Ce intzelegeti voi prin CALITATE ?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Ce intzelegeti voi prin CALITATE ?

Mesajde Dulcika » Sâm Apr 06, 2002 9:48 pm

Salutare
In primul rand vreau sa specific anumite lucruri pt k mai mult ca sigur o sa imi sara in cap destule persoane. Sunt curioasa ce apreciati voi la o melodie, nu ce askultati (si asta dar mai putin).
Toata lume are boala kontrazicerii.
Cand spuneti ca va place o melodie din ce pct de vedere o priviti?(askultati, ma rog..era "figurativ" spus). Parte tehnica.. putin care se pricep. Majoritatea spun aa..rimt beton..sau versuri(mai rar), desi de multe ori habar nu au k sunt copiate...si versuri..plagiate!
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mie imi place...

Mesajde Aurolacul » Dum Apr 07, 2002 12:09 am

Trebuie intaii sa specifici tipul de muzica. Acuma ascult breakbeat. Ar fii comic sa zic ca acest cantec are versuri faine, ca nu are nici un vers. Mie imi place la acest cantec variatia muzicala, schimbatul de la un ritm la altul, si melodica care se potriveste cu aceste ritmuri.
La o meldoie cu versuri, conteaza versurile dar mai putin. Daca e muzica dance cu versuri, nu conteaza versurile, ca eu sunt un dansator, si dansez pe ritm, daca are unul bun. daca e muzica rock veche, deci si trimul intra in consideratie, si soloul. dar cel mai mult versurile. Niciodata nu poti sa zici, ca "Da frate imi place la toate stilurile de muzica ritmul" ca nu e asa.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Nu conteaza neaparat genul..

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 10:52 am

In principiu ash vrea sa aflu ce intzelege lumea prin calitate, inidiferent de stil.. poate sa exemplifice binentzeles pe stiluri, ai dreptate aici: nu poti sa spui imi place "x" la orice gen de muz.
Toata lumea vb: "Da..asta e muzika buna, asta nu", dar daca ii intrebi,putin stiu sa`ti argumenteze.Multa lume spune ce a mai auzit nefiind in stare sa`shi sustina o idee pana la capat.
Nu exista o definitie pt calitate.. asa k fiecare percepe altfel notiunea asta.. ceea ce mi`a determinat si curiozitatea sa intreb..
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

hmmmmmmmmm

Mesajde Joao » Dum Apr 07, 2002 1:39 pm

uite iti dau doua exemple
din hip-hop still dre
din rock november rain
hai si al trielea techo-house scooter possy.......
e vorba de ce fel de persoana esti si cum vrei sa te distrezi sau sa te simti in momentul respectiv!daca ai chef sa sari,iti trebuie un bas bun,daca ai chef de slow-uri rockul e solutie etc,itelegi tu ce vreau sa spun.....
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Hehe..

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 2:23 pm

Merci pt incerkarea de a`mi raspunde, dar nimeni nu reusheshte sa`mi satisfaca aceasta kuriozitate.De fapt nu stiu ce e ..kuriozitate sau dorintza de a stii konceptia oamenilor si probabil de a o compara ku a mea(sau a mea ku a lor). Ideea nu e k asta asta sau cealalta mel e de calitate..bine e...dar ce e de fapt de calitate? In fine.. kred k nu ma exprim eu bine(sau nu poate nimeni sa ma lamureaska)...Aurolacu` s`a apropiat cat de cat de un raspuns care m`ar fi putut lamuri..dar nu si`a terminat ideea(parerea mea).
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

hm..

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 2:25 pm

Ochei..
Sa pun intrebarea altfel.. k daca intreb iar "Ce e de calitate?" o sa considerati k sunt obsedata de idee.
Ce apreciati VOI la o mel? ..deocamdata pt mine e de calitate ceea ce nu`ti distruge membrana auditiva sau nu`ti zgarie creieru`.
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Re: hm..

Mesajde kris » Dum Apr 07, 2002 3:06 pm

Initial trimis de Dulcika
Ochei..
Sa pun intrebarea altfel.. k daca intreb iar "Ce e de calitate?" o sa considerati k sunt obsedata de idee.
Ce apreciati VOI la o mel? ..deocamdata pt mine e de calitate ceea ce nu`ti distruge membrana auditiva sau nu`ti zgarie creieru`.


Cred ca depinde foarte mult de dispozitie. (li se intampla unora sa se lasa purtati de val si sa accepte o melodie - ce le parea fada si insipida pana atunici- Apoi de gusturi. Eu ma las impresionat (de-a dreptul) de versuri. Nu-mi place o melodie, daca nu-mi plac versurile acesteia (exclud din start muzica instrumentala...). Si nu cred ca mai conteaza daca sunt plagiate sau nu atata vreme cat nu contin greseli gramaticale f. grave si nu se inscriu in zona penibilului (ceea ce scoate din cursa mai toate formatiile romanesti...)
muzicalitatea, dupa parerea mea, se afla la acelasi nivel de importanta. ca de aia se cheama muzica... iar linia melodica (ma refera la continuitate si la impresia generala) face restul banilor.
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Eu ascult...

Mesajde Aurolacul » Dum Apr 07, 2002 5:56 pm

La o melodie toate elementele sa se potriveasca. Adica eu ascult sa vad daca basul intra la timpul corect, daca bataia e buna, daca versurile sunt bine puse. Eu sunt in uiltimul timp destul de critic, si cum aud o melodie oricat de buna o fii, intotdeauna gasesc ceva cu ea. Ba basul e prea rapid, ba melodia duce refrenul cu 2 batai mai rapid. Call me sad, dar cand ascult o melodie, eu ascult cum as improviza-o eu, nu ca majoritatea oamenilor care asculta si accepta.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

:)

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 8:05 pm

10q..
Am reushit si eu sa`mi formez o imagine in ansamblu.
Aurolacu: o sa ma traduiesk sa "simt" si eu bataile basului:)..daca o sa reushesk asa ceva..
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mesajde Zgubilici » Dum Apr 07, 2002 8:57 pm

Calitatea nu trebuie sa o cauti, calitatea o simti, atunci cand o piesa iti transmite un mesaj, cand simti ca te regasesti intr-un fragment muzical, etc.
In primul rand calitatea se naste prin multa munca si mai ales din pasiune.
primul lucru pe care il apreciez la o piesa este originalitatea, sensul/mesajul cuvintelor, instrumentatia are deasemenea o mare influenta asupra parerii generale.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Hello again..

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 9:03 pm

Aici nu krezi k intervine si cultura? Ce poti crede despre cineva care spune k andre sau eu stiu ce manea/manelist (600 sel imi vine akum in minte) e de calitate?
... de cultura si de mediu!(probabil una o implika si pe cealalta)
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mesajde Zgubilici » Dum Apr 07, 2002 9:06 pm

eu nu vorbesc neaparat de cultura, desi asta e clar o conditie care trebuie sa fie satisfacuta, eu vorbesc de ...suflet.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Dulcika » Dum Apr 07, 2002 9:15 pm

Ooochei..i've got the ideea..e destul de impresionant ce ai spus si kam trebuie sa`ti dau dreptate :)
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Cautati mai mult...

Mesajde Aurolacul » Dum Apr 07, 2002 10:01 pm

Incercati sa cautati aspectul unei melodii. Eu fac asa de fiecare data Bonusul cand o ascult e ca nu numai ascult o melodie geniala pentru x ori, dardescpar cevanou in ea, daca ma stradui sa caut. Dua aceea o stiu pe de rost, si inteleg de ce e asa de speciala si excelenta. Nu numai din cauza ca suna bine prima data.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Re: hm..

Mesajde Thunder » Lun Apr 08, 2002 10:35 am

Initial trimis de Dulcika
Ochei..
Sa pun intrebarea altfel.. k daca intreb iar "Ce e de calitate?" o sa considerati k sunt obsedata de idee.
Ce apreciati VOI la o mel? ..deocamdata pt mine e de calitate ceea ce nu`ti distruge membrana auditiva sau nu`ti zgarie creieru`.

------------------------------------------------------------------------------------
Stii ce e caliatea?
Senzatia aia ca ti se zbarleste paru' pe ceafa cand asculti o piesa.
Sa vezi ca pe masura ce "curge" muzica, chitara intra exact atunci cand simti ca ar trebui sa intre, tobele nu le auzi, da' te prinzi ca dai din picior pe un ritm...
Exact ca la o coloana sonora de film cand te trezesti cu o anumita stare care ti-a fost indusa fara ca macar sa constientizezi muzica.
In momentul in care intri in rezonanta cu o piesa, aia e calitate.
Break the doors of perception...:o
Life's a bitch and then you die...
Thunder
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Mar 01, 2002 2:45 pm
Localitate: Bucuresti

Lol..

Mesajde Dulcika » Lun Apr 08, 2002 9:34 pm

Kulmea ar fi sa incep sa dau din cap aiurea de ritmu` muzicii.. si ar fi kiar super daca nu as fi sg in "sala"(wherever).. :)
O sa incerk.. orikum la cata "experientza"(impropriu spus) am eu in muzika, adika la muzika am askultat nu ma simt in stare sa apreciez o melodie asa kum ar trebui, poate mai invatz(sper.. sa nu ajung sa askult ulrimu` single andre si sa incep sa zbier..huh.. )
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

nu inteleg!

Mesajde Joao » Lun Apr 08, 2002 9:40 pm

Tu ai deschis subiectul pt a afla de la noi ce e mai misto?
eu am cred ca nu poti stii ce e misto daca nu stii si ce e patetic!
Daca vrei sa gasesti senzatia adevarata pe gustul tau,asculta multe,multe,si insista pe cele care-ti fac placere!
Noi nu putem decat sa-ti ''aratam usa,tu trebuie sa intri''
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Hey..

Mesajde Dulcika » Lun Apr 08, 2002 9:58 pm

U gor me wrong.. total aiurea..
Eu deja o imagine formata asupra muzicii si gusturile "formate" adika pot sa spun ce`mi place si ce nu.. dar sunt dispusa sa accept orice recomandari 'kaz am vazut cate mel super sunt de care eu habar nu aveam. Cu ocazia asta am vrut sa stiu si kum gandesk altii, kum percep ei o melodie k fiind buna - "de calitate".
Sa aflu de la voi ce e misto?!..sa aflu de la voi ce va place.. si eventual sa askult si eu, kum am mai spus (si kiar pe site`u asta) am vazut mel enumerate super(din pct meu de vdr) "noi" pt mine.
Sper k m`am exprimat destul de klar si m`am facut intzeleasa de data asta:)
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

imi cer scuze-oboseala

Mesajde Joao » Lun Apr 08, 2002 10:18 pm

imi cer scuze pt neintelegere!
Oricum raman la parerea ca din cand in cand trebuie sa mai asculti cate una penala,doar asa,sa stii ca ce asculti tu de obicei e misto!
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Shit muzica around us...

Mesajde Aurolacul » Lun Apr 08, 2002 10:51 pm

Asta e! Imi place sa vad pe vre-o persoana fraiera ascultand muzica care mie nu imi prea place, si sa merg cu mpman-ul si sa dau la maxim(imi sparg putin timpanele recunosc) ca sa le arat muzica adevarata........hehe
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Hahahahaa..

Mesajde Dulcika » Mar Apr 09, 2002 11:26 am

LllooooooooooooooooollL.. asta kiar m`a amuzat Aurolacu`..huh
Joao ...np.. orikum nu kred k e nevoie sa te kinui ku mel "penale" k sa te convingi k muzica pe care o askulti e buna.. cateodata incearka cei din jur sa dovedeaska "adevarata" muzica dand manele(eu stiu ce alte porcarii..) si iti dai seama fara sa te mai starduieshti tu sa aflii la ce nivel se afla muz "ta"
Ash mai avea ceva de spus dar o sa adaug ku alta okazie..din lipsa te timp
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mesajde Zgubilici » Mar Apr 09, 2002 2:02 pm

Muzica de calitate nu e inteleasa de toata lumea asa ca nu trebuie sa-i fortezi pe altii sa asculte ce consideri tu extraordinar de bun pentru ca daca o persoana nu descopera singura niste mesaje mai profunde in muzica, nici nu o sa stie sa aprecieze la adevarata valoare!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde kris » Mar Apr 09, 2002 4:18 pm

Initial trimis de Zgubilici
Muzica de calitate nu e inteleasa de toata lumea asa ca nu trebuie sa-i fortezi pe altii sa asculte ce consideri tu extraordinar de bun pentru ca daca o persoana nu descopera singura niste mesaje mai profunde in muzica, nici nu o sa stie sa aprecieze la adevarata valoare!


ce spui tu aici este intr-un fel o contradictie in termeni. ma refer la "muzica de calitate nu e inteleasa de toata lumea". pai daca o iei incetishor pe firul logicii descoperi ca acea calitate a fiecarei melodii difera in functie de ascultator. cum gusturile in materie de... bauturi si mancare nu se discuta, cam la fel e si cu muzica. daca mie, de exemplu, imi pare de maxima calitate un rock mai finutz, iar vecinul nu asculta decat muzica clasica (de calitate de altfel) pai nu o sa-i placa melodiile pe care le urla casetofonul meu nici intr-o mie de ani.
aici ne lovim de cultura, de educatie si, nu in ultimul rand, de ureche muzicala sau lipsa ei.
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Mar Apr 09, 2002 8:17 pm

Calitatea muzicii rock facuta cu cap si mai ales suflet nu poate fi contestata de cineva cu preferinte in clasic, sau daca e contestata, atunci intervin si alti factori, unora rock-ul li se pare oarecum vulgar, dar parearea mea este ca e cel mai expresiv dintre genuri. Sunt multe tipuri de muzica ce pot fi incadrate la "de calitate", dar preferintele unora dintre noi nu le contesta valoarea.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, daca nu, o sa revin cu intariri.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Poate ii enervez...

Mesajde Aurolacul » Mar Apr 09, 2002 8:22 pm

Ce stiu vecinii mei, ca sunt englezi? Daca le pun manele probabil ca o sa creada ca toata muzica romaneasca e asa. Si eu nu vreau asa ceva. Un BUG, UN La Familia, albumul Casa. O Vita de Vie..........hehe
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

o parere

Mesajde Zgubilici » Mar Apr 09, 2002 8:36 pm

Se pare ca m-ati cam reperat.
Da, Vita de Vie face o muzica de calitate, dar aici intervine exemplul pe care l-am scris mai sus, multi nu inteleg muzica asta.
Cred ca cea mai reprezinta formatie pentru alte tari de la noi este Phoenix-ul, chiar daca unii sustin ca sunt de domeniul trecutului, ei reprezinta un pilon puternic in muzica romaneasca.
Avem si noi cu ce sa ne mandrim, chiar si in dance e Stigma, multe cover-uri, dar se aude bine. Din Hip-Hop, am spus ca cei mai evoluati mi se par C.T.C. dar daca vrei muzica mai directa poti sa arati si o Mafia, Parazitii.
Daca vrei sa arati muzica tehno-house, poti sa te mandresti oricand cu NSK sau Suie Paparude, desi pentru alte tari NSK ar fi mai potrivit.
De Gheoghe Zamfir cred ca s-a auzit bine peste tot.
La rock avem multe multe valori: din stilul vechi Celelalte cuvinte, Iris, Cargo, din stilul tanar Vita de Vie care au facut baza pe care au aparut Omul cu sobolani, Implant pentur refuz etc.
Ar mai fi jazz-blues unde iar nu stam rau: Nightlosers, cam pe aici s-ar incarda si Timpuri noi, Vama veche, trupe mai necunoscute precum Big Mamou, si mai toate proiectele incepute de Berti Barbera.
Mai vreti? Mai am!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Re: Eu ascult...

Mesajde Eduarda » Mie Apr 10, 2002 1:08 am

[quote]Initial trimis de Aurolacul
[B]La o melodie toate elementele sa se potriveasca. Adica eu ascult sa vad daca basul intra la timpul corect, daca bataia e buna, daca versurile sunt bine puse. Eu sunt in uiltimul timp destul de critic, si cum aud o melodie oricat de buna o fii, intotdeauna gasesc ceva cu ea. Ba basul e prea rapid, ba melodia duce refrenul cu 2 batai mai rapid. Call me sad, dar cand ascult o melodie, eu ascult cum as improviza-o eu, nu ca majoritatea oamenilor care asculta si acce
Cam ciudat.Nu te supara,ai studii muzicale?Stiu ca nu, dar citeodata nu pot sa ma abtin sa nu atentionez o persoana care vorbeste mai mult decit trebuie.Esti simpatic, dar am un sfat.Nu te crede mai mult decut esti.
Eduarda
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Apr 10, 2002 12:16 am
Localitate: Romania

Re: Re: hm..

Mesajde Eduarda » Mie Apr 10, 2002 1:14 am

Initial trimis de Thunder

------------------------------------------------------------------------------------
Stii ce e caliatea?
Senzatia aia ca ti se zbarleste paru' pe ceafa cand asculti o piesa.
Sa vezi ca pe masura ce "curge" muzica, chitara intra exact atunci cand simti ca ar trebui sa intre, tobele nu le auzi, da' te prinzi ca dai din picior pe un ritm...
Exact ca la o coloana sonora de film cand te trezesti cu o anumita stare care ti-a fost indusa fara ca macar sa constientizezi muzica.
In momentul in care intri in rezonanta cu o piesa, aia e calitate.
Mi s-a parut cel mai valabil raspuns.Oricum,calitatea difera pentru fiecare.Depinde de gust.Break the doors of perception...:o
Eduarda
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Apr 10, 2002 12:16 am
Localitate: Romania

Mesajde kris » Mie Apr 10, 2002 11:15 am

Initial trimis de Zgubilici
Calitatea muzicii rock facuta cu cap si mai ales suflet nu poate fi contestata de cineva cu preferinte in clasic, sau daca e contestata, atunci intervin si alti factori, unora rock-ul li se pare oarecum vulgar, dar parearea mea este ca e cel mai expresiv dintre genuri. Sunt multe tipuri de muzica ce pot fi incadrate la "de calitate", dar preferintele unora dintre noi nu le contesta valoarea.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, daca nu, o sa revin cu intariri.

daca tu esti unul dintre cei cu o minte deschisa la nou, si poti aprecia sa zicem un hip-hop de calitate, asta nu inseamna ca toti is la fel. si tocmai asta este ca preferintele unora dintre noi sunt cele care contesta calitatea. sau macar o mica parte. era vorba de "vox pouli". iar eu acum vorbesc din punctul de vedere al afonul, al celui care nu stie ce este aia o octava sau care crede ca # este o tasta atelefonului mobil. a celui care nu a pus in viatza lui mana pe un instrument si Doamne fereshte sa mai si cante la el. care poa' sa aiba gusturi foarte bune, dar calitatea este pentru el parerea lui si atat. Nu o sa zica niciodata asta e o piesa dance foarte bune, chiar daca mie nu-mi place stilul.
hei... dor parerea mea :rulz:
"cata luciditate atata drama; cata prostie atata melodrama"
Avatar utilizator
kris
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 27, 2001 11:00 pm

Nu am studii ca sunt natural...

Mesajde Aurolacul » Mie Apr 10, 2002 11:27 pm

Initial trimis de Eduarda
Initial trimis de Aurolacul
[B]La o melodie toate elementele sa se potriveasca. Adica eu ascult sa vad daca basul intra la timpul corect, daca bataia e buna, daca versurile sunt bine puse. Eu sunt in uiltimul timp destul de critic, si cum aud o melodie oricat de buna o fii, intotdeauna gasesc ceva cu ea. Ba basul e prea rapid, ba melodia duce refrenul cu 2 batai mai rapid. Call me sad, dar cand ascult o melodie, eu ascult cum as improviza-o eu, nu ca majoritatea oamenilor care asculta si acce
Cam ciudat.Nu te supara,ai studii muzicale?Stiu ca nu, dar citeodata nu pot sa ma abtin sa nu atentionez o persoana care vorbeste mai mult decit trebuie.Esti simpatic, dar am un sfat.Nu te crede mai mult decut esti.


Eu stiu ce merge. Ascult muzica de multa vreme, si intotdeauna corectez melodii care mie mi se par ca suna gresit. dar asta e doar parerea mea. Daca la altcineva le place melodia, asa cum e, eu nu ma duc la ei sa le explic ca e incorect ce fac, daca asa le place, asta e!
Recunsoc ca nu am studii muzicale, asa de multe, daca vrei sa te iei de mine cu teorie, nu mai incerca, caci daca stii bine, probabil ca ai castigat deja. O simpla intuitie am in ceea ce priveste gustul bun, si ce merge la o melodie. Nu ma complic eu cu teorie, si sincer, nici nu ma interesaza, Call me ignorant, asta e.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron