house-ul !!! jumatate habar n-au ce-i aia muzica house!!

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

house-ul !!! jumatate habar n-au ce-i aia muzica house!!

Mesajde dpcpierre » Vin Iul 30, 2004 11:50 am

house music.... not everyone understands, house music,
it is a spiritual thing, a body thing, a soul thing!!!
sa vad unu care stie din ce melodie e citatu asta, unu sa vad care stie!!! atunci poa sa se mandreasca, ca-i fan house!!! 90% din "house-ri"[termen care nici nu exista, ci se numesc rave-ri, impatimitii acestei muzici], nici macar nu fac diferenttza intre techno, trance, house, underground, rave, d&b, breakbeat, majoritatea-s looooooseri!!!!
si oricum de la noi cei care faceau treaba era "Aerofobia" da de care nu am mai auzit!! asa se intampla cand vrei sa faci treaba buna....dispari repede!!!
oricum muzica adevarata se face pe sintetizatoare[unu digital cu care ma joc acasa e RE-Birth 2, oscula faina!!], muzica techno, rave, underground, si niste dj faini: rush, umek, chris liebling, dave clarke, mauro picotto, miss kittin, the advent, s.a.m.d., oricum pun pariu ca nici de astia nu ati auzit, poate de mauro picotto, da in rest nu prea cred!!!! pe tiesto nu il bag pt ca si el o inceput sa o dea pe comerciala!!!!
si ca sa inchei k lumea... activ, impact, k-pital stinks, they such, pure garbage!!!!

edit: stimabile, cand mai deschizi treduri ai grije la limbaju folosit. multumesc.
dpcpierre
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 30, 2004 11:23 am
Localitate: oradea

Mesajde Calinescu » Dum Aug 01, 2004 4:41 pm

defineste tu muzica underground, rave.

unde ai auzit tu de muzica rave?
Calinescu
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Dum Apr 20, 2003 8:58 pm
Localitate: is

da tu cine esti ma ?

Mesajde mhmd » Lun Aug 16, 2004 2:43 pm

hmm ..... :con:

House Music (Deep Dish Body & Soul Dub) ~)

hmmmmm ..... :t
[size=84]addicted to bass[/SIZE]
Avatar utilizator
mhmd
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Xiderana » Sâm Aug 21, 2004 2:01 pm

Buey asta... trust me ca nu esti singurul, da` nusht dc am impresia ca tu asculti muzica d-asta doar de cand a inceput missionu`. :))
Ah si btw, melodia din care ai dat tu citat e o porcarie cat se poate de comerciala...
Avatar utilizator
Xiderana
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 04, 2003 11:00 pm

Mesajde sekasewu » Sâm Sep 04, 2004 9:05 pm

Va zic io care-i treaba cu voi. De cand au aparut niste terminati in muzica, cu conceptele lor anti-comerciale, voi injurati tot ce e comercial ca sa fiti "in ton cu ei". Daca intr-adevar iti place muzica asta, asculti melodia care-ti place fie ca e ea comerciala fie ca nu. Sunteti penibili cu treaba asta "anti-comerciala" si in plus sunt melodii comerciale care suna mult mai bine decat melodii "ne". Va duceti in club, si crezand ca DJ-ul pune "underground-uri", ascultati de fapt Yoshi Toshi sau alte branduri comerciale care scot compilatii cu cel mai underground sound. Asa ca.... enjoy house music!
Avatar utilizator
sekasewu
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 25, 2004 11:00 pm

Mesajde SatyR » Mie Sep 08, 2004 12:35 am

dpcpierre scrie:house music.... not everyone understands, house music,
it is a spiritual thing, a body thing, a soul thing!!!


Ba da-ma draq. Ce e ma asa mult de inteles la genul asta? Parca ar fi vorba de cine stie ce muzica elevata. Apropo. Tot house-ul e comercial.
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Calinescu » Dum Sep 12, 2004 6:30 pm

house, trance, progressive...e partea comerciala a muzici electronice. e la moda. da bine, se mixeaza usor.
Calinescu
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Dum Apr 20, 2003 8:58 pm
Localitate: is

Mesajde HaRdHouse » Joi Sep 23, 2004 8:35 am

ahahahah cica tranceul comercial :) bah baietzi se vede ca habar n-aveti . ia zicetzimi cine face trance sa vad ce stiti
HaRdHouse
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Sep 23, 2004 8:26 am
Localitate: Constanta

Mesajde live » Mar Noi 23, 2004 10:59 pm

http://www.burn.ro/800.html
Luati de aici baieti si documentati-va!
Pt mai multe informatii cititi carte lui Apollo, un mare Dj britanic care a facut cariera de pe urma muzicii asteia.
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde live » Mar Noi 23, 2004 11:01 pm

sekasewu, se spune Satoshi Tomie. a fost rapper mai intai, iar apoi ca sa scoata bani a venit ca Dj. Avea ureche omul.
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

#ATB_Fans

Mesajde HyperLaur » Mar Dec 21, 2004 4:56 pm

pfoai , asta-i cea mai idioata treaba care se putea intampla. adica tu vrei sa faci diferenta de calitate intre oamenii care asculta diferite tipuri de house? hai las-o .. nu asta conteaza .. asculti ce stil house iti place fie ca e "comercial" fie ca nu. eventual faci o diferentiere intre cei care asculta doar house si lamerii care prin cluburi se tin mari houser si acas au pe PC copilu` de aur , pustiu minune si dinastia ... cel mai aiurea lucru e sa se certe houserii intre ei pe tema "speciei" de house pe care o asculta... e chestie de feeling nu de educatie
Master Of Organic Chemistry
HyperLaur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Dec 20, 2004 5:54 pm
Localitate: Bistrita

Mesajde Laura » Mar Dec 28, 2004 12:47 am

P.I.U.R. that's what house is all about
PIUR
Avatar utilizator
Laura
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Aug 04, 2003 11:00 pm

asa o fi .. ?!

Mesajde Klaustst » Lun Mar 21, 2005 3:09 pm

Laura scrie:P.I.U.R. that's what house is all about


eu stiam ca e P.L.U.R ... Peace. Love. Unity. Respect ..
numa bine .. :nope:
Klaustst
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 07, 2005 5:20 pm
Localitate: In beci ..!!!

Mesajde cosmicX » Joi Mar 24, 2005 9:45 pm

si acum o sa statzi sa va certatzi care asculta adevarata muzica si etc..? Da, sunt de acord ca sunt multzi care asculta muzica electronica doar pt ca asa este trend-ul, dar cei care ascult cu adevarata si, simt ce asculta si fac legaturi intre ceea ce asculta si ceea ce simt nu se apuca sa ii injure pe aia care sunt fakeri. Nu uitatzi, fiecare padure are si uscaturi. La liberty parade 2003 am vazut tzigani care se dadeau mari fani de muzica electronica..iar ei erau cu pantofi si camashi luate de la Big. Ce sa le mai zici...ca orice le zici ori ii batzi ori ii injuri...tot nu rezolvi nimic ca tot manele or sa asculte. Asa ca mai bine spunetzi fiecare ce ascultatzi, dc ascultatzi asa si etc..in loc sa va certatzi aiurea pe un topic care nu va avea niciodata un deznodamant concret. Pace tuturor si nu uitatzi asta e o parere strict personala !
Avatar utilizator
cosmicX
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Vin Mar 25, 2005 12:43 am

Imi place si mie houseul dar nu ma omor dupa el dar oricum incerc sa dau un raspuns la cateva tampenii scrise mai sus
House
La mijlocul anilor '80 in Detroit-Chicago iar mai apoi in New York un nou gen de muzica avea sa se nasca. S-a intamplat pur si simplu (mai subtire cu "de ce/cand/cum?"). Zece ani mai tarziu, pare o muzica atat de normala. La vemea aceea era o muzica noua, dansabila si mai avea si ceva veleitati electronice. Mai mult, fiind si un curent "underground", se adresa acelor artisti care cautau avantgarda si doreau sa impuna o tendinta. Cele mai bune inregistrari din acea perioada sunt cele cu tendinta "subterana", asta poate si din cauza calitatii inregistrarilor. Termenul de "house" vine de la clubul Warehouse din Chicago, club in jurul caruia acest gen de muzica s-a nascut.
Muzica house clasica e simpla: o bataie dreapta 1-2-3-4 intr-un ritm nu prea rapid (120 BPM = batai pe minut), apropiat bataii inimii unui om care danseaza. Pe bataile 2 si 4 se intalneste fie un snare-drum ("premier") fie un clap ("bataie din palme"). Intre bataile 1,2,3 si 4 se intalnesc cinele in diverse variatiuni si combinatii. Melodia este finisata cu linii melodice simple-repetitive (mai ales pe partea de bass) si parti vocale cu o accentuata tenta vesela. Sau hai sa zicem: de buna dispozitie...
Chicago House-ul uzeaza mult de sample-uri vocale si de partituri de pian ce au devenit tipice curentului de la Marile Lacuri. Deep House-ul e mai apropiat Garage-ului din New York, si are o tenta de soul. Liniile vocale ce aduc a muzica gospel imprima o nota ceva mai calda si mai umana unei muzici electronice reci prin definitie.

Derrick May
"Innovator"

Plastikman
"Sheet one"
Josh Wink
"Herehear"

O a doua generatie de DJ si muzicieni din Chicago au experimentat linii muzicale mai psihedelice sintetizate, dand nastere acid house-ului. Sunetul tipic folosit erau secvente accelerate si trecute prin varii efecte ale Roland TB-303-ului. Caracteristic acestei muzici e absenta partii vocale si tema "trippy" pe ansamblu a pieselor. Artisti de marca: Josh Wink, Plastikman.
Prin 1990 house-ul a ajuns sa razbata in latura sa comerciala si in Europa. Discotecile si-au schimbat titulatura in club-uri, si de acolo si termenul de "club music" sau activitatea de "clubbing". Cu varii curente (Handbag - numit asa din cauza stilului de dans tipic fetelor ce dansau in jurul posetei sau Mellow - genul de house mai curatzel si cu linii melodice mai moi, etc) la activ, house-ul a capatat capital pentru a se dezvolta intr-un gen muzical foarte bine definit. Adevaratul house comercial insa s-a nascut pe continentul european, si asta dupa ce SUA si Marea Britanie dominasera dance-ul deceniului '80. Trupe din Germania, Olanda, Italia, Belgia sau Suedia (mult prea multe ca sa incapa aici) au inceput sa faca ravagii in top-uri. S-au nascut genuri numite Euro-House, techno sau happy-hardcore ("rave").
In 1997 muzica house s-a revigorat din nou prin aparitia French-House-ului (adus de Daft Punk) ce exceleaza prin a combina funk-ul si elemente de disco ale anilor '80 cu house-ul din Chicago. La fel si Speed Garage-ul, care a combinat ritmul drept de house cu o linie de bass adanca si moale, evoluand din Garage (house-ul cu voce soul) la care s-au mai adaugat efecte de vocoder pe voce. Rosie Gaines "Closer that close" va zice ceva?
Tot din 1997, Germania s-a lansat in a produce electro-house-ul, o alta (a cata..?) combinatie de sonoritati, de data aceasta din funk-electro (Afrika Bambataa) cu techno-ul rece german: WestBam, Jankuhn, Marusha. Partea comerciala a techno-ului german s-a aruncat in schimb catre trance, uzand de linii foarte melodioase si suprimand partile vocale aproape total. S-a denumit Progressive House (Paul Van Dyke, DJ Tonka, Talla, Taucher, Nalin&Kane). Deja asta e granita cu trance-ul.

Paul Van Dyk
"Vorsprung Dyk technik"
WestBam
"We'll never stop living this way" [US]
Daft Punk
"Homework"

Ar mai fi si alte curente: Tribal House (cu accente etno), Stadium House (KLF), Nu House, Freestyle etc.
Genuri inrudite: techno | trance
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Vin Mar 25, 2005 12:50 am

Sa nu se confunde houseul cu techno ambient brakebeat drum'n'base etc
e adevarat ca unt inrudite,doar e muzica electronica

P.S. rave = party dement. cultura. nu e un gen muzical!
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Torrado » Vin Mar 25, 2005 4:42 pm

Foarte interesanta genealogie a house-ului si cum s-a nascut el... sincer dintre initiatorii am auzit doar de Derrick May dar nu am ascultat ceva facut de el...
Fiecare zi trebuie traita ca si cum ar fi ultima. Inevitabil va veni si aceea zi.
Avatar utilizator
Torrado
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 25, 2005 12:00 am

Mesajde sen » Lun Mar 28, 2005 10:59 pm

trance comercial??? TIESTO!!!

bagati o ureche la piesele astea...

Art of Disco Presents N&W - A1 Randomizer
DJ Deekline Pres Cut and Run - Out of Space ( trance-reggae? wiiiicked!:) )
Espen and Elusive - Poetic Penetration (Furry Nipples Remix)
Symmetry - Forget (Sonicvibe Remix)
Rank 1 - Beats at Rank-1 Dotcom ( Rank 1.. cine n-a auzit de Rank 1? )
Armin Van Buuren - 24 (the Longest Day) ( AvB non comment )
Plastique de Reve - The Sounds You Hear ( electronic - MERITA )
Pan Tone - Smoke Signals
Drep Dish - 3 Miles to Paradise ( asta da DD )
DJ Kubrik vs Mental Miracle - Anthem (DJ Kubrik Mix)
Teile - Geiger Trax (Side A Mix)
Liquid Heaven - Hawaian Star

trance, electronic, techno, house... care-i care?

NEMTII SUNT TATICII MUZICII ELECTRONICE.(punct)

pies. ce atatea povesti??? muzica a fost facuta pt a fi ascultata, nu dezbatuta prin forum-uri!!!
dk vrei un beat gratis cumpara un stetoscop...
sen
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Noi 18, 2003 10:07 pm
Localitate: world

Mesajde Psilocybe » Vin Iul 22, 2005 4:32 pm

Si aici depinde.La hardcore nu mai sunt nemtii taticii ci Olandezii...Oricum...imi place ca "cunoscatorul" (scuzati cacofonia) ce a deschis topicul a amestecat toti dj-ii :))
ps:macar stii de la ce vine termenul de raver?Ca nu toti impatimitii muzicii electronice sunt raveri :) Oricum,si aici sunt o gramada de dispute..
Avatar utilizator
Psilocybe
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iul 21, 2005 11:00 pm

Mesajde zaphod » Lun Aug 08, 2005 10:48 pm

Our emotional state of choice is Ecstasy. Our nourishment of choice is Love. Our addiction of choice is technology. Our religion of choice is music. Our currency of choice is knowledge. Our politics of choice is none. Our society of choice is utopian though we know it will never be. You may hate us. You may dismiss us. You may misunderstand us. You maybe unaware of our existence. We can only hope you do not care to judge us, because we would never judge you. We are not criminals. We are not disillusioned. We are not drug addicts. We are not naive children... We are one massive, global, tribal village that transcends man-made law, physical geography, and time itself. We are The Massive. One Massive. We were first drawn by the sound. From far away, the thunderous, muffled, echoing beat was comparable to a mother's heart soothing a child in her womb of concrete, steel, and electrical wiring. We were drawn back into this womb, and there, in the heat, dampness, and darkness of it, We came to accept that we are all equal. Not only to the darkness, and to ourselves, but to the very music slamming into us and passing through our souls: we are all equal. And somewhere around 35 Hz we could feel the hand of God at our backs, pushing us forward, pushing us to push ourselves to strengthen our minds, our bodies, and our spirits., Pushing us to turn to the person beside us to join hands and uplift them by sharing the uncontrollable joy we felt from creating this magical bubble that can, for one evening, protect us from the horrors, atrocities, and pollution of the outside world. It is in that very instant, with these initial realisations that each of us was truly born. We continue to pack our bodies into clubs, or warehouses, or buildings you've abandoned and left for naught, and we bring life to them for one night. Strong, throbbing, vibrant life in it's purest, most intense, most hedonistic form. In these makeshift spaces, we seek to shed ourselves of the burden of uncertainty for a future you have been unable to stabilise and secure for us. We seek to relinquish our inhibitions, and free ourselves from the shackle's and restraints you've put on us for your own peace of mind. We seek to re-write the programming that you have tried to indoctrinate us with since the moment we were born. Programming that tells us to hate, that tells us to judge, that tells us to stuff ourselves into the nearest and most convenient pigeon hole possible. Programming that even tells us to climb ladders for you, jump through hoops, and run through mazes and on hamster wheels. Programming that tells us to eat from the shiny silver spoon you are trying to feed us with, instead of nourish ourselves with our own capable hands. Programming that tells us to close our minds, instead of open them. Until the sun rises to burn our eyes by revealing the dis-utopian reality of a world you've created for us, we dance fiercely with our brothers and sisters in celebration of our life, of our culture, and of the values we believe in: Peace, Love, Freedom, Tolerance, Unity, Harmony, Expression, Responsibility and Respect. Our enemy of choice is ignorance. Our weapon of choice is information. Our crime of choice is breaking and challenging whatever laws you feel you need to put in place to stop us from celebrating our existence. But know that while you may shut down any given party, on any given night, in any given city, in any given country or continent on this beautiful planet, you can never shut down the entire party. You don't have access to that switch, no matter what you may think. The music will never stop. The heartbeat will never fade. The party will never end. I am a raver, and this is my manifesto.
zaphod
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 08, 2005 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dobressive » Mar Apr 25, 2006 2:43 pm

dpcpierre scrie:house music.... not everyone understands, house music,
it is a spiritual thing, a body thing, a soul thing!!!
sa vad unu care stie din ce melodie e citatu asta, unu sa vad care stie!!!


Deep Swing - In the Music....


NICI O TREABA!!!!!
dobressive
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 18, 2006 8:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde xealdj' » Mie Apr 26, 2006 1:07 am

Eddie Amador - house music..... :dir:
xealdj'
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 26, 2006 12:58 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Gainusa69 » Mie Apr 26, 2006 3:38 pm

Bah dar cine va credety fratilor ?? Auzi muzica house care nu este comerciala...frate care este problema ta? te bagi pe aci in seama doar sa te dai cunoscator de muzica house??[dpcpierre] LOSER ce naiba .....esty CRAZY :):wazzup:
Avatar utilizator
Gainusa69
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 20, 2006 12:00 am

Mesajde djalexutz » Mie Apr 26, 2006 5:56 pm

Calinescu scrie:house, trance, progressive...e partea comerciala a muzici electronice. e la moda. da bine, se mixeaza usor.


ROFLMAO .... sigur ca da ... oricum 99% de pe forumul asta habar n-au ce e aia trance si house ... asa ca duceti-va in continuare toti la tiesto k deh, e tare ... not.
idem la faza cu PLUR nu piur ... i de la ce vine? :n:
-- House & Trance Addict --

Tiesto, Paul van Dyk, Armin van Buuren NU sunt house , la fel cum nici gutza sau liviu salam nu fac muzica de calitate ...
Avatar utilizator
djalexutz
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 23, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Apr 26, 2006 6:24 pm

dragul meu djalexutz

daca 99% din userii de pe acest forum habar nu au ce e aia trance si hause, fa-ti te rog un pustiu de bine si lumineaza-i. incearca eventual sa faci o istorie, o clasificare, o introspectiva a jenului

multumim anticipat pentru iluminare
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Apr 26, 2006 7:12 pm

Pai aiule, ce zice zaphod... aia e muzica electronica si tot ce inseamna ea.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Apr 26, 2006 8:21 pm

rajaf, io unu abarnam de muzica trance, house sau plm, ma duare la choriso, insa doresc ca djalexutz, care a facut o afirmatie transhanta, sa-si justifice afirmatia
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Apr 26, 2006 8:41 pm

Pai si domnul djalexutz nu prea stie despre ce e vorba se pare.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde djalexutz » Joi Apr 27, 2006 3:56 pm

ba stiu despre ce e vorba .. si unu la mana sunt fata ... 2 la mana eu simt muzica si nu incerc sa o explic! s-a mai explicat deja ce e trance-ul .. n-am de gand sa repet ce au zis si altii ... si nici n-am de gand sa ma cert cu voi sa ma credeti ca stiu ce muzica ascult de ceva ani de zile ...

si de genul de muzica rave stiu ca am auzit .. e pe la un 170-180 bpm daca nu ma insel .. dar cum nu am ascultat nu ma bag
-- House & Trance Addict --

Tiesto, Paul van Dyk, Armin van Buuren NU sunt house , la fel cum nici gutza sau liviu salam nu fac muzica de calitate ...
Avatar utilizator
djalexutz
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Apr 23, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Joi Apr 27, 2006 4:10 pm

Ma scuzi alexutza, dar faptul ca asculti muzica de un x numar de ani nu inseamna ca si intelegi cultura. Drept dovada este mica ta revolta din semnatura si afirmatiile pe care le-ai facut pe aici. Un raver adevarat (nu exista genul rave, la 170-180 bpm se gaseste Drum and Bass sau jungle) nu o sa se lege de viata nimanui pentru ca nu intelege ce sunt alea breakbeats si nu o sa faca afirmatii de genul "90% dintre voi".
Si daca tot vrei sa ai un aer de credibilitate pune in semnatura breakbeats in loc de house. House este un termen folosit tocmai de persoanele pe care le ataci tu, un raver o sa ii spuna breaks.
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Următorul

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron