Noise

forum de informare

Noise

Mesajde whatever » Vin Dec 31, 2004 2:21 am

cred ca pe AKM se potriveste cel mai bine threadul meu despre noise, altundeva nu si-ar fi gasit loc probabil. Am inceput sa ascult acest stil muzical sa ii zicem de cand am aflat de colaborarile lui Patton cu Merzbow respectiv de albumele sale solo (si mai precis primul - Adult Themes For Voices) Acuma e greu sa descriu in ce consta "noise" . Cel mai simplu ar fi sa zic ca e exact ceea ce zice si numele sau. Dar exista atatea tipuri de noise, atatea modalitati de a face noise, inca imi e practic imposibil sa dau niste definitii exacte. Mai bine incerc sa zic cativa artisti importanti, si sa si atasez o piesa sa va dati seama ce urmaresc :)

Deci am avea asa. Pe primul loc ar fi de departe Merzbow (Masami Akita) cu peste 100 de albume scoase, si al carui nume vine de la opera scriitorului german Kurt Schwitters - Merzbau. O sa revin cu mai multe detalii despre Akita cu alta ocazie. Ar mai fi Melt Banana (colaborare si cu Patton), Lustmord, Boredoms, Zeni Geva, Mike Patton (de care am pomenit destul pe alte threaduri) Delta 9, Disecting Table (despre care o sa revin iarasi cu mai multe amanunte) Whitehouse (aparuti pe scena industrial prin anii 80 care l`au influentat pe Merzbow) si multi altii.

Eu am prins ceva "concerte" de noise, cu artisti japonezi (unde se face cel mai mult noise) si unul dintre ei cu care am apucat sa stau de vorba (imi pare rau ca nu ii mai retin numele) avea absolvit conservatorul de muzica electronica din Amsterdam, si pe cel din New York. La noi in Romania miscarea de noise e la inceputul inceputului, recent a avut loc in Bucuresti un festival numit avmotional unde din pacate nu am reusit sa ajung desi imi doream foarte mult. In fine ... poate cei mai nebuni dintre voi s-au dus pe acolo si au vazut ce era de vazut si auzit :)

Astept parerile voastre despre acest subiect.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DTH » Vin Dec 31, 2004 12:52 pm

cam confunzi treburile pe-aici.. de altfel si cei care au vorbit la av motional le-au amestecat. Ba chiar le ameteau rau de tot, bagand in aceeasi cateorie pe luigi russolo (un futurist de la inceputul secolului 20) cu noiserii de azi.
Lustmord e considerat mai degraba un precursor al dark ambient-ului. Unele materiale sunt mai "zgmotoase", dar tot nu sunt noise, cel mult bat putin in industrial.
Despre Whitehouse e greu de zis.. vorba ta, sunt aparuti pe scena industriala. Pe de alta parte ei au pastrat doar partea cu zgomotul din industrial, in timp ce trupele gen throbbing gristle si spk au diversificat ceva mai mult. Ma indoiesc ca au influentat pe Merzbow care a abordat zgomotul din perspectiva dadaista, si cel putin in "tinerete" asculta rock progresiv.
William Bennet de la Whitehouse si-a exprimat cu mai multe ocazii dezgustul pentru "noise"-ul japonez. Cu toate ca nu-i impartasesc parerile, acest mic conflict ilustreaza bine ceea ce incerc sa spun. Trupele gen Whitehouse, Sutcliffe Jugend, Consumer Electronics etc, au abordare industriala si initial aceeasi mesaje/ imagistica. Sa zicem in mare "tema" versurilor lor a ramas violenta sexuala. Trupele de genu asta acum sunt considerate a forma stilul "power electronics", pentru ca nu sunt nici Industrial si nici Noise (care la vremea respectiva, circa 1980-1982, nici nu exista ca stil).
Artistii "Noise" pe de alta parte, nu prea pun accent pe mesaj sau versuri, abordand diverse teme (care par destul de aleatorii)... "neuro-electric butterfly", "speed", "inner mind mystique" (doar cateva exemple de titluri) - deci o abordare mai abstracta, mai degraba psihedelica.
O definitie a noise-ului ar putea fi asa:
Stil de muzica electronica violenta, fara ritm, bazat pe zgomot sintetic, abstract. De obicei tinde sa aiba o productie buna (spre deosebire de industrial), putandu-se de multe ori discerne fiecare sunet. Se poate folosi si vocea, de regula distorsionata (ca in cazul Masonna, Macronympha si altii).

Zgomotul este folosit in diferite forme si in alte stiluri cum ar fi IDM si "Glitch", in drill'n'bass (tot pe-acolo cu idm-ul e si asta), etc.Pana si in hardcore techno uneori.
Ideea e ca Noise nu e tocmai zgomot, foloseste un anumit spectru de sunete, si daca ceva e zgomotos sau utilizeaza zgomot, exista si alte optiuni de categorisire, printre care si "experimental", care merge la mai multe.
Sper ca vei lua acest mesaj ca pe un comentariu constructiv si daca stiai deja ce ti-am mai spus pe-aici ma scuzi.
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde whatever » Vin Dec 31, 2004 3:48 pm

ca veni vorba de Merzbow, el a si cantat intr-o trupa de rock progresiv daca stiu bine dar mie imi pare ca a fost influentat de Whitehouse (promit ca revin cu detalii ca sa sustin afirmatia dupa revelion) . Stiai ca si Bennett a fost chitarist intr-o formatie de post punk ? Oricum...da, eu stiam in mare parte cam ce ai scris pe aici, nu am de ce sa te scuz, sunt chiar bucuros ca ai raspuns :) Ma rog , acuma fiecare priveste lucrurile cum vrea el la urma urmei, si eu tot inclin sa ii incadrez pe artistii care i`am zis eu la noise. In orice caz cu un lucru din ceea ce ai spus nu sunt de acord. Noise exista ca stil in anii 1980, dar poate nu era categorisit ca fiind singur. Poate ma exprim eu prost. Vrea sa spun ca exista stilul industrial-noise sau noise rock vezi de pilda o trupa foarte putin cunoscuta la noi din pacate, iarsi cu zeci de albume la activ afara , si anume Swans.Ai dreptate, noiseul acorda o abordare a temelor psihedelica si abstracta, cred ca e foarte bine zis. Oricum ce vroiam sa zic ca o concluzie. Eu am prezentat artistii de mai sus inclusi ca fiind toti "noise". Practic avem stilul principal, si subdivizarile ce urmeaza logic, precum "industrial noise", "noise rock", "experimental noise" "avant-garde noise" etc. Sunt mult prea multe ca sa le stiu pe toate.. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic si de ce am prezentat asa cum am prezentat.

O observatie am totusi sa aduc, cu referire la "conflictul" dintre japonezi si restul de noiseri. Artistii de noise japonezi sunt aproape necunoscuti la ei in tara, si celebri in strainatate. Si din cauza aceasta un artist european ar avea toate sansele sa spere la un turneu in Japonia. Niponii sunt maniaci cand vine vorba de artisti de afara. Practic orice sa fie, dar nu de-al lor.

Cam asta a fost pentru ziua de azi. Inca o data am bucur ca am primit raspuns la threadul initiat de mine, sincer ma asteptam sa treaca saptamani bune pana sa mai scrie careva aici. La multi ani, si ne auzim in 2005 :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DTH » Sâm Ian 01, 2005 4:48 pm

la multi ani :)

da, stiu de chestia cu bennet.. de merzbow nu stiam dar nu ma surprinde prea tare.
Stiu ca noise-ul exista tot din anii 80, dar la vremea respectiva (inceputul anilor 80) nu numai ca nu era categorisit - nici nu era inchegat bine ca stil. Sigur ca erau diversi artisti/trupe care foloseau zgomot, dar era mai mult muzica experimentala, in special colaje sonore, sunete acustice, zgomote aleatorii de gen erori, interferente etc.
Presupun ca e discutabila treaba asta. Da, fiecare cu perspectiva proprie..

Problema e ca terminologia in domeniul asta se bazeaza pe repere relativ recente.. Exista stiluri inventate acum cativa ani doar, si pentru a le defini ne raportam la niste formatii contemporane si anumite precedente.
La capitolul asta nu stiu daca putem fi de-acord, consider ca e mai buna precizia si etichetarea exacta..
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde neatza » Lun Ian 10, 2005 10:47 am

bai frate, pleaca omu putzin unde are treaba shi cand se-nturce vede totu vraishte. deci care-i treaba ?

bre uatevar, fii nitzel atent acilea: cu riscu de a te dezamagi crunt, Patton nu ie dumnezeuu muzicii. orcat ai vrea tu sa-l faci cel mai tare, va trebui laomomendat sa acceptzi ca mai exista shi genuri muzicale care nu au legatura cu patton sau FNM. Atata vreme cat vei intzelege asta, potzi sa continui shi cu threadu asta. in cazu in care il mai bagi pe patton sau pe FNM pe orcare din threadurile de pe AKM, postu va fi shters, iar tu nu vei mai avea acces aci.

+ ca vezi ca faci oarece confuzii, in sensu ca Swans nu sunt noise. pot fi consideratzi, e drept, un fel de premergatori ai genului, dar nu sunt noise.

Shi daca tot suntem la sujetu de noise, in cazu in care avetz curiozitatatea, punetz mana de cautatz oarece din trupele astea: Imminent Starvation, Folkstorm, P.A.L. , Mlada Fronta, Klinik, Kiew, Tumor, Black Lung, etc...
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Ian 10, 2005 11:26 pm

neatza, unu` la mana Patton e si artist de noise, asa ca il pot pune la stilu` asta, FARA legatura cu fenemeu, asa ca nu esti drept cand zici ce zici mai sus. Daca primul sau album solo nu are macar influente de avant-garde si de noise ma retrag de pe AKM.

doi la mana, nu am zis ca Swans sunt noise, am zis ca sunt industrial noise/noise rock, asa ca nu prea vad de ce imi sari asa in cap.

Black Lung si Klinik stiu si eu, dar tot ascult si tot ma uimeste Disecting Table. Omu` ala e genial deadreptu. Hai ca ma duc, a inceput sesiunea, am mult de invatat, mai revin eu cu posturi mai lungi si mai la subiect.


peseu - te asigur ca nu am venit pe akm sa vorbesc despre Patton, decat in masura in care are legatura cu threadul ce l`am facut. Ce sa fac daca omu` are albume de noise si inca de buna calitate ? ~)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Ian 11, 2005 10:47 am

bre uatevar, vad ca nu ma intzeleg cu tine, asha ca te iau mai scurt: Patton la AKM = nu. po sa povesteshti despre orice alceva, da numa despre baiatu asta nu.
Ai zis despre Disecting Table. Foarte bine. Continua cu ashtia shi mai lasa-i pe fnm sa se odihneasca umpic.


Uite, apropo de noise, pentru aia care nu pre sunt familiarizatzi cu subiectu shi vor o informare minimalista, ie lincu asta care explica succint shi destul de bine cu ce se haleshte treaba:

http://en.wikipedia.org/wiki/Industrial_music#History

shi am zis “destul de bineâ€Â
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Ian 11, 2005 12:15 pm

oki, am prins ideea ta, asa ca incep prin a zice cate ceva despre Dissecting Table asta. Apai tipu` e un japonez pe numele sau Ichiro Tsuji care ie si considerat a fi capul organizatiei U.P.D. (vine de la Ultra Psychological Description). UPD`u asta a inceput pe la mijlocul anilor 80, cand Tsuji impreuna cu inca ceva prieteni au inceput sa cante si apoi prin 88 sa inregistreze primul album Disecting Table (album laiv). Tot Tsuji ne zice ca numele de U.P.D. "has to do with the energy state of transcending matter and spirit"

Tot asa si numele de Dissecting Table in viziunea sa inseamna disectia materiei si a spiritului uman. U.P.D.u` asta mai are de`a face cu tehnica de body engineering, si cu alte chestiuni legate de medicina (vezi electroengefalograma, microvibratii, activitatea pielii, etc) Io nu stiu prea multe chestii, cam ce am stiut v`am zis, ma mai interesez si eu si cand aflu ceva nou, revin cu amanunte, dar nu ma supar daca neatza sau dth sau oricine altcineva mai scrie p`aici posteaza alte informatii despre DT pentru ca is chiar curios de ceva nou. Ah, mai stiam ca el a zis ca face muzica pentru ca asa poate sa reprezinte energia psihica si relatia dintre om si sunet.

Tsuji are in vedere colaborari cu artisti japonezi ca si Ruins, Howling of Himalaya, Merzbow sau Deliberate Composition, parca la un moment dat zicea ceva si de Melt Banana, da` nus sigur. Oricum, tipu` are multe albume, prea multe ca sa le stiu numarul, si urmatorul LP o sa apara pe la finele lui februarie. Acuma imi pare rau ca nu atasez ceva piesa sa va datzi seama cum suna, dar majoritatea pieselor sale sunt pe la 15-20 de minute, si aici e o limita de attachment daca stiu bine, plus ca nu e bine daca tai din ea, ca nu iti dai seama prea bine de ce vrea omu` asta dupa ce asculti 1 minut din "The Needs of the Body" :)

peseu - misto linku lu neatza.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde DTH » Mar Ian 11, 2005 1:22 pm

despre D.T. nu ma mai prezint pt ca n-am ascultat.
Dar cat despre pagina aia linkata, e "destul" de buna.... dar zapacita in ultimu hal. Si pentru cineva care nu are niste cunostinte deja despre domeniu, mai mult il incurca. Textul nu e bine documentat.. raporteaza totul la Musique Concrete, Avant-Garde si diverse genuri de metal/ rock. Ceea ce nu prea e cazul sa faca.
plus faze paranormale gen "Noise/ shock" si "Technoid" (!!) - pai aste-as stiluri? o fi fost beat autorul, "technoid" e doar un adjectiv pentru ceva care are elemente sau structura de techno.
ar mai fi greseli dar parerea mi-am expus-o deja.

o sa postez intr-o zi un link spre o alta pagina despre domeniu (in romana).
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde neatza » Mar Ian 11, 2005 1:34 pm

daca tot suntem la capitolu lincuri, ete unu care mie mi se pare printre cele mai decente. informatzie bruta, argumentatzie scurta shi pertinenta, sample-uri pentru fiecare. partea nasoala (trebe sa existe shi asha ceva) ie ca saitu ie axat pe electro shi atinge doar tangentzial industrialul.

http://www.di.fm/edmguide/edmguide.html
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Mar Ian 11, 2005 10:22 pm

baaaaaa, da` ala care a facut pajina aia il baga pe Venetian Snares la "Noizecore" si apoi zice ca tot ce a zis e a total waste of time si ca nu merita sa asculti asa ceva !!! Acuma sa ma bag iara in categorisiri, pot zice ca tipu` face drill'n'bass, hardcore techno, fatza de Goverment Alpha care e mult mai mult inspre noise decat e VS. Ma rog, ce vreau sa spun ie ca Venetian Snares nu imi pare in nici un caz ceva neglijabil asa cum zice saitu` ala, ba din contra, eu recomand sa ascultati daca nu ati ascultat ceva, ca suna tare bine.

in rest mi`a placut ce am citit si acultat
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Mie Ian 12, 2005 11:16 am

trebe loat in considerare ca tipu cu pagina respectiva are o inclinatzie clara spre house, trance, goa, etc. faptu ca in incercarile lui de a da de capu placerilor lui nu a uitat sa aminteasca de neshte genuri shi subgenuri care are legatura, mai mult sau mai putzin, cu veleitatzile omului, ie totushi de admirat.

asta spre deosebire de primu linc dat de mine unde se presupune ca vorbeshte un cunoscator shi pasionat al industrialului
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde DTH » Mie Ian 12, 2005 5:27 pm

imi place formula asta cu sunete la fiecare stil
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO

Mesajde whatever » Dum Feb 27, 2005 9:20 pm

avand acuma putin timp liber, am scos ceva sample dintr`o piesa de la Dissecting Table si am zis sa o pun aici sa va fac o mica surpriza :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Mai 16, 2005 12:17 am

comentarii, ceva ... orice ? v-a placut ? sa mai pun ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Mai 16, 2005 9:17 am

baga bre ! orice sa bagi, atata vreme cat nu ie patton. shi cu cat dai mai multe amanunte, cu atat mai bine.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Experimentalart » Sâm Oct 28, 2006 1:05 am

Exista un club in Bucuresti in care se poate asculta Merzbow ?
Daca nu, atunci nu stiti ce cluburi ar accepta propunerea de a pune Merzbow macar o noapte ?
Va rog, dati-mi niste informatii, ca sunt disperat, vreau sa ma simt bine cu adevarat intr-un club, si asta nu se poate cu muzica comuna, fara nimic nou si interesant!
Experimentalart
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 28, 2006 12:27 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde DTH » Lun Oct 30, 2006 7:54 pm

Experimentalart scrie:Exista un club in Bucuresti in care se poate asculta Merzbow ?
Daca nu, atunci nu stiti ce cluburi ar accepta propunerea de a pune Merzbow macar o noapte ?


Chiar n-am auzit niciodata de asa ceva.. o seara de noise in bucuresti. Iti recomand totusi sa iei legatura cu alti ascultatori de noise, daca sunt un numar.... oarecare, atunci cu siguranta se va putea.
DTH
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Noi 30, 2004 12:38 pm
Localitate: .RO


Înapoi la AKM

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron