Arme de razboi

slujba mintilor iscoditoare: nu crede, cerceteaza!

De toate pt. toti!

Mesajde LS. » Mie Feb 09, 2005 6:03 pm

MiG29 scrie:tarile pactului de la varsovia nu aveau cum sa opteze ptr akm ptr simplu motiv ca akm-u ie varianta romaneasca cu pat de lemn a ak-47-ului.iar armata sovietica/rusa nu mai foloseste ak-47 de vreo 20 de ani,trecand usor la ak-74.


Salut Migule!! Vad ca e nevoie de o interventie pt. a pune lucrurile la punct:

AK e una si AKM ( Avtomat Kalashnikova Modernizirovannyj) alta!! Prima e "batrana" si a doua seamana dar e alta arma.

Cand adaugati si cate un S' la ele, asta inseamna ca au pt. rabatabil...nimic mai mult.

sper ca acum vorbim pe aceasi linie.....Regard.......

LS.

ps. AKM-ul e mai usor cu mai mult de un kg. fata de AK.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde COBRA01 » Joi Feb 10, 2005 6:51 pm

voi ati inceput sa aveti o obsesie cu Kalashnikovul? cred ca e timpul sa trece-ti la alte arme. M-am saturat sa citesc despre ak-47 sau variantele sale
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde MiG29 » Joi Feb 10, 2005 8:19 pm

L.S. eu stiam ca AKM vine de la Automat Kalashnikov modernizat dar si ce zici tu e bine.Despre AKMS-uri si AKS-uri am avut alta discutie.
Panzaer 6...da rusii n-au inlocuit in totalitate AK-47...trupele de la Mininsterul de Interne adica OMON-ul(un fel de jandarmerie sau asa ceva) au inca Ak-47
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Alte arme!

Mesajde LS. » Joi Feb 10, 2005 10:39 pm

Are dreptate Cobra...sa trecem si la altele!

Va place asta???
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Panzer6 » Mie Feb 16, 2005 11:30 am

E un pistol Beretta (nu stiu exact ce model dar pare cam vechi). Sincer sa fiu as prefera un Glock 17, un Walter sau un H&K.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Pistoale!

Mesajde LS. » Mie Feb 16, 2005 5:20 pm

Salut!! Nu e Beretta...e Taurus 9 mm' lung produs in 1988'.

In legatura cu Glock 17 am inteles, dar n-am inteles faza cu Walter-ul sau H&K.

Toate bune!!
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Panzer6 » Joi Feb 17, 2005 1:37 pm

Nu pot sa-mi dau seama ce nu ai inteles, dar pot sa-ti spun ca Walter P-99, H&K USP si H&K P-2000 sunt ultimul racnet in materie de pistoale, precizia lor facandu-le preferatele fortelor speciale, alaturi de Glock.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde LS. » Joi Feb 17, 2005 9:59 pm

Salut Panzer! Chiar sunt curios daca vorbesti din experienta personala sau din ce ai spicuit pe google!!

Chiar sunt interesat sa stiu ce forte speciale prefera Walteru!!! Doar ca idee....un H&K costa cam odata jumate fata de un Glock 17' sau 19'......si nu e cu nimic mai bun...dupa mine nici nu ajunge la acelasi level cu Glock-ul.

Mai misto e asta:http://images.google.com/images?q=tbn:c1x4YW4KlO8J:www.ppc1500.cz/Zbrane/steyer.JPG
Faptul ca Nemtii si H&K au reusit cu MP-URILE nu inseamna ca-s mai buni si in alte domenii! Scuze..trebuie sa plec...am sa revin!!
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Panzer6 » Vin Feb 18, 2005 11:54 am

Trebuie sa recunosc ca nu am pus mana niciodata pe un Walter sa H&K dar am vazut pistoale Walter in dotarea SAS-ului si a armatei canadiene iar H&K in doterea armatei germane si a fortelor speciale dim mai multe tari printre care si SUA, Italia, Japonia sau Cehia.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Feb 19, 2005 1:53 am

de obicei fortele speciale nu primesc ce prefera ci se semneaza un contract cu a anumita companie care livreaza atat armele de asalt cat si pistoalele.Bineinteles cu exceptia SAs,SBS si poate si israeleinii care deja sunt atat de renumiti incat isi pot alege singur armele.Nici eu nu sunt un mare fan al pistoalelor H&K.Belgienii de la FN au pistoale bune si destul de convenabile la pret.Dar nu cred ca in materie de forte speciale se tine cont de "cost-effectivness"...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde LS. » Sâm Feb 19, 2005 6:43 pm

SAS-ul chiar folosesc un ghiveci de arme din toata lumea.....de la M-203 Americane la Minimi al FN-ului si pana la MP-5 ale H&K.

Izraelienii cam stiu sa-si faca arme singuri ( si inca bune ) si tot prefera pe langa Neghev si Uzi niste M-uri 4 si Glock-uri ce nu-s izraeliene precum stiti.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Panzer6 » Dum Feb 20, 2005 4:02 pm

E aproape imposibil pt. o companie producatoare de armament sa fie pe primul loc la toate categoriile de arme, de aceea nu cred ca fortele speciale ale vreunei tari sau chiar armatele regulate sa achizitioneze toata gama armament de la o singura companie ci se arienteaza spre o anume categorie de arme pe care compania respectiva o produce in functie de performate si cost (cel mai cunoscut exemplu pt. noi e echipa antitero din cadrul SRI care foloseste un amalgam de arme, incepand cu clasicul AKM, MP5-uri, PSL-uri produse in Italia sau Elvetia, Glock-uri etc.)
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

AKM-uri!

Mesajde LS. » Dum Feb 20, 2005 7:32 pm

Salut Panzere......AKM n-ai sa vezi la aia mascati de la SRI. Sau daca ai vazut ceva asemanator cu AKM, probabil ca n-au fost aia de la C.T. ci alti mascati....la noi e la moda ca fiecare smecheras de politai sa apara mascat!!

Eu am vazut cu ochii mei doar AKS-74-U si alea in versia micro.

O super saptamana tuturor!!
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

hi

Mesajde usr » Lun Feb 21, 2005 1:41 am

sal all , sunt oarecum nou pe acest forum dar am vazut ca sunt o multime de indivizi destul de avizati in dimoneiu :) , asa ca va rog daca stie cineva informatii in plus despre bombardierul B2 sa posteze aici...tot ce stiu este ca e cel mai scump avion la ora actuala , nitzel peste 2 miliarde , poate ajunge la orice target de pe glob cu maxim o alimentare , shi incredibil (sau nu am inteles eu bine ) dar viteza lui medie este de 120 km/h.
multumesc anticipat
Avatar utilizator
usr
Junior Member
 
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Feb 19, 2005 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mie Feb 23, 2005 3:02 pm

lagat de viteza medie...eventual 1200km/h ca 120 prinde si loganu~p
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Joi Feb 24, 2005 1:58 pm

B2 zboara cu 120 pe ora (pe bune). Trebuie sa mentina aceasta viteza pt. a nu fi detectat de sistemele termice antiaeriene.
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde COBRA01 » Vin Feb 25, 2005 12:38 pm

dar asta nu inseamna ca nu poate atinge viteze mult mai mari
COBRA01
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 14, 2005 4:26 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde MiG29 » Vin Feb 25, 2005 2:51 pm

si nu cumva 120km/h e sub limita de sustentatie?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

B2 cu elice!

Mesajde LS. » Vin Feb 25, 2005 2:58 pm

Cum Mig-ule....n-ai stiut ca B2 are si varianta de elicopter?

Am trait s-o aud si pe asta......................dar daca stau si ma gandesc....daca noi Romanii am construit un submarin din cauciuc anti radar, oare nu-s in stare Americanii aia sa faca un B2 sa zboare cu 120'?????????

Scuze!!
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Zumper » Dum Mar 20, 2005 2:23 am

Nu e tata treaba in puska, tata treaba e in om. Celebrii ghurka au demonstrat asta tot timpul. Si nu mai putin celebrii SAS. Materialul uman primeaza peste calibru, calitatea unei arme , viteza glontului sau mai stiu io ce chestii tehnice.
Avatar utilizator
Zumper
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Plutonian » Lun Mai 02, 2005 10:54 am

Salut sunt un nou utilizator al acestui site si un pasionat al armelor de foc
fara a vrea sa deranjez pe cineva as dori sa-mi expun parerea in legatura cu acest topic folosindu-ma de cunostintele si experienta mea in domeniu
despre ak vs m-16 pot spune asa:

si eu ca multi alti romani am facut armata si am avut in dotare ak model 63
si mai mult decat aceasta am avut sansa sa execut sedinte de tragere cu arma colt m-4 pe timpul cand imi satisfaceam stagiul militar in cadrul trupelor de jandarmi la constanta cu ocazia prezentei corpului expeditionar 478 al u.s. army in anul 2003
in timpul conflictului din irak
Am sa incep cu Akm-ul in paralel cu maverikul
o arma grea incomoda oarecum urata fatza de un m4 usor practic si pot sa spun chiar
cu o frumusete specifca numai armelor
in ceea ce priveste deficientele akm-ului ceea ce se spune in realitate sunt numai jumatati de masura
stiu ca selectorul de foc este prost amplasat si incarcatoru este greu de manevrat
dar prin doua procedee simple de manevrare poti sa fi la fel de eficient ca si cu un m4
credetima ca cu incarcatorul cu munitie in arma poti desasigura arma si executa foc in mai putin de 1sec
stiu ca aparatele de ochire sunt rudimentare dar printr-o simpla aliniere a armei cu soldul poti lua linia de ochire la fel de bine si de repede ca si cu un m4
ak este zgomotos doar la inceput ptr ca nu esti obisnuit cu sunetul acestuia
iar in ceea ce priveste reculul:))(si un copil poate sa traga cu aceasta arma)
trageam serii de cate 10-15 cartuse fara ca arma sa se miste in mana
americanii cand trageau cu ak parca aveau percutoare in mana deoarece nu erau obisnuitzi cu reculu mai puternic al acestuia(in comparatie cu m4) da ak are recul mai puternic decat m4 dar nu la modul in care iti rupe umarul si in care tragerea este afectata de acesta
in counter stryke e o tampenie cu ak cand tragi 4 focuri si iti pleaca arma la plimbare
La 100 de metri nu am ratat niciodata tinta indiferent de modul de foc folosit
semi-auto burst sau full-auto
da m4 este mai precis dar si aceasta afirmatie este exageata prin faptul ca daca ak are un grupaj de 5cm la 100m m4 are un grupaj de 2cm ce mai conteaza ca il lovesti in mijlocul fruntii sau 3cm mai la dreapta?
da ati putea spune ca la 100m exista diferenta aceasta dar la 400m?
ei va raspund tot eu NICI UN INFANTERIST NU EXECUTA FOC CU ARMA DE ASALT LA DISTANTE MAI MARI DE 200M deoarece orice arma din prezent devine ineficace din punct de vedere al preciziei efective din cauza proastei observari a tintei si a prezentei echipamentului individual de protectie si dupa cum spunea cineva mai inainte
doar prezenta aparatelor specializate de ochire de tipul luneta pot remedia problema
iar ak la fel ca si m4 au exact aceleasi tipuri de siteme ce pot fi montate pe arma
In poligon am executat impreuna cu partea americana trageri complexe la diferite distante si in moduri diferite de foc in tinte de toate tipurile cu ambele arme
acest experiment a fost dictat de curiozitatea efectiva a ambelor parti in ceea ce priveste cele doua arme reprezentative
sau constatat urmatoarele:
M4 AKM63
distanta efectiva de tragere 800m 1000m
putere de foc burst 3focuri full-auto
precizie 15-20%>akm63
putere de penetrate prin vesta III (M4 80m) (AKM63 150m)
nr. de cartuse trase pana la pauza in scopul preveniri decalibrari
M4 20cartuse AKM63 50cartuse
ak nu necesita scule speciale de intretinere usor de intretinut si deosebit de rezistent in conditi de folosire intense in orice tip de mediu in comparatie cu M4

in final am sa va povestesc o intimplare oarecum interesanta
intruna din zilele de iarna a inceputului de an 2003 ma aflam in patrulare impreuna cu un coleg, arma o aveam trecuta la spate ,din cauza intensei utilizari cureaua armei sa rupt si arma a cazut in spatele meu intro groapa de vreo 1m adancime plina cu apa murdara pe jumatate inghetata am scos arma am reparat cureaua si am continuat patrularea
timp de 3zile arma a ramas necuratata deoarece in aceea perioada nu prea aveam oameni la schimb si executam misiuni si cate 20ore pe zi
la 3 zile dupa aceea am avut tragere arma era plina de rugina si avea chestii prin ea pe lungimea tevii in tubil de gaze si cutia mecanismelor
pot sa va spun ca am tras perfect 30 de cartuse intro tinta medie la distanta de 75m
fara ca arma sa dea vreun rateu sau precizia sa imi fie afectata
ptr cei neavizati pot spune ca am facut armata intr-o unitate de "prima mana"
am tras mii de cartuse si cred ca asa mi-am putut face o parere pertinenta despre aceasta arma
in timpul civiliei am facut tir de performantza
va rog sa tragetzi singuri concluziile in urma celor relatate de mine
si sper ca nu am plictisit pe cineva
voi continua sa dialogez cu voi deoarece consider ca discutiile sunt interesante
Plutonian
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mai 02, 2005 9:24 am
Localitate: galati

Parerea!

Mesajde LS. » Mar Mai 03, 2005 6:06 pm

Salut Plutonian! Fara sa te simti ofensat, am si eu niste intrebari!

Te referi la AK-47 AMD 63?? Daca da, ai stiut ca e una din cele mai nasoale serii de AK. scoase??

La inceputul mesajului ai amintit ce M-16 si in continuare ai vorbit de M-4....stii care e diferenta?? Cred ca ai vazut cel mult niste M-16 A2 si nu M-4.

Vad ca nici in legatura cu AK-ul nu te-ai hotarat...e vorba de AK sau AKM??

AK-47 AMD 63 e doar un AK-u!!

Ai zis ca trageai serii de 10-15 focuri....asa se invata in armata Romana...nu cred!

Nu te cred ca n-ai ratat la 100 de metrii, mai ales la Automat....sa nu ratezi nimic la suta cu full-automat?? Cred ca nici Rambo nu a facut asa ceva prin filmele lui!!


Iar de grupaj....depinde de cine trage...nu e ceva exact!

Ma opresc aici ca sa nu iesi ridicol...oricum cred ca incerci sa povestesti ceva din auzite, nu mai mult.

Sanatate si bine venit pe aici.....

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Plutonian » Mie Mai 04, 2005 2:41 pm

ok devine incitant:P
in primul rand sa stii ca armata romana nu are si nici nu a avut vreodat amd63
asta e denumirea ungureasca a akm
si sunt unele din cele mai proaste ak-uri facute vreodat deoarece teava lor are doar 320mm in loc de 415mm cat are in mod normal
mai proate decat astea sunt alea chinezesti din primeseria akrii

acum trebiue sa fac o precizare tata sunt expert in domeniul tehnici de lupta
pasiune pe care o am de mai bine de 10ani:) si crede-ma ca rareori ma insel
si asta mai ales in a recunoste o arma
stiu prea bine cum arata un m16 si stiu la fel de bine cum arata un m4:)
greseala in cazul armei americane la fel ca si in ceea in cazul rusesc este doar de exprimare:d
ak akm sau akm63 in cazul armatei romane e unul si acelasi draq deoarece in afara de un lot ingsgnifiant de ak47 primit de la rusi romanii au produs numai modelul 63 si in ultimi ani in paralel cu modelul 74
cam 80% din ak romanesti sunt model 63
cand spui AK este o chestie generala deoarece toata familia indiferent de model este AK(automat kalashnikov)
iar aceasta mare familie se imparte in 3 mari modele fiecare cu subvariantele lor
ak47(automat kalashnikov md.1947)akm63(automat kalashnikov md.1963)
m=modernizat(mai usor cu 0.5kg +40lov/min +100mla bataia precisa)
ambele folosesc glontulM43 [7.62X39mm] )
aks74(automat kalashnikov special md.1974) foloseste noua munitie de mare viteza cu percutie centrala de 5.45X39mm
special vine de la faptul ca rusii doreau sal foloseasca initial ptr trupele de parasutisti sau de marina etc.
romanii au produs varaianta 63 care in romania este cunoscut sub denumirea
pm63 sau sub denumirwea de fabrica AIM PB-63 (cea mai buna serie de kalash in varianta 7.62X69
in ceea ce priveste ce am tras eu daca nu crezi e doar problema ta
in armata romana sunt 3 moduri de tragere principale 2/7/10
se trage foc cu foc si foc in rafale scurte
dar mai exista si moduri de foc in rafale lungi 5-10
credema cand ai o lada cu 1320de cartuse la 5 soldati tragi si un incarcator la auto numa ca sa vezi cum e
in armata americana daca tragi 26 de lovituri la auto si lovesti 20 esti tare
aveam un locotenent care din 30lovea 22-23 si asta cu un pm63
apropo nu uita de primi romani morti in afghanistan
afghanu a tras 20 de focuri la auto de la 75m --ambii au murit--
si avea in mana un nenorocit de ak47 vechi de 40 de ani care facuse toate razboaiele din zona

astept comentarii da macar vino cu chestii concrete de genu date si altele
nu literatura ca a sta o facem cu toti si poate n-am tinut o arma in mana vreodat
ne auzinm:)
Plutonian
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mai 02, 2005 9:24 am
Localitate: galati

Mesajde SOD » Mie Mai 04, 2005 2:51 pm

ma gandeam daca ar fi bine sa facem un subiect cu arme de pace.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Panzer6 » Mie Mai 04, 2005 6:09 pm

Cred ca ar fi mai util daca am pastra dialogul in limitele bunului simt, domnilor (sau cel putin asta e parerea mea).
Avatar utilizator
Panzer6
Junior Member
 
Mesaje: 103
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Eurofighter » Mie Mai 04, 2005 8:28 pm

MiG-ule, de ce te mira?
e o aripa
si e mult mai eficienta decat o aripa cu fuzelaj
si are suprafata semnificativa
tot sa obtii portanta la viteze mici

am auzit eu sau trecem la munitie standard NATO?
ce arme vom avea?
asta e pt Plutonian
Avatar utilizator
Eurofighter
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mai 16, 2004 11:00 pm

Mesajde LS. » Joi Mai 05, 2005 12:13 am

Nene....din lac in put...mare expert in domeniul tehnici de lupta........Mai sapa putin pe Google, dar usurel!!

Probabil ca ai abonament gratis la salile de cinema...ia mai zi cum ai bagat la avtomat la suta de metri.....il trimit pe Stalone la cursuri la tine...

Bleahhhhhhhhhhhh.....
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Joi Mai 05, 2005 7:59 am

LS tata, ar iu toching tu mi?

Pentru azi, vreau sa va prezint o arma atat pentru razboi , cat si pentru pace. BAIONETA.

Baioneta e un soi de cutzitoi mai lunguntz asha, care pe timp de razboi se foloseste la casapirea inamicului, atunci cand se ajunge la lupte corp la corp, iar pe timp de pace soldatul mai taie cu ea o slaninutza, o ceapa ceva, desface o conserva, se scobeste sub unghii, deci e foarte folositoare.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Plutonian » Joi Mai 05, 2005 1:55 pm

oki ii multumesc colegului L.S.
e un tip tare de tot care stie sa dea cu paru cand ceea ce zice el este discutat de altcineva
dragul meu L.S aceasta se cheama discutzie in contradictoriu si nu trebuie
sa fii rautacios cand altcineva vine cu oareceva argumente
in ceea cel priveste pe Rambo ii recoman Scoala de Aplicatzii a Fortelor terestre "Fagaras"
si de google ce sa zic e intradevar un loc plin de date interesante si chiar il folosesc cu placere si nu vad nimic rau in asta
oricum te astept in continuare cu o discutie bazata pe argumente si date
asa ca sa aratam ca ne preocupa ceea ce se discuta aci:)

din 1996 se afla in stadiu de proiect si de 3 ani in fabricatzie un ak
de fabriacatie romaneasca de cal 223(5.56X45)
iar de anul trecut se afla in stadiu de testing tot o arma romaneasca
care nare nici o treaba cu ak si care seamana izbitor de mult cu HK G3
tot in cal223Remington
chiar e tare ideea despre baionete:)
mai vb:)
Plutonian
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mai 02, 2005 9:24 am
Localitate: galati

Nu!!

Mesajde LS. » Joi Mai 05, 2005 5:22 pm

SOD scrie:LS tata, ar iu toching tu mi?

Pentru azi, vreau sa va prezint o arma atat pentru razboi , cat si pentru pace. BAIONETA.

Baioneta e un soi de cutzitoi mai lunguntz asha, care pe timp de razboi se foloseste la casapirea inamicului, atunci cand se ajunge la lupte corp la corp, iar pe timp de pace soldatul mai taie cu ea o slaninutza, o ceapa ceva, desface o conserva, se scobeste sub unghii, deci e foarte folositoare.



Nu Sod...nu cu tine si nici cu altii care n-au habar!

Sanatate................
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiinta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron