Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Mar Iul 20, 2004 3:19 pm

keshu, o suji prin pai ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Iul 20, 2004 3:23 pm

Cum s-o suji :D ca-ti intra naibii clovnu ala in ochi si te gadila pufu ala, ba poate-ti intra si scame-n gura!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Mar Iul 20, 2004 3:56 pm

danone is ocupat cu calculatoarele vietzii, maine merg sa fac poze . Am zis.

michimausii e de decor, ni, :) :D ~p

stai ca io altceva am vrut sa zic, caprese ca caprese da clatita-i clatití£ de clatití£.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde gaga » Mar Iul 20, 2004 4:24 pm

poi baga retzeta la clatita ce mai stai ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Mar Iul 20, 2004 5:01 pm

Faina, apa, zahar, cu mentiunea ca sosul se face ceva mai gros, clatita fiind mai rezistenta cand se va umple cu inghetata.

Sos de ciocolata din belsug pe deasupra si in farfurie, se decoreaza cu frisca si eventual si un pic de ciocolata razuita. Amestecul de fierbinte si rece e un deliciu.
Inghetata se pune din belsug, cam 3 globuri, asa ca ar fi bine sa fie mare si rezistenta.

Viu io cu niste retzete si poze cum am un pic de timp.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde gaga » Mar Iul 20, 2004 5:25 pm

asta e simplu, ideea e: frishca vegetala, facuta din smantana, din tub. sos de ciocolata cumparat gata sau facut ... etc
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Iul 30, 2004 9:51 am

Bre am descoperit la Billa nejte supe instant(hoo,nu datzi ) vietnameze,Vifon pe numele lor,cu taietzei,la un pretz modic(pana`n 10k bucata) care se prepara ca uorice supa instant cu apa ferbinte care ie absolut dementziale.Deci io v-as sfatui sa ncercatzi mai ales varianta de porc shi cea de ratza.Ai dracu vietnamejii astia ii bate la fund pe knorr shi maggi de nu se vede:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 30, 2004 10:12 am

Am vazut si eu pe la Mega Image, dar nu am avut curajul sa cumpar. (si v-as sfatui sa nu ascultati de recomandarile lu' MiG, care e cel putin dubios prin preparatele culinare pe care le consuma. sa nu uitam de celebra salata de rosii cu iaurt, branza topita, porumb, condimente sarbesti si mexicane...etc. ~) )

La subiect : am uitat sa va spun ca mi-au placut enorm de mult crevetii, pe care i-am consumat la Pekin. Traiam cu impresia ca virgula crevetii sunt ceva de genul celor pe care ii mancam pe vremea lu' Ceausescu...prajiti in ceaun. Un fel de chipsuri mai fainoase asa. Dar m-am inselat. Ce am mancat acum s-a constituit din bucatele mici de carne gumate si gelatinoase (ca niste viermisori). Deliciosi.
Acum vin cu o intrebare : ce draq erau aia de pe vremea lu Ceasca ? erau vietnamezi si se gaseau in toate alimentarele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iul 30, 2004 10:31 am

Io nu jtiu ce erau iei da io ii cunojteam drept crevetzi shi nu-mi placeau.Da de data asta vietnamejii s-au intrecut pe sine shi au reusit nejte supe iecsceptionale cu taietzei.Cred ca razboiu den Vietnam a meritat pan la urma.Cine jtie puate daca nu cajtigau aia den vietcong nu se mai infintza compania asta Vifon,care produce shi taietzei simpli,baidauei care se gasejte tot la billa,la raftu de produse faionuase.D-ajtia inca n-am incercat da sunt convins ca ie buni.

Pese: Moshule,io te-aj sfatuii sa`ncerci supele shi dup`aia sa mai vorbejti.Te rog io frumos,da?Vezi cand pui taietzii in castron pune-i intregi,nu ii rupe:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iul 30, 2004 10:36 am

bre ce nu mi-a placut mie la ciorbe e ca is picante cu draci (probabil ca asa ar trebui sa fie).
dar taitei aia is de nota 10 cu coronita
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iul 30, 2004 10:42 am

In sfarsit un om care jtie ce spune.Adevaru ie ca sut cam picante shi nu ie mare diferentza intre arome da numa pentru taietzeii aia shi merita tuata aprecierea nuastra.Io unu ma gandesc seriuos casa le scriu uo poezie.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 10:47 am

stop joc verzelor si pe rand:

moshule, in afara de faptul ca o sa ajungi pe caterinca zilei cu postul ~p, crevetzii aia ceaushishti se faceau din chestiile alea pe care le-ai mancat la crashma, de dimensiuni mai mici care, fiind pescuiti la navod in cantitati industriale, se uscau, amestecau cu niste liantzi si jmekerii care se expandau inghitzind ulei.
se mai gasesc si acum, e greu sa dai de ei, is PESTE TOT! (god damn, parca traiti in peshtera)


in afara de asta daca urmareati rubricile v-ati fi amintit de reteta mea cu supe d'alea invatata de la un chinez.
in al patrulea rand ai descoperit o laie migule, alea-s pe piatza de ani de zile.
in al cincilea rand se pot face mii de combinatii cu ele.

migule varaza mica, is fo 6 soiuri numa vifon, plus inca fo 3-4 alte firme care vand supe d'alea, daca te uiti pe ambalaj gasesti si nepicantzi.

iote fac educatzie la cavemani....
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Iul 30, 2004 10:51 am

Bre dano la voi acolo la capitala or-fi vo 6 soiuri shi altzi pruoducatori da la noi acilea in provintzie ie numa Vifon de: porc,vita,pui,rata,shi ceva gen rac sau crab.Plus acuma a aparut shi ceva vegetarian da ie najpa.Alelalte ie mai bune ca Vifonu?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 11:03 am

MiG29 scrie: ceva gen rac sau crab.


crevete bre crevete.

si papi cu linguritza caveman ca am fo la mare anu asta si e peste tot da' nu stii sa te uiti.

is unele in cutie de carton cu furculitza la 26.000 (cu vita, vita picanta, pui si fructe de mare) care sunt net superioare, in afara de condimentu' de baza si de adaos mai au un plic cu ulei de susan.

edit: primu' post de pe retete proprii e reteta de noodle d'ashtia

http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=74666&postcount=1
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Iul 30, 2004 11:17 am

Dano,iti raman indatuorat pe veci.Sarumana,vorba aia m-ai scuos den fuame:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 11:24 am

sa creshti mare, oricand mai ai nevoie da un bip ca eshti voinic
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Titina » Dum Aug 29, 2004 10:14 pm

hm...nu prea o am eu cu mancarea..nu's o mancacioasa,dar ce mananc de-obicei nu e sanatos: junk-food...tot mai des mananc McDonald's...shi pizza :D
iar bauturi....Cola...in primul rand...apoi...de fapt beau cam orice... :) (in afara de sucuri naturale)
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Sep 02, 2004 9:48 am

pentru migulimea sa, mancare de gutui

mai intai si mai intai, mancarea de gutui se face cu carne. tinpul de fierbere difera in fctz de acest lucru, principiul este cam acelash si anume:

1. carnea se caleste in grasime (ulei, untura, unt)
2. feliile de gutui se rumenesc in grasime
3. se caramelizeaza o cantitate de zahar.
4. se face o reuniune carne+gutui+zahar+sare si piper.

divagatzii pe tema de mai sus pot fi:
- ceapa calita odata cu carnea
- rantas de faina cu apa pus la final sau rumenit cu carnea (si ceapa pt cei cu ficatu' tare)
- ceva adaosuri tip vegeta, boia iute ... chiar un picutz de otzet merge

p.s. la fel se face si mancare de pere sau prune uscate

===
din gutui se poate face si un sos mishto pt fripturi de pasare: se taie felii groase gutuile, se scot semintele, se pun intr-o cratita cu ulei si se lasa sa se inmoaie . Se adauga zahar, rosii decojite si taiate felii subtiri si se continua fierberea pana cand sosul devine consistent. Se rastoarna sosul sarat si indulcit dupa gust pe un
platou, se asaza friptura taiata felii potrivit de mari in mijlocul platoului si se servesc impreuna.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

.[/quote]

Mesajde marinaki » Joi Mai 17, 2007 11:45 pm

Oribilul Mosh scrie:Mi-am cumparat o nuca de cocos , ca nu mancasem niciodata. Chestia e ca nu stiu cum sa o desfac. Cand o agit se aude niste lichid inauntru. Ala se bea ca atare sau cum ? Si in rest mai se mananca ceva din ea ? Si cum se desface..ca are coaja aia foarte tare ?
Daca cineva se pricepe...sa ma invetze si pe mine.




nuca de cocos este fructul puritatii...laptele de cocos...acel lichid pe care il auzi...care era inchinat de greci pt zeita Athena,ceia ce inse4mna intelepciune...depinde de nuca...daca e mai coapta sau mai verde...atata suc vei gasi inauntru...
nuca are trei gaurici...mici.lol incerci sa spargi una din ele...cu destupatorul de sticle...e perfect...nu muncesti prea mult..dupa ce ai golito...o spargi...miezul este foarte foarte bun....si satios...pofta mare
marinaki
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 17, 2007 11:04 pm
Localitate: bucharest

Mesajde kant emir » Vin Mai 18, 2007 12:11 am

acel lichid pe care il auzi...care era inchinat de greci pt zeita Athena,ceia ce inse4mna intelepciune...depinde de nuca...daca e mai coapta sau mai verde...

sigur, ... o ... nuca ... mai ... verde ... inseamna ... o ... zeita ... mai ... tanara ... si ... neezperimentata ... (da' probabil mai secsi si mai jucausha), pe ... cand ... o ... nuca ... mai ... cuapta ... te ... face .... sa ... te gandejt ... la ... o ... zeitza ... mai ... putin ... focuasa (probabil iesita din joc, post menopauza adica), insa ... mai ... inteleapta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Chester » Joi Sep 27, 2007 7:56 pm

Mie Imi Place Tigaia Picanta Mixta Shi Bere Beck`s
Chester
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 26, 2007 11:00 pm

Răspuns Oribilului Mosh, cu plecăciune

Mesajde Dulă » Mie Feb 06, 2008 2:23 am

Oribilul Mosh scrie:Acum vin cu o intrebare : ce draq erau aia de pe vremea lu Ceasca ? erau vietnamezi si se gaseau in toate alimentarele.


Creveţii din vremea aceea erau produşi tot din creveţii pe care i-ai văzut şi mancat (un fel de răcuşori simpli, crustacee, sunt varietăţi şi in Marea Neagră, pe americăneşte sunt numiţi crayfish sau shrimps). Sunt de mărimi diferite. Cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai scumpi.
Diferenţa e că pe aceia ii puneau la uscat, ii măcinau, iar din făină făceau chips-urile alea pe care le vindeau pe trei parale in ţările frăţeşti din lagăr. E o formă de conservare, incomparabil mai ieftină decat alesul, fiertul, selecţionatul după mărime, congelatul, ambalatul, depozitatul şi transportatul sub zero etc.
Dar cel mai mişto sunt proaspeţi, făcuţi in faţa ta pe stradă, la chioşc.
Dulă
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 03, 2007 11:55 pm
Localitate: pe ici pe colo..

Re: Mancaruri & bauturi

Mesajde grigorash » Mar Iun 25, 2013 10:34 pm

Mie imi plac mancarurile din legume, cu frcute de mare si pastele. Imi place mereu sa gatesc retete culinare noi.
grigorash
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 12, 2012 7:59 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron