Teatru

basmul de dupa cortina

Gielgud Theatre

Mesajde Mark1 » Mar Ian 20, 2004 11:46 am

Am reusit sa iau bilete la "Totul e bine cind se termina cu bine" de Shakespeare. Un bilet este £40 plus £4.80 booking fee dar face, este cu Judi Dench. Daca nu o stiti, o puteti vedea in filmul "Chocolat"/HBO.

Spectacolul dureaza trei ore cu pauza si se va juca non-stop toata luna martie pina pe 24 aprilie, cam de doua ori pe zi fara zilele de duminica si luni. Asta zic si eu marathon si va asigur ca salile sint de regula cam 60% pline.

Daca vedeti "Chocolat", scena cind "batrina" Judi Dench gusta prima data dintr-o ciocolata fierbinte, va va transforma in dependenti de cacao pe viatza.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Ian 27, 2004 4:32 pm

Programul spectacolelor la TEATRUL ODEON

Marti, 3 februarie, ora 19.00
ANTIGONA de Sofocle
Teatrul "Tamasi Aron" Sf. Gheorghe
Regia: Bocsardi Laszlo
Decorul: Bartha Joszef
Costumele: Dobre Kothay Judit
Distributia: Szorcsik Kriszta, Biro Joszsef, Szabo Tibor, Nemes Levente, Matray Laszlo, Kicsid Gizella, Vata Lorand, Peter Hilda, Nagy Alfred, Fazakas Misi, Dioszegi Attila, Marton Lorant, Liviu Matei
Spectacolul va fi tradus din limba maghiara
Pretul biletelor: 105 000 lei

Miercuri, 4 februarie, ora 19.00
ANTIGONA de Sofocle
Teatrul "Tamasi Aron" Sf. Gheorghe
Regia: Bocsardi Laszlo
Decorul: Bartha Joszef
Costumele: Dobre Kothay Judit
Distributia: Szorcsik Kriszta, Biro Joszsef, Szabo Tibor, Nemes Levente, Matray Laszlo, Kicsid Gizella, Vata Lorand, Peter Hilda, Nagy Alfred, Fazakas Misi, Dioszegi Attila, Marton Lorant, Liviu Matei
Spectacolul va fi tradus din limba maghiara
Pretul biletelor: 105 000 lei

Joi, 5 februarie, ora 18.30
CHIP DE FOC
de Marius von Mayenburg, traducerea Victor Scoradet
Regia: Felix Alexa
Scenografia: Diana Ruxandra Ion
Muzica: Ada Milea
Distributia: Adriana Trandafir, Marius Manole, Antoaneta Zaharia, Liviu Timus, Pavel Bartos
Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei

Vineri, 6 februarie, ora 18.30
VERONIKA SE HOTARASTE SA MOARA
dramatizare de Gelu Colceag dupa romanul omonim de Paulo Coelho
Regia: Gelu Colceag
Scenografia: Constantin Ciubotariu
Distributia: Catalina Mustata, Florin Zamfirescu , Irina Mazanitis, Olga Bucataru, Valeria Sitaru,
Carmen Tanase, Virginia Rogin, Jeanine Stavarache, Angela Ioan, Crina Muresan,
Paula Niculita, Ana Maria Moldovan, Luiza Cocora, Mircea Constantinescu,
Niculae Urs, Sorin Leoveanu, Ionut Kivu
Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei

Sambata, 7 februarie, ora 18.30
CHIP DE FOC
de Marius von Mayenburg, traducerea Victor Scoradet
Regia: Felix Alexa
Scenografia: Diana Ruxandra Ion
Muzica: Ada Milea
Distributia: Adriana Trandafir, Marius Manole, Antoaneta Zaharia, Liviu Timus, Pavel Bartos
Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei

Duminica, 8 februarie, ora 18.30
DE CE FIERBE COPILUL IN MAMALIGA
dramatizare de Radu Afrim dupa romanul omonim de Aglaja Veteranyi
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Alina Herescu
Songuri: Ada Milea
consultant miscare scenica: Razvan Mazilu
Distributia: Adriana Trandafir, Antoaneta Zaharia, Ada Milea, Ionel Mihailescu, Oana Stefanescu, Pavel Bartos, Gabriel Pintilei, Dan Iosif Marius Manea, Cociorba Victor
Pretul biletelor: intreg 105.000 lei; redus 52.500 lei
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Dum Feb 01, 2004 12:33 am

Azi am avut placerea sa merg dupa o lunga bucata de timp, la premiera piesei “Chip de Focâ€Â
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde hecades » Mar Feb 03, 2004 10:08 am

eu ador teatru si pot sa spun ca ma duc in mod constant la toate piesele Teatrului din Cluj. Din pacate aici sunt putine premiere, cam una la doua-trei luni ...va invidiez pe cei din Bucuresti ca aveti atatea teatre si atatea piese...
asa ca din pacate nu am vazut piesele din Bucuresti.
hecades
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 03, 2004 9:58 am
Localitate: CLUJ

Mesajde nae cinefil » Mar Feb 03, 2004 12:26 pm

hecades, potzi fi sigur(a) ca shi bucureshtenii sunt invidioshi pe cei din Londra, New York, Paris, Moscova sau aiurea, unde sunt mai multe teatre shi implicit mai multe premiere! ideea e sa vezi o piesa care e o premiera(sau nu) pt tine shi sa-tzi dai cu parerea, daca ai una!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Mar 01, 2004 2:26 pm

Okei, hai sa va plictisesc si eu cu niste impresii...

Acu o saptamana am fost la TNB la Sala Atelier (acu vad ca-i zice "Camil Petrescu") la "Celalalt Cioran". Din pacate n-am fost pe faza sa gasesc un afis pentru a ma edifica asupra cui regizeaza, numele actorilor, etc. Anyway, o sa ma interesez. In mare, in piesa nu e vorba de "celalalt Cioran", desi are acest nume derutant, ci de the absolutely same fsckin' Cioran we all knew, doar ca e gandita in felul urmator: un actor mai in varsta, al carui nume nu-l cunosc, il joaca pe Cioran, incercand sa-l redea pe amaratul pseudo-silogist in focul creatziei, gandind cu voce tare.

Is mai multe probleme aici: 1) Cioran nu e un autor axat pe idei (na, n-o sa zic ca e un bou), mai degraba pe stil; nu poti sa decelezi din scrierile lui mai mult de vreo doua-trei idei, repetate obsesiv, prin urmare nu prea poate da substanta unei piese de o ora si un pic; 2) e cam plictisitor sa asculti o ora si ceva citate de jurnal, fara a se intampla mare lucru interesant pe scena; asta in ciuda faptului ca actorul principal e destul de bun. In plus, mai apar doi tinerei si o tinerica (probabil vreo ruda de-a lui Sararu, blonda si absolut pe langa la orice capitol, incepand cu dictzia), probabil pentru a mai dinamiza atmosfera, shi mai recita shi ei. Tinereii nu-s asa depasiti ca atunci cand sunt doua generatii de actori pe scena, dar nici nu au ce stiu eu ce rol. In concluzie, am vazut destule piese mai slabe, dar nu pot sa zic ca mi-a placut in mod deosebit.

Duminica am fost la "Auditia" la Teatrul de comedie, o piesa pe care o vazusem in alta punere in scena; o comedie scrisa de un autor rus (Aleksandr Galin), regizata de un nene pe numele lui Mircea Cornishteanu (in piesa joaca o Irina Cornishteanu - or fi rude). Dintre actori il stiam doar pe Doru Ana, in rolul unui sotz mai violent. E o comedie (doar asta e profilul teatrului) haioasa, scrisa probabil la scurt timp dupa '91, de "tranzitzie" (un fel de "Patul conjugal" versiunea ruseasca - am zis "un fel"): niste japonezi sunt in turneu in Rusia, cautand dansatoare exotice. Datorita unei greseli in anuntz, apar tot felul de femei care mai de care mai trecute, cu propria interpretare naiva a cuvantului "talent" din anunt. Primul act e chiar foarte haios, al doilea e cam melodramatic, si chiar trist.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

celalalt cioran

Mesajde angus » Mie Mai 12, 2004 5:00 pm

vin in ajutorul antevorbitorului completandu-l precum urmeaza: piesa este un atelier-lectura de Radu Penciulescu si George Banu (dupa "Caietele' lui Cioran).
in rolul principal presteaza Ovidiu Iuliu Moldovan, tinereii fiind Liviu Lucaci si Silviu Biris, iat tanti se cheama Oana Vanatoru.
nici eu nu pot sa spun ca mi-a placut in mod deosebit.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Puyutzu2000 » Dum Aug 08, 2004 11:02 pm

A vazut cineva piesa "A douasprezecea noapte"? Cu Stefan BAnica Jr.
Dak da cum ti s-a parut?
Avatar utilizator
Puyutzu2000
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Iul 18, 2004 11:00 pm

Mesajde noravi » Lun Aug 23, 2004 5:06 pm

salut, ...ma laud doar cu dorul meu de teatru de acasa, la care, din pacate, nu ajung decit o data pe an... asa ca mi-e cam greu sa te aud, ca n-ai decit sa faci un pas ca sa intri-n spatiul magic, care doar Teatrul ....si mai ales cel de la Bucuresti e .... si nu-l faci ... nu-ti refuza asa o fericire, dupa care eu tinjesc atit .. Lasa orice altceva la o parte .... merita ... Vrei sa-ti spun cite piese am vazut din 30 Mai 2004 pina in 11 iulie, cind s-a inchis stagiunea la Bulandra ... 16 ... dar in sala am intrat de 17 ori, caci "Oblomov" a trebuit sa mai vad o data ... cind vei vedea minunea asta minunata, vei intelege de ce ... sper ... iar odata ajunsa aici, mi-e drag sa spun cit de mare actor este Mihai Constantin, ce a riscat si a reusit sa se apropie de genialitatea celui mai mare actor ce s-a nascut vreodata pe pamint si care este Tatal lui ...



baixinho © scrie:M-am gandit sa initiez acest subiect deoarece am vazut ca despre teatrul romanesc si, implicit, despre actorii romani de teatru nu a scris nimeni pana acum pe acest forum. In ceea ce ma priveste trebuie sa recunosc ca in prezent nu prea mai frecventez teatrele din lipsa de timp, dar era o perioada cand ma cunosteau toti actorii de la Bulandra. De exemplu, am vazut "Poveste de iarna" de 18 ori, "Mefisto" de 7 ori, iar "Antigona" de 2 ori. Evident, am vazut si alte piese. Din punctul asta de vedere, voi cu ce va laudati?


Hei, daca adori teatru, suntem dintr- o familie si asa fiind, te rog sa iei un tren de zi , sa ajungi seara la sase si jumatate la Bulandra - Gradina Icoanei - si sa vezi "Oblomov - Mihai Constantin " , apoi, ia trenul de noapte si mergi fericit acasa .... chiar asa cum sigur vei fi contaminat de "Omobloviada", iti spun eu ca nu vei putea dormi, naucit de atita frumusete .... Actori, Regie -!! Tocilescu !! , Scenografie ...........perfectiune !!!!!!!!!!! minune !!!!!
Iti doresc ..."TEATRU" ... asta-nseamna: fericire si numai bine ....




edit by dEpEchEmIND: Ti-am unit posturile. Data viitoare foloseste butonul de edit, dar nu mai scrie atatea posturi consecutive intr-un interval de timp atat de mic!
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Lun Aug 23, 2004 5:20 pm

Hei, daca adori teatru, suntem dintr- o familie si asa fiind, te rog sa iei un tren de zi , sa ajungi seara la sase si jumatate la Bulandra - Gradina Icoanei - si sa vezi "Oblomov - Mihai Constantin " , apoi, ia trenul de noapte si mergi fericit acasa .... chiar asa cum sigur vei fi contaminat de "Omobloviada", iti spun eu ca nu vei putea dormi, naucit de atita frumusete .... Actori, Regie -!! Tocilescu !! , Scenografie ...........perfectiune !!!!!!!!!!! minune !!!!!
Iti doresc ..."TEATRU" ... asta-nseamna: fericire si numai bine ....



hecades scrie:eu ador teatru si pot sa spun ca ma duc in mod constant la toate piesele Teatrului din Cluj. Din pacate aici sunt putine premiere, cam una la doua-trei luni ...va invidiez pe cei din Bucuresti ca aveti atatea teatre si atatea piese...
asa ca din pacate nu am vazut piesele din Bucuresti.


noravi scrie:Hei, daca adori teatru, suntem dintr- o familie si asa fiind, te rog sa iei un tren de zi , sa ajungi seara la sase si jumatate la Bulandra - Gradina Icoanei - si sa vezi "Oblomov - Mihai Constantin " , apoi, ia trenul de noapte si mergi fericit acasa .... chiar asa cum sigur vei fi contaminat de "Omobloviada", iti spun eu ca nu vei putea dormi, naucit de atita frumusete .... Actori, Regie -!! Tocilescu !! , Scenografie ...........perfectiune !!!!!!!!!!! minune !!!!!
Iti doresc ..."TEATRU" ... asta-nseamna: fericire si numai bine ....


noravi scrie:
Cum vezi, nici nu mai stiu a scrie: corectez deci: "Oblomoviada" ..iertare ..tot "Obolmov" e de vina ..QUOTE=noravi]Hei, daca adori teatru, suntem dintr- o familie si asa fiind, te rog sa iei un tren de zi , sa ajungi seara la sase si jumatate la Bulandra - Gradina Icoanei - si sa vezi "Oblomov - Mihai Constantin " , apoi, ia trenul de noapte si mergi fericit acasa .... chiar asa cum sigur vei fi contaminat de "Omobloviada", iti spun eu ca nu vei putea dormi, naucit de atita frumusete .... Actori, Regie -!! Tocilescu !! , Scenografie ...........perfectiune !!!!!!!!!!! minune !!!!!
Iti doresc ..."TEATRU" ... asta-nseamna: fericire si numai bine ....


edit by dEpEchEmIND: Ti-am unit posturile. Data viitoare foloseste butonul de edit, dar nu mai scrie atatea posturi consecutive intr-un interval de timp atat de mic!
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Lun Aug 23, 2004 5:25 pm

[

Cum vezi, nici nu mai stiu a scrie: corectez deci: "Oblomoviada" ..iertare ..tot "Obolmov" e de vina ..QUOTE=noravi]Hei, daca adori teatru, suntem dintr- o familie si asa fiind, te rog sa iei un tren de zi , sa ajungi seara la sase si jumatate la Bulandra - Gradina Icoanei - si sa vezi "Oblomov - Mihai Constantin " , apoi, ia trenul de noapte si mergi fericit acasa .... chiar asa cum sigur vei fi contaminat de "Omobloviada", iti spun eu ca nu vei putea dormi, naucit de atita frumusete .... Actori, Regie -!! Tocilescu !! , Scenografie ...........perfectiune !!!!!!!!!!! minune !!!!!
Iti doresc ..."TEATRU" ... asta-nseamna: fericire si numai bine ....[/QUOTE]
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mar Aug 24, 2004 5:15 pm

eu te salut si pe Tine si-ti impartasesc si bucuria si respectul .... Doar de ieri am intrat printre voi si ma simt ca-ntre prieteni. adica, as tot sta la palavre precum se si vede .. si se mai vede ca nici nu prea am cu cine sa fac asta pe aici ...
am vazut si eu acum un an piesa de care vorbesti. Ti-a placut sau nu, caci din doar insiruirea actorilor, n-am cum sa aflu un raspuns. Mie, Da. Mult! Am fost impresionata mai ales de Valeria Seciu (desigur, nu-i prima oara!). Rolul asta l-a facut numai din taceri, zimbet, privire descumpanitoare-n privirile spectatorilor, stegrind orice urma de granita, lucru favorizat si de sala aia traznita, in care pina si mucegaiul tot a Teatru miroase ....
stii oare cit Te invidiez ... ca uite asa, acum e ora sase seara si daca chiar vrei, pui ceva pe tine, iesi din casa si dai o fuga pina la Bulandra ... Daca nu gasesti bilet, vezi ca-i la casa o Domnisoara cu parul lung .... Sunt multe de vazut Acolo ... mai ales "Unchiul Vanea ..... mai ales "Casatoria ....mai ales si mai ales "Oblomov" .... mai ales "Cafeneaua" .............
Iti doresc seara frumoasa si te rog ...aplauda dublu




angus scrie:Salut cu respect si adanca bucurie initiativa deschiderii acestui subiect. Am intentionat si eu, intr-un moment dat, dar vazand cum vorbesc singur pe "Film romanesc" despre filme romanesti si actori romani, m-am lasat pagubas. De abia astept sa se deschida stagiunea.
Ultima piesa vazuta si revazuta, la Teatrul Act, a fost "Creatorul de teatru", cu Marcel Iures in rolul principal, Vali Seciu, Afrodita Androne si Vitalie Bantas.


Hei, te superi pe mine, daca-ti spun ceva, asa, ca-ntre prieteni, intre patru ochi? ... nu te superi ..Asa-i? .. asadar, "aplauzele la scena deschisa, sunt cele din timpul spectacolului ce izbucnesc spontan, din prea plinul incintarii la jocul actorilor sau la vreo replica ... NIMENI NU LE STIE PE TOATE :: Cind am fost prima data la concert simfonic, am dorit sa am bilet in rindul intii ... nu stiam ce va sa insemne asta pentru urechile mele ... cit despre aplauze ... acolo chiar ca aveam o mare problema, caci habar n-aveam cind "aveam sau nu voie", asa ca-i asteptam pe altii sa-nceapa (ca si acum, uneori!)... usor, usor le aflam pe toate, important e sa nu stam la televizor ...cum fac eu pe aici ..

Mama Ta e grozava! si Tu deasemenea! ... si Mitica Popescu .. dar nu numai el ...

Oribilul Mosh scrie:O ide cat se poate de stralucita,ai avut cu acest thread..mai baixo. Iar threadul se incadreaza perfect pe acest forum.

Asadar :

De mic copil mi-a placut teatrul. Mama ma ducea la Ion Creanga. Acolo am vazut o gramada de piese : Alba ca zapada,Danila Prepeleac,Vrajitorul din Oz. Foarte frumos teatrul pentru copii. Ma ducea cam la 2 piese pe luna. Imi placea mult mai mult decat cinematograful. Pai copii din ziua de azi cred ca nici nu stiu unde e teatrul Ion Creanga. Ei se duc in Mall ,nu la teatru.

Crescand mai mare,nu m-am mai dus la teatrul de copii. Dar prin clasa a XI (parca) o colega de liceu ne-a adus bilete la Teatrul Evreiesc de Stat. Si am zis..de ce nu..ca nu mai fusesem.
Am fost la o piesa intitulata Cabaret,cu Maia Morgestein. Mi-a placut ca piesa era vorbita in dialectul lor..asa cum vorbesc evreii : combinatzie de engleza ,germana si ebraica veche. Si fiecare scaun avea casca..pe care ti-o puneai laureche si ascultai traducerea. Bine..majoritatea celor din sala erau evrei (ii cunosc de la o posta ,dupa mutre) si nu aveau nevoie de traducere.
Piesa a fost foarte frumoasa....iar la sfarsit am aplaudat la scena deschisa.
Joaca foarte bine Maia Morgestein asta (sper ca am scris bine numele ei). Are mare naturaletze.

Si chiar daca nu am fost de multe ori la teatru...ma mai uitam si la televizor...ca inanite erau piese pe TVR.
Ca actor imi place de Mitica Popescu. Joaca fenomenal. E carismatic.

Cam atat,deocamdata.



Hei, tot eu sunt ... dar ce sa fac, daca vorbesti despre "Regina Mama", deci despre Marea Regina a Teatrului nostru ... Acum doi sau trei ani am fost la Casandra, unde era o festivitate de retragere din activitatea de profesorat a Doamnei OLga Tudorache. Ultima Sa promotie de studenti a dat un spectacol cu "Lectia de engleza - urmat de rostiri omagiale ale celor din sala, mai toti , oameni din Teatru. Cineva dintre ei a glisat cuvintul spre intreaga situatie grea din tara-n general, din Teatru in special, definind-o, cum in fapt si este, ca fiind o mare mizerie ... Eu insa ma gindesc ca daca poti merge oricind vrei Tu la Teatru, la un Teatru de o asemenea calitate ca cel bucurestean, atunci nu-i decit cea mai frumoasa din toate lumile posibile ... restu-i cum este ...

(la Teatru Mic mai e, daca mai e!, "Cimitirul pasarilor" in care joaca Doamna Olga Tudorache, iar toti ceilalti actori care-i sunt alaturi pe scena, i-au fost studenti, incepind cu Mitica Popescu si treminind cu Angela Munteanu, gingase ca o rindunica si talentata)

"Leul in iarna" am vazut si eu ... sa mai spun vreun cuvint despre acest mare actor care este Damian Crismaru ?! Nuantele rafinat-invaluitoare ale rostirii Lui dau cuvintului intelesuri cu care nici macar autorul textului nu l-a invrednicit

angus scrie:Ai vazut piesele alea de asa de multe ori din pasiune, sau profesia ta are vreo legatura cu teatrul? Ca sa avezi o piesa de teatru de 18 ori iti trebuie un motiv serios. Plus ca inveti textul pe dinafara. Stiu, pentru ca la randul meu am vazut o piesa de vreo 17 ori, daca am contorizat bine, si tot la Bulandra, si tot demult. Se chema "Cantec despre mine insumi", cu Florian Pittis. Nu era o piesa clasica, cine a vazut-o isi poate inchipui lesne de ce am vazut-o de atatea ori. Piesele de care vorbesti tu, din ce perioada sunt? Ca nu sunt din ultimele 3 stagiuni, cel putin. Eu, de regula, vad piesele de doua ori. Odata nu-mi ajunge. Stagiunea trecuta pot spune ca am mai vazut (de doo ori) "Regina mama"si "Leul in iarna", ambele la National, la Sala Amfiteatru. Ce-ai vazut in ultima stagiune?
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mar Aug 24, 2004 5:35 pm

Hei, te superi pe mine, daca-ti spun ceva, asa, ca-ntre prieteni, intre patru ochi? ... nu te superi ..Asa-i? .. asadar, "aplauzele la scena deschisa, sunt cele din timpul spectacolului ce izbucnesc spontan, din prea plinul incintarii la jocul actorilor sau la vreo replica ... NIMENI NU LE STIE PE TOATE :: Cind am fost prima data la concert simfonic, am dorit sa am bilet in rindul intii ... nu stiam ce va sa insemne asta pentru urechile mele ... cit despre aplauze ... acolo chiar ca aveam o mare problema, caci habar n-aveam cind "aveam sau nu voie", asa ca-i asteptam pe altii sa-nceapa (ca si acum, uneori!)... usor, usor le aflam pe toate, important e sa nu stam la televizor ...cum fac eu pe aici ..

Mama Ta e grozava! si Tu deasemenea! ... si Mitica Popescu .. dar nu numai el ...



Oribilul Mosh scrie:O ide cat se poate de stralucita,ai avut cu acest thread..mai baixo. Iar threadul se incadreaza perfect pe acest forum.

Asadar :

De mic copil mi-a placut teatrul. Mama ma ducea la Ion Creanga. Acolo am vazut o gramada de piese : Alba ca zapada,Danila Prepeleac,Vrajitorul din Oz. Foarte frumos teatrul pentru copii. Ma ducea cam la 2 piese pe luna. Imi placea mult mai mult decat cinematograful. Pai copii din ziua de azi cred ca nici nu stiu unde e teatrul Ion Creanga. Ei se duc in Mall ,nu la teatru.

Crescand mai mare,nu m-am mai dus la teatrul de copii. :D Dar prin clasa a XI (parca) o colega de liceu ne-a adus bilete la Teatrul Evreiesc de Stat. Si am zis..de ce nu..ca nu mai fusesem.
Am fost la o piesa intitulata Cabaret,cu Maia Morgestein. Mi-a placut ca piesa era vorbita in dialectul lor..asa cum vorbesc evreii : combinatzie de engleza ,germana si ebraica veche. Si fiecare scaun avea casca..pe care ti-o puneai laureche si ascultai traducerea. Bine..majoritatea celor din sala erau evrei (ii cunosc de la o posta ,dupa mutre) si nu aveau nevoie de traducere.
Piesa a fost foarte frumoasa....iar la sfarsit am aplaudat la scena deschisa.
Joaca foarte bine Maia Morgestein asta (sper ca am scris bine numele ei). Are mare naturaletze.

Si chiar daca nu am fost de multe ori la teatru...ma mai uitam si la televizor...ca inanite erau piese pe TVR.
Ca actor imi place de Mitica Popescu. Joaca fenomenal. E carismatic.

Cam atat,deocamdata.
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mar Aug 24, 2004 6:14 pm

Hei, tot eu sunt ... dar ce sa fac, daca vorbesti despre "Regina Mama", deci despre Marea Regina a Teatrului nostru ... Acum doi sau trei ani am fost la Casandra, unde era o festivitate de retragere din activitatea de profesorat a Doamnei OLga Tudorache. Ultima Sa promotie de studenti a dat un spectacol cu "Lectia de engleza - urmat de rostiri omagiale ale celor din sala, mai toti , oameni din Teatru. Cineva dintre ei a glisat cuvintul spre intreaga situatie grea din tara-n general, din Teatru in special, definind-o, cum in fapt si este, ca fiind o mare mizerie ... Eu insa ma gindesc ca daca poti merge oricind vrei Tu la Teatru, la un Teatru de o asemenea calitate ca cel bucurestean, atunci nu-i decit cea mai frumoasa din toate lumile posibile ... restu-i cum este ...

(la Teatru Mic mai e, daca mai e!, "Cimitirul pasarilor" in care joaca Doamna Olga Tudorache, iar toti ceilalti actori care-i sunt alaturi pe scena, i-au fost studenti, incepind cu Mitica Popescu si treminind cu Angela Munteanu, gingase ca o rindunica si talentata)

"Leul in iarna" am vazut si eu ... sa mai spun vreun cuvint despre acest mare actor care este Damian Crismaru ?! Nuantele rafinat-invaluitoare ale rostirii Lui dau cuvintului intelesuri cu care nici macar autorul textului nu l-a invrednicit



angus scrie:Ai vazut piesele alea de asa de multe ori din pasiune, sau profesia ta are vreo legatura cu teatrul? Ca sa avezi o piesa de teatru de 18 ori iti trebuie un motiv serios. Plus ca inveti textul pe dinafara. Stiu, pentru ca la randul meu am vazut o piesa de vreo 17 ori, daca am contorizat bine, si tot la Bulandra, si tot demult. Se chema "Cantec despre mine insumi", cu Florian Pittis. Nu era o piesa clasica, cine a vazut-o isi poate inchipui lesne de ce am vazut-o de atatea ori. Piesele de care vorbesti tu, din ce perioada sunt? Ca nu sunt din ultimele 3 stagiuni, cel putin. Eu, de regula, vad piesele de doua ori. Odata nu-mi ajunge. Stagiunea trecuta pot spune ca am mai vazut (de doo ori) "Regina mama"si "Leul in iarna", ambele la National, la Sala Amfiteatru. Ce-ai vazut in ultima stagiune?
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Joi Aug 26, 2004 9:27 pm

[Salut,
mai intii trebuie sa stiti, ca eu tot intru in "replica" prin patratelele voastre, pentru ca nu prea am habar, cum as putea sa scriu cind si cind, cite ceva intr-o patratica a mea... Poate se-ndura si de mine cineva si-mi explica, cum functioneaza asta ...
Iar acum, chiar ca vreau sa spun ceva .... in replica ...
Anume, pe mine ma doare sa constat, ca mai mereu si-n mai toate domeniile, noi, rominii, de buna voie si nesiliti de nimeni, dam apa la moara altora si nu acceptam ca pe unele carari ale spiritului si sufletului suntem chiar mai buni ca ei .. Asa precum e cu Teatru!
Pentru mine, Bucurestul este Capitala Europeana a Teatrului - Ce-i drept, in aceasta Europa teatrala, nu includ cu buna stiinta Anglia, caci asta-i un spatiu prea bintuit de Shakespeare si Rusia, desigur... In rest insa nu avem de cine sa ne temem, cred eu.
M-as bucura sa nu fiu suspectata de aroganta, daca spun ca, de cite ori am putut, am intrat prin sali de Teatru si prin partea asta de lume, fata de care noi, prea lesne - cred eu -, ne-nclinam.
Am fost la Weimar la un festival international de Teatru, in septambrie 1999 si i-am vazut pe nemti ingenunchati in fata Actorilor nostri, care au prezentat un Frankenstein neegalat de nimeni, in regia lui Mihai Maniutiu - cu Oana Pellea si Marcel Iuresi -( tema festivalului a fost chiar Frankenstein). Baga de seama, spectacolul s-a facut de la un capat la altul in limba germana, iar hala industriala in care s-a desfasurat (ceea ce facea parte din gindirea regizorala - scenografica) era plina de nemti, care la sfirsit, erau la fel de nauciti ca si noi ... Austriecii au vorbit despre festival la televiziune si doar piesa romineasca au prezentat-o integral (am inregistrat-o), cu mentiunea ca "Ai Nostri" au fost la mare distanta de ceilalti "Cei mai buni". Cit despre noi, cei citva romini aflati acolo, ce sa-ti mai spun ... Abia ne-am putut aduna sufletele prea tulburate, ca se ne-mpartasim cu mindrie din ce se-ntimplase acolo ...
Am fost si la Comedia Franceza. Am vazut doua-trei piese bine facute, dar am si iesit din sala de doua ori: - la "Revizorul" (piesa premiata de francezi ca piesa a anului !!! ....dar ce-am vazut eu acolo, numai Gogol nu era ..) si de la "Platonov" ... Cum se vede, la atmosfera ruseasca pe scena, e greu sa ajungi daca nu te cheama Tocilescu, Catalina Buzoianu si daca nu-ti sta la-ndemina minunea de Actori ce-o avem .....
Acum am citit cu bucurie despre succesul Oanei Pellea la Grenoble si peste tot pe unde umbla prin Europa. Am vazut-o si eu la Bucuresti in "Scaunele -cu Razvan Vasilescu si-n "Buzunarul cu piine - cu Sandu Mihai Gruia, - doi parteneri, pe masura Ei, adica perfecti
Hei, ce mai vrem ?!!!!!! ....se-ntimpla atita miracol teatral la Bucuresti ... Mai bine "O Premiera" precum "Oblomov" , decit un revizor laptos la Paris

Spre sa iei interventia mea asa cum a fost ea scrisa, cu gind bun ....



QUOTE=nae cinefil]hecades, potzi fi sigur(a) ca shi bucureshtenii sunt invidioshi pe cei din Londra, New York, Paris, Moscova sau aiurea, unde sunt mai multe teatre shi implicit mai multe premiere! ideea e sa vezi o piesa care e o premiera(sau nu) pt tine shi sa-tzi dai cu parerea, daca ai una![/QUOTE]
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Vin Sep 10, 2004 6:11 pm

Salut,
Am revenit astazi, cu speranta ca nu-mi voi urma eu-mie ... dar a fost vacanta.

Stagiune frumoasa Va doresc tuturor !!!!!!

P.S.
In mesajul spre Cluj, e vorba desigur de "Oblomoviada" ... iertare... se-ntimpla si la case mai mari ...Important e de fapt, doar "trandafirul" ce-l trimit cu gundul tuturor celor ce au facut minunea asta de spectacol
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

fara titlu

Mesajde noravi » Mie Noi 17, 2004 4:50 pm

Am mai tot scris cite ceva, dar tot dispare ... asa ca ... o sa cam dispar si eu... cu tot regretul ...
Teatrului, iubirea mea toata. din totdeauna si de-a pururi, iar Voua, ginduri bune,
Noravi
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mie Dec 08, 2004 3:58 pm

Mi-e atit de dor sa mai vad ce se mai intimpla pe-acasa, incit iata, sparg decizia, pentru a va intreba, pe toti, pe unde-ati disparut. Eu, precum spuneam, sunt cam necajita, nu voi mai scrie si mai ales, o voi lasa pe Ana Karenina-n tristetile ei, fara a i le mai diseca, caci inteleg din disparitia repetata a rindurilor mele ce faceau referire la acest spectacol, ca asta-i totusi (..cum oare?!!!!) ... o problema, dar prin Forum trec mereu, cu drag
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde Wild Rose » Sâm Feb 12, 2005 12:58 am

Am fost joi la Teatrul de Comedie, la Chirita of Birzoieni (adaptare dupa Vasile Alecsandri).
Cu: Emilia Popescu, Tudor Chirila, Delia Nartea, etc.
Foarte misto. Chiar merita vazut.
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Amaterasu » Sâm Feb 12, 2005 12:28 pm

subscriu.
Pt mine interesant a fost sa-l vad pe tanarul Tudor Chirila pentru prima oara in postura de (mai mult sau mai putin...) actor...
Muzica a fost foarte buna.
Dupa parerea mea piesei ii lipseste energia. Am fost in repatate randuri in pozitia stupida in care imi venea sa ies la o tigara in timpul piesei pt ca pur si simplu piesa statea pe loc.
Pacat...

peseu: si actorii sunt uoameni...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

elevator

Mesajde cain&abel » Dum Feb 13, 2005 4:28 pm

a fost cineva la elevator? eu da. impresii? [-(
cain&abel
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 13, 2005 2:33 pm
Localitate: over the raibow

Mesajde Love2Fly » Dum Feb 13, 2005 10:28 pm

Pai daca tot ai fost tu si te lauzi, de ce nu te confesezi un pic si aici!? poate in felul asta ne vei corupe si pe noi sa ne ducem si sa-ti scriem tot aici, in cele din urma, impresiile noastre :p
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde noravi » Mar Feb 22, 2005 4:09 pm

Hei, Zburator, cauta prin aer si prin sufletul Tau urme lasate de misterul magnetic al Teatrului .. si du-Te / sau zboara -precum vei voi ... Nu mai astepta parerea nimanui, doar stii cit de diferiti suntem cu totii, fiecare domnind peste unicitatea preferintelor sale (cu mindrie chiar, marturisita sau nu!). Nu trebuie decit sa-nchizi televizorul si sa-Ti daruiesti o seara minunata... Ai atitea oferte de Teatruadevarat ... . In orasul in care traiesc de-o vreme, se afla un lucru bun, anume, o linie de vopsea, rosie, lata de cam 15 cm. si care te poarta de la gara (care-i in centru), pe la toate obiectivele mai importante (Opera, Muzee, Primarie etc). Ei, cam asa ceva as face eu la Bucuresti, dar un traseu ce sa uneasca inima teatrala a orasului, pornind cu "Prima Scena a Tarii" si care nu poate fi decit Teatrul Bulandra - precum a spus odata Domnul Victor Rebenciuc. Traseul bifurcat spre Sarindar si spre Teatrul de Comedie, pina spre Gradina Icoanei, incheindu-se asadar tot prin Bulandra!! ... ar avea forma unei frunze lobate de stejar, nu-i asa? .. Iar daca-s fi profesoara, as da nota de trecere la dirigentie, numai acelora dintre adolescentii mei care, nu doar l-au strabatut, ci s-au si oprit in cite o seara in punctele marcate....
A fost odata montata la National piesa "Cine are nevoie de Teatru". E o-ntrebare ce-ar trebui sa ne staruie mai mult in minte, decit pe parcursul a doua ore de spectacol
Iti doresc seri minunate de Teatru si Te rog, aplauda dublu - si pentru mine-
Multumesc
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mar Feb 22, 2005 4:26 pm

Wild Rose, multumesc frumos. Mai povesteste, de mai ai ragaz. La Primavara vin si eu Acasa si-am sa vad/revad tot ce se misca pe scenele Bucurestiului, iar pina atunci, imi mai uit de dor citind ce se mai aduna prin Forum.
Pe curind, pe mai de-aproape ...
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde Love2Fly » Mie Feb 23, 2005 10:34 pm

noravi scrie:Hei, Zburator, cauta prin aer si prin sufletul Tau urme lasate de misterul magnetic al Teatrului .. si du-Te / sau zboara -precum vei voi ... Nu mai astepta parerea nimanui,[...]
Iti doresc seri minunate de Teatru si Te rog, aplauda dublu - si pentru mine-
Multumesc

Multzumesc frumos si io. Iti promit ca prima piesa pe care o voi vedea (dupa o trista pauza de 2-3 luni) o voi prezenta (si) aici....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Ultimele spectacole geniale pe care le-am vazut

Mesajde andreea159 » Lun Feb 28, 2005 6:30 pm

Daca tot mi-am facut cont, m-am gandit sa scriu si eu aici... Dupa cum ziceam in titlu, am vazut in ultimul timp cateva spectacole geniale. Hai sa zic: Bacantele, la TNB (se va mai juca vineri pe 11, din cate stiu), Alcesta la Teatrul National din Cluj (20 martie, dar nu bag mana-n foc), Portretul lui Dorian Grey la Odeon, Vis de si cu Dan Puric, la sala Camil Petrescu a TNB. Daca primele doua beneficiaza de un cuplu regizor actor care nu stiu sa fi esuat vreodata (Maniutiu-Bodochi), ultimele doua uimesc prin prospetime si viziune moderna. Vi le recomand!
andreea159
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 28, 2005 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde baixinho© » Mar Mar 01, 2005 7:30 am

spune si tu doua trei vorbe despre ce te-a imprsionat si ce nu ti-a placut, dar fara sa povestesti piesele de teatru.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cometa » Mar Mar 01, 2005 10:46 am

7-20 martie, coup de theatre a bucarest. revin pe 21 cu detalii :)
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde noravi » Mar Mar 01, 2005 11:28 am

Andreea159, mai scrie te rog! Scrii frumos, incitant.
Ma gindesc, ce-ar fi daca am ajunge sa existam nu doar in aer, prin Internet, ci si direct ... Adica, daca-am gasi o cafenea care sa gazduiasca intilniri constante ale unora ca noi, care, dincolo de virste, se descopera asemeni, prin iubirea de Teatru. Dintr-un astfel de punct, s-ar putea dezvolta tot felul de actiuni tintite, de tip cenaclu, cu invitati avizati din lumea Teatrului, cu invitati neavizati, dintre cei care inca n-au aflat ce lume speciala, de bucurie pura sau de refugiu compensator pentru cite si mai cite poate fi (doar!) Teatru .... Am putea scrie chiar un Jurnal de spectator ... si cite si mai cite ... Ce-ar fi ?....
In Primavara asta, eu sper sa revin acasa si nu doar pentru 2-3 luni, iar pina atunci, s-auzim numai de ... Teatru ... adica... de bine ...
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

Mesajde noravi » Mar Mar 01, 2005 11:53 am

Facem o lista cu posibile nume pentru cafeneaua noastra - aflata deocamdata doar in vis - ? Facem, de veti voi si-apoi il alegem pe cel mai inspirat, de va fi sa fie .. iar pina atunci ... e doar un joc, pe care-l deschid cu primul gind ce-mi vine-n minte:

"Cine ( n-) are nevoie de Teatru?"
noravi
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 21, 2004 4:17 pm
Localitate: germania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Teatru

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron