The Doors

Forumul asociat fanclubului The Doors

Mesajde vali » Mar Apr 29, 2003 11:20 am

am intrat pe tarlaua matale ca si cititor, nu ca expert in domeniu (sau ce se mai intelege)

ideea e ca prea l-ai descris pe om in niste termeni mult prea "extremisti", ca sa zic asha.

parerea mea: stii, si crowley era la moda intr- vreme (page, ozzy) cum e acum coehlo. whateva... daca gasim ceva care sa ne indice influenta lui huxley asupra operei lui jim, ok, daca nu, le trecem la declaratii de genul "mie imi place foarte mult Iris" (andreea balan)

nu ti se pare?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Apr 29, 2003 12:54 pm

pai

a) daca tzi se pare ca il caracterizez prea dur pe om, sari shi tu cu o interventzie shi nu arunca pastilutze. uite, cu Salma am incheiat deja un armistitziu, il ashtept pe injiner, dar daca se mai lasa mult ashteptat ma multzumesc shi cu tine :)
ia zi, unde exagerez shi cum?
b) cu nitzica atentzie vei observa ca incerc sa minimalizez legatura dintre Huxley shi Morrison shi nu vitzavercea. imi reiau ideea de acu' cateva posturi, majoritatea artishtilor se autojustifica prin "cool" shi nu prin "asha mi-a zis mie nea' ala". in concluzie, gaseshte tu influentzele lui Huxley, io o sa le desfiintzez :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Dum Mai 04, 2003 4:09 pm

Initial trimis de aphextwinz
gaseshte tu influentzele lui Huxley, io o sa le desfiintzez :D

scopul final fiind...?


daca a postat si andreea pisoi aici...pot sa mor linistit
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Mai 05, 2003 12:01 pm

valushca, daca vrei o discutzie constructiva ai nevoie de polemica. uneori se exacerbeaza tendintzele deja existente pentru a scoate cat mai multe argumente la iveala, pentru a multifatzeta problema.
fane, unde eshti mah, m-ai lasat cu monosilabicu' asta ;P
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Lun Mai 05, 2003 1:13 pm

aici sunt mah, despre ce era vorba?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde expirat » Sâm Mai 10, 2003 11:08 pm

ca o curiozitate, din ciclul stiati ca...
Jim Morrison a murit la 27 de ani
Jimi Hendrix a murit la 27 de ani
Janis Joplin a murit la 27 de ani
Kurt Cobain a murit la 27 de ani....
http://www.expirat.org - Club Expirat - balamuc organizat
expirat
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Mai 08, 2003 11:28 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Salma » Sâm Mai 10, 2003 11:19 pm

Haide, ma, nu mai spune :eek: Saracii, da ce-au patzit de-au murit asa tineri ? Or fi fost bolnavi#-o Mai spune-ne, sa ne desteptam si noi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mai 13, 2003 12:25 pm

si exista voci care sustin ca Jim Morrison ar trai...undeva pe o insula pustie, stiti continuarea :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Joi Mai 15, 2003 11:03 pm

Initial trimis de expirat
ca o curiozitate, din ciclul stiati ca...
Jim Morrison a murit la 27 de ani
Jimi Hendrix a murit la 27 de ani
Janis Joplin a murit la 27 de ani
Kurt Cobain a murit la 27 de ani....


Or fi bagand astia ceva in 27 de ani...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

doors

Mesajde Arhanghell » Sâm Mai 17, 2003 1:20 am

da mah, nah ca si eu sunt fan The doors.
da n-am decat un album, si ala incomplet ca-i pe caseta si asta nu-i chiar originala. OSD- The movie.
I hold you in my arms, yeah that's when it starts
I seek faith in your kiss, and comfort in your heart
I taste the seed upon your lips, lay my tongue upon your scars
But when I look into your eyes, we stand worlds apart
Arhanghell
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 8:57 pm
Localitate: Bukarest

Mesajde Roxyanne » Mar Mai 20, 2003 2:26 pm

Initial trimis de Nightwish
si exista voci care sustin ca Jim Morrison ar trai...undeva pe o insula pustie, stiti continuarea :D





Aiurea!!! si se plimba tinandu-se de mana cu Elvis nu?
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

In Memoriam

Mesajde Salma » Mie Iul 02, 2003 11:12 pm

3 IULIE 1971-JIM MORRISON murea la 27 de ani

Cand suntem prea ocupati ca sa ne mai infioram de viata si cand uitam sa ne mai punem intrebari, vine o fantoma sa ne bantuie nepasarea blazata. Vine o fantoma care urla: "Fa dragoste cu maica-ta, ucide-ti tatal, distruge peretii, plimba-te pe faleze, da foc lumii, fa revolutie, impinge-ti spiritul pana la moarte, la viata, la teama, la renastere!".
Te uiti la barbosul cu ochi rataciti care te intreaba de cand n-ai mai fost liber si iti dai seama ca, de fapt, n-ai fost liber niciodata. De la nastere suntem condamnati la supunere.
"Did you know freedom exists in a school book?"
Mai vine din cand in cand cate un nebun care vrea sa treaca dincolo de porti si toti se grabesc sa stige: "Nu faceti ca el! Avem pentru voi o portie proaspata de muzica dulceaga care n-o sa va cada greu la stomac."
Scuipi scarbit zeama calduta, pentru ca tu stii ca muzica adevarata e, de fapt, incercarea disperata de a-ti depasi spaima in fata existentei, e o manifestare dionisiaca, o izbucnire necontrolata a fortelor elementare ale vietii. Muzica nu poate fi adevarata daca nu implica libertate totala, daca nu isi recapata semnificatiile ancestrale, devenind invocatie si comunicare cu zeii din noi sau de aiurea.
Au fost putini cei care au reusit sa atinga acest nivel sincer de traire prin muzica, cei pentru care muzica a fost necesitate vitala si dureroasa, dincolo de gusturi si conveniente, dincolo de limite si spaime meschine. Au fost putini cei care au trait doar pentru flacara lor launtrica, suprema justificare a vietii si a mortii, iar acestora, privilegiatilor, flacara le-a ars ochii si sufletele. Si au inteles!
"Music is your special friend, dance on fire as it intends."
Printre ei s-a numarat si barbosul acela cu ochi rataciti. Muzica lui Jim Morrison traieste, e materiala, uneori te pipaie cu degete lascive, alteori te izbeste drept in plex."My Wild Love" te face sa-ti simti talpile zgariate de imensitatea desertului Mojave. La "Riders On The Storm" te zgribuleste ploaia cu miros de miez de noapte. Si te chinuie incolacirea de senzatii condensate care-ti explodeaza in suflet ca impuscatura chitarei din "The Unknown Soldier."
De multe ori cand se vorbeste de Jim se spune: cantaret, betiv, poet, drogat. Nu neaparat in ordinea asta. Obisnuim sa punem etichete clare si grabite pe ceea ce nu intelegem si ne simtim impacati- am atins cunoasterea. Acum putem exclama superiori: "A, betivul ala de Morrison! Omul Morrison? Aiurea."
"People are strange when you're a stranger..."
Jim a baut, a cantat, a iubit, s-a drogat, a negat, a trait, a murit, a socat si a simtit. Nu neaparat in ordinea asta.
A murit infiorator de tanar. Dar daca ar fi devenit infiorator de batran?
Dar daca el se impacase cu moartea?
"This is the end, my only friend, the end."
Pe mormantul sau scrie: "Silence, please, Jimmy is sleeping". Si atunci cum ramane cu fantoma barboasa cu ochi rataciti care ne bantuie nepasarea blazata?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

one more step inside the door,...

Mesajde superbiggy » Joi Iul 03, 2003 12:43 am

An Idol without age,...

Morrison was a man who would not ,could not, and did not know how to compromise himself or his art.He Was Driven to go all the way or die trying, the ultimate ecstatic risk taker.
"The road of excess leads to the pallace of wisdom", a bit of advice he took all too tragiclly to heart.


"If everybody would kind of relax, take a few deep breaths, think about your eventual end,...Don't worry, the operation won;t take long and you will feel better in the morning."

Jim Morrison live 1969 The Celebration of the Lizard.




P.S."Congratulationes for this thread Salma.It was the most perfect time to remember about Jim ."
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

It's a search, an opening of one door after another...

Mesajde nocturna » Joi Iul 03, 2003 11:42 am

"The only time I really open up is on stage. I feel spiritual up there. Performing gives me a mask, a place to hide myself where I can reveal myself."

"...I want to feel what it's like. I want to taste it, hear it, smell it. Death is only going to happen to you once; I don't want to miss it."

"The most important kind of freedom is to be what you really are. You trade in your reality for a role. You trade in your sense for an act. You give up your ability to feel, and in exchange, put on a mask. There can't be any large-scale revolution until there's a personal revolution, on and individual level. It's got to happen inside first. You can take away a man's political freedom and you won't hurt him- unless you take away his freedom to feel. That can destroy him. That kind of freedom can't be granted. Nobody can win it for you."

may his soul has found it's peace.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Roxyanne » Joi Iul 03, 2003 2:33 pm

A feast for friend....asa ar trebui comemorata acesta zi...au trecut 32 de ani de la moartea Regelui Soparla, unii dintre noi nici nu au aceasta varsta si in sufletele nostra este mai viu ca niciodata ....."Death makes angels from our souls and give us wings...." frumos..nu ii era tem ade moarte poate de aceea este atat de prezent acum...

Salma te felicit pentru acest Threat.....
The lost Little Girl
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Aug 12, 2003 4:00 pm

"Hello, I love you" [din cate am inteles mare slagar, la vremea respectiva]

mare shlagar made by the kinks ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 9:30 am

expirat scrie:ca o curiozitate, din ciclul stiati ca...
Jim Morrison a murit la 27 de ani
Jimi Hendrix a murit la 27 de ani
Janis Joplin a murit la 27 de ani
Kurt Cobain a murit la 27 de ani....


eu una chiar nu stiam de toti si iti multumesc pt informatie;)
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde vali » Mar Apr 27, 2004 6:48 am

expirat, ai bagat o trivia care a distrus topicu ;P
mai incolo o sa apara unu sa ne spuna ca jim s-a reincarnat in val kilmer...

apropos, de film ce parere aveti?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

doua genii...singurele genii ale rockului

Mesajde dely » Lun Ian 24, 2005 5:54 am

ok...ai descoperit deja un geniu incontestabil al rockului:jim morrison.traditia trebuie sa continue...urmatorul este...dpmv kurt cobain.te intrebi d c doar doua genii?inceputul:jim morrison,sfarsitul:kurt...de ce doar atat?de ce nu?pt c sa dau ocazia unor persoane new,cu un stil new,cu versuri new,alcatuite dintr-un singur cuvant,sa-mi zgarie urechea?da...poezia exista in mai multe stari,dar cum zicea si jim,doar poezia adevarata iti deschide noi porti,insa tu alegi pe care sa intrii...jim,kurt diferiti,dar poeti...si totusi cat de diferiti?
dely
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 23, 2005 10:46 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Dellia666 » Mar Mar 08, 2005 9:47 pm

The Doors...imi plac mult, mai ales mesajele melodiilor lor..am auzit intr-o vreme atatea tampenii despre Jim Morrison, incat am decis sa ma documentez singura..am ascultat muzica lor si am descoperit ca melodiile sunt intr-adevar sugestive, Jim Morrison n`a fost un chiar un drogat inconstient cum multi din juru` meu sustin. Si mai cred ca The Doors is mult peste Beatles. In ceea ce priveste calitatea...ei faceau arta nu comertz din muzica :)
Dellia666
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 08, 2005 9:05 pm
Localitate: Suceava

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 3:29 pm

sunt inebunita dupa The Doors.muzica geniala.nu tocmai usor digerabila.sau ma rog,nu de oricine.mi-a placut si filmul The Doors...super.Riders on the storm....o ascult deseosi pe motor.nebunie curata !!! :)
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la The Doors

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori