Acneea

Acneea

Mesajde Matrashita » Joi Aug 28, 2003 12:33 am

Am si eu o mica problema.Imi apar din cand in cand cosuri si sunt f curioasa daca stiti vreun produs care sa-shi faca efectul repede si bine.
Imi trebuie ceva testat de voi...ca sa stiu ca a avut rezultate.
So...help!
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Phreak » Joi Aug 28, 2003 1:22 am

CLEARASIL!!!... face minuni :D 3 in 1 deep cleansing wash (120.000) shi active treatment cream (110.000)... la orice farmacie... fugi shi ia... yo am skapat de orice kestie...:P Ku placere! :a
Phreak
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Aug 08, 2003 2:44 am

Mesajde Matrashita » Joi Aug 28, 2003 12:59 pm

Multumesc mult pt raspuns.Uite,eu am avut un prieten care a folosti Clearasil si s-a "curatat" de cosuri insa farmacista imi recomandase altceva,spunand ca nu e eficient Clearasil!
Deci din gama asta numai cele doua sa le iau?Pt ca stiam ca exista mai multe..
Cu multumiri...:a
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde punct » Joi Sep 11, 2003 2:16 pm

ca leac babesc am auzit ca drojdia ar ajuta mult in combaterea cosurilor. in fiecare dimineata putina drojdie. nu stiu daca merge 100% caci nu am incercat eu, ci o prietena , care a fost tare multumita.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Sep 11, 2003 2:43 pm

da derivate precum berea ajuta ?

on topic

e adevarat . in danemarca ( scuze e cuvant obscen acum) se trata furunculoza cu drojdia de bere (sacharomyces carlsbergensis) . asta mi-a ramas in minte de la prima degustare a berii carlsberg pe care multi romani or s-o evite de azi incolo :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Oct 07, 2003 4:52 pm

Masti cu argila, Matrashita. Adica: se ia argila, se sfarma f bine si se amesteca cu apa/suc de castravete/suc de struguri. Se lasa pe fata pana se usuca, dar nu mai mult de 15 min.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Crazy Babe » Dum Mar 28, 2004 8:57 pm

L'Oreal Dermo-Expertise Visibly Clean
eu deasta folosesc de aproape 2 ani si mi se pare cel mai eficient... pe tenul meu clearasil nu a facut decat sa inrautateasca situatia..
daca aveti ten mai gras nu folositi clearasil pentru ca o sa va apara mai multe cosuri...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Mar 28, 2004 10:21 pm

si cu pasta de dinti se poate rezolva problema cat de cat.
Dar cele mai bune sunt tot mastile cu argila, pentru ca ele curata porii si fac tenul mai neted. :)

Am folosit si eu Clearasil si n-am facut mai nimic.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iul 17, 2004 4:23 pm

acneea este determinata de:
1. probleme hormonale- la ovulatzie shi la ciclu- cand organismul produce o cantitate marita de progesteron shi testosteron.
2. Lipsa igienei adecvate.
Traim intr-o lume foarte murdara shi poluata. Pielea noastra nu este facuta pentru genul asta de agresiune. Pielea trebuie curatzata da 3-4 ori pe zi, hidratata shi hranita.
Pentru ca acneea sa nu se intoarca:
1. nu folosi sapunul pentru a-tzi spala fatza
2. foloseshte un produs decleansing de fiecare data cand vii din orash.
3. nu lasa machiajul pe fatza mai mult decat este necesar.
3. foloseshte o crema hidratanta
4. foloseshte o masca nutritiva
5. bea apa- 10 pahare pe zi
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde MissBugMafia » Dum Aug 01, 2004 9:55 am

matrashita... daca ai de gand sa folosesti gama clearasil, foloseste`o pt toata: 3 in1 DEEP CLEANSING WASH, apoi PORE CLEANSING LOTION (ai nevoi si de tonificare). Iar active treatment cream doar in zonele cu probleme cand ai cosuri... altfel risti sa patesti ca mine: sa iti apara!
Clearasilul e ieftin si,...chiar bun.
Daca dispui de bani mai multi, incearca de la ROC "ELUBIOL CONTROL". Este un flacon mic...mic si costa cam 500 de mii de lei. Acel flacon te tine... 3 sapt maxim, insa efectele se vad dupa....2 LUNI, Cam asa.
Daca tenul iti este plin de pete de la cosuri... iti recomand de la VICHY "Norma-derm" in 2 luni iti dispar toate si esti ca noua...plus ca asta e si crema hidratanta. Vichy ajunge pana in 600 de mii.
Eu una folosesc gama clearasil...de 2 ori pe zi. Dimineata imi pun NORMA-DERM iar seara Elubiol Control de la ROC.

Un tratament la cosmeticiana dupa fiecare mentstruatie nu ar fi rau.
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde MissBugMafia » Dum Aug 01, 2004 10:04 am

matrashita... daca ai de gand sa folosesti gama clearasil, foloseste`o pt toata: 3 in1 DEEP CLEANSING WASH, apoi PORE CLEANSING LOTION (ai nevoi si de tonificare). Iar active treatment cream doar in zonele cu probleme cand ai cosuri... altfel risti sa patesti ca mine: sa iti apara!
Clearasilul e ieftin si,...chiar bun.
Daca dispui de bani mai multi, incearca de la ROC "ELUBIOL CONTROL". Este un flacon mic...mic si costa cam 500 de mii de lei. Acel flacon te tine... 3 sapt maxim, insa efectele se vad dupa....2 LUNI, Cam asa.
Daca tenul iti este plin de pete de la cosuri... iti recomand de la VICHY "Norma-derm" in 2 luni iti dispar toate si esti ca noua...plus ca asta e si crema hidratanta. Vichy ajunge pana in 600 de mii.
Eu una folosesc gama clearasil...de 2 ori pe zi. Dimineata imi pun NORMA-DERM iar seara Elubiol Control de la ROC.

Un tratament la cosmeticiana dupa fiecare mentstruatie nu ar fi rau.

ERA SA UIT!!!!!!!! Anticonceptionalele DIANE35.... sunt cele mai scumpe dar vindeca focarele de acnee (ce`i drept cam in 4 luni) si mai au si alte efecte: parul nu ti se ingrasa atat de repede, iti creste mai lent si mai subtire si cica reduce caderea parului. E ceva pe baza de combinatie de hormoni.... anyway... toti medicii il recomanda.
Astea toate daca te tine buzunarul...pt ca sa facem un calcul: Anticonceptionalele 250-300 de mii, Gama clearasil .. 300 si ceva, Vichy norma-derm 500 de mii si Elubiol tot atat.... hmm... asta lunar.

Daca nu iti permiti toate incearca doar gama clearasil si anticonceptionalele. . pana iti trec cosurile. Apoi daca raman urme cumpara`ti Normaderm .
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Aug 08, 2004 11:45 am

nu shtiu ce produse se gasesc in Romania shi pretzurile. Eu aici folosesc Oil of Olay Cleanser, Oil of olay daily facials pentru demachiat, Botanics dayshift moisturizer. Ideea este sa tzii pielea curata. Cu cat foloseshti mai mult machiaj, cu atat mai multe probleme pot apare.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde kahlan » Dum Aug 08, 2004 7:55 pm

pentru mine diane 35 nu a rezolvat multe...in unele conditii chiar a inrautatit...passta de dinti mergea...acum nu mai merge....masti de argla mai folosesc din cand in cand...inainte foloseam isotrexin..ala m-a scapat de ceea ce ma chinuia inainte...era destul de putenic...apoi a inceput sa-mi usuce f tare pielea...si nu mai isi facea efectu...
acum folosesc o chestie pe baza de aloe vera...astept rezultate...apoi tre sa incep tratamentu dat de dermatolog...atat pt piele cat si pt par...aaa...si beau cam 3 sticle de 2l de apa zilnic...asta le mai calmeaza...
in rest nush ce sa mai fac...
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde MissBugMafia » Dum Aug 08, 2004 8:56 pm

K@TZY ce a irautatit la tine diane35?
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde kahlan » Mie Aug 11, 2004 9:58 am

pei la inceput a functionat cat de cat...apoi a devenit pielea fff sensibila si au inceput sa apara si mai multe coshuri...:(
despre par nu imi amintesc prea bine cum s-a comportat...
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Aug 14, 2004 11:38 am

katzi
tu eshti inca o adolescenrta. Organismul tau inca mai cershte- hormonii sunt salbatici...
curatzenie shi hrana sanatoasa sunt de obicei raspunsurile.
Alternativ, doctorul tau poate itzi va da nishte estradiol.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Aug 14, 2004 9:10 pm

Daca sapunul nu e bun pentru fatza, atunci emulsia Doina cu laptisor de matca (e ca o crema de culoare roz) e buna pentru curatzat si pentru prevenirea aparitiei coshurilor? Intreb si eu pentru ca am asa ceva si scrie ca e recomandabila pentru ingrijire si demachiere.
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Aug 14, 2004 10:24 pm

este pentru demachiat. pentru ingrijire ai probabil nevoie de cel putzin o crema hranitoare shi una hidratanta, formulate in functzie de tipul tau de ten
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde darkshines » Dum Aug 15, 2004 5:26 pm

Adevarul e ca nu stiu cat de eficienta e drojdia impotriva acneei, dar stiu ca acidul azelaic produs de un anumit tip de drojdie care e prezenta de obicei pe pielea normala e o solutie foarte buna si rapida pentru a rezolva problema cosurilor. Un produs care contine acid azelaic si care cred ca se gaseste in toate farmaciile este Skinoren (sub forma de unguent). Aplicat de 2 ori pe zi pe zonele afectate in scurt timp elimina cosurile si petele rosii lasate in urma de acestea.
Dupa ce tenul e curat, cel mai bine e sa incepeti un program de curatare-tonifiere-hidratare pt a preveni formarea altor cosuri. Eu folosesc gama Pure Zone de la L'oreal si sunt foarte multumita de ea. Si e foarte bine pentru piele sa folositi o masca cu argila cam o data pe saptamana.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Lun Sep 06, 2004 4:51 pm

Votez si eu pentru Clerasil . Eram la un chef si , in betia mea, nimerind in baie si observand ca ma supara un cos destul de sanatos ce-l aveam pe fata si , cu celalat ochi dand de o sticluta de Clerasil de care dispunea gazda,am zis sa incerc.Pe a doua zi a disparut.Nu mahmureala.Cosul.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde ssonja » Dum Sep 19, 2004 4:53 pm

pentru tenul gras cu probleme ca o alternativa la mashtile cu argila: cele cu drojdie de bere .

foloseam pe vremea cand eram adolescenta, in perioadele calduroase.

o data pe saptamana se face o masca din drojdie de bere (cam cat o nuca shi jumatate) combinata cu putzin lichid (apa, suc de fructe, lapte, miere sau orice altceva in functzie de ce avetzi prin casa). nu punetzi prea mult lichid ca se face prea subtzire compozitzia. se intinde masca pe fatza shi se tzine pana se usuca drojdia (cam 15-20 de minute). se clateshte cu apa caldutza, fara alt adaos de sapun sau gel de fatza.

in aceeashi perioada este bine sa se consume o linguritza de drojdie de bere pe zi (are un gust ciudatzel, dar te obishnuieshti repede, pana la urma seamana cu berea).

rezultatele se vad cam in 3 saptamani (asta inseamna 3 mashti). dar sigur vetzi fi multzumite.

Atentzie! Drojdia de bere care se foloseshte trebuie sa fie din aceea solida shi bineintzeles, foarte proaspata.
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Dum Sep 19, 2004 9:22 pm

acneea ca sa dispara....adolescenti, incepeti-va viatza sexuala:D
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MissBugMafia » Mie Sep 22, 2004 11:17 am

Nu inteleg de ce toata lumea face legatura cosurilor cu abstinenta. Nu e neaparat...eu am o viata sexuala f activa dar mai apar si cosuri!
Dupa parerea mea e o prostie.
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Vin Sep 24, 2004 2:34 pm

Pai cica are o legatura....cand faci sex se intampla ceva cu hormonii si s-ar stopa aparitia cosurilor. s-ar putea sa fie ceva adevarat, nu sunt sigur
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Weet-weet » Vin Sep 24, 2004 3:31 pm

Nu e adevarat , e o mare prostie .. si inca am auzit un doctor spunand asta . Nu au legatura astea doua .

Am inceput tratamentul ala cu drojdie .. Sper sa mearga :)
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde rain22 » Sâm Sep 25, 2004 6:12 pm

Asa cum a spus si Supermouse, acneea are si cauze hormonale. Mai sunt si altele:
- alimentatia ( multe persoane au probleme in prelucrarea glucozei din mancare, e mai complicat dar tot la acnee se ajunge).
- lipsa apei suficiente din organism ( in loc sa bem apa bem toate aberatiile din lume dar celulele noatre amarate functioneaza cu apa nu cu cafea, coca cola etc )
- suprainfectari din cauza mizeriei din aer si apa
- infectii cu stafilococ la nivelul pielii. Pentru detectarea infectiei se face o analiza . Dermatologul ar trebui sa recomande intai o astfel de analiza .

Solutia cu Diane e periculoasa rau long term!
rain22
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 25, 2004 5:00 pm
Localitate: Romania

Mesajde Weet-weet » Sâm Sep 25, 2004 6:32 pm

Rain , te rog frumos , nu mai da quote integral postului anterior ;)

Da , sunt de acord ca acneea are cauza hormonale , dar asta nu inseamna ca scapam de acnee daca ne incepem viata sexuala .. Cunosc cazuri in care nu a fost adevarat :p
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Sâm Sep 25, 2004 8:28 pm

pai oamenii aia poate chiar au o problema:D oricum, in cazul unei frigide nu stiu ce s-ar putea rezolva:D
acu serios, astea trec de la sine, dar cel mai important(retineti, cel mai important) factor este alimentatia sanatoasa.....fara multe dulciuri. daca indeplinesti asta....e posibil sa nic nu observi cand trec;)
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MissBugMafia » Dum Sep 26, 2004 9:55 am

RAIN22 ...De ce solutia cu Diane e periculoasa? Medicul meu nu mI`A zis asa ceva.... inca chiar cand ne nevoie m`am dus la altul, si i`am zis ce folosesc... m`a felicitat \:/
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Nanuka » Dum Sep 26, 2004 10:23 am

[quote="Asassinu"]pai oamenii aia poate chiar au o problema:D oricum, in cazul unei frigide nu stiu ce s-ar putea rezolva:D
]
Acneea nu are nici o legatura cu frigiditatea, virginitatea s.a.m.d...vorbeshti ca sa te afli in treaba.

Nu sunt virgina si nici frigida, am o viata sexuala destul de activa ,si cu toate astea , imi apare un cosh la mijlocul lunii, asta insemnad ca organismul produce o cantitate marita de progesteron shi testosteron, urmareashte postul lui Supermouse.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Probleme de sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron