nu-mi place deloc iarna, ca tre sa beau bere si sa fumez in spatii inchise, abia astept sezonu de terase. Imi place Piranha (in Regie) ca are verdeata multa (da n'are prea multe feluri de bere) si Docks (Propaganda - pe Serban Voda, in zona Budapesta), tot pentru verdeata, si izolarea de exterior (gard inalt). E mult mai mica decit Piranha (da' are berea prea scumpa).

In schimb terasele de prin parcuri ofera si multe feluri de bere, si la preturi rezon. Si pot sa plimb si copilu, si sa mai bag si o bere.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iun 22, 2004 11:32 am

Alternativa ruinelor si a argentinului, s-a deschis terasa Big Mamou, pe splaiul independentei, langa clubul ce ii poarta numele, adica vis a vis de tribunal.

simpla si linistita, terasa are avantajul unei muzici mishto si a unor preturi mici. Poate reusesc sa gasesc si ceva poze. o halba e 20k, iar intre ora 19 si ora 20 este 15.000 lei.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Iun 22, 2004 11:39 am

Am intrat shi io la terasa Prospero ( e shi ceva club de telectuali p-acolo, am inteles ) , Cluj, Str. Clinicilor, unde am fost intampinat de catre niste mutre de boi, care nu-si mai luau ochii de la noi, parca le-am fi intrat in casa. Dupa ce m-am uitat shi io bine la fiecare bou sau vaca, in general pletoshi, am facut stanga-mprejur shi m-am dus la Terasa Muzeului unde, chiar dc e mai scump, nu tre sa suport priviri de boi snobi.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Lucretia Borgia » Joi Iun 24, 2004 2:48 pm

Terasa de la Waterloo este o destinatie placuta intr-o seara calduroasa de vara.
Va recomand clatitele excelente, umplute cu tot felul de chestii delicioase. Ah, si berea tulbure alba, un deliciu ;)
Avatar utilizator
Lucretia Borgia
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iun 23, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Joi Iun 24, 2004 4:07 pm

spune si tu cum se ajunge acolo, sa stie omu ce sa faca si pe unde sa se duca pentru a manca clatite excelente, umplute cu tot felul de chestii delicioase si sa bea o bere tulbure alba. au clatite cu ciocolata, da?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iun 24, 2004 4:19 pm

breh ce bucurestean esti tu daca nu stii waterloo, unde e doua sute de mii berea la halba?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde baixinho© » Joi Iun 24, 2004 6:23 pm

inseamna ca n-am pierdut nimic. Lucretia, nu tre sa mai imi spui pe unde vine Waterloo, ca nu ajung acolo decat daca, eventual, faci tu cinste. :D deci n-o sa ajung acolo niciodata.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde fahrenheit » Vin Iun 25, 2004 1:47 pm

Sa nu exageram. Am fost acum doua saptamani si Leffe era, la pahar, 65.000. E drept ca Delirium tremens si Chimay costau dublu.Altfel, la Waterloo se mannca destul de bine si nu la preturi astronomice.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 25, 2004 2:00 pm

n-am exagerat decat ca sa il sperii pe baicsu pana imi amintesc cum se cheama strada pe care e localul.
preturile nu-s mici, is mediu spre mari din cate imi amintesc eu la mancare.
si oricum waterloo nu este ceea ce se intelege prin conceptul de "terasa", e o carciuma cu terasa mare, e mai potrivit sa o discuti la "carciumi si localuri"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Iun 25, 2004 2:02 pm

nu ie traian?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 25, 2004 2:38 pm

traian, intersectia de la foisor cu pache cum te duci spre hala traian pe stanga, sau cum vii de la kickass de acasa pe dreapta :D
dap
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Wild Rose » Sâm Iun 26, 2004 10:47 pm

Restaurante cu terasa afara:

Casa Veche : se afla pe str. George Enescu 15-17... Atmosfera linistita dar placuta :)
Alexandra Cafe: In Herastrau (str. Sos. Nordului). Preturi acceptabile, mancare buna, chelneri oarecum confuzi (comanzi suc de portocale si primesti ice tea) dar, per total, toate bune!
Si, daca doriti sa fiti "fitzosi" ati putea incerca Casa Doina.. Cum spune B-24-FUN: un restaurant de lux, preturile pe masura... Deci sa nu spuneti ca nu v-am avertizat.. Inainte sa uit: se afla pe Sos. Kiseleff.

Pe str. Gabroveni din nou sunt foarte multe terase.. Inafara de Ruine (unde, de cele mai multe ori, este full) , e terasa de la Swing House (pentru mine vesnic: strada de vara) unde am petrecut cateva ore bune aseara si nu numai...
Si... Piranha din Regie...
Lista ramane deschisa...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde ladima » Lun Iun 28, 2004 5:03 pm

De o saptamana s-a deschis "Pe Baricade". Se afla in zona Unirii, in spatele blocurilor Sitraco care sunt pe malul Dambovitei, inspre Timpuri Noi. Preturile sunt ok, iar atmosfera si muzica sunt misto. Sunt putine terase unde se asculta muzica misto, gen Club A, Fire, Expirat, s.a. Majoritatea pun muzica de la radio si asta e :(
Am uitat sa zic, cafeaua e una dintre cele mai misto din cate am baut pe la noi. :) Si la asta chiar pot sa spun ca ma pricep.
Fişiere ataşate
PICT7054.jpg
PICT7054.jpg (68.47 KiB) Vizualizat de 7673 ori
ladima
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 28, 2004 4:59 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ElMundo » Mar Iun 29, 2004 11:24 pm

Va recomand cateva terase la care obisnuiesc sa le frecventez si care mie imi plac foarte mult. Una este terasa de la Sereno (din spate, ca exista una mica si in fata) este foarte misto, muzica frumoasa, chelnerite dragute, frumos aranajat, deschis nonstop si nu in ultimul rand preturi mici! A doua este terasa de la Brown Sugar unde am vazut cele mai misto meciuri de fotbal de la Euro 2004 (Aliosha poate confirma), cand de altfel este plina. Terasa este mare, frumoasa, dar preturi cam piperate.
Ultima la care ma gandesc acum este Pirahna care presupun ca toata lumea o stie...

Mai multe sugestii mai incolo...
In the middle of everlasting darkness...
Avatar utilizator
ElMundo
Junior Member
 
Mesaje: 167
Membru din: Vin Sep 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Mar Aug 03, 2004 3:49 pm

Daca tot am apucat sa "vizitez" Brasovul timp de cateva zile ma gandeam ca as putea spune cate ceva despre terasele de acolo..
Sirul Vamii : terasa , club, restaurant si berarie ... Cu alte cuvinte , de toate pentru toti. Preturi acceptabile, servire impecabila ...
Opium : Pe langa Piata Sfatului (daca nu ma insel pe str. Republicii...)

Ar mai fi , dar din pacate nu mai retin nici un nume deci deocamdata atat.
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Wild Rose » Dum Mar 27, 2005 8:49 pm

Pe strada de vara (adicalea acolo unde era terasa de la swing house) s-a deschis Paprika. Merge...
Stie cineva cand se deschid Ruinele?
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde piskeshu » Lun Mar 28, 2005 9:17 am

In Cluj, in complexul Hasdeu, s-au deschis toate terasele. Aseara am fost in Elite, terasa de metalari din aia mai slow la cap care inca asculta Cargo. Noroc ca ieri n-o fost nici o piesa asa ca am putut bea linistit niste beri. Preturile is mici, in schimb au niste scaune pe terasa pe care de-abia iti incape curu. Partea faina ie ca terasa ie micutza si nu tre sa suporti prea multi dobitoci in jurul tau.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori