Te poti abtine sa mananci disociat???

Te poti abtine sa mananci disociat???

Mesajde Akyta » Joi Feb 24, 2005 3:49 pm

Eu sunt si am fost intotdeauna obsedata de ce mananc, sa nu fie prajit ca nu fie toxic...etc...acu am pus mana pe o carte, "Mananc deci slabesc" de un anume Montignac. Toata cartea e bazata pe acest mod de a manca disociat (legume cu legume, carne cel mult cu salata etc) si pe beneficiile lui. Se zicea chair si ca e mult mai bine pt ca simti gustul fiecarui aliment in parte, nu e tot ca o shaorma imensa in acre cartofii parjiti sunt tot-una cu carnea etc... Si ma intreb atunci, voi ce ati alege intre un piept de pui la gratar si o felie de la pizza hut? Lamurit-ma si pe mine si poate va invit la o cina disociata...
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Iri » Joi Feb 24, 2005 8:38 pm

avand in vedere ca tin regim...si am eliminat sucuri dulciuri paine....alcool...paste fainoase....prefer puiul la gratar.... ! e mai sanatos..si in plus ca de la chestiile astea nenaturale sa zic ashea fac alergie...deci clar puiul la gratar...!

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Joi Feb 24, 2005 9:07 pm

Iri,

Ce mananci tu de obicei??:)...spune-mi si mie:p
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Iri » Vin Feb 25, 2005 11:42 pm

deci dimineatza....lapte....dar nu din comertz....cum ar fi.. dorna fulga etc...ci lapte de la tzara dala sanatos...legume fierte la pranz...mancare gatita in general si fructe...!

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Dum Feb 27, 2005 1:32 am

Tu o sa traiesti 100 de ani:D.

PS: Merci pentru raspuns:p
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Iri » Dum Feb 27, 2005 11:13 am

lol ashe sa fie cum zici tu :)) ms la fel!:)

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Akyta » Mie Mar 02, 2005 8:08 pm

vad ca se poate...greu zic eu...plus ca sunt pritentioasa la papa, si lactate nu ot manca deloc :( ce mai ramane de mancat, zic? leguminoase si fructe, banuiesc....of, cum o sa reusesc? incurajati-ma!
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Iri » Dum Mar 06, 2005 5:43 pm

cate kg ai?....
totul depinde numai de tine....u tre sa mananci ceea ce crezi u ca`ti face bine si ce`ti place....dar in cantitati mici....!fara dulciuri sucuri paine...paste fainoase...! si mult sport...alearga!

DaCa VrEoDaTa Nu PrImEsTi ZaMbEtUl Pe CaRe Il AsTePtAI,
FII GeNeRoS Si DaRuIeStE PeRsOaNeI ReSpEcTiVe Un ZaMbEt.
DeOaReCe NiMeNi Nu ArE MaI MaRe NeVoIe De Un ZaMbEt DeCaT PeRsOaNa CaRe Nu StIe Sa ZaMbEaScA CeLoRlAlTi.
Avatar utilizator
Iri
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde Akyta » Joi Mar 10, 2005 6:09 pm

eu? am destule...zic eu...am 1.65 si 55 de kg, Vreau sa am 50!
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde mocanu adriana » Lun Mar 14, 2005 12:02 am

Sincer Este Cam Greu Sa Mananci Disociat,de Fapt Ptr Mine A Fost Greu.am Slabit 2 Kilograme,dar M-am Ingrasat 3 La Loc.este Prea Mult Ptr Mine.puteti Sa-mi Dati Niste Sfaturi?
mocanu adriana
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 13, 2005 10:41 pm
Localitate: constanta

Mesajde miana_75 » Mie Apr 06, 2005 1:52 pm

Uff, sunt tare mancacioasa, nu stiu ce m-as face daca ar trebui sa renunt la felurile care-mi plac. Am citit si eu cartea aia a lui Montignac cu regimul disociat, m-a cam speriat. De atunci caut sa mananc tot de vreo 5 ori pe zi, dar in cantitati mai mici, nu vreau sa iau in greutate. Dar mi-ar fi tare greu sa urmez o anume dieta. Dar sunt sigura, daca as avea o motivatie, sa zicem ca ar trebui musai sa dau jos niste kilograme, poate as incerca si as persevera pana as reusi. Dar prefer sa ma gandisc la asa ceva ca la un lucru care va veni, poate inevitabil, peste niste ani. Pana atunci, mai rar, voi savura o portie buna de pizza sau o shaorma mare si pufoasa. Nu vreau sa ma gandesc inca la alimentatia disociata.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde sol » Mie Oct 26, 2005 6:41 am

Nu va pedepsiti cu el, faceti-l sursa de rasfat (moderat !) si veti slabi.

Mici trucuri (a se negocia cu medicul personal cele permise fiecaruia) :

- asocieri benefice (in regimul aceleasi zile): frunze de salata, patrunjel si marar, verzi + pulberi aromate + (ideal) arpagic in ziua de carne (preferabil pastrama, jambon, gratar) ori in cea de lactate; legume si fructe crude (nefainoase) ; legume si fructe fierte (supa limpede, supa crema, piure subtire, compot)
- alternarea dupa chef (fir direct cu interioarele voastre), chiar la zi, extindeti la doua-trei zile doar grupul favorit (se pot pierde 2 kg in trei zile de ciocolata si cafea decaf)
-viata activa 24/24, mers pe jos in pas alert intre parcarile fortate = oxigenare (indispensabila arderilor materiei) + stimuli audio-vizuali live, sursa de umor (indispensabila supravietuirii in general).

Bafta ! ori, cum zicea un amic, iubiti-va ca si cum nu v-ati cunoaste.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Oct 26, 2005 3:15 pm

Te poti abtine sa mananci disociat???

Eu ma abtin cu brio.Mananc complect aiurea
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm


Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator