Sporturi de iarna

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Sporturi de iarna

Mesajde Rolf » Vin Apr 05, 2002 1:03 pm

M-am gindit ca om fi ceva schiori pe zona. Sa vorbim pe unde schiem, ce ne place, echipamente, aventuri, pirtii etc.... Merge?

De exemplu io tocma plec catra Poiana, sa profit de zapada asta tirzie (toata iarna n-a fost deloc, acu nu se mai poate circula pe sosea din cauza ei).

Noutati din Poiana (de vikendu trecut):

populatie - omor!
pantofari - 30% :mad:
parcare - la intrarea in statiune, dupa care marsh cu schiurile in spate pina la cabina! Si asta la ora 10!
coada - 45 minute la cablurile mari, 10-15 minute la teleschi Ruia
cabane - Cristianu s-a inchis pentru renovari, ca urmare la Postavaru era mai aglomerat decit pe plaja la steaguri, in Neptun. Am stat 35 minute pentru un vin fiert, si abia am gasit loc de stat jos
zapada - cam 40-50 cm, dar apoasa si grea, te incurca cind te simteai mai bine. Toate pirtiile practicabile. Bradu are nocturna V, S, D, pina la 9.
preturi - 25.000 vin fiert la cabana, 25.000 bere Silva la Bar Alpin, la piscina, in jur de 40.000 urcarea cu gondola, 17.000 urcarea cu teleschiu pe Ruia, 80.000 intrarea la piscina (sauna inclus).
cabluri - nu mergea teleschiu Kanzel, in rest mergeau toate.

Sa vedem cine mai scrie, si mai impartasim impresii.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Apr 05, 2002 3:22 pm

Ohoo... bun thread Rolf.
In primul skiul e sportul meu preferat. Il practic de la 3-4 ani si de atunci cu destul fanatism.
Ar fi multe de spus si de comentat. Revin.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Apr 09, 2002 2:48 pm

Am fost cred ca la ultima repriza de schi pe iarna asta (weekendu viitor nu pot sa plec, si peste 2 sigur nu mai e zapada). Nene, o vreme cum n-am mai prins de 3 ani: zapada 70 cm, ninsoare, iar duminica vint puternic. Daca simbata am avut vreme de 6 Sulinare si un Drumu Rosu (ca eram cu biginarsi dupa mine, pe care i-am expediat apoi pe Bradul), plus ciorba si bere la Postavaru, duminica nu mergea gondola din cauza vintului. Ca urmare coada la cabina era de 1 ora jumate. La ora 10 dimineata!!! Cum n-am rabdare am sezut la o rulota la 4 ceaiuri si 5 tigari, in speranta ca se subtiaza coada, sau da drumu la gondola si sunt primu la coada. Pe la 11 si ceva am zis gata, hai la Predeal sau in alta parte. Cind am ajuns la masina, s-a dat drumu la gondola, asa ca pina am ajuns inapoi tot am stat 20 minute. Dar coborirea a fost de vis: n-aveam ochelari, iar vintu si ninsoarea imi intrau in ochi de nu vedeam nimic, abia ii puteam tine deschisi. Vreme ciineasca nene, de Polu Sud. Surpriza fu jos: se inchisese iar gondola, si iar era coada la cabina. Cum nu mai aveam rabdare de stat la coada si nici nu mai aveam bani de o pereche de ochelari am lasat-o balta.

Aliosha, prin alte parti ai schiat, in sensu de alte tari? Io am schiat doar in urmatoarele locuri:
Sinaia - Carp si Vale - pe Carp nu cobor cu placere, de obicei e ori zapada intarita/inghetata, ori afinata, Valea e misto, sa zic 4* in clasamentu personal
Azuga - 3,5*, pirtia misto, dar monotona, si se duce repede
Predeal - Subteleferic si Clabucet - amindoua ar fi pirtii misto, dar prea multi pantofari si prea repede se strica, asa ca 3* Cocosul s-a deschis anu asta si nu-l stiu
Brasov - Bunloc - 2* - numai daca nu se poate schia nicaieri altundeva
Poiana Brasov - 4*, ca e balamuc, in rest cele mai multe posibilitati de schiat: Lupului si Sulinar primele in topul personal

Cel mai des schiez in Poiana, apoi Sinaia. Insa anul asta nu s-a schiat in Sinaia deloc: a naibii zapada nu s-a asezat.

As vrea sa ajung la Vatra Dornei si la Borsa, am auzit ca sunt marfa de pirtii, numa ca sunt prea departe, imi trebe concedii, nu merge de vikend.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Mar Apr 09, 2002 11:34 pm

Pai Rolf in afara de astea clasice de la noi am schiat aici in Canada pe langa Montreal. Sunt zeci de partii dar cu grad de dificultate redus insa, din pacate.
Oricum, arunci schiurile in masina conduci 30 de minute si schiezi. Iti faci damblaua.
Momentan am facut cadou tot echipamentul meu unui prieten si am devenit pantofar- adica imi inchiriez.
Sper ca pana la iarna sa imi iau ceva decent si sa incerc sa iau toate partiile la rand, eventual sa ma duc si la alea mai din departare.

Ce voiam sa te intreb.... Pe aici lumea se da in disperare cu schiuri f.mici. Pe la noi ?
Mi-am luat si eu intr-o zi si intra-adevar e ceva senzatie, dar mai mult asa de prosteala.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 9:23 am

Foarte putini sunt cu schiuri mici, ma refer nu la talpicile alea cit pantofu, ci la ceva gen juma de metru, curbate in ambele parti, si fara bete. Chestii de acrobatie, viteza, shou'. Nu am vazut mai mult de 2-3 insi intr-o zi. Iar in ce priveste 'noua' moda, schiuri carve, inca nu e pe deplin adoptata, cred ca sub 50% au schiuri carv, restu sunt pe normale. Ce vroiam sa te intreb: care sunt preturile pe acolo? Si la inchiriat, si la cumparat. La noi e 150.000 pe zi echipament complet (adica ~5 USD). Iar schiurile cam 5-6-9 milioane, depinde, clapari 4-6 milioane, legaturi 2 milioane. Cam 400 USD iti faci echipament misto: schiuri, legaturi, clapari si bete, fara manusi, ochelari, costum etc...

In schimb snowboardul cistiga teren, ceea ce ma seaca, mai ales ca foarte putini stiu, si deja sunt din ce in ce mai multi, si toti papagali complet, merg tirsiit, numa in derapaj, si cad tot la 50 metri, strica pirtia una-doo. Nu vad ce placere au, in plus pe snowboard esti mort cind e de dat la bete, ca n-ai cum sa te deplasezi. Aia care stiu sunt utili, ca fac pirtia in caz de zapada afinata si lipsa ratrac, da sunt f. putini.

Am vazut mai demult o imagine din Vail - Colorado. Am ramas marcat, nici nu se compara cu ce e la noi: un munte intreg brazdat de circa 10-12 pirtii! (asta apropo de pirtiile din afara - de ce te-am intrebat)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Mie Apr 10, 2002 2:03 pm

Aici majoritatea su schiuri carve... cam 95%.
Echipamentele sunt f scumpe daca le cauti in sezon dar sunt perioade cu reduceri destul de mari.
Intr-o perioada buna ajungi cu schiuri + clapari si legaturi cam la 700 CAN, fara sa pui la socoteala costum si alte alea, si fara sa iti iei ceva de ultima generatie. Chiar si asa, gasesti ceva de anul tecut sa zic care e super oricum, mult mai mult decat ai nevoie referindu-te la calitate. Altfel, sunt si numai costume care fac peste 1000 CAN lejer.

Inchiriatul variaza de la o pista la alta si in mare costa la fel de mult cat jumatate de zi de ski: 25-30- 40 CAN

Revin cu un post despre boarderi ceva mai incolo.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Apr 10, 2002 9:10 pm

Rolf...threadul ar trebui renumit..."Tíªte-í -tíªte cu Aliosha"...pentru ca numai voi 2 ati postat aici pana acum.....

eu una...nu stiu nimic despre acest sport(decat ce vad pe la teveu)....si sincer vreau sa stiu de ce il considerati un sport atat de nemaipomenit
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 1:14 pm

Mda, pai...io am crezut ca suntem mai multi iubitori de schi pe aici, si am vrut sa vorbim despre asta: pirtii, echipament, preferinte etc...

Dupa mine este cel mai nemaipomenit sport, nu de privit la teveu, ci de practicat. O data e senzatia: unica! Viteza pe picioarele tale, alunecarea, nu stiu cum sa ma exprim. Si e si o senzatie de 'libertate', desi suna ca o replica 'de lemn', a practicantilor de bunjee si alte dementze.

Pe urma, in schi sunt implicate si elemente de montanism: cabane, izolare (asta daca schiezi la Sinaia - in nici un caz la Predeal - statiunea de schi cea mai plina de pantofari si gura casca si cocalari bucuresteni care ramin impotmoliti cu masina in parcare ca au vrut sa parcheze cit mai linga pirtie, sa-si scoata pipitzele la aer si zapada si un hamburgher la botu pirtiei), peisaje montane, plaja. Ce poate fi mai frumos: ajungi dimineata la pirtie, sui, faci 4-5 coboriri. Daca urci cu gondola ai timp si de stat jos - tras o bere/cola/tigara. Faci un Drumul Rosu, de placerea de a merge printr-o padure linistita, faci un Sulinar sau un Lupului si esti tu si muntele (mai ales pe Lupului - de unde se deschid si privelisti minunate spre Tara Barsei si Valea Rasnoavei, ba daca te chinui identifici si Dihamul si Poiana Izvoarelor, Cetatea Rasnov si Brasovul, pina la Magura Codlei). Daca urci cu cabina mare vezi si Predealul, in partea ailalta a muntelui. Se face prinz, se aglomereaza cozile la cabluri, vine momentul de o oprire la cabana. Aici iei o ciorba, iei un vin fiert, o bere, si stai afara. Daca esti la Postavaru iar ai privelisti de vis. Daca e cald, dai jos combinezonul/canadiana si te bronzezi nitel. Zaci in zapada. Pe la 2 mai bagi 4-5 coboriri. Dupa aia, eventual, te poti duce la o piscina/sauna, pentru relaxare. Iar seara, o masa copioasa si culcarea la 10, ca mai mult nu te tine daca ai schiat ca dementu toata ziua.

Iar daca e vreme nasoala, e prilej de aventuri. O data am mers cu telecabina si era un tip de la intretinere pe cabina, sus, pe brat, iar cabina se oprea la fiecare stilp sa dea ala jos chiciura si gheata de pe cablu (se auzea cum cade gheata pe acoperis), dupa care zbiera la asta din cabina ca e gata, asta comunica in statie si plecam spre urmatoru stilp. Aveam barba alba de la vijelie, ca exploratorii, si nu vedeam la 10 metri.

Cam asta ar fi schiul. Revin mai incolo cu ceva noutati citite azi la ziar, despre planurile mai mult decit spectaculoase de a face din Valea Prahovei un paradis schioristic.

[pauza de masa]
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 2:19 pm

Asaaa, daca tot suntem numa 2 aici, sa mai umplu cu ceva (mai demult ma gindisem la un thread despre turism, ce se poate vizita aocoo sau dincolo etc...., dar vazind ce 'succes' a avut forumul de munte mi-am dat seama ca as fi fost singur - nu ca n-as putea sa tiu singur un thread, da e aiurea sa-mi etalez pe aici ideile mie insumi :D )

Mirela, sa mai vorbim nitel despre schi, de data asta la nivel de competitii. Ce vezi tu la teveu si ce reprezinta.

O data avem schi alpin. Aici intra ce se transmite cel mai des: niste unii care coboara pirtii cit de repede pot, pe rind, cite unu o data, si se bat in timpi. Avem slalom, care e proba aia in care se insinueaza unii printre niste betze foarte dese si le doboara cu tibia(ca sa scurteze traseul cit de mult posibil). Asta e cea mai inceata proba. Pe urma este slalomul urias, in care portile arata cam asa FI (ce-a iesit! :) ), deci alea cu stegulete, si sunt una rosie, una albastra (de fapt asa sunt si la slalom). Mai avem slalom super-urias, sau super-g, portile sunt la fel ca la urias, doar ca mult mai distantate. Asta e deja o proba rapida. Si mai e coborirea, care ori are porti din loc in loc (dar de aceeasi culoare), ori nu are deloc. Aici este doar marcat un traseu (pe vremuri cu crengi de brad, acu si cu vopsea) pe care schiorii coboara cit pot de repede. Fiecare proba e mai rapida decit cea mentionata de mine inaintea ei.

Pe urma este schiul fond: probe de kilometri buni, unde startul se ia din minut in minut, sau deodata, sau cite 2 in paralel, depinde de proba. Varianta: biatlonul, schi combinat cu tir. Tintele ratate se calculeaza ca minute de penalizare (sau secunde). Am mai vazut un fel de competitii de fond pe distante f. scurte, un fel de sprint. Ultima competitie de acest fel pe care am vazut-o se desfasura intr-o piata din Stockholm: se amenajase un traseu pe care se invirteau cite 4 insi o data, de 2-3 ori, iar primii 2 se calificau mai departe.

Mai avem sarituri cu schiurile, K-90 si K-120, asta insemnind punctul de calculatie = 90m (respectiv 120m), adica cam cit ar trebui sa sari minim de pe trambulina respectiva. De la distanta asta in sus iei puncte bune fata de cei care nu ating nici macar K-ul. Punctajul e o combinatie de note date pentru zbor/aterizare si distanta sarita + bonusul pentru atingerea si depasirea K-ului. Atentie: nu se ia mereu startul/lansarea din acelasi loc de pe trambulina: in functie de vint, bancuta de lansare se plaseaza mai jos sau mai sus. Tot in functie de vint iau startul si schiorii, antrenorul aratindu-le cind crede ca ar fi bine sa plece. Conteaza mult desprinderea, adic aaia nu se arunca pur si simplu inainte, ci in momentul desprinderii isi iau un elan si o pozitie anume a corpului. Clasamentele se fac atit individual, cit si pe echipe (tzari - 4 saritori din aceeasi tara = o echipa).Tot aici pare-mi-se a aparut si disciplina zbor cu schiurile, dar numai am auzit de asa ceva, nu prea stiu exact cu ce se maninca.

La fel si cu combinata nordica si combinata alpina: nu prea am inteles niciodata ce sunt, da ma informez io pe net cit de curind.

Apoi vin tot felul de acrobatii. Avem schi artistic, unde se coboara pirtia in timp ce se executa tot felul de piruete, tumbe si alte figuri. Avem sarituri acrobatice (acro-aerials sau aerials), cu trambulinele alea tzuguiate si indreptate in sus. Aici punctajul se face in functie de tipul sariturii, pe care fiecare o anunta la inceputul concursului, adica daca ai o saritura de 4,00 nu poti lua mai mult de atit, iar daca unu are singe sa incerce una de 4,50 si ii iesie, te-a batut.

Ar mai fi: schi viteza - unii cu casti ciudate isi dau drumu drept la vale pe o pirtie cit mai dreapta si mai plana; schi pe dimburi - nu prea l-am inteles, cer e ca se coboara o pirtie plina de dimburi, si aia mai fac si tot felul de figuri cind trec peste dimburi, sau nu fac, da tre sa ajunga cit mai repede jos, in orice caz; schi extrem - se practica si la noi, la Balea, in Fagaras. Te suie in virfu muntelui si 'coboara nene pe unde poti!'. Aici am impresia ca se puncteaza timpul, originalitatea traseului ales, si cazaturile (care tre sa fie cit mai putine). Fac tipii niste sarituri peste stinci de 10-12 metri si schiaza numai prin zapada afinata. In plus, conteaza mult traiectoria aleasa, si fiecare incearca sa fie cit mai original.

Cam atita se poate zice despre schiul competitional. Si se mai poate spune ca noi nu prea excelam la capitolul asta. Mai multe nu-mi vin acu in creer, da sper ca te-am edificat cit de cit.

Ma repet: revin mai incolo cu ceva noutati citite azi la ziar, despre planurile mai mult decit spectaculoase de a face din Valea Prahovei un paradis schioristic.

[pauza de odihnit destele]
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Joi Apr 11, 2002 2:50 pm

Rolf...nota zece inca o data :o
informatii care mi-au mers drept la inima,in acelasi timp in care au luat drumul creierasului(pt.a fi stocate si utilizate mai tarziu)

iar in ceea ce priveste motivatia ta la de ce iti place sa schiezi....nu pot decat sa-mi folosesc imaginatia(dat fiind ca n-am fost inca la munte pe timp de iarna)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 3:02 pm

Mersi, trec clasa! Cam tot ce vorbesc io, daca nu dau surse de pe net, e din experienta proprie, asa ca poa sa fie mici scapari, da neinsemnate.

Am uitat sa zic fo 2-3 vorbe si despre schiuri, sa le poti recunoaste: la sarituri si conexe sunt schiurile alea foarte late, si se prind numai in fata (de fapt claparul e prins si in spate, dar legatura e mobila, pentru ca saritorii sa poata face un unghi cit mai ascutit intre ei si schiuri (ce exprimare schioapa!), deci sa se aplece cit mai mult in fata. La fond, legaturile sunt la fel, ca sa poata 'pashi', dar schiurile sunt foarte inguste. La alpin, sunt schiuri normale, cum vezi in mod obisnuit, dar si astea sunt de doua feluri: normale si carve, care au un profil scobit, privite de deasupra: avantajul fiind ca 'carmeshti' mai usor. Alea normale arata cam asa: II, si alea carve cam asa )(, privite de deasupra. Betele alea curbate, pe care le mai vezi, sunt pentru a se mula pe linga corp, pentru aerodinamicitate mai buna.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 3:59 pm

Mda, am timp acu si de popularizarea vestilor imbucuratoare, atit pentru turismul de iarna, cit si pt. schiori. Voi da copy/paste la parti din articole. Scuzati lungimea. Incerc sa boldez ce e mai important.

Deci, in Ziua Turistica, prezenta si pe net, la adresa [url]zt.ziua.ro[/url], aflam (nota: siteu alora are aceeasi adresa in orice pagina, deci nu pot da linkuri directe. Intrati pe site, cautati dupa cuvintul cheie 'schiabil', si primele rezultate sunt alea bune - din numarul din 04-04):

Superschi in Carpati" devine o scoala pentru investitori

- Pe partie se afla alaturi de Sinaia, Busteni, Azuga, Predeal, Poiana Brasov si Valea Ialomitei si Valea Doftanei -

Amplul program "Dezvoltare si modernizare a domeniilor pentru schi din zona centrala a Romaniei", lansat de Ministerul Turismului, a trezit orgoliile autoritatilor locale. Acestea s-au vazut nevoite sa-si reformuleze politicile regionale, dar si pozitia fata de investitorii romani si straini. Mediatizata sub denumirea "Superschi in Carpati", structura contine numeroase idei inspirate din "Superski Dolomiti", model de succes implementat, cu ani in urma, in muntii Alpi.

El se inscrie in programele nationale de relansare a turismului. Unul dintre obiectivele prioritare il reprezinta conectarea statiunilor Sinaia, Busteni, Azuga, Predeal, Poiana Brasov, Padina-Pestera (Valea Ialomitei) si Traisteni (Valea Doftanei). Pana la aceasta ora, au fost definitivate sapte proiecte care urmeaza sa fie legiferate. In acest numar prezentam cinci dintre ele - "Domeniul schiabil Predeal-Azuga", "OMU", "Proiectul de modernizare si dezvoltare a Poianei Brasov", "Busteni-Kalinderu-Valea Alba" si "SECTRA".

"Am supus, recent, atentiei Guvernului proiectul Legii Domeniului Schiabil. Pe langa caracterul normativ, rolul acesteia este de a stimula dezvoltarea turismului in statiunile montane. Intampinam o serie de probleme de proprietate asupra terenurilor pe care sunt amplasate partiile, precum si instalatiile de transport prin cablu. Cautam solutii pentru finantarea lucrarilor de inlocuire si modernizare" - declara, in legatura cu acest subiect, ministrul Dan Matei Agathon.

Pe de alta parte Romania trebuie sa transpuna in practica Directiva 2000/9 a Comisiei Europene si sa se supuna reglementarilor internationale - sublinia Alin Burcea, secretar de stat in Ministerul Turismului.


Si acu despre fiecare proiect in parte, cite ceva:

Sinaia intra in competitia... SECTRA

Noua strategie de dezvoltare si modernizare a domeniului schiabil din Sinaia - "SECTRA" - urmareste, in principal, dinamizarea sporturilor de iarna si introducerea statiunii in circuitul competitional intern si international.

In prezent exista circa 24,6 kilometri de partie in Sinaia (3 trasee dificile - cu o lungime de 3,4 kilometri, 6 mijlocii - cu 14,8 kilometri si 3 usoare - cu 6,4 kilometri), piste de schi fond de 13 kilometri. Transportul pe cablu este asigurat cu doua telecabine (Sinaia - Cota 1 400 si Cota 1 400 - Cota 2 000), cu un telescaun (Cota 2 000 ) si trei teleschiuri (la Cota 1 800 m - 2 000 m). In plus, statiunea dispune de o pista pentru bob si una pentru sanie. Toate acestea atrag anual peste 350.000 de turisti, dar specialistii apreciaza ca, dupa finalizarea investitiilor tehnologice, ele vor putea sa satisfaca cerintele si exigentele unui numar mai mare de vizitatori.

De aceea in programul "SECTRA" - care potrivit expertilor se va ridica la peste 11 milioane de euro - sunt incluse mai multe obiective: renovarea primului tronson al telefericului, echiparea partiilor, executarea lucrarilor de terasare, montarea unor telescaune modulate si reintroducerea partiei de bob in circuitul sportiv.


Poiana Brasov de la Drumul Rosu pana la Valea lui Craciun

- Noi echipamente de teleschi, telescaun si pentru zapada artificiala -

Principalele puncte de atractie pe timpul iernii, partiile de schi din Poiana Brasov, fac si ele obiectul unor investitii realizate de catre comunitatea oamenilor de afaceri care activeaza in aceasta statiune.

In aceasta structura de parteneriat, Ministerul Turismului a lansat "Proiectul de modernizare si dezvoltare a activitatii turistice in statiunea montana Poiana Brasov". El presupune innoirea retelei de teleferice prin introducerea unei telegondole moderne (cu 6 locuri) la Cristianu Mare; inlocuirea retelei de teleschi Ruia cu una de telescaun; dotarea partiei Lupului cu un teleschi; achizitionarea de masini de batut zapada si instalatii pentru zapada artificiala pe partiile Sulinar, Subteleferic, Drumul Rosu si Lupului; extinderea domeniului schiabil pe Valea lui Craciun; diversificarea ofertei pentru practicarea sporturilor, si in special a celor de iarna. De asemenea, se intentioneaza reamenajarea traseelor de schi fond si randonée; reconstructia celor doua trambuline; refacerea patinoarului; reabilitarea infrastructurii generale a statiunii (structurile rutiere si pietonale, reteaua de alimentare cu apa si gaz metan la obiectivele din masivul Postavarul) etc.


"Predeal-Azuga" se afla in a doua faza

Cel mai avansat proiect, "Domeniul schiabil Predeal-Azuga", a demarat in 2001. In prima etapa au fost dezvoltate partiile de schi pe o suprafata de 53,8 hectare si o lungime de 12.300 de metri. Cea de-a doua faza, care se afla in curs de derulare, prevede redimensionarea capacitatii de transport a instalatiilor de cablu pana la aproximativ 8.200 de persoane si montarea echipamentelor de producere a zapezii artificiale. Aceste investitii vor permite prelungirea sezonul de iarna cu aproximativ o luna, ceea ce va atrage un numar mai mare de turisti, apreciaza specialistii Ministerului Turismului.

Valoarea totala a proiectului se ridica la 25 de milioane de euro. Din suma preliminata 3,5 milioane de euro au fost alocate dezvoltarii, modernizarii si amenajarii partiilor de schi, 6,5 milioane de euro montarii si instalarii de echipament pentru producerea zapezii artificiale, respectiv 15 milioane de euro pentru modernizarea mijloacelor de transport de cablu.

In aceasta etapa, lucrarile se vor axa pe: modernizarea caii de acces dintre Predeal si Azuga (Valea Azugai); extinderea parcarilor si cailor rutiere auxiliare; diversificarea posibilitatilor de agrement - prin dotarea celor trei partii principale cu instalatii de produs zapada artificiala; prelungirea suprafetei partiilor pentru realizarea domeniului schiabil comun. Acestea vor fi completate cu un complex de biatlon, pe Valea Rasnoavei; piste de schi-fond, bob, sanie si randonée pe Valea Polistoaca si amenajarea cursurilor de apa (Polistoaca, Prahova, Joita, Timis, Vlades si Teascu) pentru protejarea si amenajarea ecologica a zonei.


Un "OM(U)" de 57,5 milioane de dolari

Si o investitie in infrastructura zonala

Busteniul a fost odinioara una dintre cele mai apreciate statiuni montane din Romania. Nu numai pentru faptul ca era usor accesibila, ci si pentru cele cateva facilitati de schi pe care le oferea. In prezent acestea se afla intr-o stare avansata de uzura, cele cateva instalatii de transport cu cablul - telecabina si teleschiul - necesitand un mare volum de investitii.

Strategia propusa de Ministerul Turismului prin "Proiectul OMU de dezvoltare a statiunii turistice Busteni" urmareste, in principal, valorificarea resurselor proprii pentru satisfacerea preferintelor schiorilor, alpinistilor si turistilor sositi la odihna.

Obiectivul amintit va putea fi atins prin reamenajarea zonei Vaii Cerbului-Gura Diham-Poiana Izvoarele-Poiana Costila - dezvoltarea domeniului schiabil si alinierea sa la standardele internationale. Dar si prin modernizarea instalatiilor de transport cu cablu si a partiilor (dotarea acestora cu echipamente de intretinere si instalatii pentru producerea zapezii artificiale) si construirea de noi structuri turistice de primire.

Pentru reducerea substantiala a timpilor de executie, specialistii sunt de parere ca programul trebuie derulat pe mai multe componente: diversificarea transportului pe cablu cu 3 telegondole, 5 teleschiuri si doua telescaune moderne (6 milioane de dolari); dezvoltarea infrastructurii si introducerea unor sisteme complementare - tunuri pentru zapada artificiala, marcarea domeniului necesar instalarii echipamentelor pentru intretinere si pentru controlul biletelor (3 milioane de dolari); construirea unor unitati de cazare, alimentatie si agrement (39 milioane de dolari); derularea de servicii conexe (2,5 milioane de dolari); imbunatatirea infrastructurii rutiere (4,2 milioane de dolari) si intocmirea studiilor si planurilor de executie (2,5 milioane de dolari).

Prima faza a programului "OMU" se va derula pe o suprafata de circa 2.000 de hectare, concesionata pe o perioada de 49 de ani, de Primaria Busteni, societatilor "Telebusteni" SRL si "OMU BUCEGI" SRL. Investitiile totale sunt estimate la aproximativ 57,5 milioane de dolari. Finantarea va fi asigurata de un credit bancar in valoare de 62 de milioane de dolari, acordat pe o perioada de 10 ani, cu o rata a dobanzii de 7%.

Al doilea proiect, care include orasul de la poalele Bucegilor, se refera la infrastructura zonala ce acopera traseul "Busteni - Kalinderu - Valea Alba". Evaluat la circa 4,7 milioane de euro, el prevede amenajarea cailor de acces, realizarea unui pod de legatura cu partia si parcarile, dezvoltarea unei noi partii de schi, achizitionarea si instalarea unor echipamente pentru zapada artificiala si a unui telescaun.


Sa speram. Ma surprinde placut ce se planuieste la Busteni. Suna bine, cred ca iese ceva misto! Pe de alta parte, habar n-am care e Valea lu Craciun din Poiana, unde cica se va extinde domeniul schiabil. Si ce e aia randonee? Ce sport e asta?

Vezi, Mirela, ca acu nu mai suntem numai io si Aliosha pe aici? Te-am atras maiastru, prin strategii absconse hehehe :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 4:30 pm

Iar din ultimul nr din Vacante si Calatorii, care inca nu a aparut si pe net (http://www.vacantesicalatorii.ro), aflam ca la Busteni se vor amenaja 12!!! pirtii cu instalatiile de cablu aferente (deci inca 12 cabluri).

...ca nu mai aveam voie decit 50 litere in mesaju de mai sus :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Apr 12, 2002 1:58 am

Initial trimis de Rolf


Dupa mine este cel mai nemaipomenit sport, nu de privit la teveu, ci de practicat. O data e senzatia: unica! Viteza pe picioarele tale, alunecarea, nu stiu cum sa ma exprim. Si e si o senzatie de 'libertate', desi suna ca o replica 'de lemn', a practicantilor de bunjee si alte dementze.



Rolf io am vazut ce intrebase Mirela si am sperat sa raspunzi tu in locul meu pentru ca eram in pana de inspiratie.
Este intr-adevar o senzatie superba. Eu iubesc schiul si este si in cazul meu sportul preferat.

Ar mai fi de adaugat multe. Printre ele ar fi si senzatia pe care o ai dupa ce faci o coborare.
Eu cel putin cand urc din nou ma gandesc cum sa cobor de data asta... sa o iau mai tare, sa incerc alta portiune... nu seamana o coborare cu cealalta.
Imi place viteza si nu prea ma obosesc cu prea multe slalome decat atunci cand e cazul. In general le fac largi si chiar daca as vrea sa ma dau cu gleznele apropiate nu as reusi foarte bine.

Intr-adevar e si o senzatie de libertate pentru ca atunci cand cobori nu te mai gandesti la prea multe lucruri si te bucuri din plin.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 11:53 am

Si ar mai fi de adaugat ca schiul este unul din putinele sporturi complexe, sa ma explic. La fotbal cobori pina in spatele blocului, in curtea scolii, sau treci strada pina in parc, pentru inot te deplasezi pina la un bazin si bagi slipul pe tine, tenis nu mai vorbesc, e plin Bucurestiul de terenuri. Chiar si windsurfing (ce exemplu imi vine!!) poti sa faci lejer, te duci pina in Herastrau. Dar schiul presupune echipament (de la schiuri, clapari, bete, la combinezon sau panaloni, manusi, ochelari, sosete - si toate astea in o multime de variante, poti alege sa ai schiuri carve sau nu, pantaloni sau combinezon, haine cit mai groase, ca sa poti avea doar un tricou pe dedesubt, sau un simplu hanorac de vint, cu 2-3 pulovere si swetere pe dedesubt, ochelari etansi sau nu, albi, galbeni sau inchisi la culoare etc...), schimburi, daca te duci pentru o zi si seara vrei sa te schimbi in masina, cu pantaloni lejeri, sosete uscate etc..., si, cel mai interesant, presupune o deplasare pina la locul faptei. Deci e o excursie, de 1-2-10 zile, cu tabieturile si ritualurile ei, cu berile de seara, cind incepi sa simti oboseala de peste zi, dar si placuta senzatie de relaxare si linistire, cu discutiile si caterincile de la coada. Si de multe ori cu nervi daca e coada prea mare, cu sentimentul de aventura daca e vreme bicisnica, cu comentatul: 'iar tre sa ascut canturile', 'iar tre sa repar talpile' (io am schiurile astea din 95, la iarna le schimb - cred ca trec pe carve, pina acu le-am umplut talpicile de 3 ori, ca se dusesera din motiv de pietre, si le ascut regulat).

Si mai e si ce zice Aliosha: te gindesti pe unde o iei data viitoare, ce vrei sa mai exersezi. Sunt multi care isi petrec toate coboririle numai lucrind la stil, incercind o iarna intreaga o anumita pozitie a corpului.

Si nu stiu de ce acu imi aduc aminte de Sinaia, pe unde nu am mai dat de 2 ani, si unde nici in vikenduri nu e aglomeratie, si e asa de placut in Valea Dorului, unde nu vezi in jur decit Bucegii, pina inspre Leaota si chiar Piatra Craiului.

Bai, vad ca sunt un sentimental nenica! :)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Sâm Apr 13, 2002 3:40 pm

mwahaha...vad ca s-a schimbat numele threadului :D
ca sa se potriveasca cu voi 2...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 13, 2002 3:49 pm

Pai da...special l-am schimbat...pentru ca exista doar doi "schioristi" pe intreg forumul ! Rolf & Aliosha ! Acest subiect..le este dedicat !
Aici..ne vor povesti..din peripetziile lor..pe partie !
Mie,personal..imi pare sincer rau..ca nu am abordat acest frumos sport in copilarie ! Oricum..am facut 4 ani de patinaj...dar stiu ca nu se compara cu frumusetzea skyului !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Dum Apr 14, 2002 2:34 am

Oribile, s-a cam dus cu pirtiile iarna asta....

Ma gindeam....daca ai bagat Rolf&Aliosha poate lasa impresia la nou veniti ca n-au ce cauta pe aici, ca vorbesc numa 2 domni profesori :D , si nu mai intra oamenii dom'le, multimea asta de schiori care abia asteapta sa dea navala aci...

Apropo, la iarna te sfatuiesc sa te apuci de schi, nu e niciodata prea tirziu sa te apuci de sportu asta. Apropo de asta, o sa povestesc si io mai altadata cum am inceput sa schiez.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 15, 2002 4:00 pm

Rolf...m-as apuca eu...dar imi este frica. Si asa am incheieturile paradite !
Si,acum..sincer...la varsta asta nu cred sa mai invatz sa skyez.
Plus...ca daca cad..la greutatea mea....ma duc draq !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Apr 15, 2002 4:04 pm

La virsta asta inveti sigur! Fara probleme. Cu tot cu frica. Numa trebe sa incerci de citeva ori, vezi daca te prinde.

Ba, tu cazi pe moale daca cazi la greutatea ta :D
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Ski Jumping

Mesajde cutuma© » Sâm Ian 04, 2003 11:56 pm

Deshi am fost avertizat sa nu fac subiect separat nu ma pot abtzine, avand in vedere k este sportul meu preferat, singurul care imi atrage atentzia in mod deosebit in afara de fotbal.

Este un sport pe care banuiesc ca il cunoashtetzi astfel incat nu ma simt nevoit sa intru in detalii despre regulile sale, m-ar interesa dak mai exista pasionatzi ai sportului "icarilor" moderni...

Saritorul meu preferat este Janne Ahonen, finlandezul zburator, cel care era intr-o vreme f. ushor de recunoscut datorita mashtii pe care o purta dar la care a renuntzat sezonul acesta. In prezent Ahonen este pe locul 2 in clasamentul general al Cupei Mondiale shi pe primul loc in turneul celor 4 trambuline cu o etapa inainte de finalul acestuia.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Dum Ian 05, 2003 12:10 am

Decret, bine ca l-ai deschis! Ma batea si pe mine gandul, da' nu credeam ca exista amatori.
Deci:
saritor preferat: Martin Schmidt, din pacate e de vreo 3 ani iesit din forma.
echipa preferata: Germania
antrenor preferat: Mika Koyonkoski ( sau cum s-o scrie), fostul antrenor al Finlandei, actualmente antrenorul Norvegiei, unde deja se simte mana lui.

Ahonen e un saritor bunisor, dar cam inconstant. Anul asta are sanse destul de bune, iar "turneul celor 4 trambuline" e ca si castigat.

Alti saritori remarcabili:
- Andreas Goldberger - mare campion austriac, a castigat de 3 ori cupa mondiala si de 2 ori tc4t. Dtine recordul de distanta: 225 m la Planica.
- Peterka Primoz - sloven, de 2 ori castigator al cupei mondiale si odata al tc4t. A disparut pt. cativa ani, acum pare ca si-a reintrat in forma, castigand deja 2 concursuri anul asta.
- Sven Hannawald- il consideram un mare mediocru, asta pana sa castige anul trecut tc4t cu victorii in fiecare etapa. Megre binisor si anul asta.
- Adam Malysz - un polonez pe care nu prea il suport, de aceea nu intru in amanunte. Usor iesit din forma, din fericire.

Vom reveni.

P.S.: Decret, sper ca n-o s-o tii si tu cu "icarii moderni", ca deja m-a innebunit Hobana cu sintagma asta!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Dum Ian 05, 2003 1:11 pm

Pai de ce crezi tu ca eu urmaresc sariturile pe RTL shi nu pe Eurosport? Din cauza lui Hobana...:)

Ca antrenor eu cred k shi Apolonius Steiner(sau cum pana mea se scrie) e un antrenor f. bun din moment ce a reushit sa faca dintr-un necunoscut dublu campion mondial (shi sa nu uitam in ce mod autoritar a cashtigat!)

Shmitd e cam pa...n-a mai mishcat nimic...am shi uitat cand a cashtigat ultima oara o etapa de cupa mondiala
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Ian 05, 2003 1:17 pm

Eu nu urmaresc sariturile decat la Olimpiade. Si am remarcat sportivii niponi care sunt mari artisti ai acestui sport. Si sunt si foarte tineri , am impresia.
La Nagano , cand au organizat ei Olimpiada de iarna...au castigat cateva medalii.

Si daca va face placere sa scrietzi despre acest sport , mi-ar face si mie placere sa citesc niste informatzii despre el . Stiu ca sunt 3 trambuline..de 60,90 si 120 . Cum se procedeaza intr-un concurs ? Fiecare participant trebuie sa sara pe fiecare sau cum ?
Si cine sunt campionii olimpici de la Salt Lake City ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Dum Ian 05, 2003 1:23 pm

Deci...initzial au loc calificarile, fiecare saritor sare shi in functie de lungimea sariturii shi de notele de la stil se intocmeshte un clasament. Apoi se fac perechi...primul cu ultimu,al doilea cu penultimul s.a.m.d. (Primii 15 din clasamentul cupei mondiale sunt automat calificatzi)

Apoi, in prima mansha se sare pe perechi...care aduna mai multe puncte merge in mansha a doua. Din cei invinshi, cei mai buni 5 se califica shi ei in mansha a doua. In total 30 de sportivi merg mai departe.

In mansha a doua se sare in ordine inversa iar la final, cumuland cu punctajul din prima mansha se declara un cashtigator.

La Salt Lake City campion atat la trambulina mare cat shi la cea mica este Simon Amann, un elvetzian ce a explodat la olimpiada dar care acum se zbate in anonimat.

Campioana olimpica la faza pe echipe este Germania.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde alina » Lun Ian 06, 2003 11:27 pm

super fain sportu' asta e singuru sport de iarna care-mi capteaza atentia de ceva ani buni.de practicat nu l-as practica pt nimic in lume da asta-i alta problema.
daca-i vorba de saritori preferati ar fi evident Martin Schmidt (numa la f1 mai tzin cu nemtii) care incet incet revine la forma care l-a consacrat vara asta s-a operat la ligamente si numa de cateva etape a revenit in "ring" a si nici Sven nu e de lepadat.
cam atat mai multe in episodu urmator ;)
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mar Ian 07, 2003 3:11 am

Apoi, in prima mansha se sare pe perechi...care aduna mai multe puncte merge in mansha a doua


Asta e doar in tc4t, in restul etapelor sar toti 50 individual si se califica primii 30 in mansa a doua.

Stiu ca sunt 3 trambuline..de 60,90 si 120


D'alea de 60 n-am vazut niciodata, doar una de 30 pe Pro7, la TvTotal. Oricum, in cadrul cupei mondiale nu exista. Mai sunt trambuline de "zbor cu schiurile", cu punctul de constructie K185 - aia de la Planica e cea mai cunoscuta.

Si am remarcat sportivii niponi care sunt mari artisti ai acestui sport. Si sunt si foarte tineri , am impresia.


Sunt tineri pe dracu, pe aia tineri n-apuci sa-i vezi, ca nu se califica. Cei mai cunoscuti: Noiaki Kasai, Hideharu Miahira ( ambii au peste 27 ani), Masahiko Harada ( "bunicutul", Hobana, te bag in p.m.!), Takanobu Okabe ( asta nu prea mai sare). Singurul cat de cat mai tanar e Kasai, da' si asta are mai mult de 25.

----------------------------

S-a incheiat si tc4t, castigator, asa cum era de asteptat, preferatul lui Decret, Janne Ahonen. Totusi nu prea m-a impresionat, un Hannawald complet refacut probabil ca il invingea fara probleme. Schmidt a dezamagit din nou. In Cupa Mondiala se anunta o lupta intre Ahonen si Hannawald, Hoellwarth si Widholzl nu par a fi in stare sa se bata pt. locul 1, Malysz e iesit din forma.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Ian 10, 2003 9:46 pm

Admit eroarea shi imi cer scuze pt ea...

Apropo de trambuline, ash aminti celebra trambulina de la Planica,unde se detzine shi recordul absolut, de peste 220 de metri,detzinut de Goldberger parca...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Biatlon

Mesajde helguera88 » Lun Ian 20, 2003 11:29 pm

Ok, am deschis un subiect despre unul din sporturile mele preferate, si anume biatlonul.

Ma uit de ceva ani pe Eurosport, cu precadere la cursele masculine, acolo unde spectacolul este de fiecare data asigurat de sportivii din Norvegia, Germania, Franta si din fostele tzari sovietice ...

Normal ca am si un biatlonist favorit, iar acesta este Ole Einar Bjoerndalen, din Norvegia ... Am citit thread-ul dedicat Olimpiadei de la Salt Lake City, si am ramas uimit de faptul ca nimeni n-a scris macar un cuvant despre performantzele uimitoare ale acestui sportiv : 4 medalii de aur din tot atatea posibile. Acestea + cea castigata la Nagano fac din Ole Einar Bjoerndalen unul din cei mai mari campioni ai sporturilor de zapada ... si, daca nu stiatzi, norvegianul a fost ales la sfarsitul anului 2002 cel mai bun sportiv din lume ...

Anul acesta Ole se afla pe 2 in claamentul Cupei Mondiale la biatlon ... a participat la 9 curse din 12, iar din acestea a castigat 7 ... ultimele 2, week-end-ul trecut, la Ruhpolding, in Germania ...
Cu toate acestea, clasamentul general este condus de francezul Raphael Poiree, rivalul de-o viatza al norvegianului ... Este curios faptul ca Poiree s-a impus in ultimele 2 editzii ale Cupei Mondiale, dar, intotdeauna cu un numar mai mic de victorii decat al norvegianului Bjoerndalen ...

I rest, ar mai fi de amintit si Frode Andresen, Egil Gjelland si Halvard Hanevold din echipa Norvegiei, rusii Rostovtsev, Tchepikov si Maigurov, germanii Sven Fischer, Frank Luck, Peter Sendel si Rico Gross, precum si sportivii din Belarus, Vadim Sashurin, Alexei Aidarov si Oleg Rhyzenkov ...

Daca mai sunt si altzi pasionatzi de biatlon pe-aici ... ii invit cu cea mai mare placere la o discutzie pe aceasta tema ...
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde deampulea » Lun Feb 10, 2003 11:22 am

nu mi-a venit sa cred... inca un pasionat de biatlon????

ole einar bjoerndalen a fost votat sportivul anului 2002 de catre asociatia internationala a jurnalistilor sportivi, deci este un titlu cu greutate, dar cu toate acestea nu stiu cati dintre cei 'toba de sport' de pe forumul asta au auzit de el...

e si favoritul meu iar acum sunt bucuros ca a preluat tricoul galben de la francez

in comparatie cu anii trecuti, eu cred ca poiree si-a imbunatatit schiul (dar in detrimentul tirului), parca rateaza mai mult, nu ti se pare?

abia astept cursele de la oslo, iti dai seama ce va fi acolo?
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori