Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ?

Incantarea cantarilor

Moderator: Shaki

Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ?

Mesajde Ovy71 » Mar Ian 06, 2004 5:45 pm

Stilul asta a dat viata anilor ´80 si mai da si azi ,numai ca multi nu stiu si-i pacat...
Dar cine are habar , stie ce inseamna ce e ritmul !
Ovy71
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 06, 2004 4:09 pm
Localitate: another planet

Eu stiu ce inseamna Italo disco

Mesajde bazac » Sâm Aug 07, 2004 9:39 pm

Italo disco este muzica, creata de grupuri / solisti din Italia in anii ’80 (1983-1986).

Unanim este acceptat ca solisti din alte tari precum Spania sau Franta apartin de Italo disco.

Modern Talking si CC Catch NU sunt inclusi in Italo disco. Ei apartin de Hi NRG sau Euro disco.

Iata top-ul meu 10 de Italo disco:

1. EDDY HUNTINGTON: U.S.S.R.
2. ALBERT ONE: For Your Love
3. MIKO MISSION: How Old Are You?
4. SABRINA: Boys, Boys, Boys
5. GRANT MILLER: Colder than ice
6. MAX HIM: Lady Fantasy
7. FANCY: Slice me Nice
8. SILVER POZZOLI: Around my dreams
9. SCOTCH: Disco Band
10. K.B.CAPS: Do you Really Need me?


Daniel din New York

PS

>numai ca multi nu stiu si-i pacat...

Adevarat.

>Dar cine are habar , stie ce inseamna ce e ritmul !

Mie-mi spui. Eram DJ in perioada respectiva, si stiu prea bine ce e ritmul.
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Italo Disco

Mesajde Max Him » Lun Sep 27, 2004 12:07 pm

Un SALUT! fanilor Italo Disco!!!
Ar fi interesant de stiut daca in Romania mai exista fani Italo Disco!
...si mai interesant de stiut:de unde s-ar putea procura astfel de rare colectii(fie si in format mp3!)
cu respecte
Max Him
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Sep 27, 2004 2:20 pm

bre, fani ie inpropriu spus, italo disco fiind un curent mai mult , o moda a anilor 80, si ierea muzica care se oferea in discotecile europene si pe care te batzaiai pe la seratele dansante. cei care au indragit muzica asta au acu fro 40-50 de anisori, cam aici ar fi segmentul de varsta unde sa cauti "fanii".

bazac, euro disco se confunda de multe ori cu italo disco si nu ie o greseala capitala sa incluzi si pe cc catch sau modern talking in italo disco.
totusi ma mira ca in topul tau nu apar reprezentanti de seama ai italo-disco-ului cum ar fi la bionda si righeira
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Max Him » Lun Sep 27, 2004 2:51 pm

...poate se batzaia si pe la seratele dansante, insa mai degraba priveste-l ca pe o comparatie cu asa zisul curent latino din discotecile de azi.
cat priveste varsta ...fanilor, eu zic ca sunt chiar si mai tineri.Apoi, sa nu uitam ca majoritatea DJ-ilor de house de azi se inspira puternic si mixeaza din acele hituri.numai 2 exemple: Paul Van D. si Master Blaster.
referitor la CC Ctch sau Modern Talking, imi pare rau dar, dupa parerea mea, in nici un caz NU pot fi inclusi la italo disco. Ei raman Hi Enrg, curent mai popular in Germania-chiar si azi!
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Punct... si de la capat!

Mesajde Max Him » Lun Noi 15, 2004 9:41 am

Salutare Daniel.
"Punct... si de la capat"- cam asa parafrazez situatia creata prin "accidentul" ce s-a produs in fanclub.ro, avand drept consecinta stergerea mesajelor postate.
Ok, eu personal consider ca a gresi e omeneste asa ca... mergem mai departe.
Asa ca, am urmatoarea propunere de intrare pe o compilatie gasita pe un listing mai vechi:

01 Savage - Don't Cry Tonight
02 Topo & Roby - Under The Ice
03 Lee Marrow - Sayonara
04 Fun Fun - Happy Station
05 P. Lion - Dream
06 HBO - Come With Me
07 Kay Franzes - Shadow In The Night
08 Annie Anner - Night In The City
09 Lana Fellay - Pistol In My Pocket
10 Larabell - Stop
11 Mr Flagio - Take A Chance
Nu prea cunosc toate titlurile asa ca te rog da-ti si tu o parere asupra acestora.
Apropo, iti amintesti cumva cine canta o superba piesa intitulata "Valentino Mon Amour"?! Eu, din cate imi aduc aminte, este Allan Ross!
S-ar putea insa sa ma insel, asa ca astept parerea unui profesionist in materie.
Salutari,
Dan.

P.S.: 760 de wati!!! Atat am pe NOUL meu sistem Home Theatre de la Sony.
Ce spui, sunt suficienti?!
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Lun Noi 15, 2004 2:47 pm

Dane,

1. Uite tu ce a facut tembelu' ala de la host!
2. Nu pot sa-ti vad email-urile private.

Concluzia: trimite-mi email la account-ul de la Hotmail.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

italo disco

Mesajde Max Him » Lun Noi 15, 2004 4:32 pm

Salutare Daniel,
Vad ca esti suparat, nu gluma!
Eu zic ca nu merita chiar asa de tare. Fiecare din noi a retinut cam ce a postat si cu asta basta.
Evident, mai noii vizitatori au PIERDUT CU BRIO discutiile noastre interesante pe tema ITALO DISCO NEVER DIE!
Ca veni vorba,
Numero Uno ?- Madonna?
Titlul imi spune multe, insa nu mai retin melodia.Ti-am spus ca din pacate, deocamdata, nu am acces la Radio Paradise.
Insa mai ai putina rabdare si-ti voi impartasi cu siguranta impresiile vis-a-vis de postul de radio si muzica emisa.
Deocamdata atat ca ma grabesc.
Revin!... cu siguranta!
Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Lun Noi 15, 2004 8:52 pm

Buna,

>Vad ca esti suparat, nu gluma!

Asta-i nimic. Vezi:

http://www.fanclub.ro/p/item.php?item=65014&page=2

>Eu zic ca nu merita chiar asa de tare. Fiecare din noi a retinut cam ce a postat si cu asta basta.

Poate TU ai retinut, eu nu prea.

>Numero Uno ?- Madonna? Titlul imi spune multe, insa nu mai retin melodia.T

“Madonna, bella bella donna..â€Â
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mar Noi 16, 2004 9:44 am

Buna Daniel,

>Vad ca esti suparat, nu gluma!

>>Asta-i nimic. Vezi:

>>http://www.fanclub.ro/p/item.php?item=65014&page=2


WOW! M-a amuzat teribil paruiala trasa!

Totusi, nu esti prea... dur?!


>>Poate TU ai retinut, eu nu prea.
Ia deschide-ti mailul si o sa te convingi ca retin chiar prea multe(...mai imi zic unii, unele)

>Numero Uno ?- Madonna? Titlul imi spune multe, insa nu mai retin melodia.T

>>“Madonna, bella bella donna..â€Â
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mar Noi 16, 2004 3:30 pm

>Totusi, nu esti prea... dur?!

Nu.

BTW, am incercat sa postez ceva in comments host si nu vad mesajele.

Weird.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mar Noi 16, 2004 4:19 pm

JOE YELLOW cu EXTRAORDINARA : I'M YOUR LOVER, ruleaza chiar ACUM, AICI, la RADIO DAN pe SONY High System.
Trebuia sa-ti spun ca se aude BESTIAL DE BESTIAL!
Am muncit DOUA zile sa pun cap la cap cabluri, PC, legaturi la receiver, conectica, cabluri optice , digitale si analog ca in fine sa reusesc(cat decat, ca tot nu e gata) sa dau drumul la MUZICA asa cum vreau EU sa aud.
Ok, la postul meu urmeaza, de pe acelasi disc CD-DA: SWAN- DON'T TALK ABOUT IT.
Dupa care... pauza! Asta pentru ca trebuie din nou sa fug.
salut.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mar Noi 16, 2004 5:18 pm

Buna,

>RADIO DAN

Poate faci un radio Internet. Imi amintesc ca se poate face asta chiar gratis.

>Trebuia sa-ti spun ca se aude BESTIAL DE BESTIAL!

YES!

>Am muncit DOUA zile sa pun cap la cap cabluri, PC, legaturi la receiver, conectica, cabluri optice , digitale si analog ca in fine sa reusesc(cat decat, ca tot nu e gata) sa dau drumul la MUZICA asa cum vreau EU sa aud.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK!

>Ok, la postul meu urmeaza, de pe acelasi disc CD-DA: SWAN- DON'T TALK ABOUT IT.

Da’ alintat mai esti ma Dane.

I’m your lover si Don’t talk about it sunt poate cele mai bune piese Italo.

Tot nu mi-a raspuns: ti-am zis ca am incercat sa postez la COMENTARII HOST, si nu-mi vad mesajele.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mie Noi 17, 2004 9:19 am

Buna Daniel,
sa vedem:

>>Poate faci un radio Internet. Imi amintesc ca se poate face asta chiar gratis.
Ei, nici chiar asa. Nu dispun de arhiva de care dispui tu si Radio Paradise.
DAR daca zici ca demaram afacerea impreuna atunci ma mai gandesc!


>Ok, la postul meu urmeaza, de pe acelasi disc CD-DA: SWAN- DON'T TALK ABOUT IT.

>>Da’ alintat mai esti ma Dane.

Hm... eu zic ca merit asta!

>>I’m your lover si Don’t talk about it sunt poate cele mai bune piese Italo.

Wow! Ma bucur sa aud parerea asta de la tine. Mai mult, in cazul asta ma pot considera un NOROCOS ca le am in colectie, nu?
Pe acel disc am de fapt o serie de piese italo una si una.
In mod deosebit ma FASCINEAZA de pe acel disc si Max Coveri(ex Radiorama!) care are acolo un hit: One More Time.
Discul incepe de fapt cu Alan Ross- The Last Wall; si este de fapt SINGURA piesa pe care o am de la el. STAI!... am uitat, de fapt mai am "Valentino Mon Amour", insa aceasta e cuprinsa doar intr-un Italo Boot Mix, si, in conditiile astea, sti si tu, aceste mixuri "taie" din piese si le mixeaza.
Dar mai bine sa-ti spun ce... "se difuzeaza" in acest moment:
CARRARA - DISCO KING
urmeaza(nu o sa-ti vina sa crezi!):
AMANDA LEAR - MUSCLE MAN
cu care se si termina discul rulat "ITALO DISCO PARTY", Vol.I.
Apropo de Amanada Lear, a avut si ea cateva aparitii notabile in peisajul Italo al anilor '80. Nu crezi?
Mi se pare ca a avut ea o piesa mai tare ca asta de mai sus: No Credit Card.
Iti spune ceva?!
Ea este de fapt in actualitate si azi, ca drept sa-ti spun o vad foarte des moderand un show, daca nu ma insel pe France 2, sau TV5, in orice caz la francezi. Asta dupa ce pana mai anul trecut avea un show de noapte la RAI 1 la italieni. Mai inainte, adica acum vreo 3 ani, facea un show mai... deocheat la RTL II : Peep Show.
De asta spun ca mi se pare o persoana extrem de maleabila din punct de vedere profesional. Si apropo de ce-mi spuneai si tu ieri: cunoaste la perfectie franceza, italiana, germana, spaniola si, daca nu ma insel, cred ca am auzit-o vorbind si in suedeza sau daneza(?!). Nu sunt sigur.
Ok, ca sa ne mai destindem, urmeaza un Italo Boot Mix de circa 40 de minute(Wow!!!), care stiu sigur ca incepe cu BRUCE & BONGO - GEIL, dar se termina dupa 40 de minute de efecte in CASCADA cu ARGENTINA - LET'S ALL DANCE !
DAR, asta numai dupa amiaza, deoarece acum trebuie sa ma apuc de lucru!
Sunt sigur insa ca ti-am "ravasit"(in mod placut sper) memoriile.


>>Tot nu mi-a raspuns: ti-am zis ca am incercat sa postez la COMENTARII HOST, si nu-mi vad mesajele.

Imi pare rau, insa cred ca baietii te-au CENZURAT putin.
Dupa ce le-ai facut vraiste competentele profesionale...
Eh, am zis si eu nu am dat cu paru' - vorba unui moderator de la Radio Targu-Mures ce ma amuza teribil cu asta in fiecare dimineata.
Adica spune o cugetare, si apoi arunca pur si simplu pastila mai sus citata.
Eu zic sa nu te mai superi.
Vorbim.
Dan
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mie Noi 17, 2004 2:29 pm

Buna Dane,

In primul rand fi asa de amabil si lasa un spatiu intre paragrafe.

>> Nu dispun de arhiva de care dispui tu si Radio Paradise.

Cum &$@% ma compari pe mine – 500 de melodii – cu Radio Paradise, 5.000 sau mai multe. Apropo, TU cate melodii de Italo ai ACUM? Exceptand Italo Boot Mix-uri.

>DAR daca zici ca demaram afacerea impreuna atunci ma mai gandesc!

Pai cred ca mult mai potrivit ar fi sa o faci cu colectionarii care au mai multe decat mine. Binenteles ca te voi sustine cu toate mijloacele de care dispun.

>Ok, la postul meu urmeaza, de pe acelasi disc CD-DA: SWAN- DON'T TALK ABOUT IT.

>>Da’ alintat mai esti ma Dane.

Hm... eu zic ca merit asta!

Binenteles ca da.

>>I’m your lover si Don’t talk about it sunt poate cele mai bune piese Italo.

>Wow! Ma bucur sa aud parerea asta de la tine. Mai mult, in cazul asta ma pot considera un NOROCOS ca le am in colectie, nu?

Foarte norocos.

>Discul incepe de fapt cu Alan Ross- The Last Wall; si este de fapt SINGURA piesa pe care o am de la el. STAI!... am uitat, de fapt mai am "Valentino Mon Amour",

Imi place mai mult Valentino decat the wall

>insa aceasta e cuprinsa doar intr-un Italo Boot Mix,

Nu-mi plac Italo Boot Mix-urile astea de nici o culoare.

>Apropo de Amanada Lear, a avut si ea cateva aparitii notabile in peisajul Italo al anilor '80. Nu crezi?

Pe Amanda Lear nu am considerat-o nici-odata Italo. Dar e adevarat a avut ceva succes prin anii 80.

>Mi se pare ca a avut ea o piesa mai tare ca asta de mai sus: No Credit Card.
Iti spune ceva?!

Parca. Daca o ascult, precis imi voi aminti.

>Si apropo de ce-mi spuneai si tu ieri: cunoaste la perfectie franceza, italiana, germana, spaniola

Si eu la fel.

>>Tot nu mi-a raspuns: ti-am zis ca am incercat sa postez la COMENTARII HOST, si nu-mi vad mesajele.

>Imi pare rau, insa cred ca baietii te-au CENZURAT putin.
>Dupa ce le-ai facut vraiste competentele profesionale...

Nu stiu care e adevarul. Oricum posturile mele aparut azi, a doua zi.

Nu e prima data cand postez in thread-ul FanClub.ro a fost STERS !!! sau Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ? si INTOTDEAUNA posturile au aparut INSTANTANEU.

Dar e prima data cand apar A DOUA ZI.

Coincidenta? Poate da poate nu

Gata

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mie Noi 17, 2004 2:47 pm

Salut Daniel,

>>In primul rand fi asa de amabil si lasa un spatiu intre paragrafe.

YES SIR!



>>Cum &$@% ma compari pe mine – 500 de melodii – cu Radio Paradise, 5.000 sau mai multe. Apropo, TU cate melodii de Italo ai ACUM? Exceptand Italo Boot Mix-uri.

Pai, nu inteleg de ce te supara comparatia? Nu-ti cunosc arhiva, DAR daca din punct de vedere CALITATIV ai numai selectii, eu zic ca merita comparatia!
TU sa-mi spui, pentru ca din cate vad nici nu te incurci cu Italo Boot Mix-uri.

>DAR daca zici ca demaram afacerea impreuna atunci ma mai gandesc!

>>Pai cred ca mult mai potrivit ar fi sa o faci cu colectionarii care au mai multe decat mine. Binenteles ca te voi sustine cu toate mijloacele de care dispun.

Adica DJ Vali deocamdata. Alex nu e dispus, mai ales ca pleaca intr-o luna in strainatate.
Dar baiatul imi promitea si titluri originale, chiar vinil!


>>Imi place mai mult Valentino decat the wall

Adevarul e ca si mie!


>>Nu-mi plac Italo Boot Mix-urile astea de nici o culoare.

Ce spuneam eu mai inainte!

>>Pe Amanda Lear nu am considerat-o nici-odata Italo. Dar e adevarat a avut ceva succes prin anii 80.

"No Credit Card" si "Muscle Man" de fapt sunt cam singurele ce se apropie de italo.


>Si apropo de ce-mi spuneai si tu ieri: cunoaste la perfectie franceza, italiana, germana, spaniola

>>Si eu la fel.

Da-mi voie sa-ti spun ca esti plin de surprize, my friend.

>>Nu e prima data cand postez in thread-ul FanClub.ro a fost STERS !!! sau Cine stie ce inseamna Italo Disco Dance ? si INTOTDEAUNA posturile au aparut INSTANTANEU.

>>Dar e prima data cand apar A DOUA ZI.

>>Coincidenta? Poate da poate nu

Esti tu mai norocos!(glumesc!)

Vorbim,
Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Max Him » Mie Noi 17, 2004 2:56 pm

Salutare din nou,
Revin pentru cateva chesti pe care le-am omis.


>>Apropo, TU cate melodii de Italo ai ACUM? Exceptand Italo Boot Mix-uri.

Sincer, FOARTE modest. Nici macar nu sunt la jumatatea numarului tau de piese. Circa 100 de titluri!
De fapt, daca iti amintesti, am intrat pe forum prima data cu intrebarea de genul: "unde as putea gasi colectii italo disco?"
Deocamdata am o singura sursa sigura, de care ti-am spus.
Asa ca SORRY! Abia acum sunt la inceput, as putea spune.

>>Pai cred ca mult mai potrivit ar fi sa o faci cu colectionarii care au mai multe decat mine. Binenteles ca te voi sustine cu toate mijloacele de care dispun.

Adica ?!

Revin!
Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mie Noi 17, 2004 3:27 pm

>>Apropo, TU cate melodii de Italo ai ACUM? Exceptand Italo Boot Mix-uri.

>Sincer, FOARTE modest. Nici macar nu sunt la jumatatea numarului tau de piese. Circa 100 de titluri!

DEOCAMDATA! Asta e cuvantul cheie. OK?

>Binenteles ca te voi sustine cu toate mijloacele de care dispun.

>Adica ?!

Cum adica ADICA?

Pai te voi sustine in orice proiect ai avea. Nu pot sa-ti dau detalii pentru ca nu cunosc natura proiectului.

Dar RADIO DAN ROMANIA, imi place ca proiect.

Daniel

PS, Tocmai m-am uitat putin prin iTunes si am gasit 2 piese superbe de Modern Talking: Witchqueen of Eldorado (de pe ultimul lor album America) si In 100 Years (de pe Back for Good). Superbe.

Tot Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mie Noi 17, 2004 3:52 pm

>>DEOCAMDATA! Asta e cuvantul cheie. OK?

RIGHT, My Friend!

>>Cum adica ADICA?

>>Pai te voi sustine in orice proiect ai avea. Nu pot sa-ti dau detalii pentru ca nu cunosc natura proiectului.

Multumesc, o sa tin minte!... Cu siguranta!

>>Dar RADIO DAN ROMANIA, imi place ca proiect.

Hm!... Suna chiar binisor!
DAR, pe langa emisie digitala si net, sa fie un post cu acoperire NATIONALA, deci SI cu emisie terestra, frecventa sa fie undeva pe la mijlocul benzii FM, si... cam multe pretentii, nu?
Mai ales pentru un incepator!
Deh, mai glumesc si eu.
De fapt as putea spune ca radioul, mai precis radiodifuziunea, e una din micile mele pasiuni.

Oricum te anunt ca ACUM "difuzez" :THE TWINS- LOVE SYSTEM.
Cu siguranta o cunosti.
Piesa nu e una foarte foarte si nici prea prea, insa e dragutica... cu conditia sa NU depaseasca mai mult de 4 minute.
Era in discoteci prin '86.
Imi amintesc ca unul din prietenii mei, Reini, ce facea discoteca, se amuza TERIBIL cand punea piesa asta. Scotea pe toata lumea din sarite, mai ales refrenul care se repeta si nu se mai termina!
El spunea: si acum muzica de plecat acasa!... cand vroia sa faca repede "curat" in sala.

>>PS, Tocmai m-am uitat putin prin iTunes si am gasit 2 piese superbe de Modern Talking: Witchqueen of Eldorado (de pe ultimul lor album America) si

Este cu adevarat buna!
De fapt, trebuie sa recunosc ca ii admir pe baietii astia pentru ca au reusit sa dezvolte o adevarata industrie muzicala!
Uite-l numai pe Diether Bohlen(sper sa fi scris corect! ) ce "infipt" e in tot felul de productii de genul "PopStars". Asta pe langa multe altele.

>>In 100 Years (de pe Back for Good). Superbe.

Extraordinara, as adauga eu.

Tot Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mie Noi 17, 2004 4:56 pm

>>Dar RADIO DAN ROMANIA, imi place ca proiect.

>Hm!... Suna chiar binisor!

Pai nu?

>DAR, pe langa emisie digitala si net, sa fie un post cu acoperire NATIONALA, deci SI cu emisie terestra, frecventa sa fie undeva pe la mijlocul benzii FM, si... cam multe pretentii, nu?

My friend, cand vorbim de pretentii SKY IS THE LIMIT. REMEMBER!

Dupa aia cand ne asezam la masa de lucru pentru brainstorming... om vedea ce se poate face si ce nu se poate face.

>Oricum te anunt ca ACUM "difuzez" THE TWINS- LOVE SYSTEM.
>Cu siguranta o cunosti.

Yep!

Tocmai ascult Pretty Young Girl (Bad Boys Blue). A dat boala German disco in mine, iti spun eu.

>Uite-l numai pe Diether Bohlen(sper sa fi scris corect! )

Next time check in Google daca e correct sau nu; nu e professional sa spui cum ai spus tu mai sus.

BTW, nu e correct ortografiat numele.

Tocmai a venit randul lui I wanna hear your heartbeat (Sunday girl) [BBB]

Vai ce amintiri!

PS Ai Radio Paradise?

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Vin Noi 19, 2004 9:55 am

Salut Daniel,
Am lipsit ieri pentru ca am fost plecat, cred ca ai aflat unde.
Dar acum referitor la ce-mi spui tu:

>>My friend, cand vorbim de pretentii SKY IS THE LIMIT. REMEMBER!

De acord, cu conditia sa existe totusi si o anumita doza de realism.

>>Tocmai ascult Pretty Young Girl (Bad Boys Blue). A dat boala German disco in mine, iti spun eu.

YES!... pentru ceea ce asculti tu. Bad Boys Blue, ti-am spus, imi plac si mie. Ca nu am totdeauna dispozitia necesara sa ii ascult asta e altceva.
Insa, ca sa-ti spun un mic secret, de obicei sambata dimineata cand am mai multe treburi administrative de rezolvat, inclusiv ceaiul(NO coffee) de obicei ascult mai in surdina BBB, Sting, Blue System, Enya sau... Eminem! Duminica dimineata fiind rezervata, de obicei, muzicii house sau... clasice(depinde de dispozitie).

>Uite-l numai pe Diether Bohlen(sper sa fi scris corect! )

>>Next time check in Google daca e correct sau nu; nu e professional sa spui cum ai spus tu mai sus.

YES, SIR!

>>BTW, nu e correct ortografiat numele.

Hm!... De ce spui asta?! Am cautat pe Google si mi-a confirmat ca ceea ce am scris eu e corect! Apropo, da-mi voie:
>>BTW, nu e correct ortografiat numele. >> NU e "correct" ci CORECT, cu un singur "r"!


>>Tocmai a venit randul lui I wanna hear your heartbeat (Sunday girl) [BBB]

>>Vai ce amintiri!

De pe iTunes?! Eu am BBB in format MP3 pe CD-uri.
Se aud bine.
Spuneai tu mai sus ceva de genul ca a dat boala in tine cu german disco!
Si? E ceva rau in asta?
Uite ca si in mine a dat boala asta cu Italo Disco of the '80s. Nu consider ca e un lucru rau sa-ti aduci aminte anumite lucruri care te incanta in mod deosebit si-ti asigura o anumita satisfactie. De acord?
Ok, tocmai verific in paralel mailul si(Wow!) vad aici confirmarea lui Vali(DJ Vali) cum ca tocmai mi-a expediat primul colet cu compilatii.
Abia astept sa impartasesc impresii.
In alta ordine de idei, acum ascult Caren Monique- So Close To Heaven!
Am si eu o serie de amintiri placute cu aceasta piesa.
Urmeaza RADIORAMA- A B C D, apoi Tony Esposito- Kalimba De Luna, din nou Radiorama- Yeti, si C.C.Catch- Summer Kisses.
Deocamdata atat.
Astept comentarii.


>>PS Ai Radio Paradise?

Inca nu, din pacate. Sper ca saptamana viitoare sa se rezolve.
Nici o grije, vei fi PRIMUL care va afla de inaugurarea evenimentului!

Te salut,
Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Vin Noi 19, 2004 4:51 pm

Dane,

>>My friend, cand vorbim de pretentii SKY IS THE LIMIT. REMEMBER!

>De acord, cu conditia sa existe totusi si o anumita doza de realism.

Realismul vine DUPA ce stabilesti telul. Cu cat mai inalt telul cu atat vei obtine mai mult, cu cat....

>NU e "correct" ci CORECT, cu un singur "r"!

Ba, Nea Gica, nu ti-am mai spus ca Word-ul ortografiaza cuvintele in limba engleza. Da’ oricum voi fi mai atent data viitoare.

>>BTW, nu e correct ortografiat numele. [lui Dieter Bohlen]
>Am cautat pe Google si mi-a confirmat ca ceea ce am scris eu e corect!

Hm?!

"Diether Bohlen" in Google da 494 results

http://www.google.com/search?as_q=&num=10&hl=en&btnG=Google+Search&as_epq=Diether+Bohlen&as_oq=&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_nlo=&as_nhi=&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&safe=images

"Dieter Bohlen" in Google da 136,000 results.

http://www.google.com/search?hl=en&lr=&as_qdr=all&q=+%22Dieter+Bohlen%22&btnG=Search

Concluzia: 494 de tipi au ortografiat gresit ca si tine.

Chestia e ca ma surprinde ca Google nu a sesizat chestia asta.

Pana mai ieri o cautare Bazac, dadea ca raspuns “cauti BALZACâ€Â
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Italo Disco Top 100!!!

Mesajde Max Him » Lun Noi 22, 2004 9:20 am

Buna Daniel,
Da' filozof mai esti!

>NU e "correct" ci CORECT, cu un singur "r"!

>>Ba, Nea Gica, nu ti-am mai spus ca Word-ul ortografiaza cuvintele in limba engleza. Da’ oricum voi fi mai atent data viitoare.

Ba... Nea Ghita, chiar trebuie de fiecare data sa specific ca mai si glumesc?!


>>Concluzia: 494 de tipi au ortografiat gresit ca si tine.

Bine, bine, fie cum spui tu. Data viitoare am sa-i cer lui sasu' asta, DIETER, sa-mi prezinte o carte de identitate.

>>Pana mai ieri o cautare Bazac, dadea ca raspuns “cauti BALZACâ€Â
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Lun Noi 22, 2004 4:54 pm

Hello there,

>Ba... Nea Ghita, chiar trebuie de fiecare data sa specific ca mai si glumesc?!

Sorry, cred ca ma gandeam aiurea cand am scris chestia aia.

>OK, si acum, dupa INDELUUUUUUUUUUUUUUNGI asteptari sunt in masura sa-ti prezint, in premiera absoluta:

DAN's 80s ITALO DISCO TOP 100 "BEST OF ITALO DISCO"

Lume, lume, comanda la mineeeee!!!

WOW! Superb, pe bune.

Cam surpriza pentru mine, locul 1 ALAN ROSS -Valentino Mon Amour.

Well, cineva trebuie sa fie pe locul 1.

5.SCOTCH -Disco Band e pe 5 - ma rog in Top - datorita insistentelor lui Daniel, sau chiar te-ai indragostit subit de piesa?

Nu-mi amintesc de urmatoarele:

21.RADIORAMA –Manitu
23. BOBBY ORLANDO -I'm So Hot 4 You
43.PAUL REIN -Show Me Tonight (titlul imi spune ceva, dar nu-mi amintesc melodia)
63.ALEPH -Big Brother
83.MR. BLACK -Mona Lisa (titlul imi spune ceva, dar nu-mi amintesc melodia)
90. CARRARA -Shine On Dance
93.ALBA –Dangerous
96.PRIMADONNA -Angel You

Cand am timp ma duc la Paradise Radio sa le ascult.

Cat priveste ROXANNE -Boys In Black Cars, personal imi place MULT mai mult Charleene. Dar asta e Top-ul TAU, asa ca TU decizi.

Alt comentariu: lipseste PUNCT dupa “Râ€Â
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde Max Him » Mar Noi 23, 2004 9:26 am

Buna Daniel,
In primul rand MULTUMESC pentru aprecieri!
Acum referitor la ceea ce-mi spui:

>>Sorry, cred ca ma gandeam aiurea cand am scris chestia aia.

Nici o problema! Se mai intampla si la case mai mari, nu?

>>WOW! Superb, pe bune.

MULTUMESC MULT.

>>Cam surpriza pentru mine, locul 1 ALAN ROSS -Valentino Mon Amour.

>>Well, cineva trebuie sa fie pe locul 1.

Eh, mi s-a pus pata pe piesa asta.

>>5.SCOTCH -Disco Band e pe 5 - ma rog in Top - datorita insistentelor lui Daniel, sau chiar te-ai indragostit subit de piesa?

Foarte serios, piesa e realmente un titlu de referinta in muzica italo '80s, un indiciu foarte clar in acest sens fiind si faptul ca apare mai pe toate compilatiile italo; INDIFERENT de cine sunt produse: nemti, polonezi, romani, olandezi.
Asa ca nu poate fi clasata mai jos de locul 10! Parerea mea.
Evident ca am avut in vedere si opiniile MAESTRULUI Daniel.
Ce zici profesore?!

>>Nu-mi amintesc de urmatoarele:

>>Cand am timp ma duc la Paradise Radio sa le ascult.

Asa sa faci, parerea mea e cas unt bune.

>>Cat priveste ROXANNE -Boys In Black Cars, personal imi place MULT mai mult Charleene. Dar asta e Top-ul TAU, asa ca TU decizi.

Roxanne- Charleene, am primit-o tocmai ieri pe una din compilatiile trimise de DJ Vali.

>>Alt comentariu: lipseste PUNCT dupa “Râ€Â
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Autocorectie!

Mesajde Max Him » Mar Noi 23, 2004 9:31 am

CORECTEZ:
>>Asa sa faci, parerea mea e cas unt bune.

Asa sa faci, parerea mea e ca SUNT bune.

SCUZE!

Dan.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde bazac » Mar Noi 23, 2004 5:39 pm

Buna

>>Cat priveste ROXANNE -Boys In Black Cars, personal imi place MULT mai mult Charleene. Dar asta e Top-ul TAU, asa ca TU decizi.

>Roxanne- Charleene, am primit-o tocmai ieri pe una din compilatiile trimise de DJ Vali.

Doar atat? Un comentariu acolo, ceva.

>24.MARTINELLI –Cenerentolla
>Oricum, daca e sa o luam gramatical, in limba italiana corect scris e cu... 2 "L", asa cum se scrie si "CindereLLa"!

Esti sigur? Pentru ca Cenerentolla – cu doi de L da in Google – doar paginile in limba italiana - 6 results

http://www.google.com/search?as_q=Cenerentolla&num=10&hl=en&btnG=Google+Search&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=lang_it&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_nlo=&as_nhi=&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&safe=images


Cenerentola – cu un L da in Google 229,000

http://www.google.com/search?hl=en&as_qdr=all&q=Cenerentola&spell=1

>Desi, dupa cate stiu, Fancy sau Grant Miller e cam una si aceasi persoana(?!)

Din ce am citit eu, nu sunt aceiasi persoana. Se pare ca Fancy e protejatul lui Grant Miller. Iar piesele interpretate de Grant Miller sunt compuse is produse de Fancy.

>>Apropo, cate din piesele listate in Top-ul tau 100 le ai?

>62

Excelent!

>>Dureaza putin pana apare, DACA va apare, pentru ca nu se poate ca azi sa postezi Top 10, maine Top 20, poimaine Top 50, ras-poimaine Top 100, etc. Exagerez putin dar cred ca intelegi ce vreau sa spun.

>Sa inteleg ca e posibil nici sa NU mai apara?... DELOC?!
>Si pentru ce atunci atata reclama la site?

Pai stai putin; imagineaza-ti ca sunt 20 de tipi ce posteaza Top 10; 20; 50; 100; 500; si 1000. Chiar nu vezi bulibaseala cand zilnic x-ulescu pune topul lui 50 iar y-cescu pune topul lui 100. Iar in ziua urmatoare x-ulescu pune top 100 iar y-ecescu top 200. Hai ma Dane pricepe, ca esti om intelligent.

>Sunt in format audio, sunt excelent trase, si se aud BETON in SONY.

Cum adica audio? Ca doar n-or fi video! WAV, sau Mp3?

>Culmea e ca ritmul place si mai tinerilor mei prieteni!

Now, that’s what I call GOOD NEWS!

>In fine, cred ca o sa lansez si a doua comanda.

Excelent!

>Ma bate gandul sa cer totusi si CD-uri originale.

Dane, pentru indiferent ce proiect vei avea in viitor: radio – virtual sau FM – disco, sau orice gizmo unde folosesti colectia ta muzicala, CD-uri originale vor fi “sfanteâ€Â
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Mesajde bazac » Mie Noi 24, 2004 12:22 am

Prima tema de casa este:

ISTORIA LUI ITALO DISCO.

Take your time.

Intre timp, posteaza un Top 10 German Disco - you know MT, BBB, CCC, and comp.

Daniel
bazac
Junior Member
 
Mesaje: 384
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 9:20 pm
Localitate: New Yor, SUA

Multumesc!

Mesajde Max Him » Mie Noi 24, 2004 10:55 am

Salut Daniel,
WOW, dar ai postat ceva adrese, nu gluma!
Pai, o sa-mi cam ia timp, iar in conditiile date(pe care ti le-am spus!) nu-mi permit DEOCAMDATA sa navighez pe toate paginile, darmite sa mai culeg si info!!!
Te superi daca am sa intarzii putin cu tema de casa?!

>Roxanne- Charleene, am primit-o tocmai ieri pe una din compilatiile trimise de DJ Vali.

>>Doar atat? Un comentariu acolo, ceva.

Ce pot sa-ti spun decat ca e SUPER. Iti dai seama ca o apreciez din moment ce am comandat-o pe prima compilatie.
DAR, daca nu ma insel, aceasta piesa este si in repertoriul celor de la BBB(!?)
Spune-mi TU daca ma insel ori ba!


>Desi, dupa cate stiu, Fancy sau Grant Miller e cam una si aceasi persoana(?!)

>>Din ce am citit eu, nu sunt aceiasi persoana. Se pare ca Fancy e protejatul lui Grant Miller. Iar piesele interpretate de Grant Miller sunt compuse is produse de Fancy.

EH, inseamna ca m-am inselat. Scuze!
Oricum stiu ca sunt si interpreti nu numai producatori de muzica.

>>Apropo, cate din piesele listate in Top-ul tau 100 le ai?

>62

>>Excelent!

Merci Beaucoup ! Eu zic ca totusi e cam putin.

>>Pai stai putin; imagineaza-ti ca sunt 20 de tipi ce posteaza Top 10; 20; 50; 100; 500; si 1000. Chiar nu vezi bulibaseala cand zilnic x-ulescu pune topul lui 50 iar y-cescu pune topul lui 100. Iar in ziua urmatoare x-ulescu pune top 100 iar y-ecescu top 200. Hai ma Dane pricepe, ca esti om intelligent.

SUNT SIGUR ca e o bulibaseala acolo, insa trebuie sa-ti spun ca eu am ramas totusi SURPRINS de faptul ca am postat primul meu top 50(cel ce figureaza undeva sub al tau!) si a aparut... a doua zi!
Bine ca am mai postat eu un top 10, insa acesta nu a mai aparut nici pana azi.
Apropo, tu pe cand un TOP 100?!

>>Cum adica audio? Ca doar n-or fi video! WAV, sau Mp3?

MAI, mistocarule!
Scuze, vroiam sa spun doar ca sunt CDA.


>>Dane, pentru indiferent ce proiect vei avea in viitor: radio – virtual sau FM – disco, sau orice gizmo unde folosesti colectia ta muzicala, CD-uri originale vor fi “sfanteâ€Â
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Atrium - Weekend

Mesajde Max Him » Mie Noi 24, 2004 2:19 pm

ATRIUM- WEEKEND
SUPER BESTIALA piesa asta. MAI ales refrenul e de vis!
Alte pareri?
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori