de ce acolo ?

templele depravarii umane

de ce acolo ?

Mesajde SOD » Mar Iul 06, 2004 1:01 pm

fiind vara, e clar ca refugiul omului de rand e la terasa sau la crasma de cartier. e clar ca toate necazurile, bucuriile sau plictisul se refuleaza in paharul de bautura. ei bine, cum alegem crasma in care mergem? care sunt criteriile personale de selectare a unei locante sau alta?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Iul 06, 2004 1:11 pm

Primu criteriu: pretu - nu trebuie sa fie exagerat:
2: atmosfera : sa nu fie gramadoci, tzopi, tzoape, vaci roz, galben sau albastru deschis shi locu sa fie curatzel
3: nu trebe sa fie neaparat nush ce muzica, da sa nu fie tare ca nu suport sa nu m-aud la masa
4: daca are si un pic de verdeatza ie clasa I
5: sigur am uitat cate ceva.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde balrogu' » Mar Iul 06, 2004 1:22 pm

1. sa aiba la rece
2. scaune comode si umbrele capabile
3. loc de dejectat onorabil
4. sa nu-ti scuipi bojocii chemand fatuca sa-ti ia comanda ; sa se miste bine si repede
5. .... atata ca dupa aia ie semn de pretentie aiurea
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Iul 06, 2004 1:28 pm

Da, ai dreptate, ie o mare problema cu servirea in tzara asta. Prea multi chelneri/chelneritze dobitoci/dobitoace.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Iul 06, 2004 1:31 pm

pun un caz concret, bugati doomii (ho, ca nu e reclama :D ):
1. nenii aia vin cu halbele numa cand ridicam privirea spre ei
2. pun ei cam multa spuma, dar nu stiu cum se face ca halba este plina dupa ce se decanteaza solutia aceea alba
3. nu ti-e sila sa te duci la veceu. il spala oamenii aia foarte des.
4. muzica este de la radio (si nu vreun post cu manele), iar daca e sa vrem mai tare sau mai incet, chelnerii nu stramba din nas.
5. nu este ingramadeala.

ajunge

ps: este drept ca merg acolo cu nejte oameni destul de des si pot spune ca suntem clienti fideli. poate asa se explica punctele 1 si 4.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Iul 06, 2004 2:48 pm

Pai sa vedem:
1 - tre sa indeplineasca minim de confort
2 - eventual sa dea pe datorie
3 - programul localului sa se prelungeasca chiar peste ultimul client
4 - muzica buna
5 - lipsa cershetorilor
6 - posibilitatea de a admira "minunatziile" trotuarelor

Subscriu la faza cu verdeatza shi colectorul de dejectzii
6 - serveala la semne
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iul 14, 2004 9:55 am

La mine tre sa fie cit mai aproape de casa si sa aiba mai mult de 6-7 feluri de bere. Mi se rupe de muzica, comeseni si alte d-astea. Se subintelege ca ma refer la terase normale, spalate, nu ordinarisme unde ies scandaluri. A, si daca e umbra naturala, e si mai bine. Rezulta ca aproape orice terasa din orice parc e buna, daca are varietate de beri. Si daca are Efes, acolo sunt!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 14, 2004 10:00 am

apai ordinarismele unde ies scandaluri is cam legate de muzica si coteraseni sau comeseni bre pinchi :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 14, 2004 10:06 am

subscriu la ce a zis Pinkie !

1.sa fie la 2 pasi de casa
2.sa poti alege din cel putin 10 sortimente de bere (altceva nu prea beau la terasa)
3.sa fie berea cu maxim 3 mii mai mult ca in en-gross

In rest...pot face pipi si in boschetii din spate. Iar muzica am acasa..nu imi trebuie muzica cand merg la terasa.
De aceea...Fanutza ramane un local de nota 10 ! Pt. ca e la 1 minut de casa mea, pt. ca are toata gama de beri de la Noroc la Heineken, pt. ca Timisoreana costa 12 mii si pentru ca nu are muzica.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iul 14, 2004 11:07 am

Asa e danone, d'aia am si exclus ordinarismele din start. Prin parcurile normale nu prea e cocalareala, ca juma din teraseni sunt familisti, s-atunci chiar nu conteaza muzica (care oricum e radio, asa ca intre ProFM sau 21 chiar ca nu ma-ntereseaza, ca Activ oricum nu baga nimeni).

Altfel, terasa misto, cu muzica marfa, era in 2002 (ca n-am mai fost de atunci), White Horse in Costinesti. Numa rockangeala!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde pnic » Mie Iul 14, 2004 11:15 am

Io am gasit terasa ideala. E conforma cu urmatoarele:
- are loc de joaca pt copii (ca sa-mi tihneasca beutura, sa nu ma frece copilu' la cap)
- are vinu' casei la metru
- are mancare buna
- ie ieftina si aproape de casa
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iul 14, 2004 11:47 am

La mine in zona, din pacate, nu exista asa ceva. Indeplineste doar 1 si 4 (locul de joaca e alaturi, de fapt, nu al terasei). Problema e ca oricum tre sa tii un ochi pe copil, daca nu chiar si o mina, in caz de virste mai mici, caz in care nu mai poti sta la masa (in cazu cu mina).
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde pnic » Mie Iul 14, 2004 11:56 am

Pinchi: terasa respectiva e Rustic in Drumu' Taberei (pe Valea Oltului), iar copchilu' meu are 3 ani si am remarcat ca se descurca (primeste mancare de pe la alte mese). Locu de joaca d-acolo il ai in vedere, cam pe oriunde ai fi plasat cu masa.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iul 14, 2004 12:07 pm

Inseamna ca niste oameni cu cap au pus pe roate acea terasa, in beneficiul familistilor de pe zona. Oricum, DT e un cartier cu o gramada de terase, una mai misto ca ailanta.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Iul 14, 2004 12:15 pm

Io am fost intr-o zi in Prospero si nu mi-o placut urmatoarele:
- chiar daca afara erau afise bilingve, in interior erau numa in ungureste
- nu era nici un roman pe terasa in afara de noi, numa unguri, nu ca as avea ceva cu ei, da ie naspa ( au ei un talent de-a goni lumea din barurile unde predomina iei )
- totul a culminat cu muzica ungureasca de la nush ce post de radio, un fel de holograf in ungureste, mai ceva ca teroristii
- la ora 6 seara nu facuisera focu la gratar sa manc shi io neste mici
- terasa ie marginita in 2 parti de ziduri inalte si-n a 3-a de un gar la fel de inalt ceea ce-i da un aspect de ghetto

Mi-a placut:
- chelnerii unguri f. amabili, chiar dc nu vorbeau bine romaneste
- bere ursus la halba 16000, cea mai ieftina pana amu, nu f. grozava da totushi
- are un pic de verdeatza.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde balrogu' » Mie Iul 14, 2004 12:36 pm

daca e sa facem reclama...care mai e situatzia teraselor din juru' IOR-ului? Acu' un an oferta era multzumitoare...mai ales aia cu vedere la rauletzul ala artificial! Verdeatza, loc destul,vedere cat de cat pitoreasca,ambiantza rustica...un minus era dat de servire totusi...lenta; si nici crapelnitza nu era cine shtie ce
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 14, 2004 1:00 pm

barog, chiar ieri vorbeam cu shefu de la big mamu. terasele din juru la ior is inflorituare, de la "la tramvai" pana la brown sugar. pacat ca au demolat-o p'aia de la gura de metrou.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde baixinho© » Mie Iul 14, 2004 3:38 pm

nasualo, terasa "la tramvai" este geniala, cu exceptia faptului ca iti vine acru in gura pana sa vina sa iti ia comanda si cel putin la fel de mult pana iti aduce ce ai cerut. mie mi s-a intamplat treaba asta de mai multe ori. plus ca de vreo 2-3 ori mi s-a intamplat sa cer o bere "nu foarte rece" si sa mi-o aduca in asa hal incat cadeau bucati de gheata pe gatul sticlei. nu ma mai duc acolo decat daca prin absurd s-ar inchide toate tesarele din bucuresti.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Baruri si Discoteci

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori