Melodii inregistrate de noi!!!

Totul despre tehnologia sunetului

Re: inca o bucata..

Mesajde Darec » Joi Apr 24, 2003 3:11 am

Initial trimis de n3aGabitz
na ca imi permit sa va mai delectez cu ceva:

http://raparena.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/diss2.mp3

Nea Gabitz feat. L - Second Diss Da Introduction

un mic istoric, "Billa aka Mr.Ball" adica cel caruia ii este dedicata piesa, este un roman "rapper" din new york..care nu ma are la imina. Piesa va fii pe Compilatia Label-ului, care o sa iasa aici banuiesc ca pana in vara....inca mai avem de finisat cateva piese.
(Intrumental: eu, Mixaj: eu cu L )

ps: ticaiturile alea sunt de la cd-rom-ul lu adi (un amic)...ca eram la el cand am venit cu cd-ul din studio...dar o sa o rip din nou de pe cd sa se auda bine...oricum am pus-o ca sa va faceti o idee, cum cant eu ACUM! in stilul meu...

Pace


Ba sa mor io daca sunt fan al genului dar imi place pentru ca e balansata... Ai o problema mica cu vocile tu...Bagale mai in fata ca merge...Nu faci dance romanesc sa trebuiasca sa ascunzi antaresul:D :D

E misto, e balansata...Felicitari
Darec
 

Re: Re: inca o bucata..

Mesajde soulviasound » Joi Apr 24, 2003 7:38 am

Initial trimis de Darec


Ba sa mor io daca sunt fan al genului dar imi place pentru ca e balansata... Ai o problema mica cu vocile tu...Bagale mai in fata ca merge...Nu faci dance romanesc sa trebuiasca sa ascunzi antaresul:D :D

E misto, e balansata...Felicitari


ba yo cred ca antares autotune e ridicat in slavi de cei care fac dance in romania.Autotune a salvat vociile dance-ariilor(arelor) romani!!! :D :D :D
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Hai ca ma bag si eu...

Mesajde AdevaRapper » Mie Mai 07, 2003 11:14 pm

...si dau link-ul asta: http://www.aria53.go.ro/mp3z.htm . Aici gasiti mai multe piese ale trupei mele (eu sunt aproape mereu primul care "da" pe piesa). Negativele sunt lucrate de mine in Fruity Loops si au fost loate de la zero, fara sampling. Astept pareri!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Hai ca ma bag si eu...

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 7:40 am

Initial trimis de AdevaRapper
...si dau link-ul asta: http://www.aria53.go.ro/mp3z.htm . Aici gasiti mai multe piese ale trupei mele (eu sunt aproape mereu primul care "da" pe piesa). Negativele sunt lucrate de mine in Fruity Loops si au fost loate de la zero, fara sampling. Astept pareri!


Soundul e cam slabut. Nu cunosc foarte bine acest Fruity Loops dar presupun ca e un soft limitat. Mixajul e facut rau.E lipsit de "coaie" ceea ce inadmisibil in hip hop.Tobele trebuiau sa fie pe fata alaturi de voci. Asta e valabil pt "Battle"

"Over all" e putin mai aranjat. Se aud tobele mai tare.
Despre texte si piese efectiv nu stiu ce sa zic? Nu sunt un ascultator de hip hop inrait dar asa daca compar cu mafia si cu parazitii zic ca mai ai ceva de munca in toate domeniile.

Sper ca nu te-ai suparat pe mine.

Respect
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: Re: Re: Re: .....

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 7:43 am

Initial trimis de Darec
Ma acum am vazut la http://www.babygirl.home.ro si celelalte doua sunt ale mele... din seria da-mi o ora si un calculator sa-ti fac album...:D


ma chinui de cand ai pus linkul sa iau o piesa si ascult dar nu reusesc.o iau si cand dau sa dezarhivez imi da eroare.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Joi Mai 08, 2003 11:46 am

e....... am reusit cu greu sa ascult piesele lui Darec de pe mp.3.com.
Din pacate sunt comprimate rau asa ca nu mi-am dat chiar bine seama.
Oricum soundul e bun.Tobele sunt tari:o si piesele au "coaie".
De asemenea trebuie sa zic ca tonurile sunt misto.Suna profi.
Bravo Darec.Daca asa o sa se auda si la mine cu Delta 1010 abia astept sa o cumpar.
Despre genul muzical. compozitie si interpretare nu fac comentarii pentru ca gusturile nu se discuta:)

PS sunt curios ce efect ai folosit pe vocile baietilor de la piesa cu big klan aia.Antares, Voocoder sau ce?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Re: Hai ca ma bag si eu...

Mesajde AdevaRapper » Joi Mai 08, 2003 9:58 pm

Initial trimis de dadius


Soundul e cam slabut. Nu cunosc foarte bine acest Fruity Loops dar presupun ca e un soft limitat. Mixajul e facut rau.E lipsit de "coaie" ceea ce inadmisibil in hip hop.Tobele trebuiau sa fie pe fata alaturi de voci. Asta e valabil pt "Battle"

"Over all" e putin mai aranjat. Se aud tobele mai tare.
Despre texte si piese efectiv nu stiu ce sa zic? Nu sunt un ascultator de hip hop inrait dar asa daca compar cu mafia si cu parazitii zic ca mai ai ceva de munca in toate domeniile.

Sper ca nu te-ai suparat pe mine.

Respect

Merci pt critica! De ce sa ma supar, chiar imi place s-aud sugestii. Intr-adevar, mai am mult de munca iar negativul de la "Battle" fusese creat cu 5 minute inaintea inregistrarii, deci nu am avut timp sa prelucrez, sa aranjez. Oricum, am inca o sugestie al carei link o sa-l dau maine seara!
Respect!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: .....

Mesajde Darec » Vin Mai 09, 2003 1:17 am

Initial trimis de dadius


ma chinui de cand ai pus linkul sa iau o piesa si ascult dar nu reusesc.o iau si cand dau sa dezarhivez imi da eroare.


ma din cate am aflat a fost refacuta pagina acum e 100% functionala si noua. Mp3-urile sunt facute cu winrar 3.0 e si el la pagina de download... Oricum sper sa vedeti cat de curand si sa-mi spuneti parerile pentru alte melodii ca alea sunt facute realmente in graba si la minut... Despre gen nu e cazul sa se discute... Mergem pe Barfe Online si vorbim acolo. Vorbim doar de sound... Acum sunt in lucru cu o formatie de fete mai veche de pe la noi ... Or sa iasa undeva pe la sfarsitul lui mai pe piata... Io zic ca suna bine minimaterialul.. Acum sa vedem ce priza or sa aiba fetele la public...

http://www.babygirl.home.ro
Darec
 

Mesajde Darec » Vin Mai 09, 2003 1:33 am

Initial trimis de dadius


PS sunt curios ce efect ai folosit pe vocile baietilor de la piesa cu big klan aia.Antares, Voocoder sau ce?


la cel care canta "Nimeni etc etc" ??
hai ca zic, stai sa vad melodia sa-mi aduc aminte...

vocea de baza e normala doar reverb, delay, chorus (putin de control):D dublata pe spate cu o alta voce pe aceeiasi armonie cu aceleasi efecte si antares autotune la greu ca si corectie si o terta micutza la fel prelucrata si inca o voce facuta bucata cu bucata cu Kantosul de la antares parca (e destul de vechi proiectul, cateva luni bune...sincer nu-mi amintesc exact) ...Peste toate compresia de rigoare , eq si cred ca atat...

Oricum vis-a vis de baiatul acela care a dat vocea... e ceva dragut aici... Era prima oara in viata cand dadea cu glasul , canta... El inainte nu canta nici macar in baie...:D :D

Ideea de a da el voce mi-a venit pe loc, si dintre baieti am ales pe unul care dadea mai putin pe piesa asta... sa aiba si el partea lui...Io zic oricum ca ceea ce a iesit ca si voce e mai bine ca la multi de la noi... Spre binele pietii romanesti, l-am convins sa nu mai dea voce alta data, ca el e rapper si "FACE BINE ASTA,nu?":D :D
Darec
 

Mesajde AdevaRapper » Vin Mai 09, 2003 9:29 pm

Incercati si asta:
http://www.geocities.com/rap_sea/panacand.mp3
si dati-va cu parerea.
PS: Clementa in calitatea inregistrarii vocii, de vina e mic-ul!
Multumesc anticipat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde dadius » Lun Mai 12, 2003 7:37 am

Initial trimis de AdevaRapper
Incercati si asta:
http://www.geocities.com/rap_sea/panacand.mp3
si dati-va cu parerea.
PS: Clementa in calitatea inregistrarii vocii, de vina e mic-ul!
Multumesc anticipat!



:o am ascultat omule:o

soundul ti-a iesit mai bine de data asta.
vocea melodioasa de pe refren e aiurea. da aiurea de tot nu asa.
conceptia piesei e interesanta ,(zic eu), ca si textul de altfel.
vocile sunt prea tari si distorsionate.
ai probleme cu ritmica! ATENTIE MARE. Vrei sa bagi cat mai multe cuvinte pe minut dar nu iti iese intotdeauna.

una peste alta piesa e mai buna decat cele de la linku vechi.

PS sper sa asculte si Gabi sa-ti spuna si el ca e TERITORIUL lui.

Pace
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Mie Mai 14, 2003 10:34 pm

Dadius, mersi pt atentie!
Piesa am tras-o acasa cu un mic Genius si in graba (nu am stiut cum sa potrivesc vocea mai tare sau mai incet, nici nu m-am chinuit sa aflu cum se face asta), despre dictie pot spune ca I didn`t do my best.
La vocea melodioasa de pe refren parerile sunt impartite. Din cei pe care i-am intrebat, jumatate spun ca suna foarte bine si s-o las, iar jumatate ca suna aiurea si s-o scot, asa ca nu stiu ce sa zic.
PS: O sa-ti dau s-asculti melodia dupa ce strang bani si o trag intr-un studio (curand sper)!
Ciao!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde boockanc » Sâm Noi 08, 2003 10:07 am

Lipsa de ideei. Caut colaborator.Am ceva pise,-nici House nici Hip Hop-ceva propriu.Piesele au nevoie de mastering.Lucru pe care nu-l am .Si nici link nu am .Vreo idee?
boockanc
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 03, 2003 7:50 pm
Localitate: Grecia Sparty

Re: Melodii inregistrate de noi!!!

Mesajde guitarman » Mar Noi 18, 2003 12:29 am

Initial trimis de dadius
Suntem in total vreo 4-5 care scriem pe forumul asta.Teoretic ne-am cam dat seama din discutiile purtate cam pe unde suntem fiecare. Hai sa vedem cum suna piesele trase (mixate,cantate e.t.c) de noi. Daca le aveti pe un site bagati adresa si dupa aia ne dam toti cu parerea despre ce a facut fiecare.PoaTE iasa ceva bun!

scriu eu primul link:

http://www.magnetostudio.go.ro/mp3demo.html

salut eu sunt chitaristul de la "Buricul Pamantului", vad din discutii ca voi stati mai bine cu "dotarea tehnica" decat noi, dar trimit si eu linkul la trupa noastra unde puteti auzi trei piese deocamdata, masterizate de noi in ograda proprie.
te rog comenteaza si eventual da un sfat ceva....10x

http://www.buricul.3x.ro
Music is the most fun I had... with my clothes on...
guitarman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:42 am
Localitate: romania sibiu

Mesajde guitarman » Mar Noi 18, 2003 1:32 am

ah..am ascultat suna bine si orchestratiile si vocile...
am o intrebare la piesa panoran's band - jazz tobele sunt inregistrate sau sunt artificiale?...
Music is the most fun I had... with my clothes on...
guitarman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 02, 2003 12:42 am
Localitate: romania sibiu

Mesajde dadius » Sâm Ian 31, 2004 8:12 pm

guitarman scrie:ah..am ascultat suna bine si orchestratiile si vocile...
am o intrebare la piesa panoran's band - jazz tobele sunt inregistrate sau sunt artificiale?...


artificiale.....dar batute pe padúri
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Iun 22, 2004 9:02 pm

Am vazut ca in ultimele luni ne-am mai inmultit pe Home Recording asa ca am facut lipit acest subiect pentru ca era pe a treia pagina.Asteptam sa puneti linkuri pentru a putea asculta muzica inregistrata de voi.

Respect
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mp3 Proprii

Mesajde ConteleDrakula » Sâm Iun 26, 2004 3:34 pm

Ca sa ma "bag" si eu in topicul asta , iata 2 piese cantate de mine :


"Vis de copil" - http://drakula.ehost.us/Catalin_Vis_de_copil.mp3

"Iubeste-ma" - http://drakula.ehost.us/Catalin_Iubeste_ma.mp3

Melodiile sunt compuse de doi prieteni cu care am cantat acum doi ani.Prima e o balada iar a doua e nitel mai ritmata . Nu sunt cine stie ce dar, desigur, daca asa cere topicul, am postat linkuri spre doua piese...
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Ieri dictator - Azi solist vocal : NICOLAE CEAUSESCU se lanseaza in muzica !

Mesajde ConteleDrakula » Dum Iun 27, 2004 1:13 am

Cine si-a inchipuit ca Nicolae Ceausescu va fi din nou "alaturi de noi " ? Si nu ca dictator, ci in postura de ... solist vocal ! ;h Prima piesa, "Inima" , va ajunge cu siguranta un hit , plasandu-se pe primele locuri in topurile de specialitate ! ;h ;p

Lasand gluma la o parte, va prezint o "piesa" facuta , ce-i drept , din lipsa de alta ocupatie - avand in "rol principal" vocea lui Nicolae Ceausescu . Enjoy !

CEAUSESCU - Inima (Drakula Mix) - Download
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde Izabela » Dum Iun 27, 2004 1:50 am

Ii tare piesa,dar mi-e frica sa mai sting becu dupa ce i-am auzit vocea
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde eddonstudio » Vin Iul 02, 2004 12:30 am

boockanc scrie:Lipsa de ideei. Caut colaborator.Am ceva pise,-nici House nici Hip Hop-ceva propriu.Piesele au nevoie de mastering.Lucru pe care nu-l am .Si nici link nu am .Vreo idee?

Salut,te pot ajuta eu.I-mi trebuie piesa in original(in wav) daca ai tras cumva la 96KH si sau 24b e si mai bine,daca o ai inca pe trackuri nu pune nici un efect pe master output si incearca sa nu dai volumul mai tare de -1db(-3db ar fi ideal).Deasemenea trimite-mi in scris cum ai vrea sa sune piesa(un exemplu de sound si stil)poti doar sa i-mi spui numele pieselorla care i-ti place soundul sau care se aseamana cu stilul tau.Tot scris daca poti, sa i-mi spui ce efecte ai folosit pe trackuri si unde,sau daca sunt parti la care tii sa iasa in evidenta un anume efect,cuvint,fraza melodica,etc.;precum si aparatura folosita(placa sunet,mic,mixer,soft,etc)In orice caz cel mai important este sa nu adaugi nimic pe sunetul final.
Ma poti contacta si pe yahoo.
eddonstudio
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:06 pm
Localitate: Iasi

Intrebare

Mesajde Chino » Dum Iul 04, 2004 6:52 am

Ce program imi recomandati pt inredistare prin microfon - instrument chitara clasica?
Pana acum am folosit Guitar fxBox 2.6 la care am incercat zeci de pugin-uri dar nici unu nu suna cum trebuie.
Avatar utilizator
Chino
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde ConteleDrakula » Lun Iul 05, 2004 2:29 am

Chino scrie:Ce program imi recomandati pt inredistare prin microfon - instrument chitara clasica?
Pana acum am folosit Guitar fxBox 2.6 la care am incercat zeci de pugin-uri dar nici unu nu suna cum trebuie.


Cred ca ai gresit sectiunea ... Mi-ar face placere sa te ajut insa , dupa parerea mea, nu tine totul de soft...
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde retxed » Lun Iul 05, 2004 9:04 pm

Catalin_Iubeste_ma,negativul e bun,e foarte bun,cel putin mie imi place mult
dar versurile nu sunt pe masura negativului.Asta bineinteles e parerea mea.
Tot respectul,Ciprian
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde ConteleDrakula » Vin Iul 09, 2004 11:40 pm

THNX for your opinion ! Versurile nu imi apartin , eu interpretez doar partea vocala , dar bineinteles ca orice sugestie e binevenita. Desigur, mai astept parerile voastre , oricat de dure ar fi ! ;)
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde moldofunker » Mie Aug 11, 2004 2:23 am

Drakula daca Inima nu e loop-based te felicit pt drum programming :) Si pt voce & versuri, big up!
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Mesajde dadius » Lun Noi 15, 2004 8:34 pm

Am pus piese mai multe la urmatorul link: http://flavius.online.ro/mp3/
Sper sa va placa

Dadius
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Iri » Mar Dec 28, 2004 6:06 pm

hmm nush` daca e bine c`am pus melodia aci...defapt e putin spus melodie ca are doar 14 sec :( ca nush` versurile... :( ...si daca ma poate ajuta careva cu...negative...sa inreg si eu k lumea.... :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Iri » Joi Dec 30, 2004 12:57 pm

adeva rapper....negativu...adica linia melodica...este foarte mishto....dar cum a spus si dadius ai probleme...cu ritmul....eshti pe langa melodie....cu totu...iar vocea aia care face aaaa....e nashpa....chiar e nashpa....te zgarie pe creier....suna aiurea! :)

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Sa mor daca gasesc piesa

Mesajde *Diddy* » Joi Ian 20, 2005 12:30 pm

dadius scrie:gabi nu reusesc sa o ascult. nu imi deschide pagina aia!mai incerc.

PS Am mutat o parte din discutii pe alte 2 threaduri noi. Putem discuta acolo.

Aici discutam despre miese inregistrate de noi:
Punem un link, le ascultam....si ne dam apoi cu parerea.
Dci sa revenim la subiect:Melodii inregistrate de noi!!!



Zi si mie...dupa ce intru acolo unde dracu sa ma uit dupa piesa ta?
Avatar utilizator
*Diddy*
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 18, 2005 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori