Spagile In Spitale?

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Spagile In Spitale?

Mesajde rollergirl » Dum Iun 29, 2003 12:14 pm

Oare cand o sa se termine cu datul "spagii in spitale".Ne-am tot saturat pe unde ne ducem sa bagam mana in bunzunar ,ca daca nu o bagi nu ai facut nimic!Ce putem face sa nu le mai dam nimic doctorilor ,sa se multumeasca cu ce au ,ca doar noi nu luam zece salarii?
rollergirl
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 29, 2003 12:10 pm

Re: Spagaile In Spitale?

Mesajde punct » Dum Iun 29, 2003 5:19 pm

Initial trimis de rollergirl
Oare cand o sa se termine cu datul "spagii in spitale".

:con: í¥í¥... niciodata din pacate. daca nu le dai spaga , ai toate sansele sa mori chiar in spital, fara sa se uite nimeni la tine...
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Lun Sep 06, 2004 4:53 pm

pentru cacaturi de operatii de apenticita sa bagi milioane...e chiar aiurea.dar e adevarat.ce-i de facut?facultatea de medicina,poate :)
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Lun Sep 06, 2004 11:31 pm

peste tot sunt oameni corupti, deci si in spitale. desi pt noi e important sa fim tratati ca niste oameni, pt ei, doctorii e doaro meserie si sunt obisnuiti cu tot ce vad.deci nu ii mai impresioneaza. tu te gandesti cu frica, ca da doamne sa nu mor, iar ei se gandesc sa scoata si ei un ban, mai mult sau mai putin cinstit.
e fireaomului sa vrea bani, nu toti ce-i drept, dar f multi.
pacat.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde UnCopilutz » Mar Sep 21, 2004 6:47 pm

de-as fi doctor...si as vedea eu ca omul e multumit de o operatie iesita bine,sau de un tratament calumea pe care i l as administra in spital,nu zic,as accepta cate un leutz,dar asta dupa ce i-as imbunatati starea omului,dar nu cum fac ei de pun tarif inainte!
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde nodingat » Vin Noi 19, 2004 6:18 pm

nu incerc acum să caut justificări, e adevărat, faptul că primesc e de condamnat, dar eu consider că vinovat este sistemul, pentru cei mai mulţi dintre medicii care lucrează in institiţii patronate de stat, salariul nu le poate asigura un trai decent.
eu unul nu ştiu cat de confortabil m-aş simţi dacă ar urma să mi se facă o intervenţie de catre un medic măcinat de grija zilei de maine...
dacă in restul meseriilor "greşeala e omenescă" merge drept scuză, că vorba aia, "nu-i moarte de om" in medicină lucrurile stau puţin altfel...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

spaga nu se va termina decat daca ii vom infrunta toti deodata

Mesajde ZeRex » Dum Dec 26, 2004 3:47 am

Chestia cu spaga la doctor sau in spital este intradevar un lucru ingrozitor , in special intr-o tara asa de prost organizataca a noastra , dar sa recunoastem este in special vina noastra care nu ne opunem acestui fenomen vast raspandit dar nu ca un simplu individ ci ca o entitate uriasa .Inpotriva acestui fenomen trebuie actionat in grup si nu de unu singur si nu numai in medicina ci peste tot la orice grad.Dar ce vorbesc asta e cazul ideal de fapt asa functioneaza sistemul nostru , la orice nivel exista acest mecanism indiferent de gradul unui individ in societate , fiecare isi ia felia din tort ;Aceasta e structura societatii umane si anume una piramidala.
Sper sa fi fost de ajutor intr-un fel sau altul si sa nu te fi plictisit.
ZeRex
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 26, 2004 3:20 am
Localitate: Filiasi

Mesajde ZeRex » Dum Dec 26, 2004 3:52 am

Ca sa fii doctor cu adevarat trebuie mai intai sa vindeci sufletul unui om si apoi corpul sau si sa nu te astepti sa primesti ceva in schimb.Dupa parerea mea sa fii doctor inseamna sa dai si sa faci tot posibilul fara sa astepti ceva in schimb.
ZeRex
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 26, 2004 3:20 am
Localitate: Filiasi

Mesajde nodingat » Dum Dec 26, 2004 6:12 am

prietene, ai vreo treabă cu lumea in care trăieşti?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde v1n3ri » Dum Dec 26, 2004 10:10 am

Da' mai e si faza aia, ca se coboara unii medici la un nivel d'ala... Sa ceara vo 15 000 pt o adeverinta pt nu-stiu-ce. Ce sa zic, "I love Romania". Zicea unu' la 13-14 a lu' Andrei Gheorghe: "Avem o tzara minunata. Pacat ca e locuita." :). Lasa ma, poate candva va fi mai bine.
Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur.
E o onoare sa fiu ignorat de gabuba.
Avatar utilizator
v1n3ri
Junior Member
 
Mesaje: 541
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde blaind » Mar Sep 20, 2005 5:11 pm

au murit copii de septicemie pentru ca parintzii nu au avut bani de shpaga pentru medici...shi era vorba de operatzie de apendicita,nu de cine shtie ce minunatzie
ce sa zic, sustzin shpagile
in schimb, intr-un spital universitar din Iashi au fost operatzi bolnavi fara nici un ban, deoarece medicii au fost deajuns de OAMENI incat sa nu urmareasca altceva decat insanatoshirea pacientzilor
normal...Romania: tzara tuturor posibilitatzilor
Still talkin' to myself
and nobody's home

(Alone)
Avatar utilizator
blaind
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm


Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron