Meciuri vazute la fatza locului

Campionatul National, echipa nationala a Romaniei...

Meciuri vazute la fatza locului

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 28, 2003 8:10 pm

M-am gandit sa fac un subiect in care cei care merg la stadion sa povesteasca cate putin din atmosfera de acolo. Cam ce oameni vin la stadion, cat costa semintele...sau ce mai cred ei de cuviintza.

Sezonul asta am urmarit pe viu 3 meciuri din Divizia A :

  • Rapid Bucuresti - Steaua Bucuresti 1-1 . meciul s-a desfasurat pe stadionul 23 August (Lia Manoliu) iar eu am stat la peluza II impreuna cu Armata Ultra care a oferit un spectacol superb. la acest meci pretzul semintzelor a fost dublu fatza de un meci obisnuit. tiganii vindeau cu 10000 lei/punga. (cu o saptamana inainte fusesem pe acelasi stadion la un meci d'al lui Dinamo in turul preliminar UEFA....iar semintzele erau 5000)
  • Steaua Bucuresti - Dinamo Bucuresti 1-0 . Am stat la tribuna II. Spectacolul oferit de cele doua peluze a fost de nota 10. Semintze nu am mancat, dar tin minte ca am baut apa rece de la tasnitoare. Biletul la tribuna a costat 50000....dar am luat cu 100000 de la bisnitzari...meciul jucandu-se cu casa inchisa. Deh...unicul derby !
  • Dinamo Bucuresti - Poli AEK Timisoara 4-2 . In premiera am stat la Peluza Catalin Haldan. Si nu pentru ca ii sustineam pe Dinamo....dar asa am primit de la casa. Pentru a doua oara am asistat la un meci in Stefan cel Mare...si nu m-am priceput unde sa cer bilet. Oricum a fost frumos si acolo...chiar daca m-am simtit ca in reclama cu Coca Cola...aia cu suporterii de ies afara din bar si se bucura.


Deocamdata atat am vazut in actualul sezon, 2003-2004 al Divizie A.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Meciuri vazute la fatza locului

Mesajde Daimon » Dum Noi 30, 2003 4:57 pm

cred ca e buna idee, mai ales pentru ca ar fi o posibilitate ca si cei ce sunt plecati din tara sa afle informatii "de culise":)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde bhuttu » Mar Dec 02, 2003 11:16 pm

Intrucat fac parte din categoria celor carora li se adreseaza acest thread, imi permit sa trec in revista cateva din impresiile mele.
muie foca, cioara borata
1.Cam ce oameni vin la stadion
La un moment dat Mihai Matei esquire, dinamovist as far as he said, spunea despre galeriile echipelor Steaua si m.dinamo: "Cel mai cult om din galeriile alea doua a citit razboiul stelelor". Adevarat e ca oamenii stadioanelor nu fac parte din cea mai culta patura sociala, fapt de care e usor sa-ti dai seama si dupa faima care ii precede, dar sunt un sustinator al ideii ca galeriile romanesti nu sunt cu nimic mai prejos decat cele ale echipelor de afara. De asemenea, cate un "Muie Dinamo" sau "Mori tigane" au rolul lor si trebuie intelese cum trebuie. Si nici macar nu trebuie sa fie impedimente in a-ti aduce prietena/nevasta/copilul la stadion.
muie foca, cioara borata
2.cat costa semintele
"5000 punga mare baieti" la orice tiganca de langa Ghencea. Scump si prost. Nici pungile de 1000 Alka nu sunt foarte indicate. Au prea multa sare si dupa juma de punga te ustura limba ca dracu'. Personal recomand semintele de floarea soarelui pestrite si nesarate care se vand la kilogram in orice magazin alimentar. Langa Ghencea se gasesc in doua locuri la primul colt spre 13 Septembrie, langa Dinamo se gasesc la un magazin de langa iesirea de metrou din intersectie. 200gr sunt mai mult ca suficiente pentru un meci, dar iti tin mainile ocupate si iti taie cheful sa strigi si sa bati din palme.
muie foca, cioara borata
3.ce mai cred eu de cuviinta
Cea mai frumoasa atmosfera pe care-am vazut-o: Gala Hagi, cu Lia Manoliu arhiplin
Cea mai frumoasa coregrafie pe care am vazut-o: Dinamo-Steaua(2-4) editia de campionat 2002-2003
Meciul cu cele mai multe vedete pe care l-am vazut: Romania-Italia(0-2), preliminarii World Cup 2002
Scandarile care imi plac cel mai mult: "Am avut si vom avea mereu/boala pe tigani/ne pisam pe ei la infinit/muie lu' Rapid" ; "Niciodata oltean/Niciodata tigan/Niciodata caine/Sa le dam la toti muie"
Lozincile care mi-au placut cel mai mult(bannere): "Voi aveti momente, noi avem istorie" si "Un singur obiectiv, doua trofee"
Locurile care imi plac cel mai mult: pe Ghencea, la peluza I, central, la jumatatea inaltimii ; pe Lia Manoliu, la tribuna a II-a, cat mai aproape de accesul la vestiare ; pe Dinamo, afara(locurile cu vizibilitate cat de cat acceptabila sunt la tribuna I si extremitatile peluzelor) ; pe Rapid, in galeria Stelei.
muie foca, cioara borata
Daca imi mai amintesc ceva promit sa revin.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Ian 04, 2004 3:17 pm

in ultima vreme, la meciurile la care am fost a trebuit sa-mi stapanesc sentimentele, motiv pentru care o sa scriu cateva ceva din ceea ce am trait acum 2-3 anisori.

consider ca cel mai bun loc din care se poate vedea un meci este in spatele portii, daca se poate chiar central. asa am stat la partida steaua - Rapid, 2-2, din turul campionatului 1997/1998. tactica celor doua formatii s-a vazut excelent. Rapid aplica un sistem 1-5-3-2, iar cand pleca la atac se intampla cam asa: cei doi fundasi laterali urcau pe banda, mijlocasii laterali urcau in centru, in timp ce atacantii plecau undeva inspre tuse, astfel ca asezarea in teren era ceva de genul 1-3-3-4. a fost meciul in care galeria Rapidului s-a bucurat fara sa vada cand s-a marcat. al 2-0 pentru gazde, Marinescu a sutat putrernic din afara carelui Ritli (parca) a incercat sa o respinga, dar balonul a trecut pe sub el si s-a oprit in poarta. noi am crezut ca mingea a atins plasa laterala, dar cand l-am vazut pe Marinescu bucurandu-se, ne-am dat seama ca ala nu poate fi atat de cretin incat sa fie fericit ca a ratat. asa se explica de ce am reactionat atat de tarziu. faza golului de 2-2 a fost si mai interesanta: Nanu a sutat de undeva de la cotul careului mare, lateral dreapta, si mingea se ducea mult in afara cadrului portii, motiv pentru care multi au inceput sa injure. din fericire, pe traiectorie s-a interpus Tartau, care a deviat mingea cu fundul in poarta. rapidistii care au vazut faza s-au bucurat, ceilalti din galerie, care fie injurau, fie erau cu spatele la teren au reactionat tarziu.

cea mai frumoasa coregrafie mi s-a parut a fi cea facuta de galeria Rapidului la un meci cu steaua de pe teren propriu. intr-o prima faza, cei de la peluza cu tabela de marcaj au ridicat derasupra capetelor cartoane albe si visinii, formand steagul Rapidului, dupa care le-au intors, aparand tricolorul. mi-a placut ideea in sine.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mar 14, 2004 8:38 am

In acest weekend am avut ocazia(pe care poate nu mi-as fi dorit-o neaparat) sa vad 2 meciuri ale diviziei A Ursus live.
Daca cineva din afara fenomenului le-ar vede, i-ar veni, cred, destul de greu sa creada ca e vorba de aceeasi liga, sau chiar de acelasi sport.
Pe rand...

Politehnica AEK Timisoara - FC Apullum Unirea Alba Iulia 4-3 - atmosfera italiana, joc englezesc, gazon romanesc. Asa a aratat meciul de la Timisoara.
Ca sa incep cu inceputul ar trebui sa mentionez si logistica pregatirilor. In primul rand pe entuziastul director al stadionului Dan Paltinisan(?), un om foarte pasionat de munca lui si extrem de amabil si impaciuitor pentru un director. Apoi ar trebui sa spun de gardianul care si-a adus copilul la stadion cu 5 ore inainte de inceputul meciului, de standurile de bilete montate in diferite puncte ale orasului inca de la primele ore ale zilei si de cozile de aici, de pustii care se inghesuiau sa cumpere fulare cu Ultra Viola si care au venit pe stadion cu 3 ore de inceputul meciului si poate de alte cateva. Cred c-am fost ilustrativ, totusi.
Meciul in sine, adica jocul a fost cel care s-a vazut, extrem de spectaculos si cu 7 goluri, iar comentariile am vazut ca deja exista.
Spectacolul tribunelor a fost cu totul deosebit si nu credeam ca in Romania se poate vedea asa ceva. Asta o spun eu, care am vazut de pe stadion celel mai mari evenimente fotbalistice din Romania ultimilor 4 ani. Ultra Viola a fost o galerie extrem de frumoasa, cu nimic mai prejos decat cele italienesti(nici macar ca numar). Aproape 30.000 de oameni la un meci normal de divizia A cu 70.000 biletul!!! Dotarea s-a vazut si la televizor(petarde, fumigene si bannere la greu), iar senzatia de pe stadion a fost cu totul deosebita. Mare pacat ca in Bucuresti nu ne lasa cu fumigene pe stadion!
De partea cealalta, Apullum a beneficiat si ea de o galerie extraordinara. Sase autocare de suporteri au facut drumul Alba Iulia-Timisoara si retur. Fiind grup compact, suporterii motilor s-au auzit mai clar, cel putin de catre mine. Din scandarile lor am retinut doar "Suntem cei mai buni dintre romani/Suntem ardeleni/Si pana la moarte vom striga/Forza Unirea", la care Ultra Viola a replicat cu "Sunteti cei mai buni dintre romani/Cei din Spania/Sunteti cei mai buni dintre romani/La cules capsuni". Destul de dur, avand in vedere recentele evenimente de la Madrid. Aduce a "Catalin Haldan/Are usa in tavan" :)
Un alt fapt de mentionat este ca, indiferent de evolutia scorului si de rasturnarile lui, ambele galerii si-au sustinut favoritii pana in ultimul minut.
Ca detaliu tehnic, acest meci a fost primul meci din Romania filmat cu camere mobile in spatele ambelor porti. "Va facem ca in Champions League, dom' director!" :)
Si tot mai am ceva: "Dom' director, mereu aveti asa galerie aici, la Timisoara?" "Ehe, si-nca azi n-a fost nimic." Absolut minunat.

La antipozi se afla Gloria Bistrita - FCM Bacau 2-0. Un meci fad la toate capitolele, intre doua echipe care chiar cred ca ar trebui sa dea mai mult. din cele doua goluri, unul a fost din penalti. Ca mentiuni, terenul execrabil si comentatorul stadionului Gloria, care este un fel de Ilie Dobre, la viteza de 32 de ori mai mica. De, ardeleni, cei mai buni dintre romani! :)

Abia astept sa ma intorc la Timisoara!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mie Mar 17, 2004 8:58 pm

bhuttu...tu unde stai de vezi in aceeashi etapa un meci la Timisoara shi unul la Bistrita?

In fine..eu am fost la Craiova - Otelul, da nu prea mai am multe de zis pt. ca au trecut deja 5 zile de la meci. Daca faceam analiza "la cald" probabil imi aminteam mai multe.

Am stat la faimoasa Comandos Ultra Curva Sud, care la meciul asta din pacate a stat in curva nord. Atmosfera destul de buna, erau 2 galerii ale Craiovei, parca eram la Marsillia..Peluza Sud i-a umilit clar pe adversarii de la "Craiova Maxima" Din "tarani" nu i-a scos. Deshi se astepta ca galeria sa nu se mai ia de Staicu, Peluza Sud a bagat scandarea cu "Peluza Sud, cu cazier" numai ca de data asta i-au dat mu*e lu' Dinel :P Peluza Sud a avut torte shi petarde, plus ceva bannere
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 22, 2004 8:48 am

Ieri am vazut pe Arena Cotroceni :
National - Brasov 1-0
Daca tot n-am mai prins bilete la Steaua-Rapid am zis sa merg pe Cotroceni, ca tot era vreme frumoasa. Biletul a costat 30 000 lei la tribuna a II a. Spectatori au fost in jur de 1000. Meciul a semanat cu unul de divizie C, atat prin prisma tribunelor cat si prin jocul practicat de cele doua echipe.

La inceputul meciului am primit o foaie de hartie trasa la imprimanta. Se doreste a fi ziarul oficial al echipei National. Chiar primul numar. Doi baietzi imparteau hartiile prin tribuna si unul dintre ei spune : "da-i si lu Besiktas unu" (facand aluzie la tricoul meu, tricou al vulturilor din Istambul). Am citit si am aflat ca National si-a facut o mica galerie de vreo 50 de oameni, care sta la peluza Nord a stadionului din Cotroceni.Cica s-au saturat de Los Platanos (muzicieni platiti pt. a canta la meciurile Nationalului)....si vor si ei o galerie. Cica...toti cei care vor sa adere la galeria lor au intrarea libera in peluza Nord pe tot parcursul returului.

In spatele tribunei II se afla un bufet, unde la pauza am baut un Pepsi. Pretul 15 000 lei la 0,4 l. Destul de bine...tinand cont ca la KFC platesti cu vreo 12 000 mai mult pentru aceiasi cantitate din acelasi produs.

Sa revenim la meci. A fost foarte slab...cele doua echipe practicand un joc urat, de uzura. Ocaziile de gol au fost foarte rare. Ultimele 10 minute au mai salvat ceva, jucandu-se pe contre. Bancarii au inscris in minutul 93, total nemeritat. Brasovul merita cel putin 1 punct din Bucuresti.

Nationalul este o umbra palida a echipei ce acum 2 ani pierdea campionatul in ultima etapa. Poate doar Caramarin sa semene cu un jucator de Divizia A. Radu Niculescu a atins de vreo 3 ori mingea in tot meciu, spre nemultumirea celor cativa moshi de la tribuna unde am stat eu.

Brasovul a avut o galerie de circa 70-100 suporteri, imbracati in traditionalele culori ale clubului : negru-galben. Au cantat pe parcursul intregii pardite : "Forza Steagu ! " ...uzitand vechea denumire a echipei...care s-a numit Steagu Roshu, dupa celebra uzina de autocamioane din Brasov.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde PATTEU » Mar Mar 23, 2004 8:16 am

STEAUA-RAPID 3-3

6000 DE RAPIDISTI IN GHENCEA COREGRAFIE SUPERBA IN PELUZA GIULESTEANA ,MECI DE INFARCT ,SCOR ECHITABIL !
AM DOMINAT FONIC SI TACTIC ACEASTA PARTIDA ! :bye:
Avatar utilizator
PATTEU
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mar 23, 2004 8:30 am

bun, si de ce tzipi?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Einstein » Joi Mar 25, 2004 3:54 pm

pai n-auzishi ca vrea sa domine fonic...:)
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Mie Mar 31, 2004 11:42 am

Binenteles ca nu puteam lipsi etapa trecuta de la unicul derby al fotbalului romanesc...
Atmosfera a fost buna, galerii superbe (cu exceptia fazei cu "cine sare... Armata Ultra!", chestie penibila avand in vedere ca Armata Ultra s-a desfiintat de vreo 3 ani, aceasta factiune condusa de Jean Pavel nemaiexistand...), insa emotii asa de mari n-am mai avut de mult... In repriza a doua incepuse sa ma doara stomacul de nervi si de emotie... Iar cand am vazut ca "drogatul" de Neaga a egalat in min 90 ma simteam ca la golul lui Laursen de la Copenhaga... Insa de data aceasta Dumnezeu a fost cu mine si cu ceilalti dinamovisti si a facut dreptate, aducandu-ne victoria.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 12:53 am

In turul campionatului, am asistat la cateva meciuri, insa amintirile mele legate de acestea nu sunt foarte clare, asa ca nu merita mentionate. Din anul 2003, un meci care s-a reliefat in mod placut in memoria mea a fost STEAUA-LIVERPOOL, scor 1-1. Atmosfera aproape ca s-a ridicat la inaltimea celor din afara, galeria a fost atat de civilizata cat poate fi o galerie, iar meciul a fost intr-adevar de neuitat.
Cu privire la galerii, am vazut ca mai devreme bhuttu a spus ca oamenii care vin pe stadion nu fac parte din cea mai inalta patura sociala. Imi pare rau sa il contrazic, in galeria Stelei am prieteni care au facultate, un loc de munca, familie si copii; si intelectuali sunt in galerii, iar injuraturile sunt o forma de manifestare specifica fotbalului, atat aici cat si in afara.
Acum sa revenim la meciurile pe care le-am vazut live (ma refer la cele din campionatul 2003-2004 retur).
FC BRASOV-STEAUA: meciul in sine a fost slabut. Steaua a fost singura pe teren in prima reprize, iar a doua repriza parea ca nu s-a jucat. Intrarea pe stadion s-a facut in conditii inumane- gaborii ne puneau sa intram unul cate unul cu 10 minute inainte de inceperea meciului, in conditiile in care in fata stadionului erau aproximativ 200 de suporteri stelisti. Bineinteles ca s-a crest imbulzeala, deci gaborii au crezut ca este bine sa dea in suporteri si sa pulverizeze gaze lacrimogene. Marea parte a suporterilor stelisti erau intr-o stare de ebrietate nasoala, iar atmosfera a fost jalnica. Imi ramane clar imprimata in memorie jalnica coregrafie a brosevenilor, care au ridicat niste bannere cu inimioare galbene conturate cu negru...
STEAUA-RAPID: Coregrafia ciorilor nu a fost cu nimic iesita din comun. Galeria noastra a lasat si ea de dorit, aidoma jocului nesatisfacator al ros-albastrilor, care au resusit sa terminte un meci la egalitate dupa ce avusesera un avantaj de 2 puncte.
DINAMO-STEAUA: In meciul cu cainii, atmosfera a fost intr-adevar extraordinara. Rivalitatea dintre cele doua galerii a fost vazuta pe tot parcursul meciului, politia abia reusind sa evite incaierarile. Oricum coregrafia stelei a fost mult peste cea a cainilor...
STEAUA-PETROLUL: Acest meci a fost intr-adevar un specatacl adevarat, suporterii au stat tot timpul cu sufletul la gura si si-au sustinut intr-adevar echipa. Acest meci a relansat cu adevarat campionatul...
POLI AEK TIMISOARA-STEAUA: Desi deplasarea a fost lunga si in ajunul Pastelui, stadionul a fost plin pana la refuz. Galeria timisoarei a fost de departe mai buna, ei fiind si mult mai multi ca numar. Gaborii iar si-au facut numarul, ei batand suporterii stelei. Acestia au fost nevoiti (marea parte a celor din Bucuresti) sa plece de pe stadion la pauza, pentru a evita sa fie batuti si pentru a ajunge acasa la familiile lor intregi.
STEAUA-APULUM: desi inceputul meciului nu a fost deloc promitator- Neaga rateaza un penalty, Steaua si-a revenit, iar galeria a fost la inaltime, ea incurajandu-si jucatorii si mai puternic dupa ratarile acestora... Meciul a fost frumos, atmosfera a fost superba, galeria ramanand pe stadion inca 20 de minute dupa terminarea meciului pentru a afla rezultatul obtinut de caini si pentru a scanda apoi "Dinamo spune tu cine este liderul".
In general parerea mea legata de meciuri este una buna, dar nu am vazut nici un meci decat din galeria stelei... Promit sa revin cu impresii de la meciurile viitoare...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Einstein » Vin Apr 16, 2004 9:29 pm

Universitatea Craiova - Rapid Bucuresti - meci senzational din toate punctele de vedere. Vreme ploioasa, 25k spectatori, atmosfera frumoasa. Craiova incepe in fortza, shi in minutul 10 o conducea deja cu 2-0 pe campionana en-titre. Sabin Ilie a redus din diferentza dint-un penalty, dar dupa 15 minute N'jock a stabilit scorul final. Galeria Craiovei in forma, a cantat tot meciul, in timp ce galeria Rapidului de-abia s-a auzit de 2-3 ori. Nu am vazut mare parte din meci pt. ca am stat la C.U.C.S. , insa din ce am vazut eu, Craiova a dominat autoritar meciul. De mult nu am mai vazut-o pe Craiova jucand asha bine
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Cruela » Lun Apr 19, 2004 10:46 pm

CEAHLAUL PIATRA NEAMT-STEAUA BUCURESTI: am stat ca de obicei in galerie la Steaua. Bineinteles ca organizarea a fost defectuoasa, creandu-se batai la intrare. Deplasare lunga==> oboseala mare si bineinteles ca suporterii Stelei si-au pierdut mintile atunci cand elevii lui Lacatus au inscris. Problema a fost ca supararea a fost direct proportionala cu numarul ocaziilor pierdute de ros-albastri. Sectoarele rezervate galeriei Stelei nici macar nu aveau scaune, iar galeria echipei adverse era inexistenta de la inceputul meciului si pana la golul moldovenilor. Scor final: 1-1, scor ce nu a reusit decat sa ii impinga pe caini din nou in fruntea clasamentului, distantandu-i la doua puncte de Steaua...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde baixinho© » Mar Apr 20, 2004 7:28 am

Cruela, vad ca sunt ujnele chestii pe care le pricepi mai greu. Nu ma deranjeaza sa ti le explic de mai multe ori, dar nu profita la infinit de bunavointa mea. Ca sa nu lungesc prea mult pelteaua, stimatí£ userita, incearca sa folosesti pe acest thread titulatura echipelor, nu poreclele lansate de popor, da? ia sa vedem, poti? daca nu poti, evita termenii respectivi.
de exemplu, puteai foarte bine ca in loc de "sa ii impinga pe caini din nou in fruntea clasamentului" sa folosesti cuvantul "sa ii impinga pe dinamovisti din nou in fruntea clasamentului". sesizezi diferenta? sau, daca nu poti sa folosesti respectivul cuvant din anumite principii, aveai varianta "sa ii coboare pe ... de pe locul tau", unde in loc de alea trei puncte aveai de ales stelisti, ros-albastri, militari etc etc etc.
hai, demonstreaza-ne ca poti, sti si vrei sa pui in practica sfaturile pe care le primesti.



Baixinho,daca nu ma insel,shi nu cred ca ma insel,tu nu prea esti moderator pe threadul asta asa ca nu prea poti sa dai sfaturi,nu de alta dar ar putea sa fie considerate ca fiind off-topic.Daca consideram de cuvinta sa ii atrag atentia respectivei,puteam sa o fac si singur.Multumesc
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Apr 20, 2004 7:41 am

baixule, o fi din cauza bauturilor astora de le servesc la ore tarzii din noaptea dar rogu-te elucideaza-ma si pe mine
"caini" nu e ironic cand e vb de dinamovisti (chiar ei isi zic asa, si pe deasupra e scris si cu caractere normale, nu mai mici ca intr-un post de mai sus). Daca fata zicea "javre" atunci puteai sa te iei de ea.
Nu de alta dar maine poimaine o sa sari in carca altora de ii mentioneaza pe feroviari, bancari, studenti si zau ca ar fi deplasat.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Apr 20, 2004 8:51 am

off-topic

Cruela, fata draga, te rog sa faci abstractie de precedentul meu post de pe acest thread si da-i bice inainte. scrie cum ai tu chef. ce conteaza ca esti singura care a folosit respectivele apelative pe acest thread?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Apr 26, 2004 12:03 am

Fc-Farul-DINAMO 1-2.Ca de obicei sa mergi la un astfel de meci,ca dinamovist e o adevarata provocare,intr-un oras ca Constanta,dominat de asa-zisi faristi care de fapt tzin cu Steaua.Ca de obicei organizarea a fost defectuoasa,s-au creeat tot felu de imbranceli si imbulzeli la intrare,a iesit si o bataie intre cei de Boys(20 de oameni),care au fost suficeint de nebuni,incat sa intre la tribuna a doaua,intre suporterii farului si sa scandeze pentru Dinamo.Jandarmii de data asta parca s-au purtat ceva mai omensete,fiind posibil chiar si un dialog cu ei.NG a fost ca de obicei la inaltime,cantand tot meciul,si reusind sa domine clar fondul sonor.Farul,ca de obicei n-are galerie,fiind doar un grup de pustani adunati in juru lu Sorin Mihailescu.E penibil,ca a l doilea oras din tara dupa Bucuresti,dpdv al populatiei sa nu poa sa isi faca o galerie mai acatarii.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Apr 27, 2004 8:58 am

Steaua-FC Arges 4-0. tribuna 2 si peluza pline, in special datorita faptului ca accesu fu gratis. in primele 40 minute nimic notabil afar de bara lu radoi. porma a venit primul gol executie superba a lu Radoi si restul de goluri pe care probabil ca multi le-au vazut ori la teveu ori la aragaz.
opiniile mele: cea mai frumoasa galerie a Stelei pe care am vazut-o vrodata. Au cantat nonstop si singurele momente mai opscene fura la cele 3 goluri de la C-ta, cand galeria si-a adus aminte de prietenii din sos stefan cel mare.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mie Mai 12, 2004 1:20 pm

Poli - Craiova - atmosfera foarte frumoasa creata de cele 2 galerii, dupa ce a marcat Poli in primele minute, Craiova a atacat aproape tot meciul, reushid egalarea printr-o lovitura libera senzationala a lui Plesan, dar ratand de mai multe ori golul victoriei. In rest nimic, decat ca mi-a fost sparta mashina pe care o lasasem pe o strada de langa stadion

Craiova - Apulum 0-0 - in viatza mea nu am mai vazut o echipa sa reteze atata. Craiova a atacat tot meciul, Apulum nici n-a contat in atac. Au fost vreo 30 de cornere pt. Craiova, dar nu a reushit sa marcheze. tmosfera: vreo 20.000 de oameni, deshi plouase pna sa incepa meciul. Galeria a cantat to meciul, surclasand clar cei 30 de oameni din galeria lui Apulum
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Cruela » Vin Mai 14, 2004 11:48 pm

STEAUA BUCURESTI-FC ARGES: Meciul a fost de efect mai ales pentru ca am castigat cu 4-0, galeria a fost la inaltime, numai ca bucurie suporterilor a fost stricata de reusita cainilor la constanta.
GLORIA BISTRITA-STEAUA BUCURESTI: Deplasarea a fost lunga, si am plecat cu totii in ideea ca Dinamo isi va lua bataie de la Rapid in Giulesti. Dupa meciul de la Bistrita, am oprit ca sa vedem meciul la Reghin si intoarcerea a fost cu atat mai obositoare cu cat pe primul loc in clasament se afla inca Dinamo.
STEAUA BUCURESTI- FC NATIONAL: dat fiind faptul ca intrarea a fost libera si ca am ajuns destul de tarziu, am reusit cu greutate sa intram la peluza (dupa indelungate conversatii cu gaborii). Desi nu ni s-a acordat un penalty la un fault clar in careu, am reusit sa castigam prin cele doua goluri ale lui Adrian Neaga. Galeria a fost exceptionala si pot spune ca la acest meci a fost cea mai frumoasa atmosfera din acest retur de campionat. Din nefericire, arbitrii i-au ajutat si in meciul cu Gloria pe caini cu un penalty acordat degeaba... Ramane de vazut in cele patru etape ramase...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ultrass1916 » Lun Iul 26, 2004 12:43 pm

FC Otopeni - Sportul Studentesc 2-1 (0-1)
Au marcat: Danalache 79, 81 (pen) / Mazilu 48

Otopenarii si-au facut un obicei din a enerva studentii! Dupa ce anul trecut i-au eliminat din Cupa Romaniei la loviturile de departajare, sambata i-au invins intr-un meci amical desfasurat pe durata a doua reprize a cate 55 de minute. Daca acum un an Sportul Studentesc a evoluat de la inceput cu rezervele, pe parcurs fiind introdusi inca trei titulari, acum in prima repriza au fost utilizati titularii (cu exceptia lui Tiberiu Balan, usor accidentat), iar in a doua rezervele.

Sportul Studentesc
Prima repriza: Stancioiu - St. Stancu, Ratiu, Secareanu, Rusu - Nae, Lazar, Cruceru, Maxim - Bucur (Dacian Varga), Mazilu.
A doua repriza: Stanca - Radoi, Dedu, Stere, Secareanu - Oae, Nicola, Matei, Ferfelea (Turcu) - Curelea, Varga.

Dincolo de rezultat trebuie remarcat faptul ca FC Otopeni constituie o formatie puternica, care cred ca se va clasa in primele 5 echipe din seria a II-a a Diviziei B si chiar se va implica in lupta pentru promovare alaturi de Petrolul si Pandurii. Au un atac de invidiat cu 4(!!!) jucatori de talia cehului Koller (Bunica, Cristean, Danalache si inca unul al carui nume nu i l-am retinut). Pe langa Danalache, fundasul central Dedu (20 de ani, 1,90) parea copil de mingi! Nu cred ca Otopenii vor pierde vreun meci acasa. Bravo, Primariei si firmei Urban (sponsorul principal) pentru echipa si baza pe care le-au realizat.
Ultrass1916
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 29, 2004 9:23 am
Localitate: Regie

Mesajde Einstein » Mar Aug 03, 2004 6:22 pm

FC Arges - Universitatea Craiova 1-1

Meciul a inceput cu Craiova atacant furibund shi marcand dupa o faza de efect a brazilianului Rubenilson. Craiova a mai ratat cateva ocazii clare, dupa care Rednic a facut nisthe schimbari neinspirate, precup introducerea lui Borbely, shi Argeshul a preluat initziativa. Pitesthenii au egalat oarecum norocos, in minutul 88. Craiova a mai ratat 2 ocazii incredibile de singur cu portarul in ultimele minute ale meciului.

am fost 2500-3000 de olteni, peluza stadionului "Nicolae Dobrin" fiind neincapatoare. Galeria a cantat aproape tot meciul, umilindu-i pe Pitesteni, prezentzi in numar de 50 in peluza adversa plus 3-4000 pe restul stadionului. Deshi gazdele au incercat sa atraga atentzia prin nisthe bannere de genul "Miroase a Praz", aceasta le-a dovedit doar lipsa de originalitate.

Peluza Sud a cantat deja celebrul cantec: "In deplasare - Voi suntetzi in deplasare"
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 12, 2004 12:48 am

Dinamo Bucuresti - Manchester United 1-2

Am stat la tribuna II, unde biletul a costat 100 000 lei. In tribunele Stadionului 23 August (actual Lia Manoliu) au fost peste 50 000 de spectatori platitori. O atmosfera de vis, cum demult nu a mai avut o echipa de club romaneasca. Mi-a placut coregrafia galeriei dinamoviste, care a stat la peluza I. La intrarea echipelor au afisat un imens baner ce reprezenta un diavol pus la fiert intr-un cazan de niste caini pe post de ingeri. Superba ideea. Iar pe margini, pe langa baner..placute alb-rosii.
Publicul a fost minunat si a cantat pe tot parcursul meciului. Oameni din toata tara. In fata mea un baiat la vreo 25 de ani care venise din Iasi. Nu i-a tacut gura tot meciul. Deosebit de simpatic. Iar in stanga statea o familie venita din Oradea. Un mustacios la vreo 55 de ani, mare cunoscator de fotbal. A fost placut sa discut cu ei.
Si inca un lucru inedit...Decret a strigat ...Hai Dinamo ! ~p
(la tribuna II...s-a stat si pe scari. nu aveai unde arunca un ac)

Dupa meci...cativa dintre jucatorii celor de la Man U...au inceput sa dea ture de stadion. Recuperare fizica, cum se face la ei. Dinamovistii cred ca se gandeau doar la paturi. S-au prabusit pe gazon la finele partidei. Deh...conditia fizica.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Ayrton » Joi Aug 12, 2004 8:19 am

Ce sa mai zic si eu... am fost pe stadion, am sperat, am dorit mai mult ca orice sa invingem, sa ne depasim conditia, dar obiectiv trebuie sa recunosc: atat putem la ora aceasta, cu echipa aceasta...
Despre atmosfera nu mai scriu decat 2 cuvinte: "SUNTEM UNICI!"...
Din pacate, desi vorbisem cu Moshu la telefon sa incercam sa ne vedem pe stadion retele mobile de kkt n-au vrut, "network busy" fiind singurul raspuns pe care l-am primit...
Nu-i nimic, poate la meciurile din grupele Cupei UEFA.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde PATTEU » Joi Aug 12, 2004 1:37 pm

Galeria lui Dinamo a fost frumoasa ,dar cetatenii din stadion cam slabuti ,cum incepea peloza o melodie ceilalti o stricau ,in rest suntem departe de fotbalul adevarat ,nu cred ca vreo echipa din Romania o sa joace cum au jucat rezervele lui Manchester ,cand vezi ca un meci intreg au jucat doar din doua maxim trei atingeri ,te intrebi daca echipele nostre chiar joaca fotbal sau altceva ,pai in repriza a II a am trait acelasi sentiment ca anul trecut la Bruxelles ,daca vor sa te bata strainii astia mai si pot in schimb noi ,din noroc si la intamplare .....e greu foarte greu,cand vor ajunge echipele la nivelul galeriilor poate atunci o sa fim si noi in Europa pana atunci ,en chinuim pe aici cu alde Perja,Semeghin si alti aiuriti d'astia !!!!!!
Avatar utilizator
PATTEU
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 09, 2005 9:29 pm

Sportul Studentesc - FC Arges 0-0
Stadion : Regie

Ca la fiecare meci din Regie, intrarea a fost libera. Spectatori destul de multi, asta si datorita vremii frumoase de afara, vreme perfecta pentru jocul de fotbal. Pitestenii au avut o galerie formata din vreo 200 de inimosi suporteri, care au cantat tot timpul meciului. De remarcat ca nu au strigat absolut nici o injuratura sau obscenitate. S-au limitat doar la a-si sustine favoritii.

Meciul a fost unul submediocru...lipsit in totalitate de faze de poarta. Doar Sportul a avut cateva ocazii. Argesenii s-au inchis foarte bine in aparare. Au fost in permanentza vegheatzi de pe margine de Sorin Cartzu...care nu a stat o clipa locului. Gesticula, isi punea mainile in cap....sau striga : "hai tata ! asa tata ! ". Prin ultimele minute..un pitestean simula ca este lovit...si nu se ridica din iarba. A intrat Cartzu in teren...l-a ridicat...si i-a dat una la fund. Marfa !
Dupa parerea mea...Cartu e mare antrenor. Si-mi place ca vine imbracat la trening...asa cum ii sta bine unui antrenor de provincie.

De la studenti...mi-a placut de capitanul Tibi Balan, numarul 10. A luptat mult.

Am stat la tribuna I, unde majoritatea suporterilor erau studentzi de prin camine, sau moshi, patimasi ai fotbalului. N-au lipsit oamenii comici de prin tribuna...cu diverse glume...si nici cei care cand m-au auzit vorbind despre fotbal cu interlocutoarea mea...s-au bagat si ei in vorba...dandu-si cu parerea.

Desi....meciul a fost unul de 5/10....a fost o dupa-amiaza placuta petrecuta pe un stadion de Divizia A.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde COSS+min » Sâm Apr 09, 2005 11:03 pm

Desi ar trebui sa povestesc depre un meci vazut live, vreau sa va spun scurta poveste a carui rezultat este ca nu ma mai duc la marele meci Steaua-Dinamo!

Totul a inceput cand eu si cu un prieten de-al meu am decis ca trebuie neaaparat sa mergem la marele derby! Asta a fost cam lunea trecuta! Prietenul asta al meu are 2 calitatii: 1. Este un microbist infocat, un om cu care nu ma plictisesc niciodata! 2. Il cunoaste pe Punkerul, adica liderul TitanBoys! Imediat am decis sa ne folosim de aceasta a 2-a calitate a lui si sa vorbim cu Punkerul in speranta ca o sa ne faca rost de bilete- conform spuselor prietenului meu una din sursele sale de venit este vanzarea de bilete. Principalul avantaj ar fi fost ca n-ar mai trebui sa bat drumul pana in Ghencea sa-mi iau bilete (precizez ca stau pe langa piata Minis- pana-n Ghencea 1:30 dus, 2 ore intors). Miercuri prietenul meu imi spune ca a vorbit cu Punkerul dar nu e nimic sigur! Tot atunci aflam ca biletele se vor pune in vanzare joi la ora 12. Eu fiind mai prevazator din fire si dorindu-mi destul de mult sa ma duc la acest meci am apelat la o alta solutie: M-am rugat de taica-miu sa treaca si el pe la Ghencea joi, cand se intoarce de la servici! Seara cand ajunge tata acasa ... fatalitate!: n-a mai gasit bilete pt. ca cica s-au terminat in 3 ore si la negru erau cu 200! Singura speranta ramanea in Punker! Vineri la scoala prietenul meu nu stia nimic sigur, si in criza fiind, am apelat la un alt prieten care il cunostea mai bine pe Punker! Acesta l-a sunat sa il roage de bilete! In acel moment Punkerul se afla la stadion si zicea ca are niste bilete la galerie cu 150! In acel moment am stat si am cantarit bine situatia: Aveam 2 variante: 1. Trebuia sa im fut toata vineri dupa-amiaza pentru a merge in Ghencea (1:30-dus, 30-stat, 2 ore-intors)-pentru a lua niste bilete la pretul de 3 ori mai mare decat cel oficial! 2. Sa dorm toata dupa-amiaza, si duminica sa stau in fotoliu! Trebuia sa ma decid repede ca sa stie Punkerul cate bilete sa ne rezerve! Am ales varianta a 2-a, si tre sa recunosc ca sunt un pic invidios pe prietenul meu care totusi a ales sa mearga! :)
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Apr 10, 2005 5:18 am

Dupa parerea mea...Cartu e mare antrenor


miraculosule , chiar daca nu am fost prezent la meci , am urmarit meciu la teveu iar ce a jucat echipa lui cartzu se numeste ANTIFOTBAL . sa stai un meci intreg in jumatatea ta de teren fara a emite nici o pretentie in atac , sa fragmentezi meciul in mod repetat si s-astepti sa treaca timpul nu mi se pare o tactica demna de un mare antrenor insa pe fondul unui joc fuarte prost al sportului , cartzu si-a atins scopul, 0-0 in regie.

cu nota 5 din 10 esti fuarte indulgent. dupa parerea mea a fost cel mai de cacat meci pe care l-am vazut in acest campionat , 1/10 cu indulgenta.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 10, 2005 9:26 am

da, ai dreptate. daca era meciul la tv...n-as fi rezistat sa ma uit...dar pe stadion alta e atmosfera...si pare totul mai frumos. d'aia i-am dat o nota atat de mare...unui meci atat de slab.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Fotbal Intern

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron