Restaurante de peste hotare (romanesti si nu numai)

Restaurante de peste hotare (romanesti si nu numai)

Mesajde Weet-weet » Dum Iul 18, 2004 7:12 pm

Cum nu ma pricep la gatit , ash vrea sa mananc din gand in gand ceva " ca la mama acasa " , asa ca va intreb : stiti pe unde exista restaurante ( chiar si crashmi sau bodegi ) cu specific romanesc ? In Paris am auzit de vreo doua , adica am gugí£lit , unul din restaurante cica are mancare buna , dar servirea lasa de dorit , celalalt , cica nu are mancare romanesca .
Deci , stie cineva ? ( nu ma refer doar la Frantza ;) )
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iul 19, 2004 9:38 am

semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde balrogu' » Lun Iul 19, 2004 12:16 pm

mai e unu' in Anaheim langa LA de-i zice "Dunarea"...
shi " La Ghita" in Tel Aviv
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iul 19, 2004 12:23 pm

ie unu si in LA ii spune "minion"
cel putin ierea in 94
acolo am mancat cei mai mari mici din viata mea ,creca aveau 250-300 gr fiecare
aveau tuate preparatele romanesti traditionale si toti ospatarii+patronii vorbeau romaneste. in interiorul restaurantului nu se fumeaza ci duar afara pe terasa
serviciul a fost excelent ceea ce m-a determinat sa mai calc de fro cateva ori p-acolo
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Lun Iul 19, 2004 3:39 pm

La Viena este un restaurant romanesc, pe o straduta, in apropiere de Hofburg. au ciorba de burta, mici- la 7 Euro portia, sarmale. Localul arata decent si au meniul in limba romana.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Lun Iul 19, 2004 9:33 pm

In Cluj in cart.Grigorescu este restaurantul (cam pompos caci este o casa ) Fair Play.Se gateste romaneste excelent.Are o gramada de clienti straini fideli deja.Stau si ma uit uneori deoarece afara sub o copertina mananca deseori tigani de-ai nostri.Am mancat si eu pe acolo.Cu tot aspectul mai mult decat modest au preturi de 5 stele.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Iul 19, 2004 9:55 pm

In Belgia este un restaurant cu specific romanesc, la Renaissance, mai precis in Tuin. Doamna Luci, o femeie deosebita se va ocupa de voi, sotul Belgian o rupe pe romaneste :)

Bucatele sunt frantzuzite, dar femeia are imaginatzie si prepara un sos de mujdei si altele excelent. La nevoie se scoate cate-un Jidvei premiat ce nu e pe meniu, doar intrebatzi. Tzuica e buna si rece, de obicei din partea casei:)

Una peste alta, mici, sarmale, mamaliga si multe altele intr-o atmosfera placuta, servire excelenta, cu o terasa misto si o patrona simpatica foc din Suceava.

Este al doilea an consecutiv in care am fost cu placere.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Weet-weet » Sâm Aug 14, 2004 11:25 pm

( Aiule , sa-ti dea Dumnezeu sanatate ! )
Am fost la DoÏna , cum Eye il recomandase . Mancarea este destul de buna , si preturile destul de piparate ( da-o dracului de treaba 4€ pe un mic ? ) Nu am mancat ce face mama , ca stiam ca as fi fost dezamagita , cum am fost dezamagita de sarmale .. In afara de faptul ca chelneritele au incurcat de vreo cateva ori comenzile si tuica a fost slaba si scumpa , nimic de reprosat , abia astept sa merg iar acolo :)
O sa incerc si alte restaurante si o sa le recomand aici , poate altele o sa aibe preturi mai mici decat DoÏna
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Mar Mar 28, 2006 5:42 am

in Miami erau doua restaurante romanesti pe care le-am incercat! ambele erau pozitionate in zona Hollywood/Pembroke. am sa va dau exact si adresele lor pt ca am gasit la taica-meu in agenda lipite cartile de vizita!

1. Transylvania
113 South 20th Avenue
Hollywood, FL 33020
Ph: 954-929-0777
Restaurant romanesc

am mancat de mai multe ori acolo.niste chelneri super draguti, grijulii, glumeti, exact cum imi plac mie :)) preturi super decente. o ciorba de burta cum rar am mancat cu smantana, si cu multa carne, nu spalaturile de vase ale altor bodegi costa numai 3.99, mici cum zicea mai demult eye de restaurantul din LA, erau cam 11$ portia cu tot cu mujdei si cartofi prajiti sau taranesti la alegere!

de asemenea chiar cand am plecat de acolo se deschisese inca unul Dracula ,dezastros amenajat..m-am imbolnavit cand am vazut atata rosu, pereti imbracati in stofa rosie, fete de masa..o fata pe doua mese... muzica de iti venea sa dai limbi in niste lamai sa-i faci pe-aia sa saliveze sa taca dracului, odata am vazut-o pe una gigi..... o tigancusa care avea vreo 3 melodii in repertoriu... trandafir de la moldova ne-a cantat-o noua de vreo 3 ori de-mi venea sa-i arunc cu ceva dupa cap da atunci ma certase taica-meu ca-s inadaptabila si alte alea..bunica-meu ca nu stiu ce-i frumos...:) scoruri mici, da m-am jurat ca nu mai calc pt decoru enervant pt retina, si atmosfera de cacat pe care o facea sefu pe care l-am auzit cum le baga pe chelnerite in toate alea... 'lile 'zdele:))) asa ceva nu se face daca vrei sa ajungi sa ai clienti si rezervari multe...cand am fost noi nu mai era decat o singura masa in local da care s-a enervat si a plecat cand a inceput ala sa fie asa porc!

mai e o dugheana Tastes of Europe Bakery
1811 WILEY STREET
HOLLYWOOD, FLORIDA
U.S.A. 33020
au si aia cateva mese in incinta magazinasului si am gustat de vreo 3 ori mancaruri de la ei si au o ciorba de burta dementiala pe care v-o recomand daca sunteti in zona aia!! note!!! straduta e putin mai la dos! da ca reper va dau grayhound station hollywood si un hipodrom pe stanga!!
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Mirela » Mar Mar 28, 2006 7:50 pm

In Dublin, pe care va intereseaza, este unu' de-i zice Transylvania.
"lautarii" sunt tigani si daca mai scapa si nu-i aude patronu' mai baga cate una cu iz de manea...
papa buna, dar cam scumpa (7 euro o portie de mamaliga cu urda, 13 o tochitura moldoveneasca sau o portie de sarmale, 5.50 sticla de bere, numa' Ursus, sa-ti bagi picioarele...)
vinu' e bun, mama, si ok ca pret, tuica n-am gustat-o ca n-am dat pe-acolo prea mult, portiile sunt faine, restaurantul e decorat in stil ardelenesc, sa-nnebunesti, nu alta, patronul e un romanash plin de viatza iar chelneritzele sunt toate tinerele, bunoace si in zilele "mari" (adica_cand e plin sau sarbatoare) imbracate in ii faine si transparente, au mama, de-as fi barbat...in schimb lumea de prin local nu prea mi-a mers la aparatul digestiv.

si s-a mai deschis unul mai nou, de-i zice Latino, acolo scumputz, n-am ce zice, ca-n dablin, si mancarurile nu sunt neaparat cu specific romanesc, dar o portie de sarmale sau un peste la gratar ca la mama acasa tot poti gasi. vinu' bun, whiskean-ul din belsug, patronul super de treaba si primitor, muzica numa' romaneasca, si o selectie destul de ok (manele nu, ici colo un lalu lala lei, da' in rest ascultabila...) numa' ca am avut o experientza mai najpa cu niscai oameni care-or insistat sa intre in local si sa faca scandal, cand erea totu' inchiriat, ca deh, era graduation-ul nostru (al meu si-al unei coleje bacauance de fuckultatie) si noh, m-am trezit la locu' nepotivit in momentul nepotrivit, adecatelea m-a pus dracu' sa ma duc afara intr-un colt mai retras si unghe nu batea vantu', sa aprinz o tigare...si am fost cam brutal impinsa in perete de nenii care se certa acoloshea sh-or coborat pe scari sh-or trantit usi, deh, ca la noi la usha cortului, 'ga-mi-as, sa ma-nvatz minte ca daca-s cuminte si stau in coltu' meu ma trezesc c-o vanataie de zile mari pe manutza...

Si in Bruxelles, pe care-i intereseaza, la 10-15 minute de mers pe jos de gara ie un restaurantzel cu terasa, super fain (la doi pashi de-un gay club cu picturi egiptene pe pereti), nu-i de-al nostru, e grecesc, dar acolo am papat cele mai faine parjoale, sarmale in foi de vitza (fara carne) si in plus oo rosii si cea mai buna carne de miel (rece si sarata) pe care-am gustat-o vreodata. no, nenii patroni + chelneri toti greci, oameni superbi si vorbaretzi, or auzit ca suntem romancutze, si ortodoxe, si cum erea in lunea de pasti s-or pohtit la masa noastra dupa ce achitasem nota si ne-or oferit ce-aveau ei mai bun prin bucatarie...plus o harta completa a orasului, cu traseu turistic in cateva ore.
la inceputuri m-am uitat la urat de tot la unul dintre neni, de i-am cerut o "café grec" (cum se scrie la ei p-acolo prin beljic) si mi-o adus o cafea normala. n-am zis nimic, am baut-o frumos, si cand am terminat masa l-am rugat sa mai aduca una, da' de data asta s-o faca asa cum i-am cerut...no, si s-o mirat omu' ca m-am pricipit care-i diferentza, si mi-o adus o cafica asa de aromata si de faina...cu zatzu' de-un dejet in ceasca (ce m-am amuzat cand colega irlandeza de langa mine s-o pus sa ma intrebe da' cu asta ce faci, il papi cu linguritza sau cum?) no, si dupa incidentul ala m-am prins in vorba cu nenii aia, mai vorbeau sh-o tzara engleza si s-or conversat putin si cu colejele mele (una romancutza ailanta irish suta-n-suta) si p'ormo ne-or adus papica si beuturica mama mama (numa' ouzo l-am refuzat, pe motiv ca num place anasonu', bleah!!)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Un restaurant romanesc langa Stuttgart

Mesajde Aladar » Mie Dec 27, 2006 12:34 pm

http://www.restaurant-zumrad.de/

Un local excelent cu preturi mai mult decat acceptabile...mici excelenti cum nici in Romania nu gasesti...bere romaneasca...vinuri de Recas...atmosfera foarte placuta
Aladar
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 27, 2006 12:27 pm
Localitate: romania


Înapoi la De pe gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron