Rasta, dreadlocks

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Fiyah^Man » Mar Aug 10, 2004 5:50 pm

Hmmmmmm.......Are cineva par e vanzare????? :)
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Aug 10, 2004 11:19 pm

am eu 20 de dreaduri lungi de vreo 50-60 de cm, ale mele adica. :D Serios, daca ofera cineva un pret bun ma tund, si asa imi trebuie bani pentru o statie noua de bass.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde usualflow » Mie Aug 11, 2004 12:27 am

Hades scrie:cel mai bun site de pe care sa te informezi e http://www.dreadheadhq.com sunt super multe lucruri interesante acolo, numa timp si rabdare sa ai sa-l citesti pe tot...

am o intrebare: unde gasesc si eu o basca pt dredzuri?(in romaina, ca stiu ca in afara-s si la alimentara...)

PacE


observ ca ai cercetat site-urile pe care ti le-am indicat... :P

cat despre caciuli&stuff ai putea sa incerci sa cautzi prin second-hand-uri sau sa o rogi pe bunica sa iti impleteasca una. :D

Sunt de acord cu k-gula. Degeaba ai dredz-uri (pt ca e la moda) si tu habar n-ai o iota despre cultura Rastafari. Ideea e ca nu e musai sa stii cine a fost Ras Tafari Makonnen sau de ce fumeaza baietzii ganja, dar e important sa stii de ce adopti stilul. O faci pt ca "se poarta", ca sa fii "cool", pt ca ti se pare tie ca astfel arati mai "excentric", sau pentru ca il iubesti pe Jah? Nu stiu daca 2% din albii care isi fac dreadlocks cred in Jah...
in fine... Eu am avut dreadz, dar nu le-am tzinut mult timp, pentru ca mi-am dat seama ca nu ma reprezinta, cu toate ca aratau frumos. E vorba de ceea ce simti. Asta se intampla acum un an. Tot atunci am realizat un amplu documentar despre Rastafari, care a stat multa vreme pe o pagina web, dar pe care din pacate nu cred ca l-au citit mai mult de 4 persoane. Si din aia 4, nu stiu cati au inteles. Bine ca intre timp s-a construit http://www.blackmusic.3x.ro. Poate se mai vindeca lumea de ignorantza cu ocazia asta.

Numa' bine.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

...

Mesajde Hades » Mie Aug 11, 2004 1:23 am

m-am documentat, saptamana asta spre sfarsit, imi fac... am gasit si basca :D

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Evy » Mie Aug 11, 2004 7:46 pm

Whatever Ai spus ca vrei sa-ti atasezi deds! eu zic sa incerci la un salon de coafor unde se fac extensii.Acolo le intrebi pe coafeze daca au cum sa ti le lipeasca cu solutia/lipiciul cu care se lipesc extensiile de par.Daca nu merge asa poti sa incerci sa ti le prinzi de parul tau prin coasere (tot cu parul tau)Dar cred ca totusi e mai buna prima metoda
I hate everything......
So what?
Avatar utilizator
Evy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Fiyah^Man » Mie Aug 11, 2004 11:07 pm

Nush.....whatever.......io de dragul traditionalismului te'as sfatui sa-ti lasi parul sa creasca natural.....asa o sa fii mult mai mandru de dread-urile tale si poti sa zici ca le-ai obrinut "100% natural".
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Aug 12, 2004 1:20 am

mai, si asa sunt lungi de tot, practic imi e oarecum indiferent daca le atasez sau nu, dar fiind vorba de o ocazie rara vroiam sa incerc. Si asa la peste juma` de metru sunt multumit de ele :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Joi Aug 12, 2004 7:47 am

peste juma de metru????pai inseamna ca desfacute ar fi in jur de un metru......adik ti-ar ajunge paru pe la fund......hmmmm......Da cat ai stat sa-ti creasca atat>????vreo 5 ani, nu.....waw ce mult mai am de asteptat!! :)
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Aug 12, 2004 10:32 pm

nu chiar...vreo 3 ani sau ceva, dar oricum mie imi creste parul foarte repede :D

peseu - am exagerat oleaca, sunt la 40 - 45 de cm (nu toate desigur, ca is aiurea) dar oricum ideea e ca e aproape juma` de metru. Saptamana viitoare mai bag poze recente sa vedeti.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Vin Aug 13, 2004 9:01 am

Apropo de crescutu parului repede!!! Poti sa-mi zici cum fac sa-mi creasca paru mai repede??? (ma rog si sa nu fie aberatii cum am citit nush pe ce pagina web ca daca stai cu capu in jos mult timp iti creste si paru mai repede!!!!)
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Evy » Vin Aug 13, 2004 7:47 pm

Azi an fost la coafor sa le intreb pe tipe daca se pricep la asa ceva !
Au spus ca am nevoie de fire de par care sa fie tapate in suvite...nu stiu ce sa zic...cred ca mai bine mi le fac singura
whatever-mai spune-mi si tu ceva despre cum sa le fac
De pilda,spune-mi,tu folosesti produse profesionale,speciale pt dreds?
I hate everything......
So what?
Avatar utilizator
Evy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 06, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Sâm Aug 14, 2004 1:58 am

Fiyah^Man, sa ai rabdare. Cica ar fi o metoda, sa iti ungi parul cu galbenus de ou. Nu stiu daca e adevarat, nu am testat asta niciodata.

Evy, dreadurile din cate stiu nu se fac la coafor. Ai mai multe optiuni. Intrebi la prieteni care au unde si-ai facut, cauti shopuri specializate, sau citesti pe net cum se fac, si testezi pe tine, poate ai noroc. Da un pm si iti dau mai multe detalii. Afara de ceara pentru dreaduri nu folosesc altceva. Le ingrijesc des, rotirea parului si de astea. Nu e prea greu, trebuie doar sa nu fi lenes :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Sâm Aug 14, 2004 7:25 am

se gaseste cumva ceara pentru dreaduri in romania???? sa am si io cativa prieteni carara le-ar prinde bine dar nu stiu de unde sa porcure. Mai stiu oameni care mi-au zis ca singura metoda e sa iei dupa net, dar partea grea vine atunci cand majoritatea site-urilor nu vor sa trimita produse in roamnia! Daca stiii cumva un site sau de unde pot sa iau sa-mi zici, ma m-ar ajuta mult (pe mine mai putin, pe prietenii mei mai mult) :)
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Aug 15, 2004 12:14 am

nu pot vorbi coerent acuma sumt mopr de beat, dar ideea e sa iei orice fel de ceara depar ca e buna. Cum am zis, da un pm si mai vrobim

peace
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

...

Mesajde Hades » Dum Aug 15, 2004 6:37 am

Fiyah^Man scrie:Apropo de crescutu parului repede!!! Poti sa-mi zici cum fac sa-mi creasca paru mai repede??? (ma rog si sa nu fie aberatii cum am citit nush pe ce pagina web ca daca stai cu capu in jos mult timp iti creste si paru mai repede!!!!)


ar fi 2 variante: (te duci la farmacie si intrebi de)

1) vitamina A si E(max 100.000), asta am incercat si chiar creste mai rpd
2) suplimente de par(peste 200.000), asta nu am incercat, prea scump... :D

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde whatever » Mie Aug 18, 2004 2:02 am

anyhow, vrea careva sa imi cumpere dreadurile ? Daca oferiti un pret ok, ma tund! :D

peseu - sunt foarte serios
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Mie Aug 18, 2004 10:21 am

whatever, ce ai patit??? Parca erai mandru de dread-urile tale, acu vrei sa le tunzi??? :)
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Aug 18, 2004 8:21 pm

sunt foarte mandru de ele, dar imi trebuie o statie noua de bass, care o sa coste mult de tot, deci ... daca nu imi gasesc o slujba in curand, apelez la alte metode :D

oricum ma indoiesc ca exista cineva care vrea sa cumpere par pe aici, deci tot nu ma tund :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Maini de Sapa » Sâm Aug 28, 2004 9:56 pm

Io e nou p-aci si vroiam sa intreb in 1 rand unde pot sa-mi fac dreadlocks? Daca ma pot spala pe cap dupa ce-mi fac respectivele si ..... este adevarat ca daca ma plictisesc de ele tre sa ma tund?!?!?! BTW... Sunt din buc... :sperm:
Maini de Sapa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 22, 2004 5:14 pm
Localitate: La o aruncatura de batz

Mesajde UnCopilutz » Dum Aug 29, 2004 7:08 pm

Drept sa zic...si eu as fi interesat,vazand de foarte putine ori dreaduri prin fata ochilor mei...dar asta n-ar fi posibil decat dupa ce mi-as termina si anul asta spurcat de liceu pe care il mai am , ca ... e greu ... nu cred ca s-ar prea intelege dreadurile cu curtea scolii,cel putin la mine-n liceu.Daca mi-ati zice cum se fac ( ca-s putine sanse sa aflu pe aici vreun loc special unde s-ar face ) si cum e sa ai asa ceva.
Eu ma limitez deocamdata la niste codite...pe care de abia mi le fac si alea din an in Pasti.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Ma copii...

Mesajde Heavystone » Dum Aug 29, 2004 8:39 pm

Vedetzi ca s-au postat pe prima pagina a thread-ului linkuri cu informatii despre dread-uri de-ajuns sa-ti dai doctoratul in dread-uri... asa ca nu mai intrebati "care imi spune si mie..." inainte sa vedeti linkurile ca "fabricatul" dred-urilor nu-i o chestie care se poate spune in 2-3 fraze si nici nu-i o treaba care se rezolva in 1-2 ore la coafor...
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Tata Heavystone

Mesajde Maini de Sapa » Lun Aug 30, 2004 8:14 pm

Eu am pus cateva intrebari simple... Nu am stat sa caut site-uri despre dreadlocks ptr simplu fapt ca nu am timp sa stau sa ma documentez... Speram sa primesc niste raspunsuri...
undefined Life it's like a pussy so fuck it...
Maini de Sapa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 22, 2004 5:14 pm
Localitate: La o aruncatura de batz

...

Mesajde Hades » Lun Aug 30, 2004 8:59 pm

Maini de Sapa scrie:1 rand unde pot sa-mi fac dreadlocks?
2 Daca ma pot spala pe cap dupa ce-mi fac respectivele si .....
3 este adevarat ca daca ma plictisesc de ele tre sa ma tund?!?!?! BTW...
4 Sunt din buc... :sperm:


1 cauta si tu... poate stiu prietenii tai...
2 DA!(daca nu te speli faci paduchi)
3 da
4 eu din sicilia :P
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Heavystone » Lun Aug 30, 2004 11:02 pm

Maini de Sapa scrie:Io e nou p-aci si vroiam sa intreb in 1 rand unde pot sa-mi fac dreadlocks? Daca ma pot spala pe cap dupa ce-mi fac respectivele si ..... este adevarat ca daca ma plictisesc de ele tre sa ma tund?!?!?! BTW... Sunt din buc... :sperm:


OK, raspunsuri simple la intrebai simple...

(1) Unde pot sa imi fac dreadlocks?
Unde vrei tu, acasa in baie, in dormitor, in hol, la un prieten, etc... daca te referi la un anumit loc unde te duci, platesti si te rezolva(ex. coafor), sa stii ca nu exista, pentru ca procesul dureaza cel putin 3 luni... nu e o chestie care se rezolva in 1-2 ore...

(2) Ma pot spala pe cap dupa?
Da, dar mai cu grija si mai rar(nu chiar in fiecare zi, ci la 2-3 zile) daca nu vrei sa ti se desfaca sau sa se largeasca

(3) Daca ma plictisesc de ele trebuie sa ma tund?
Da, nu poti sa iti refaci parul la forma initiala.
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Hmmm.....

Mesajde Maini de Sapa » Mar Aug 31, 2004 7:26 pm

Ms ptr rasounsuri... ~a M-au cam descurajat... Oricum se pare ca pana la urma tot va trebui sa-mi fac timp ptr a ma documenta... Until next time.... :silly:
undefined Life it's like a pussy so fuck it...
Maini de Sapa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 22, 2004 5:14 pm
Localitate: La o aruncatura de batz

Mesajde UnCopilutz » Mar Aug 31, 2004 8:43 pm

Si eu ma asteptam sa imi spuneti,care aveti,cum vi le-ati facut voi,in cateva randuri...adica,cum se fac.Eu chiar nu stiu.Am inteles ca iti arde parul,sau asa ceva?
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Heavystone » Dum Sep 26, 2004 6:57 am

UnCopilutz scrie:...Am inteles ca iti arde parul,sau asa ceva?


Ori ai auzit prostie ori faci confuzie cu "par permanent"...

Tu cand iti pui gel in par iti arzi parul???
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Chino » Joi Noi 25, 2004 11:33 pm

Am si eu o intrebare pt cei cu dread-uri. Ce sampon folositi?
Avatar utilizator
Chino
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Noi 26, 2004 12:08 am

Io folosesc din ala "Umeri/Craci", e bun impotriva matretii.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Black Eagle » Joi Ian 13, 2005 4:07 pm

Ceara de par de la Londa(platinum parca ii spune) e buna pentru dreadz?
Shi daca nu e buna putetzi sa imi recomandatzi alta care se poate gasi shi undeva in afara bucureshtiului?
Fuck da' system!!!
Black Eagle
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 10, 2005 5:03 pm
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron