Ai avut vreodata "Ganduri negre" ?

Ai avut vreodata "Ganduri negre" ?

Mesajde live » Lun Noi 22, 2004 4:24 pm

Acest thread este de fapt un replay la ce am citit astazi in Depresiile infiintat de depechemind.
Nu stiu daca intr-adevar ati avut nenorocirea sa cadeti intr-o depresie, ca termen medical vorbind, dar sa va spun totusi cateva stari provocate de asa numitul "deficit de serotonina" cum spun ai mai mari ;s sunt cu adevarat niste sechele in viatza imediat urmatoare, sunt amintiri de care nu vrei sa iti amintesti, sunt stari depresive.
In urma cu aproape un an am avut si eu o astfel de experienta datorata cel mai sigur de complexe, temeri si esecuri. Acum sunt mai bine, as putea chiar sa spun ca sunt vindecat, dar totusi sunt inca sub influenta medicamentelor. Le iau de atunci si de abia peste 2 luni termin tratamentul.
O singura problema ma mai macina. Cea din titlu. Aceasta intrebare mi-a fost pusa de medic atunci cand am fost in acea stare - in care nu mai auzeam, nu mai vedeam, iti repeti in continuu ca esti un ratat, imi plangea sufletul (cred ca asta este cea ma nimerita expresie pt acel stadiu), pe bune iti vine continuu sa plangi dar nu poti; ai putea sa stai sa te uiti la tavan ore in sir - si mi-a fost frica sa spun adevarul, sa recunosc ca acest gand mi-a venit ca o ultima solutie. Imi facusem deja planuri pt a parea un accident, in fond pt ce sa le patez obrazul cunoscutilor cu asa ceva?
Deci, ati avut vreodata ganduri negre? Aceeasi intrebare eufemistic spusa si omitand de fapt gandul ca este de fapt o oripilanta ultima solutie.
Si daca da, ce v-a oprit sa nu o faceti, ce va va opri in viitor?
O noua problema? Ce gand va va tine in viata?
Eu sincer am fost prea las, acum ma bucur dar ma gandesc totusi ca dc voi ajunge ca in cosmarurile mele superinfluentate de situatia de mai sus ar fi fost mai bine sa reusesc.
Iar problema este ca un motiv nu am gasit inca sa imi dea suficienta tarie pt o eventuala recidivare a bolii. Ma gandeam sa imi intemeiez o familie, dar nu sunt suficient de pregatit.
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde nodingat » Lun Noi 22, 2004 9:34 pm

da! bine, pă mine nu m-au ginit doctorii... sunt netratat şi umblu in libertate.
cred ca peste un anumit nivel, imi place să gradualizez depresia, nu se mai pune problema laşităţii pt că dacă se pune inseamnă ca incă viaţa prezintă interes... vezi tu, eu n-am ajuns la nivelul ăla.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Mtz » Lun Noi 22, 2004 10:48 pm

sa povestesc?......... sa nu povestesc? acu' ce-o fi o fi....
Eram clasa a 9a parca p la sfarshit...eram suparata pe oglinda ca nu arata ceea ce vreau eu, eram un nimik si inca sunt. Imi placea de un baiat si am pus pe cineva sa-l intrebe din partea mea, a zis ca se mai gandeste, intre timp, in aceeashi zi, vine un coleg sa-mi spuna ca unui tip ii place de mine si daca as vrea sa fiu cu el. Am zis ca ma mai gandesc, pana la sfarsitul orelor, primul tip se gandise, nu in favoarea mea, iar al doilea se razgandise. Nu am mai fost buna de nimik, m-am dus acasa plangand si gandindu-ma la diverse chestii: "Si-au batut joc de mine, poate merit la cat sunt de urata, ala s-a razgandit pt ca m-a vazut mai bine, iar ala a ras si cu curul de mine ca la fatza mea am avut tupeul sa-l intreb asa ceva" Tipam in mine, urlam de durere, ma durea inima si n-o puteam oprii din fuga, mi-era frica de viatza, de lume, de mine, eram speriata ca toti se uita la mine si rad in sinea lorr de cum arat, ziceam ca n-ar mai trebui sa ies pe strada, ca decat sa sperii lumea, mai bine stau in casa. Am ajuns acasa cu ochii rosi de durere si plans, era tata si frati-miu acasa, nu mi-a pasat, desi ma auzeau ca plang in camera mea, nu le-a pasat, nu i-a interesat, nici nu s-au ostenit sa vina sa ma intrebe ce am, ma durea prea tare inima ca s-o las asa, m-am dus la baie....am luat o lama de pe politza, cam ruginita, i-am dat cu spirt si am vrut sa-mi fac o rana care sa ma doara mai tare decat inima si sa nu ma mai gandesc la ea. Daca aceasta lama mergea imi taiam venele pt ca era foarte aproape de ele, decat m-a zgariat in schimb un pik. am luat alta, noua, si am apasat mai tare ca sa fiu sigura, a curs mult sange, mi-am pus mana sub jetul de apa, apoi am bandajat-o. Nu ma mai durea inima, aveam alt obiectiv, cum voi ascunde asta....Le-am zis tuturor ca m-am ars, am povestit decat la cateva persoane, prieteni apropiati, dupa o ora stiam deja ca am facut cea mai mare greseala si m-am rugat la Dumnezeu sa ma ierte. Dupa cateva luni, a venit Pashtele, m-am dus sa ma spovedesc si i-am zis preotului ce s-a intamplat si d c. A zis ca daca ma consider urata il jignesc pe Dumnezeu, iar daca vreau sa-mi iau viatza nu voi mai fi ingropata ci aruncata. A spus mai multe preotul si a insemnat foarte mult pentru mine. Acum nu sunt urata...dar nici frumoasa nu sunt....e singura mea concluzie, desi trista pentru mine :(
Imi pare rau daca o sa va intristeze povestea, dar va rog nu ziceti nimik, nu va bagatzi sa dati sfaturi pt ca am primit destule...Anyway...am promis ca daca voi muri vreodata nu va fi pt ca m-am sinucis (Punct)
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Noi 23, 2004 12:53 am

toti avem momente de genul asta, "ganduri negre"... depresii si paranoia. depinde in ce masura te lasi prins in cercul asta vicios, nu faci nimic pentru ca esti deprimat si aesti deprimat pentru ca nu faci nimic...

ce ne tine in viata, sau ce ma tine in viata, pe mine? mai live, mai.. sau poate era mai appropriate life... asta e una din intrebarile fara raspuns...sau cu aprope orice raspuns posibil... gandul la persoana iubita, curiozitatea, lasitatea de a te sinucide, masochismul, parintii, copii, frica de Dzeu, dragostea pt viata!
dupa parerea mea, nu poti fi fericit/linistit daca nu esti impacat cu tine insuti.. therefore.. singurul motiv pentru care merita sa traiesti esti tu insuti.. desi poate parea egoist ceea ce spun eu.. problema e ca daca nu esti multumit de tine.. nu te poti bucura de nimic...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 1:25 am

daca nu esti multumit de tine.. nu te poti bucura de nimic...

ete ca yo pot.... Nu sunt DELOC multumita de mine, dar ma bucur pentru lucrurile bune care li se intampla celor pe care-i cunosc, ma bucur ca fratele meu ia examene cu 10, ma bucur ca mama primeste prime, care o vor ajuta mai mult, ma bucur ca tata are prietenii adevaratzi, sunt fericita cand sora prietenului meu o duce bine, departe de casa, sunt fericita cand prietenul meu gaseste ceva care-i place si daca pot sa il cumpar yo sunt si mai fericita, si ma bucur cand mama lui zambeste :ham:
Sunt trista cand e vorba de mine si sunt happy cand e vorba de ceilalti ....de toti ceilalti, nu numai de cei pe care i-am dat exemplu....Sunt linistita si cand Shaki nu are de lucru la servici si cand K@tzy nu-si pune o mie de intrebari fara raspuns si e pur si simplu happy, cand Dark-soul da semne de viatza, cand Scorpy se joaca cu catzeii ei, cand Nocturna imi vb despre printzesa ei, cand SatyR asculta muzica, cand Love vorbeste cu mine, cand Hades e bine dispus si vorbaretz, cand Monk nu e suparat pt bunica lui, cand Moshu e sensibil (rar, dar merita momentul), cand stau la povesti cu Young_hova, cand imi spune Razorel ca mananca (stie el d c zic asta), cand vb cu Weet-Weet, desi rar, cand imi da bassplayer in cap cu modele de motoare, care mai de care, cand scrie Gaby in jurnal si e si happy, cand ii va da Weed de cap rebusului *p, cand etc etc....iar cand lumea nu se simte bine ma deprima, ma face sa ma simt prost ca nu-i pot ajuta sau ca nu pot fi macar alaturi de ei, ma deprim cand ma uit in oglinda, cand vad ca am ajuns la facultate si la cum gandesc n-as trece de clasa a 5a, etc etc....
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde live » Mar Noi 23, 2004 3:07 am

Mtz am o intrebare pentru tine:
Imi spui si mie 3 calitati si 3 defecte ale tale? [...] Nu trebuie sa gandesti asa!
Nu ii privi pe ceilalti ca pe niste zei, incearca sa-i depasesti. Am invatat multe de pe urma problemei asteia si ce este mai important e ca trebuie sa fii optimist. Stiu... ce legatura are thread-ul meu cu optimismul? Speranta! Sper intr-un final fericit.
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 3:42 pm

Pot sa incep cu defectele? ca le gasesc mai usor :-? si pot sa pun mai multe....
Defecte:
Maini mari, exagerat de mari, 41 port la pantof. dintzi strambi, corp meu n-are o forma normala, fundul mare (asta trebuie lucrat ca sa se dea jos), parul aspru si uscat, inteligenta sub media normala, etc etc, ca m-am plictisit
Calitatzi: :-? Hard job....
Cand sunt machiata sunt dragutza doar , adica nu se sperie lumea de mine pe strada (una), am o culoare ciudata la ochii, cate-odata imi place (doo), sunt inalta, dar nu tot timpul este o calitate :( (trei)
E bine asa?
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Noi 23, 2004 3:43 pm

Mtz io n-am mai vazut un personaj ca tine. Ori ai fost alintata ori te-a traumatizat ceva, da' asemenea matzaila de cand is n-am vazut. Uita-te pe forumu asta si invatza naibii ceva de la oamenii astia care scriu p-acilea. Ca is multi de la care ai ce invatza. Ai vreun handicap fizic, mai ai de trait o luna? Dupa cate vad io nu. Atunci ce probleme existentiale ai? Urata nu esti. 1000 de oameni ti-o zis deja. N-ai ce manca, n-ai ce freca?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Noi 23, 2004 4:02 pm

Mtz, eu nu mai zic nimic, probabil ca sunt oameni pe aici care te cunosc...
initial vrusesem sa duc discutia la un nivel mai.. sa-i spunem filosofic.. legat de nelinisti existentiale, adevarate.. si pt alea nu iti tin de cald "micile" atat de importante bucurii..
in sensul asta.. am scris ceea ce ai citat tu..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde theOffender » Mar Noi 23, 2004 4:05 pm

keshule, urmash fara doar shi poate la legatzia lui freud ~p
mtz, cred ca piskeshu are dreptate 100%. tot ce-ai inshirat tu acolo e referitor la exterior, shi ce e culmea, la un exterior in viziunea ta.

eu zic ca ar trebui sa schimbi oglinda, s-ar putea ca ea sa fie cauza acestor imagini diforme. sau, shi mai bine, renuntza la oglinda cu totul!
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 4:10 pm

N-am nici un defect fizic major, am ambele picioare si ambele maini, dar cand ma uit in oglinda sau in poze nu-mi place ce vad PUNCT chiar daca unora le place cum arat sau nu ma considera urata, nu conteaza, conteaza sa-mi placa si mie de mine....Am fost crescuta intr0-un peisaj vesel, daca se poate spune asa, toata lumea facea misto de toata lumea, iar eu, fiind cea mai mica nu puteam sa dau reply la impunsaturi si plangeam, de aici si sensibilitatea exagerata.....Am o groaza de oameni si in jurul meu, de la care as putea invatza mult mai multe, dar neincrederea in mine ma face sa zic: Eu nu sunt in stare e asa ceva! chiar asa este...nu o sa ajung cine stie ce in viatza, fara ajutorul celor dragi nu ma descurc, mi-e frica!
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde wwritza » Mar Noi 23, 2004 4:32 pm

mtz, io ti-am mai zis tie, meriti o bataie da' d-aia rea de tot, cu vanatai sa tzina vreo luna iar loviturile sa predomine in zona capului, ca acolo-i buba.

mai schimba placa cu 'cat de urata sunt', 'nimeni nu ma place'...etc.

cum am zis, ori bataie, ori o mare schimbare in viatza. marita-te, fa vreo 5 copii, ia-ti un caine (pisica nu recomand :yD ), fa un curs de tzesut la razboi....

ps. nu-ti pui deloc intrebarea de ce ai ajuns subiect de comentat pe threadurile de psihologie, depresatzi, labili psihic, sinucideri....>??
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 4:52 pm

ba culmea ca sunt placuta, problema mea e alta, asa cum eu pot sa traiesc cu faptul ca nu sunt frumoasa, ma mira ca va deranjeaza pe voi cum ma simt eu si cat de complexata sunt. Ideea cu maritishul, copii (dar nu chir 5, mai putini) si cainele imi surade! De la povestirea cu depresia am ajuns sa ne certam daca eu sunt urata sau nu....cut it out....mi-a trecut depresia acum m-am obiosnuit cu mine, nu ma mai surprind comentariile dureroase la adresa mea....m-am impacat cu ideea, venele n-o sa mi le mai tai ever, din motivul asta, iar de schimbat am tot incercat de ani de zile sa ma schimb...hard job....nu zic ca nu mai incerc, dar pt moment ma resemnez :B
Nu mai fiti offtopic si vb despre "gandurile negre", ale voastre nu ale mele *p
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Noi 23, 2004 5:35 pm

that's the spirit Mtz :B
(sorry pt off topic but couldn't help it :yD )
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde live » Mar Noi 23, 2004 9:12 pm

Bine spus:
La inceput este frica, teama, complexe si alte de-alea, apoi urmeaza faza dura prin care am trecut si eu, cand itzi dai seama ca totul e pierdut mai ai 2 optiuni dintre care cea mai acceptabila ar fi RESEMNAREA. Acceptarea sortii. Asa sunt si nu pot schimba nimic, nu mai am pe cine sa dau vina, nu pot mai mult, sa incerc deci sa traiesc in continuare in realitate nu in imaginar, intotdeauna am zis ca voi fi mare si ma voi schimba, dar nimic nu se observa. Sunt acelasi!
Problema e ca de fapt complexele nu sunt ceva normal, iar oamenii care le simt ar trebui sa incerce, asa cum am incercat eu cu tine si speram sa iti dea de gandit sa isi enumere in primul rand calitatile. Pare simplu, nu? Cand te intreb care este o calitate a ta, este un raspuns relativ simplu. Dar nu pt persoanele ca tine.
Deci, fara sfaturi pt ca sper ca ai inteles ce vreau sa spun. Intre timp gandeste-te si scrie pe foaie 10 calitati ale tale. Atat si nimic altceva. Cu timpul incearca sa adaugi si altele si ai sa vezi ca situatia se va schimba. Acum sincer te vad foarte fragila si lumea de afara te mananca, esti mare, va trebui sa te descurci singura, nu vei mai avea un loc sigur in care sa plangi!
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde live » Mar Noi 23, 2004 9:17 pm

Aristidedan, si totusi ce ai vrut sa spui cu "eu nu am ajuns la nivelul ala"? Eu o vad ca o chestie cu 2 taisuri.
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde Mtz » Mar Noi 23, 2004 9:18 pm

10 calitati :nope: no way....de unde sa le scot? si sper ca voi avea tot timpul p cineva langa mine, chiar si u7n copil, chiar si un catzel, sa ma ajute sa nu-mi fie frica, am nevoie de foarte putin ca sa ma linistesc, dar am nevoie! si nu prea pot fara :(....
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Noi 24, 2004 10:04 am

Uite, MTZ, daca vrei, iti fac io un copil!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Noi 24, 2004 10:19 am

cu pensie alimentara cu tot? ~p

se pune daca am gandur negre fatza de alta persuana? nu de alta, da tziu prea mult la mine ca sami fac rau intentzionat shi cu voie. deci az ma strafulgerat nishte ganduri deosebit de negre in legatura cu o tante lucratuare de la poshta, care imi venea sai tai venele dupa care so intoxic cu gaz, fara sa exagerez, merluc, parol, va jur, fara keterinca. pacat ca najungeam pana la ea. deci, ie grav?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Noi 24, 2004 11:01 am

Si tu vrei copii?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde aurora » Mie Noi 24, 2004 2:44 pm

cred ca in afara de particularitatile fiecarei persoane exista etape de-a lungul anilor care predispun la asemenea ganduri. imi aduc aminte ca pe la 12 ani a fost o perioada parca anume facuta pentru asa ceva. apoi intre 17 si 21 de ani nesiguranta cred ca e factorul determinant care face ca persoanele care sesizeaza aspectele mai subtile ale existentei si nu sunt preocupate numai de bani (cariera), tzoale si halealai sa cocheteze cu asemenea ganduri.
acum chiar daca o sa-mi saritzi in cap o sa va spun ca abia dupa 33 de ani (si doi copii (nu stiu sa pun inca pe smilie aham aici)) am inceput sa ma bucur cu adevarat ca sunt pe lumea asta. chiar daca sunt extrem de singura dupa standardele general acceptate, bucuria asta apare indata ce reusesc sa ajung dimineata la parametri nominali - cel mai bine dupa o cafea dar nu neaparat- cumva dinauntru sufletului. nu depinde de prestatia vreunei persoane, de dispozitia sefilor, de vreme, sau de mai stiu eu ce altceva. si bucuria asta ma face sa la iau pe cele insirate mai inainte ca atare.
cum am dobandit insa numita bucurie, asta nu pot sa spun exact.
aurora
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde live » Mie Noi 24, 2004 4:50 pm

Aurora, tot respectul!
Cum ai dobandit acea bucurie? Si eu sunt de aceeasi parere. Sunt perioade si perioade in viata care de care mai ciudate. De ce de ex un copil pune multe intrebari si este foarte activ iar de la 26 incolo incepe sa se multumeasca cu rutina?
Este o normalitate a varstei.
Dar nu cred ca depresia este facilitata de o anume etapa a vietii prin care trecem. Poate ca suntem instabili emotional, asta da, insa a spune ca suferi de o stare depresiva este considerata oriunde in lume ca orice boala grava, care necesita ingrijire medicala.
Ideea thread-ului voiam sa va spun este pur si simplu titlul asa cum il intelegeti voi, fara a lua in calcul alte comentarii de mai sus ale mele, vreau sa va afisati cat mai multe stari, cat mai multe furii si nemultumiri ale voastre, interioare si daca este posibil si raspunsul la acestea. Cum ati trecut peste ele, altfel, fiind forum vom incerca, toti sa ne dam sau sa dam raspunsul la ele.
As face o clinica mare in care sa pun toti prostii, dar stiti care e problema? Ca fara ei, noi ce am mai manca fratilor?
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde Titina » Sâm Noi 27, 2004 10:31 pm

Mtz,cand te gandeshti la 10 calitatzi al tine,nu tre neaparat sa te gandehsit la fizic,k dak nu iti place fizicul tau,nu pot sa te oblig sa-ti placa...
E o calitate shi faptul k te bucuri f mult ptr fericirea celor din jur.
Presupun ca tu te accepti pe tine,nu?La cum arati ma refer...chiar daca nu eshti f multumita,tre sa te accepti macar.
De ex. eu sunt trista cateodata ca nu ma pot bucura asha d mult de fericirea celor din jurul meu,chiar daca ash vrea...multi zic ca sunt foarte multumita de felul cum arat,dar asha daca m-ash gandi la toate micile defecte care le are oricine(cam ce enumerai tu al defectele tale),nu m-ash mai accepta pe mine...nimeni nu e perfect.Nah: io n-am dintii strambi,dar mi se mishca shi asta inseamna ca ar putea sa shi cada,datorita faptului ca nu mananc fructe...,apoi...am picioarele cam groase,glezna groasa,am buricul ciopartzit,shi eu am fundu' mare in ultimul timp,ca ma ingrash pe zi ce trece,am nasu` prea ascutzit,fatza patratzoasa,etc....multeee defecte gasesc,daca ma uit la fiecare amanunt la mine...dar tre sa te acceptzi asha cum eshti...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 9:35 pm

Gandeste-te ca tu esti cel mai bun! mai bun decat toti ceilalti! Fii narcisist!
Frumusetea e trecatoare, inteligenta nu
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde inger, alb » Mie Mar 09, 2005 7:34 am

Mtz te rog frumos, nu mai gandi negativ. Orce om din lumea asta are o frumusete :) si o uratenie ;b. Si ca sa nu mai spun de tacaneala;a. Nu putem fi perfecti niciodata:nope:. Sincer mie imi plac pers.....tacanite am cu cine rade ;-) Sper ca sunt bine venita in grupul vostru.?
inger, alb
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 09, 2005 6:15 am
Localitate: SECRET

Mesajde Akyta » Sâm Mar 12, 2005 3:17 pm

acum am ganduri negre, le-am avut intotdeauan, probabil si pt ca sunt o singuratica si ma impac cu ideea ca eu si gandurile mele negre facem echipa buna. Le-am si materializat, sau am incercat sa le materializez de cateva ori....mare pacat, n-o s-o mai fac
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde magdalena » Joi Mar 17, 2005 11:13 am

eu am de foarte multe ori ganduri negre,asta pt.ca stau si analizez tot ce mi se intampla.si pana la urma,din ceva ce initial m-a bucurat,ma intristez.
magdalena
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Mar 16, 2005 8:33 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Duffy » Vin Apr 08, 2005 6:30 pm

ce e interesant e ca la o cautare pe google dupa sinucidere apare un
site unde se vorbeste liber despre subiectul asta...nu-l mai gasesc acuma (sunt la un i-cafe ) cred ca l-au scos , a fost si Intr-un ziar.....
Duffy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 06, 2005 6:12 pm
Localitate: Buc

Mesajde Daimon » Sâm Apr 09, 2005 11:28 am

acu ganduri negre are toata lumea.. dar numai cei slabi ajung mai departe.. sau cei dezgustati de tot si toate.. dar nu merita!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Duffy » Mie Apr 13, 2005 6:46 pm

Aici e siteul de care vorbeam
Duffy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 06, 2005 6:12 pm
Localitate: Buc

Următorul

Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori